Minister Scholten maakt haast met „zaak-A.D.M." Amerika krimpt leger West-Europa in WALLACE (34) UIT ONS LAND GEZET R.K.-bondpast voor huidige loonpolitiek Overstromingen in Z. II -Frankrijk Is er strafbaar feit gepleegd? Autobus je vier maal over kop VERANDERim VAN STRATEGIE: in WEERBERICHT GROENTIJD ROTTERDAM VOORLOPIG GESCHORST BRITS VETO IN V-RAAD In Amerika al gearresteerd Circus Krone gaat terug Opgericht 1 maart 1 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1963 No. 31060 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister mr. Y Scholten (Justitie) heeft opdracht gegeven de grootst mogelijk spoed te betrachten by het onderzoek naar de strafrechteiyke as pecten van de loonkwestie by de Amsterdamse Droogdokmaatschappy. Op last van de substituut-officier van Justitie, mr. W. A. J. N. Smit in Amsterdam die belast is met de economische delicten heeft de looncontroledienst gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen ie directie van de A.D.M. Het bedryf, dat de lonen van de werk nemers met ongeveer vijf procent heeft verhoogd, zou daarmede de bepalingen van de C.A.O. hebben overtreden. Mr. Smit zei nog niet over een ver volging te kunnen spreken. Hy zal daartoe in het proces-verbaal eerst een strafbaar feit moeten constate ren en vervolgens een bewijs moeten construeren, hetgeen by CAO-kwes- ties meestal geen eenvoudige zaak is. De directie van de A.D.M. stelt zich op het standpunt, dat zy de bepalin gen van de CAO niet heeft overtre den, omdat hierin slechts minimum lonen zyn vastgelegd en by het af tluiten van de overeenkomst geen bepaling is opgenomen over de maximum-lonen. Deze zyn later door het College van Ryksbemiddelaars eenzijdig vastgesteld, aldus de A.D.M. Het door minister Veldkamp (Soc. Zaken) op korte termijn met het be stuur van de Stichting van de Ar beid gewenst geachte overleg over de situatie in de metaal-industrie kan na woensdag gehouden worden. Dan komt het bestuur van de Stich- ag in vergadering bijeen. Het NVV al zich zoals gemeld maandag over ie toestand beraden. Vastgelopen let hoofdbestuur van de katho- kte bond van werknemers in indus- hêle bedryven „Sint Willibrordus" bodeen 6gewonden Een autobusje met tien vissers uit l'rk en Lemmen is gisteravond in Luxwoude op de Ryksweg tussen Drachten en Heerenveen vier maal over de kop geslagen, waarby een van de inzittenden op slag werd edond. Het is de ongehuwde visser larmen Visser uit Lemmer. De vis sers waren na een week varen uit Delfzijl op weg naar huis. Drie van de inzittendoen werden zwaar ge wond; drie anderen licht gewond. De namen van de zwaar gewonden zijn: Korf. H. Korf en J. van den Berg. allen uit Urk. De gewonden «ijn naar het ziekenhuis in Drach ten vervoerd De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. Het kusje, bestuurd door de 25-jarige M. Hakvoort, uit Urk kwam in de berm terecht, schoot daarna de weg weer op en sloeg vervolgens vier maal over de kop. Het busje werd totaal ver nield. Gisteravond omstreeks half elf is tfn auto met vijf inzittenden op de Rijksweg AmersfoortUtrecht onder de gemeente Soest door nog onbe kende oorzaak van de weg geraakt, tegen een bermpaaltje gebotst en ever de kop geslagen. De bestuurder van de auto. een Amerikaanse mili tair, die op de vliegbasis Soesterberg *as gelegerd, werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden De vier overige inzittenden, een Amerikaanse militair en drie vrou- de machtige schoonzuster heeft zich inmiddels op het stand punt gesteld, dat het geen verdere medewerking aan de huidige loon politiek kan geven. Het is tot dit standpunt gekomen na beraad over de loonpolitieke situatie, omdat na één jaar van de nieuwe loonvorming is gebleken, dat de loonpolitiek vol komen is vastgelopen. Er is een onwerkeiyke situatie ont staan, waardoor door instanties op papier wordt vastgehouden aan een loonpeil, dat slechts