DUITSE MEISJES Blueszanger werd een Idool Nederlandse jeugd en Europa lopen vonk wel in zeven sloten tegelijk KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS WE GAAN NAAR ROME OUDERS PASSIEF TE ROMANTISCH RUSSISCHE ..JEUGD" LACHT EROM Chinese soldaat maakte van oude tandenborstel nieuwe JAZZ op l.p., e.p. en single HAUL ANKA KOMT WEER Kunst om op te schieten Zaterdag 21 september 1963 Er zijn te allen tijde oudere, zich wijzer achtende mensen, die het hoofd schudden over het misplaatste gedrag van de jeugd. En altijd zal een deel van die jeugd daarover wel zijn schouders ophalen. Zonder ons nu meteen te willen scharen onder de quasi-wijze hoofd- schudders geloven wij toch op een schrikbarende ontwikkeling onder de Westduitse tieners te moeten wijzen. Een ontwikke ling. waarvoor de schuld, zoals zo vaak overigens, eerder bij de ouderen dan bij de betrokke nen zelf gezocht moet worden. In het afgelopen jaar registreer de men in de Duitse Bonds republiek rond 10.000 meisjes jonger dan 19 jaar, die een In de week fluiten de jongens haar na, op zondag fluit zij naar de jongens. Het is de zeventien jarige Tsjechische schone Sylva Gregrowa, volgens het persbu reau Ceteka de jongste vrouwe lijke voetbalscheidsrechter in Europa. Rond vijftienhonderd jonge Westduitsers en Berlijners heb ben besloten in de ontwikke lingslanden (wat we vroeger de onderontwikkelde gebieden noemde) te gaan werken. Onge veer de helft is tussen de 21 en 25 jaar en een vijfde behoort tot het zwakke geslacht. Een Italiaanse student is tot eertien maanden en twee dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hü in verscheidene ge meentekantoren van de stad Rome had ingebroken. Tijdens z|jn nachtelijke uitstapjes schiep hij een grote chaos in de kanto ren. Na afloop belde hij dan de kranten op om te zeggen dat „de vijand van de bureaucratie" weer eens had toegeslagen. Hij werd tenslotte veroordeeld omdat hij officiële stukken had beschadigd en vervalst. baby kregen. Het aantal kinde ren dat zelf alweer kinderen krijgt, stijgt er met het jaar. De schuld daarvoor moet volgens sociologische onderzoekers vooral gezocht worden in de verwaarlo zing van vele kinderen door hun ouders. Als men leest welke meisjes van schoolgaande leeftijd een baby krijgen dan valt de eenvormigheid op van hun levensverhalen. Steeds zijn het kinderen uit ge zinnen, waar men het maar lastig vindt voor de onzelfstandige kleintjes te zorgen. Hoe eerder de kinderen een baantje vinden en het huis uitgaan, hoe beter, blijken de ouders te redeneren. Bij een ondernemend meisje van vijftien slaat dat vaak in. Zo gauw zij kan, zoekt zij een baantje, in de huishouding, als dienster, en gaat van haar eerste verdiende geld op kamers wonen. Het duurt dan nooit lang of een hele rij uit hun klach ten gegroeide vrienden doemt op om de eenzaamheid van de jeugdige zelfstandige te helpen verdrijven. Vaak zijn het ook wat oudere mannen, die imponeren met auto's en dure cadeaus. De begrijpelijke wens van het verwaarloosde meisje naar wat genegenheid doet dan al gauw moraal, voorzichtigheid en andere remmen vergeten. De verwaarlozing van de jeugd in de puberteit lijkt hand in hand te gaan met de stijgende welvaart. Hoe meer geld de ouders door sa men te werken verdienen, hoe meer afleiding zij kunnen kopen, des te geringer wordt vaak hun aandacht voor de kinderen. Ronduit verbluf fend is dat te merken aan de dui zenden Westduitse meisjes, die niet meer dan zeventien tot negentien lentes tellen en elk jaar naar Rome trekken. Allemaal met de hoop daar het grote avontuur te beleven, de grote filmcarrière te beginnen, de man voor het