Schouten wint eerste etappe voor Karstens kunst lalei öoscoqp Geen L.D.-Hutspotritten meer AEG Indonesië heeft méér nodig dan alleen geld ZONDAG 2.30 UUR Rondo van IJsselmeer UVS-BLAUW ZWART Het sprookje van iedere dag... AEG TURNA Donner nu op Motorzesdaagse Sportsplinter tweede plaats Oefenwedstrijd zaterdagelftal Studiegroep concludeert ff HOOPVOLLE verwachtingen bij de competitiestart The Bona Stars Ergernis over jury uitspraak Onafhankelijke koerdenstaat? „Super Mix lijkt mij voor iedereen /Onmisbaar" Kies de soort die bij uw auto hoort BP steeds 'n stap vóór! Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 september 1963 Derde blad no. 31054 (ortagentla Boshuizerkade (2.30 uur) LFC Celeritas. Kikkerpolder ('1.30 uur) UVS Blauw Zwart. Boshuizerkade (2.30 uur Oranje Groen—VVSB. Kikkerpolder (2.30 uur) DOCOS Lisse. De Kempenearstraat (2.30 uur) ASC—ADS. Zoeterwoudse Singel (2 uur) Korfbal wedstrijden De Algemene OSCR en FluksQuick. Leidse Hout (2 uur) Korf bal wed strijd KNS—Ready. Het was een tamelijk onge woon beeld voor een amateur- koers. Meer dan 100 kilometer had de karavaan reeds afgelegd in de eerste etappe van de Ron de van het IJsselmeer en nog al tijd had zich geen ontsnapping van betekenis voorgedaan. Ken nelijk vreesden de renners de vrij harde wind, die zij van Am sterdam tot aan de kop van Noord-Holland schuin tegen hadden. Het peloton bleef ten minste gegroepeerd tot onge veer vijf kilometer voor het be gin van de Afsluitdijk. Toen ontbrandde eindelijk de strijd, maar het was meteen goed raak. De sterken ln de twaalfde Ronde van het IJsselmeer wilden een dui delijke afscheiding en kregen hun zin. Ineens gingen vijftien man veel te snel voor de rest. Binnen enkele kilometers namen zij een halve mi nuut winst en op dat moment had den nog slechts drie van de zeven ploegleiders reden tot lachen. Zij hadden tezamen veertien van de vijf tien koplopers geleverd. Henk Lake- man had maar liefst vijf van zijn mannen voorin bü wie Henk Corne- lisse en Gerben Karstens. Gerard Peters ontwaardde onder de eersten na Cees van Espen en Coen Visser nog drie van zijn coureurs en Wim van Beek was ook al best tevreden aangezien Bart Zoet. Cor Schuuring en Martin van Ginneken deel int- maakten van de kopgroep. Klasse Met zoveel klasse in de eerste for matie moest de winst wel groeien en dat gebeurde dan ook. Een open brug bij de sluizen van Kornwerderzand dreigde echter de voorsprong teniet te doen. De achtervolgers naderden snel. maar met nog veertig seconden speling konden de koplopers weer verder en daarna was er niets meer dat hen nog tegen kon houden. In tegendeel, de winst nam hand over hand toe en was in Sneek al weer opgelopen tot 2 minuten. Een ver rassende demarrage van Jurrie Schouten bracht tenslotte voorin de beslissing. Zijn ploeggenoten stopten namelijk de concurrentie kundig af en mede daardoor zag de Noordhol lander zijn poging bekroond met de etappezege. Voor de rappe Leidenaar Gerben Karstens viel er in de spurt nog slechts een tweede plaats te ver dienen. Uitslag De uitslag van de eerste etappe, Amsterdam—Sneek (176 km) luidt: 1. Jurrie Schouten (Wognum) 4.29.58 I met bonificatie 4.28.58: 2. Gerben Karstens «Leiden» 4.30.06 met boni ficatie 4.29,36 3. Henny Peters (Heemstede) z.t. met bonificatie 4.29.51: 4. Freddy van Lachterop (Amsterdam) z.t.; 5. Henk Koopmans (Amsterdam» z.t.: 6. Cees van Espen (Arnhem) 4.30.21: 7. Bart Zoet (Sas- senheim): 8. Coen Visser (Santpoort) 9. Henk Cornelisse (Amsterdam», 10. Martin van Ginneken ('t Schijf», 11. Cor Schuuring (Amsterdam». 12. Wim van Smirren (Amsterdam», 13. Jan Boog (Laren), 14. Ko Zomer (Halfweg). 