met 2.7 procent is verhoogd, terwyl over de hele linie met zwarte lonen veel meer wordt betaald. Reeds in augustus stelde het hoofdbestuur zich op dit standpunt. Sindsdien is het nodige gebeurd. Ge dacht wordt aan de onverbindend- verklaring door minister Veldkamp van twee CAO's onder andere die voor de wassery-industrie, waarby „Sint Willibrordus" party is, alsmede nu de moeilykheden in de metaal industrie. Deze ontwikkeling heeft het hoofdbestuur genoodzaakt om het reeds in augustus ingenomen standpunt nu publiek te maken. Dit wordt gezegd in een verklaring, die voorzitter H. M. de Groodt gis teren in Den Haag heeft afgelegd. Sint Willibrordus meent, dat voor 1964 slechts medewerking kan wor den gegeven aan een loonpolitiek, welke gekenmerkt wordt door werke- lykheidszin. Het hoofdbestuur is daarom van oordeel dat aan de vak bonden een zodanige vryheid moet worden gegeven, dat zij in hun loon politiek veel meer rekening kunnen houden met de economische moge lijkheden in de ondernemingen of de bedryfstakken. Dit betekent in de huidige omstandigheden de bevoegd heid en de mogelijkheid voor de vak beweging om de zwarte lonen zoveel mogelyk in de CAO's op te nemen en legaal te maken. Verklaring De zwarte lonen hebben ook het dagelyks bestuur van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel, aange sloten by het N.V.V. ertoe gebracht een verklaring aan zyn kaderleden te i gens hem wemelt het in ons"land van tal ondernemingen bereid is meer te betalen. Zoiets doen ze beslist niet van hun verlies, dat doen ze van hun ruime winsten. En wie zou van de ar beiders willen verlangen een hun aangeboden loonsverhoging af te wij zen, omdat die boven de C.A.O. uit gaat? Dat zou volstrekt belachelyk zyn. Prof. Vondeling vond, dat beheer sing van de lonen een eenzijdige be stedingsbeperking is, als niets wordt gedaan aan een heleboel pryzen. Vol doen toekomen. Op korte termyn is overleg met de K.A.B.- en C.N.V.- vervoersorganisaties noodzakeiyk om tot een gezamenlyk standpunt te ko men. Na de opvatting van het dage- lyks bestuur zal In dat overleg aan de feiteiyk betaalde lonen een grote betekenis dienen te worden toege kend. ook zou een aanpassing van het loonpeil buiten de grenzen van een landeiyk toe te staan stygings- percentage voor het jaar 1964 vallen. „Als er in Nederland gestaakt wordt dan mogen we rustig aan nemen, dat er iets helemaal scheef zit", verklaarde prof. Vondeling gis teravond in de radiorubriek „Dingen van de dag van de V.A.R." Dat er iets scheef zit, biykt trouwens ook zonneklaar uit het feit, dat een aan- prijsafspraken tussen ondernemers. Aan de speculatiezucht van huizen en grondbezitters wordt helemaal niets gedaan. Het onderzoek naar wat er aan gedaan zou kunnen en moeten worden verdween, toen de club van mr. Marijnen .onder ons" was. direct onder tafel. Prof. Vondeling stelde vervolgens de vraag of de regering dacht en de c" grote ondernemers denken rustig te kunnen doorgaan met het opstrijken Tlvn van grote tantièmes, beloningen en vermogensaanwassen zonder dat de regering er Iets aan doet, terwyi de werknemers en hun bonden zich moeten beperken en beheersen. Zo'n eenzijdige bestedingsbeperking is volgens prof. Vondeling een onrecht- i vaardige, en ook onuitvoerbare zaak. j a'5 dank een glas sherry aan Godfried Bomans heeft giste - n in het Amsterdamse Krite- Theater de Cinestud 1963 geopend. Judith Boschdie als prinses van dit studentenfilm festival optreedt, bood Bomans De Verenigde Staten hebben dit jaar reeds ruim zevenduizend militairen uit West-Europa teruggetrokken en zullen nog meer troepen naar Amerika laten terugkeren. Deze omvangrijke ..terugtocht" zou ten nauwste samenhangen met een nieuwe stra tegie van het Pentagon, het ministerie van Defensie. Het Pentagon acht het zowel mili tair als economisch gewenst een zeer groot deel van de in het buitenland gestationeerde