De „Haagsche Comedie" in Noel Cowards blijspel „Quadrille" kunst kaleiöoscoQp Concertgebouworkest naar liet buitenland SNEL GROEIENDE HOOFDSTAD VAN AUSTRALIË KRIJGT GROOT MEER ONVERANTWOORDE OPENING VAN HET MUZIEKSEIZOEN Glansrollen voor Steenbergen ard Genres verdroegen elkaar niet oorname stijl lichte toets EUROMAST! Onder Jochum en llailink Merkwaardig concert Canberra's Royal Golf Club wordt in toekomst zeilclub Wat verdwijnt Opgericht 1 maart 1860 VrQdag 20 Mptember 1963 Darde blad no. 94099 Advertentie IT" en O. opende gisteravond het Leidse toneelseizoen met Noel .IV» Coward's ..Quadrille", door de Haagsche Comedie in voor name stijl en met lichte toets ..gedanst De in 1899 geboren Engelse schrijver produceerde van 1923 af een paar dozijn blijspelen waarvan de helft zijn weg ook op de Ne derlandse planken vond. ..Ik zie. ik zie wat jij niet ziet". ..Ik lach er om", .Toevallige ontmoeting" en ..Naakt met viool" zullen veel schouwburgbezoekers zich ongetwijfeld herinneren. sloten met een handkus. In deze fijn- 1 zinnig gespeelde scène lag het karak- ter van deze geweldige doorzetter als i een open boek voor ons! Myra Ward als Serena, de Markie- zin was een volkomen gelijkwaardige partner die niet alleen de vele gees tigheden zich als het ware spelen- Blijmoedig Coward is geen zwartkijker, hu neemt de mensen zoals ze zyn. Hij schijnt zich met hun tekortkomingen en fouten te vermaken en weet dit I met zijn hier en daar erotische grap jes en puntige dialoog op kostelijke wijze op het publiek over te brengen. Zo ook met ..Quadrille", dat in 1865 speelt toen deze dans op geen bal mocht ontbreken. Bij deze figuurdans wisselen de pa ren regelmatig van partner. Coward maakt daar echtparen van die even gemakkelijk van partner verwisselen, doch slechts in zoverre, dat de door lopend verliefde maar trouweloze Engelse Markies Hubert een willige nieuwe partner vindt in Charlotte, de echtgenote van de Amerikaanse Spoorwegkoning Axtet Diensen, waar tegen laatstgenoemde, èn de Mar- i kiezin zich met hand en tand ver- I zetten. Zij achtervolgen het naar de Riviera gevluchte paar en behalen een glorieuze overwinning, naar hun eigen overtuiging te snel om blijvend succes te beloven. De blijmoedige ont knoping laat zich gaandeweg wel ver moeden maar die kunnen wü voor de toeschouwers van hedenavond beter verborgen houden. MY RA WARD en PAUL STEENBERGEN in Cowards ..Quadrille" (Foto L.D. Holvast) Paul Steenbergen leverde als de ruwe, zelt'made Spoorwegkoning een opmerkelijk bewijs van zün veelzijdig heid die. ondanks ons onbeperkt ver trouwen in zijn talent, tóch nog ver raste! Zijn zorgvuldig opgebouwde uitbeel ding culmineerde in de meeslepende scène met de Markiezin waarin hij zich met de onbeholpenheid van zijn minder geciviliseerd taalgebruik, (in tegenstelling met de Markies) zich laat gaan en de geschiedenis van zijn jeugd als machinist op de locomotief beschrijft en zijn jongensachtige ver warring en verlegenheid, abrupt afge- Zilveren jubileum Schouwb. Arnhem Met vier toneelvoorstellingen zal het 25-jarig bestaan van de Arnhemse Stadsschouwburg in oktober worden gevierd. Deze feestelijke opvoeringen zullen worden verzorgd door de toneel groep „Theater", die een blijspel ..Don Juan" of ..De liefde voor de wiskunde" van Max Frisch ten to nele brengt en de Stadtische Büh- nen van Münster, die de ,J)rei Groschenoper" van Bertold Brecht opvoert. De huidige Arnhemse Stads schouwburg kon drie jaar nadat de vroegere uit 1868 daterende schouw burg door brand was verwoest, in ge bruik worden genomen, om precies te zijn op 19 oktober 1938. In de oorlog werd het gebouw ernstig beschadigd Vrij spoedig na de bevrijding werden de grootste gaten gedicht, maar het duurde nog tot 1951. voor en aleer het gehele herstel zijn beslag had gekre gen. Londense première 'De