in KAMER en TUIN Kom er ACHT-er LITTLE MAJOR" SNELLE ELEKTRIFICERING VAN DE WESTDUITSE SPOORWEGEN Stooiiiloconiotieveii worden in vliegensvlug tempo vervangen Kom er ACHT-er Nederland heeft op het ge bied van de spoorwegen in Europa een uitstekende naam. Het spoorwegnet in ons land is een der eerste, die geheel geëlektrificeerd zijn. Maar ook in andere lan den wordt met man aan macht aan modernisering ge werkt, hetgeen doorgaans het overgaan van stoom- op elektrische tractie betekent. Ook in West-Duitsland wordt aan de verwezenlijking van dit doel gewerkt, zoals uit bijgaand artikeltje blijkt. Zaterdag 7 september 1963 Pagina 2 reeds bij de oude Duitse Rgksspoor- wegen voor de tweede wereldoorlog een belangrijke rol gespeeld. Inder tijd bestond er al een traject voor deze snelle trekpa /rden, dat van Wilhelmshaven en Hamburg via Berlijn tot Beuthen in Opper-Sile- zië en voorts van Berlijn naar Keu len en München en Stuttgart, als mede van Leipzig, Hannover en Hannover en Keulen tot Bazel reikte. Toen al werden er snelheden tot 160 kilometer per uur bereikt en de zogenaamde „Vliegenden Ham burger" was in die dagen wereld beroemd. In de Bondsrepubliek wordt met voldoening geconstateerd dat de spoorwegen zich na de ineenstor ting van het Jaar 1945 in een steeds opgaande beweging bevinden en de aansluiting aan het internationale niveau weer bereikt hebben. Dit is ook economisch noodzakelijk, omdat de concurrentie tussen de spoor wegen van de afzonderlijke landen toegenomen is en elk land er een Ook In de W'estduitse Bondsrepubliek zijn de dagen van de stoomlocomo tief geteld. Voor de op stormachtige wijze voortschrijdende elektrificering is het jaar 1963 van bijzonder grote betekenis. Vijftig jaar geleden, kort voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog, werden in Duitsland de eerste proeven met elektrificering genomen, maar deze kwamen uiteraard nauwelijks boven het experimentele stadium uit. Evenals nu was men zich toen bewust van de grote voordelen van een elektrisch spoorwegnet; een groter vermogen van de locomotieven, hogere snelheden, maar zindelijk heid en meer gemak voor de reiziger. De verdere ontwikkeling is het resultaat van langdurige en moeizame pogingen, waarbU het er op aankwam het probleem technisch volmaakt tot een oplossing te brengen en economisch een efficiente en rationele toe passing te vinden. Al voor de oorlog waren er snelle trekpaarden Pas na de tweede wereldoorlog werd met de elektrificering begon nen, waarbij de „Deutsche Bundes- bahn" voor een zware extra-taak kwam te staan, omdat door de oor logshandelingen niet alleen stations, trajecten en bruggen vernietigd waren, maar ook veel rollend mate rieel. Een wezenlijke vooruitgang werd geboekt toen men erin slaag de geëlektrificeerde netten van het westen en zuiden van de Bondsre publiek met elkaar te verbinden, zodat er tegenwoordig elektrisch verkeer is van Dortmund In het Roergebied tot Bazel ln Zwitserland en tot de Oostenrijkse grens. In mei 1963 werd met het begin van de zomerdienstregeling een deel van het grote noord-zuld-traject in het geëlektrificeerde verkeer opge nomen. Het is nu tot Hannover vol tooid en het is de bedoeling dat in de lente van 1965 het gehele net tot Hamburg en Bremen voor het elek trische treinverkeer ln gebruik ge nomen wordt. Zoals zulks ook ln andere landen het geval is blijkt de omschakeling een zeer kostbare aangelegenheid te zijn. Wegens de langere treinen moeten de perrons 300 400 meter Zoals alle andere Trans- Europa-treinen, bereikt deze door de ..Deutsche Bundes- bahn" in dienst gestelde TEE een maximum-snelheid van meer dan honderdveertig kilo meter per uur. Deze foto werd gemaakt op het spoortraject Neurenberg- Fürth: het is een nagemaakt model van de oudste Duitse locomotief, de ..Adler". die 127 jaar geleden op deze lijn reed. verlengd worden. Een elektrische locomotief kost anderhalf miljoen mark en van de 2500 masten voor de bovenleiding, die alleen al op het gebied van de stad