Rijnlands Revalidatie-Centrum kreeg een gift van fl. 50.000 3 Van het Comité Verkoop van Kinderpostzegels JEUGD MOET VAN HET ROKEN AF! Raad van Voorschoten debateert lang over woningwetwoningen Belkacem Krim uit parlement Algerije Voor internaat in Katwijk aan Zee LI 5 ïan Overheid gaat actie voeren Bezuinigingen tloor zeer lage curveprijs gezocht in schuren Duitse dienst in opspraak Lezers schrijven „De Kieviten" lieeft plannen voor tennis 44 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 (Van één onzer redacteuren Arbeid, toewijding, vertrouwen". Deze drie woorden zijn ge brand in de prachtige ramen van de trouwzaal van het Katwijkse raadhuis. Zij waren zeer toepasselijk voor de intieme bijeenkomst, die gistermiddag werd gehouden. Daarin werd namelijk gespro ken over verzorging en behandeling van de spastici. die ver pleegd worden in het Rijnlands Revalidatie-Centrum, een buiten kliniek van het Rotterdamsch Zeehospitium. Tijdens dit samen zijn werd door het Comité Verkoop van Kinderpostzegels een bedrag van f 50.000 overhandigd voor de bouw van een internaat op het terrein van dit zeehospitium. zei zu, lang de gewoonte geweest, dat j dit bedrag op basis van verpleegdagen heeft het landelijk bestuur een be- I is en op de plannen, die het bestuur langrijk bedrag bouwobjecten. uitgetrokken voor Belangrijke gift Het verheugde haar. dat ztf namens dit bestuur aan de geneesheer-direc teur van het Rotterdams Zeehospi tium. dr. E. II. J. Warns, een schrij ven mocht overhandigen met de me dedeling. dat door het Comité Ver heeft, namelijk de bouw van twee internaten voor in totaal 24 patiën ten. Deze twee bungalowachtige pavil. Joentjes merkte dr. Warns op. zfjn echter een druppel op een gloeiende plaat want er liggen thans reeds meer dan veertig aanvragen voor op neming in het centrum te wachten. Het eerste paviljoen hoopt men spoe dig te kunen realiseren. Er zal na koop van Kinderpostzegels een be- meliik aan een reeds bestaand ge J.- A AAA I v Begin 1962 werd de ..zeehal", een klein gebouwtje aan de boulevard te Katwijk aan Zee op het terrein van het zeehospitium, nadat het ver bouwd was tot bungalow, ingebruik genomen. Negen spastici werden er in gehuisvest. Het was een aarzelend begin, doch er werd mee bereikt, dat deze negen gehandicapten een „ge- zin" gingen vormen met een eigen 'LK| huis. dat zo goed mogelijk de nor male samenleving benaderde en waar door ook kon worden voorzien in een onderhoudsbehandeling, die de best bereikbare lichamelijke toestand zou bestendigen. Nu anderhalf jaar later heeft het I bestuur van het Rijnlands Revalida tie-Centrum een vergunning aange vraagd voor de bouw van een tweede internaat, geschikt voor oudere spas tici en binnenkort hoopt men te kun nen overgaan tot het bouwen van een derde bungalow voor zeer jeugdige gehandicapten. In iedere internaat zullen twaalf patiënten kunnen worden opgeno men. De totale bouw- en inrichtings kosten worden geraamd op ongeveer f. 325.000.— drag van f 50.000 zal worden overge maakt ten behoeve van de bouw van een internaat voor het Rijnlands Re validatie-Centrum. Dr. Warns was zeer getroffen door deze belangrijke gift. Hij dankte in burgemeester Duinker het gehele Katwijkse gemeentebestuur voor de tot nu toe ondervonden medewer king. waaruit blijkt dat het grote waardering heeft voor het werk van de gezondheidszorg. De dames van het plaatselijke comité voor de ver koop van kinderpostzegels was hij zeer erkentelijk voor de. spontane medewerking, want, zei hij. wij heb ben van dit comité reeds eerder een gift van f 4000 mogen ontvangen. Twee internaten i 7- DEN 1 i RF olin u 1 ans. Pff Medewerking Dank zij deze gift van f. 50.000.