Plaatsbekleder' Komende week gaat in het Lon dense Aldwych theater de pre mière van de Engelse versie van ..Der Stellvertreter" (De plaats bekleder). het toneelstuk van de 32-jarige protestantse Duitse auteur Rolf Hochhuth waarin de houding van wijlen Paus Pius XII ten opzichte van de vervolging der Joden door de Nazi's ter spra ke komt. Hochhuth zelf hoopt er bij aanwezig te zijn. De Engelse vertaling is van Robert David Mac Donald en Clifford Williams voert de regie. Het stuk wordt gespeeld door de Royal Shakespeare Com- j pany. De tegenstellingen welke de opvoe ring van het stuk in West-Duitsland I reeds heeft opgeroepen, zijn de afge lopen tijd ook in de Engelse pers aan de dag getreden. Het katholieke ..Ge nootschap voor de Waarheid" geeft nu een vlugschrift van 20 pagina's uit 1 waarin critiek op het stuk geleverd wordt. Dit vlugschrift, onder de titel „De Paus, de Joden en de Nazi's", is geschreven door Sir Alex Randall, voormalig Brits ambassadeur in De nemarken die ook als diplomatiek functionaris ten Vaticane heeft ge- staan. Het Shakespeare gezelschap publi ceert ook een brochure waarin de achtergrond van het stuk wordt ge- schets en meningen van 'n aantal mensen erover worden weergegeven. De huidige paus schreef in juni jl„ toen hij nog kardinaal Montini en aartsbisschop van Milaan was, in een brief aan het Britse katholieke week blad „The Tablet" dat de persoon van Pius XII in het stuk van Hoch huth „geheel verkeerd weergegeven" is. De rol van Pius XII wordt in het Londense theater gespeeld door de 57-jarige Alan Webb, die nogal op de door hem voor te stellen paus lijkt. derwijs liet ontvallen maar ook een enkele weemoedige scène met grote innerlijke warmte weergaf. Bepaald frappant was de wijze waarop zij luisterde naar Axel Dien- sen's onbeholpen beschrijving van zijn jeugd, waarbij zij wist te sugge reren voor het eerst een zekere waar de aan het gesprokene toe te kennen. Voor ons gevoel werd de kloof die hen scheidde reeds smaller GUsbert Tersteeg slaagde ten volle in de uitbeelding van de arristocra- tische, romantische maar van waar achtig gevoel gespeende, met mooie volzinnen spelende Markies Anne Marie Heyligers speelde de minder sympathieke Charlotte over tuigend en wist zich zodoende bij de hoofdrolspelers te handhaven. Van de overige talrijke rollen memoreren wij een voortreffelijke weergave van de nieuwsgierige, op schandaaltjes be luste Harriet van Do van Stek, een op de grens van de karikatuur balan cerende familie Spevin en een dito Octavia van Jackie Broedelet Naar Rotterdam? Dan op naar de top van de En lli ousiasmei De voorname sti'* en lichte toets danken wij aan Paul Steenbergen, die naast zijn grote rol de regie voerde. De fraaie kostuums werden ontwor pen door Hans Noordhoek Hegt en de smaakvolle, praktische décors in zwart-wit door Hep v. Delft. K. en O. huldigde alle meespelende dames met bloemen, het publiek het gehele gezelschap met laaiend enthousiasme! Een prachtige inzet van het Leidse toneelseizoen! b. H. Een luisterrijk vergezicht vanaf de top. Fijn genie ten daarboven in café en restaurant, en op de plat forms. Sta als kapitein op de scheepscommando- brug. Gemakkelijk bereikbaar met tram en bus. Ruime gelegenheid tot parkeren. Suiker-bietencampagne gaar spoedig beginnen In de tweede week van oktober zullen de meeste Nederlandse biet- suikerfabrieken hun campagne be ginnen. De Centrale Suikerbietmaat schappij streeft ernaar, omstreeks de twaalfde in haar zes fabrieken (Oud- Beijerland. Breda. Halfweg. Sas van Gent. Steenbergen en Vierverlaten) de eerste bieten te verwerken. De le veringen aan de drie Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken in Ze venbergen. Stampersgat en Roosen daal zullen op 8 oktober beginnen, de j leveringen van Zeeuwsch-Vlaande- ren uit al wat eerder: 3 oktober. De Coöpèratieve Suikerfabriek in Put- tershoek zal 8 oktober gaan draaien. Het Amsterdamse Concertgebouworkest vertrekt zondag aa. naar Ham burg. 