JUFFROUW Garage MEESTER John Korporaal door de politie opgebracht actieve jongeman loo'doden over ZLID-AFRIKAs politiek FA. VAN VEEN'S GROOTHANDEL flinke mannelijke kracht enige nette inpaksters Regisseur filmde zonder vergunning Rembrandtplein Brandstichter kondigt daad tevoren aan lis Baby in box omgekomen „Te druk voor declaraties"" Watersnood j\ogmaalsverdeelde meningen Interesse voor de technische wetenschappen onder de maat Fa. A. Th. Stuifzand OCCASIONS GROTE ZONNEVLEK MET BLOTE OOG ZICHTBAAR Eet KIF Eet lekker leerling verpleegsters LEIDSCH DAGBLAD DOXDERDAG 19 SEPTEMBER 1»«3 (Van onze Amsterdamse correspondent) Honderden mensen waren er gisteren tijdens de lunchpauze op het Amsterdamse Rembrandt plein getuigen van hoe de filmregisseur John Korporaal „Rififi in Amsterdam") in een stevige greep van enkele politiemannen werd opgebracht. De jarige regisseur heeft ondervonden, dat men met de Amsterdamse politie geen spelletje kan spelen. Hij had namelijk ten onrechte verklaard vergunning te hebben voor het opnemen van een filmscène op het plein. Tegen het filmen op zichzelf heeft niemand bezwaar, maar de heer Kor poraal had voor een documentaire over de hoofdstad bü het plantsoen *an het Rembrandtplein enkele kunstschilders geplaatst, die hier hun schilderijen hadden opgesteld. Hiermee wilde hy de inmiddels tot het verleden behorende kunstenaars- markt imiteren. Voor het uitstallen ran schilderijen op öe openbare weg s echter een vergunning nodig. Toen qrt W® agenten aan de leden van de filmploeg naar deze vergunning vroe- [en zei de regisseur, dat hij mon deling toestemming had gekregen. Bij navraag bleek die toestemming ïooit te zyn gegeven. De agenten teerden terug en sommeerden tot driemaal toe de doeken te verwijde ren. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven deden de agenten dat zelf en vroegen tevens de naam van de heer Korporaal. Deze weigerde en wilde eerst de namen van de agenten weterf. Het incident trok grote be langstelling en zoals gewoonlijk be gonnen enkele Amsterdammers zich met de zaak te bemoeien. De agen ten sommeerden toen de heer Kor poraal naar het poli tie-posthuis te gaan. Deze weigerde opnieuw en on dervond daarop, dat politiemannen voor dergelijke gevallen speciale gre pen hebben geleerd, waarbij de ar men op de rug worden gedraaid. Op het posthuis heeft de heer Kor poraal toegegeven nooit toestemming voor het uitstallen van schilderijen j te hebben gevraagd. Na een uurtje I werd hij vrijgelaten. De betreffende j scènes van de film waren Juist ge- 1 reed, toen de politie begon op te treden. IS !.\'&n onze Venlose correspondent) 288(1 De politie In het Brabantse plaaU- Oostelbeers zoekt naar een Hlllllirandstichter, althans naar een nan, die kort voordat zondagnacht Ie goed gevulde schuur van de land- •uwer Arie de Jong volledig ult- iranddc. de dreigende woorden uit sprak „Het zal bij jou branden". In de nacht van zondag op maandag brandde de schuur van Arie de Jong |32) in Oostelbeers totaal uit. De jchade, die door de verzekering is ledekt. wordt geschat op circa (20.000.--. Een dag of veertien geleden werd le heer De Jong 's avonds laat op lijn erf bedreigd door een hem on tkend gebleven manspersoon. Hij (iep toen een man tegen het lijf. die lem met een ïevolver bedreigde en Ie woorden toevoegde: „Ik schiet je iverhoop. Je hebt me verraden met |et strikken van wild." De heer De long koos de wijste partij en vlucht- j- de schuur in. Daar wachtte hij met LM Een knuppel de dingen af die kon- *nVn komen. De onbekende riep hem log na; ..Binnenkort zal hier alles iranden. waarna hij in het donker f Aerdween. ,VI De heer De Jong deed daarna zijn el aas bij de politie, nam vervolgens let, zekere voor het onzekere en liet le graanoogst speciaal