Janny durft het podium voorlopig niet op Blues - gospel - spiritual KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Feest JAZZ op l.p., e.p. en single MODE Wereld rond op de fiets Zaterdag 14 september 1963 jV« openbare executie voor tr JANNY PIETERS uit Boskoop is nog gloeiend verontwaar digd. ..Als ik dat van tevoren had geweten, had ik er nooit aan meegedaan." Met „dat" bedoelt zij het vernietigende oordeel dat over haar werd geveld in Nieuwe Oogst, een programma, dat twee weken geleden door de AVRO-televisie is uitgezonden en door onze tv-recensent werd vergeleken met een openbare executie Dat kan niet. zei de rooms-ka- tholieke geestelijkheid, toen de Ierse „swingsanger" Tim O'Con nor. die in de Londense wijk Soho woont, zijn pasgeboren tweeling Louis Chroesjtsjow en Patrick Kennedy wilde laten do pen. De pastoor sprak van een „ongerijmde fantasie". Vooral door de naam Chroesjtsjow zou het sacrament van de doop be lachelijk worden gemaakt. De aartsbisschop van Westminster was het hiermee volkomen eens. In Frankrijk zullen dit school jaar in totaal 10.877 000 jonge ren instellingen voor 'lager, mid delbaar of hoger onderwijs bezoe ken. zo heeft de minister van Onderwijs, Fouchet. bekendge maakt. Dit aantal is een record. Volgens de minister zal de toe neming van het aantal studeren den moeilijkheden opleveren, doordat er te weinig lokalen en onderwijskrachten zijn. r Donna Axon, een schoon meisje van 21 jaar. is Miss Amerika ge worden. Donna heeft al een uit gebreide ervaring op het gebied van sehoonheidstitels. In 1961 werd zij „koningin van het bos van Arkansas" en „prinses van het pluimvee", vorig jaar „konin gin van de katoenpluksters" en dit Jaar Miss Arkansas. Donna wil later carrière maken bij de televisie. De AVRO is twee weken geleden in Nieuwe Oogst ten stride getrokken tegen het ondermaatse in de lichte muziek en de wantoestanden in de showbusiness, met name in de platenindustrie. Dit is natuurlijk een schoon streven, al bevreemdt het dat deze zelfde omroep er niet voor schroomt teenager idolen die het representa- tiefst voor het euvel moeten worden geacht, op 't scherm en voor de radio te brengen. En de strijd doet nogal onge lijk aan, als zij wordt uitge vochten over de hoofden van onbekende, weerloze jonge mensen, die eerst zijn gelokt met audities, selecties en de belofte dat zjj 'n opbouwen de kritiek krygen. Janny Pieters, een van de slacht offers van Nieuwe Oogst, doet hiernaast haar verhaal. JANNY PIETERS eerst drong het niet tot me door Het negentienjarige zangeresje (in het dagelijks leven kantoorbe diende) wist wel, dat een jury de deelnemers op fouten zou vijzen. Zij kan zich dan ook verzoenen met de opmerking van Bep Ogter- op, dat haar uitspraak van „blauw" afgrijselijk is. Zij gelooft ook wel, dat haar ademtechniek niet perfect is. Maar loat zij niet kan verkroppen, is dat Bep Ogter- op ten overstaan van honderddui zenden tv-kijkers verkondigde, dat „Janny, zoals zij heeft gezegdin derdaad alleen voor haar eigen plezier zingt, want ik kan me niet voorstellen dat zij ook voor het plezier van anderen zingt''. „Op het moment zelf drong het niet zo tot me door", zegt Janny, „maar later vond ik het heel erg. Die opmerking was toch niet nodig geweest". Opbouwend Iets dergelijks had zy ook aller minst verwacht. En met reden. Op 5 augustus kreeg zij een brief van G den Braber. de producer van Nieuwe Oogst, welke begon met de woorden: „Gezien uw goede resul taten op een vorige auditie Op 28 november kwam er nog een brief van de AVRO met de medede ling dat er kritiek zou worden ge leverd en de toevoeging „Wellicht ten overvloede wijzen wij er op. dat