NAM en Caltex maken nu haast op AMELAND VAN WILLEM ELSSCHOT AL VERKOCHT WORDEN... kunst kalei óoscüqp „Psycliogrammen'Vaii Freek van Leeuwen Acheson voor nauwere banden tussen Europa en Amerika «pc/iiep er zijn meesterwerken I). Kodde uit Tweede Kamer Olie- en aardgasrace Scherpe veroordeling van liet Europese neo-nationalisine Expositie Boerhaavezaal Individueelste expressie (Van onze correspondent te Brussel» Het huis aan de Lennestraat te Antwerpen, waar de grote Irijver Willem Elsschot jaren heeft qewoond en qewerkt en [ar hij ook is overleden, zal naar alle waarschijnlijkheid met edel en al worden verkocht, omdat er enige onenigheid be- |at tussen de erven. De jonge Vlaamse dichter Nic. van Bruq- k schrijft in ,.De Standaard", dat men de liquidatie niet behoeft iet reu ren: het huis van Elsschot is gewoon dat van een burger, Ischrijft hij, zoals er duizenden zijn. Stijlloos, lelijk van gevel, rgerlijk van architectuur, banaal van interieur. i vestibule met een lelijke, ou- fstaanklok, kamers met tapijten, futloze schilderijen kasten vol r en tin, kristallen luchters, glas- zetels met gebreide lapjes en een klok onder een stolp, muf en zwaar. |jn kantoor is nog erger: ouder - j kasten, ramen met tot in het jen matglas, zodat zelfs de vogels llijk naar binnen konden kijken, ituurlijk, in dit huis ontstonden werken. Vele meesterwerken, is dit een reden om het te 1. *en? meesterwerken laten de ware :hot beter zien dan het huis. Het is de boeken met waard, is de kunstenaar die Elsschot was I waard. Wij zijn er van overtuigd de geest van de schrijver hier meer zal terugkomen. Het mag Stadsschouwburg /eisen geopend Velsen Is de nieuwe Stads- iwburg jn gebruik genomen in bijzijn van vele autoriteiten. Het w, dat Is ingedeeld in de A- van goede schouwburgen, biedt aan 735 personen, burgemeester van Velsen. mr. Bührmann zei zeer verheugd te over de nieuwe schouwburg daar in Velsen tal van jaren afhan- is geweest van omliggende :n, vooral van Haarlem en Am- n, om kunstuitingen bij te wo- Hij hoopte, dat Stadsschouwburg een cultuurcentrum van de rang zal worden, en ln belang- t mate zal bijdragen tot de ont- liing van het culturele leven in Ejen en in de gehele IJmond. e openingsvoorstelling werd ver kil door de toneelgroep Studio met lères ..Ingebeelde zieke it seizoen zal de Kunstkring Vel- 15 toneelvoorstellingen en con- brengen verdeeld over drie series. Op bepaalde da- jjiin ieder geval op zaterdag en ^Tag zal de Stadsschouwburg als Pfoop geëxploiteerd worden. verkocht worden, desnoods vallen on der de hamer van de sloper. Elsschot zal er niets op tegen hebben. Elsschot was niet te lijmen. Ook met erken ning niet. Zeker niet met postume hulde. Hij was hard. nuchter met gedoceerd en logisch gevoel. Beledi gen wij hem niet door van zijn huis een bedevaartsplaats te maken. Hij was een fatsoenlijk, goed mens, een zakenman en 'n groot schrijver. Heel menselijk en nooit sentimenteel. Tezelfertijd dat het Antwerpse huis te koop is, gaat de Nederlandse tv- regisseur Hans Keller in de Antwerp se havenbuurt de lange wandeling na. die Elsschot in zijn laatste boek „Het Dwaallicht" heeft beschreven. Met die Indische zeelui zoekt hij naar een vrouw, die Maria van Dam moet heten, doch de vier kunnen haar niet vinden. Eredoctoraat voor Yell ad i Men a hi a De beroemde violist Yehudi Menu- hin is een eredoctoraat in de rechten toegekend door de universiteit van Liverpool, die geen muziekfaculteit heeft. Menuhin zei. dat alleen in de my thologie van een advocaat een mu sicus gemaakt kan worden. ..De kwa liteiten die U in mij wilt zien, zou ik