BOUWPRODUKTIE met 15 procent stijgen Meer geld voor de krijgsmacht (7V/7MII PL AJAR l'R Samenvattend beeld raamt voor vol fiend Hour Gemiddelde loonsverhoging zal vier procent kannen bedragen Wegen en bruggen Politie en justitie duurder f Minder voor research Deltawerken 144 miljoen LEÏDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 I dat de Red Band fabrieken In Roosendaal verre gewesten. Om maar enkele grondstof- I sedert "ngustus 1928. dus nu reed v Band produkten te noemen: gom, chicle, euca- •solie, essences en .andere hulpmid- ^icage. En dan Iphtige machi- ikkerjj voor ngsmateriaal bedrijf met dan 30000 mensen hun werk door het uit lach i nes en de welke het ge- imerki. Kosten Heeft dus enerzijds de loonkosten stijging in 1964 invloed op de verhou ding tussen consumptie en investe ringen en daarmede op de economi sche groei, anderzijds dient het kos tenaspect niet uit het oog te worden verloren. (Van onze parlementaire redactie) Uitbreiding van de bouwproduktie is één van de doeleinden, die de regering in 1964 wil verwezenlijken. In de woningsector wil zij de lopende kabinetsperiode het evenwicht tussen huur- en bouwkosten dichter benaderen. Deze meningen verkondigt de minister van Financiën, prof. Witteveen, als hij het algemeen be grotingsbeeld voor 1964 verduidelijkt. De zo noodzakelijke stijging van de bouwproduktiviteit lijkt mogelijk als o.a. het weer in het komende jaar meer werkbare dagen toelaat dan in het wel zeer koude en natte 196$. Volgens de ramingen van het Centraal Planbureau zou de produktie in de nieuwbouw met 10 a 15 procent kun nen stijgen. Een gunstige factor is in dit ver band het feit. dat in 1964 ten minste 70 000 personen extra voor het be drijfsleven beschikbaar zullen komen dankzij de inmiddels aangespoelde na-oorlogse geboortegolf. Ook aan de bouwindustrie, die nog steeds kampt met een groot arbeiderstekort, zal de geboortegolf niet ongemerkt voorbij gaan. Er zijn thans ook aanwijzingen, dat arbeidskrachten van andere be drijfstakken toevloeien naar de bouwnijverheid. Deze verschuiving zal kunnen bijdragen tot een meel even wichtig produktiepatroon. Na een drietal jaren van matige produk- tiestijging lijkt een belangrijke toe neming van de produktie in 1964 waarschijnlijk, zegt het Centraal Planbureau. Deze expansie noopt tot een voorzichtig beleid inzake de be stedingen. Remming Prof. Witteveen zegt in zijn toelich ting in dit verband, dat met het oog op de gespannen arbeidsmarkt er van de overheidsfinanciën eerder een remmende dan een stimulerende in vloed moet uitgaan. Aangezien het voor nemén bestaat de extra stijging van de belastingopbrengst tengevolge wan het progressie-effect, die de re dering door een verlaging van de ta rieven wil compenseren, in 1964 nog te laten doorwerken, zal dit op deze wijze inderdaad worden bereikt, aldus prof. Witteveen. Deze globale con- junctuurpolitiek kan, zegt hy. wor den versterkt door maatregelen, die erop gericht zijn partiele oneven wichtigheden i. d. economische situa tie met name in de bouwsector op te heffen. Het grote verschil tus sen vraag en aanbod, dat in de bouwsector bestaat wil de regering in de eerste plaats bestrijden door een meervormig bouwbeleid, dat op expansie der produktie is gericht. De loonkosten per eenheid produkt zijn in Nederland de laatste drie ja ren sneller toegenomen dan in de concurrende landen. In 1964 zal de loonkostenstijging per eenheid pro dukt in de EEG-partnerlanden ver moedelijk geringer worden. Ook met deze ontwikkeling zou bij de bepaling van het loonbeleid voor 1964 rekening moeten worden gehouden, aldus het CPB. Voor de bedrijvensector als geheel bedraagt de produktietoeneming vol