Interessant forum over rassenscheiding Fotografen in verzet tegen bedrijfschap AGENDA Lissone Lindeman KORT GEDING IN DEN HAAG Niet meer dan gewone rel" Objectief Zinloos NV SLAVENBURG'S BANK MET EEN ENKEL WOORD VANAVOND I HET Tweede-Kamerlid ir. Van Dis heeft dezer dagen by een twee tal ministers geïnformeerd naar „de kwaadaardige en malafide propaganda" via radio en t.v. tegen de regering van Zuid-Afrika. En hij verzocht de Nederlandse regering om voorlichting „over de werkelijke doel stellingen en toepassingen van de wetten op de apartheid". Wat dit laatste betreft is de heer Van Dis aan een verkeerd adres: voorlichting van deze aard behoort niet tot de taak pan onze, maar van de Zuidafrikanase regering. Ofschoon de vragensteller zich bepaalde tot radio en t.v„ gaat deze kwestie toch ook de dagbladpers aan. Had hij die eveneens genoemd, dan zou men hem grotendeels gelijk moeten geven: de berichtgeving-van- alle-dag wekt een zeer eenzijdige in druk. Nu is dat wel begrijpelijk, want de pers noteert goeddeels „uitzonde ringen". Een duidelijk voorbeeld: een van de Afrikaanse staten heeft on langs 300.000 gulden ter beschikking gesteld voor de aankoop van wapens „om Zuid-Afrika te bevrijden". Als er nu straks hier of daar een staaf dy namiet ontploft, meldt Reuter dat plichtsgetrouw over de gehele we reld. Maar dat Zuid-Afrika jaarlijks vijftien miljoen gulden betaalt voor instandhouding van het grootste zie kenhuis in geheel Afrika, dat uitslui tend ten dienste staat van niet-blan- ken het Bara gwanath-complex bij Johannesburg dat dit een van de modernste ziekenhuizen in de ger hele wereld is, dat de staf van 3.000 personen duizend Bantoe-verpleeg sters omvat en dat er onder de 216 artsen verscheidene Bantoes en In diërs zijndit alles is „normaal" en wordt verzwegen. Evenmin wordt melding gemaakt van de bouw van een nieuw complex met duizend bed den in Germiston, eveneens alleen voor Bantoes, waarvoor de regering 18 miljoen heeft neergeteld, of van de ultra-moderne ziekenhuizen van de mijnindustrie, die over 9.000 bedden voor Bantoes beschikken, of van het totaal aantal ziekenhuisbedden voor Bantoes, dat thans 80.000 bedraagt en nog steeds snel toeneemt. En die zie kenhuiszorg is dan nog maar één van de talrijke facetten van overheids bemoeiing ten bate van de Bantoes. Dit alles komt in het dagelijkse nieuws niet tot uiting, maar dat er op die manier een zeer eenzijdig beeld van de toestanden in Zuid-Afrika ontstaat, behoeft verder geen betoog. E.enzijdige indrukken ontstaan niet alleen door het achterwege blijven van positieve berichten, maar ook door andere oorzaken. Zo is Zuid-Afrika de grootste goudleve rancier van de Westelijke wereld bijzonder rijk aan bodemschatten. Voorts is het, met het oog op moge lijke sluiting van het Suezkanaal, strategisch van groot belang. Dat er dan ook heel wat begerige ogen op dit land zijn gevestigd, zal dus wel niemand bevreemden. De enige be lemmering wordt gevormd door de drie miljoen blanken van Nederland se. Engelse, Franse en Duitse afstam ming, die het leven zuur gemaakt moet worden, zó zuur, dat anderen zo mogelijk "hun plaats kunnen in nemen. Maar de verwijten aan Zuid- Afrika komen niet alleen voort uit ordinaire begeerte: zij komen ander zijds uit de hoek van hen, die voor elke kwaal maar één oplossing ken nen, ook voor het moeilijke rassen probleem. Voor variatie, voor plura lisme, voor veelkleurigheid hebben velen geen begrip. Of dit kwalijke verschijnsel een tragische erfenis van de Tweede wereldoorlog is, laten wij hier buiten beschouwing. Maar het is een feit, dat zich op velerlei gebied een sterke neiging tot grijze eenvor migheid openbaart. Men heeft pas klare oplossingen voor bepaalde vraagstukken en zo is er maar één recept voor alle wrijvingen tussen blanken en gekleurden: eerstgenoem- den moeten het veld ruimen, hoe dan ook. Dat Zuid-Afrika juist op dit punt een unieke positie inneemt, doet niet ter zake. Liever een nieuw Kon go dan de verfoeilijke apartheid, die gemakshalve gelijkgesteld wordt met achteruitzetting-zonder-meer. Dat de blanken ginds op geen enkel „moederland" kunnen terugvallen, dat Zuid-Afrika een blanke schep ping is, dat de vrede tussen de Ban toe-stammen onderling en tussen hen en de Indiërs alleen bestaat krach tens de aanwezigheid van blanke „leiding", dat er honderdduizenden zwarten uit geheel Afrika naar het zuiden komen om te profiteren van de zoveel hogere levensstandaard, dat de twaalf miljoen Bantoes van Zuid- Afrika over meer auto's beschikken dan de 200 miljoen