graag ook in mijzelf zien." (Van onze parlementaire redactie) Het Staatkundig-gereformeerde Tweede-Kamerlid, de heer D. Kodde, heeft wegens gezondheidsredenen be dankt voor het Kamerlidmaatschap. In de heer Kodde, die 69 jaar is. ver liest de Kamer een markant lid, die zowel in kleding als uitspraak nooit verried, dat hij een rasechte Zeeuw is. Graadt van Roggen- prijs ingesteld De afdeling Nederland van de j CICAE (Confederation Internatio nale des Cinemas d'Art et d'Essai) waarbij 16 filmkunsttheaters in ons land zijn aangesloten, heeft besloten een prijs van f 500 beschikbaar te stellen op het gebied van de film- I journalistiek. Jaarlijks ?al deze prij, worden uit gereikt aan die publicist, die zich gedurende het afgelopen jaar bijzon der heeft onderscheiden bij het aan kweken van begrip en het verhogen van de belangstelling voor de film kunst. De prijs zal de naam dragen: Graadt van Roggenprijs, naar de Rotterdamse film criticus mr. C. J. Graadt van Roggen '19041933). In de jury hebben zitting genomen de heren mr. D. Bijdendijk, A. C. P. Seyffert en A. Rijnhouct. Scapino-ballef in 1964 naar Italië Het Scalpinoballet heeft een uit nodiging aanvaard van de directie van het internationaal balletfestival te Nervi 'Italië* tijdens het Festival in juli 1964 enkele voorstellingen te geven voor de Italiaanse jeugd. De Festival-directie neeft in het bijzon der belangstelling voor de balletten „Pinocchio" en «de tweede akte van) „Coppelia". PUBLfKATlE VAN A.K.U.. ARNHEM De Festival Hall wordt uitgebreid In het seizoen 1963'64 zullen in de Royal Festival Hall in Londen onge veer 200 orkest-concerten worden gegeven. Het seizoen is op 9 septem ber j.l. geopend en zal 1 juni 1964 sluiten. Dit is vroeger dan gewoonlijk in verband niet veranderingen aan en de uitbreiding van de concertzaal. In februari 1965 zal de zaal weer wor den opengesteld. Tot de uitbreidingen behoren nieuwe accommodatie voor de staf. verbeterde kleedkamers voor de uitvoerende artiesten en nieuwe ad ministratieruimten. Er komt ook een grotere balzaal en foyer. Op het bal kon komen nieuwe zitplaatsen. Aan de rivierzijde zal het restaurant wor den vergroot. Geen „Plaatsvervanger" in Vlaamse Schouwburg (Van onze correspondent te Brussel) Ook het gezelschap van de Konink lijke Vlaamse Schouwburg te Brus sel zal. evenmin als de Haagsche Co- medie, bij nader inzien Hochnuths „Plaatsvervanger" op het repertoire nemen. De argumenten zijn vrijwel gelijk aan die van de directie van het Ne derlandse gezelschap. Men wilde te Brussel wel een verkorte versie spe len. maar niet die. welke de auteur zelf van zijn stuk voor het buitenland heeft gemaakt, omdat men van oor deel is dat dit stuk te zeer Paus Pius XII voorstelt als iemand die de partij van Hitier heeft gekozen. In plaats van de „Plaatsvervanger" zal thans „Arme Bitos" van Jean Anouilh worden gespeeld. (Van onze Groningse correspondent) De olie- en aardgasrace op Ameland begint thans in volle heviqheid los te barsten. Sinds eniqe daqen lost een qroot schip van de Caltex, de ..Cal-agro", op de zuidwestelijke punt van het eiland grote hoeveelheden materiaal, benodigd voor een proef boring. Ook de N.A.M. wordt actief en heeft eveneens een begin gemaakt met de werkzaamheden. Naar uit gewoonlijk welingelichte bron verluidt, maken deze beide maatschappijen steeds meer haast met de voorbereidingen voor een proefboring. De reden daarvoor zou zijn, dat men op Ameland gas denkt aan te boren. Met vrjj veel zekerheid is uit het seismisch onderzoek, dat de Caltex en de N.A.M. in de afgelopen maan den op en rond het eiland verricht