HOOG KANTOORGEBOUW, WINKELS EN HOTEL AAN STATIONSPLEIN Beklemmende legende boeiend verfilmd HBM BOUWT POLIKLINIEK TE LEIDEN Films van deze j tveeh in Leiden I RAPTUS. Kasteel Duivenvoordein Voorschoten gerestaureerd Fineer een rand aan elke kant met^SNELFIX^P^ Naar boek van A. Dumas Elf verdiepingen tot 47 nieter Teruggebracht in staat van omstreeks 1717 ÖEM-CA55EÏÏE -Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 september 1963 Tweede blad no. 31054 nj 25} .,De Corsicaanse tweelingbroers" CASINO Op Corsica, het eiland waar Napoleon het levenslicht aan schouwde, heeft eeuwenlang de bloedwraak, de ..Vendetta" geheerst. Rondom dit oude gebruik is zelfs een legende ontstaan. Dit inspireerde de auteur Alexandre Dumas (schrijver van o.m. „De graaf van Monte Chris to" en „De drie musketiers") i tot het schrijven van het drama- tlsch-romantische boek „Les frères corses" (De Corsicaanse tweeling- j broers). Regisseur Majano verfilmde J het en hU is er in geslaagd, de le- gende waar te maken. Een zoon van de baron van Saga- I ne heeft de vrouw van een naburi- J ge edelman beledigd en wordt daar- om gedood. Dit is voor de Saganes 3 aanleiding, wraajc te nemen. Tijdens 3 een feest wordt het gehele geslacht uitgemoord. Alleen een bediende weet te ontsnappen met de tweelingbroer tjes Leone en Paolo. Leone wordt door personeel, dat. de massamoord overleefd heeft, in het bos opgevoed. Paolo wordt bij een doktersecht paar gebracht, dat hem meeneemt naar Parijs en een veelbelovend arts van hem maakt. In 1845, als de tweeling 23 jaar oud is, wordt Leo ne verteld, dat hij zijn ouders moet wreken. De „vendetta" eist dit. Op hetzelfde moment ontvangt Paolo in Parijs de doktersbul. Beide broers weten niets van eikaars bestaan af. Wel is er een onbewust onderling contact. Als Leone tijdens een oefen gevecht gewurgd wordt, grijpt Pao- la in Parijs naar zijn hals. Paolo maakt kennis met een voor hem onbekende Sagane, die hem over reedt mee te gaan naar Corsica. Ter wijl Leone bezig is, de vendetta uit te voeren, ontmoeten de beide broers elkaar. De situatie wordt nog ge compliceerder. als ze verliefd wor den op hetzelfde meisje, terwijl dit meisje voorbestemd is om met Saga ne. die dan reeds zijn ware aard heeft laten blijken en niet meer de vriend van Palo is, te trouwen. Eens gezind besluiten de beide broers de vreselijke bloedwraak uit te voeren. Ze nemen het voor elkaar op en be schermen elkaar. Als hun bloedige taak bijna volbracht is, tracht de oude Sagane beiden te treffen door het meisje Edith te doden. Terwijl hij schiet, werpt de tweeling zich tussen de moordenaar en het meisje. Leone wordt dodelijk getroffen, maar hij sterft in de overtuiging, dat Edith met Paolo gelukkig wordt. De vendetta is voltrokken, het lot heeft beslist. iiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiKiiniiiniiiiiiiininniiiiiiiiiiiiiiitiiiHiiiiiiinniiiiiiniiiiniini j iiiiiiiitiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiHiiHiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuuHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiïïfmnnninïïiiiniinmdiiniiiiiiiiiiniii Onlangs is men begonnen met het grondwerk voor de verdere bebouwing van het Leidse Stationsplein. In de hoek van het voor- maiige gebouw van de Kamer van Koophandel zal de maatschappij J. P. van Eesteren uit Rotterdam, in de komende jaren een complex neerzetten bestaande uit een winkelgalerij, waarboven kantoor ruimten tot elf verdiepingen hoog, een hotel en misschien een