gend jaar naar schatting zes procent. De arbeidsproduktiviteitsstijging, die in 1963 incidenteel laag lag, vertoont een herstel in 1964: voor de gehele bedrijvensector zal de stijging 4 a 4,5 procent bedragen. Loonsom Bij een door het Centraal Plan bureau becijferde stijging van de loonsom per werknemer met 6 pet zal er een loonkostenstijging per een heid produkt van 1,5 a 2 procent op treden. De totale werkgelegenheid neemt met 1.5 a 2 procent toe. Dit houdt in, dat de spanning op de ar beidsmarkt zich niet verder ver scherpt, maar dat er anderzijds ook nauwelijks sprake zal zijn van een ontspanning. Gedurende 1964 zullen naar verwachting de collectieve con tracten van vrijwel alle werkne mers worden vernieuwd. De ge middelde ingangsdatum valt me dio april, zodat elk procent (ge middelde) loonstijging bij de contractherziening een toene ming van de loonsom per werk nemer met ca. 0,7 procent ten gevolge heelt. Zou dus het per centage van 2,8 geheel voor deze looncomponent geschikbaar zijn, dan zou de gemiddelde loonsver hoging bij de vernieuwing van de contracten 4 procent kunnen be dragen. Dit geldt met inbegrip van een eventuele compensatie van 0,5 procent voor kleine wij zigingen in de sociale verzeke ringen. Voor aanleg, onderhoud en verbe tering van wegen is in 1964 een be drag van f363 min beschikbaar (233 min voor rijkswegen en 130 min voor provincies en waterschappen). De volgende projecten, waarvoor f 78 min is uitgetrokken, zullen wor den uitgevoerd: De Coentunnel met aansluitende wegen, de brug bij van Brienenoord met toegangswegen, de toegangswe gen naar de in aanbouw zijnde brug over het Haringvliet, de weg Hoeve- laken-Zwolle-Mepel, weg 67 in Noord Brabant en Limburg, de brug in Wes sem, de weg Kelpen-Maastricht- Belgische grens en de weg Elsloo- Heerlen-Duitse grens. Flevoland In de begroting van het Zuiderzee- fonds is een bedrag van f 13 min opgenomen voor de opbouw van Oostelijk Flevoland, f 7 min. voor dak werkzaamheden ten behoeve van de toekomstige Markerwaard en ruim f 26 min voor de bedijking van zui delijk Flevoland. DE VERWACHTING VOOR 1964 vrijwel alle c a a vd werknemers zullen worden vernieuwd Reserves Advertentie De reserves, gemeten aan de pro- duktiecapaciteit als aan het over schot op de lopende rekening van de betalingsbalans, blijven gering. Dit betekent, zegt het Centraal Planbu reau, dat een overbestedlng slechts 1 zal kunnen worden voorkomen indien I de toekomstige expansie van de bin- j nenlandse bestedingen die van de 1 produktiecapaciteit niet belangrijk j overtreft. Anders dan bijvoorbeeld in de ja ren 1953 en 1959 kan een hernieuwde expansie van de investeringen, niet of slechts in geringe mate uit be staande produktie- en betalingsba lansreserves worden bekostigd. De voor 1964 veronderstelde loonsverho ging van 6 procent impliceert, dat op iets langere termijn een prijsstijging van tenminste 2 procent wordt ge accepteerd. Op korte termijn echter blijkt, dat de aanpassing niet alleen via het prijspeil, maar ook via het investeringsvolume plaats heeft. Il lustratief zijn in dit opzicht de ver schillen. die voor 1965 resulteren, in dien de loonsverhoging 1964 1 procent afwijkt van de eerder veronderstelde. Komt zulk een verschil alleen voort uit een andere gemiddelde loonstij ging bij contractherziening en blijft het overheidsbeleid verder ongewij zigd. dan is in 1965 het investerings volume van bedrijven in vaste activa ca. 1 procent lager. Voorts ligt dan het consumptieprijspeil 0.6 procent en het consumptievolume 0.3 procent hoger en komt het betalingsbalans- saldo ca f 60 miljoen lager uit. WAT WIJ PRESTEERDEN Alg- produktie v.d.nijverheid en de produktie per WeThpctTietO953=100) (eiti, bouwnijv.) 