verzekeren. Een 28Jarige broer van de bena- ^^eelde heeft inmiddels enkele duizen- ^He guldens als beloning in het voor- ^Witzicht gesteld voor degenen, die an- ;:.?en kunnen geven, welke lei- ^^Hen tot aanhouding van de brand- itiehter. Het landbouwbedrijf van de nf|eer De Jong had hij verleden jaar Ti augustus pas overgenomen van en üjn vader. ïjns erkelijk Leven NED. 11ERV. KERK Beroepen te Leerdam (toez.) S. W. lerploeg te Waspik te Nleuw-Stads- anaal J. Tb. W. Quak te Mljnsheeren- Lnd te Bllthoven (wijkgemeente (est) (toez.) W. Dijkstra te Donker roek te Akkrum (toez.) F. A. van lere te Renesse te Kaag (toez.) C. I Roos. kand te Dordrecht. Bedankt voor Kamerlk. Putten (vac. H. Abma) en voor IJsselmulden J. j. Cirkel te Hulzen (N.-H.) voor br.nemalre (toez.) K. van der Sluljs, knd. te Amsterdam voor Masten- -foek A. J. Mulder te Meteren en Est. Aangenomen naar Arnemulden J. G. pbrlngh te IJsselmulden. GEREF. KERKEN jlBeroepen te Bellen J. van Dalen te fltboorii. f Aangenomen naar Meppel (vac. J. I|n Tuinen) K. Snoey te Maasdijk, die idankte voor Oost en West-Souburg. GEREF. GEMEENTEN n (dankt voor Rotterdam-Zuid P. Blok »rc I Dlrksland. IES CHR. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Gouderak H. van Kooten Werkendam en H. J. Ch. Zwljnen- prg. kand. te Gouderak. Stier voor Paus m iDinsdag wordt in de boerderij van H I ktel Gandolfo de stier Friso Juwe- Vr III. een geschenk van de KNBTB j- dé voorzitter van deze bond. de r C. G. A Mertens officieel aan Paus aangeboden. •iso krijgt tot taak de kwaliteit de melkveestapel van het pause- buitenverblijf op een hoger peil brengen. n IQ iflet Initiatief tot deze schenking hg destijds uit van de bisschop van in 24.|en Bosch. mgr. Bekkers, na een ge le dat hU met de voormalige Paus ken gehannes heeft gehad. "Apartheidspolitiek In strijd met evangelie 3 W ITwaalf hervormde predikanten in Jtterdam hebben een waarschuwing en horen tegen de Stichting Neder- ids-Zuidafrikaanse Werkgeir.een- Telel lap Nu deze stichting, zo zeggen zij in a communique, party heeft geko- n i voor de apartheidspolitiek ver- i iron wy in gemeenschap met de nerale synode van de Ned. Herv. t o|7 rk iherderiyk schryven ..Het ras- ivraagstuk") en de Wereldraad ii Kerken („Rassenscheiding is ber a, Taa(i aan Christus"), dat ook deze 1 m van discriminatie in stryd is fKU 't het evangelie van Jezus Christus. „Wy zyn van mening, dat ware ienden van Zuid-Afrika moeten larschuwen tegen deze heilloze De verklaring is getekend door de lgende twaalf predikanten; A. M. bezit oekman, J. C. J. Dykstra, H. Hu- ig. G. Julius. F. Oberman. G. W. nen s< sitsema. G. de Ru. J. W. Schokking, j- -i W. van Swigchum M. J. C. Visser, iW. Waardenburg en W. R. van der Minister Schatten Gedetineerden uit Breda naar W inschoten De minister van Justitie, mr. Y. Scholten. zegt in zyn memorie van toelichting op zyn begroting binnen kort nadere mededelingen te kunnen doen over de definitieve vestigings plaats van het eerste regionale cen trum van het gevangeniswezen in het westen van het land. Het ligt in het voornemen op kor te termijn de combinatie in de ge vangenis van Breda van langge straften met gedetineerden, die een meer dan normale beveiliging nodig hebben, te beëindigen en voor de laatstgenoemde, gevaariyke categorie een afzonderlijk gesticht te bestem men, namelijk de gevangenis bi Win schoten. In de praktyk is gebleken, dat de aanwezigheid van deze cate gorie In Breda een belemmering is voor een evenwichtige ontwikkeling van het regime voor de langgestraf ten. Het is de bedoeling binnen afzien bare tyd in een of meer plaatsen een proef te nemen met het doen ondergaan van korte gevangenis straffen in de weekeinden. Met ingang van 1 oktober 1963 wordt de categorie veroordeelden tot gevangenisstraf, die