Russen, dat er van kolonialisme in de geykte zin geen sprake is, omdat apartheid niet alleen gescheiden ontwik keling maar juist ook ontwik keling beoogt dat alles en nog oneindig veel meer wordt onder tafel gewerkt. „Apartheid" past een voudig niet in het geykte denksche ma van deze politieke monisten, waaraan zy het recht ontlenen zon der enige poging tot objectiviteit te oordelen over een situatie, die de Zuidafrikaanse blanken zelf ook al lesbehalve prettig vinden. Als een onverwacht geschenk viel gisteravond een extra uit zending van de NTS. behelzende een discussie tussen zes Ameri kaanse kunstenaars die aan de mars in Washington hadden deel genomen. uit de hemel. Mooi uitgebalanceerd (drie negers en drie blanken, maar wel onder leiding van de blanke journalist David Schoenbrun) discussieerde dit forum over de rassenschei ding, over hun aandeel in de strijd daartegen, over hun gevoelens op de dag van de historische mars, etc. Verrassende ontdekking: Harry Belafonte bleek de intelligentste, de man die het meeste gewicht aan zijn woorden wist mee te geven. Sidney Poitier, de negeracteur, maakte een sympathieke indruk zon der erg uit de hoek te komen. Ja mes Jimmy"), zoals Charlton Hes ton familiair zei», Baldwin, wiens laatste roman al geruime tyd als no 1 op de Amerikaanse bestellerslijst staat, drukte zich nu gematigder uit (en in ieder geval gematigder dan Belafonte) dan hy tot voor kort heeft gedaan, toen hy de al te geweldloze acties als een soort kinderspel be titelde en van Robert Kennedy zei dat hy niets van de problemen be greep. De blanke vertegenwoordiging LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 bestond uit Marlon Brando, behept met een. vervaarlyk soort humor die hy maar ternauwernood wist te on derdrukken. Charlton Heston, die vertelde twee jaar geleden al te heb ben deelgenomen aan demonstraties tegen de rassenscheiding naar daar voor zyn bydrage alleen geleverd te hebben op cocktailpartier. door er over te praten en regisseur Man- kiewicz, van wie we „All about Eve" op ons scherm hebben gezien en die stelde dat de blanken een probleem zyn voor de negers, en niet omge keerd. Twee dingen werden, terzijde van alle opvattingen over het rassen vraagstuk, duidelijk. Allen zelfs de negers in het gezelschap, wilden er de nadruk op leggen dat Amerika een mooi, fyn. prachtig en waardig land is. In schrille tegenstelling tot de geest die uit dit Amerikaanse forum sprak stond het gesprek dat de hoofdre dacteur van een Zaanse courant, de heer Meyer, met ds. Geining had over diens pas opgerichte werkge meenschap die de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek in Nederland ..ver koopbaar" wil maken. Op elke vraag bleek de predikant een antwoord te hebben, ook op de laatste; „Hoe kunt u als dominee de apartheidspo litiek voorstaan". Dat bleek iets te maken te hebben met de rechten die God op de mensen heeft. Ik kon het niet zo gauw volgen, vyf minuten is ook veel te kort voor zo'n onderwerp. Geef zo'n man de kans in een half uur of drie kwartier zijn standpunt te verdedigen, maar zet er dan een kenner als dr. Roskam tegenover 15-daagse extra ||L KLM-vluchten a (tot 11 okt.) naar MALL0RCA P b.v. met verblijf In v jë het luxe bungalowpark „Playa Romantica" Hf NEERIANDS EERSTE REISBUREAU imet prof. Diepenhorst in het mid den» die op elk dogmatisch ant woord de goede vraag weet te stel len. (P.S. Het was plezierig Zizi Jean- maire weer eens terug te zien niet met nieuwe nummers weliswaar maar toch Nico Scheepmaker. Advertentie NEOERLANOSCHE MIDDENSTANOSBANK N.V. De 12-Jarlge scholier T. A. Smldt Amsterdam ls gistermiddag met zijn fiets op het Rokin onder een vracht wagen geraakt en op slag gedood. Zowel de Jongen als de vrachtwagen stonden te wachten voor een stop licht Toen het licht op groen sprong en de Jongen wilde wegrijden kwam bij in aanraking met de vrachtwagen. De godsdienstige overtuigingen van de oude .Hoeren" hebben hen verhinderd zo „verstandig" te zyn als sommige andere blanken ten opzichte van gekleurde inheemsen. En hun nageslacht mag nu als „kop van Jut" dienen voor propagandis ten van politieke eenheidsworst. Ook als men. op welke gronden dan ook. meent te moeten twijfelen aan de iwysheid van de apartheidspolitiek, mag men, indien men de verhoudin gen niet uit eigen aanschouwing kent en zich desondanks een oordeel wil veroorloven, niet alleen maar afgaan op een enkel weekbladartikel van be paalde kleur of op een dito t.v.