1953 ItUQ- ■n kijkje achter uw scherm •f '.V *1 l;*i! •fa het nieuwste op gebied van radio en TV o.a. stereo-FM een TV-studio in vol bedrijf, ■^r educatief voorlichtingscentrum "Het Elektron". Geopend ven 10.00-17.00. uur en van 19 00-22 30 uur. Zondags ran 10.00-16.00 uui Toegangsprijs I 2.-.- Amsterdam De uitgaven voor wetenschappelijk onderzoek zijn voor 1964 op f. 76,9 miljoen geraamd, dat is f 5,3 miljoen lager dan in 1963. Als gevolg van het geleidelijk ge reed komen van het f. 65 miljoen investeringsplan voor het Reactor Centrum Nederland zullen de exploi tatiekosten van deze instelling in 1964 tot f. 14 miljoen stijgen, waar van f. 3.5 miljoen onder de uitgaven van onderwijs en cultuur wordt ver meld, Als bijdrage in de kosten van het onderzoek van de Europese Ge meenschap voor Atoomenergie is voor 1964 een stelpost van f. 22 miljoen opgenomen 'waarvan f. 5.5 miljoen onder onderwijs en cultuur». De bij drage in de exploitatiekosten van de Nederlandse Centrale Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschap pelijk Onderzoek (T.N.O.), de uit gaven voor stimulering van ontwik kelingsactiviteiten van de industrie op kernenergetisch gebied en de bijdrage aan de Organisatie voor de Ontwikkeling en de Vervaardiging van Dragers voor Ruimtevoertuigen (EL.DO vergen in 1964 in totaal rond f 25 miljoen. Voor de afronding van het 65-miljoen plan van het Reactor Centrum Nederland en als bijdrage in het bouwprogramma van TNO zijn respectievelijk f. 7,5 mil joen en f. 14,9 miljoen uitgetrokken. Voor justitie en politie wordt, voor 1964 f68,7 miljpen meer uitgetrok ken. n.l. f. 653.7 miljoen. Dit houdt verband met salarismaatregelen en uitbreiding van het aantal departe mentsambtenaren. Voor Rijkspolitie is f. 11,2 miljoen meer uitgetrokken en de kosten voor gemeentepolitie zijn geraamd op f. 204,2 miljoen (14 miljoen meer), een en ander verband houdend met personeelsuitbreiding. Voor de civiele verdediging is f 88,7 miljoen geraamd. Voor de uitgaven voor gevangenis wezen, psychopatenzorg, reclassering j en voorlichting in stralzaken is op de ontwerpbegroting f 57,1 min. uit- j getrokken, tegenover f 51,7 min. in 1963. In 1963 liep het personeelstekort in deze sector enigszins terug. Voor I 1964 wordt rekening gehouden met een verdere uitbreiding van het per soneel. j Op de ontwerpbegroting zijn de uitgaven voor de kinderbescherming voor 1964 f 14,8 min. hoger geraamd, j Hiervan is f 11 min. bestemd voor de kosten, die verbonden zijn aan het onderbrengen van minderjarigen, die onder de justitiële kinderbescherming vallen, in daarvoor bestemde inter naten. Miljoenen-flitsen. •fr Voor de burgerlijke luchtvaart is een bedrag van f24,7 miljoen uitge trokken. Hierbij is niet gerekend op eventueel van de KLM te verstrek ken geldleningen. -tr De uitgaven ten behoeve van ontwikkelingslanden belopen op de Rijksbegroting 1964 wat betreft de Antillen en Suriname f 55,8 min. Voor de internationale ontwikke lingsassociatie is f 19,3 min. uitge trokken. Voor de overige hulp aan j het buitenland f84,7 min., w.o. een I bijdrage van f36.2 min. voor de ont wikkeling van Nieuw-Guinea. Voorts is 5 min. bestemd voor deelnemingen in het kapitaal van buitenlandse ontwikkelingsbanken en f 9,2 min. voor hulp aan Turkije in j EEG-verband. Totaal der uitgaven voor ontwikke lingslanden is geraamd op f 221 min. Voorts is er nog een pro-memorie- post voor garanties voor leningen van de Herstelbank aan landen voor welke de Wereldbank consortia vormt en waarin Nederland participeert voor een bedrag van f 75 miljoen. Advertentie tijlce gratis vakantie in Parijs, waarbij de Red Band fabrieken zelfs voor