Schooljeugd in uniform O ZALIGHEID, HET HOEFT NIET MEER RIJP EN GROEN Beeldige babyfine-set voor f 6.75 (W)ETE NS WAARD Baby's bips geen probleem meer van NIVEA BUISMAN Zaterdag 7 september 1963 Pagina 3 Dc vorige week hebben we het gehad over aubergines, die hier nog vrij weinig worden gegeten. Paprika daarentegen is voor vele huisvrouwen een goede bekende. Terecht, want het vitamine C-gehalte van deze vrucht is bijzonder hoog en we kunnen hem dus niet vaak genoeg gebruiken bij het bereiden van de maaltijden. Tjonge, wat worden die kna pen al groot, zegt iemand ,die ze een hele tijd niet heeft ge zien. En Marian is ook al zo'n flinke meid. Hoe oud is ze nu? Acht jaar, zegt je trots en je kijkt vertederd naar de dochter, die op de radio een station zoekt waar muziek uitkomt. In welke klas zit ze nu? vraagt de oude kennis. In september gaat ze naar de derde. De bezoeker knikt ernstig. De laatste keer dat ik hier was. ging zij juist naar de kleu terschool. weet je nog? Ja. ik weet nog, het lijkt pas gisteren gebeurd. Later op de dag zit ik voor het raam. Buiten spelen kinderen, veel kinderen. Kleuters hannesen met fietsen en steps, met schepjes en stukken hout, met elkaar en met de plassen. Zij amuseren zich best en weten zich goed te redden. Hoe oud is dat grut nu helemaal: drie, vier, vyf Jaren oud. Maar gunst, Je hebt ze eigenlijk geboren zien worden. Je hebt de auto van de dokter voor de deur zien staan en opgemerkt dat de gordijnen half dichtgetrokken waren. Aha, dacht Je toen, 't is zo ver. Benieuwd of het een Jongetje of een meisje zal zyn. En de volgende dag hoorde je dat dan. Je verzond je felicitatie- kaartje en Je kreeg bloemen en dacht er verder niet by na .En nu speelt datzelfde kind buiten, recht tegenover Je raam. Het fietst, vecht, knoeit en geniet. Het is al een beetje mens geworden. En over een paar maanden gaat het naar school. Vorige week zei je nog tegen va der: Ik zag vanmiddag mevrouw X in de Hoofdstraat lopen. Die is er ook niet jonger op geworden! En het valt je op, dat de kruide nier grijze haren krijgt en dat de bakker sterke brilleglazen heeft en dat Vijf jaar wonen wij nu in het dorp, vijf jaar lang zien wij bij na dagelijks dezelfde mensen, 't Was of de tijd stilstond. Er ver anderde niet veel. Soms ging er een goede buur verhuizen, er kwamen wat kinderen bij, de huisdeuren kregen een ander kleurtje. Maar mevrouw X, de kruidenier, de bakker, de kin deren, ze zijn allemaal vijf jaar ouder geworden. Dat is iets waar je niet bij nadenkt, want je ziet ze dagelijks en dus zie je ze eigenlijk niet! Nu Ja. telkens als Je kinderen schoenen kopen hebben zij weer een grotere maat nodig, de jasjes en jurkjes van het vorige seizoen passen nooit meer: zij worden steeds brutaler, zelfstandiger en eigenzinniger, maar dat alles gaat toch zó geleidelijk, dat Je nog zo kort geleden in de wieg hebt zien liggen, het buurjongetje dat trots vertelt dat hy gauw ..naar de gro te school mag" terwijl Je hem als baby leerde kennen die kin deren drukken Je met Je neus op de harde waarheid: de tyd stAét niet stil, de tyd suist voorbij! Natuurlijk is dat goed en precies zoals het wezen moet. Het is echter pijnlijk om te bedenken dat zy van mU ook zeggen: Gunst, ik zag haar vanmiddag in de groentewln- Jonger op geworden, kei nou, die is er ook niet Het is vernederend om te erva ren dat de zoons een spottende blik wisselen, wanneer je vraagt Mag ik méé voetballen? Het is beslist griezelig om op een lijst je