KERNSTOP - DEBAT INI SENAAT BEGONNEN Carabinieri martelen gevangen Zuidtirolers Russell en Stennis in de oppositie Oostenrijkse minister Kreisky: Kindje (3) verdronken 11a ruzie om snoepje TITO naar Kennedy Draad-tv begint in oktober WATER EN VUUR TEISTEREN ZUID AMERIKA Kabinetswijziging in Z.-Vietnam op komst Regering-Kennedy bezorgd over lot van verdrag Weer vulkaan- vijftig doden WEERBERICHT Twee olifanten belagen Prins VIJFLING IN VENEZUELA Jemen meldt Britse aanval ©ucf IV s o!- Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 SEPTEMBER 1963 No. 31053 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 U VUUK Lt-IUtIN LIN UM3IKEJ per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Vandaag is in de Amerikaanse Senaat Het uiterst belangrijke openbare debat over het kernstopverdrag begonnen. Men ver- I wacht dat het tien dagen zal duren. Nog steeds verwacht men in regeringskringen dat het verdrag met de vereiste meerderheid van twee derden, door de Senaat zal worden geratificeerd, maar sinds de senatoren Russell en Stennis hebben verklaard dat zij tegen zullen stemmen, is het toch beslist spannender geworden. kwestie op het ogenblik velen tegen de regering-Kennedy in het harnas heeft gejaagd. Het gevaar is niet ge heel denkbeeldig, dat sommige sena toren uit dat deel van de Verenigde Staten het voorbeeld van de geres pecteerde Russell zullen volgen. Of ficieel omdat zij de veiligheid van het land enigszins in gevaar gebracht zien door het kernstopverdrag, doch in feite omdat zij op deze manier de regering een kolossale hak kunnen zetten. Men kan zeggen, dat de Amerikaanse regering thans be zorgd is over het lot van het verdrag, doch het zou beslist te sterk zijn om te spreken van een paniekstemming. Naar verluidt zou de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, toen h(j kort geleden bij premier Chroesjt- sjow was. aan de Russische leider de raad hebben gegeven zijn oren maar dicht te houden tijdens de debatten in de Amerikaanse senaatscommissies en de voltallige zitting van de Se naat. Op zijn minst zal Chroesjtsjow nog anderhalve week met de handen j op zijn oren moeten zitten. Het schijnt echter dat de Russen i de raad van Rusk wel ter harte heb- j ben genomen. In de commissie-ver gaderingen is heel wat onaange naams over de Sowjet-Unie te berde gebracht door de tegenstanders van een kernstop, doch de Russische pers heeft van die uitlatingen slechts wei nig notitie genomen. De Russen schenen begrepen te hebben, dat sommige senatoren bij hun eigen kie ners een goede beurt trachtten te maken door zich wantrouwig te to nen tegenover Moskou en men wilde de verbeterde sfeer kennelijk zo min mogelijk verstoren. Schok Het was echter voor de Amerikaan- ge regering een schok, dat de geres pecteerde zuidelijke Democraat sena tor Russell bekendmaakte tegen de kernstop te zullen stemmen. Russell is voorzitter van de Senaatscommis sie voor het leger en heeft een goe de reputatie als kenner van de mili taire problemen. Daarenboven schaarde senator Stennis, eveneens een Democraat uit het zuiden, zich aan RusseUs zijde. Stennis is als voorzitter van de ondercommissie voor de paraatheid ook een vrij be langrijke figuur. Het aantal senatoren dat zich tot- j nutoe tegen de ratificatie heeft ver klaard. is niet zo groot, dat de meer derheid van tweederden in gevaar komt. De onrust in regeringskringen komt echter ten dele voort uit een speciale omstandigheid. Russell en Stennis zijn beiden belangrijke figu ren in het zuiden, waar de rassen en spoken ziet men nog niet. Niette