-uit- zending. Men moet dan toch ten minste een aantal boeken contra èn pro gelezen hebben. Wie het niet zo ver kan brengen, moet dan toch wel voorzichtig zyn in zyn uitspraken. En velt men, ook na lezing van de noodzakelyke literatuur, toch een af- wyzend oordeel, dan mag een rede ly ke oplossing daarin niet ontbre ken. Maar in dit opzicht hebben de critici een benauwend stilzwygen be waard. Bovendien mag als eis gesteld worden, dat onjuiste vergeiykingen vermeden worden. Van „koloniale" aanwezigheid van blanken in door gekleurden bewoonde gebieden is ten aanzien van Zuid-Afrika geen spra ke. De Nederlanders arriveerden eer der aan de Kaap dan de Bantoe- stammen van thans. Die drongen la ter uit het noorden zuidwaarts en vermoordden en passant de Bosjes mannen, die, in geringe getale, wél aan de Kaap „gevestigd" waren en die, tussen de opmars der blanken uit het zuiden en de Bantoes uit het noorden, door laatstgenoemden nage noeg verpletterd werden. Er is nog een ander punt. dat in dit zeer korte bestek aandacht verdient: de blan ken hebben geen ander land. waarop zy kunnen terugvallen, zoals de Ne derlanders in Indonesië of zelfs de Fransen in Algerye. Het probleem is, zoals Leif Egeland. voormalig hoge commissaris van de Unie in Londen en oudgezant in Den Haag, onlangs op een conferentie in Amsterdam on derstreepte. dat Zuid-Afrika een zwarte overheersing zou krygen als iedere ingezetene een stem zou uit brengen. Zou de Zuidafrikaanse re gering het land op deze wyze of zon der meer aan de Bantoes „overhan digen", dan zou het spoedig zyn „ge- kongoliseerd". Daarom vraagt Zuid- Afrika tyd en begrip. Dat is, dunkt ons, wel het minste wat men zelfs van tegenstanders mag verwachten, j Overigens gaat de regering van Zuid- Afrika niet helemaal vry uit: zy doet te weinig om valse voorstellingen uit de weg te ruimen. Mogeiyk vindt dat zyn oorzaak in het opmerkeiyke feit, dat het land op het ogenblik ondanks buitenlandse acties een periode van grote welvaart beleeft. Maar voorlich ting mag daardoor niet in de slof raken, zeker niet in van oudsher be vriende landen, waartoe Nederland zeker gerekend kan worden. (Van onze Haagse correspondent) In een kort geding tegen het be- dryfschap voor het fotografisch be- dryf, dat gisteren voor de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, diende, hebben zes Amsterdamse fotografen gevorderd, dat met medewerking van het be- drijfschap een referendum zal wor den gehouden over het al of niet voortbestaan van dit schap. Eisers stellen in de dagvaarding dat het bedrijfschap „met een vernis van wettelykheid een nutteloos be staan voert en alleen al voor de or ganisatie en instandhouding meer dan zestig procent van de begroting van byna een ton nodig heeft". Subsidiair wordt gevraagd het adressenmateriaal van het bedryf- schap betreffende de aangesloten be- dryfsgenoten aan eisers ter beschik king te stellen, opdat zy zelf in de gelegenheid worden gesteld een refe rendum te houden. Namens eisers pleitte mr. J. C. F. Pons uit Amsterdam, die stelde dat in dit geval de burgerlyke rechter wél bevoegd is, hoewel het College van Beroep voor het bedrijfsleven de „schappen"-rechter by uitstek is. By dit College hebben eisers een vor dering ten principale ingediend, strekkende tot vernietiging van het besluit van het bestuur van het be- dryf.schap, waarbij een verzoek tot opiniepeiling werd afgewezen. Dit College kan door eisers echter moeilyk beschouwd worden als een objectieve rechter, aldus pleiter, om dat twee van de vyf leden deel uit maken van het bedrijfschap. Zij staan achter de P.B.O. en dat is bepaald niet het geval met eisers. Mr. Pons noemde de PH.O. een coöperatieve organisatie van de maatschappy, die zoals hy zei uit de tyd is en in het verleden nogal ingang heeft gevonden in fascisti sche landen. I De mogelykheid bestaat by de pre sident van het College van Beroep I voor het bedryfsleven een voorlopige voorziening te vragen, zo zei hy. dat kan derhalve niet geschieden by de burgerlyke rechter. „Een rel tegen het schap met als enig doel: het verkrygen van publi citeit, zodat de grieven van eisers in de belangstelling komen" aldus plei- I ter, die er voorts op wees, dat eisers de tyd om te protesteren voorby heb ben laten gaan. Het fotoschap is tot stand gekomen na tien jaar voorbereiden. „De enige groep, die zich tegen instelling van het schap heeft uitgesproken, is die van de persfotografen. Maar die heb ben zich gedistantieerd van deze actie", aldus pleiter. Na bespreking van de uitvoerige dagvaarding constateerde deze plei ter, dat eisers geen enkele rechts grond hebben aangevoerd voor hun