Kennedy laakt optreden van gouverneur Wallace Bouw van ziekenhuizen dreigt spaak te lopen f Chinezen probeerden lectuur te smokkelen Ingrijpen federale troepen nodig De ene depressie na de andere N.D.S.M. geeft twee ton aan arbeiders In Brazilië dreigt nu tyfusepidemie I Negerkinderen van blankescholen geweerd Desondanks Nederland n gezond land Incident aan Russische grens Geen subsidie SCHOOLMELK WEERBERICHT Vijfling nog in couveuse Meisje in Rome overleden aan hondsdolheid NA DE BOSBRANDEN tvs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 No. 31058 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van DLshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ontlopen (Van onze correspondent in Washington) Gouverneur Wallace van Albama heeft gisteren de staats politie gebruikt om negerleerlingen te weren in drie plaatsen, waar de scholen op bevel van de rechter behalve blanken, ook negers moesten toelaten. In Huntsville, de vierde plaats waar in tegratie bevolen werd, liet Wallace de integratie toe. Het onlo gische en onhebbelijke gedrag van de gouverneur ontlokte presi dent Kennedy een krachtige en scherpe verklaring. Het kan nu niet lang meer duren of Wallace zal, indien hij volhardt, met be hulp van federale troepen tot rede worden gebracht. De verklaring van het Witte Huis er geen twijfel over bestaan, dat it centrale regering alles zal doen *at noodzakelijk is om te verzekeren dat de bevelen van de gerechtshoven lullen worden opgevolgd. Kennedy leschuldigde Wallace ervan, dat hij iet om persoonlijke on politieke re denen zover tracht te laten komen, dat de centrale regering tussenbeide moet komen. Volgens de president negeert gouverneur Wallace de wen- len van het volk. Nog steeds hoopt men in Washing ton dat de plaatselijke ambtenaren en de plaatselijke bevolking de za ken zelf zullen regelen. Wallace kreeg nog even respijt doch lang zal men njn obstructies niet toelaten. De leohterlijke macht heeft Wallace reeds gelast de actie tegen de neger kinderen te staken. Geeft de gou verneur de komende dagen nog niet toe, dan moet de federale regering wel met kracht ingrijpen en gezien de ervaringen der laatste dagen lijkt er dan weinig kans te bestaan op .«we/giek verzet der bevolking als ge heel. Gouverneur Wallace liet gisteren Ie scholen in Birmingham. Mobile in Tuskegee door staatspolitie om- ingelen om te voorkomen dat er legerkinderen werden toegelaten. In Huntsville werden daarentegen vier legerleerlingen aan blanke scholen ngeschreven. Vanochtend slaagde Wallace er In drie leden van de federale politie te ontlopen, die bjj zijn residentie op hem stonden te wachten om een ge rechtelijk vonnis over de integratie van scholen te laten betekenen. De gouverneur had enkele minuten tevoren de leden van zijn burger wacht opdracht gegeven de leden van de federale politie van het terrein van de gouverneursresidentie te ver wijderen. De drie federale politie mannen hadden reeds uren gewacht, terwijl de gouverneur met zijn ad viseurs in zijn hoofdkwartier bleef. Intussen kwamen de leden van de staatspolitie en de burgerwacht naar de residentie. Na een officieel bevel tot alle onbevoegde personen hiermee werden de leden van de fe derale politie bedoeld om het ter rein te verlaten volgde een order om het terrein te doorzoeken. Een van de federale politiemannen wist zich nog enkele ogenblikken in het struikge was te verbergen, doch werd spoedig gevonden. Toen de gouverneur ten slotte vertrok waren de papieren nog niet betekend. Het ging om een vonnis, dat was getekend door vijf distriotsrechters, waarin de gouverneur werd bevolen zich niet te bemoeien met de