voor plaatsing in aanmerking kan komen, eniger mate uitgebreid. Minister Scholten beschouwt de be vordering van de totstandkoming van het nieuwe Burgeriyk Wetboek als het belangrijkste punt op het wet gevend programma. Voor het over gangsrecht by de Invoering van boek I van het nieuwe B.W. is de opstelling van een voorontwerp op gedragen aan prof. mr. L. J. Hymans van den Bergh. Verwacht mag worden dat het rap port van de commissie-Verdam inza ke herziening van het ondernemings recht in de loop van dit parlemen taire jaar zal worden ingediend. De minister is van plan in de loop van het nieuwe zittingsjaar de in diening te bevorderen van een wets ontwerp over de opheffing van de raad voor het rechtsherstel. Haarlems chauffeur in Parijs overvallen (Van onze correspondent in Parys) De 43-jarige Haarlemse vrachtwa genbestuurder Lambertus Smit heeft gisteren in Parijs ernstige verwon dingen opgelopen by een steekparty met een Algerijn. De Algerijn werd door de heer Smit op heterdaad betrapt, toen hy bezig was de cabine van de auto over hoop te halen, op zoek naar geld of andere zaken die van zyn gading zouden kunnen zyn. De vrachtauto stond op de Place Hebert in Monf- martre geparkeerd, een niet al te stil pleintje, waar de heer Smit gelukkig al gauw de assistentie van vier voor- bygangers kon krijgen, die daarna de dader by zyn vlucht ook wisten te pakken. Niettemin ontkent de Al gerijn iets met de overval te maken te hebben gehad. Het mes. waarmee de steken werden toegebracht, is door de politie nog niet teruggevonden. De toestand van chauffeur Smit werd vanmorgen ernstig, doch niet levensgevaariyk geacht. In Alkmaar is gisteren een kleuter van 11 maanden, Harmina Mandema. in een kinderbox cm het leven ge komen Een band van haar schortje raakte vast aan een stuk speelgoed, waardoor het kind is gestikt. Zeldzaamste dier uit Artis gedood In de Amsterdamse dierentuin Ar tis heeft een zwijnshertbok een wyf- je baweanhert. 't zeldzaamste dier. zo ernstig verwond, dat het dier aan de gevolgen is overleden. Het was het enige exemplaar van deze diersoort dat buiten Indonesië in gevangen schap leefde. Een spoedoperatie heeft het. hert niet meer kunnen redden, omdat de longen beschadigd waren. De bok van een nauw verwant soort hield het hert al enige jaren gezelschap, zonder dat dit ooit tot ernstige moeilykheden heeft geleid. Wel werd het gewei van de bok in de bronsttijd afgezaagd, wat nu nog niet was gebeurd. In Artis is mem zeer ontdaan over deze gebeurtenis. Het komt hoogst zelden voor dat dergelijk? ongelukken zich by zoogdieren voordoen. Burgemeester van Aarle-R ixtel NB (Van onze Venlose correspondent). De heer E. P. A. Af. Jatissens, burgemeester van de Brabantse gemeente Aarle-Rixtel. heeft het zó razend druk, dat hij zelfs geen gelegenheid heeft om zijn per soonlijke declaraties iti te dienen. leder jaar wordt hij er bij de behandeling van de begroting in de gemeenteraad op gewezen, doch hij zegt er gewoon geen tijd voor te hebben. Op de gemeente begroting staat ieder jaar een be drag van f 1.500 uitgetrokken voor onkostenvergoeding van de bur gemeester. Doch al zeven jaar lang heeft de heer Janssens niets gedeclareerd. „Ik heb wel degelijk onkosten gemaakt in al die jaren. Het zal wel zo'n f 10.000 zijn, die ik te goed heb. Precies weet ik het ook niet". Burgemeester Janssens vindt dat het tegen zijn gemoed in zou gaan wanneer hij privé- zaken zou laten prevealeren voor directe- of zelfs indirecte dienst aangelegenheden. „Ik kom gewoon niet tot het brengen van orde op mijn eigen zaken. Je hebt als burgemeester van deze kleine gemeente een heel gek leven. Ik kan het niet opbrengen om voor mezelf te wer ken als er nog zoveel te doen is voor anderen". Bij overstromingen tengevolge van zware