bowlingcentre. Evenals dit het geval is bij de bebouwing van de andere terreinen aan het Stationsplein, bouwt Van Eesteren dit nieuwe complex in opdracht van Philips Pensioenfondsen naar een architectonisch ontwerp van het bureau H. D, Bakker en E. F. Groosman te Rotterdam. Indeling nog niet geregeld Hoewel het grondwerk reeds Is begonnen en ook het heiplan reeds definitief vaststaat, zijn de bouw plannen zelf nog niet volledig vast gesteld, in het bijzonder niet met be trekking tot de uiteindelijke inde ling. Zo is nog niet definitief, of het bowlingcentre inderdaad zal wor den ingericht, of dat dit deel van het complex voor andere doeleinden zal worden ingericht. Er wordt na melijk op het ogenblik betwijfeld ,of er in Leiden voldoende belangstel ling voor deze voorgenomen sport- ruimte bestaat. Op zeer korte ter mijn zal daarover een beslissing moe ten vallen. Voorts staat de gedetailleerde inde ling van de kantoorruimten nog niet vast. omdat het gesprek met gega digden voor deze ruimten nog gaande is. Tenslotte is over de ruimtelijke indeling van het geprojecteerde hotel nog geen besluit genomen. Het uiterlijk van het complex kan wel zo goed als geheel als vaststaand worden beschouwd. gedeeltelijk in het kantoorcomplex steekt. Dit hotel-gedeelte wordt aan zienlijk lager dan het kantoorgebouw namelijk drie lagen boven de win kels. terwijl het kantoorgebouw daar 11 lagen boven torent. Ook van dit hotel is de indeling nog niet defini tief geregeld. Ondermeer is nog niet vast komen te, staan of in dit ge deelte ook een café-resiaurant wordt gevestigd, verbonden aan het hotel. De hotelruimte is voldoende voor 27 tweepersoonskamers, doch de grootte der kamers kan nog gewijzigd wor den. Spoedig beslissing Aan het andere uiteinde van het complex is voorlopig een bowlingcen tre geprojecteerd, in de kelderver dieping en acht meter ruimte boven gronds. De oppervlakte van dit ge deelte bedraagt ongeveer 14,5 x 40 meter. Of dit gedeelte inderdaad als bowlingcentre wordt ingericht of een andere bestemming zal krijgen hangt van het resultaat van derde bespre kingen af.. Een beslissing zal moe ten worden genomen voordat de eer ste paal de grond in gaat. Drie jaar Het gehele complex s naar inhoud ongeveer half zo groot als het vol ledige project aan de andere zijde van Stationsweg en Stationsplein, welk project vermoedelijk in novem ber as. voltooid zal zijn. Een deel van dit- eerste project is reeds in gebruik, grotendeels als universitai re kantoren en wetenschapscentra. De grondwerken, waarmee men Een overzicht van het gedeel te van het Stationsplein, waar aan het nieuwe complex zal wor den gebouwd, gefotografeerd vanaf het dak van het voltooide gedeelte van het Universiteits complex. Rechts het bouwterrein waarop de laatste resten van het gebouw van de Kamer van Koophandel zichtbaar zijn. (Toto LD^/Holvaat) een aanvang heeft gemaakt, omvat ten ondermeer het opruimen van ou de fundamenten. Daarna kan men beginnen met het heien, dat ongeveer 6 weken in beslag zal nemen. Er moeten 264 palen de grond in worden gedreven. De bouw van liet gehele complex zal, wanneer zich geen tegenslagen voordoen, ongeveer drie jaar in be slag nemen. Leiden zal daarna een indrukwekkende entree bieden aan trein- en busreizigers. Ongeveer drie jaar geleden werden de eerste plan nen voor deze bouw opgezet. Ofschoon er hier en daar enkele I trage passages in deze film voorko- men en enige zwakke punten op de lachlust werken, ontbreekt het aller- minst aan