ophef fing van de rassenscheiding in Bir mingham. Tuskegee en Mobile. De gouverneur zou nu van plan zijn de staatspolitie die rond de blanke scho len in deze drie steden is samen getrokken door leden van de burger wacht te vervangen. Mishandeld Drie Ghanese studenten en twee blanken z(jn zondag door een groep van ongeveer twintig blanken met hun auto in de omgeving van Tusca loosa aangehouden. Het vijftal werd uit de auto gesleurd en met stokken, riemen en vuisten bewerkt. Sommige van de aanvallers waren gewapend met pistolen, ook waren er enkelen gemaskerd, aldus dominee Trost, een van de inzittenden. De slachtoffers zijn voor htm schrammen en builen in het zieken huis behandeld, geen van hen was echter ernstig gewond. De ambassa de van Ghana is van het gebeurde op de hoogte gesteld. De FBI stelt een onderzoek in. In High Point, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, zijn gister avond meer dan driehonderd negers gearresteerd tijdens een zwijgende betoging tegen de rassenscheiding. Bij twee andere, enkele uren eerder gehouden protestdemonstraties, wa ren reeds meer dan veertig arres taties verricht. Brief aan Nehroe van Chroesjtsjow De Russische ambassadeur in Nieuw Delhi, Benediktow, heeft gis teren een brief van premier Chroesj tsjow aan premier Nehroe overhan digd. De Russische premier legt er in zijn boodschap de nadruk op, dat hij de neutrale buitenlandse politiek van India waardeert en hij geeft de ver zekering dat de Sow jet-Unie zal bij dragen aan de economische ontwik keling van India, zo wordt van di- plomajtdeke zijde vernomen. IN VERGETEN HOEK TERECHT GEKOMEN Leden van de staatspolitie van Alabama versperren de toegang tot een school in Birmingham voor een aantal negerleerlingen die op de openingsdag de school willen bezoeken. 5? Rusland heeft bij China geprotesteerd tegen een Chinese po ging om met de trein Peking-Moskou verboden lectuur (in het Russisch gesteld) de Sowjet-Unie binnen te smokkelen. Vier Russische grensbeambten, die beslag wilden leggen op de smok kelwaar, werden door het Chinese treinpersoneel in een wagon opgesloten, waaruit zij pas vijf uur later konden worden bevrijd. Een en ander heeft zich zaterdag afgespeeld aan het station van Naus- Jki, een plaats aan de grens tussen Rusland en Buiten-Mongolië. Volgens de Russische nota stelden de Chi nese conducteur en zijn assistenten alles in het werk om het vertrek van de trein naar Moskou te voorkomen, toen men de geschriften had ont dekt. ,.Het gedrag van deze Chinese burgers was buitengewoon ergerlijk. Zij bonden zich met riemen voor de ingang van stationskantoorlokalen 'ast en graaiden naar de handen en voeten van Russische ambtenaren, die langs hen heen liepen. Hiermee biet tevreden overtraden zij, ten aanschouwe van de verontwaardigde Russische treinpassagiers, in het stationsgebouw de meest elemen taire regels van menselijk fatsoen i hygiëne", aldus de Russische protestnota, waarvan de tekst door Radio-Moskou werd omgeroepen. In de nota wordt verder verklaard, dat het ergerlijke gedrag der Chine zen „er kennelijk op gericht was het door henzelf uitgelokte incident nog te verergeren" ..De betrokken Chinezen mogen geen Russisch gebied meer betreden De Sowjet-Unie had hen kunnen straffen, doch zy heeft dit niet ge daan omdat zij er steels naar streeft de Chinees-Russische betrekkingen niet te verslechteren. Doch de Sow jet-Unie verwacht wel dat de Chi nese regering maatregelen zal ne men om te verzekeren dat Chinese burgers, die naar de Sowjet-Unie komen, de Russische wetten en soe vereiniteit eerbiedigen en dat zij geen handelingen plegen, welke een schending vormen van