NARCISSEN VOOR DE TUIN Het centrum TOREN-BROEIKAS OOSTENRIJKSE UITVINDING Kom er ACHT-er 1 1 s Onbeperkt vertrouwen vereist in de signalen van partner ariii 4l| I rs7i 1 H B Te goed leven ook niet goed Kom er ACHT-er Zaterdag 21 september 1963 Pagina 4 (Van onze correspondent in Wenen) Vanaf april tot begin oktober 1964 zal Wenen de tuinbouwspecia- listen uit de gehele wereld uitno digen om de Weense Internationa le Tuinbouwtentoonstelling te be zoeken (WIG 64). Het spreekt vanzelf, dat vooral ook ons land hier vertegenwoordigd zal zijn. Hel terrein ligt vier kilometer ten noor den van het Weense stadcentrum tussen de Donau en de zogenaamde oude Donau. Op dit terrein van 100 ha wordt nu reeds koortsachtig gewerkt aan de grootste bloemen en tuinbouwtentoonstelling die tot- nutoe op het vasteland van Europa werd gehouden. De betonnen mast van 260 meter beheerst nu reeds het stadsbeeld evenals de Euromast van Rotter dam. Men werkt nu aan het inte rieur van het draaibare café-res taurant vanwaar men een uitzicht heeft op de bergen van het Wiener- wald en de Voor-Alpen en daar achter op de Hongaarse laagvlakte. Om het de bezoekers gemakkelijk te maken wordt er op dit terrein ook een stoeltjeslift en een minia tuur spoorweg aangelegd. Waardevol voor tuinders en kwe kers is de uitvinding van de „toren broeikas" die juist op deze tentoon stelling de aandacht zal trekken. Deze uitvinding is het werk van dr. L. Kopetz, professor aan de Land bouwhogeschool van Wenen. Pa tent hiervoor is reeds toegekend en verscheidene buitenlandse specialis ten hebben licenties aangevraagd. Zoals de foto laat zien heeft de uitvinder het horizontale beginsel van de vroegere broeikas prijsge geven en is hij overgegaan naar het verticale principe. Een automa tische installatie zorgt er voor. dat de kistjes met de kweekplanten voortdurend in een draaiende bewe ging van boven naar beneden blij ven. Zodoende kan de kweker be neden blijven staan en wachten tot de kistjes stuk voor stuk by hem op de begane grond zijn aangekomen. Ook de besproeiing voltrekt zich automatisch. Bovendien worden de planten niet alleen aan de vereiste zon- en lichtuitstraling blootge steld. maar de kistjes geven elkaar ook nog in vaste regelmaat de no dige schaduw, die zij evenmin kun nen missen. Door deze draaiende broeikas wordt een grote bezuini ging in arbeidskracht en tijd bereikt. Bovendien brengt deze overgang van het verticale systeem naar het horizontale dit voordeel, dat men een minimum aan glas nodig heeft en toch een maximum aan kweek-oppervlakte bereikt. De hierbij afgebeelde toren is 11 meter hoog, maar op de a.s. tuinbouwten toonstelling zal er een worden op gesteld die een hoogte van 40 meter krijgt. De capaciteit van het grotere type neemt progressief toe, want de verhouding tussen de twee is niet van 1 tot 4, maar van 1 tot 16. Onze schaakrubriek Het Im iedere schaker bekend, dat het centrum in de schaakparty van het grootste gewicht is. Overwicht in het centrum betekent overwicht aan beheersing van belangrijk ter rein, overwicht aan mooie stand plaatsen en steunpunten voor de stukken, overwicht aan mogelijk heden en kansen; het betekent aan val, leiding en soms zelfs de winst van de party. Vrijwel de gehele openingstheorie le gebaseerd op het verkrijgen, eventueel verhinderen, van een overwicht in het centrum. Ook in het middenspel en via dit in het eindspel is de bezitter van een over- wioht in het centrum de bezitter van het initiatief en veelal de win naar. Veel partijen gaan voor die speler verloren, die een juist begrip voor de strategie