spanning, waartoe de muzikale begeleiding van tijd tot tjjd j een belangrijke bijdrage levert. Het scenario van Perry geeft precies wat de liefhebber van griezelen verlangt LIDO - Een kleurenfilm naar het st'" va.n geland aan het I eind van de vorige eeuw is soms raak j bekende recept van dr. Jekyll en mr. I getroffen. Het bovenstaande is maar Hyde. De dokter is in dit geval een een globale schets van de loop der beroemde chirurg, Hichcock, die, zo- I Itebeurtenlssen. die meer dan eens x 4 - opwindend en macaber zijn om ten- als het grote voorbeeld in het boek - liet geheim van dr. Hichcock Galerij Langs het Stationsplein komt een winkelgalerij (zoals ooic aan de an dere zijde) op de begane grond. De frontlengte bedraagt 56 meter, de diepte van de geprojecteerde winkels 12 meter. Hoeveel winkels hierin kun nen worden ondergebracht is weer afhankelijk van de wensen van de huurders. Kantoren Boven deze winkelgalerij (die zelf weer boven een kelderruimte voor centrale voorzieningen wordt ge bouwd» wordt een kantoorgebouw van elf verdiepingen opgetrokken tot een hoogte van liefst 47 meter boven het maaiveld. De totale vloer oppervlakte van dit kantoorgedeelte bedraagt ongeveer 6400 vierkante meter. Op iedere verdieping worden centrale voorzieningen als toiletten etc. aangebracht, alle geconcentreerd in één verticale colom. De verdiepin gen zullen bereikbaar zijn door twee grote 13-persoonsliften. Het kantoren compex zal centraal verwarmd zijn doch niet voorzien van aircondi tioning. De kantoorruimten zijn open van constructie met vrije losse scheidings muren. zodat een wijziging van de indeling naar behoeften kan worden aangebracht zonder al te omvang rijke verbouwingen. De breedte tus sen de hoofdkolommen van de ske letconstructie bedraagt vier meter, zodat de kantoren (en ook de onder liggende winkels) een veelvoud van vier meter breed zullen worden. Hotel Boven de winkels is op de hoek van Stationsplein en Stationsweg ongeveer de plaats van het voorma lige gebouw van de Kamer van Ki j(J- handel) een hotel geprojecteerd, dat Advertentie In het büzün van enkele honderden genodigden geschiedde gistermid dag de officiële opening van het kasteel „Duivenvoorde" in Voor schoten. dat in vjjf jaar tijd geheel is gerestaureerd, uit- en inwendig is het teruggebracht in de staat waarin het kasteel in 1717 moet hebben verkeerd. Daarmee is het kasteel wat architectonische en oudheidkundige waarde betreft bovenaan de ranglijst van Neder landse kastelen gekomen. Van het kasteel zijn gegevens bekend sinds 1296 toen Philips van Wasse naar, de eerste van de Heren en Vrouwen van Duivenvoorde, het goed in erfleen ontving. Sindsdien zijn het kasteel en het 200 ha grote landgoed met boerderijen uitslui tend door vererving van eigenaar veranderd. Toen I11 1957 baron Schimmelpen- ninck van der Oye overleed, liet hij het na aan zijn zuster, jonk- vrouwe L. H. barones Schimmel- penninck van der Oye. kasteel was een monument en door een ontploffende V2 ernstig bescha digd) zyn architect E. A. Canne- man van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg en de firma Huurman uit Delft met kracht aan het om vangrijke en precieze werk begon nen. Gereed Sedert gistermiddag kan men op een succesvolle verbouwing bogen: 15 van de 25 kamers ln het kasteel zijn geheel teruggebracht in de staat waarin zij rond 1717 zijn bewoond juist het bewoonde heeft men tot uitdrukking willen brengen en de overige 10 kamers zijn ge reserveerd voor de 72-jarige