leven te ontmoe ten. Deze meisjes gaan vaak alleen maar voor een korte vakantie naar Rome. maar blyven er dan han gen. verlamd door de sfeer in de schijnbaar elegante kringen, waar in zü gemakkelijk kunnen verke ren, als zij blond zijn en het met de moraal niet al te nauw nemen. In deze kringen wordt perma nent gesproken over een magnifiek filmcontract, dat echter altijd pas morgen wordt afgesloten, over de rijke vriend die onbaatzuchtig zal helpen enz. Al heel wat Duitse meisjes blijken daar te zijn inge vlogen. Komen zij dan in financiële moeilijkheden, dan schamen zij zich vaak voor een tocht naar het consulaat en een leven als „plav- girl" wordt onvermijdelijk. Vele onderzoekers begrepen niet dat de ouders van deze meisjes, die meestal tot de kleinere, betrekke lijk welgestelde burgerij behoren, de Roman Holiday van hun doch ter. waar maar geen eind aan komt. slikken. Het lijkt al kras. dat men zyn zeventienjarige dochter alleen of samen met een even jonge en on ervaren vriendin met vakantie naar Rome laat gaan op uitnodi ging van een wildvreemde kennis en vaak met heel weinig geld. Maar nog krasser is het te moeten vast stellen, dat vele Duitse ouders ook niet in actie komen als hun doch ters van het ene mysterieuze adres naar het andere verhuizen, geen aanstalten maken terug naar huis te komen en vaak alleen maar mel den dat zü zich met een donkerge- lokte Giorgio of Antonio verloofd hebben. In dergelijke verlovingen ligt dan nog vaak de grootste tragiek, want de Duitse meisjes blijken ro mantischer te zijn dan de andere buitenlandse bezoeksters van Ita lië. Zij geloven in hun romance met hun in onverstaanbaar Ita liaans babbelende vriend, denken met hem te zullen trouwen en heb ben gebroken harten als blijkt dat alles voor het woord vakantie-idylle nog te banaal was. Al deze verschynselen blüken de keerzüde van de welvaartsmedaille te zün. Zü vormen uiteraard geen argumenten tegen de welvaart, zo als men in ultra-conservatieve Duitse kringen wel schünt te den ken. maar zij moeten worden over dacht en geanalyseerd. Daarbü is opvallend dat met de stüging van de levensstandaard dus eerst bü de ouders de neiging tot gedachteloos amusement begint, waardoor de kinderen te kort ko men. Die willen dan weer op hun beurt dit tekort inhalen met de symbolen van de welvaartssamenle ving: met dure uitjes, mooie kle ren, elegante auto's, met verre rei zen en miraculeuze carrières in het buitenland. De teenagermoedertjes blij ven op deze dwaalweg al vroeg steken. De Rome-meisjes be wandelen die weg verder. Maar beide groepen komen tot de ontdekking dat het echte leven anders is. ook al komt dat besef vaak te laat. Drs. A. S. SPOOR L.D.-correspondent in Bonn Romantiek, dat hoopt het Duitse meisje in het buitenland te vinden. Een glas wijn. gedempt licht, zachte muziek Het officiële blad van de Russi sche jeugdbeweging, Komsomolska- ja Prawda. heeft een artikel gepu bliceerd waarin hevige kritiek wordt geleverd op de Chinese methoden om de jongeren op te voeden. Volgens het blad zün de Russische jongeren geen „slaafse instrumenten van het bewind". De regering in Peking daarentegen wil dat de Chinese jongeren „automa ten worden, die gedwee aan Mao Tse-toeng gehoorzamen". Het blad. dat door het persbureau Tass wordt aangehaald, vestigt er de aandacht op. dat een zekere sol daat. Lai Pen geheten, op het ogen blik door de Chinese pers aan alle jonge Chinezen ter voorbeeld wordt gesteld. „Hij wordt geprezen om de talloze onthoudingen, die hü zichzelf op legt teneinde de zaak van de Chi nese revolutie te dienen. Zo maakt hü geen gebruik van de tram om het geld. dat hü hiermee