van het centrum mist. Het is daarom verheugend, dat niemand minder dan de beken de Weense meester Hans Müller, van wiens hand reeds zo vele waardevolle schaakwerken verschenen o.a. het prachtige boek over Aljechin („Schachgenie Aljechin"), met zijn nieuwste boek: „Das Zentrum in der Schachpartie" de schaaklitteratuur opnieuw heeft verrijkt. Het is een studieboek, waarin alle facetten van de strijd om het centrum uitvoerig worden behandeld terwijl de voor beelden met de praktijk niet min der dan 160 partijen zijn, die alleen reedt het naspelen tot een verdie ping van de Inzichten in het schaakspel betekenen. De uitgevers maatschappij W. ten Have te Am sterdam heeft voor een voortreffe lijke uitvoering gezorgd. Ter illustratie het laatste voor beeld. een eindspel van Kotow te gen Eliskases, Stockholm 1962. abode fgb 7. h4, h6, 8. hxg5, hxg5, 9. Thl, Pd6, 10. Th6, Te7, 11. Pc3, Tde8 (actieve verdediging. Er volgt nu een tegen stoot als in een eindspelstudie). 12. e5. fxe5, 13. Pd5+, cxd5. 14. Tc5t, Kb8. 15. Txd6. Zwart staat voor een moeilijke keuze; of 15exd4 of 15... e4t. Een nauwkeurig onderzoek van de stelling bewijst, dat e4t met over gang naar een flankaanval, nog goede remise kansen zou kunnen geven. De verdediger besluit echter tot een frontale aanval, die echter naar verlies zal leiden). bed r g h Bi lil I gaan; na de bloei mag het groene loof dus in geen geval afgesneden worden. Narcissen houden van een voed zame grondsoort. Het is dus nuttig indien wat oude mest door de grond wordt gewerkt, doch verse stalmest mag men er in geen geval voor ge bruiken. Indien de grond voldoende humusrijk is. kan men ook heel goede resultaten bereiken met de bekende korrelmestsoorten. Per vierkante me ter heeft men ongeveer dertig gram nodig en dan kan men vroeg in het voorjaar nog eens een lichte overbe mesting gveen. G. KROMDIJK. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Onze bridgerubriek Bridgcvraag dezer week: Zuid gever, NZ kwetsbaar. Zuid heeft: Sch. A B 8 2 Ha. A B 8 2 Ru. A B 8 2 Kla. 3 Wat moet zuid openen? Antwoord elders op deze pagina. Sch 10, 9, 7 Ha 10, 8. 4. 2 Ru V. 4 Kla A, V, B, 4 I 1 ÖSU In dit voorbeeld worden alle mid delen toegepast, die de bezitter van een sterk centrum ter beschikking staan. 1. g4! (de pionnen op de vleugel waar zij in de meerderheid zijn, be ginnen hun opmars. Het doel is duidelijk: de tegenstander moet terrein verliezen en in zijn bewe gingsvrijheid worden beperkt) 1 Kc7, 2. f4, Td7, 3. T7a5, Thd8, 4. Tg5! (dwingt een verzwakking van de vijandelijke verdedigingsvleugel af, waardoor oprollingsacties, moge lijk worden gemaakt). 4f6, 5. Tga5, Pc8, 6. f5! (met de bedoeling later het paard over f4 naar e6 te brengen) 6g5 (doorkruist het plan van de tegenstander die nu echter op de h-Ujn gaat „werken"). 15exd4, 16. Tcxd5. Te3t, 17. Kc4! (Deze fijne tegenstoot blijkt zwart te hebben overzien), 17.: Tc8t, 18. Kx84, Tg3, 19. f6, Txg4*, 20. Ke5, Tf4, 21. Td8, Txd8, 22. Txd8+, Kc7, 23. Tg8, Kd7 (of 23 Tfl. 24. Ke6, Telt, 25. Kf7 en wint) 24. Tg7t, Ke8, 25. Txb7. (En nu zou, wanneer zwart de pion g5 niet had. de partij nog remise zijn. Men kan ook wel eens teveel materiaal heb ben!) 25Tf2, 26. Ke6, Te2t, 27. Kf5, g4, 28. Kg6, Tf2. 