15. Jan Jonker (Amster dam) allen in dezelfde tijd als Van Espen. Advertentie Door (Ie omstandigheden gedwongen Gedurende de afgelopen weken is ons veelvuldig de vraag gesteld: „Wanneer wordt dit jaar de (zo lang zamerhand traditionele) Hutspotrit gehouden?" Tot ons leedwezen moeten wij die vraag negatief beantwoorden in dier voege, dat er dit jaar geen Hutspotrit zal worden gereden en ook daarna niet meer. De Directie van ons Blad heeft dit besluit node en niet dan na lang en ernstig beraad genomen onder de dwang der omstandigheden, welke bij de huidige verkeersintensiteit een dergelijke rit eenvoudig niet meer toelaten. De gemeentelijke autoriteiten, verantwoordelijk voor de veiligheid op de wegen binnen hun grenzen, stellen aan de organisatoren van puzzelritten. rally's e.d. zo danige voorwaarden dat het praktisch onmogelijk is daaraan te voldoen en tegelijk een vlot verloop van het sportevenement te kunnen waarborgen. Precies dezelf de omstandigheden noopten ook het Leidse Comité voor de jaarlijkse Autotocht der ouden van dagen enkele jaren geleden, na een activiteit van langer dan een kwarteeuw, zijn werkzaamheden te staken. Gedurende de vijf jaren dat het „Leidsch Dagblad" een Hutspotrit heeft georganiseerd, is het aantal deel nemers voortdurend toegenomen en het enthousiasme was ieder jaar groter dan het voorgaande. In 1962 moest om redenen van organisatorische aard de inschrijving gesloten worden toen een deelnemerstal van 250 was bereikt. Dit jaar zou het geen moeite hebben gekost driehonderd auto's bij elkaar te krijgen. Maar mogen wü U eens voorrekenen wat daarvan de consequenties zouden zijn? Teneinde op tijd aan de finish te kunnen arriveren, zouden we vier auto's per minuut de weg moeten op sturen. Aangezien dertig kilometer steeds als de ge middelde uursnelheid van de Hutspotritten werd aan gehouden. zou dat hebben betekend dat wij de verant woordelijkheid hadden moeten aanvaarden voor de veiligheid van een autocolonne van 37% kilometer lengte bij een onderlinge afstand van 125 meter. En dat op een zaterdag uiteraard de meest ge- eigende dag voor een dergelijke rit waarop de toch reeds overbevolkte wegen nog eens extra zijn belast met de duizenden en duizenden automobilisten, wier optimale rij-activiteiten liggen in de weekeinden. Nog afgezien van het groeiend aantal beslomme ringen, verbonden aan het verkrijgen van de vereiste toestemmingen over gebrek aan medewerking van de zijde der gemeentelijke en verkeersautorlteiten hebben wij in de voorgaande jaren overigens stellig niet te klagen gehad integendeelzijn wij tot het inzicht gekomen dat een dergelijke onderneming op dit tijdstip en bij de huidige verkeersintensiteit, eigen lijk niet meer verantwoord mag heten. Liever dan daartoe door een ernstig ongeval te wor den gedwongen, beëindigen wij deze vijfjarige traditie vrijwillig in de prettige wetenschap met deze ritten velen genoeglijke en sportieve ontspanning te hebben bezorgd. ADVERTENTIE WASAUTOMAAT f 995.- Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in roest vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was. Vraag het voordelige Skip Service- pak. De afgebroken partij uit de acht ste en voorlaatste ronde van het IBM-toernooi in Amsterdam tussen de Nederlanders Donner en Kuypers is d<x>r eerstgenoemde gewonnen. Donner bezet nu de tweede plaats met 5 punten, een half punt achter leider Portisch. Hij deelt die tweede plaats met de Zuidslaviër Uduvcic en de Israëliër Czemiak. In de laat ste ronde zal Donner togen Portisch uitkomen. KLAVERJASSEN Triomf „Oosthoek" Het