geboortedatum te moeten invul len, wanneer je vlak daarboven data ontwaart die van twintig ja ren later dateren en toch werden neergeschreven door volwassen mensen. Het ls huiveringwekkend om de advertenties in de krant te raad plegen, waarin uitbundig wordt ge roepen om jonge mensen, jonge werkkrachten, jonge ambitieuze personen en te weten dat je daar nooit meer bij zult horen. Daar staat tegenover dat zoveel niet meer hoeft. Je hoeft geen exa mens meer af te leggen, geen solli citatiebrieven meer te schrijven, geen cursus meer te volgen voor jonge moeders of kleuteropvoeding. Je hoeft je niet meer op te win den over een puistje, een afgebro ken nagel, wat sproeten. Je hoeft niet meer in paniek te raken bij het eerste teken van een kinder- ziektetje. Je kunt zonder schaamte zeggen: Ja, hoor eens. laat me nu éven zitten, ik ben moe; ik ben geen Jonge meid meer. Soms, als ik vrouwen zie, die zo hun best doen om op middel bare leeftijd jong en springerig te blijven, die zich met alle ge weld verzetten tegen het ouder worden en op hun zestigste van de daken schreeuwen dat ,^ij wind en zomer. Je aangeboren luiheid wordt niet langer door Je hulsgenoten als lui heid gezien. Je onwetendheid is eenvoudig een geheugenkwestie. Je stijver wordende spieren ontlasten je van vele nare karweitjes. Maar terwijl vader zwoegt voor het dagelijks brood en de benzine in de tank terwijl de kinderen zich op school voorbereiden voor exa mens en je het huls alleen hebt. slechts gedeeld door een stuk of wat honden of katten, kun Je Je zo jong voelen als Je zelf wilt. Want ergens, diep ln Je hart weet Je, dat Je nog lang niet hebt afgerekend met je Jeugd, dat er nog genoeg ambities en energie lig gen te smeulen, klaar om hoog op te laaien wanneer de tijd er rijp voor ls. Maar o. zaligheid, het hoeft niet meer f THEA BECKMAN Bovenvan links naar rechts: Een wijde lange rok van zwart satijn, een een voudige witte blouse en een kort lijfje van hetzelf de materiaal als de rok en daarover een lange man tel van gele mohair: een creatie van Mina Ricci, ..Marron Glacé'' noem de Mare Bohan deze kor te avondjapon met de kachelpijp-mouwen Blikvangers zijn twee grote, met juwelen ver sierde knopen. De japon is gemaakt van kastanje bruin satijn. Een jeugdig avondjurk je van Bolmain. dit mo del ..Monseigneur" Een avondjapon van Garven, gemaakt van witte satijn met groen borduursel. Gevulde paprika't De onrijpe vrucht is groen, de rijpe rood. Alleen de scherpsmaken de soorten worden gedroogd tot spe cerij i paprikapoeder 1 Kook 4 paprika's gedurende 3 minuten in wat water met zout Snijd het kapje er daarna af en haal het zaad er voorzichtig uit. Vul ze vervolgens met een mengsel van 100 gr geraspte kaas. 1 klein gesneden ui, 1 losgeklopt el. 50 gr paneermeel en iets room. Leg de kapjes er weer op. daarop een klontje boter en gratineer ze gedu rende 20 min. ln een vrij hete oven. Geef er tomatensaus bij. Spaanse groente-omelet 4 eieren, 3 tomaten. 