— de op initiatief van de heer J. P. /r Brouwer georganiseerde actie van de YI Leidse sportverenigingen, waardoor V f. 12.500.kon worden overhandigd, de medewerking van de Rotterdamse Stichting „Tehuis voor Oudere Spas- tici" en de toegezegde steun van de Dr. Winthrop M. Phelps-Stichting 3 voor spastische kinderen te Amster dam en enkele andere instanties was het bestuur van het Rijnlands Reva lidatie-Centrum in staat plannen te maken voor de bouw van deze twee bungalows. Burgemeester H. Duiker vond het 1 prettig dat de overhandiging van de zo belangrijke gift van het comité Verkoop v. Kinderpostzegels kon ge schieden in „het huis v. d. gemeente". Hy begroette prof. dr. P. Gailaard uit Leiden als voorzitter van het Rotter damsch Zeehospitium, de geneesheer directeur dr. E. H. J. Warns en de 328É verdere bestuurs- en stafleden van dit hospitium, alsmede mevrouw A. v. d. WeerdtVos en de overige dames van het Katwijkse Comité Ver koop van Kinderpostzegels. 1 6" Jw sl >E OW t IS ken daal Onbaatzuchtig bouwtje op het terrein een vleugel worden aangebouwd. Het hoofd van de afdeling onder wijs van het Katwijkse revalidatie centrum, de heer H. v .d. Maaden, vertelde, dat dit centrum op onder wijsgebied, dank zij de medewerking van het bestuur van het Rotter damsch Zeehospitium, aan de spits staat en dat men in binnen- en bui tenland belangstelling toont voor de geestelijke aanpak en opvoeding van de in Katwijk verpleegde gehandi capten. Het is naar zijn mening noodzakelijk, dat de patiënten zo jong mogelijk worden opgenomen in het centrum, omdat dan de beste re sultaten bU de geestelijke en licha melijke opvoeding worden bereikt. Tenslotte heeft prof. dr. Gaillard als voorzitter van het Rotterdamsch Zeehospitium burgemeester Duiker bedankt voor de ondervonden gast Hierna ging dr. Warns uitvoerig werd verdeeld onder de Inrichtingen, i in op de arbeid die in het revalida- TOU.„„, die het naar eigen goeddunken moch- tie-centrum wordt verricht en op de vrijheid en medewerking tn in het ten besteden om de gehandicapte noodzakelijkheid van en de mogelijk- plaatselijk comité het landelijke voor kinderen vreugde te verschaffen. Nu heden bij de behandeling van spastici. de waarlijk vorstelijke gift voor de de opbrengst steeds groter wordt Hij wees op wat tot nu toe gedaan bouw van een bungalow. TUC pleit voor 40-urige werkweek Het Britse vakverbond T.U.C. heeft gisteren aan het slot van zijn jaar vergadering in Brighton nogmaals gepleit voor een 40-urige werkweek voor alle arbeiders. De afgevaardigden werden ervoor gewaarschuwd dat praten alleen niet voldoende zou zijn om dit te verkrij gen. Een vakbondsleider zei. dat het werk van commissies en het houden van openbare demonstraties „doel treffende wapens" zouden zijn bij de aanspraken op een kortere werkweek. Een resolutie van de bond van win kelpersoneel om een beroep te doen op de volgende Labourregering gelijke vergoeding voor mannen en vrouwen bij gelijke arbeid wettelijk te verzeke ren. werd zonder tegenstemmen aan vaard. VS leveren Laos straalvliegtuigen Engeland heeft gisteren een Rus sisch verzoek om gezamenlijk de in ternationale controlecommissie voor Laos te vragen een onderzoek in te stellen naar Amerikaanse wapen leveranties aan Laos, van de hand gewezen. Volgens prins Soevonoevong, de leider van de pro-communistische Pat het Lao. hebben de Verenigde Staten de rechts-georienteerde ge neraal Phoemi Nosavan veertien mi litaire vliegtuigen geleverd. De Britse woordvoerder zei dat de beoordeling welke wapens in Laos mogen worden toegelaten uitsluitend tot de competentie van de Laotische coalitieregering behoort In Washington is gisteren officieel bevestigd, dat de Verenigde Staten op