ex- eigenaresse, thans voorzitster van de stichting. In haar woon-gedeelte. de zuidvleu gel, is thans waterleiding en elek triciteit aangebracht. Tot voorkort bestond er uitsluitend kaars-ver lichting Drie dagen in de week, dinsdag, don derdag en zaterdag, tussen 10 en 15.30 uur. is het kasteel te bezich tigen. na telefonische aanvrage, op nr. 01717—3752. Robert Louis Stevenson, een dubbele persoonlijkheid bezit. Overdag is hij een zeer gezien dienaar van de lij dende mensheid, 's avonds viert hij met zijn vrouw Margaretha lugubere begrafenis-bijeenkomsten in een van de kamers van zijn enorme landhuis. Tijdens een van deze „feesten" dient hij zijn vrouw een te grote dosis ver dovingsmiddel toe, zodat zij sterft in zijn armen. Dr. Hichcock is radeloos, hijver laat zijn werk en zijn huis en zwerft twaalf jaar lang door het buitenland. Zijn woning blijft intussen toever trouwd aan zijn huishoudster Martha, een naargeestige figuur, die echt in de sfeer past van de villa, in de kel der waarvan het lichaam van Mar garetha achterblijft. Tenslotte keert dr. Hichcock terug: hij brengt een nieuwe echtgenote mee, Cynthia, een knap meisje, dat echter al spoedig na haar huwelijk tot de ontdekking komt. dat haar echtgenoot ook andere eigenschap pen bezit dan hij haar aanvankelijk heeft doen blijken. Bovendien klaagt zij over geheimzinnige geluiden en vreemde verschijnselen, met name over de verschijning van een vrou wengestalte, die veel overeenkomst vertoont met de figuur op het por tret van haar voorgangster, dat nog steeds in de huiskamer hangt. Prof. Hichcock schrijft dat toe aan zenu wen, waarvan zij al eerder last had gehad, maar waarvan zij genezen scheen. Intussen is prof. Hichcocks assistent, dr. Löwe, tot de conclusie gekomen, dat zijn vermaarde leer meester' niet meer de oude is: hij maakt grove blunders en als Cynthia zich tegenover hem beklaagt over haar hallucinaties, vat hij argwaan op. Die wordt nog sterker als het jonge vrouwtje in overspannen toe stand het laboratorium van het zie kenhuis binnenkomt onder medene ming van een glas melk, dat, naar zij vermoedt, vergif bevat. Dat blijkt inderdaad het geval te zijn. Maar in tussen heeft Hichcock de afwezigheid van zijn vrouw bemerkt. Ook hij is naar het ziekenhuis gegaan en neemt Cynthia mee naar huis. Wat er zich dan nog afspeelt is in de hoogste mate huiveringwekkend. Het ligt voor de hand. dat dr. Löwe Cynthia op het laatste ogenblik aan de handen van de moordenaar weet te ontrukken: eind goed, al goed. Advertentie slotte te eindigen in de oplossing van het mysterieuze gedrag van de pro fessor, wiens tweede vrouw op het nippertje van een afschuwelijke dood wordt gered. Nachts lokt de liefde Doelloze jeugd Luxor De bioscoopliefhebbers zullen ze zich nog wel herinneren: de jongens en meisjes van „Les tricheurs" en ..Les cousins" en de vele andere soortgelijke films. De zoons en dochters van veelal welge stelde ouders, die hun jonge tijd niet beter te besteden weten dan met lan- terfanterig rondhangen en het fre quenteren van allerlei feestjes, hoe wilder hoe mooier. Ongetwijfeld lopen er dergelijke jongelui rond, maar hun aantal is percentueel zo onbeduidend dat wij de mening zijn toegedaan, dat zij langzamerhand wel voldoende cinematografische aandacht hebben gekregen. Een filmer moet van bij zonder goede huize komen, wil hij nog enig nieuw licht op deze jeugd en haar problematiek kunnen wer pen. De daartoe vereiste capaciteiten hebben wij in dit produkt van de Duitse cineast