Strijd tegenover de televisie opent bemoedigend perspectief IN DE MOESTUIN STEEDS MINDER TREKKENDE HAMBURGSE TIMMERLIEDEN Kom er ACHT-er Toneel handhaaft zich beter dan film „LEVEND THEATER" IN PARIJS Zwervend van land naar land in schilderachtige kleding Kom er ACHT-er Zaterdag 14 september 1963 Pagina 2 (Van onze Parijse correspondent) IEDER seizoensbegin is een mijlpaal. Een mijlpaaltje dat noodt tot een blik in voor- en achter waartse richting met het doel of tenminste de hoop een paar grote lijnen van een globale ontwikkeling te kunnen ontwaren of bloot te leggen. Hoe reilt en zeilt het Franse toneel? Economisch en vooral ar tistiek? Handhaaft het zich beter of slechter dan de film, tegenover de televisie, die onverzadigbare schrokop van vrije uren die uiter aard vooral ook het terrein der uithuizigheden daarom steeds grondiger ondermijnt? Hoe is de verhouding tussen 't onpretentieuze en het ambitieuze toneel, de boulevard en de .avant-garde"? tussen Franse stukken en import-repertoire? De positie van de ster-acteur en de vedette en hun invloed op de keuze der titels? Vragen dus te over! We wagen daarom onverwijld een poging een paar antwoorden te geven. O" Een schaduw wordt direct al over het komende seizoen geworpen door de verdwijning ais vaste directeur, na ruim tien jaren trouwe dienst, van Jean Vilar b« het Theater Na tional Populaire. Vilar die de lei ding van het vermaarde theater festival in Avignon voorlopig wel in handen bUjft houden, heeft al bekend gemaakt dat hij zijn ver dere tijd voor een ruim deel aan het buitenland wil besteden. Vilar die zUn carrière begonnen is als violist in een jazz-orkestje, keert lang een andere weg terug naar de muziek, om zich voorlopig te specialiseren in de regie van ope ra's. De Milanese Scala heeft al een beroep op hem gedaan en ook bij Duitse en andere opera-instituten zal hü dit nieuwe arbeidsveld be treden. In Parijs heeft deze grote animator bU het TNP het roer dus aan zijn oude medewerker Georges Wilson overgedragen, die voor 't mo ment de namen van Corneille, Gor ki en Dürrenmatt op zün repertoi re schreef. Een vroeger denkbeeld van Vilar heeft Wilson bovendien nieuw leven ingeblazen door aan 't gigantische Chaillot-toneel een klei ner podium toe te voegen dat voor de meer experimenteel-georiënteer de stukken zal worden gereserveerd. Een idee waaraan op zyn beurt ook Jean-Louis Barrault gestalte gaf die Beckett's laatste stuk, „Happy days dat in Neder land, bij Studio door Andrea Dom burg zal worden gespeeld in dat nieuwe en beknoptere kader voor Parijs ten doop wil houden. Die wassende belangstelling voor het kleine podium waar, naast de grote „symphonische" monteringen, een soort kamermuziek van het to neel bedreven kan worden, wüst in tussen in de richting van een ge zonde tendens. JEAN VILAR die Parijs de rug toekeert Het inzicht dat een minderheid van het publiek die kwalitatief niet temin van hoog gewicht is, de ge legenheid geboden moet blijven het levend contact te onderhouden met toneelschrijvers die debuteren of wat meer inspanning eisen van het publiek in de grote zalen of op de boulevards gemeentelijk be reid of genlegd of in staat is op te brengen. Een Ionesco die tien jaar geleden bijna uitsluitend voor de ouvreuses werd gespeeld en om wiens stukken nu in de hele we reld de theaterdirecteuren verbeten veldslagen voeren, zou die weg im mers nooit hebben afgelegd indien hjj indertijd zijn eerste stap niet binnen de intimiteit had kunnen zetten. ndertussen is de oogst van de zijde van de dramaturgen die niet alleen maar leve ranciers van tijdverdrijf willen zijn het vorig jaar niet zo bijzonder rijk geweest. Roland Dubillard le verde een hoogst belangrijke Mai- son d'Os en Audiberti amusante Pomme. Pomme, Pomme-stukken die hier indertijd uitvoerig bespro ken werden. Daarmee was de po sitieve opbrengst in deze sector al wel zowat bekeken, voorzover op de aankondigingen der directies en impresario's enige staat gemaakt kan worden, zijn de vooruitzichten, kwantitatief, nauwelijks veel im posanter. Naast de nieuwe Beckett, noteerde ik een noviteit van Bil- letdoux bij Barrault, een Felicien Marceau (La preuve par quatre» een Sag an die momenteel aan haar vierde toneelstuk bezig is waarvan de hoofdrol voor Juliette Greco is bestemd. Voorts nog wat bewer kingen van Balzac en Toergen- jew en een handvol vertalingen: Strindberg. Graham Green. Ed- mond Albee, de nieuwe ster van de Amerikaanse avant-garde. John