moessonregens, zijn in India de afgelopen dagen zeker honderd mensen verdron- ken. Alleen in Nieuw-Delhi en omgeving moesten 6.000 mensen hun woningen verlaten. Veel vee kwam om. Schietpartij in Johannesburg De 38-jarige Dennis Brutus, voor zitter van het „Zuidafrikaanse comi té voor Olympische sporten", is dins dagavond met twee schotwonden in de buik in ernstige toestand opge nomen in een ziekenhuis in Johan nesburg. Brulus Ls een kleurling-on derwijzer. die vyf weken geleden naar Swaziland vluchtte. H|j was van plan Zuid-Afrika voor te dragen voor uitbanning van de Olympische Spe len op het komend Olympisch con gres in Baden-Baden. Brutus was na zyn vlucht gearres teerd in Portugees Mozambique en uitgeleverd aan de Zuidafrikaan se politie. By een nieuwe poging tot ontsnapping hadden de politieman nen verscheidene malen geroepen voordat men éénmaal schoot, aldus een verklaring van het hoofd van het Criminele departement van on derzoek (CID), generaal-majoor R. v. d. Bergh. Dit schieten was niet van dlchtby gebeurd en ook niet in de rug. aldus deze verklaring van po litiezijde Niet duideiyk werd ge maakt dat Brutus met twéé schoten in de buik in het ziekenhuis is opge nomen, terwyi er volgens de lezing van de politie maar éénmaal zou zyn gevuurd. Rus vraagt asiel in Bondsrepubliek Een Jonge sowjetrussisohe techni cus heeft zich in de nacht van dins dag op woensdag by het hoofdbureau van politie in Keulen gemeld en om bescherming en verbiyfrecht als poli tiek vluchteling in de Bondsrepubliek verzocht. De technicus maakte deel uit van een 21 man sterke Sowjetrussisohe Jeugdgroep, die. op uitnodiging van de Westduitse jeugdorganisatie „Ring Biindischer Jugend", thans West- Duitsland bezoekt. De Russische groep was onlangs in Hamburg aan gekomen. Na een verblijf van acht dagen ln Hamburg was zy doorge reisd naar het Rynland, waar zij fa brieken bezocht en op officiële ont vangsten in Bonn verscheen. De Rus. sische Jeugdgroep zal. nu een van hap.r leden asiel in West-Duitsland heeft gevraagd, onverwyid naar de Sowjet-Unie terugkeren. Stimulering is dringend nodig Het onderzoek naar de mogeiykhe- den van verdere uitbreiding van het wetenschappeiyk onderwijs heeft ge leid tot de prognose, dat men aan de Technische Hogeschool te Eind hoven rekening zaj moeten houden met 3400, zo niet meer. studenten. Dit heeft minister Bot vandaag ge zegd in de rede by de opening van het hoofdgebouw en een aantal an dere nieuwe gebouwen voor de Tech nische Hogeschool te Eindhoven. Intussen biykt de belangstelling voor het technische wetenschappe iyk onderwys relatief minder te sty- gen dan de belangstelling voor an dere studierichtingen. In de afgelo pen vyf jaar is het totale aantal eer stejaars-studenten in Nederland ge stegen met 47 -~o terwijl het aantal eerstejaars in de technische weten schappen met slechts 34 toenam. Mr. Bot was hierdoor wel enigszins verontrust. Nederland heeft op het gebied van de technische wetenschappen een achterstand in te halen, wat des te meer klemt omdat Nederland, met zyn sterke bevolkingsgroei en gebrek aan grondstoffen met het buitenland moet concurreren door vervaardiging van hoogwaardige produkten tegen gelijke of lagere prijzen by stijgende lonen en kortere arbeidstijden. Een krachtige stimulering van de toeloop naar de technisch wetenschappelijke studierichting acht de bewindsman daarom dringend geboden Mr Bot sprak in dit verband ook over de studieduur en het studieren dement. Het by de oprichting van de Elndhovense hogeschool gestelde doel van een reële studieduur van vier tot vyf jaar is niet geheel be reikt. ondanks de byzondere aandacht die aan dit probleem is geschonken. Voor een oplossing van dit vraagstuk is, naar het oordeel van mr. Bot, een structuurverandering in