ten gebleken, dat zich onder de Noordzee 'n enorm reservoir van bo demschatten zou bevinden. De rijk dom daarvan zou zelfs die van de gasbel bij Slochteren overtreffen. De haast van de Caltex en dg N.AM. is daarmee wel verklaard. Immers, door op Ameland te gaan boren, kan men de rijke lagen onder de zee ont ginnen. De „gasader" loopt van Slochteren naar de Waddenzee van daar onder het eiland door als mede onaer hetAmskandkr gat en een klein stukje Terschelling naar het reservoir onder de Noordzee. Op Ameland zien de bewoners de activiteiten van „oliemannen" min of meer met lede ogen aan. Zij zien er de rust van het eiland door aan getast. een rust waarnaar allen na het drukke zomerseizoen wel ver langen. Hun angst geldt verder het natuurschoon, dat thans reeds door graafmachines overhoop wordt ge haald. Boorplateau Bij de oude, verlaten eendenkooi tussen Nes en Ballum gaat de Cal tex boren. Het boorplateau is inmid dels al klaar en binnenkort kan de boortoren worden gemonteerd en kun nen de pijpen de grond in worden gedreven. Deze materialen liggen al klaar op het zuidwestelijke strand bij Hollum. Ten behoeve van de te bouwen boortoren is een vrij groot duingebied vlak gemaakt en 't over tollige zand her en der verstrooid- Voorts wordt door de Caltex een weg aangelegd: over een afstand van enige honderden meters is daarvoor het duinengebied verwoest en omge graven, terwijl een stuk van het fraai gelegen fietspad tussen Nes en Ballum eveneens aan de olie- en gas koorts is opgeofferd. Advertentie DAGBLAD COBOUW (Het vakdagblad voor de bouwwereld) Voor een gratis proefabonnement COBOUW. POSTBUS 1067. DEN HAA6 V Jaring Walta ■onderscheiden de onderscheiding van de Ver. „Concertgebouwvrienden". „Zilveren Vriendenkrans", die uitgereikt aan begaafde leer- :n van het Kon. Conservatorium i-Gravenhage. het Amsterdamse irvatorium en het conservato- van de Ver. Muzieklyceum te is dit jaar gekozen de Jaring Walta, die enige kan die dit jaar de „krans" wordt Ig gekeurd, uitreiking zal geschieden op 1 oktooer as. in de Kleine van het Concertgebouw, nadat Walta met begeleiding van de Leeuw werken van Mo- Pijper en Bartok zal hebben •lkt. Voor de pauze spreekt Max de bekende Amsterdamse uwer. over het onderwerp vals of echt?" Union Bel Canto" kvm a.s. seizoen ..Union internationale des amis |ei c-anto" te Den Haag1 die thans j vierde lustrum in gaat, brengt liet komende seizoen drie Neder- JLie zangers, namelijk C'ora Can- [jtijer, Heent Prins (sopraan) en Kalma (bariton). t eerste concert zal worden ge- in „Diligentia" in Den Haag i oktober, het laatste op 17 fe- 1964. serie opent en sluit met twee ren. beiden uit Amerika. De een >ert Gartside, gevestigd in Pa- winnaar van een Rockefeller De tweede. Donald Grobe. is tenor aan de opera in Berlijn. is tevens solist bij de uitvoe- van de ..Hohe Messe", die. het lentie Orkest ten gehore"1 zal jen. de 15 jaar van haar bestean de „Union Bel Canto" 15 tot erre in Nederland onbekende so- op het Nederlandse concertpo- i gebracht, die thans tot de pro ng nten behoren. Onder hen is o.m. Souzay. De voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, heeft gisteravond in een redevoering in Den Haag het herlevende Europese nationalisme in scherpe bewoordingen veroordeeld. De heer Acheson, die evenals de Nederlandse vice- voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt, op een buitengewoon congres van de Europese Beweging in de Rid derzaal sprak over een Atlantisch deelgenootschap en Europese eenheid, stelde de lotsverbondenheid van de Ver. Staten en Europa centraal in een betoog over de