Leidse klaver jas-kampioens tiental „Oosthoek I" won gisteravond de uitermate spannende uitdagings wedstrijd togen ..De rest van Lenden" en legde dus voor een jaar beslag op de door de federatie beschikbaar ge stelde wisselbeker. Dat het in de kan tine van Oosthoek niet aan de nodige spanning heeft ontbroken en de kop pels tot en met de laatste ronde zeer scherp op winst speelden, moge blij ken uit het feit. dat „Oosthoek" «20440 pnt.) de strijd uiteindelijk met slechts 72 punten in haar voordeel kon beslissen. Dit dankte het kam- pioenstoam in niet geringe mate aan het sterkste Leidse koppel M. S. Sierat—G. Montagne, dat met 4526 punten de „topscore" van de avond liet noteren. Deze eerste uitdadingswedstrijqd werd een groot succes en zal, mede door de gecreëerde wisselprijs, een vaste plaats op het federatie-pro gramma krijgen. Bü Oosthoek I (20440 pnt.) kwamen uit: M. Sierat. G. Crama. P. Buis. A. Slierings. G. Montagne. J. van Oos ten. J. la Lau, P. van Velzen. A. Mon tagne. en A. van Oosten, terwyl ..De rest van Leiden" werd gevormd door: T. N. Duüvensteyn. R. Kop «beiden Zaalberg). J. Waasdorp (MDS), Chr. Waasdorp. G. Kwestroo (beiden SLF», A. Trouwee ('t Cen trum». A. Weeda (AWS>, C. Kluts. M. Keereweer en G. de la Rie (allen Groenoord» Hoe komt mijn club uit Van de secretarissen van de vol gende verenigingen ontvingen wij een elftalopgave LFC De Hoed, H Sira, A. Kan bier, C. v. d. Zeeuw, L. de Jong, G. v. d. Heyden, J. Krijgsman. P. de Jong, D. Sira A. Heymans, J. Riet kerken. Roodenburg Keereweer. De Roo- de. Koutors. De Klerk. Hensen. v. Weerlee, Olivier. Van Rooyen, Ouwerkerk. Budding, De Jonge. UVS Vermeer, v. d. Berg. v. d. Kaav, Ravensbergen. Klinkhamer, Witteman, Veefkind, Zuma, Blanke- meijer, v. d. Starp, Koren. ASC Wurzer, v. Zegveld, Zwa nenburg. N.N., W. Spiering. Vogelen zang. Fokkens. "v. d. Waals, G. Spiering Staal, Raaphorst. DOCOS G. Dubbeldeman, Bras- ker, Westgeest, Stuifzand, J. M. v. Marwyk, Jansen, J. v. Marwük, Mank, v. Dinten, v. d. Broek, P. Dubbeldeman. Vijf Nederlanders hebben met nog slechts één dag te ryden hun straf puntonlüst blanco weten te houden in de 38ste internationale motorzesdaagse in Tsjecho-Slowa- kye. Het zijn Frits Selling. Jan van der Hoek en Van Olst, die uitkomen voor het Vaasteam A en Rob Selling en Wendelgelst van het Vaasteam B. Beide teams zün kansloos voor een hoge plaats in de ploegenrang- schikking omdat zij op de eerste dagen één rüder verloren. Indivi dueel maken deze rydea-s echter een goede kans op het goud. waarmee degenen worden getooid, die deze zware krachtproef zonder strafpun- ten hebben uitgereden. Ook op de voorlaatste dag bleven de beide groten in de strijd om de Vaas. Italië en Groot-Brittannië A zonder strafpunten. De snelheidstest van heden zal de beslissing moe ten brengen omtrent de uiteindelijke bezetting van de eerste plaats. VOETBAL Als oefenwedstryd voor de Inter land togen Zwitserland (2 oktober waarschijnlijk in Leeuwarden» zal een bondszaterdagelftal dinsdag a.s. in Amersfoort togen HVC een oefen wedstrijd spelen. De samenstelling van het bondsteam is als volgt: Doel: Woudsma (DES), achter: Korving «SHS) en Koelewijn (IJssel- meervogels), midden: Tocht «Be Quick '28 Visser «Heerjansdam». Kerdijk «Sparta E), voor: Zuiderveen (CVSB), Nieuwstraton (Zwart Wit». Kiel (Go Ahead K», Pannen (WVF>. en Slagboom «De Zwerver». Roeititels dames Geen succes voor Nederlandse ploeg De Amerikaan Billy Spencer is in Vichy wereldkampioen waterski «verplichte figuren geworden. Hij eindigde met een puntentotaal van 3188,56 voor zijn landgenoot Stearns en de