algemeen aan- waarde internationale rechtsbeginse len, en waardoor afbreuk wordt ge daan aan de Chinees-Russische vriendschap", aldus de nota. Volgend jaar Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft besloten, dat het Rijk geen subsidie meer zal verstrekken op de schoolmelk. De maatregel moet op 1 januari ingaan, j De bewindsman heeft zijn besluit ge- baseerd op de overweging, dat hij het geld niet meer kan missen. Hij heeft het voor andere doeleinden nodig. Hij beroept zich daarbij op ..de noodzaak tot beperking der rijksuitgaven". Op j de begroting van dit jaar was meer dan een miljoen gulden, om precies te zyn f 1.100.000 voor de schoolmelk- I subsidie uitgetrokken. I De overheidssubsidiëring betekent een tegemoetkoming van 6 cent per liter schoolmelk. Behalve door het Rijk wordt eveneens zes cent subsidie verstrekt door het Centraal School- melkcomité, en de Nederlandse ge meenten, in de verhouding van 50 50. Dankzij deze subsidies behoeven de ouders van de schoolmelkdrinkende leerlingen van kleuter- en lagere scholen slechts 39 cent voor de weke lijkse liter schoolmelk te betalen. Het schoolmelkcomité en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zullen morgen in een gemeenschappelijke vergadering de thans ontstane si tuatie bespreken. Men zal alle moeite doen om alsnog middelen te vinden om het ontstane gat te dichten. Reeds eerder, nl. in 1948. heeft het Rijk een einde gemaakt aan de subsi diëring. Gevolg daarvan was, dat het aantal schoolmelkdrinkers daalde tot beneden de honderdduizend. In 1958 is het Rijk opnieuw tot sub sidiëring overgegaan. Het schoolmelk comité kan er thans op wijzen, dat niet minder dan ongeveer 550.000 kinderen dagelijks hun kwart litertje schoolmeelk ontvangen. Men vreest, dat als gevolg van de maatregel van minister Veldkamp opnieuw een da ling in het schoolmelkverbruik zal optreden. (Van onze Haagse correspondent) Als er geen nieuwe plannen voor de dag komen en dat moet volko men onwaarschijnlijk genoemd wor den dan zal met een jaarproduk- tie van negentig miljoen gulden het huidige programma voor de bouw en verbouw van ziekenhuizen en inrich tingen in 1980 nog niet voltooid zijn. Dit heeft de heer W. R. Casparie, adviseur in algemene dienst van he« Centraal Bureau voor het Katholieke Ziekenhuiswezen en lid van de mi nisteriële ziekenhuiscommissie, gis termiddag medegedeeld op een bij eenkomst, waarop vooruitgelopen het katholieke op 26, 27 en 28 september in het Kurhaus gehouden zal worden. De heer Casparie heeft uitvoerige stu dies gemaakt over het bouwprogram ma in de sector gezondheidszorg en hygiëne en moest tot de conclusie komen, dat de ziekenhuisbouw spaak dreigt te lopen. Opeenhoping Het aantal bouwplannen, waarover gunstig geadviseerd wordt, is name lijk aanmerkelijk groter dan dat waarvoor een Rijksgoedkeuring ver leend is, zodat er een opeenhoping _oH- „r>ri„rac van voorlopig niet te realiseren plan- u 1 i JL t na!lonale con«res nen ontstaan is. Het gemiddelde van het katholieke ziekenhuiswezen, dat j. inatstp vï*»r «omn n,.i.nnim m.i (Van onze weerkundige medewerker) Van 8 augustus af ligt ons land nu al in een bijzonder hardnek kige regenperiode. Al vijf weken dus. Op 33 van deze laatste 35 dagen is er o.a. in De Bilt even als op de meeste plaatsen in ons land regen gevallen Naast dit bijzonder grote aan tal regendagen staat een tekort aan zonneschijn. In deze laatste vijf weken bedraagt dit tekort aan zon voor De Bilt 85 uren. Ook de temperatuur is zeer te leurstellend. De laatste 35 dagen kwamen vier dagen voor met een maximum even boven 20 graden Celslus en slechts drie dagen geven een iets