vordering. Hy vroeg de president omwille van de „heftige publiciteit" meteen uit spraak te doen. De president voelde daar echter niets voor en bepaalde de uitspraak op 13 september. „Meer een pleidooi tegen de P.B.O. dan een betoog over de klachten, die er bij eisers bestaan" stelde de tegen- pleiter. mr. N. W. A. Brink. vast. Hij noemde het kort geding zonder meer een „rel tegen het schap als zodanig". Naar zyn mening is de burgerlijke rechter in dit geval niet bevoegd, draagt de vordering geen spoedeisend karakter en is het geding volkomen zinloos. KORT RAPENBURG 20 - TELEFOON 26405 BOUWKREDIETEN op gunstige voorwaarden. binnenland. Het Tweede-Kamerlid C. Brand- ima (P.v.d.A.) heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid schriftelijk vragen gesteld over de bouw van woningen voor een prijs be neden de f 10.000 in Fijnaart en an dere Brabantse gemeenten. Hy wil van de minister vernemen of het Juist is. dat de aannemers bereid zijn dit wo ningtype dat ls ontworpen op initiatief van de gemeentelijke dienst van openbare werken in Fijnaart in grotere getale te bouwen, maar op last van hogerhand daartoe geen ver gunning mogen ontvangen. Als dit het geval ls. dan wil de heer Brandsma weten welke overwegingen aan het weigeren van de vergunning ten grond slag liggen. S.G.P.-fractievoorzltter Ir. C. N. van Dis heeft de minister van Bin nenlandse Zaken schriftelijk gevraagd, waarom de regering geen bezwaar heeft gemaakt tegen de reis. die Eind- hovens burgemeester lr. H B. J. Witte vorig Jaar ambtshalve maar voor eigen rekening naar de Verenigde Staten heeft gemaakt. Ir. Witte maak te de reis op uitnodiging van de 101e Amerikaanse luchtlandingsdivisie, die cp 18 sept. 1944 Eindhoven bevrijdde. Hij bezocht in de V.S. het hoofd kwartier van deze divisie in Fort Campbell bij Philadelphia en nog eni ge plaatsen langs de westkust. Mr. L. van Heynlngen in Den Haag heeft in opdracht van de Boe renpartij Koningin Juliana gevraagd de strafvonnissen van nog drie land bouwers. die zijn veroordeeld omdat zij liet Landbouwschap hebben genegeerd, niet uit te voeren. Het betreft thans de landbouwers li. J de Bruin en M. Simon, belden uit Putten en G van de Riet uit Olde- broek De officier van Justitie in Zwolle ls verzocht de voorgenomen arrestatie uit te stellen zolang de re- kuesten om de vonnissen niet te exe cuteren in behandeling zijn. Gistermiddag heeft de Brlt6e zee sleepboot ..Serviceman", die op 24 augustus bij de Nederlandse kust het booreiland „Hublnsel IV" verloor, en het vastmaken van het eiland moest overlaten aan de IJmuidense zeesleepboten „Slmson" en „Nestor", haar sleep weer vastgemaakt. Sinds maandag 26 augustus .toen de Wijsmuller-slepers het eiland afmeer den in het blnnenspulkanaal van IJmuiden. ls de schade hersteld, die het eiland ln het stormweer tijdens de reis van Emden af heeft geleden. Ge assisteerd door de IJmuidense sleep boot „Nestor" heeft de ..Serviceman" ae Noordzee weer opgezocht. De minister van Defensie heeft besloten .dat aan zelfstandige onder nemers op akkerbouw of gemengde be drijven. die ln het najaar voor herha lingsoefeningen moeten opkomen, uit stel kan worden verleend. Deze maat regel ls. evenals het dezer dagen ver leende oogstverlof. getroffen ln ver band met de moeilijke situatie ln de landbouw. Het uitstel dient op de ge bruikelijke wijze ter gemeentesecre tarie te worden aangevraagd. buitenland. Spaanse ambtenaren moeten blij kens een officiële publlkatle in Ma drid een eed van trouw aan het staatshoofd afleggen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf Noordse landen, die ir. Stockholm vergaderen, hebben gis teren de scherpe veroordeling door hun regeringen van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek onderstreept. In een communiqué spreken de minis ters hun tevredenheid uit over de be slissing van de Veiligheidsraad er bij de leden-landen op aan te dringen wapenuitvoer naar Zuid-Afrika te ver bieden, De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren ln een verklaring, die door het persbureau Ceteka werd ver spreid. Westelijke persberichten tegen gesproken dat het land wapens aan Zuld-Afrlka zou elveren Volgens de verklaring veroordeelt Tsjecho-Slo- waklje de Zuidafrikaanse apartheids politiek. Waarschijnlijk zullen de Ver enigde Staten de Sowjet-Unie toe stemming vragen voor een onderhoud met kapitein Alfred Svensson. een 30-Jarlge legerofficier die in mei van dit Jaar naar Oost-Duitsland ver dween. Begin deze week vervoegde zich bij het kantoor van het Britse pers bureau