uitspaart, aan de partü te kunnen geven. Lai Fen staat er ook om bekend, dat hij een oude niet meer bruik bare tandenborstel die hij in een vuilnisbak had gevonden weer ge heel als nieuw heeft gemaakt". De Komsomolskaja Prawda. die de Chinese held belachelijk maakt, stelt vast. dat de Chinese metho den van opvoeding, die zün geba seerd op onthoudingen en armoede, geheel in tegenstelling staan tot de ..revolutionaire geest" van de Rus sische jeugd. ..De jonge Russische helden", zo besluit het blad. zün geen automa ten. Of zü nu maagdelijke gebieden veroveren of de kosmos, zij verrich ten titanische heldenfeiten voor de opbouw van het communisme en brengen zo het aanbreken van een stralende toekomst voor de gehele mensheid dichterbij". Geen jazzfiguur spreekt op het ogenblik sterker tot de ver beelding van de teenagers dan Ray Charles. De commerciële sterren van Louis Armstrong en Ella Fitzgerald, veteranen in jazz en showbiz'zijn er bij ver bleekt. Massa's popsingers be nijden hem. Want Ray Charles, vijf jaar geleden een blueszan ger met een even enthousiaste als beperkte aanhang, is een Idool geworden, compleet met ontroerende levensverhalen, fanclubs en zalen vol kritiekloze yellers. Er gaat geen maand voorbij, of The Genius loopt mee in de hitparade, vooraan of achter aan. maar meestal vooraan. In Nederland is onlangs al een tweede langspeelplaat van hem uitgebracht met tien nummers die gegarandeerde verkoopsuc- sessen werden. En de singles en epees die hij de laatste jaren heeft gemaakt, zijn niet meer te tellen, evenmin als de dollars die hij daarmee heeft verdiend. Ray Charles eóhter een jazz figuur noemen is meer het ver leden respecteren dan 't heden recht laten wedervaren. Want Ray Charles brengt, ondanks het bedriegelijke jazz-idioom dat hij in vrijwel elk nummer weet te leggen, nagenoeg geen jazz meer. Soms is dat duidelijk: als hij bij voorbeeld country western zingt (er is immers vraag naarSoms is het moeilijker te onderkennen: als hij samen met Betty Carter het ..romantische" duetjes-zingen kruidt met een vleugje good old time. De tijd dat Ray Charles harde, primitieve blues zong, ja soms schreeuwde, dat hij zich in zijn combo uitleefde als saxofonist en pianist, dat hij componeerde en arrangeerde en dat hij jazz- sessions hield met andere be langrijke jazzmusici, behoort tot het verleden. Wat hij de laatste jaren heeft gewonnen aan populariteit heeft hij vooral als zanger verloren aan kracht en intensi teit. Laten we elkaar vooral niet verkeerd begrijpen: Ray Charles is nog steeds een zanger van klasse. Zijn vertolkingen van liedjes als .Half as much", ..Your cheating heart" en ..No one" zijn zeker het aanhoren waard. Maar imponerend of ontroerend zijn ze beslist niet.' Wie wil horen hoe Charles het ook kan, moet op zoek gaan naar platen die hij voor I960 maakte, toen hij nog een con tract had met een firma die niet alleen op de commercie lette. Een van die platen is op- nieuw uitgebracht en heet „Soul Meeting": Ray Charles ontmoet Milt Jackson, de beroemde vi- brafonist, en het resultaat is hartverwarmend. We horen tij dens deze unieke session Charles niet zingen, maar we leren hem wel kennen als een zeer blue- sy" pianist, verdienstelijke altist en vruchtbare componist. En dat is al veel voor wie alleen de zangerRay Charles van na 1960 kent. De besproken platen zijn Ray Charles and Betty Carter I ABC-Paramount EP AP 5533 epee Modem sounds country and western music 2 (ABC-Para mount EP AP 5538 epee). Ray Charles Hits 2 ABC-Para- mount MM AP 507 l.p.). Soul Meeting (London Atlantic HA-K 8045 l.p.). Without love No one ABC- Paramount single). Bye bye love Half as much ABC-Paramount single). The brightest smile in toion Don't set me free (ABC-Para mount single). De Nederlandse Jeugd Gemeen schap heeft het initiatief genomen voor een campagne onder de Ne derlandse jeugd (tot 25 jaar) om de Europese gedachte te verster ken. waarbij vooral als taak van het vernieuwde en verjongde Euro pa wordt gesteld: dienst aan de we reld. De actie heet ..Europa 1.2.3" (1 organisatie. 