Fransman Logut, die de Euro pese titel behaalde. Braskamp iNed.» werd 28ste. Op een vrijdag in Stockholm ge houden vergadering van de interna tionale gewichthef-associatie is be sloten het toernooi om de Europese titel volgend jaar in Helsinki te houden. De Nederlandse biljarter Henk Scholte heeft vrijdag in het inter nationale penthat Ion-biljart toernooi in Antwerpen met 32 verloren van dé Belg Schrauwen. Scholto toonde zich cp de spel-onderdelen anker kader 71/2 en 47/2 sterker, maar hy verloor van de Belg in het libre. bandstoton en driebanden. De Belg Frans Melckenbeeck heeft vrijdag de tweede etappe van de Remde van Noord-Frankrijk, van Calais naar Arras over 185 km op zyn naam gebracht. Hij had 12 se conden voorsprong op het peloton, waarin ook de drager van de leiders trui de Nederlander Peter Post be vond. hetgeen genoeg bleek om Post van de eerste plaats in het algemeen klassement te verdringen. er zich van bewust te zyn. dat het beeld van de huidige economische situa tie in Indonesië niet anders dan vrij somber kan worden genoemd. Daarnaast wyst de groep echter i men. Een nauwe samenwerking tus- op een aantal positieve elementen, sen regering en bedrijfsleven in Ne- ACTOMOBILISME Recordpoging slaagde De Haagse combinatie Hans Maas- 1 landGaaiko van Kampen heeft donderdag en vrijdag op het circuit van Zandvoort met een Alfa Romeo 1600 TI een 24 uur record gevestigd. Het duo legde in 24 uur 581 ronden af. wat neerkomt op een totale af stand van 2437,126 kilometer. Het ge middelde van de Alfa Romeo was 101.574 km/u. betord. werd in de nachtelyke uren het 12 uur-record scherper gesteld en gebracht op 1218,641 km (gem. 101,564 km u.). De snelste ronde draaide Maasland in het eerste uur. toen hü tot een rijd van 2 min. 16.1 sec. over 4193 m kwam. hetgeen neerkomt op een ge middelde van 110.909 km/u. - Bij een atletiekwedstrijd in Kiew liep de Russische atlete Maria Itkina vrijdagavond de 400 meter in 53.2 seconden. Zy bleef daarmee 0.2 se conde onder het Europese record, dat sinds 1959 op haar naam staat met 53.4 seconden. Deze tyd gold tot begin van dit jaar als wereldrecord. Op 11 maart j.l. maakte de Austra lische Betty Cuthbert in Melbourne echter een tyd van 53.1 seconden, waarmee zij de snelste ter wereld werd. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd de heer M. Boom, secretaris zwemonderwijs van de Koninklijke Nederlandse zwembond, wonende te Huizen (N.-H.). die een ontwikkeling van de Indo nesische economie in opwaartse rich ting mogelük en zelfs waarschünlyk maken. Verder valt te bedenken, dat de economie van het merendeel der ontwikkelingslanden, indien zy aan een soortgelyk kritische onderzoek zou worden onderworpen, niet of nau- welijks een gunstiger beeld zou ople veren, terwyl Indonesië in de groep dezer landen wellicht het meest met natuurlyke rijkdommen, en dus po- tontiel mogelijkheden is gezegend. Realiteil Twee literaire stromingen in S.U. Ook voor de amateurs gaat de strijd om de kostbare punten weer beginnenindien Pluvius op de eerste competitiedag althans geen „roet" in de maaltijd strooit. Van de drie Leidse tweedeklassers spelen er twee thuis: UVS tegen het Wassenaarse Blauw Zwart en LFC tegen Celeritas. Roodenburg gaat op bezoek bij DCL. Daarmee zijn we voorlopig uitgesproken. Het aftasten der krachten vóór de zaken serieus zijn aangevat lijkt ons in niet geringe mate voorbarig. Goede resultaten, behaald in overigens nuttige oefenwedstrijden, geven wellicht redenen tot het uitspreken van hoopvolle verwachtingen, doch bieden de praktijk heeft het reeds zo dikwijls uitgewezen bijzonder weinig