's Avonds treedt het onder leiding van Eugen Jochum op in de Musikhalle met werken van Mozart en Bruckner. Maandag reist het orkest door naar Berlfjn, waar in de „Hochschule fur Musik" op uitnodiging van de Berliner Festwochen dinsdag 24 en woensdag 25 september wordt geconcerteerd, resp. onder leiding van Eugen Jochum en Bernard Haitink. Vera Badings zal samen met Jannv van Wering en Luctor Ponse optre den in de „Petite symphonie con certante" van Frank Martin. Daniël Wayenberg is solist in het pianocon cert g gr. t. van Ravel. Donderdag 26 september keert het orkest in Am sterdam terug. De Russische pianist Emil Gilels. prijswinnaar o.m. van het interna tionale planoconcours in de Sowjet- Unie en het concours Eugène Isaye te Brussel, treedt op 9. 10 en 11 oktober voor de eerste maal in Nederland op. Samen met het Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink zal hy Tsjai- kowsky's eerste pianoconcert ver tolken. Eugen Jochum reist 24 oktober naar de V.S. Hy zal gedurende twee maanden als gast-dirigent het ..De troit Symphony Orchestra" leiden. Bernard Haitink zal in november een aantal concerten leiden in Lon den. Bradford, Manchester en Shef field. Voorts heeft Bernard Haitink een uitnodiging aanvaard om in maart 1964 een aantal concerten van het Los Angeles Philharmonic Or chestra te dirigeren. In dezelfde maand zal hij in Berlijn nog twee programma's leiden in de Beethoven- cyclus van de Berliner Philharmo- niker. Het orkest treedt 24 april 1964 on der leiding van Bernard Haitink op in Lincoln Center te New York ter gelegenheid van de New York World's Fair. Daniël Wayenberg is de solist Aansluitend aan dit ceremoniële con- eert. geeft het orkest nog twee con- I certen, eveneens onder leiding van Bernard Haitink. G. Lindenberg hoofd hoorspelafdeling N.R.U. De heer G. Lindenberg (52) is be noemd tot hoofd van de hoorspelaf deling van de Ned. Radio Unie. De heer Lindenberg behoudt hierby zyn functie van toneelcoordinator. welke hy sedert enige jaren by de NTS vervult Directeur Rotterdams Concertgebouw De gemeenteraad van Rotterdam heeft de heer P. P. J. L. Verbist met ingang van 1 januari 1964 benoemd tot directeur van het in aanbouw zijnde Rotterdamse Concertgebouw. De heer Verbist is thans waarne mend hoofd van de afdeling sociale, economische en personeelszaken van de gemeentesecretarie van Enschede, in welke functie hy het gemeentebe stuur van Enschede adviseert om trent het beheer van culturele instel lingen Hij is verder belast geweest met de reorganisatie van de Stich ting Overijssels Philharmonisch Or kest. EEN wonderlijke combinatie presenteerde zich gisteravond als inzet van- het nieuwe muziekseizoen in de Stadsgehoorzaal: drie operakrachten als men ze zo wil noemen t.w. de sopraan Eri de Vries-Rouché, de heldentenor Tabe Bas en de bariton Richard van Dijk in samenwerking met Mizée's Leids Kamerkoor. Operafragmenten en geestelijke zangen stylistisch volkomen onverantwoord doorkruisten elkaar in merkwaardige wirwar en daarbij op vocaal en muzikaal ongelijkwaardig niveau. De genoemde genres verdragen elkaar absoluut niet, waarbij nog komt. dat de kwaliteiten zo uiteenlopend waren, dat onmogelijk van een verantwoorde avond gesproken kon worden. Het is voor ons dan ook een raadsel, hoe beiden elkaar gevonden hebben. Enfin: dat is onze zaak niet. Wij hebben uitsluitend de resultaten, te beoordelen. Enerzüds moeten wij de moed be wonderen van de concertgevers. Zy moesten zich laten horen voor slechts een handjevol toehoorders. En zij deden dit desondanks met veel verve en ongebroken enthousiasme. Zy zon gen hun aria's, duetten en terzetten uit opera's van Verdi. Mascagni en Leoncavallo en zy „smeten" ze de zaal