noodzaak van niet alleen gemeenschappelijke defensie, maar ook van een gemeenschap pelijke aanpak van economische en financiële problemen. isjkenazy tril ven in Londen èn Moskon Russische pianist Wladimlr I tnazy heeft verklaard dat hjj en IJslandse vrouw voortaan on- de helft van het jaar in Mos- illen wonen en de andere helft (geland. Un eerste plicht is mijn plicht lover Rusland", zo verklaarde de rige pianist. Maar sedert mijn ik eerder dit jaar naar and zijn teruggekeerd hebben >nze zoon erg gemist. Het echt- heeft het kind achtergelaten bij aders van zijn vrouw in Londen. Un in 1961 in Moskou getrouwd. :ns een reis naar Engeland in verraste Asjkenazy de wereld de mededeling dat hij in Enge- zou gaan wonen. Enkele weken veroorzaakte hij opnieuw een ssing door mee te delen, dat hij Sedachte was veranderd, ienden van het echtpaar zeggen Asjkenazy en zijn vrouw hun niet in de Sowjet-Unie willen opgroeien. Asjkenazy geeft nu onden een concertenserie, h I FREEK VAN LEEUWEN, dichter en schilder, wonende te Leiderdorp, is een strikt aparte kunstenaarsfiguur. Zijn gouaches, tekeningen, olieverven, houtplastieken en naaldwerk, vormen uitingen van een aller-individueelste expressie. Zij zijn in hoofdzaak voorstellingsloos. abstract, zij het niet in de doctrinaire betekenis van het woord. Men zou ze „psychogram- men" kunnen noemen, zielsberoeringen, waarin het „eigen-ik" in tal van sierlijke vormen en lijnen, van schoon gevonden kleuren combinaties ook, naar voren treedt. Freek van Leeuwen is volkomen auto-didact en daarom kan men te meer bewondering koesteren voor het door hem gepresteerde, al bestaat er door het isolement, waarin hU, on danks de sterke sociale bewogenheid, waardoor hij, naar zijn zeggen, ge grepen is, gevaar loopt door tallozen onbegrepen te worden. Het is bij hem zo, gelijk de heer Van Wessem, directeur van het mu seum De Lakenhal 't in z'n openings woord uitdrukte, dat bij Van Leeuwen de algemeen geldende verstaanbaar heid, gelijk tegenwoordig bij zovele kunstenaars het geval, verdrongen is door een creatieve vrijheid, met alle consequenties van dien. Zonder schroom geeft de veelal poëtisch en dromerig ingestelde Van Leeuwen zich over aan de eigen uitingsdrang. Hij neemt dan ook een strikt persoonlijke plaats in, zoekt daarbij het succes niet. Van Leeuwen, die zich in diverse merkwaardige gedichtenbundels van een volstrekt oorspronkelijke zijde be toond heeft, doet dit in het schilder kundige ongetwijfeld ook. Het grote probleem zal evenwel zijn, in hoe verre zijn eigen expressie bij anderen weerklank vindt, hoewel wij er ons overtuigd van houden, dat dit hem op zichzelf koud zal laten. Hij lijkt in dit opzicht onverbiddelijk, omdat hij niet anders scheppen kan. gelijk hij doet. met alle gevaren zich hoe wel 'geenszins opzettelijk in een ivoren toren op te sluiten. Toch ver- namen wij uit zijn mond. dat veel jongeren voor zijn werk blijken open te staan, wat voor iemand die het navolgende in „Atlantische legenden" dichtte, wellicht ook begrijpelijk is: Komende tijden Zijn vervuld van opstandigheid. Daarom vinden de nozems De juiste expressie Als zij trippelend dazen Langs de Nieuwedijk." Hoe dan ook: aan Van Leeuwens werken kan men zeker niet achteloos of schouderophalend voorbijgaan. Daarvoor bezitten zij te veel posi tieve kwaliteiten, al zal aandachtige en langdurige beschouwing nodig zijn, om tot een duidelijk dan wel vaag begrip te komen, van hetgeen hij bedoelt. Dat Van Leeuwen ook in het academische genre wel het een en ander beheerst, blijkt uit enige verdienstelijke figuratieve werken, welke in sterk