29. f7t Kf8, 30. Tb8t, Ke7, 31. Te8t opgegeven. De nadelen van een al te goed leven zijn'duidelijk aan de dag ge treden bij een onlangs in Zweden ingesteld onderzoek naar de licha melijke conditie van een aantal personeelsleden van een bouw- firma in Malmö. Bij proefrittenop een zoge naamde ergometer (een soort home-trainer), waarbij polsslag en ademhaling van de peddelende persoon werden gemeten, kwam men tot de slotsom dat er twintig- jarigen bij waren wier uithoudings vermogen nauwelijks dat van een tachtigjarige evenaarde. De gemiddelde „prestaties" wa ren zo slecht dat zij nauwelijks te meten waren. De meeste proefpersonen waren tien tot vijftien kilo te zwaar en konden slechts met de grootste moeite de ergometer aan het draaien krijgen. Narcissen worden ook wel paas bloemen genoemd; ze kunnen al heel vroeg in de lente bloeien. Als men volgend jaar in eigen tuin vroeg bloemen wenst, moet men de bollen nu bestellen. Dat doet men bij een solide bollenfirma; de zaadhandel heeft ze echter ook wel in goede kwaliteit in voorraad en bij hem kan men dus ook terecht. Er zijn vele soorten en rassen; de goud-gele trompetnarcissen worden over het algemeen heel mooi gevonden. Dat zijn ze ook en vooral als men een tussenbeplanting aanbrengt van blauwe druifjes; het beroemde kleed in de Keukenhof kent men natuur lijk wel. Narcissen zijn minder geschikt voor perkbeplanting; voor zeer grote per ken in ruime tuinen kan men ze ech ter wel gebruiken, doch voor een klein perk voldoen ze niet zo best. Echter wél voor borderbeplanting. Op de voorgrond van de border kan men plekjes poten en poot dan niet allerlei soorten en rassen door elkaar, doch houd U voor elk plekje aan één bepaalde vorm en kleur. Trosnarcissen zijn ook erg gewild; ze kunnen ook heel rijk bloeien en over het algemeen verspreiden die soorten een heerlijke geur. Narcissen voldoen ook prima voor verwildering; grote bospartijen kan men er mee be planten. doch ook in de kleine tuinen kan men tussen niet al te dichte heesters hier en daar enkele bollen poten. Zes kunnen dan van de zon profiteren voor de bloei. Na die tijd, als boom en heester in blad komen, hebben ze daar geen behoefte meer aan en kunnen zo rustig afsterven. Men moet dat proces zijn gang laten Onbeperkt vertrouwen in de signalen van de partner, is écn vart de eerste vereisten om bij het tegenspel goede resultaten te behalen. Iemand die alleen op eigen kracht en inzicht meent te moeten drijven, zal in bridge spoedig ervaren dat deze eigenschappen toch vaak on- voldoende waarborg voor te- genspel-succes zijn. Kijken we eens naar het vol gende, belangwekkende spel uit het Zomertoernooi van de Ned. Bridge Bond: 1. bloem meer in vaas. 2. zwart oj) boek groter 3. vloerkleed korter 4. tafeltje mist een poot 5. schoenen vrouw 6. extra zak in schort verpleegster 7. kroontje in portret anders 8. appel meer op fruitschaal Sch B. 3 XT Sch V, 8. 6. 5 Ha A, B. 9. 5 ,..N Ha H. 7. 3 Ru 9. 5. 2 w_ u Ru H, B, 7 Kla. 10. 9, 5, 2 Kla 8, 7, 3 Sch A, H, 4, 2 Ha V, 6 Ru A. 10, 8, 6, 3 Kla H, 6 Met west als gever, verliep het bieden vaak als volgt; zuid opende in de vierde hand met een ruiten west paste noord een harten oost paste zuid een schoppen noord een Sansatout zuid twee Sansatout noord drie Sans atout. Noord moest dus 3 SA spelen en. gezien het biedverloop, leek de kla veren acht van oost een zeer nor male uitkomst. In zuid (op tafel) werd klaverheer gewonnen, west speelde klaver twee bij en noord de vier. Er is nu slechts één goede speel wijze: uit zuid moet een kleine ruiten worden gespeeld, noord zet de ruitenvrouw en oost neemt na tuurlijk met ruitenheer. Indien oost op dit moment geen harten terugspeelt, maken NZ zon der grote moeite tien slagen. Bijv. oost speelt klaver, noord incasseert zijn drie vrije klaveren, speelt dan ruiten en snijdt met de tien. NZ zullen maken twee schoppens, vier ruitens en vier klaveren. Speelt oost in