Reuter ln Oost-Berlljn een man. die zei Svenson te heten en drie maal pogingen gedaan te hebben om naar het Westen terug te keren. De man verklaarde zich met te herinne ren hoe hij ln Oost-Dultsland was ge komen. HIJ uitte het vermoeden dat men hem had verdoofd. In Hongkong zUn vanmorgen vroeg drie mensen om het leven geko men. 53 gewond en ongeveer honderd daklooê geworden toen de taifoen „Faye" betrekkelijk dicht langs deze Britse kroonkolonie trok. Twee men sen werden geëlektrocuteerd en een derde werd gedood toen zijn huls In stortte. Een tweeduizend mensen moes ten worden geëvacueerd omdat hun hulzen door hoog water werden be dreigd. Een 25-jarige Zuidafrikaanse on derwijzeres van gemengd ras. Dorothy Alexander, en een zekere Cyrll Jacobs, eveneens onderwyzer. zijn gearresteerd kiachtens de wet daarbij iemand zon der dat er een beschuldiging tegen hem wordt ingebracht negentig dagen lang kan worden vastgehouden, zo meldde de Cape Times zaterdag. Donderdag ls een Italiaanse vrouw met tyfus opgenomen ln een zieken huis ln de Zwitserse plaats St.-Imier. Volgens een ziekenhuisfunctionaris ls de vrouw die onlangs uit Italië ls ge komen daar met de ziekte besmet. Algerije heeft de Jongste minis ter van Buitenlandse Zaken ter we reld. De donderdag benoemde Abdela- zlz Boeteflika ls pas 28 Jaar. Hy maakte deel tilt van het Bevrijdings front. waar hij als officier onder kolo nel Boemedlenne diende. Tijdens de crisis van vorig Jaar steunde hy pre mier Ben Bella. De Veiligheidsraad komt maan dagmiddag bijeen om de politieke toe stand ln Zuld-Rhodeslé nader te be zien. Dit ls meegedeeld door het se cretariaat van de V.N. In New York. De delegaties van een dertigtal Afri kaanse landen hebben om deze bijeen komst verzocht. Deze landen verzet ten zich tegen de overdracht van be paalde bevoegdheden door Engeland aan Zuid-Rhodeslë als dit land on- afhankeiyk zal worden onder een re gering die de macht ln handen van de blanken wil laten. ZATERDAG. Clubhuls „Oosterkwartier" (Borneo- straat)Jongdierenkeurlng LPKV. Den Burcht (grote zaal): Huishoud en verwarmingsshow. 10 uur v.m. 10 uur n.m Papengracht: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 7.45 uur n.m. StadsgehoorzaalFeestavond Perso- neelsver. „De Royalisten". 8 uur n m ZONDAG. Bethlehemkerk: Open-Deur-dienst. Spr. dr. P. L. Schoonhelm. 10 uur vjn. Dr. Van Voorthuyzenschool (aula): Pinkstergemeente te 3 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde Vertoning van films over nomaden ln Australië, Noord-Afrlka en Noord-Ca nada. 3 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leldse Ama teur Fotografenver. 8 uur njn Old Dutch: Filmavond Expogé. 8 uur n.m. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 u. n.m. DINSDAG Breestraat 19: Ledenvergadering Ned. Kath. Kapperspatrconsbond. 8 uur njn. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Pieterskerk: K. en O. Orgelconcert Adrlaan Blankensteln m.m.v. Max van Egmond. 8.15 uur njn. Prediker: Lezing Broeders ln Chris tus. 8 uur nm. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gem. 7-8 uur nm. DONDERDAG Cesar Franckstraat: Opening .Ko ningin Emmaschool". 8 uur nm. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nm. VRIJDAG Cesar Franckstr.: Installatie school hoofd „Jull&na van Stolbergschool". 8 uur nm. De Kleine Burcht: Receptie Alg. Bond van bejaarden. 2-4 uur nm. Rondom de inmiddels bekend ge worden figuur van „Het Manneke" heeft de BRT een programma sa mengesteld. dat by net Televisiefes tival om de Gouden Roos in Mon- treux een warm onthaal kreeg. De N.CE.V. brengt dit programma om 8.35 uur op het beeldscherm. Om 9.05 uur zingt het meisjeskoor „Sweet Sixteen". Gordon Hitches maakte de film „Rustdag op en aan de Hud son". die 'de godsdienstbeleving van de Amerikaanse negers als onder werp heeft. Om 9.15 uur een afle vering van de Lucille Ball-show. Paul Collin, de zojuist 80 jaar geworden cabaretier, vertelt om 9.30 uur voor de V.AR.A.-microfoon wel ke grammofoonplaten hy zou mee nemen naar een onbewoond eiland. Coen Serré presenteert om 8.05 uur het lichte grammof oonplatenpro- gramma „Disco-Festival" „Het schip in de mist" is een hoorspel van Dick Dreux, dat onder regie van Jan C. Hubert om 10.40 uur de lucht in gaat. Het Brabants Kamerorkest voert in het KR.O .programma om 8 uur populaire klassieken uit. Om 9.40 uur zyn er operetteklanken te beluiste ren. VOOR ZONDAG 8 SEPTEMBER Hilversum. 402 m. VARA: 8 00 Nws.. postdulvenber. en soc. strydlled 8 18 Weer of geen weer. I gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toe spraak VPRO: 10 00 V. d. kind. IKOR: 10.30 Rem. Kerkdienst. 