legermacht naar Ame rika terug te halen. Wanneer in enig deel van de wereld de spanning tot gevaariyke hoogte zou stijgen, zouden de troepen in zeer weinig tijd per vliegtuig naar de bedreigde punten kunnen worden overgebracht. Hiertoe wil men een luchtvloot creëren van ruim 730 transportvliegtuigen, die bij wyze van spreken in een vlucht 80.000 militairen zou kunnen vervoe ren. De VS hebben sinds het begin van dit jaar geleideiyk ongeveer 7300 man ondersteuningstroepen uit West- Europa teruggetrokken. Zy vormden een onderdeel van de versterkingen die ten tyde van de Beriynse crisis MEVROU NHOE. *en werden licht gewond. De Bilitair werd overgebracht naar de rtiegbasis Soesterberg: de vrouweiyke Inzittenden konden, na in het Stads- tt Academisch Ziekenhuis ln Utrecht Ie zijn verbonden, naar huis worden lebracht. president Djem van Zuid-V iet- nam. is in Belgrado aangekomen voor het bijwonen van een in ternationale parlementaire con ferentie. Bij haar aankomst werd zij onder vuur genomen door Joegoslavische journalisten. ZELFDE WEERTYPE Bljjkens het weeroverzicht, dat het KNMI om tien uur verstrekte, biy- tn oveaanstoringen d;t weekeinde op trote afstand van Nederland. Hoog- Oens kan een sterk verzwakt front **t dichterbij komen. Dat veroor- &akt dan tydelyk wat bewolking, "oor het overige blijft het weer mor- ftn nagenoeg gelyk aan dat van van- ®&g: plaatselijk ochtendmist, vrij Jwl zonneschyn en zwakke tot ma- "?e wind. 15 SEPTEMBER Zon op: 06.12 uur; onder: 18.58; Maan op: 03.01 uur; onder: 18.28 u. Hoogwater in Katwijk: 1.29 en 14.00 uur; laagwater: 9.36 en 21.59 uur. 16 SEPTEMBER Zon op: 06.14 uur; onder: 18 55 u. Maan op: 04.13 uur; onder 18.52 u. Hoogwater in Katwijk: 2.18 en 14.44 uur; laagwater 10.30 en 22.47 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's L en een byvoegsel Als gevolg van de enorme regenval gedurende de laatste 24 uur zijn in het zuidwesten van Frankrijk tal van wegverbindingen verbroken en moesten honderden huizen wor den ontruimd. De rivier de Aude is op tal van plaatsen buiten haar overs getreden en op sommige pun ten steeg het water tot boven het gevaariyke peil. In de stad Chalabre stond vanmor gen het water in de laag gelegen straten drie meter hoo^ en op ver scheidene hoofd verkeerswegen in dit gebied anderhalve meter. In de buurt van Pr ad es, in de oos telijke Pyreneeën, zwoegden brand weerlieden urenlang om een twin tigtal zigeuners, die in een verla ten steenbakkery een toevlucht hadden gezocht en van de buiten wereld waren afgesloten! te bevry- den Het water was zo wild. dat zy hun pogingen oin de fabriek met een bootje te bereiken, moes ten opgeven. In de buurt van Carcassonne moes ten verscheidene houtzageryen aan de Aude worden ontruimd en in Argeles ontruimden toeristen in al le haast een Kampeerterrein toen het water daar tot een halve me ter was gestegen. De telefoonverbindingen vanuit Per- pignan naar Prades en Vernet-les- Bains zyn verbroken. Door de zware regenval van de laat ste dagen staan ook verschillende streken in Catalonië, Spanje, blank. Overstromingen, die zich ook in de buitenwyken vail Barcelona heb ben voorgedaan, hebben op som mige punten aardverschuivingen veroorzaakt. By Gerona is de weg die Barcelona met de grens ver bindt door het water afgesneden Een deel van de weg tussen Bar celona en Puigcerda is een grote modderpoel geworden. naar Europa waren gezonden. Aldus hoge ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Defensie Eind 1962 waren al ongeveer 15.000 man logistisch personeel, dat even eens deel uitmaakte van de verster kingen, naar de VS teruggekeerd. Naar verluidt is het ministerie van plan voor het eind van het jaar nog een gevechtseenheid een regiment pantserwagens met 3.500 man uit Europa terug te trekken. Volgens de Wall Street Journal ontwerpt het ministerie van Defensie een nieuwe militaire strategie welke