in, sterk ingesteld als ze er op waren een zo volumineus mogeiyk en dik wijls onbeheerst geluid te produceren Van de genoemde drie was de tenor ongetwijfeld de beste. Hy be schikt over een rechtgeaard tenor timbre, krachtig en resonansvol, tot in de hoogste tonen. Ongetwyfeld maakt hy er furore mee. zou zelfs in een échte opera geen kwaad figuur slaan. De sopraan bezit eveneens wel kwaliteiten, maar haar stem ver toont toch diverse opvallende hiaten in de jegisteregalisatie eu by uit zetting een zodanige snUdende scherpte, dat men er veelvuldig het hart by vasthoudt. Een voortdurend hinderlyk vibreren gaat daaraan gepaard. De. ondanks zyn hoge leeftyd 70 jaar bariton zal stellig wel betere dagen gekend hebben. Doch hy weert zich nog met een bewonderens waardige vitaliteit ook qua actie en weet zich verdiensteiyk te hand haven. Aller voordracht beweegt zich evenwel zo goed als altyd aan de bui tenkant en getuigt van te weinig muzikaal begrip. Intussen hebben de drie concert gevers toch een niet gering succes behaald: de tenor moest zelfs een van zyn aria's bisseren. Het Le;ds Kamerkoor deed zich in diverse motetten van Lotti, IngAjneri. Lausus en speciaal Bruckner, met het „Myn hert altyd heeft verlanghen" van Pierre de la Rue dat naar meer in dit genre deed verlangen! horen op de sublieme wyze, die wfl van dit superieure ensemble gewend zyn. De absolute perfectie werd meermalen bereikt. Persoonlijk heeft ons echter deze j avond door de gesignaleerde totale ongelijkwaardigheid weinig of zelfs geen bevrediging geschonken. Bovendien ïykt ons het brengen van operafragmenten met vleugelbe geleiding, waardoor het gemis aan orkestrale omiysting wel zeer hevig gevoeld wordt, een volkomen zinloze bedoening De vleugel is evenwel verdiensteiyk en met veel stuwkracht bespeeld door mevrouw Wia Ariens Kapper-De Rook. Tenslotte: het was weer eens een avond, waarop ledereen veel te veel en te lang aan het woord wilde komen, zodat het een zeer langdurige geschiedenis werd II Australië's federale hoofdstad Canberra is beslist niet Austra lië's meest opwindende stad. De Canberranen werken wel hard en zijn beslist niet wars van ontspanning, maar zowel het werk als de ontspanning missen toch de impulsen en de stimulans, die handel en industrie aan beide plegen te geven. De laatste maanden echter kon men in Canberra wel degelijk spanning en zelfs opwinding constateren, nadat bekend was geworden, dat ..de grote dag" was vastgesteld op 20 september. Die ..grote dag" is de geboortedatum van Canberra's nieuwe meer. Dan zal premier. Sir Robert Menzies op plechtige wijze de laatste opening sluiten in een dam en daarmede de Molonglo af sluiten. De Molonglo is de rivier, die dwars door Canberra stroomt en die nu. met zijn oeverlanden, het bekken gaat worden van een groot, kunstmatig meer. Dat meer zal. als het vol gelopen is. een oppervlakte beslaan van 320 ha. Bekken loopt in drie tot vier maanden vol De oeverlengte van het nieuwe meer zal 36 km bedragen. De kosten van de aanleg belopen ruim twintig miljoen gulden. Drie a vier maanden zal het duren (aldus de ramingen van de deskundigen» aleer het meer bekken geheel gevuld is Maar dan zal Canberra ook een bUzondere attractie rijker zijn en zal het stede- schoon een grote vooruitgang ver tonen. Reeds liggen de advertentie» en de prospectussen gereed, waarin de bij het meer gelegen maar thans nog door „droogte" omringde bungalows geprezen en te koop aangeboden worden met de aanlokkelijke toevoe ging „prachtig uitzicht op het meer" of „heerlijk gelegen nabij meer- I strand". Dit is iets heel nieuws voor de Canberranen. Nieuw is ook, dat de leden van de golfclub thans plannen beramen voorzeilwedstrijden. De club moet haar prachtige links offeren om voldoende plaatsruimte te maken voor het meer. Het bestuur verander de intussen het karakter