contrast tot de veie andere scheppingen staan. Zijn tot en met 3 oktober durende expositie in de Boerhaavezaal, welke gisteravond onder veler sympathieke belangstelling geopend werd. is dage lijks van 15 uur te bezichtigen. H. Soortgelijke rede van H alt Rostow Voor de Verenigde Staten is het zeer verontrustend, dat in Europa weer nationalistische stemmen op gaan, aldus de heer Acheson. De vorderingen iA de richting van ge zamenlijk handelen in gemeenschap pelijk belang schijnen tot stilstand te zijn gekomen en in deze „politieke contrarevolutie" ziet Amerika een aanval op de beweging naar eenheid binnen Europa en een ondermijning van het bondgenootschap tussen Europa en .Amerika. Acheson, onofficieel adviseur van president Kennedy inzake Europese zaken, meent dat zowel Amerika als Europa geen afzonderlijke strategie meer kunnen voeren. „Sommigen in Europese beweging", aldus Acheson, „zien het herlevend nationalisme in Europa als het natuurlijke gevolg van het fenomenale economische herstel, dat doet streven naar het bereiken van „grote mogendheid"- status Dit standpunt vernietigt ech ter het vermogen om de huidige pro blemen te zien als gemeenschappe lijke vraagstukken, waarvoor geza menlijk handelen is vereist. De betovering door ..statussymbo len" heeft de Europese Beweging reeds in moeilijkheden gebracht doordat de Europese defensie ver deeld is over de kwestie welke lan den eigen kernwapens mogen heb ben." Dean Acheson prees het voor stel van NAVO-secretaris-generaal mr. Stikker om te komen tot geza menlijke bestudering van de Europese defensie Daarna zou dan een alles omvattend strategisch plan moeten worden opgesteld. Dr. Ma naholt, spreker na Achesorv sprak de mening uit, dat Europa zich hechter aaneen moet sluiten. Spre kende over de Europese integratie zei dr. Mansholt, dat dit een proces is dat nog jarenlang zal duren, maar dat reeds voren in de nationale economieën van de landen zijn ge trokken, die niet meer ongedaan kunnen worden gemaakt. „Wie de cijfers over de ontwikke ling van de interne en externe expansie van de landen van de ge meenschap bestudeert, zal niet kun nen ontkennen dat een deel van de expansie die boven het gemiddelde valt. een gevolg is van de integratie", aldus dr. Mansholt Volgens hem hebben de verscheidene EEG-part- ners met steeds meer klem geëist, dat de Europese eenheid op „open heid" moet worden gericht. Na de mislukking van de onderhandelin gen met Engeland blijft er nog één middel over om die openheid te bewijzen, namelijk een speciale band een deelgenootschap, met de V.S., aldus dr. Mansholt. Tot zover het verslag van de Haagse vergadering. Ook Walt Rostow. voorzitter van de politieke raad van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken, heeft (in een rede voor de universiteit van Dayton) Europa ge waarschuwd tegen een vervreemding van Amerika „Amerika kan niets dan gevaar voor ons allen zien als Europa zich van Amerika zou afkeren of wanneer het zijn grote voorspoed en de ver mindering van de spanning tussen Oost en West zou aangrijpen om het oude neutralisme weer de vrije teugel te geven", zei hij. Rostow is van mening dat de communisten met alle middelen die hun ten dienste staan zullen blijven streven naar machtsuitbreiding. Gisteren is in de Ridderzaal te Den Haag het congres van de Europese beweging geopend. Minister-president Marijnen tij dens het congres in gesprek met de voormalige minister van Bui tenlandse Zaken van Amerika Dean Acheson. Donderdag 19 «eptember 1963 Derde blad no. 31064 gericht 1 maart 1860

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5