zakgeld zorg den! Maar alle propaganda en reclame zou tevergeefs zijn, als de kwaliteit van de pro- dukten te wensen over zou laten. Dc grote cn nog steeds stijgende vraag naar TOPDROP, TOPMINT, STOPHOEST en andere Red Band artikelen kon alleen deze vlucht ne men, doordat Red Band nu reeds 35 jaren vasthoudt aan het kwaliteitsbeginscl. Het publiek wil geïnformeerd zijn. Ook in dit opzicht slaat Red Band 'de spijker op de kop'. Zo hebben dit jaar tientallen kopers van TOPDROP. TOPMINT en STOP- HOEST kunnen genieten van een onvergete lijke gratis vakantie in Parijs, waarbij de Red Band fabrieken zelfs voor zakgeld zorg den! Maar alle propaganda en reclame zou tevergeefs zijn, als de kwaliteit van de pro dukten te wensen over zou laten. De grote en nog steeds stijgende vraag naar TOPDROP, TOPMINT, STOPHOEST en andere Red Band artikelen kon aJleen deze vlucht ne men, doordat Red Band nu reeds 35 jaren vasthoudt aan het kwaliteitsbeginscl. PROPAGANDA NIET VERGETEN In onze moderne wereld kan ook het beste produkt het niet stellen buiten reclame. Het publiek wil geïnformeerd zijn. Ook in dit opzicht slaat Red Band 'de spijker op do kop'. Zo hebben dit jaar tientallen kopers van TOPDROP, TOPMINT en STOP- HOEST kunnen genieten van een onvergete lijke gratis vakantie in Parijs, waarbij do Red Band fabrieken zelfs voor zakgeld zorg den! Maar alle propaganda en reclame zou tevergeefs zijn, als de kwaliteit van dc pro nkten te wensen over zou laten. De grote en steeds stijgende vraag naar TOPDROP, MINT, STOPHOEST en andere Red artikelen kon alleen deze vlucht ne- doordat Red Band r;v reeds 35 jaren tthoudt aan het kw„a|; rsd Van gri volgens Aircom arbeids vervaar produkt der de tegen di cage ge< van eigwl thode, rcco past, heeft steeds" binnen- en buitenlai de iucose. Iclceuc citroen- en antfsolie, essences je olieën. poeders en andere hulprm imisbaar bij de fabricage. En da. m Q ÖZifMWI'G'j voor ie hoesétfneid verpakkingsmateriaal rswec >emakte \aR meer meter, waarin honderden men; prettige omstandigheden hun wi iicn, wordt men getroffen door het park van modeme machines en it nauwgezette hygiëne, welke het ge- fabrtcageproccs kenmerkt. LONEN EN PR'JZEN lonen en kosten v levensonderhoud (1954»KX>) Op de Rijksbegroting zijn gel den uitgetrokken voor bestudering van problemen, die betrekking heb ben op de werkgelegenheid en voor subsidiëring van de bijzondere instel lingen voor beroepskeuze voorlich ting. Voor aanvullende werken en ten behoeve van de vakopleiding van volwassenen zijn voor 1964 belang rijke hogere bedragen uitgetrokken dan voor 1963. Een bedrag van ca. f 3 min, is in de ontwerp-begroting opgenomen ten behoeve van de internationale culturele betrekkingen. DESCHULD DIEWU HEBBEN ONTWIKKELING NATION SCHULDvo)953 Het driejarenplan voor de ont wikkeling van Bonaire loopt ln 1963 ten einde. Binnenkort zal bij de Sta- ten-Generaal een wetsontwerp wor den ingediend betreffende het deel- j nemen in de financiering van een door de Nederlandse Antillen vast- gesteld ontwikkelingsplan. Voor 1963 wordt, mede ln verband met werken j uitgevoerd ln vorige jaren, gerekend op een deelneming van f 35 min. en voor 1964 van f30 min. (voor de helft als lening en voor de helft als schenking). Op de rijksbegroting is f 191 min uitgetrokken voor zee- en rivierwa terkering. Hiervoor gaat f 144 min naar de deltawerken. Hiervan vergt de bouw van de uitwateringssluizen in het Haringvliet f55 min. Voorts staan voor 1964 nog op het program ma de voltooiing van de afsluitdam in de Grevelingen en de voortzetting van de bouw van het sluizencom- plex in het Volkerak. De voorzet ting van de bedijking van de Lau- werszee vergt f 15 min Een