houvast. Laten we het dus houden op het uitspreken van hoopvolle ver wachtingen. Drie Leidse troeven in de 2de klasse Af Voor de Sleutel stad is het te loensen dat een van de drie groot slem maakt Derdeklasser Lugdunum moet nog een week wachten: de ontmoe ting tegen HVV werd uitgesteld. Het in deze klasse debuterende DOSR staat meteen voor een krachttoer, een ultioedstrijd tegen het uit. de tweede klasse gedegradeerde VIOS. In de vierde klasse A is het weer de traditonele „familiereünie". Nieuwe gezichten (eigenlijk teruggekeerde oude bekenden) zijn uit de derde klasse gedegradeerde verenigingen Lisse en SJC. Vertrok ken op eigen verzoek is ASC, dat haar succes eens wil beproeven in de vierde klasse B, waarin ook het uit de afdeling gepromoveerde LDWS is ingedeeld. ASC begint met een „zware" tegenstander, het Haagse ADSwaarin de oud-semiprofs Breitner en Hak (bekend van UVSroem als amateur hopen te v rgaren. In Moskou is gisteren een begin ge maakt met de stryd om de Europese roeititels voor dames. De Nederlandse skiffeuse, Meike de Vlas. kon het in de eerste serie niet verder brengen dan de vüfde plaats. Ook de gestuur de Vier kwam niet verder dan een vierde plaats in de eerste heat. De uitslagen luiden: Skiff, eerste heat: 1. Tsjecho-Slo- wakije, 2. Hongarije, 3. Frankrijk, 4. België. 5. Nederland. De tijden wer den niet opgenomen. Tweede heat: 1. Rusland 4.25,9, 2. G.-B., 3. Duitsland, 4. Bulgarye. Vier met stuurman: eerste heat: 1. Duitsland 3.56.2, 2. Tsjecho-Slowa- kije 4.06.2, 3. Roemenië 4.11.3, 4. Ne derland 4.113. Tweede heat: 1. Rusland 3.56.5, 2. Hongarije 4.03.5. BASKETBAL Een samenwerking tussen het Haagse Argus en de Leidse Bona Stars heeft geresulteerd in de organisatie van een internationaal jeugdtoenooi (t/m 18 jaar), dat morgen gehouden zal worden in de Haagse Academie voor Lich. Opv. aan de Laan v. Poot te Den Haag. Het toernooi, dat in de vorm van een halve competitie ge speeld wordt, begint om 10 uur. Deelnemende verenigingen zyn: Antilopen (Haarlem). Argus «Den Haag», Bona Stars «Leiden», Bremer B.C. (Duitsland) en Oldeburger T.B. (Duitsland). Het team van The Bona Stars is samengesteld uit de volgende spelers: Th. Bark, B. v. Kleef, A. Hug, P. de Jong, H. v. Mameren, M. Kouter, T. Kouter, H. Stol. W. Stol en T. v. Velzen. De competitie-indeling voor het seizoen 19631964 ziet er als volgt uit Heren le-klasse B: A.M.V. I «A'dam», Antilopen «Haar lem), Bona Stars (Leiden», E.B.B.C. (Den Bosch). Punch (Delft).R.O.V S. «Vlaardingen». Rotterdam-Z. (Rot terdam). The Werve (Rijswyk), Thor (Amsterdam), White Stars (Haar lem). Gisteren is in Parijs de loting verlicht voor het toernooi om de Koning Gustaafbeker, waarvoor de wedstrijden van 2 november tot 1 december a.s. zullen worden gehou den. Het Nederlandse tonnisteam lootte in de eerste ronde vry en zal in de kwartfinales uitkomen tegen Zuid-Slavië. Vijftig deskundige deelnemers aan i een congres in Bad Wlessee in Duits land dat zich heeft beziggehouden niet de tegenwoordige literaire stro mingen in de Sowjet-Unie, is na een week tot de conclusie gekomen dat er „een culturele breuk" ni het com pacte communistische stelsel zit. en dat de Russische communistische partij geen partij schijnt te willen kiezen in de stryd tussen de twee literaire stromingen in de Sowjet- Unie. In eeu rapport over het congres dat was georganiseerd door het in stituut voor Russische studie in Munchen, stond dat sinds de dood van Stalin, twee literaire scholen wa ren ontstaan: een conservatieve die socialistisch realisme voorstaat, en een radicale die het recht van de kunstenaar om te