min zou een fiasco in de Senaat zo rampzalig zijn, dat de regering alles in het werk zal stellen om de ratifi catie te verzekeren en indien de energieke regering-Kennedy zich tot zulk een taak zet, kan men er zeker van zijn dat de zaak stevig zal wor den aangepakt. Om te beginnen confereerde de Amerikaanse president vanoch tend. vlak voor de opening van het debat, met de twee partijleiders der Senaat, de Democraat Mansfield en de Republikein Dirksen. Mogelijk zou na die bespreking een communiqué worden uitgegeven. Mannen als Russel en Stennis zijn specialisten voor militaire zaken. Zij hechten daarom wellicht te uitslui tend gewicht aan hetgeen de militai ren betogen. De regering zal er zeker op wijzen dat vele andere factoren mede in aanmerking moeten worden gebracht bij de beoordeling der wen selijkheid van een kernstop. De Russen hebben herhaaldelijk een zekere ontspanning gepropa geerd. doch na een rustige periode voerde Moskou de spanning toch weer op. Het is enigszins begrijpelijk, dat sommige senatoren gedachtig aan het verleden niet willen gelo ven in een werkelijke ontspanning op dit moment. De Amerikaanse re- gering is echter van mening, dat de j geschiedenis zich weliswaar vaak herhaalt, doch niet altijd, en men wil. zonder ernstige risico's te lopen, i althans proberen na te gaan of vreedzame coëxistentie thans beter I mogelyk is dan voorheen. Een uitbarsting van de Balinese vul kaan Batoer heeft aan een vijftig tal personen net leven gekost, ter wijl er ongeveer honderd werden gewond, aldus Antara. Lava en as bereikten de buitenwij ken van de op een twintig kilome ter van de vulkaan gelegen toeris tenplaats Kintamani, die werden vernield. Het gehele gebied van Kintamani, is overdekt door een laag as en stenen ter dikte van 12 centimeter. Er is veel vee omgekomen, terwijl rijstvelden en aanplar.tingen van I kokospalmen werden vernield, j De vulkaan Batoer ligt op een af stand van veertig kilometer van de vuurspuwende berg Agoeng. Zoals bekend heeft de uitbarsting van deze vulkaan, in maart jl„ aan tweeduizend Balinezen het leven gekost. Afschuwelijk Men moet er namelijk maar niet aan denken in wat voor een afschu welijke positie de regering van Ame rika zou komen, indien de Senaat het verdrag niet zou ratificeren. Niet alleen zou de regering dan tegenover het buitenland de indruk maken on voldoende aanhang in het eigen land te bezitten, doch bovendien zouden de tientallen landen, die thans reeds het verdrag hebben getekend zeer worden teleurgesteld omdat Amerika afvallig werd aan een streven, dat zij hoe bescheiden ook als een actie beschouwden om tot een wat vreedzaner wereld te geraken. Nogmaals: de Amerikaanse rege- Oostenrijks minister van Buitenlandse Zaken. dr. Bruno Kreisky, zaterdag in scherpe bewoordingen kri tiek geleverd op de Zuidtiroolse politiek van de Italiaanse rege ring. Tegelijkertijd deelde hij mee, dat de Oostenrijkse regering zich alle stappen voorbehoudt in verband met de marteling van Zuidtirolers door Italiaanse carabinieri. ring maakt zich alleen maar bezorgd ren gemarteld". Minister Kreisky heeft zaterdag gezegd, dat uit het onderzoek tegen de carabinieri In Trento was geble ken, dat Zuidtiroolse gevangenen „op de meest onmenselijke wijze wa- (Van onze Haagse correspondent) Wat een onschuldige kinderruzie leek boze woorden om een snoepje kreeg zaterdagmiddag een triest slot in de verdrinkings dood van de drie jaar oude Jacqueline Bakker, dochter van secreta ris J. Bakker van de windhondenrenbaan Clingendael in Den Haag1 Als gebruikelijk vergezelde