neerkomt op een gedeeltelyke terug trekking van Amerikaanse gevechts troepen uit het buitenland naar bases in de VS De verandering van strategie is nodig om economische en militaire redenen Het aantal betrok ken militairen zal aanzienlijk zyn, aldus het blad. Door de maatregelen zouden grote aantallen militairen snel overal waar zy nodig zyn kun nen worden ingezet Hiertoe schiet de regering-Kennedy op met plannen om de vloot van vliegtuigen voor het vervoer van militairen te vervier voudigen. Op aanwijzing van rector magnificus na door het corps gemeld incident De rector magnificus van de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam heeft de senaat van het Rotterdams Studenten Corps opdracht gegeven de groentijd vier dagen te schorsen bij wijze van ernstige waarschuwing in verband met overtreding van de ten aanzien van de groentijd gemaakte afspraken. Het ging hier over een ontkleedpartij van groenen. De senaat van het corps heect vervolgens de groentijd met ingang van 24 uur afgelopen nacht voorlopig geschorst in afwachting van door de senaat van het corps te nemen maatregelen. I weest van een duidelijke overtreding Lreen exces wel van tussen volwassen mensen ge- maakte afspraken, die nageleefd OVPrtrPnlIHf dienden te worden. Er is naar zyn smaak geen sprake geweest van ex cessen. zoals die geleid hebben tot de De rector magnificus, prof. dr. H. j beroeringen van het vorige jaar en W. Lambers, heeft in een nadere toe- waardoor de groentyden in de stu- lichting gezegd dat er sprake is ge- dentenwereld op de helling werden genomen. De senaat van het corps heeft de rector eigener beweging en tydig over de overtreding, die op donderdag plaats vond, ingelicht. Z.-Rhodesië Meteen na uitspraak hogeraad Enkele uren, nadat de Hoge Raad gisteren had beslist dat een uitwijzing van de Ameri kaan Carl William Wallace (34) naar de Verenigde Staten niet onrechtmatig zou zijn, zat de man al in een KLM-lijn- toestel naar Amerika. Terwyi zyn advocaat, mr. J. H. Smeets uit Amsterdam, nog onkundig van deze deportatie, nog uitgebreide pogingen deed om met zyn cliënt In contact te komen, werd Wallace on der geleide van een rechercheur en een lid van de Kon. Marechaussee als ongewenste vreemdeling ons land uit geleid en naar New York overge bracht. Daar werd hy by aankomst op het vliegveld Idlewild meteen gearres teerd op beschuldiging van paspoort vervalsing. In Californië wacht hem ook een proces wegens het smokke len van verdovende middelen Daar staat een gevangenisstraf van tien tot veertig Jaar op. Wallace wist dat. Derhalve heeft hy zich tot het uiter ste verzet tegen uitwyzing naar Ame rika De Amerikaan heeft eerst een i gevangenisstraf van twee Jaar in Am sterdam uitgezeten wegens het voor handen hebben van heroïne en ma rihuana. Daarna heeft hy met zyn advocaat een hardnekkige stryd ge leverd tegen de uitwyzing. Maar de rechtbank achtte die niet onrechtma tig. Het Gerechtshof ook niet. En de Hoge Raad sloot zich daar dus giste ren by aan. Request Na afloop van de uitspraak deelde mr. Smeets nog mede. dat hy zou blyven vechten voor zyn cliënt Hij wilde dezelfde dag nog een request versturen aan de Europese commis sie voor de rechten van de mens in Straatsburg, waarin zou worden ge vraagd te verklaren, dat de detentie van de Amerikaan in afwachting met zyn uitwyzing in stryd was met het Verdrag van Rome Om deze stap te bespreken met zyn cliënt ging mr. Smeets op zoek naar Wallace. Deze bleek niet meer in het Rotterdamse huis van bewaring te zitten. Ook in het hoofdbureau van politie in Rotterdam bleek hy niet aanwezig Toen hy het ministerie van Justitie belde, kon men hem daar ook geen inlichtingen verschaffen Dat was overigens een uur. nadat de Amerikaan van Schiphol was ver trokken Mr. Smeets moest het nieuwe van zyn uitwyzing van de pers vernemen. Diep teleurgesteld zei hy: „Het geeft te denken, waarom ik niet by zyn vertrek aanwezig mocht zyn. Ik kan niet aannemen, dat men onbeleefd is geweest, alleen maar om onbeleefd te zyn... De Britse afgevaardigde Sir Pat rick Dean heeft gisteren in de Vei ligheidsraad zyn veto uitgesproken over een Afrikaans-Aziatische reso lutie. waarin Engeland wordt ge vraagd geen soevereiniteitsbevoegd- heden en strijdkrachten over te dra gen aan de huidige (blanke minder heids-) regering van Zuid-Rhodesië.