het we tenschappeiyk onderwys onont koombaar. Overigens zal alle streven naar verkorting van de studieduur en verhoging van het studierende ment tot mislukking zijn gedoemd wanneer niet ook de student in dezen zyn verantwoordciykheid be seft. Geachte Redactie. Uw pleidooi voor objectiviteit in- zake de politiek van Zuid-Afrika 'LD. van zaterdag 7 sept.) is m.i. het Leldsch Dagblad onwaardig Het Ls van het soort eenzUdigheid, dat paste in de Jaren '40'45. zoals ook de politiek van Zuid-Afrika Heb ik goed begrepen, dat U liever feiten wilt aan „emotionele" uitspraken Dan durft u zeker het volgende wel in uw blad af te drukken 1. Wat u Bantoes noemt, zyn in Zuid-Afrika: Kaffers. 2 U spreekt over de betaling in de goudmynen. Een blanke ..miner'' ver dient per maand 1500 tot 3000 gulden, een blanke schachtzinker wel tot 7000. De zwarte mynwerker (die het elgeniyke werk doet) verdient per maand 50 tot 60 gulden plus kost en Inwoning in kamertjes van 4 perso nen. Hiervoor is de zwarte mynwer ker 10 tot 12 uur per dag ondergronds en moet zich enige malen per dag maar dit mag u weglaten» "bloody black bastard" laten noemen. 3. Als u postzegels koopt, doet u dit aan het loket voor „blankes", want de eigensoortige ontwikkeling laat niet toe. dat er na u iemand, van wie één van de voorouders geen blanke huid bezat, postzegels koopt 4. Een meisje, dat er ogenschijnlijk blank uitziet, moet u eerst goed in haar ooghoeken kijken of naar haar nagels, daaraan kunt u nJ. „nie- blanke" verwantschap ontmaskeren. Zoudt u n.l. argeloos met haar trou wen. dan belandt u in de gevangenis (immorality act». 5. De zwarte student of de zwarte 70-jarlge man moet de 17-jarige blanke nozem met baas aanspreken. Zouden ze per ongeluk meneer zeg gen. dan kunnen ze een klap in het gezicht verwachten. 6. De zwarte handlanger geeft de blanke baas de hamer en de spijker aan. maar de klap op de spyker moet door de blanke gegeven worden, dit is blanke arbeid, anders komt men met de politie in aanraking. (Job-reserva tion). U wilt objectief zyn. Redactie, maar U zit niet ln een golfplaten krotje van 2x2m. zonder elektriciteit e.d. in de tuin van een luxe bunga low. U bent blanke en uw 6-jarig kind leert op de Afrikaanse school: „Als je op straat een kaffer tegen komt. moet je niet op zij gaan. maar hy moet voor jou opzy. want jy bent blank en hy is maar een kaffer". De Afrikaner haat de Bantoe erger dan Hitier de Joden. Hitier werd niet verslagen door ob jectiviteit. doch door een invasie. Over oplossingen van dit probleem wordt door de critici een benauwend stilzwygen bewaard, zegt U. Ik dacht, dat het woord integratie dagelyks in Uw blad voorkwam, zy het dan met betrekking tot een ander land. Er is geen blanke groep, die het land zou moeten verlaten; na inte gratie bestaan er geen Kleurlingen, Aziaten. Bantoes. Maleiers en blan ken. Om dit proces op gang te brengen, is er druk nodig van de buitenwereld, voor de pers ligt hier een enorme taak ook voor Uw blad. Moge de dag komen, dat we op de voorpagina in plaats van de vette kop: „Gouver neur Wallace moet wijken voor Ken nedy", b.v. kunnen lezen. ..Verwoerd moet wyken voor oppositie in eigen land en de UNO". Th. T. d. SCHILDEN Leiden Geachte Redactie. Met grote voldoening las ik uw ar tikel „Eenzydlg" (LU. 7 sept.» naar aanleiding van de vragen van het Tweede-Kamerlid ir. Van Dis over de kwaadaardige en malafide propagan da via radio en t.v. tegen de regering van Zuid-Afrika. Behalve voor de gezondheidszorg van de Bantoes wordt er ook op onderwysgebied zeer veel gedaan. Ik was enige tyd in Zuid-Afrika en heb alles met eigen ogen gezien. Zelfs in het kleine stad je Dundie (Natal) waren er (aparte) lagere en middelbare scholen voor Bantoes, alle met internaat, dit laat ste voor hen. wier