Jacque line haar ouders naar de baan aan de Waalsdorperlaan, waar ze op de grasvelden speelde. Dat deed ze ook zaterdag, totdat ze ruzie kreeg met een leeftijdgenootje en kwaad weg liep. Haar ouders zouden haar nooit meer zien. Het meisje, dat nooit dicht bij het water kwam, raakte nu in het water van de tankgracht bij de renbaan. Onmiddellijk r.a haar vermissing waarschuwden haar ouders de po litie, die een uitgebreid onderzoek ging instellen. Later werd de assis tentie van de brandweer ingeroepen. Totdat de duisternis her niet meer mogelijk maakte zochten duikers van de brandweer de omliggende sloten af zonder resultaat. Besloten werd dat de pogingen zondagmorgen vroeg zouden worden herhaald. Maar toen de politie om tegen achten al met dreggen begon, haalde men meteen al het verdronken kindje op. VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in tempera- I tuuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 SEPTEMBER Zon op: 6.04 uur; onder: 19.09 uur, Maan op: 22.57 uur: onder: 14.26 u. Hoogwater te Katwijk te 7.43 en 20.13 uur; laagwater te 3.29 en 15.43 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van het Neder lands Kankerinstituut heeft prof. dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de Volksgezond heid. namens de Koningin enkele onderscheidingen uitgereikt. Mevr. C. M. van Eeghel-Bo- reel, die 36 jaar bestuurslid is geweest, werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. Prof. Muntendam had enige moeite met opspelden, zodat de geridderde deze taak zelf maai overnam. Twee olifanten hebben de auto achtervolgd van Prins Bernhard, toen hij deze dieren in een wildter- rein in Beetsjoeanaland vrij dicht was genaderd om foto'c te maken. Zijn leven was echter niet in gevaar geweest, zo vertelde de Prins zelf op een persconferentie, die hij gisteren in Francistown in Beetsjoeanaland heeft gehouden. Als president van het World Wild Lifefuno maakt de Prins een inspectiereis door dit land. Op de terugweg naa- Nederland zal de Prins in Italië Prinses Mar griet ontmoeten. Gisterochtend is zij van Schiphol naar Rome vertrokken. In Porto Ercole het vakantiever blijf van het koninklijk gezin in Italië zal zij haar grootmoeder Prinses Armgard, enige dagen gezel schap houden. Zaterdag of zondag keert zij met haar grootmoeder in ge zelschap van haar vader naar Soest- dijk terug. In Maracaibo in Venezuela, heeft een 35-jarige vrouw zaterdag het leven geschonken aan een vijfling, allen jongens. Volgens de artsen van het plaatselijke ziekenhuis maakt de vijfling het uitstekend, doch de kinderen zullen pas buiten gevaar zijn wanneer hun gewicht op peil is. HU zei geen kritiek te willen leve ren op een uitspraak van een buiten lands gerechtshof, maar dat de methoden die waren gebruikt „een democratie onwaardig" waren en dat zij „een ernstige belediging waren van de Europese conventie voor de rechten van de mens". (Acht Itali aanse politieagenten, die waren be schuldigd van mishandeling van Zuidtiroolse gevangenen, werden door het hof in Trento vrijgesproken). Waarnemers in Rome zeiden, dat het Oostenrijkse communiqué waarin Italië wordt beschuldigd van „marte ling van Zuidtiroolse gevangenen" de betrekkingen tussen beide landen op een dieptepunt heeft gebracht. Leden van het „bevrijdingscomité voor ZuJd-Tirol" hebben in een in terview met het Westduitse blad „Miincher Merkur" gezegd, dat de acties tegen de carabinieri (Italiaan se staatspolitie) zullen worden ver scherpt. Het comité dat heeft toege geven verantwoordelijk te zijn voor Waarschijnlijk zullen presi dent Kennedy en president Tito van Joego-Slavië half oktober een onderhoud met elkaar heb ben, zo is zaterdag van bevoegde Amerikaanse zijde in Washing ton vernomen. De Amerikaanse regering en de regering van Joego-Slavië moeten nog uitmaken of dit gesprek bij de VN in New York of in Washington gevoerd zal worden. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat Tito zal optreden als „bemidde laar" tussen Oost en West. de bomaanslagen en overvallen in Zuid-Tirol, zal in het vervolg niet meer „ten koste van alles" mensen levens ontzien. Op de vraag of ook door Rome aangestelde politici in Zuid-Tirol ge vaar lopen, antwoordden de leden: „Ja, bijvoorbeeld Puglisi, de plaats vervangende regeringscommissaris, de beul van ZuidrTirol. Niet om zijn persoon, doch om zijn ambt". In het interview wijzen zij voorts beweringen van de hand als zou hun hoofdkwartier in West-Duitsland ge vestigd z(jn. Zij zeiden springstoffen noch geld uit Duitsland te krijgen. Van Sowjetrussische kant echter is concrete hulp aangeboden, aldus het interview. (Van onze Haagse correspondent) De gemeente Den Haag heeft toe stemming gegeven tot het opzetten van een 40 meter hoge mast op het terrein van de Gemeentereiniging aan de Haagse Joan Maetsuycker- straat voor de proef met draad-t.v. van de PTT in het Bezuidenhout- kwartier. De mast zal eerst worden voorzien van de nodige parabolen, alvorens op 16 september met de voorbereidende werkzaamheden kan worden begonnen. Men hoopt in de loop van oktober met het net te kunnen beginnen. Op een nader te bepalen datum zullen de abonnees schriftelijk in kennis worden gesteld over de kosten en de mogelijkheden van de draad- t.v. Men zal Nederland. Duitsland 1 en België-Vlaams kunnen ontvangen. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn (links) werd gisteren op Schiphol afgehaald door de voorzitter van de PvdA. de heer J. G. Suurhoff. De heer Brandt kwam naar Nederland voor het bijwonen van het con gres van de Socialistische Inter nationale in Amsterdam. Latijns-Amerika wordt geteisterd door water en vuur: enorme bos branden in Brazilië en overstro mingen op grote schaal in Argen tinië en Uruguay. De bosbranden in de Braziliaanse staat Parana, die reeds aan 250 mensen het leven hebben gekost, breiden zich nog steeds uit. Vijf honderd personen worden vermist, 60.000 mensen zijn dakloos en 300.000 werkloos geworden als ge volg van de ramp. Een groot aantal dorpen is reeds in vlammen opgegaan. In het noor den van Parana zijn honderd men sen ingesloten door het vuur. In twee dorpen is door gebrek aan zui ver water tyfus uitgebroken. Het vuur, dat voortraast met een snelheid van 48 km per uur, heeft tot nu toe een gebied van 800 vier kante kilometer verwoest en zou al de naburige staat Santa Cata- rina hebben bereikt. Inmiddels zijn ook in de staat Rio bosbranden uit gebroken. In Argentinië zijn het afgelopen week einde in Buenos Aires en omgeving 10.000 mensen dakloos geworden door uitgebreide overstromingen, ontstaan door onafgebroken hevige regenval. De schade wordt „zeer groot" genoemd. Ook in Uruguay heerst woningnood en zijn reed* honderden personen geëvacueerd. Ook in Ghana in Afrika hebben zware overstromingen duizenden mensen dakloos gemaakt, terwijl duizenden anderen geheel zijn ge- isoleerd. Bruggen zijn weggeslagen en wegen overstroomd. Vliegtuigen zijn begonnen met het overbrengen van voedsel, medicamenten en brandstof naar de getroffen ge bieden. Advertentie President Ngo Dinh Djem van Zuid-1 aldaar te worden ondervraagd. Een Vietnam en zijn