der vereni ging in ..zeilclub" De sportvissers van Canberra maken hun hengels en verder visgerei gereed om In te kunnen leggen zodra het meer „ge stoffeerd" zal zyn met de voortref felijke vissen, die men er in zal uit zetten. Dit Jaar voor het laatst heb ben die sportvissers in september by de opening van het hengelselzoen op de forel hun geluk kunnen beproe ven in de Molonglo. „Het volgend jaar zyn er geen rivierforellen meer in Canberra, alleen nog meerforel- len". kan men thans in de Australi sche hoofdstad vernemen. Vele waren de namen, die de Can berranen de laatste maanden aan hun meer hebben gegeven Men noemde het een „Futuristisch"Meer", een ..Surrealistisch Meer" en ook wel eens het „Droom-Meer" Oude ren zowel als kinderen, maar vooral de laatflten, schepten er tot voor kort genoegen in om te wandelen in denkbeeldig water van 2'b meter diepte. Als spookbeelden op een modern schilderij staan aan de oevers van het meer enige steigers. De meerbodem ia nu vrywel „schoon geveegd" en de vruchtbare grond door de dienst .Parken en Plant soenen" paar elders getranspor teerd. Op de westeiyke oever van het nieuwe meer ligt het ziekenhuis, dat nu nog uitziet op de „kuil" maar over enige maanden prachtig aan het water gelegen zal zijn. Natuuriyk zfjn er Canberranen. die het betreu ren. dat de met sportieve en roman tische herinneringen geladen Acton Renbaan onder water zal verdwijnen. Vooral voor ouderen verdwijnt met de renbaan een brokje „goede oude tyd". Niet alleen de renbaan verdween, ook de hazen die in groten getale leefden op de grazige oevers van de Molonglo zyn verdwenen. Toen de mens begon met de voorbereidende werkzaamheden in het meerproject spitsten zy hun oren. De laatste naby de Molonglo in Canberra ge ziene haas vertoonde zich een half jaar geleden Met de renbaan en hazen verdween voorts een prachtig cricketveld. Al deze veranderingen betekenen natuuriyk niet, dat hazen, golf, paarden en cricket voor immer zyn verdwenen uit het leven der Canberranen. Zij zijn immers goede Australiërs en zyn daar dus aan gehecht. De aloude Royal Canberra Golf Club heet reeds nu Yacht Club. De leden wachten op het water. De boten volgen vanzelf, want reeds Deze steiger is al bij voorbaat aangelegd bij de residentie van Australië s gouverneur-generaal Binnenkort kan deze hoge ge zagsdrager uitkijken over het nieuwe meer. geruime tyd hebben vele Canber- raanse watersportliefhebbers de zeil- sport beoefend op het enige tiental len kilometers van hun stad verwij derde George-Meer. een spookachtig bekken dat soms boordevol is en soms droog staat. Gelukkig zal het nieuwe meer binnen Canberra's stadsgrenzen niet van die periodieke droogteneigingen vertonen. Zodra ir Robert Menzies de dam „waterdicht" zal hebben gemaakt, heet het meer in wording .Lake Burley Griffin". Burley Griffin was de in Chicago wonende Amerikaanse landschapsarchitect, die kort vóór de eerste wereldoorlog van de Austra lische regering opdracht kreeg om een plan te ontwerpen voor de bouw van de nieuwe federale hoofdstad Canberra. Een belangryke plaats kende Burley Griffin reeds toen toe aan een meer of een paar meertjes in het hart van de nieuw te bouwen stad. Dit meer komt dus nu tot stand. Een halve eeuw heeft het geduurd aleer het zover is gekomen. In die halve eeuw is Canberra een echte hoofdstad geworden met een snel groeiende bevolking. In 1921 telde Canberra 1200 inwoners, in 1935 reeds 13.500 In 1947 bedroeg het zielental 15000 en in 1962 was het toegenomen tot 58.000. Men raamt voor 1969 een bevolkingscyfer van 100.000 en voor het jaar 2000 van circa 250 000 Sir Robert Menzies zal stellig ge wag maken van die groei en ook van de grote plannen, die de Australische regering nog voor Canberra en de Canberranen op stapel heeft staan.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5