11 30 Vraag en I antw. VPRO: 11.45 Flitsen: nws. van 1 eigen erf. AVRO: 12.00 Popularls: ge- var. platenprogr. 13.00 Nws daarna event, postdulvenber. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Klankjuwelen. 13.50 Boek bespreking. 14.00 Lichte muz 14.25 Het einde van de reis. hoorspel. 15.10 Planoduo: klaas. muz. 15.45 Eigen weg. cabaret. 16.00 Jazzmuz. 16.30 Sport- revue. VPRO: 17.00 Bèta: nws. uit de wereld van de natuurwetenschappen. 17 15 Stad en land. gesprek. VARA: 17.30 V. d. Jegd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjournaal. VARA: 18.30 Salonork. en zangsollst. 19.00 Boeketje romantiek: liedjes. 19.25 Klass. gram AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Licht lnstr. ens. en zangsolist: optre den voor Hllversumse scholleren 20.40 Kolderkeuken: amus.progr 21.10 Gram. uit verschillende windstreken. 22 00 Beschouwing over Der Ring des Ni- belungen. 22.30 Nws. 22.40 Act. en meded. 23 00 Lichte muz. uit Zuld- Amerika. 23.25 Lichte ork.muz. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Sweellnckorgelbespellng: klass muz. 8.30 Morgenwijding. 9 15 Samenzang, met begeleiding van orgel en koper- ens KRO: 9 30 Nws. 9.45 Klass. piano- muz. 9 55 Inl hoogmis. 10 00 Plechtige hoogmis. 11.30 Fragmenten uit het klass. en romantisch repertoire. 12.05 Paris et ses vedettes. 12.25 Lichte gram. 12.50 Buitenl. comm. 13.00 Nws. en meded. 13.10 Lichte gram. 14.00 Ka- merork. en solist: klass. en moderne m.uz. 15.00 De Vliegende Hollander, praatje. 15.10 Lichte gram sportrep., comm. en uitslagen. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Blijf zitten waar Je zit, radio drlve-in voor Jonge mensen. 17.15 Zingt het voorbedachte lied: ge deelten uit een oecumenische zang avond. 17.45 Mensen, praatje. 18.00 Het Geladen Schip, rubriek ln het raakvlak van kerk en cultuur. 18.30 De kerk aan het werk: act. van het kerkelijk erf. 18.40 De kerk en sociale vragen, kanttekeningen bij de kanselboodschap die deze zondag op verzoek van de oecumenische raad ln de aangesloten 19 00 Nws. uit de kerken. 19.05 Vocaal ens. en orgel: oude en moderne liede ren. 19.30 Gesprekken over de Heidel- berger. lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Een moeilijk afscheid, hoorspel. 21.00 Strijkkwartet en cello: klass. muziek. 21.50 Lichte gram. 22.20 Mgr. dr J. A. E. van Dodewaard 25 Jaar priester, gesproken portret. 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nws 22.40 Avondgebed. 22.50 Limburgs symf -ork.: klass en moderne muz 23 35 Moderne plano- muz. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. P N. Kruyswyk; 11 uur ds. G. Toorn vliet - ultz. dienst voor belangstellen den. gehouden op 1 september 1963; 4 uur ds. P. N. Kruysw(jk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00 Eurovisie: rechtstreekse rep. van de wereldkampioenschappen waterskiën te Vlchy. 15.45 Paardesport. rep. van de St. Legerren op Dulndlgt. 16 15 Eurovisie: Voortzetting reportage waterskiën te Vlchy. 17.00-18.15 Euro visie: rep. van de laatst ronden en de finish van de Italiaanse Grand Prix te Monza. 19.30 Weekjoumaal. 20.00 Sport ln beeld. VARA: 20.30 Hou 't fijn!, cabaretprogr. 21.00 Achter het nieuws. 21.35 Getroffen dorp. film uit de Dick Powell-serle. 22.25 Signalement: figu ren en verschynselen uit de wereld van muziek, toneel, literatuur en beelden de kunst. NTS: 22.50-22.55 Journaal. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Country questions: vragen- beantw. 13.40 Praatje. 14.00 Wenken v. d. tuin 14.30 Klass. muz. (In de pauze: 15.09-15.24 Lezing). 16.00 Ge sprekken. 16.40 Britse volksliedjes. 17.00 V. d. Jeugd. 17 50 Praatje. 17.55 Weer bericht. 18.00 Nws. en Journaal 18.45 Gevar. muz. en zang. 19.45 Godsd. BIOSCOPEN Trlanon-theater: „West Side Story". 14 Jr. Werkd. 2 en 8 uur; zond. 2. 5 en 8 uur. Re\: ..De koninklijke piraat". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur; woens dag en donderdag „Onteerde mels- Jes". 18 Jr. Casino: „De Corslcaanse tweeling broers". 14 jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. I Donderdagcyclus „Huls van bamboe". Lldo: ..Raptus". 18 Jr. Werkd. 2 30, 7 en 9 45 uur; zond. 2.30. 4 45, 7 en 9.15 uur. Luvor: ..'s Nachts lokt de liefde". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „M'n vrouw slaapt niet al leen". 18 Jr Werkd 2 30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur; zat. 7 en 9.15 uur „De dood strijd der Semlnoles". 