experimentoren er kent. Het congres zegt dat de kloof niet kan worden overbrugd dan door de Stalinistische methoden die door het huidige Russische regime in het openbaar zijn „gelaakt. Opgemerkt is dat Russische into- lectuelen nog steeds geen kennis mo gen nemen van het werk van be langrijke moderne schrijver» als Ja mes Joyce. Marcel Proust en Franz Kafka. Geendroomwereld' van poppen meer (Van onze kunstredactie) „Ik zeg niet dat de poppencollec- tie van Harry tan Tuswnbroek niet meer opgesteld kan worden. Ieder een kan dat, maar het zal nooit meer de droomwereld zün van Harry van Tussenbroek", aldus de heer J. C\ Flier, die als executair-testamentair de laatste wilsbeschikking van de overleden kunstenaar, het vernieti gen van de poppenverzameling heeft willen uitvoeren. Naar aanleiding van het debat in de Rotterdamse gemeenteraad heb ben wij de heer Flier nog eens be naderd. „Echt vernietigd heb ik de collectie niet uit overwegingen van piëteit. De poppen zouden verbrand worden door een vemietlgingsbedrijf. Daarvoor moesten de harde delen uit de collectie verwijderd worden. Alleen de poppen die harde delen hadden heb ik uit elkaar gehaald. Natuurlijk kan een dec', van de col lectie weer opgesteld worden, maar het zal zonder Harry van Tussen broek nooit meer zyn droomwereld zyn, welke voor ors die hem zo goed hebben gekend de verzameling zo waardevol maakte", alcus de heer Flier. Concours Den Bosch De jury van het Internationaal Vocalisten Concours te 's-Hertogen- bosch, heeft tot de finale, welke van daag plaats vindt, toegelaten de tenoren Jean Jacques Schreurs uit België, Marlus Kepiler uit Nederland en de sopranen Margot Nisita uit Amerika. Reneke Cornellssens uit Nederland en Nelly van der Spek, eveneens uit Nederland. Het oordeel van de jury heeft bij het in de zaal van het concours aan wezige publiek, onder wie enige mu ziekcritici, grote ergernis teweeg ge- gracht. VrU algemeen vroeg men zich af, waarom twee „middelmatige tenoren" tot de finale toegelaten wórden en twee Nederlandse sopranen die nog volkomen aan het begin van hun zangcarrière staan, terwijl prestaties van de Israëlische Shosanna Arzooni, de Oostenrijkse Rohtraud Halsmann, de Australische Patricia Wooldridge. en de Spaanse Conchita Cabezon, door de jury niet werden gewaar-1 deerd. Men sprak van een zeer ongeluk- kige uitspraak van de jury, die een domper zal zijn op de ontwikkeling van dit concours, dat in de afgelo pen tien jaren in de Internationale muziekwereld een goede naam had verworven. Indonië zal deze potentie echter slechts kunnen verwezenlijken in nauwe technisch-flnanciël samenwer king met de geïndustrialiseerde lan den. Gezien de historisch gegroeide verwevenheid der beide economiëm, lijkt Nederland aangewezen hierby een belangrijke rol te vervullen. Voor waarde aan Nederlandse zyde is daarbü, aldus het verslag, dat men zich bij voortduring bewust blüft van de realiteit der staatkundige verhou dingen zoals die thans liggen. Aan een goed klimaat aan Indonesische zijde wordt dan door de studiegroep niet getwyfeld. De Nederlandse be drage aan de economische ontwikke ling van Indonesië zal zich niet die nen te beperken tot in het verslag besproken kredietfaciliteiten. Even wezenlyk en welkom lijkt de studiegroep een aanbod voor Neder landse rekening een select aantal In donesische afgestudeerden in Neder land een specialistische afronding ge durende b.v. 2 jaar te geven, alsme de een groep jonge Indonesiërs in de gelegenheid te stellen rich voor technische kadervorming te bekwa- Nog geen verzoek om overdracht Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft gezegd dat men van Indonesi sche zijde tegenover de Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, drs. C. I>. Barkman, in zeer algemene zin het denkbeeld van de overdracht aan Indonesië van culturele voorwerpen wel eens ter sprake heeft gebracht. Een officieel verzoek om overdracht van bepaalde culturele voorwerpen heeft de Nederlandse regering echter niet ontvangen. Zoals gemeld, heeft het hoofd van de afdeling culturele zaken van het Indonesische ministerie van Onder- wüs en Cultuur, de heer Indro Soe- gondo. de hoop uitgesproken dat Nederland een aantal culturele voor werpen uit de oudheid zal willen teruggeven. Volgens de genoemde ambtenaar is een daartoe strekkend verzoek tot de Nederlandse regering gericht. Een reactie op dat verzoek was echter tot dusver niet ontvangen. Gouden Leeuw voor Italiaanse film De Italiaanse film „Le mani sulla citta" (Handen over de stad) van Francesco Rossi is door de jury van het filmfestival in Venetië op haar voorlaatste vergadering eenstemmig aangewezen voor de Gouden Leeuw, zo is gisteren officieus in Venetië vernomen. De onderscheiding zou vandaag worden uitgereikt. Italië heeft dit jaar op de inter nationale filmfestivals een record aantal prüzen in de wacht gesleept. Het won de grote prüzen van de fes tivals van Cannes (De Gouden Palm) Moskou «de Gouden Schelp) en nu ook nog de Gouden Leeuw in Vene tië. Bovendien werd aan een Ita liaanse film op het festival van Lo carno de Zilveren Sluier toegekend en verwierf Italië op het festival van Mar Del Plata de prijs voor de beste regie. Het hoofdkwartier van de Koer dische strijdkrachten in Irak heeft een onafhankelüke Koerdenstaat uit geroepen. zo is van Koerdische zijde in Londen vernomen. Tot voorlopige president is benoemd Moellam Moestapha el Barzani. Aan het einde van de vrijheidsstrijd zullen er ver kiezingen voor een algemene verga dering worden gehouden, aldus deze Koerdische bron. Het Europese secretariaat van het „comité voor de verdediging van de rechten van de Koerden" in Genève heeft echter verklaard geen enkele inlichting te hebben ontvangen dat er een onafhankelüke Koerdenstaat in Irak is uitgeroepen. derland zal bij dit alles geboden zijn. De studiegroep zegt ervan overtuigd te zün, dat zowel Indonesië als Ne derland hierby slechts wel kunnen varen. Ook zij weet dat Super Mix nódig is. Ook zij begrijpt: iedereen rijdt anders, alle rij-omstandigheden ver schillen. Daarom vragen mo toren om "individuele voe ding". Daarom zijn er 5 soor ten BP-benzine:BP normaal, BPMix 25,50of 75,BP Super. Kien zelf uit welke soort u nodig heeft. Die soort - juist die - geert u tópkracht bij het zuinigste verbruik! Super Mix pompen zijn zeer speciale pompen. Vraag per briefkaart adressenboekje aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. Dat kan alléén bij Expositie te Den Haag De wethouder van O.. K. en S. in Den Haag, mr. M. Vrolük. zal vrij dagmiddag 13 september in het ge meentemuseum in Den Haag de ten toonstelling „Keuze uit aanwinsten 1957—1963" openen. De expositie duurt tot 14 oktober. Geen eerste prijs op Busoni-concours Op het pianistenconcours om de Ferruccio Busoniprijs in het Itali- aanse Bolzano is dit jaar geen eer- met Super Haardbrandolie met ste prüs toegekend. Van de acht fi- anti roest- der *60 nalisten werden de Duitser Gemot ?f.C' Kahl en José Maria Contreras be- raet ^upe«" benzine: apr. 62 loond met resp. een tweede en een met Longlife motor-olie: apr.'63. derde prijs. BP was 'I eerst in Nederland i met Visco-Static motor-olie t sept. '54

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5