* Hierdoor was de resolutie verworpen, hoewel zij acht (één meer dan de vereiste zeven) stemmen had gekre gen. Frankrijk en de V.S. onthielden zich. Dit is de derde maal dat Engeland van zyn veto-recht gebruik heeft gemaakt. Sir Patrick verklaarde dat de Brit se regering de ordelyke ontbinding van de Centraal -Afrikaanse Federa tie (van Rhodesië en Njassaland» als een noodzakelijke voorwaarde voor verdere vooruitgang in Centraal Afrika beschouwt. „Wij zyn ervan overtuigd dat dit op gang zynd pro ces onherstelbare schade ondervindt indien wy de regering van Zuid- Rhodesiè haar bevoegdheden niet teruggeven", aldus Sir Patrick. De vertegenwoordiger van Ghana, die de resolutie had ingediend, zei dat dit een droeve dag voor de vei ligheidsraad was. Er was voor het eerst een veto uitgesproken over een resolutie die gericht was op de kolo nisatie van een gebied. De Britse afgevaardigde zei dat zyn regering het dekolonisatiewerk in Rhodesië zou voortzetten, zoals zy het had gedaan in Noord-Rhodesië waar een representatieve regering was gevormd. Hy wees de resolutie niet alleen af als inmening in bin nenlandse aangelegenheden maar ook omdat zy de onafhankelykheid. waar heen Londen Zuid-Dbodesië wil leiden, juist zou vertragen. Ghana zal de kwestie weer ter sprake brengen in de Algemene Ver gadering der V.N.. die volgende week haar werk begint. Russen sturen Chinezen terug naar PEKING Het communistisch-Chinese pers- bereau Nieuw-China meldt dat vyf officieren van het Chinese leger maandag Jl. in de Russische grens plaats Zabaikalje door douana-be- ambten en grenswachten gedurende twee uur zyn vastgehouden, waarna zy naar China terug werden ge stuurd. Dit gescniedde nadat de ba- gage der officieren was doorzocht en beslag was gelegd op onder meer dagbladen, die artikelen bevatten over „vraagstukken der internationa le communistische beweging". De vyf Chinese officieren, die in de Sowjet-Unie een militaire cursus volgden, waren, ra een verlof in Chi na, met de trein Ptking-Mo6kou onderweg naar Rusland. Nieuw-China meldt nog, dat de vyf by hun terugkeer gisteren op het station in Peking een harteiy- ke officiële ontvangst werd geboden. Zij werden met luid applaus ontvan gen en zy kregen bloemen aangebo den. Ambtenaren van de Chinese ministeries van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging en hoge officie ren waren ter verwelkoming aanwe zig. BREESTRAAT 178 HOOFTSTRAAT 88 Geen succes (Van onze Zwolse correspondent) Het grote Duitse circus Krone, dat op toernee is door ons land, geeft er de brui aan. Het gaat terug naar Duitsland. De concurrentie van circus Sarrasani schynt aan dit besluit niet vreemd te zyn. De toernee van Kro ne is geen succes geworden. Sarra sani volgde de tactiek op te treden in de omgeving van steden, waar Krone zou komen en roomde op die manier de belangstelling af. Tot drie maal toe heeft Krone zyn komst naar Zwolle uitgesteld. Nu het hele maal niet komt heeft Sarrasani een vergunning gevraagd. (§uc/ Qïihtws Uit het Leidsch Dagblad van 15 Sept. 1863: In den afgelopen nacht i overleed alhier aan een be roerte de heer Af. A. Kluit, voormalig officier van de marine, medeoprigter der i Leidsche Kweekschool voor Zeevaart. Te Scheveningen zijn proeven genomen tot redding van schipdrenkelingen door middel van vuurpijlen, welke proeven uitstekend zijn ge slaagd. Eere aan den uitvin der van dit toestel.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1