14 Jr. Zond. 7 en 9 15 uur; dl. en woe. 8 uur „Cape Fear". Dond. 8 uur „De Dui vel slaapt nooit". Zondag- en woens dagmiddag half drie „Tarzan de Wolfshond. A.l. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen: Tentoonstelling van 3 Vlaamse Kunstschilders. Dagelijks 2- 5 en 7-9 u. (tot en met 12 september) Legermuseum (Pestbulslaan)Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u (zondag 1-4 uur). Ryksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat I». Dag 10-17 uur; 's zon dags 13-17 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde Ten toonstelling .Op trek" (van noma den trekken en kamperen") Werkd* gen 10-5 uur; zondags 1-5 uur (tot 6 oktober). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Ryksmuseum van Oudheden Dage- j ujks 10-5 uur: zond 1-5 uur Rijksmuseum voor de geschiedenis j der natuurwetenschappen Dag 10-4 uur; zond 1-4 uur Weekeindedlenst der tandartsen Voor nabloedlng of ongeval te allen tijde directe hulpverlening. Voor alle I overige hulp: zaterdag half zes en zon dag één uur en half zes tandarts G. J. van Erk. Witte de Withlaan 6. Oegst- geest. I Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge- i woerd 171. tel. 20502. De dienst van apotheek R van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waarge nomen door Apotheek Herdlngh en Blanken. De Oegstgeester Apotheek. Wilhel- mlnapark 8. tel. 53274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren: Llgtenberg. Witte Singel 33. tel. 22630; Pleterse. Hoge Rijndijk 4. tel. 24403; Roodenburg Vermaat. Boshui- zerlaan 8. tel 26655; Pleiter. Fruln- laan 11. tel. 31337 en Langezaal. Witte Singel 30. tel. 24855. By peen gehoor van uw huisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel vp dokterstelefoon 22222. progr. 20.25 Liefdadlgh.oproep 2030 Hoorspel. 21.00 Koorzang. 22.00 Nws, 22.10 Lezing. 22.50 Epiloog. 22.5! Weerber. 23.00 Nws. 23.02-23.45 Piano spel. Engeland. BBC' Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Verzoekprogr. 13.32 Amusjnuz. 14.00 Gevar. progr. 1430 Lichte muz 15.00 Filmkron. 16.00 De Top Twenty en de beste nwe gram. 17.00 Relsrep 18 00 Zang en lnstr. begeleiding. 18.30 Twintig vragen. 19.00 Hoorspel. 19.30 Nws 19 35 Ouderwetse dansmuz. 20.30 Godsd samenzang. 21.00 Popul. gram. 22.00 Jazzmuz. 23.30 Muzikaal rendez vous. 23.50 Avondgebeden en gewydr muz. 23.55-24.00 Nws. \ordwe«tdeut«cher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus muz. 13.00 Nws. 13.1 Amus.muz. 14.30 Ierse volksliederen 15 00 Verzoekprogr. 16.45 Dansmuziek, 18.15 Moderne muz. 1845 Wiegen- liederen. 19 00 Nws. 19.30 Gevar. muz. 21 45 Nws. 22.50 Amusjnuz. 24.00 Nws. 0.15 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrMk III, 280 en 233 m. 12.00 Nws. 12.10 Moderne en klass. muz 15 50 Le Sire de Vergy, opera- buffn. 17.45 Klass. en moderne muz. 19.30 Gevar. muz. 21.30 Liederen. 23.00 Gevar. muz. 23.49-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 in. 324 m.: 12.00 Nws. 12 03 Harmonie- en fanfaremuz. 12.30 Weerber. 12.35 lnstr. muz. 12.50 Progr.-overz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 V. d. sold. 14.00 Nws. 14 03 Opera- en Bel Cantoconc 15.30 Gevar. progr.. met sportber. en -reportages. 17.00 Nws. 18.00 Nieuws. 18 03 Gevar muz. 18.30 Godsd ultz. 19.00 Nws. 19.30 Amus.muz 20.00 Mu zikaal progr. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23 00 Nws. 23.05 Kamermuz. 23.55 -24.00 Nws. 184 m.: 11.55 Gram 12.18 Chansons. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. en re portages. 14.02 Nws. 17.05 Gevar. muz. en reportages. 19.30 Nws. 20 00 Gevar. progr. 22.00 Wereldnws 22.15 Gevar. muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nieuws. VOOR MAANDAG 9 SEPTEMBER Hilversum, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram. 8 00 Nieuws. 8.15 Lichte gram. 9.00 De Groenteman. 9 05 Viool en piano: klass. muz. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwydlng. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Even bijpraten, progr. v. d. vrouw. 12.00 Dansork. en zangsollsten. 12.30 Meded t.b.v. land- en tulnb. 12.40 Elektronisch orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded.. event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Licht lnstr ens. et zangsolisten. 14.00 Pianorecital: mo derne en klass. muz. 14.30 Voordracht. 14 45 Kleurrijke klanken: muzlekrevue. 15 45 Radio Matinee: klass ork.werken. 17.15 V d. padvinders. 17.30 Country and Western Music. 17.50 Militair comm. AVRO: 18.00 Nws. 18 15 Event, act. 18.20 Metropole-ork. 19.00 Licht lnstr. ens. 19.15 Act. 19 30 Van. voor en door amateurs. 