V mannequins 6ü£y{ik£ Tante Pos wordt vrouw Parijse ontwerpers willen buitenlandse BLEEKSELDERIJ WEL ZOMER... IN SEPTEMBER 'T LIJKT een klein beetje (W)ETENSWAARD beauty products Verkrijgbaar bij: Parfumerie Suringar stretch breeches Beeldige babyfine-set voor f 6.75 Zaterdag 21 september 1963 Pagina 3 Bleekselderij is een heerlijke groente, bijzon der geurig en smakelijk. Een betrekkelijk goed kope groente ook en toch wordt bleekselderij in vrij weinig gezinnen geregeld gegeten. Het schoonmaken en bereiden hoeft toch echt geen bezwaar te zijn, want dat is heus niet moeilijk. Verwijder allereerst de bladeren en de bovenste stukken van de stengels. De brede ondergedeeltes afschrappen, wassen en in stukken van ongeveer 10 cm snijden. De bleekselderij dan ongeveer drie kwartier in weinig water met zout koken; gestoofd met wat. boter is deze groente ook heerlijk. We kunnen bleekselderij op al lerlei manieren verwerken, maar als „Céléri au gratin", met ham. kaas en aardappelpuree zal ieder een bleekseldery leren eten en waarderen. Ook rauw is bleekselderij een traktatie, vooral in combinatie met kaas i schimmelkaas Hiervoor worden dan de bovenste dunne ge deeltes van de stengels gebruikt. Céléri au gratin Maak de bleekselderij schoon en kook ze gaar. Leg de stukken on derin een ingevette vuurvaste scho tel en strooi hierover drie volle eet lepels geraspte kaas en 150 gram klein gesneden ham. Doe onderin de schotel wat klontjes boter. Maak vervolgens een smakkelijke. luchti ge aardappelpuree en dek hier de bleekselderij mee af. Bestrooien met geraspte kaas en in de oven een croquant bruin korstje geven in on geveer twintig minuten. Gevulde bleekselderij Snijd de selderijstengels tot even boven de struik af. laat de blade ren eraan. Goed wassen, de draden er afschrappen en in een wijd glas zetten. Roer 40 g boter romig en vermeng dit met een gelijke hoe veelheid bluefort kaas. Aan tafel de holte van de stengels met het kaas mengsel vullen en uit de hand op eten. Deense appelmoes Doe ln een schaal appelmoes, hierop een laag geslagen room en tot slot een flinke laag geraspte, bittere chocolade. Advertentie BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401 Een model van Pierre Car- din. deze wollen beige deux- pièces. Het ensemble bestaat uit een rechte rok en een lange casaque met knoopsluiting op de rug. Zweedse minister schilt een kilo aardappelen in vijf minuten „Wat mij betreft. Ik kan een kik) aardappelen in vijf minuten tijd schillen", aldus een onthulling van de Zweedse minister zonder porte feuille mevrouw Ulla Lindström naar aanleiding van een onderzoek naar de tijd die de hulsvrouwen dagelijks aan deze bezigheid beste den. Sedert zijn invoering in 1724 heeft de aardappel de hoofdschotel van het Zweedse menu uitgemaakt. De andere Zweedse huisvrouwen wilden de ministeriële schllpresta- tie niet in twijfel trekken maal1 meenden wel dat die alleen te be reiken was met gebruik van een heel goed aardappelmesje, hele gro te aardappels en heel behendige vingers Wist a dat Maak voorwerpen van tin schoon met rauwe koolbladeren. Wrijf goed over de vuile plekken en geef de voorwerpen daarna een grondige wasbeurt. Limonadevlekken kunnen stof bruin doen verkleuren als er niet onmiddellijk iets aan wordt ge daan. Reinig de plek waarop is ge morst met water, wrijf er glycerine ln en laat ze een half uur intrek ken. Was de glycerine daarna met heet water en zeep uit. Als de hakken van uw schoenen zijn afgeschaafd kunt u dit euvel zeer goed camoufleren met ln de kleur van uw schoenen gehouden krijt. In hun schil gekookte groenten zullen beter smaken en er zullen minder vitaminen verloren gaan. Bovendien bespaart men zich hier mee veel tijd en werk. Als men het nat van ingeblikte groenten weggooit gaat ongeveer één derde der vitaminen en mine ralen verloren, aldus aan het Ame rikaanse ministerie van Landbouw verbonden voedingsdeskundigen. om. dat je het er deze winter niet bij laat