boven nor maal gelegen etmaalgemiddelde te zien. Geen wonder, dat de boeren in de akkerbouwgebieden er nau welijks een gat meer in zien om de oogst binnen te krijgen, waarvoor zeker twee weken dro gend weer nodig zijn. Met een grote hardnekkigheid blijven nieuwe depressies van de oceaan naar West-Europa trek ken. Hierdoor zijn ook deze week weer enige regendagen te ver wachten en lijkt de kans op een periode van nazomerweer nog steeds zeer klein. (Van onze A'damse correspondent) De directie van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij DXi' <NDSM) in Amsterdam heeft haar de verdeling van het bouwvolume en «raiders een helrminc van De Engelse Labour-leider Ha rold Wilson (links), die het in ternationale socialistische con gres in Amsterdam bijwoont, werd gisteren op Schiphol ver welkomd door prof. dr. A. Von deling, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. OOSTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar be wolkt en slechts hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 SEPTEMBER 1963 Zon op: 06.06 uur; onder: 19.07 uur. Maan op: 23.46 uur; onder: 15.36 uur Hoogwater te Katwijk te 8 47 en 21.21 uur, laagwater te 4.18 en 16.39 uur. (Dit nummer bestaat alt 14 pagina'») De vijfling in Venezuela, die de 35-jarige grootmoeder Inez Pietro in het afgelopen iveekeinde heeft gekregen te Maracaibo, is nog in de couveuse. De artsen achten hun gezondheidstoestand pas voldoende als de kinderen vijf pond zullen toegen. Gelukwensen van alle kanten blijven het hospitaal binnenstro men met de geboorte van de vijf ling en het huwelijk van de moe der met de petroleumarbeider Efren Pietro. Onder deze gelukwensen is er een van president Romulo Bê- tancourt, maar de heer Pietro was niet in het ziekenhuis om hem in ontvangst te nemen. Hij was de gebeurtenis nog elders aan het vieren. De twaalfjarige Diana-Cecile Hall, een Engelse meisje, dat op 22 augus tus in Rome door een wolfshond werd gebeten, is aan hondsdolheid over leden. Het meisje, een leerlinge van de dansschool van de Romeinse Opera, was door de hond. waarmee ze vaak speelde, in het gezicht gebeten. Zij werd onmiddellilk met serum behan deld maar doordat zij in het gezicht gebeten werd. was het virus, voordat de inspuiting effect kon hebben tot de hersenen doorgedrongen Zij stierf onder ondraaglijke pijnen. Dit is het tweede geval van rabies dat de dood ten gevolge heeft in Rome binnen een maand. de laatste vier jaren, negentig mil joen gulden als jaarproduktie, noem de hij aan de optimistische kant. Hij heeft berekend, dat de totale behoef te aan bouwvolume voor het gehele Nederlandse ziekenhuiswezen ruim anderhalf miljard gulden bedraagt. De heer Casparie achtte het van groot belang, dat een volledige in ventarisatie van alle plannen wordt gemaakt, omdat het alleen dan moge lijk is, dat het ziekenhuiswezen bij het verlenen van de Rijksgoedkeu ring uit de vergeten hoek zal komen. Lage kosten Gunstiger geluiden op deze bijeen komst kwamen van dr. J. B. Stolte, bestuurslid van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen, die Neder land allereerst een „gezond land" noemde en vervolgens opmerkte, dat j de allerwegen heersende onrust over te hoge ziekenhuiskosten overbodig is, daar deze kosten vergeleken bO andere Westerse landen laag liggen. Dr. Stolte was van mening, dat een onderzoek naar het gebruik van de inrichtingen op zijn plaats zou zyn. Want hoewel het zieken huiswezen een miljoenenzaak is, wordt er toch vrijwel niets gedaan aan speurwerk om het te verrich ten werk daar beter tot stand te doen komen. Zo is er niets bekend over de taakverdeling tussen de in richtingen