1 groene pa prika, 2 lepels gare doperwtjes, pe- Verkoopsters hebben beste h u welijkskansen Verkoopsters hebben de beste hu welijkskansen. Dat hebben statisti ci uit Milnchen vastgesteld op grond van onderzoekingen ln de Bondsrepubliek. Ongeveer veertig procent van alle verkoopsters hebben ln 1962 een partner voor het leven gevonden. Alle overige beroepen blijven hierbij achter, zelfs de mannequins en filmsterren. Alleen stewardessen schijnen ook vrij gemakkelijk aan de man te komen, want van de duizend opgeleide stewardessen van de „Lufthansa" namen er in 1962 300 ontslag omdat ze gingen trou wen. Kantoormeisjes hebben het vol gens de statistiek erg moeilijk. Volgens de sociologen komt dit doordat verkoopsters en stewardes sen in zekere zin door hun beroep altijd vriendelijk, beleefd, goed ge kleed en verzorgd moeten zijn. Doorslaggevend schijnt echter te zijn dat deze meisjes op de meest ongedwongen manier met manne lijke belangstellenden in contact komen. Ook met het oog op een .goede partij" staan verkoopster» aan de top. daar zij als gewaar deerde kracht van hun chef vaak worden bevorderd tot levensgezel lin. terwijl daarentegen huwelijken tussen secretaressen en directeuren tot de uitgesproken zeldzaamheden behoren en alleen in films vanzelf sprekend zijn. terselie. ui. knoflook, metworstje, zout. peper, boter en geraspte kaas. Fruit de ui. knoflook en de reepjes paprika in de boter. Doe ze over in een vuurvaste schotel. Klop de eieren lo6 met zout en paprika poeder. twee klein gesneden toma ten. de gare doperwtjes en peter selie. Giet dit mengsel in de vuur vaste schotel op de uitjes en de pa prika. Zet in het midden een hele tomaat en hieromheen een kring van plakjes metworst Tot slot be strooien met de geraspte kaas en in een tamelijk hete oven plaatsen, tot de eieren gestold zijn. Risotto met gepocheerde eieren Snipper een ui en fruit deze in de boter. Voeg daarna de rijst toe en roer zo lang tot de korrels echt glazig zijn. Vervolgens kokende bouillon beschenken (één deel rijst, twee delen bouillon». De rijst gaar koken en vermengen met peper, zout en blanke saus Maak intus sen een blanke saus van boter, bloem en melk en voeg hieraan een flinke hoeveelheid geraspte kaas Het Parijse huis Alborey ontwierp deze breton van goud galon, gegarneerd met een lint van zwart velours. De naam: ..Cambodja". Prinses Anne. dochter van Koningin Elisabeth van Enge land, vierde onlangs haar der tiende verjaardag en is nu of ficieel een teenager. Wat (Advertentie) zich nog helemaal niet oud voe len" bekruipt mij een gevoel van diep medelijden. Want het los laten van de jeugd heeft zoveel voordelen. Je mag eindelijk iets van al je onvervulde ambities laten verval len en zalig genieten van zon, meer is, als ongeveer half sep tember de Engelse zomerva kantie over is en de scholen weer beginnen, zal de prinses naar kostschool gaan. Nu mag het feit dat de dochter van een regerend Engels vorstin Advertentie Verloskundigen en kraamverpleegsters zijn enthousiast over baby/ine van Nivea, de nieuwe babyhuid-verzorging op weten schappelijke basis, babyfine helpt moeder dat tere huidje gaaf en gezond te houden. Nu geen urine-irritatie meer. Nu geen schrale huid meer. Want alléén de baby/ine-serie bevat silicon- oliën, hoogwaardig eucerit en vitamine A. ZALF - POEDER - OLIE - ZEEP Uitsluitend bij apothekers en drogisten naar school of kostschool gaat een revolutie betekenen, kostscholen op zichzelf zijn in Engeland een al oude traditie en veel minder uit zonderlijk dan in ons land. Ook de „public school" oftewel particuliere middelbare school waar de kosten voor het onderwijs soms huizen hoog zijn gerekend met ónze ma ten) is er wijd verbreid. En het zelfde geldt voor de particuliere lagere school voor de vijf tot twaalfjarigen. Openbare scholen, door overheid en gemeente gefi nancierd, (en waarop het onderwijs gratis is) staan en nemen de laatste jaren zelfs snel in aantal toe in een poging om met de na oorlogse