zitten, ik wil geen onvol doendes meer zien. Wij stellen ons in verbinding met de schoorsteenveger en de ko- lenman. wij controleren de winter- garderobe en kopen breiwol als ka beltouw. ^Tïloederlijlze. overpeinzing De kinderen begrijpen zoiets niet. Zij lopen nog altijd vrolijk rond in zomerjurkjes en korte broek, genieten na schooltijd van zon en droge straten, maken plannen voor fietstochten en zwempartijtjes en worden blauw van verontwaardiging als zij tot de ontdekking komen dat het na tuurbad de hekken gesloten heeft. Zij verbazen zich over de lege kampeerterreinen, afgetakel de strandtenten en het verlopen seizoen. Het is toch nog zómer, protes teren ze luidkeels en als enig antwoord krijgen ze de op merking te horen: Hoe kom Je daar bij, het is septèmber. Het is mij nooit duidelijk gewor den waarom deze maand zo stief moederlijk behandeld wordt. Toe gegeven: de nachten kunnen kil zijn. het duurt soms lang voordat de nevel optrekt, de oogst is binnen en de stoppelvelden scheppen een verlaten sfeer. De natuur echter komt na de grilligheid van de lente en de over vloed van de zomer een weinig tot rust. De vruchten rijpen: stil en vol beloften, de bossen krijgen een diepere tint groen, de wind is min der speels en onstuimig, het blauw van de hemel krijgt iets waterigs. hoogte hebben Zo heeft Jean Pa- tou de Hamburgse Ingrid Ruh en Renata Steckermeier. een 23-jarige Münchense, treedt op voor Jacque Heim. Yurgen Michaelsen. de Zweedse ontwerper die de naam ..Yorn" op zijn salon heeft staan, liep tijdens een reis naar Stockholm tegen de 25-jarige Cara Dergson op, die hij contracteerde. De blondine is in juni in Parijs aangekomen, waar ze nooit geweest was. De modewereld was haar volkomen onbekend. Yorn heeft ook nog een Deense brunette onder zijn mannequins en Jacques Griffe had voor het tweede seizoen op May Britt Lowenfors als mannequin. Maar de neerdalende rust heeft iets weldadigs, iets dat je doet verlan gen naar verre wandelingen, over gegeven luieren, zwemmen tot aan de blauwe einder, rijden naar on bekende verten. Slechts de plicht bindt Je aan huis: de kinderen die weer naar school gaan, vader die niet één vrije dag meer tot zijn beschikking heeft, de lege vakantiekas, het huis dat schreeuwt om een goede beurt, stapels verstelgoed en ongestopte sokken. Met een laatste weemoedige blik op de zonnige laan en de spelende kleuters grijp je naar de borstel en gaat matjes afboenen. De restantjes van de zomer wor den je zelfs niet gegund. De adver tentie-pagina's staan vol herstmo- des en kachels, de weervoorspellers op langer termijn praten over de winter alsof die volgende week reeds zal aanvangen, de bloemen- kwekers overstromen je met aan biedingen voor de volgende lente en dat. terwijl je hele huis nog vol staat met de prachtigste rozen en asters. Hier en daar duikt het woordje wintersportop, tot grote hilariteit van de kinderen, die juist om geld voor een ijsje komen vragen. Een verlaten logé maakt haar verontschuldigingen omdat zij niet eerder vakantie kon ne men, alsof het een verdienste zou zijn in juli je vrije dagen te zien verregenen. De melkman zegt verbaasdt Tjonge, mevrouw 't lijkt wel zo mer. En als 1e hem erop wijst dat het nog altijd zomer is, glimlacht hij wijs. Ja, ja maar 't is al september. Ik kan niet tegen die minach ting voor de mooiste maand van het Jaar. Het maakt mij even opstan dig en onredelijk als de kinderen, die ook hunkeren naar „buiten". Alle zigeuner-instincten ontwa ken ln deze dagen. Ik wil genieten van zonsop- en zonsondergangen, hetgeen nu zon der verlies van nachtrust mogelijk is. Ik wil zwerven langs Napoleon tische heirbanen en met paars om zoomde hessenwegen. Ik wil machtige boeketten pluk ken en vriendschap sluiten met een hertje of een ever. En woedend kijk ik de vluchten wilde eenden na. die in zuidelijke richting over het dorp trekken Ook die dus Zelfs de wilde eenden geloven er niet meer in: in de zon, de warmte, de