verzoek van de regering van Laos Aantal sterfgevallen door kanker in één jaar met bijna 2000 gestegen (Van onze Haagse correspondent) Nederland zal trachten de jeugd van het roken af te houden en daarmee het aantal potentiële gevallen van longkanker te be perken. De overheid zal hiervoor actie gaan voeren. Tweehon derdduizend gulden is hiervoor uitgetrokken op de rijksbegroting voor het volgend jaar, maar de directeur-generaal van de Volks gezondheid. prof. dr. P. Muntendam, hoopt dat ,.deze eerste stap gevolgd zal worden door andere om het roken van sigaretten tegen te gaan". Hij maakte dit bekend bij de her denkingsbijeenkomst ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van het Nederlands Kanker-Instituut vandaag in Amsterdam in het In stituut voor de Tropen gehouden. Prof. Muntendam onthulde nog meer: het aantal sterfgevallen door kanker in één jaar is gestegen met bijna 2.000 tot 20.535. Dit cijfer over 1962 van het C.B.S. is nog niet ge publiceerd. De gegevens over de sterfte door kanker, geven, aldus de directeur- generaal. reden tot ernstig beraad. Nog te meer door het merkwaardige ongeveer tien dagen geleden zes verschil in de kankersterfte tussen straalvliegtuigen voor verkennings doeleinden hebben geleverd, ter ver vanging van zes lesvliegtuigen die niet meer de lucht in konden. rium geïntegreerd zyn. Dat moet noodzakelijkerwijs, ook In de ver- pleegprys tot uitdrukking komen. In zijn toespraak ging prof. Mun tendam voorts in op het werk van het Kanker-Instituut, dat zowel in het binnenland als in het buitenland sterk wordt gewaardeerd. Verleden en heden stellen de prognose voor de toekomst alleszins gunstig, zei prof. Muntendam. Halve eeuw Vrijz. Hervormden De kwestie prof. Smits De bijzondere vergadering ter vie ring van het 50-jarig bestaan van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den in Nederland, vrijdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam gehou den, werd mede bijgewoond door het bestuur van de V.H.-Vrouwenfede- ratie, vertegenwoordigers van de sy node der Ned. Herv. Kerk. van de Centrale commissie voor het vrijzin nig protestantisme, het Internatio naal Verbond van Vrijzinnig Chris tendom, de V.P.R.O., de commissie tot de zaken van de Remonstrantse Broederschap, van de Doopsgezinde Broederschap, van de Lutherse Kerk en van de Ned. Protestanten Bond. In het begin van zun openingsrede begroette de voorzitter, prof. mr. A. Mulder, deze gasten, daarbij de hoop uitsprekende dat „in deze bijeen komst iets van de openheid zal door klinken die wij „onzerzijds in het contact met anderen op prijs stellen". Bij de bespreking van enkele in terne kwesties herinnerde prof. Mul der aan de twee jaar geleden „ken nelijk onredelijk" tegen prof. P. Smits genomen beslissing (ontneming van de bevoegdheden die hij als emeri tus-predikant bezat). Deze beslissing was. aldus spreker, „wel wetmatig, echte niet rechtmatig": een gemeen schap kan wel enige tUd. doch niet blijvend de spanning tussen wet en recht verdragen. Een triest voorbeeld levert de ras senscheiding in de Ver. Staten. Nu de negerbevolking mondig is kan zij de wettelijke discriminatie niet meer aanvaarden. De wet moet nu aan het recht worden aangepast. Zo niet dan wordt de wet niet meer erkend. De beslissing inzake prof. Smits moet ook aan het recht worden aangepast: er was geen leertucht: dus vragen wij herstel van de bevoegdheden". De vrouw in het ainht De eerste burger van Katwijk wees op de onbaatzuchtige arbeid, welke deze dames voor de verkoop van deze zegels In de koude decembermaand van het vorig jaar hebben verricht en het verheugde hem. dat het natio nale comité een deel van de lande- lijke opbrengst heeft