bevolkingsaanwas gelijke tred te houden. Hele volksstammen echter kijken de openbare school met de nek aan en wie uitzon deringen daargelaten het geld voor het onderwijs in een particu liere school kan opbrengen of bij eenschrapen zendt zijn kinderen naar een „private school" (parti culiere lagere school..public school" (particuliere middelbare school of een ..boarding school" (kostschool). Ook al is een goede „council school" gemeente school» of een goede ..grammar school" (openbare middelbare school) mo gelijk beter dan een slechte parti culiere school. Hoewel overbevolkt (veertig, vijfenveertig leerlingen in een klas), zijn de openbare scholen dikwijls veel beter ingericht en uitgerust dan menige kleine par ticuliere school waar vier leer krachten een zestig kinderen van vijf tot twaalf jaar instrue ren. De gebouwen van de openbare school zijn vaak van recente datum en modern, de klaslokalen zijn licht, ruim en aantrekkelijk in tegenstelling tot de uitgewoonde ex- woonkamers-met-banken er in waar meer dan één particuliere schoolleerling een deel van zijn jeugd doorbrengt De moderne school heeft afgedaan met het gas kacheltje en het kaploze 75 watt peertje midden aan 't plafond (die beide in de niet moderne school de gewoonste zaak van de wereld zijn». De openbare school heeft voorts zijn eigen speel- en sportvelden, een eigen zwembad soms, terwijl menige particuliere school op het dichtstbijzijnde park aangewezen ls. In de moderne school is het sanitair op zoveel kinderen bere kend, en niet, zoals in sommige particuliere schooltjes tot één fon tein en één w.c. (binnen of buiten) beperkt. Maar. al gaan er ook meer en meer stemmen op ten gunste van de openbare school, de gemid delde Engelsman blijft trouw aan de particuliere instelling. Door al dit particulier initia tief en onderricht is het Engelse schoolsysteem een hoogst ongeor ganiseerde en verwarrende instel ling. verwarrend niet alleen voor de buitenlander die er meer van zou willen weten, maar ook voor de Engelsman zelf. getuige de vele uiteenzettende artikelen die steeds weer in de pers verschij nen en die de zaken amper duide lijker maken. Het na-oor log se gebrek aan ac commodatie maakt de situatie nog gecompliceerder en geeft de ambi tieuze ouders van normale school kinderen vroegtijdig grijze haren. Er is. op middelbare school en uni versiteit immers maar één plaats per zoveel leerlingen. De concur rentie ls dus groot, de wedijver, van de allereerste schooljaren af. is scherp Vooral in scholen waar het intelligentieniveau hoog ligt of waar beter gesitueerde kinderen hun ouders geen groter vreugd zou den kunnen bezorgen dan tot een universiteit door te drir^en. Mid delmatige cijfers, alhoewel op zich zelf goed, kunnen voor dat laatste fataal zijn, een gedoubleerd Jaar, kan van de zoon die dokter moet worden een misschien best intelli gente kantoorklerk maken. De uni versiteiten wijzen jaarlijks duizen den af wegens plaatsgebrek. De middelbare school-van-je- keus en de middelbare school waar dochter of zoonlief uiteindelijk een plaats vindt kunnen twee heel ver schillende scholen zijn en geogra fisch ver uiteenllggen. Althans ln en om Londen en in grote steden waar meer dan één school ls. Al zijn er in alle wijken van Londen scholen van verschillende soort, dan neemt dat niet weg dat een groot gedeelte van de school jeugd dagelijks ver reist om naar school te komen, "s Ochtends en 's middags puilen de rode dubbel deks stadsbussen en de groene die de