windstille dagen. Dan ontdek ik aan onze berk het eerste gele blaadje en opeens besef ik. dat ook ik de herfst niet zal kunnen tegenhouden, dat zij komt: onhoudbaar en dreigend. Maar waarom hèlpen wij haar uit alle macht? Houden wij dan niet van de zomer? THEA Beekman Advertentie) Verloskundigen en kraamver pleegsters zijn enthousiast over babyfine van Nivea, de nieuwe babyhuid-verzorging op weten schappelijke basis, babyfine helpt moeder dat tere huidje gaaf en ge zond te houden. Nu geen urine- irritatie meer. Nu geen schrale huid meer. Want alléén de babyfine- serie bevat silicon-oliën, hoog- waardig eucerit en vitamine A. 4 van MIVEA POEDER - ZALF - OLIE - ZEEP Uitsluitend bij apothekers en drogisten 7 Een Schotse ballet danseres, een Argentijnse diplomaten- dochter. een Zweedse schoon heid en een gravinnetjeuit Tsjechoslowakije het zijn weer buitenlandse mannequins die de Parijse herfst- en win termode hebben gepresenteerd. Omdat Franse meisjes gewoonlijk klein zijn, moet een ontwerper die een bepaald toilet tot zijn recht wil laten komen, een van de vele bui tenlandse meisjes engageren. Om dat ze te lang was, moest een Schotse blondine haar lessen aan de koninklijke balletschool in Lon den opgeven. Ze besloot naar Parijs te gaan, en nu is ze mannequin bij Dior. die een mannequin van de lengte van Louise MacGregor. (achttien Jaar), goed kon gebrui ken. Pierre Oardin liet zijn modellen dit jaar tonen door de Tsjechische „gravin" Angelica Lajansky. Hij be schikt ook over de Amsterdamse Loes Hamel. Chamel is w e g van buitenlandse mannequins. Judy del Carril, gebo ren in San Francisco en dochter van een Argentijnse diplomaat ge stationeerd in Dublin, maakte dit seizoen haar debuut als manne quin. Zo ook Barbara Jones uit Ox ford (Engeland). De andere manne quins van Chanel zijn Isabel Fel- der uit Genève. Butzy Elbel uit Oostenrijk en Marina Marino uit Madrid. Het huls Jeanne Lanvin heeft vier buitenlandse mannequins: May Britt Seitava en Lisa Reots uit Hel sinki, Anne Boukari. een blondine uit Wenen, en Elizabeth Cox, een ranchersdochter uit Australië.' Penny Srith uit Zuid-Afrika en Petra Scheuringer uit Berlijn, lo pen model voor Pierre Balmain. Vooral Duitse mei Jes zijn erg in trek bij de Parijse ontwerpers, om dat zij een „ideale" mannenquin- Bij ons in Nederland houdt de zomer op zodra de eerste september is aangebroken. Al heerst er een hittegolf, al is het dunste kledingstuk een last en een kwelling, al gapen de mus sen en staat de tuin in volle glorie te pronken de zomer is voorbij, de school begint weer. Treinen lopen leeg, kampeer terreinen zijn opeens kaal en onherbergzaam, de zwembaden sluiten een voor een, het dage lijks leven valt terug in sleur en gezapigheid. Ga Je. verlokt door het schone weer i en het kan in september zulk verrukkelijk weer zijner toch nog op uit met tent of caravan, dan voel je je bijna als een over treder Elke zomerse dag die je nog weet te benutten is ..extra", die heb je zomaar toe gekregen, ofschoon je er eigenlijk geen recht meer op hebt. Zij, die in september pas aan hun vakantie toe zijn, worden met enig medelijden bejegend; zij lo pen achter. Ons leven wordt nu eenmaal beheerst door vooroorde len. In de vrije natuur merk Je er niet veel van dat de zomer voorbij is. De bomen zijn overdadig groen, vele bloemsoorten beginnen nu pas te kleuren en te geuren, de bijen hebben het druk. de heide wordt paars, het zeewater heeft een aan gename temperatuur. Toch geloven wij er niet in. Zo dra wij een geel blaadje ontdekken zeggen wij tegen elkaar: „Zie je wel. daar heb je de herfst". Wij nemen de kinderen onder handen en zeggen ernstig: Denk er HELANCA- Sanitized aupar «JMtUcbvoUadki ««iWH 't Heeft lang geduurd, maar 20 langzamerhand wordt tante Pos toch wat vrouwelijker. In Leiden nog maar een klein beetje, want voorlopig moet Elise Bey daar helemaal in haar eentje voor rorgen. Elise (19, vriendelijk en resoluut) is de enige vrouwe