dit op een zeer opbouwende manier gebeurt". Hoe opbouwend dit gebeurde, we len de meeste tv-kjjkers wel. Tegen Janny werd gezegd, dat zy niet voor andermans plezier zong. Christine Ileuping, een ander slachtoffer, kreeg te horen, dat de jury het betreurde dat zij haar kan toorbaan had opgegeven om be roepszangeres te worden. Onze tv-recensent, Nico Scheep maker, schreef over Nieuwe Oogst „Het was een wreed programma, een spel van kat en muis, waarin een jury. bestaande uit Bep Ogter- op. Cor Lemaire, Skip Voogd en Karei Prior, met behulp van een gong de deelnemers van verder op treden uitschakelden als hun pres taties de jury niet bevielen, waarna de soms genadeloze kritiek volgde. Het kwam soms neer op een open bare executie, een middeleeuws ver schijnsel, dat cru aandeed bij jon gens en meisjes die ons onbekend waren". De 19-jarige Boskoopse (17 jaar in Amsterdam gewoond, vandaar dat „blauw") vertelt, dat zij vorig laar mei werd uitgenodigd voor een auditie, waarvoor iemand die zij niet kent haar had opgegeven. Zij kreeg twee liedjes mee naar huis om in te studeren: „Ik weet het beste" en „The memory lane". Na ruim een jaar kreeg zij te horen, dat zij behoorde tot de zestien „uitverkorenen" voor een van de uitzendingen van Nieuwe Oogst. „Ik had beter bij de mensen kun nen zijn die zijn afgevallen", voegt zij er lachend aan toe. Vergissing „De week voor de uitzending wist ik nog niet. dat ik moest optreden. Ik kreeg alleen een brief, dat ik toegangskaarten kon bestellen om de uitzending bij te wonen. Toen ik maandag opbelde, werd gezegd: Weet u dan niet dat u zaterdag moet optreden? O. dat moet dan een vergissing zijn", 's Woensdags kreeg Janny de tekst en muziek van de liedjes die zy zou moeten zin gen: „Montenegro" en ,Als je gaat'. Haar moeder merkt op: „Ik heb toen nog tegen haar gezegd: zou je dat wel doen? Zij had maar twee dagen de tijd om te repeteren. Maar ja. u weet hoe de jeugd is Janny waagde het er op. in de hoop de opbouwende kritiek te krij gen die haar was beloofd. In plaats daarvan kreeg zy te horen, dat Bep Ogterop zich niet kan voor stellen dat zij ook voor het plezier van anderen zingt. „Dat had zy mü persoonlijk kun nen zeggen", vindt Janny. „maar dat zy het doet terwyl duizenden mensen kijken, vind ik erg". Zij vertelt dat zij een plaatje heeft ge maakt dat binnenkort op de markt komt. „Er zyn natuurlijk nu een heleboel mensen die zeggen: nee hoor. dat meisje was niks, dat plaatje kopen we niet". Zij schiet in de lach. lie kers Fout Het was niet alleen wreed, maar ook althans in het geval van Janny onrechtvaardig, als men de voorgeschiedenis kent. Terwyl zaterdag de uitzending was. kreeg Janny pas woensdag door een administratieve fout. zei Hilversum de tekst en muziek van de twee liedjes die zy moest instuderen. Zaterdagochtend kreeg zy de kans de liedjes één keer in de studio te repeteren. Tydens de generale re petitie, vlak voor de uitzending, kwam zy helemaal niet aan bod" „omdat er geen tijd meer was".; BEP OGTEROP geen plezier Blues, gospel en spiritual: drie belangrijke hoofdstukken in de vocale jazz. Niet geheel ten on rechte heeft het label Mercury ze gekoppeld op een epee-serie. die ..highlights" brengt uit de gezongen jazz. Per slot van re kening wortelen de wereldse blues en de religieuze gospel songs en spirituals in dezelfde Janny laat haar bekers zien. andere mensen hebben er kennelijk wel plezier in grond. Maar het zal vaak genoeg voorkomen, dat bijvoorbeeld spirituals de fervente blueslief hebber ijskoud laten. Want naast grote overeenkomsten be staan er grote verschillen. Blues zyn een cultuur op zich zelf; ze liggen ten grondslag aan