stad uitgaan uit van de geüni formeerde schoolkinderen. Als de vakanties beginnen of eindigen zijn de treinen en stations op hun beurt vol met de kinderen in uni form die van of naar kostschool reizen. Onze kinderen vinden het maar wat machtig als ze zater dags een padvindersuniform mogen aantrekken, het Engelse kind brengt heel zijn jeugd van vijf (soms viertot achttien in uniform door. Elke school heeft zijn eigen voorgeschreven uniform, de particuliere scholen zowel als de openbare. Elke school heeft zijn ..kleur" ma rineblauw of grijs, ofwel wijn rood, flesgroen of bruin. Elke school heeft zijn eigen „badge" of insigne en een bijkleur, of twee bijkleuren, die in bepaalde delen of details van het uniform tot uiting komen. In principe echter verschillen de schooluni formen weinig, behalve dan in kleur en details. Ze bestaan uit een wit overhemd met stropdas, waarover een pullo ver met V-hals, een blaser met ge borduurde se hooi badge op de borst zak. voor slecht weer een gabardine regenjas met ceintuur en capuchon, voor de winter een gestreepte wol len tricotsjaal ln de kleuren van de school al deze stukken voor Jon gens zowel als meisjes. De Jongens dragen korte broek en kniekousen, en een petje met badge. De meisjes een plooi- of klokrokje ofwel een ..tunic", een overgooier. Zomers dragen ze inplaats van rok en blou se of tunic een gestreept of geruit zefier Jurkje en een strohoed met lint in schoolkleuren en een band onder de kin. 's Winters een vilt- hoed met soortgelijke details ofwel een alpientje. Het zomerunlform wordt, weer of geen weer, van Pa sen af gedragen, aangevuld des noods met de wollen winter pullo ver. Korte sokjes ls het meest cou rante voorschrift, sommige oudere meisjes hebben, afhankelijk van de school, het recht nylons te dragen, terwijl de oudere jongens een lange broek dragen. En zo zie je op weekdagen zeventien-, achttienjarige jon gemannen met doorkomende baard die niet van gisteren is, gedekt met dwaze schoolpetjes die veel te klein zijn en slonzige blasers die óf lang niet geperst werden öf niet geperst kunnen worden. Diezelfde jongemannen verschij nen tijdens het weekend soms in welgesneden. keurige kostuums van Italiaanse stijl, en met een deuk- hoedje of mogelijk wel een bolhoed op het vrijwel volwassen hoofd. Zo zie Je meisjes van veertien, vijf tien en ouder die bepaald niet meer het figuur van een kind hebben, in korte plooirok, stropdas, te krap pe trui en kinderlijk randhoedje met elastiek onder de kin ofwel een pa nnekoek-platte baret met schuifspeldjes achter tegen een op gedoft modekapsel geplakt: op groeiende meisjes op haar aileron - voordeligst. Er zijn scholen die zelfs wat de oudere meisjes betreft geen afwijking van het voorgeschreven uniform dulden, geen make-up. geen modekapsels en geen foun dations garments «zelfs geen beha) tolereren. Andere scholen daar entegen getuigen van een vrijere toe. Pocheer de eieren, terwijl de saus warm gebonden wordt. Neem een grote voorverwarmde schotel, leg de risotto er in een platte berg op. hierop de eieren en begiet tot slot elk ei met de kaassaus. Gebakken lever met ananas en kaas 4 plakjes lever 100 gram, zout, peper, bloem, boter. 