Hamburg opge richt moesten worden, variëren de kosten van duizend tot drieduizend mark per stuk. Niet alle trajecten van de Duitse spoorwegen worden geëlektrificeerd, maar alleen die welke per jaar en per kilometer dubbelsporige lijn 250.000 kilowattuur afnemen. Op de minder bereden trajecten zullen in de toekomst diesellocomotieven gaan rijden. Nieuwe stoomlocomotieven worden er niet meer gebouwd. Ook de snelle Transeuropa-expresstrei- nen (TEE) worden door diesel machines getrokken, die zeer hoge snelheden kunnen bereiken. De snelle locomotieven, die voor talrijke verbindingen binnen de 1. bonbon minder in doos 2. punt op i van big 3. hoedepen meer in hoed wach tende vrouw 4. paraplu korter 5. hoed eerste man 6. steen meer in muur rechts boven 7. knoop minder op mouw slapende man 8. zwevende dame geen ceintuur meer op rok Bondsrepubliek (de zogenaamde F- treinen) gebruikt worden, zijn geen nieuwe uitvinding, maar hebben groot belang aan hecht het verkeer van hen, die voor zaken reizen en van de toeristen, naar het eigen net te trekken. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. liaanse) te verbieden. Reese be- Onze bridgernbriek Bridgevraag van deze week: Spel uit de wedstrijd Neder landZweden. Noord gever, NZ kwetsbaar. Zuid heeft: Sch. A H V 7, Ha. A V 2, Ru. 4 2, KI. V 8 5 3. Noord past oost past zuid een schoppen west past noord een Sansatout west past. Twee vragen: a) Stemt u in met zuids bod van een schoppen, of had u liever 1 SA (1618) dan wel een kla ver geboden? b) Wat moet zuid doen in de gegeven biedserie? Antwoord elders op deze pagina. Het nieuwe biedsysteem, dat de Engelsen Reese-Schapiro speciaal toepassen in internationaal wed- strijdbridge, heet „The little Ma jor". Het is een ingewikkeld bouw werk van verwarring stichtende conventies: opent men b(jv. een kla ver. dan betekent dat een harten- kleur. opent men een ruiten dan geeft dat bod een schoppenkleur aan. Openingsbiedingen ln schop pen of harten, betekenen als regel een vrij zwak spel, met een vijf- kaart ln een lage kleur Reese, de ontwerpei- van het sy steem en een groot voorstander van het natuurlijke bieden, steekt ove rigens niet onder stoelen of ban ken dat dit systeem ontworpen werd omdat de European Bridge League weigert ingewikkelde sy stemen (als de Franse en de Ita- Sch. A B 7 5 4 Ha. H V 8 2 Ru. KI. H B 4 3 Sch. H Sch. 109 3 2 Ha. B 10 9 6 'N Ha. A 7 Ru. B82 w Ru. H V9 54 KI. 1098 6 2 1 KI. AV Sch. V 8 6 Ha. 5 4 3 Ru. A 10 7 6 3 KI. 7 5 Zuid gever, NZ kwetsbaar De Italiaanse noordspeler opende het spel met twee klaver. In zijn systeem betekent dat een 4-4-4-1 of een 5-4-4-0 verdeling, met ongeveer 14 punten. Oost paste, zuid bood twee ruiten, welk bod noord ver plichte zijn laagste kleur (boven ruiten) te noemen. Nadat west had gepast, bood noord dus twee harten, waarop iedereen paste. Oost kwam met ruitenheer uit, zuid won en er werd klaver ge speeld, genomen door oost met de vrouw. Weer volgde ruiten en noord moest troeven; het werd geen pret tig spel voor noord, die slechts maakte ruitenaas, een ingetroefde ruiten, een ingetroefde klaver, een troefslag en schoppenaas dus vyf slagen. De kosten van het sy steem bedroegen in dit geval dus 300 punten. The Little Major verging het wat beter, ofschoon ik aanneem, dat Reese dit spel niet als propaganda middel voor zijn methode zal ge bruiken. Noord, Reese, opende het spel met een ruiten aangevende de schoppen kleur en vrij goed spel), oost bood twee ruiten, die door zuid (Schapiro) gedoubleerd wer den. Zuid, hopende oost troef arm te krijgen, speelde schoppen zes voor noord won. Noord speelde klaver terug, oost sneed. Oost kreeg nu volop de tijd twee schoppens in west af te troeven en kon later nog de schoppen tien spelen, die met ruitenboer afgetroefd kon worden. NZG maakten slechts schoppenaas, een hartenslag en drie troefslagen, zodat oost het contract maakte. Niettemin was de score slechts 180 voor Italië, zodat Engeland toch nog 120 punten 3 matchpunten, op dit