alles dat men tegenwoordig jazz noemt; elementen van de blues vindt men in de gospel en zelfs in de spiritual terug. Zal niemand ooit een blues met een spiritual ver warren, moeilyker is de scheidslijn tussen gospelsong en spiritual te trekken. Beiden zijn godsdienstige neger liederen, maar zowel naar vorm als inhoud zyn ze anders. In principe spreekt uit spirituals een innig eerbetoon, uit gospelsongs een enthousiast vreugdebetoon, zijn de melodieën van sprituals verwesterst en gestileerd, swingt de gospelsong enz. Maar de grenzen tussen spritual en gospel vervangen nogal eens. Zo zingt spiritualzanger Brook Ben ton „Go tell it on the mountain Mercury 126.032 MCE) met de al lure van een gospelsinger. Zo heb ben de meeste gospelsingers ook spirituals in hun repertoire opge nomen. Een van de bekendste ver tolksters van gospelsongs is Sister Rosrtta Tharpe. minder impone rend dan Mahalia Jackson, minder natuurlyk dan Mary Knight, maar van het drietal zaker de vrolykste en levendigste. Van haar brengt Mercury op een epee o.m. „Didn 't it rain" en „Bring back those happy days" (126.028 MCE> En om het trio vol te maken een blues- epee uit de Mercury-serie: Big Bill Broonzy met „Hey.hey„Walkin down a lonesome road". „Moppers blues" en „Willie Mae" 126.031 MCE>. Gospel is „in" op het ogenblik. Daarom geven wij de hier (nog) weinig bekende zangeres Ruth Brouwn een goede kans met haar Gospel Time. Het is trouwens niet allemaal gospel wat de klok slaat, Ruth heeft af en toe ook tijd voor een spiritual (Swing low. Deep ri ver), al zijn haar interpretaties wat vrijer dan die van een spiri- tualzanger. Ruth, die wordt bege leid door The Milestone Singers, zingt op deze plaat met veel toe wijding tien nummers «.Philips B 652 020 L'. „Ik heb altyd vry veel succes ge had". zegt zy. „In twee jaar tijd heb ik op amateurconcoursen negen bekers gewonnen. Misschien heeft mevrouw Ogterop er geen plezier in als ik zing, maar andere mensen kennelijk wel". Zij besluit opgewekt:; ..Ik ga niet een twee drie weer optre den. Laat de zaak eerst maar eens afkoelen. Stel je voor. dat ze met rotte tomaten in de zaal zitten!" FRITS KOFFIJBERG. eze maand wacht ons nog 't Grote Nationale Feest. En wie weet niet waarom wij dit zinrijke feest vieren: het is immers op de kop af 325 jaar geleden dat onze voorvaderen het Spaan se juk afwierpen. In verband hiermee zullen in Brielle Grote Nationale Jukwerp- wedstrijden worden gehou den. En dat is nog lang niet alles. Op het UVS-terrein in de Kikkerpolder zal door Spaanse ballingen, koppel bazen en dienstweigeraars een Groot Nationaal Schouw spel worden opgevoerd, waar in de Tachtigjarige Oorlog wordt uitgebeeld. Voor elk jaar heeft men een uur uit getrokken. Daar de organi sator vasthoudt aan de acht urige werkdag en de vijf daagse werkweek, zal het evenement precies twee we ken in beslag nemen. Tijdens het twaalfjarig bestand zal de spelers anderhalve dag rust worden gegund. Ook de methoden van de Spaanse Inquisitie zullen worden uitgebeeld. Hiervoor zijn Leidse groenen beschik baar gesteld. Om het feest meer luister bij te zetten is Franco ver zocht het Schouwspel niet bij te wonen. Wie wel zal komen, is de Spaanse ambassadeur in ons land. Afgesproken is, dat hij verkleed als Alva dwars door Leiden naar de Kikker polder zal fietsen. Onderweg zal hij, ook alweer volgens afspraak zijn bril verliezen, waarna hij van de route af wijkt en in een gracht rijdt. Enige geuzen die alvast wat haring en wittebrood komen brengen (de vraag wordt elk jaar groter, het is niet meer aan te sjouwen), zullen hem uit het water vissen. De feestelijkheden worden besloten met een massale be