ouders veraf werk zaam zyn op boerderijen, in kolen- of goudmynen enz. De lonen zyn er zo goed. dat ze dit betalen kunnen. Geven ze er de voorkeur aan thuis te biyven, dan is er een aparte bus dienst voor de Bantoes om hen te halen en te brengen. Evenals op de scholen voor blanken is ook op die voor Bantoes het schooluniform ver plicht. Ik zag hoe keurig verzorgd zy met hun schoudertassen op de rug naar school gingen. Er is trouwens niet alleen lager en middelbaar on derwijs voor de Bantoes, want er zijn thans tweeduizend Bantoe-stu denten aan de Universiteit van Zuid- Afrika in Pretoria. Bovendien zullen er nog drie universiteiten worden op gericht in de Bantoe-thuislanden. Er zyn in Zuid-Afrika alléén al veel meer afgestudeerde Bantoes dan in alle zelfstandige Afrikaanse staten by elkaar. Zoals u schreef wordt er nu een apart gebied voor de Bantoes in ge reedheid gebracht. Transkei, geheel onder Bantoe-leiding. Dit gebied is groter dan Engeland en Wales sa men. Er is een voortdurende stroom maar ze kunnen biyven wonen. Ze voelen zich volkomen op hun gemak tussen de blanken ondanks de apart heid. De enkele ontevredenen worden van buitenaf opgestookt. Hoe is het toch mogelyk. dat de blanke wereld zich zo laat ophitsen tegen Zuid- Afrika! Oegstgeest Mevr. J. Nauta-Bos Na-schrift van de Redactie. Deze ingezonden stukken over Zuid- Afrika laten nog weer eens duidelijk zien hoe verschillend het resultaat kan zyn van verblyf in hetzelfde land: mevr. Nauta-Bos vestigt de aandacht op positieve kanten van het beleid van de Zuidafrikaanse rege ring. voor de heer Van der Schilden was er alleen maar schending van mensenrechten. Ter aanvulling van hetgeen mevr. Nauta-Bos over het onderwys aan Bantoes opmerkt, kan nog gezegd worden, dat tachtig procent van de Bantoe-bevolking in de leeftydsgroep van 7 tot 20 jaar kan lezen en schry ven en dat 83'. van de totale Ban toe-bevolking in de leeftydsgroep van 7 tot 14 jaar naar school gaat. Het aantal Bantoe-leerlingen, dat in 1925 naar school ging. was ruim 200 000 en dit aantal was in 1961 met 600': ge stegen tot meer dan 1.6 miljoen. In de laatste tien jaar is het verdubbeld. Analfabetisme onder de Bantoes van Zuid-Afrika zal binnen zeer korte tyd geheel verdwenen zijn. In 1960 waren er 8.000 Bantoe-scholen en te gen de 30.000 onderwyzers, van wie minder dan 2''. blanken. Voorts zyn er thans bijna 5.000 aspirant-onder- wyzers aan 43 kweekscholen. Het de- Kartement van Bantoe-onderwys be- eert acht speciale scholen voor dove en blinde Ban toe-kinderen. Wat de opmerkingen van de heer Van der Schilden betreft, deze wek ken de indruk, dat zyn kennis van Zuid-Afrika niet van recente datum is. Zo wordt het woord „Kaffer" al sinds het einde van de Tweede We reldoorlog ambtelijk nooit meer ge bruikt en ook in de couranten komt het sindsdien niet meer voor. Dit woord Ls. juist om gevoeligheden te voorkomen, vervangen door „Ban toe". Oorspro nkeiyk was „Kaffer" een mohammedaans woord voor „on gelovigen". waarmee dus „heidenen" werden aangeduid. Het was vermoe delijk afkomstig uit midden-Afrika en werd door de Engelsen overge nomen. die b.v. spraken van „Kaffer oorlogen". Het gebied, dat in novem ber a s. het zelfstandig door Bantoes geregeerde Transkei zal zyn. heette destijds „Kafraria". Maar reeds in de vorige eeuw voerde een Duitse etno loog de samenvattende naam „Ban toe" in. „Ntoe' 'betekent „mens" en het voorvoegsel „ba" duidt het meer voud aan. Bantoe (juister: baNtoe) betekent das mensen en werd daar om zo geschikt geacht, omdat alle Bantoes ondanks het verschil in taal (er zyn vele stammen, die elkaar niet verstaan!) het voorvoegsel „ba" gebruiken om het meervoud te vor men. Ook de cyfers voor de lonen van de Bantoes in het artikel van de heer v.d-S. zyn