en andere instanties (huisartsen, wijkverpleging) en tussen de inrichtingen onderling. Op deze en alle andere aspecten van het ziekenhuiswezen zal nader ingegaan worden op het driedaags congres „Ziekenhuiswezen, nu en morgen". De minister van Sociale zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp. zal op de eerste dag een toe spraak houden. Voorts zullen vele an deren inleidingen en referaten hou den. arbeiders een beloning toegezegd van f. 198.000,als de onlangs te water gelaten supertanker „Danaland" per 15 december kan worden opgeleverd. De ondernemingsraad van de scheepswerf heeft deze aanbieding geaccepteerd. De bij het NW aange sloten Algemene Nederlandse Metaal- bedryfsbond heeft zich echter zeer verontwaardigd getoond over deze premie, die „opnieuw onrust kan ver oorzaken omdat zij een nieuwe soort doorkruising betekent van de loon vorming in andere bedrijven". De premie van bijna 2 ton zal wor den verdeeld onder 3300 arbeiders. De 1000 kantoorbedienden van de NDSM zijn hiervan uitgesloten. Er is besloten het geld in gedeelten uit te betalen. Op 1 oktober, 1 november en 15 december zal telkens f. 20,— per man worden uitgekeerd. Enkele weken geleden heeft het werfpersoneel van de NDSM ge staakt uit protest tegen het feit dat de directie hogere vergoedingen uit keerde aan de door koppelbazen uit geleende arbeiders dan aan het eigen personeel. De stakers lieten in te genstelling tot de vakbonden blij ken niet gekant te zijn tegen'koppel bazen, maar stelden uitsluitend loon eisen. Het bestuur van de ANMB neemt het de NDSM-directie kwalijk dat deze de premieregeling uitslui tend heeft besproken met de onder nemingsraad en de vakbonden buiten het overleg heeft gehouden. De gouverneur van de Braziliaanse staat Parana heeft gisteren ver klaard, dat het gevaar voor nieuwe bosbranden in deze staat nu wel geweken schijnt te zijn. Hij had een bezoek aan het gebied gebracht dat zo zwaar van de branden te Hjden heeft gehad. Langzamerhand hebben de duizen den soldaten en vrijwilligers, die de bosbranden bestrijden, de vuur haarden onder controle gekregen. Maar nu worden de zwaar geteisterde gebieden door een nieuw gevaar bedreigd. Er bestaat namelijk kans op het uitbreken van een tyfusepi demie. In de stad Arapongas zyn al acht gevallen van tyfus geconsta teerd Artsen de verpleegsters zyn druk bezig de bevolking tegen deze ziekte in te enten. Ook dreigt er een tekort aan water Dit is ontstaan door de grote droogte die ook de oorzaak van de ramp is geweest. De Braziliaanse onderminister van Landbouw, Paulo Pimentel, heeft verklaard dat 400.000 mensen in het getroffen gebied werkeloos zyn ge worden De regering zal echter al het mogelijke doen om de uittocht van landarbeiders naar de steden te voorkomen. Het ls nog niet mogelijk geweest de omvang van de schade te schatten. Een enorme brand, die enkele dagen geleden in het oosten van Peru is uitgebroken en al bijna honderd vierkante kilometer cultuurgrond (koffie- en rubberaanplantingen) heeft verwoest, bedreigt nu de olie- buisleidingen van de maatschappij Ganso Azul. De brand is bijzonder moeilyk te bestrijden door de grote droogte die er in dit gebied heerst. Uit het Leidsch Dagblad van V 10 Sept. 1883: 9 Aan B en W. van Leiden is vergunning aangevraagd door Com. du Croix, om in het huis in de Korenbrug steeg, wijk IV no. 44. een zil- versmidsvuring te mogen doen plaatsen. AdvertentieNeerl. Kof- lijhuis, Haarlemmerstraat Jeudi et Vendredi 10 en 11 Sept. extra-ordinaire Grande i Soiree Parisienne. par mr. le i Vicomte de Magnus. Entrèe m 49 cents. Tethoff.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1