1 blikje ananas (4 schijven) geraspte kaas. papri kapoeder. Wrijf de lever in met wat zout en peper en laat deze 10 minuten intrekken. Wentel de plakken door bloem. Bak de lever in wat boter in de koekepan gaar en aan beide kan ten bruin ln plm. 15 minuten. Neem de lever eruit en leg deze in de beboterde vuurvaste schotel. Bak de schijven ananas even in de brui ne boter en leg op elke plak lever een schijf ananas. Strooi er een dikke laag geraspte kaas over en laat deze in een warme oven licht bruin kleuren. Strooi er wat papri kapoeder over. Maak de jus af met wat ana nas nat en water. Kalfsschnitzels met kaas en roomsaus 4 zeer dunne kalfsschnitzels (van 75 100 g) 50 g boter, 4 plakken jonge kaas. 1 dl room. peper. zout. Verhit de boter en bak hierin de schnitzels op een flinke vlam enke le minuten aan beide kanten. Leg de gare schnitzels dan op een vuur vaste schotel en leg op elk een plak kaas. Schuif de schotel in een hete oven (of onder de grill) en laat het gerecht daarin tot de kaas gesmol ten is (plm. 5 minuten). Maak in tussen de saus door de room by de boter te gieten en samen aan de kook te brengen. Breng de saus met peper en zout op smaak. Laat de saus onder steeds roeren, koken tot dat hy mooi bruin van kleur ge worden is. Giet hem dan over de schnitzels met de gesmolten kaas erop en serveer ze dadelijk. en meer rationele opvatting, «o- als by voorbeeld de Queenswood meisjeskostschool, waar de oudere meisjes als aankomende jonge vrouwen worden beschouwd, in plaats van als kinderen. Deze school bezit een kapsalon waar meisjes van vyftien en ouder zich kunnen laten kappen. Verma geringskuren zyn er toegestaan en een speciaal dieet ls verkrijgbaar ten behoeve van meisjes die er zichtbaar geen baat by vinden zich met meelspyzen vol te stoppen. De meisjes wordt zelfs aangeraden goede korsetjes en beha's te dragen wanneer haar figuur deze nodig heeft. Van zeetien Jaar af mogen ze ln haar vrije tyd zowaar „bur gerkleding" en nylons dragen en lippenstift en poeder gebruiken. Ala alle Engelse meisjesscholen dit toe stonden en aanmoedigden zou de nieuwe generatie Engelse vrouwen de roep van de huidige en voor gaande generaties wel eens kunnen vernietigen. Zeker zou een meer kleding- en modebewuste, meer ele gante en gracieuze Engelse vrouw geboren worden dan die van 1963 en voorheen, die byna heel haar Jeugd in styiloos. figuurloos uni form heeft doorgebracht en van dat uniform overstapte naar styiloze, figuur loze „country tweeds" of een styiloze, figuurloze confectiejurk waar by ze met ontwapenende zekerheid de verkeerde hoed en de verkeerde schoenen draagt. Ze heeft Immers nooit geleerd een smaakvol en stojlvol tenue samen te stellen: ze had haar kledingiyst en daarmee ging ze naar de afde ling schooluniformen van de enige winkel die het uniform van héér school verkocht. Er was geen keus (behalve in maat), geen keus ln kleur, geen keus in model en coupe, geen keus ln kwaliteit, en de vraag wat staat me en wat staat me niet kwam eenvoudig nooit op. Het is zeker geen toeval dat de best of althans meest mo dieus en flatteus geklede Engelse meisjes de meisjes zijn die vroeg de school verlieten, een baan zochten en een zij het misschien miniem eigen kleedgeld leerden hanteren, bovendien waren die meisjes meestal op een open bareschool waar het met het uniform niet al te streng werd genomen. J. V. EIGEN HAARD IS DE LEKKERSTE KOFFIE WAARD Gezelligheid maakt van een huis een thuis. En... goede koffie ver hoogt de gezelligheid. Buisman maakt de koffie nog lekkerder. Een schepje op een zetsel, dat is het geheim van gezellige huisvrouwen. HOE U UW KOFFIE OOK ZET, MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER.(OOKPOEOERKOFFIE)

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9