Hans D. Bove niet kunnen ontdekken. Zijn verhaal draait hoofdzakelijk om een dan wel niet met name genoemde maar desondanks duidelijk aangedurfde ziekte onder de jongelui, die alle normale waarden van het leven met voeten willen en zullen treden. Hans D. Bove schetst de omstandigheden, waaronder zij hun leven leiden en de gevolgen daarvan maar veel ver der gaat hij niet. Ook hij richt weer de beschuldigende vinger op de onwetende of niet begrijpende ouders met een achteloos voorbij gaan aan een eigen verantwoorde lijkheid. die zijn hoof drolvertol kers gezien hun leeftijd toch wel hadden moeten onderkennen. Louter film technisch gezien kari men stellen, dat Hans D. Bove zijn geschiedenis met soms scherp getroffen beelden en een flitsende montage vlot en vloeiend vertelt, maar het kan de wrange smaak, die het geheel ach terlaat, toch niet opheffen. Veertig jaar LOI „M'11 vrouw slaapt niet alleen" Studio Een gezellig en geestig niemendalletje ditmaal! Zo'n filmpje, gelijk alleen de Fransen het kunnen maken: van twee mannen en één vrouw, onder de titel „M'n vrouw slaapt niet alleen". Het zieter allemaal verschrikkelijk angstwekkend uit als de één dag vroeger dan bepaald was thuisko mende echtgenoot zijn vrouw naast een andere man in bed aantreft. Maar de toeschouwer weet allang hoe de vork in de steel zit: de andere man had een auto-ongeluk en kwam toen bij vergissing in een buitenhuisje terecht, dronk van het slaapmiddel dat de vrouw des huizes al tot zich genomen had en beiden slapen naast elkander de slaap des rechtvaardigen, zonder zich ervan bewust te zijn, dat ze samen in één bed liggen. De veronderstellingen, die daarvan vanzelfsprekend het gevolg zijn laten zich wel raden.... Maar het loopt totaal anders dan iedereen denkt: de beide mannen worden tenslotte de beste vrienden en de vrouw, door haar eigen echt vriend een beetje verwaarloosd, krygt zelfs zoveel sympathie voor de vreemde indringer, dat het bijna tot een scheiding komt en bijna tot een nieuw huwelijk: bijna, want op het laatste nippertje keert alles zich weer ten goede en gaat het echt paar een tweede huwelijksreis tege moet. Dit alles wordt charmant gespeeld door Geneviève Gluny, Francois Périer en Daniel Gélin. Men volgt de escapades en verwikkelingen met plezier en beleeft er een genoeglijk uur door. Het wordt 100 procent ontspan ning in een driehoeksverhouding, waarbij de zaken best op hun pootjes terecht komen. Een verrassing, omdat zulke zaken in deze tijd dikwijls heel wat ern stiger en met een somberder slot verlopen Welaan: nu de regen als-maar stroomt is er niets beters denkbaar dan U door zo'n pikant verhaal tj® als dit wat te laten opvrolijken! „West Side Story" Voor het laatst TRIANON Vijftiende en onher roepelijk laatste week: zo luidt de aankondiging betreffende de film „West Side Story", welke overal zulk een enorme opgang heeft ge maakt. Men haaste zich dus, deze combinatie van voortreffelijk ballet en even voortreffelijke muziek te gaan zien. Een unieke gelegenheid om van een in hoge mate boeiende avond te genieten in deze troostelo ze regentijd. Schenking Zoekt L' een van t 40.