legering van de Leidse bin nenstad, die op 3 oktober door troepen van de Koks- school wordt ontzet. Er zal die dag in de restaurants in plaats van de traditionele hutspot een Spaanse groen te-omelet worden geserveerd en op straat zullen Volen- dammers proberen u sardines voor paling te verkopen. Laat u niet beetnemen, er zijn altijd lieden die proberen een mooi feest ie bederven. Het wordt weer een erge winter, mensen. Maar fluks de schaatsen uit het vet gehaald en de Ijsmuts uit de samferballetjes, want het gaat nog barrer worden dan in de barre winter van 1813, toen de mussen van de da ken vielen. Nee nee. deze weersverwachting komt niet uit De Bilt (ook niet uil Hengelo), maar re gelrecht uit Parijs, een stad beroemd om haar weersvoor- ipellingen. Daar hebben de riodevorsten huive rend hun handen op de buik van de wintervorst gelegd. Al deze handen op die ene buik. dat was teveel en daar om wordt het een wintertje om u te gen te zeggen. Al die lieslaarzen, hoge sjaalkragen, warme tweeds en kostelijke bontman tels uit Parijs wel gezien? 't Zal alle maal niets helpen, vriezen we dood. dan vriezen we dood Maar mode er tenslotte niet voor niets. Doe de laars jes van t vorig jaar maar weg en de jas kan ook wel naar de lommerd. Zorg voor een paar ste vige laarzen tot je middel en sla ge rust een paar vos sen van grootmoe om Je hals als je de bontmantels van tante en moe hebt aangetrokken. Twee ijsmutsen en 4 paar oorkleppen comple menteren het char mante geheel, waar mee je heel modieus zult zijn. BILL BROONZY in trance Bossa noui Om niet al te zeer uit de gunst te raken by onze modieuze jazz- fans, vertellen we nog iets over drie nieuwe epee's met jazzamba's. Om te beginnen „Bossa Nova by Puen- ta" (Roulette): veel samba en wei nig jazz. Heel wat meer waarde ring kunnen we opbrengen voor Stan Getz' „Big Band Bossa Nova" (Ver ve) met vier afgewogen arrange ment jes van Gary McFarland; veel inspiratie komt er weliswaar niet aan te pas, maar tenorist Getz speelt subliem en de big band mag er ook zijn. Een gezellig dansplaalje is „lm strikten Tanzrhythmus" (Polydor) dat als bossa nova wordt geadver teerd. Slechts op één kantje jaz/.- samba's, maar dank zij de mede werking van de Duitse jazzklari- nettist Rolf Kuhn zyn „Desafina- do" en „One note samba" dan ook de moeite van het beluisteren waard. Het orkest is dat van Horst Wende. Tot besluit een boogie woogie: Bru's boogie woogie een pittig, weinig pretentieus stukje Jazz van het Dave Brubeck Quartet met aan do andere kant „Charles Matthew Hallelujah" (C.BS- single'. Onze moderedactrice aan het werk. Frans Lang. een 28-jarige in Ti- rools kostuum gestoken Wener, is op zyn reis om de wereld per fiets deze week in Chicago aan gekomen. Hy is vier jaar geleden gestart en heeft geen andere be weegreden dan verlangen om iets van de wereld te zien. Lang, die acht jaar school lang ge noeg vond, heeft totnutoe dertig landen bezocht. Hij doorkruist nu de Verenigde Staten en wil vervolgens langs de Panamen- kaanse snelverkeersweg naar Bra zilië en andere landen in Latijns- Amerika peddelen. In Detroit gaf Lang zyn laatste centen uit, maar ging hij negen dollar per dag verdienen als „ballenjongen" op *n golfterrein Lang. die zes maanden geleden in Vietnam tot erepadvinder werd geïnstalleerd, heeft over de cri sis in dit land het volgende te zeggen: „Volk en regering staan te ver van elkaar af". De ondernemende Wener heeft geen landen achter het ijzeren of bamboe gordijn kunnen be zoeken. omdat men hem niet toe liet „Het zijn achterdochtige mensen die het daar voor het zeggen hebben", meeude hy.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7