spel won. Zou het „gewone" bieders met deze NZ-spellen beter vergaan zijn? Als noord een schoppen opent, kan oost twee ruiten bieden wat doet zuid? Het beste bod is wellicht „pas", ofschoon er natuurlijk lief hebbers genoeg zijn voor een dou blet of twee schoppen. Als zuid past, evenals west, kan noord nog wat ondernemen: een doublet toont zijn bereidheid eventueel harten of klaver te spelen. Past zuid dan of biedt hij twee schoppen? Ik ge loof, dat men twee-ruiten gedou bleerd. als een normaal eindcontact mag beschouwen, zelfs al wordt dit gemaakt. Men kan niet èlles weten in bridge! H. W. FILARSKI. I weert, dat het een klein kunstje is een beter en meer ingewikkeld systeem te bedenken dan byv. de Napolitaanse- of Romeinse klaver conventie. In elk geval ls Engeland begon nen het Europese kampioenschap 1963 te winnen met indrukwekken de cijfers. De helft van het Engelse team speelde slechts „The Little Major" de andere spelers hiel- Antwoord op bridgevraag. Het nadeel van een schop pen openen, ls dat men niet weet of men na een 1 SA- antwoord nog wat doen moet. In de praktijk bood de zuid- speler twee klaver, welk bod mijn sympathie niet heeft. Als zuid nog biedt, moet hij twee SA zeggen (antwoord op vraag b). Het nadeel van openen met 1 SA, is natuurlijk de ruiten positie. Het voordeel dat men de punten aangeeft, zodat noord 3 SA kan zeggen met het spel. dat hij in werkelijk heid had: Sch. 10 5 2. Ha. H 5 4, Ru. H V 9 7. KI. B 9 6 3 SA werd gemaakt, daar Ru. Aas goed zat en op KI. 10 gunstig werd gesneden. Op>ent men met een klaver, dan kan men'met deze NZ- spellen ook alle kanten op. Men zal elke goede deelscore kunnen bereiken, maar met de gegeven NZ-spelen zal het bieden verlopen: een klaver een ruiten een schop pen een SA twee SA drie SA. Een goed principe ls, een sterk spel te openen óf met twee, of met een zo laag mo gelijk bod. Opent men met een klaver, dan hoort men meer, dan wanneer men iedereen het bieden met een schopp>enopening moeilijk maakt. Sneeuwklokjes worden door de bloemist Galanthus nivalis ge noemd: het zijn zeer vroeg- bloeiende bolgewasjes. die soms in de sneeuw al staan te bloeien. Nu is het de goede tijd de kleine bolletjes te bestellen en dat dient men bij een solide firma te doen; de zaadhandelaar kan u pr echter ook wel aan helpen. Sneeuwklokjes zijn niet zo ge- (l schikt voor perkbeplanting; als ze allemaal netjes naast elkaar op een rijtje worden gepoot, zul len ze niet. zo tot him recht ko men. Ze voldoen vooral als ze aan de voet van een hoog op gaande boom of tussen niet te dichte heesters worden gepoot en dan bij voorkeur in het ga- v zon i1 De kwestie is: ze vinden het vroege voorjaarszonnetje heel ,l plezierig, doch als ze afgestor ven zijn, rusten ze gaarne in een koele bodem en dat is dus ln de schaduw. 1 Voor gazonbeplanting zijn ze ook allerliefst, doch dan moet men nu het gras eerst goed kort maaien. Als men dat gedaan heeft, kan men de kleine bol- letjes zo over de grasmat uit- i strooien en daar waar ze dan toevallig terecht komen, kunnen ze gepoot worden. Het is beslist niet erg als er enkele bolletjes bij elkaar ln één gaatje komen. Men moet ze zo pjoten, dat er van schade aan de grasmat niets te zien is en dat is beet i te doen. Met een stevig en puntig stokje kan men zeven f centimeter diep>e gaatjes prik- f ken. doch men kan nog gemak- t kelijker met een stevige schroe- vendraaier werken. De bolletjes 4 laat men in het gaatje zakken i en met de andere hand doet i men er een beetje aarde op. Dan kan men het even met de voet vasttrapp>en en is er niets f meer van te zien. t Men moet mij echter beloven dat t volgend voorjaar, als de bol- 1 letjes zijn uitgebloeid en het groene loof nog niet is afge- storven. dit niet tegelijk met het eerste gras wordt afgemaaid. Er moet dus voorzichtig omheen geknipt of gemaaid worden. Als men die moeite neemt, zullen ze Sneeuwklokjes beslist elke lente rijker bloeien. G. Kromdyk.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 8