— of 1 400 f. d. WATER, Haarlstraat 207 Heeft het De Gero-specialist. Hoge successierechten, kosten van onderhoud, maar vooral de wens het kasteel te restaureren en als uniek monument voor ons land te behouden deden haar besluiten het gehele goed aan een stichting te schenken. Dat kreeg in 1961 zijn beslag, maar in 1958 was, hangen de de procedure, reeds aan de res tauratieplannen begonnen. Toen men de zekerheid kreeg, dat het rijk voor 90% zou subsidiëren (het Concertenserie „Toonkunst" De Maatschappij voor Toonkunst organiseert in het komende seizoen wederom een serie van drie concer ten. Geëngageerd zijn het Albeneri Trio (19 november) bestaande uit Arthur Balsam (piano), Giorgio Ciompi «viool» en Benar Heifetz (cello», de bariton Bernard Kruysen met aan de vleugel Jean-Charles Richard <30 januari) en het duo Koes Verheul (fluit) en Jan van dei- Meer (piano) «4 maart». Tevens worden 's middags weer vier jeugdconcerten gegeven in de i Stadsgehoorzaal voor leerlingen van I scholen voor middelbaar en voort gezet onderwijs. I Foto: Hofmeester Dc Hollandsche Beton Mij. N.V. bouwt te Leiden in opdracht van de Rijksgebouwendienst deze enorme polikliniek bij het Academisch Ziekenhuis. De architect Prof. Ir. H. T. Zwiers uit Haarlem hoopt het uiterst modern ingerichte gebouw aan het eind van dit jaar te kunnen opleveren. In het kader van het veertigjarig bestaan van de Leidsche Onderwijs- instellingen, welk jubileum onlangs in intieme kring is gevierd, wordt op j donderdag 12 september a.s. in het I Hilton-hotel te Amsterdam een lan delijke conferentie over „Onderwijs aan volwassenen" gehouden. Het ligt ln de bedoeling, dat de staatssecretaris van Onderwijs, Kun- l sten en Wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, deze conferentie bijwoont. De oprichter en president-directeur van de L.O.I.. de heer I. J. Sloos, schetste op een gisteren gehouden persconferentie de grote vlucht, welke het schriftelijke onderwijs, een onder deel van het „volwassen onderwijs" in de loop der Jaren heeft genomen. Receptie Royalisten Met het tienjarig bestaan van de Royal McBee Nederland N.V. viert ook de personeelsvereniging van dit bedrijf haar tweede lustrum. Ter ge legenheid van dit heuglijke feit hield het bestuur van „De Royalisten" gis teravond een receptie in de kantine van de fabriek aan de Roosevelt- straat. De heren H. Boeff, J. Brosse en A. J. van Es, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester, had den heel wat gelukwensèn in ont vangst te nemen. Daarnaast kwamen er ook enkele bloemstukken en andere attenties binnen. Behalve de directie gaven afgevaardigden van vele zusterverenigingen van hun be langstelling blijk. De jubilerende per- 1 soneelsvereniging is van een uit twaalf leden bestaande club uitge- I groeid tot een groep van 452 Roya- listen. Zij telt verschillende onder afdelingen: een visclub, een tafel- I tennisclub, een voetbalclub, een kla- j verjasclub en een judoclub, welke alle een bloeiend bestaan leiden. Het I jubileum wordt vanavond met een cabaretprogramma in de Stadsge- hoorzaal gevierd. De koninklijke piraat Zee en degen REX Zee- en degengevechten vormen de voornaamste attracties in de film „De koninklijke piraat", welke gewijd is aan de avonturen van een historische figuur: de Engelse kaper kapitein Francis Drake, onder wiens leiding de Spaanse Armada in de grond werd geboord. Dat laatste zien we ook in de film gebeuren. Zoals bekend hadden de Hollanders, die toen eveneens in oorlog waren met Spanje, een belangrijk aandeel in de overwinning op de „onoverwinnelijke vloot" van Philips II. In de film ech ter komen de Hollanders er niet aan te pas en wordt alle eer voor de Brit ten opgeëist. Dit is trouwens niet de enige his' irische onjuistheid in deze film. welke overigens wel kleurrijk en spannend .is.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3