lijke besteller van de Leidse P.T.T. Als het aan de P.T.T. ligt ral ze niet lang de enige blijven, want dank rij de krappe arbeidsmarkt zou men een beetje meer vrouwelijke hulp zeer op prijs stellen. Elise Bey een geboren Leidse wil de graag verkoopster worden, ma&r toen ze na de Lange Brugschool en de huishoudschool op 't Rapenburg éen baantje ging zoeken, werd het nodinette op een atelier voor he- renconfectie in Den Haag. Vier Jaar bleef ze daar; ze vond het niet ongezellig, maar ook niet van „dit is de baan van m'n leven". Elise's tante was inmiddels de eer ste vrouwelijke postbode in Leiden geworden en door haar verhalen kreeg Elise zin in dat werk. „Ik had zo vaak gedacht als het mooi weer was: waarom zijn er geen baantjes voor vrouwen in de buitenlucht, nou hier was er een". Ze kon komen en nu zegt ze: „Ik zou nooit weer terugwillen". ,,'t Is heel afwisselend werk, Je bent de hele dag buiten en nie mand kijkt je op de vingers". Elise bezorgt geen post, ze brengt kwitanties rond. Die krUgt ze 's morgens vroeg mee (maximaal 150 ln de binnenstad en 120 in de buitenwijken) en dan moet ze maar zien hoe ze haar tijd indeelt. Vaak is ze pas tegen een uur of vier klaar met bezorgen. Dan nog afrekenen op het postkantoor en ze kan naar huls. Genot ik eens een kantoorgebouw binnen moest. Iedereen staart je aan. Dan dacht ik: zal ik of zal ik niet, maar Ja, Je moest wel. Daar wen Je lang zamerhand wel aan". De Leidenaars kijken er nog wel van op, een vrouw in PTT- uniform aan de deur te krijgen. Als ze een kwitantie aanbiedt zeggen huisvrouwen vaak: vroe ger kwam 't met de post mee. „Nou ik ben toch ook van de post" roept ze dan verwijtend. Een oud vrouwtje vroeg: „Juf frouw, bent u misschien van het Leger des Heils?" en soms houdt men haar voor vertegenwoordig ster van de Lichtfabrieken of de radio-distributie. „Kinderen zijn vaak bljdehan- ter dan volwassenen", zegt Elise. „want die roepen me soms na: kijk nou es, ze hebben grieten bij de post". Het eerste dat Elise 's mor gens doet, is naar de lucht kij ken. Het weer is voor haar be langrijk, maar Elise verlangt niet naar zon. „Als het mooi weer is ,tref ik niemand thuis. Toen het zo regende ivas het voor mij een genot om buiten te lopen, want overal werd open gedaan. Dat houdt de moed er een beetje in", vindt ze optimis tisch. Nu heeft Elise het erg naar haar zin, maar in het begin was het al lemaal niet zo gemakkelijk. Vooral de eerste tijd was ze vaak erg moe en moest ze wennen aan het voort durend ln de buitenlucht zijn. „En dan zag ik er vreselijk tegenop als Bang voor overvallers, die het op „haar" geld hebben voorzien, is ze niet. „Ik denk er eenvoudig nooit aan en bovendien haal ik meestal maar kleine bedragen op". Keurig Vanaf januari werkt Elise Bey nu bij de PTT. Haar tante en een andere vrouwelijke collega zijn in middels vertrokken en Elise is al leen overgebleven. Ze is de enige kwitantieloper, die nog een volledi ge dagtaak heeft, de rest van de kwitanties wordt over de postbo des verdeeld. In het begin bezorgde ze kwitan ties in de hele stad, maar na ver andering in de „dienstregeling" kreeg ze in juli de binnenstad toe gewezen. Daar brengt ze alles per fiets rond en onder vier ogen kun nen we u vertellen dat ze stiekem wel eens op de trottoirs fietst, maar niet in drukke straten. Niet overal is ze welkom, dat brengt de aard van haar werk mee. .Pied Piper" van de Londense Isobel Babianski. „Kom volgende week maar terug" krijgt ze nog al eens te horen. „En als ik dan kom hoor ik bin nen in het huis heel zachtjes een deur gaan en venier merk ik niets. Nou dan weet ik wel hoe laat het is". Dat zijn de minder prettige kanten van haar vak, maar er staat genoeg tegenover, vindt Elise. ..Laatst was ik in een hofje en daar zei een oud da metje tegen me: juffrouw, dat uniform staat u keurig. Dan voel je je toch wel een beetje trots". F.H.K. kantslips panty girdle

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11