broer en voornaam- halve maand geleden hebben studen- ste adviseur Ngo Dinh Nhoe werken ten in Saigon een betoging tegen de aan een belangrijke reorganisatie van regering gehouden. J"."'1»* 'n wellnt*- regerlng van Zuid.Vietnam lichte kringen In Saigon vernomen. blyft volhouden dat het geschil met De waarnemende stafchef, generaal- de boeddhisten is geregeld en het De republiek Jemen heeft zich bü maj°°r Tran Von Don, zou onder- nieuwe boeddhistische comité heeft de Arabische Liga er over beklaagd min>ster van Defensie worden, onder verklaard, dat aan alle wensen van dat Britse tanks en pantserwagens. President Djem die zelf aan het de boeddhisten is tegemoetgekomen, gesteund door vliegtuigen, vrydag ho°fd van de landsverdediging staat. Ook is van bevoegde zijde vernomen, Jemenitische dorpen hebben bescho- Deze wijziging zou enerzijds ten doel i dat van talrijke boeddhistische orga- ten. Britse vliegtuigen hadden het Jemenitische luchtruim geschonden. In de desbetreffende nota van Je men wordt op de leden van de Liga een beroep gedaan „werkelijk posi tieve hulp" te verlenen in een „bijna chronische situatie, die Jemens mid delen uitput". Jemen klaagt ook over agressie van Saoedi-Arabië. De gelukkige moeder is mevrouw Ines Maria Cuervo de Prieto, ter wijl haar man uit een vorig huwé- lijk al acht kinderen heeft. Waar schijnlijk zal de regering zorgen f oor een nieuw huis voor de familie De Prieto, die nu dus twintig per sonen telt. In Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi, is zaterdag een meisjes-vierling geboren. nisaties in het land berichten komen waarin zij hun trouw aan de regering getuigen. hebben, een genoegen te doen aan de V S. die reeds lang op een reorgani satie in Saigon aandringen. Ander zijds zouden de president en zijn broer het bewind willen versterken Niettegenstaande deze optimistische door de strijdkrachten meer invloed geluiden zijn waarnemers van mening te geven. dat nog niet alles in kannen en krui- De 46-jarige generaal Tran Von Don j ken is. Het schijnt, zo zeggen zij, dat is in Frankrijk geboren en opgeleid, de pogingen van de overheid om de Hij is hoofd van de militaire veilig heidsdienst geweest. Hij heeft ook een cursus in de VS 'gevolgd. In Saigon hadden de politie boeddhisten weer normaal hun gods dienst te laten beoefenen, niet de verwachte resultaten hebben gehad. Enkele trouwe gelovigen, die zich militairen zondag strenge voorzorgs- deze week naar de boeddhistische maatregelen genomen naar aanlei- I pagoden begaven, hebben daar „hun ding van de studentenstakingen op vertrouwde priesters" niet terugge- I zaterdag. Van de verscheidene jonge- j vonden. Zij waren vervangen door j ren die toen werden aangehouden „enkele onbekenden" van wie men werden velen na korte tijd op vrije reeds fluistert dat het „valse pries- j voeten gesteld. Zaterdagochtend wer- j ters" zijn. De reactie van het volk, den de studenten, onder wie talrijke het mijden van de pagoden en zelfs j meisjes, gearresteerd. Zij werden door enkele incidenten hebben de autori- de politie in vrachtauto's opgehaald j teiten doen besluiten de meeste pa- en naar de bureaus overgebracht, om I goden opnieuw te sluiten. Uit het Leidsch Dagblad van f 9 Sopt. 1863: Z.M. heeft op verzoek eer- vol ontslag verleend aan Mr. J. Luzac als 2e luit. bij dienstdoende schutterij hier. Mr. f de AdvertentieEen twijn- f molen te koop van 44 spillen, f direct te gebruiken en wel f aanstaande Donderdag. Erf- f huis Hooglandsche Kerk- f j gracht. f

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1