2: manier waarop. 3 dienstbaarheid) en wordt, geleid door de heer W. Bloemendaal. De actie begint op 2 december in de Europahal van de RAI in Amster dam met een jeugdappel. waar elke gemeente zal zün vertegenwoordigd door een jongen en een meisje. De Nederlandse Jeugd Gemeen schap heeft medegedeeld dat büna alle Nederlandse jeugdorganisaties en instellngen hun medewerking zullen verlenen. Ook de Nederlandse Studenten Raad en de Nederland se Sport Federatie hebben in prin cipe hun medewerking toegezegd. De eerste fase van de actie be staat uit bezinning op de taken van Nederland in Europa, waarbü veel studie materiaal zal worden ver spreid. Er zal naar worden ge streefd veel contacten met jonge ren in andere Europese landen tot stand te brengen. De populaire Amerikaanse zanger Paul Anka ral op zater dag 5 en zondag 6 oktober een tournee door ons land maken, welke is georganiseerd door het Nederlands Theaterbureau en de Haagse impresario Paul Acket. Zaterdagnacht 5 ok tober treedt hij op in het Am sterdamse Concertgebouw 's avonds in het Utrechtse Ti- voli. Zondagmiddag is de zan ger te horen in het Haagse Ge bouw voor Kunsten en Weten schappen en die avond in de Rotterdamse Rivièra-hal. .Solliciteer naar 'n jaar Amerika Onder de leerlingen van de mid delbare scholen in de Verenigde Staten bevinden zich bijna drie duizend buitenlandse jongens en meisjes. De jongelui «onder wie 54 Nederlanders) verblijven in het land onder auspiciën van de Ame rican Field Service. De bedoeling van haar beurzenprogramma is, dat deze 16- tot 18-jarigen het Ame rikaanse dagelijkse leven leren kennen en bovendien door middel van lezingen iets over hun eigen land vertellen. Zü zün daartoe on dergebracht in gezinnen, en vol gen de lessen in de hoogste klasse van een ..highschool". Gedurende een busreis van vier weken door een groot deel van het land wor den de indrukken aan het eind van het schooljaar nog aanzienlük ver ruimd. De American Field Service nodigt thans de Nederlandse middelbare schooljeugd weer uit naar een beui-s i cursus 1964 65' te solliciteren Jongens en meisjes, die op 1 maart 1964 tenminste 16. maar nog geen 18 jaar oud zün, kunnen dit tot 20 oktober doen bij het secretariaat van de AFS in Nederland, Moreel- sestraat 10. Amsterdam-Zuid. Bü de selectie der jeugdige .goodwill-ambassadeurs' wordt om. gelet op persoonlükheid. aanpas singsvermogen en schoolresultaten In principe wordt verwacht dat men de reis naar New York en terug en het zakgeld (150 dollar) zelf bekostigt, doch ook hiervoor verleent de American Field Service in bepaalde gevallen een toelage. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 fj ET mooie weer dat een 11 groot deel van onze werkweek heeft vergald, heeft alom ergernis gewekt. ..Pluvius speelt mooi weer van onze zomer schreef ons een verontwaardigde le zer. die enige tijd geleden met zijn tent van een cam ping spoelde. Inderdaad, na hier maandenlang de milli metertellers van het KNMI handenvol werk te hebben gegeven, reisde Pluvius eind vorige week naar het zuiden van Europa om daar nog eens uit te buien. Wij had den hem graag eerder met vakantie zien gaan. In de weken namelijk dat wij zelf met vakantie gingen. Intussen