bedrag van f 110 min op de buitengewone dienst is voorts be stemd voor de volgende projecten: De verbetering van de havenmond in IJmulden en verbreding van het Noordzeekanaal, de ontwikkeling van Europoort, de verbetering van Maas en Julianakanaal en de verbreding van het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen. Van de f37 min. voor laatst genoemd project wordt 80 pet door België terug betaald. In '63 is de uit! voering van enkele werken vertraagd door de langdurige vorstperiode. De daardoor onbesteed gebleven gelden, die op f 15 min. worden geraamd, zul- Melkprijsbeleid zal een zwaarder aceent krijgen Voor de totale uitgaven voor land bouw, tuinbouw en veeteelt wordt in de ontwerpbegroting bijna f117 miljoen meer uitgetrokken dan in het voorafgaande jaar. Dit is hoofd zakelijk het gevolg van een stijging met bijna f102 min. van de raming voor het nadelige saldo van het Landbouwegalisatiefonds. Het sedert november 1962 door het vorige kabinet gevoerde ruimers melkprijzenbeleid zal een zwaarder accent krijgen, waarvoor in de ont werp-begroting van de L.E.F. een be drag van f 115 min. meer is opge nomen dan het vorige jaar. Hiermee wordt beoogd om samen met de voortzetting van het valorisatiebeleid een verbetering van de inkomsten- positie van de rundveehouders te ver- wezelljken. Voor het voeren van een marktordenend beleid in de rundvee sector is f4 min. opgenomen. len naar de begroting 1964 worden overgeschreven. Een bedrag van f26,4 min ls be stemd voor aanleg en onderhoud van waterwegen. In de ontwerp-begroting is voor militaire uitgaven een bedrag van f 2.330.3 miljoen opgenomen. Hiervan is uitgetrokken voor al gemene uitgaven f 28.9 min., voor de Landmacht 1.051 min., voor de Luchtmacht f 604 min, voor de Marine f 511.5 min en voor mili taire pensioenen en wachtgelden f 114.2 min. (jntl toonbeUsocverz) De vermoedelijke uitkomsten voor 1963 bedragen f 2.250 miljoen. In 1964 zal de modernisering van de krijgsmacht worden voortgezet. Het verkenningssquadron van de Konink lijke Luchtmacht zal in het voor jaar 1964 door de vervanging van de verouderde „all weather" jagers door Starfightera op operationele stan daard zijn gebracht. In 1964 zal bo vendien een begin worden gemaakt met. de uitrusting van de slagsqua drons van de tactische luchtstrijd krachten met Starfighters. De ko ninklijke Marine gaat voort met de aanbouw van 4 fregatten, 2 conven tionele onaerzeeboten eu één tank- voorraadschlp. Omschrijving GEWONE DIENST Vermoedelijke Ontwerp - ultkomsten begroting 1963 1964 (ln miljoenen guldens) Uitgaven 9 852 10.413 Middelen 10.217 11.097 Saldo 365 684 BUITENGEWONE DIENST Uitgaven 3 399 2 443 Middelen 486 379 Saldo 1.913 2.064 GEHELE DIENST Uitgaven 12.251 12.856 Middelen 10.703 11.476 Saldo 1548 1.380 Voorts zijn voor 1964 nog te verwachten de volgende posten, die leiden tot verhoging van de uitgaven res pectievelijk tot verlaging van de middelen: Voorgenomen steun aan de Nederlandse Antillen Nederlands aandeel ln de eventuele financiële hulp van de EJ5.G. aan Turkije Uitkeringen ingevolge het Nederlands-Duitse finan ciële verdrag Financiering van andere dan Rijkswegen Verhoging per 1 januari 1964 van de door het Rijk aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te betalen pensioenpremie van 21% tot 24% Derving van middelen door compensatie aan provin cies en /of gemeenten wegens aan het algemeen bur gerlijk pensioenfonds te betalen hogere premiebedra gen en i.vm. de omzetting van de kwartaalbetalingen aan de gemeenten in maandbetalingen Begrotingstekort 1964 (rekening houdende met de additionele posten) 1.628 30 19 75 27

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9