niet up to date. Het recen te standaardwerk "South Africa in the sixties", waarin herhaaldeiyk kri tische geluiden doorklinken, vermeldt de volgende jaarlonen voor Bantoes in 1959: goudmijnen 200 tot 330 Rand -I Rand is vyf gulden», spoorwegen 300 Rand. andere openbare diensten R 330. Volgens dezelfde bron is het loonpeil van de Bantoes in de goud mynen tussen 1943 en 1959 meer dan verdubbeld. By bovengenoemde lo nen voor de mijnwerkers dient aan getekend te worden, dat wonen, voed sel. drank, medische verzorging, ont spanning en vervoer (ook van en naar het buitenland, veelal per vlieg tuig» kosteloos zyn. Deze lonen, hoe wel hoger dan elders ln Afrika, zyn inderdaad niet hoog. wat samen hangt met het enorme aanbod van ongeschoolde arbeid van gekleurden. onder wie één miljoen van buiten Zuid-Afrika. De werktijd is voor Ban toes en blanken geiyk: acht uur. Voorts verdient de aandacht, dat Zuid-Afrika zich nog voor een spe ciale moellykheid geplaatst ziet. Ne derland of welk ander land in ge bieden met een redeiyke welvaart is in staat door handelsbelemmerin gen van allerlei aard de concurreren de produkten van laagbetaalde ar beid (b.v. uit Azië» zo nodig buiten de deur te houden. Maar in Zuid-Afrika bevindt die categorie zich binnen de grenzen des lands. Vermelding verdient voorts, dat de «blanke» autoriteiten tal van maatregelen treffen om dc laagst-gehonoreerden sociaal in bescherming te nemen, dit in de vorm van toeslagen. Ook de "job-reservation" dient gezien te worden in het licht van het verschil, in vakkennis. Wat het gebruik van het woord „baas" betreft: dit is op het platte land historisch volkomen ver klaarbaar langer blyven hangen dan in de stad. En van de door de heer v.dJS. gesignaleerde „klap" kan de Bantoe een rechtzaak maken we gens „aanranding". En hy dóet dit ook als het nodig mocht zyn. De opmerking, dat de blanke de Bantoe erger haat dan Hitler de Jo den. raakt inzender zal dit achter af wel willen toegeven kant noch wal. Misschien is de heer v.d.S. ver geten. dat Hitier zes miljoen Joden naar de gaskamers heeft gestuurd* Al zal er dan op de houding van de blanken in Zuid-Afrika zeker wel het een en ander zyn aan te merken, van poging tot genocide (volkerenmoord) kan men hen bepaald niet beschuldi gen. Juist het feit, dat er zovéél Ban toes zijn, is een gevolg van de om standigheid. dat de blanken hun handen niet met het bloed van de zwarten hebben bezoedeld! En al is de heer v.d.S. het kennelyk niet eens met de gescheiden ontwikkeling van blank en zwart in Zuid-Afrika, er is daar zoals ook in het hoofdartikel van 7 september werd geschreven en zoals ook uit de bovenstaande cyfers over het onder wys nog weer eens blykt een zeer duidelijke ontwikkeling merkbaar. Ook politiek, nameiyk in de richting van zelfstandigheid van de Bantoe-thuislanden. Het eerste van deze Bantoe-thuislanden. Trans kei, krygt zeer binnenkort een eigen regering en een eigen premier en daarna zullen andere gebieden vol gen. Hoe men ook over de politiek der Zuidafrikaanse regering denkt, met deze bel&ngryke evolutie zal men terdege rekening moeten houden. De „gescheiden ontwikkeling", zoals die zich thans in Zuid-Afrika na lange en noodzakelijke voorbereiding steeds sneller gaat ontwikkelen, berust op de grondgedachte, dat alle partyen hun eigen karakter dienen te be waren. Bepaalde maatregelen, öie el ders tegenzin hebben gewekt, worden door de regering in Pretoria goed deels als overgangs maatrege len gezien, die zy nodig acht gedu rende de periode, dat haar doel nog niet is bereikt En dat doel is: twee zelfstandige door eigen leiders be stuurde gemeenschappen binnen de grenzen van Zuid-Afrika. Om die re den vraagt Zuid-Afrika tyd en meer begrip. Red. LU. AANNEMERSBEDRIJF vraagt voor het schoonhouden