Arden. Langs de boulevard dragen de beloften of verwachtingen voor een kas-succes namen als: Serira- mis van Camoletti wiens Boeing-Boeing in Parijs zijn vierde lucratieve jaar ingaat et l'Enfer Isabelle van de onverwoestbare Jacques Deval, Le Placard, een Amerikaanse Broadway-troef die door Marcel Ayme bewerkt werd, l'Age Idiot waarmee regisseur Jean Meyer zich bij zijn eerste flop als toneelschrijver toch niet neer blijkt te willen leggen, La Voyante van triomfator André Roussin, alsmede twee nieuwe Husson-komedles: Le system fabrizzo en La crecelle. Er kunnen ook weer enkele nieuwe worpen worden verwacht naar de „eigen Franse musical" ofwel de gemoderniseerde operette. Maurice Béjart tekent voor een „show" die „Groene koningin" zal heten en waarvoor, naast zijn Brusselse bal- De late boontje» geven nu een (linke opbrengst; regelmatig aioeten ze geoogst worden; als se te dik worden en dat geldt speciaal voor de snijbonen zün ze niet geschikt meer voor de consumptie. Tweemaal per week dient men ze af te zoeken en dat moet men voorzichtig doen zodat het gewas zo weinig mogelijk beschadigt. Rammenas wordt ook veel in de liefhebberstuin gekweekt; in deze tüd van het jaar kunnen gesneden knollen als radüs op de boterham genuttigd worden. Ze kunnen eventueel ook nog doorgroeien en het is dus niet nodig ze nu allemaal tegelük op te nemen. Zomerworteltjes, die men laat gezaaid heeft, komen nu flink boven de grond. Het is nu de goede tüd ze een lichte overbe mesting te geven en dat kan men doen in de vorm van de bekende tuin- en gazonkorrel - mest; per tien vierkante meter is een hoeveelheid van ongeveer driehonderd gram nodig. Groene savoyekool groeit nu ook flink door; waar die groei te wensen overlaat, kan men nu ook nog een lichte bemesting geven. De spinazie, die men voor de late oogst in augustus gezaaid heeft, komt nu boven de grond. Men moet ze ook op weg helpen door ze een lichte overbemesting te geven. Met het rooien van de aard appelen is men volop bezig; de vroege soorten zün al gerooid en met de middel vroege is men bezig. Tegen het eind van de maand zullen ook alle late soor ten uit de grond moeten zün. Laat ze vooral als ze afgestorven zün niet te lang in de grond zitten; het vele regenwater in de grond, doet ze geen goed. Het afgestorven loof kan men het best op een hoop brengen en dan bü droog weer in de brand steken. Het is verkeerd deze droge rommel op de kompost- hoop te brengen. Groenten uit eigen tuin. (Foto's Turkenburg) Jonge aardbeienplanten kun nen nu nog gepoot worden; be stel die bü een solide firma; van jonge en ziektevrije planten zal men het volgende jaar veel ple zier beleven. Aardbeien moeten beslist in verse grond gepoot worden; dat wil zeggen: in geen geval op een bedje waarvan zo juist de oude planten zün op geruimd. O. KROMDIJK MARCEL AYME die een Amerikaans succes voor de Franse markt bewerkte letgroep, de grote komedienne Ma ria Casares en de bekende danser Jean Babllee zullen worden inge schakeld. Roland Petit en Zizi Jeanmaire hebben, met, ver wante bedoelingen, hun medewer king weer aan het TNP toegezegd en dan worden er nog twee ge- stroomlünde operettes waaron der een van Amerikaanse herkomst in andere Boulevardtheaters in het vooruitzicht gesteld. Aan het ongewüzigd - oude re cept houdt daarentegen zich Tino Rossi die met zajn gitaar en zijn pommadehoofd een rentree zal ma ken als zingende held in Lopez' klassieke operette Au temps des guit&res. Uit diezelfde heel oude doos werd ook La dame aux Ca- melias weer opgediept waarin Ed- wige Feuillère haar monopolie se dert onheuglijke tijden op de rol van Marguérite Gauthier nu niet temin aan Loleh Bellon heeft over gedragen die zich tot dusver bijna uitsuitend in het moderne reper toire Audiberti, Genet, Ionesco had onderscheiden. En hoe vertonen zich nu tenslotte de materiële of sociologische perspectieven van het toneel? Een recente enquête van het Fran se bureau voor opinie-onderzoek geeft op die vraag een tamelijk opwekkende aanwijzing. Veertig procent der Fransen betreden nooit een schouwburg, doch één kwart van het publiek vertoont zieh even min ooit in een bioscoop. Maar ter wijl de film aan de televisie méér terrein verliest ongeveer een derde van zijn aanhang sedert zes jaar lijkt het toneel zijn greep op het publiek integendeel eerder te versterken. Sinds zeven jaar is, of schoon het aantal schouwburgen sterk verminderde, het totale be zoek in Parijs met 20 toegeno men, een verhouding