de derde slag har ten. dan kunnen OW in totaal vier slagen maken en krijgen NZ dus geen overslag een belangrijke, doorslagge- in een spel als dit een i vend resultaat in een parenwed- strijd. Bouwvallig Nu Is het natuurlijk uitermate moeilijk, in de derde slag van het spel op de oostplaats vast te stel len. dat noords hartenbod op zulk i een bouwvallige kleur geschiedde. Het lijkt dan ook normaal, dat oost met klaver doorgaat of wisselt naar schoppen. Geen van deze aan vallen in de zwarte kleuren zal met succes bekroond kunnen worden: NZ maken tien slagen. Het geheim van het tijdig „vin den" van noords povere harten- kleur bestaat niet uit een geniale hersenkronkel van de oostspeler, doch uit het klaver tweetje dat 1 west in slag 1 bijspeelde. Daar het 1 aannemelijk is, dat west enige leng te in klaver bezit, kan het bijspelen I van die klaver twee alleen maar be tekenen dat west die kleur bepaald niet doorgespeeld wenst te zien. ter- wyl bqvendien het nemen met kla- verheer in zuid een aanwijzing is, i dat noord niets in klaver heeft te snijden en op dat paard stevig in het zadel zit. Logisch is dus, dat oost iets andere dan klaver zou kunnen proberen. Ruiten is zinloos kan het schoppen zijn wat west wenst? Oost heeft zelf schoppenvrouw, aas en heer van die kleur liggen op tafel. Het is duidelijk, dat west ten hoog ste schoppenboer kan bezitten, en schoppen-aanval kan dus nimmer direct een aantal slagen inbrengen Is men zover, dan blijft er niets an ders over dan het „proberen" van harten: als noord sterk in klaveren is. kan hij onmogelijk nog sterk in harten zijn zie het biedverloop! Speelt oost harten drie na en west, harten terug, dan heeft het klaver tweetje zijn werk uitstekend gedaan. OW krijgen vier slagen en blijven voor op alle OW's, die een overslag aan NZ in 3 SA cadeau deden. H. W. FILARSKI Met een holle spiegel is het mogelijk het T.V. beeld vergroot op een scherm te projecteren. Sferische spiegels maken de grootste beeldhoek mo- j gelijk, maar vertonen sferische abe- ratie (askring). Een holle spiegel komt in werking in vele opzichten overeen met een dubbelbolle lens, maar is niet behept met vele afbeeldingsfouten (coma, astigmatisme) of bezit deze in geringe I mate (kleurschifting). Antwoord op bridgevraag de zer weck: De vraag is spe ciaal weer eens aan de orde gesteld, omdat er drie ge zichtspunten verdedigd kun nen worden. Openen met een schoppen is de ouderwetse methode het nadeel is, dat men na een antwoord van één Sansatout, niet meer weet of men er goed aan doet twee in harten of ruiten te bieden. Een tweede mogelijkheid is het openen met een ruiten met het duidelijke nadeel, dat men op een antwoord van twee klaver in moeilijk heden zit. Men kan dan wel twee SA bieden, doch met éen klavertje is dat een wei- niggezonde onderneming. Bovendien is het helemaal niet zo zeker, dat een con tract in schoppen of harten niet beter is zelfs als noord slechts drie kaarten In één dezer kleuren zou mee brengen. Het bod, waarmede men vrijwel het best uit de voeten komt, is één harten. Antwoordt de partner een SA, dan is het zeker dat schoppen noch harten „be ter" zou zijn. Biedt de part ner twee klaver, dan is het minder waarschijnlijk dat hij nog een vierkaart schoppen heeft zuid kan dan twee ruiten bieden en NZ kunnen hierna nog vele goede kanten op. Men onthoude, dat deze theorie slechts opgaat, als men drie ongeveer gelijk waardige vierkaarten heeft in schoppen-harten-ruiten. Bij andere combinaties, gelden vaak weer andere principes.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 12