van de directiekeet en voor het zetten van koffie en thee. Aanmelden: Directiekeet DAMLAAN (Mors). IE N. n de Dank zij samenloop van omstandigheden Een sluier van nevel en lage wol ken liet gisteren aan het eind van de namiddag nog juist een flauw-zicht- baar herfstzonnetje door. Zo kon de zonneschyf zonder gevaar voor de ogen. even bekeken worden. HierbU helpt dat de omstandigheid dat lage wolken de zon (en ook de maan) weinig vertekenen. Op de linkerhelft van de zonneschyf was duidelijk een donkere stip te zien, een zonnevlek. Zonnevlekken zyn er In Jaren van grote zonsactiviteit geregeld, maar het komt niet vaak voor dat ze door hun grootte of door het optreden in een dichte groep, met het blote oog zichtbaar zyn. Het laatste minimum van de be kende elfjarige periode in de zons activiteit was ln 1954. Het werd ge volgd door een maximum in 1957. Een en ander wordt afgeleid uit da- geiykse waarnemingen van het aan tal en de grootte van de vlekken. Ter plaatse van de zonnevlekken is de temperatuur van de gasbol wat lager dan 6000 graden. Daardoor zenden de vlekken minder licht uit en ïyken ze door contrastwerking donker. Ze behouden doorgaans eni ge dagen hun omvang en bewegen zich met het ronddraaien van het zonslichaam mee naar rechts Voor het waarnemen van de zon nevlek by heldere hemel gebruike men een overbelichte fotografi sche film en wel een. waar nog Juist een zwak zonneschyf je door te zien is. Nog beter is het met een (prisma) kyker een beeld van de zon te pro jecteren. Hlerby moet een Juiste in stelling voor de afstand van het ocu lair tot het velletje papier worden gezocht. Soms kan men zelfs een resultaat verkrygen als men het zon licht door een gaatje in een stuk karton laat vallen en op een schermpje opvangt. Braadstukken nog steeds goedkoop f 2.per kg. HELE soepbraadkippen f 1.25 per '/j kg. 1 Volkswagen 1955 2 Flat 1100 1956 1 Volkswagen bestel 1 Scaldia 1958 1 Chevrolet incl. gasinstallatie 1955 1 Renault Dauphine 1961 2 Renault Dauphine 1960 1 Renault Dauphine 1959 1 Renault 4 L 1956 1 Simca 1961 INKOOP - VERKOOP - INRUIL van scooters en motorrijwielen mogelijk. Haven 1—7 - Leiden Tel. 01710-20067 I in fijne vleeswaren Braadkippen Kipp,p«i,i,2~ Hoofdstraat 20 f 1.75j Kippeiever vraagt: GROOTHANDEL IN ZOETWAREN met aantrekkeiyk verkoopsysteem en zeer uitgebreid assortiment, heeft plaats voor een voor het bezoeken van afnemers in een bestaand rayon, waarvan de huidige vertegenwoordiger we gens gevorderde leeftyd zyn werkzaamheden wil beëindigen. HEM WORDT GEBODEN: goed salaris - onkostenvergoeding en provisie. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 49140. Bij het ACADEMISCH ZIEKENHUIS te LEIDEN kunnen worden geplaatst: ter opleiding voor het diploma Ziekenver pleging A. Aanvang cursus 2 december 1963. Minimus-toelatingseis: het diploma mulo. Minlmumleeftyd: 18 Jaar. Bruto salaris eerste-jaars leerling f 165.—, tweede jaars f 181.50 en derde-jaars f216 per maand, waar boven vrije kost. inwoning en bewassing. De eerste verstrekking van dienstkleding komt voor rekening van het Ziekenhuis. Tweemaal per maand vergoeding van reiskosten naar het ouderiyk huis. Drospectus wordt op aanvraag toegezonden, 'chrifteiyke sollicitaties te richten aan de adjunct- -ectrice. te Sassenheim a. voor haar binnenkomst goederenmagazyn een die belast zal worden met de aanvoer en doorvoer van vleeswaren. Leeftyd plm. 20 tot 30 jaar. B. Voor haar inpakafdeling voor het inpakken van vleeswaren orders. Ook GEHUWDE DAMES komen ln aanmerking Geen seizoenwerk. I Zowel voor de functie A als B wordt bedryfskleding gratis verstrekt. Vakantietoelage 4%. Zaterdags vry. Schrifteiyke sollicitaties of pers. na telef. afspraak TELEFOON 02532—7541.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9