die, dankzij de culturele decentralisatie, door de provincie zeker nog overtroffen wordt. En zo kunnen, opgesteld bij deze mülpaal, conclusies en voorspellin gen wat breder en wat ruimer ge zien, toch nog in een optimistische noot worden gevat: de belangstel ling van de grote massa moge dan en wie had anders verwacht? niet voortdurend op de allerhoogste toppen van de dramatische kunst zün geconcentreerd, als vorm en medium blükt het „levende theater" zijn positie naast de televisie niet temin te handhaven. Terwijl ten slotte ook voor zün culturele ma nifestatiemogelijkheden in de klei nere dépendances der officiële en grote schouwburgen een (beschei den) plaats blijft gereserveerd Zo dat we, alles tezamen, de komende gebeurtenissen van dit ndeuwe sei zoen dan toch maar weer welge moed verbeiden! Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit BU voegsel. lang onder de rusteloze betovering van de weg. Zo verging het büvoorbeeld Wal ter Friedrich Nagel. Deze „senior" onder de rondtrekkende ambachts lieden groeide op in Hamburg, werd timmerman en stichtte als jonge man een gezin. Toen hü echter in de laatste oorlog al zün familiele den verloor, was er thuis niets meer wat hem nog trok: in 1948 nam hü, 40 jaar oud, de wandelstok ter hand en hü heeft haar tot nu toe niet weer neergelegd. In deze vüftien jaar heeft de onvermoeibare Nagel 135.000 kilo meter afgelegd, büna altüd te voet. Hü doörkruiste Europa, Azië en Afrika. Hü leerde de Scandinavi sche en de Beneluxlanden kennen, hü bezocht Frankrük, Spanje, Ita lië, Zwitserland, Oostenrük, Hon- garüe, Joego-Slavië en Grie kenland, hü was op Cyprus en in het Nabüe Oosten. Hü trok door Egypte, Marokko en de Belgische Kongo en hij werkte in Oost- en Zuidwest-Afrika. Hü had het niet altüd even gemakkelük, want het leven van een rondtrekkend gezel Gereedschap in bundel op de run; Men ziet hem tegenwoordig bijna niet meer. Onze sterk ge mechaniseerde, rusteloze tijd heeft de rondtrekkende hand werksgezel tot uitsterven ge doemd. Nog in de vorige eeuw ontmoette men hem overal op Europa's wegen.het overblijf sel van een strenge middel eeuwse gilde-verordening. Vroeger moest de jonge am bachtsman verscheidene jaren rondtrekken, voordat hij zich als „meester" kon vestigen. Hij moest rondkijken en de wereld leren kennen en zijn beroep bij vele meesters tot in de perfectie leren. Dat eisten de regels van het gilde. Er zouden nog maar enkele dui zenden van deze rondtrekkende handwerksgezellen in Europa zün. In Duitsland noemt men hen „Hamburgse timmerlieden" hoewel niet allen het beroep van timmer man geleerd hebben en weinigen uit Hamburg afkomstig zün. Ze zün zo zeldzaam geworden, dat de mensen naar hen küken als zü in het straatbeeld opduiken, in hun schilderachtige dracht met de wü- de broek, de korte zwarte jas met de zilveren knopen en de grote breedgerande hoed. Die met een zwarte das vertegenwoordigen een rooms-katholieke richting, die met een rode das nemen een sociaal standpunt in en die met een blauwe das hebben een liberale gezindheid. Niet allen zün jong. want velen besloten eerst later te gaan rond trekken en blüven dikwüls is vol ontberingen. Er is niet al werk en heeft men een gq baantje gevonden, dan moet dat u hooguit zes weken worden opgtp ven. want de gilde-verordaöj| staat een langer verblüf op de*, de plaats niet toe! In zün bundel, Charlottenbe ger" genaamd, draagt Nagel st«d zün belangrükste gereedschap ra zich mee: hamer, bUl. handzu winkelhaak en steekbeitel. ZU «I zün enig kapitaal en de garan voor zün verder komen in vreemde. Op het ogenblik trekt weer door West-Duitsland, maar thans 55-Jarige weet nu reeds, vreemde landen hem weer spoe zullen trekken. Zün talenkennis Frans, E gels en een beetje Italiaans hem daarbü verder helpen, te mi omdat hü nog nooit een paa visum voor een grensoverschrüdi heeft nodig gehad heel 1. deurknop links. 2. 2 lepels in de kast. 3. hondje meer gevlekt. 4. man op tv geen snor. 5. handvat wandelstok smaller. 6. bloempot groter. 7. ronde hals in truitje van jongetje 8. minder scherven op de grond links. Dit is niet de in bijgaand artikel besproken Walter Nagel, maar een van zijn trekkende collega's. Fritz Ulrich. die naar Hamburg kwam voor een bijeenkomst van de .Vreemde Vrijheidsbroeders' een gilde-organisatie. Hij werd begroet door de beide zonen van een ter plaatse wonende „meester", gekleed in het kostuum van het gilde

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10