19.45 Gram. 20 00 Nieuws. 20 05 Bayreuther Festsplele 1963Der Ring des Nlbelungen - Das Rhelngold, opera. 22.55 Nws. 23.05 Beursber. en meded. 23.10 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Oude muz. 7 35 Sportuitsl. van zaterdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws 8 15 Gewyde muz. 8.30 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Lichte gram. 9 40 V. d. vrouw. 10.10 Klass. gram. 10.45 Rondom het Woord: theologische etherleergang. 11.05 Oude Italiaanse liederen 11.20 Lichte muz. 11.50 Lichte gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33 Meisjeskoor en licht lnstr. kwintet. 12.53 Gram., event, act. 13 00 Nieuws. 13.15 Licht ens. 13 45 Lichte gram., 14 05 Schoolradio. 14.35 Moderne ork. muz. 15.20 Moderne gram. 15.35 Vocaal ens 16.00 Bijbeloverd. 16.50 Fluiten».: oude muz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Gram. v. d. kleintjes. 17.30 Gram 17 40 Beursber. 17.45 Lichte gram. 17.50 Re- geringsultz.Ingenieurswerk ln Suri name. door lr. J. Kulperbak. NCRV: 18.00 Popul. orgelbespeling.; 18.20 Zendtijd politieke partijen: KVP.I 18 30 Met band en plaat voor U pa raat: klass. muz. 18.50 Openb. Kunst bezit. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10, Lichte gram. v. d. teenagers. 19.30 Ra diokrant 19.50 Lichte gram. 20 25. Sneltrein Ingesloten, hoorspel. 21.25 Planorecital: Spaanse muz. 22 05 Voor-! dracht. 22.15 Belaardmuz. uit de Ne-, derlanden. 22 30 Nws. en herh. SOS-I berichten. 22 40 Avondoverd. 22.55 Boekbespr. 23.05 Promenade-ork. 23.35 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Huckleberry Hound, te kenfilm. 19.52 Muzikaal Intermezzo. 19.58 Het Manneke. 20 00 Journaal en weeroverz. 20.20 Politieke partyen G.P.V. 20.30 Cyrano de Bergerac, speel film. 22.20 Dat ziet men alleen ln Callfomlë, filmrep. 22.40-22.45 Jour naal. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Moderne en klass. ork muziek. 12 55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. en comm. 13.40 Klankb. 14.10 Gevar. muziek. 14 40 Pianospel 15 00 Hoorsp. 16.30 Progr. v. oudere luis teraars. 17.00 V. d. Jeugd 17.50 Act 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Reg. progr. 19.00 Franse theatermuz. 19.30 Promenadeconc 20 45 Hoorspel. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Engelse en Ameri kaanse volksmuz. 22.59 Weerber 23.00 Nieuws. 23.02 Voordracht. 23.15-23.45 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 15(»0 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Lichte muz. 13.45 V. d. kind 14.00 V. d vrouw. 15.00 Dansmuz. 15.31 Gevar. muz. 16.15 Dagb. 16.31 Ultsl. races en cricket. 16.35 Gram. v. d. Jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.31 Gevar. progr. 18 33 Sportoverz. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. en Journaal. 19.31 Gevar. progr. 20.00 Hoorspel. 20.30 Nieuws en act. 20.40 Lichte muz.. zang en pianospel 21.30 Lichte muz. 22.31 Sportnieuws 22.35 Gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12 00 Amus.muz. 13.00 Nws 13.15 Amus.muz. 16 00 Nwe gram 17,00 Nws. 1900 Nws. 19.30 Klass. en moderns muz 21 45 Nws 22 15 Jazzmuz. 23.05 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.20 Operette- melodieën. 1.00 Weerber. en gevar. mu ziek. Frankrijk ÏTÏ, 280 en 235 m. 32 ^o3!^8',,32'30 Klass en moderne muz. 13 05 Berichten of gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Klase. ?^^?c^erne muz 15 53 Gevar. muziek. 16.00 Nwe gram. 16 30 Gevar. muziek. 18 05 Kamermuz. 18 59 Nws. 19.20 Ge var muz. 20.00 Klass. en moderne mu ziek 22 45 Gevar muz. 23.10 Gevar. muz. 23.49-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 "V '2 °0 Nws. 12 03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landbou- wers. 12.42 Lichte muz. 12.50 Beurs berichten en progr .overz. 13 00 Nws. en weerber. 13.15 Kamermuziek 14.00 Nws_ 14.03 Lichte muz. 14.30 Symfo- *?ncJ 16 00 Nws 16 03 Beursber. 16.09 V. d zieken. 17.00 Nws 17.15 3J0e.d„er*"u37'40 Orgelmuz. 18 00 Nws. ÊLiLf1'Chtf« £uz 18 38 Paardesport- ber chten. 18.20 V. d sold 18.50 Ra- 1900 N£8; 3940 Gperamuz. 20M Opera- en Bel Cantoconc. 2120 Pianorecital. 21.15 Mister President musical. 22.00 Nws 22 15 Volksdansen 93nnZM«goeno'»«l3^ 06 7j*ven kunst*n- OA 22 ft £3 -5 Kamermuz. 23.35 Nws. 24.00-045 V. d. zeelieden. 484 nu: U.55 Gram. 12.30 Gevar. progr. 15.03 Gram. 15 33 Idem. 1008 Operettefragmenten. 17.15 Belg. muz. 18 03 V d. sold. 18 30 Llchte muz. 19.30 Nws 20.00 Hoorspel. 20.50 Ge*ar muz. 22 00 Wereldnws. 22.15 Jazzmuz 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 2