zaten wij deze week met mooi weer waar aan geen cent te verdienen viel. Met de kwallen waren de Duitsers van onze stran den verdwenen. De enkele badgast die in Noord wijk en Katwijk werd gesignaleerd, was een Nederlander die een zakje patat en een ijsje kocht (de vakantie was al duur genoeg geweest met al die onvoorziene hotelkos ten). De meeste Nederlan ders zaten trouwens met ble ke gezichten en wrok in het hart gevangen op kantoren en in werkplaatsen, waar onverhoopt weieens een zonnestraal doordrong die trieste herinneringen los- wroette en zodoende de ar beidsvreugde temperde. In verschillende sectoren daal de de produktiviteit met 2.7 procent. In de Kamer werden mo ties van wantrouwen inge diend tegen een instituut in De Bilt. een kapper in Hen gelo en een almanak-maniak in Enkhuizen. Hier en daar bleef het niet bij woorden. Hoewel het spreekwoord zegt dat men het metaal moet smeden als het warm is. legden bij sommige be drijven arbeiders het werk neer om in de zon te gaan wandelen. Het goede voor beeld vond elders in den lande navolging. Of we deze winter een hittegolf mogen verwachten, durven we niet te voorspel len. Weerprofeten worden in eigen land toch niet ge ëerd. Maar misschien weet boer fans uit Denekamp wel wat ons te wachten staat. De artistieke wereld is verrykt met een kunstenaresse die een zeer revolutionaire methode heeft gevonden om ..kunstwerken" te scheppen. Het is de Parijse schilderes Niki des St. Phalle, een charmante telg uit een oud adellijk geslacht. In het Rolf Becker Museum in München gaf zij onlangs een demonstratie voor een select publiek. Niki zette goed zichtbaar voor iedereen een vreemd ge vaarte op de grond, bestaande uit kindermaskers, trompetten en poppen, met draad aan elkaar vastgemaakt en met gips over goten. Boven op dit model" zette zij een rij plastic bussen met zeer uiteenlopende vloeistoffen, zoals zwarte inkt, bier en ge klutste eieren. Daarna kwamen haar creatieve krachten in werking. Vanaf een afstand van vijf meter schoot zij met een geweer de plastic bussen stuk. Het effect was, dat de vloeistoffen in de vreemdste kleuren rijkelük over het model stroomden. De meeste mensen die de kunstzinnige vertoning van Niki gade sloegen, hadden toen zij zagen dat de Parisienne een geweer in de handen nam, gauw dekking gezocht. Een moedige kunstkenner die het schouwspel niet had willen missen, merkte luid op: ,,Ik kan niet geloven dat zij zichzelf serieus neemt. Ik vind het een belachelüke vertoning". Niki, die dit hoorde, richtte boos het geweer op hem, waarop ook deze criticus ijlings verdween r UI ëerscuorspeUiup Onze moderedactrice wilde deze week al weer aan het werk om een fel stukje over de kou te schrijven, maar we konden haar gelukkig over halen om in Noordu-ijk van de zon te gaan genieten. We wilden nu toch wel eens precies weten waar we aan toe zijn en daarom we ons licht gaan opsteken bij iemand die al zeventig jaar lang het weer goed heeft voorspeld: boer Jans uit Denekamp. Toen hij hoorde dat wij niet van een groot landelijk ochtendblad waren wilde hij eerst niets zeggen, maar zo dra hij zag wat wij voor hem hadden meegebracht trok hij de kurk van het geschenk en klom op zijn praat stoelt je. ,,'t Weer, hè, wat za'k oe doar van zeg'n". zei hij pein zend. ,JCiek. 't zal kold wodd'n van 't weenter, nich zo kold as sommige leu seil. maer ua kold. 't Zal vreez'n en dan zal 't gaan dooien. As 't kold is mo'j oe dik on trekken en as de sun schient. ku'j wat oet doon De fles was leeg en boer Jans wuifde minzaam onze dank weg terwijl hij zijn piepke opstak.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7