bestemd voor de bouw van een internaat te Kat- „.ijk I in de dienst der kerk en daarby in het bijzonder na te gaan of en zo ja. Nadrukkelijk stelde de heer Duiker, dat het gemeentebestuur grote waardering heeft voor wat in het revalidatie-centrum wordt gedaan traal v°or de spastici, want. zei hij, onze fslotf IRI INI NGS ens >cpl i het •d icnba veri hen EG 1 I I L >ng. me ISTE No. I I). Laste s. 1 gedachten moeten niet alleen uit gaan naar de woningbouw en de leniging van de woningnood, welk laatste in Katwijk bijna onbegon nen werk is. Mevrouw Van de Weerdt-Vos, de presidente van het Katwijkse comité wees erop, dat de totale toeslag op de kinderpostzegels in ons land in totaal f3.025.000 heeft opgebracht. Het is, onliu bl bod 67 /ff lstef Dtale in on DE: NOC 3, gr 17.90 PN0l 14. gr 11.35 - P- ining 9. 24 i val g 31. De wateroverlast, die twee complexen woningwetwoningen in de Vlietwijk hebben en de verzakkingen van 120 schuurtjes hebben in de gemeenteraadsver gadering van gisteravond lang durig de aandacht gehad. Het voorstel van B. en W. voorzag in het betegelen van de brand gangen en het aanbrengen van riolering daarin en tevens in het herbouwen van 15 en verbete ren van de andere schuurtjes. De heer Bakels (Prot. Chr.), bouw- deskundige, was zelf op onderzoek uitgegaan en had onder meer gecon stateerd, dat de fundering van de schuren slechts 20 cm gronddekking had. terwyl het minimum toch wel 60 cm Is. Hij vond het voorstel te provisorisch en meende, dat het „goed geld naar kwaad geld gooien is". De heer Pels (P. v. d. A) vond dit een nare. droeve zaak. Ook hij zag de noodzakelijkheid in' van voorzie ningen op korte termijn, maar stelde toch een aantal vragen De heer Pels vroeg of de ontwikkeling van Voor schoten zo is. dat de dienst Open bare Werken het niet aan kan hoe het overleg tussen architect, aanne mer en de dienst was geweest, of de architect of de aannemer nog aan sprakelijk gesteld zouden kunnen worden. De generale synode van de Geref. Met huivering en vrees dacht hU Kerken, die in Groningen bljeefl is. aan de andere woningwetcomplexen besloot deputaten te benoemen met in Vlietwijk en ook vroeg hij zich af de opdracht om een onderzoek in te 0f daar eveneens dergelijke moeilijk stellen naar de plaats van da vrouw heden te verwachten zijn. Ook de heer De Groot VVD vond dit een zeer ernstig voorstel. De in druk wordt, gewekt, dat de voorbe reidingen voor deze bouw onvoldoen de zijn geweest. Nu komen er bijzon der hoge kosten zonder dat het com fort verbetert. Tevens vreesde hij voor onvolmaaktheden aan de andere niet ontvangen is en het nog niet te bezien is wanneer die af kan ko men, stelden de heren Pels en Por- tanier voor een provisorische oplos sing te zoeken. Ook de dienstwoningen erbij kun nen nog niet gebouwd worden. Ge tracht zal worden de beide woningen samen met de 56 te bouwen woning wetwoningen aanbesteed te krijgen. Het voorstel tot verhoging van de kledingtoelage voor ambtenaren werd na ampele discussie teruggenomen om het eerst in de commissie voor georganiseerd overleg te behandelen. De heer Van Eerde (PvdA» verde digde namelijk zijn voorstel om in plaats van een verhoging van f 65 op f 80 tot f 100 te gaan. Bij de be spreking bleek een onvolledigheid in het raadsvoorstel. Daaruit was te lezen, dat sedert 1952 het bedrag f 65 was geweest, maar tijdens de verga dering bleek, dat het bedrag in 1961 van f 40 tot f 65 was opgetrokken. Rondvraag Zilveren jubileum mevrouw S. Lagas Gisteren herdacht mevr. S. Lag as- van der Blom het feit dat zij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Sajetfabrieken P. Clos A Leembrug gen. Tijdens een intieme huldiging heeft de president-directeur Ir. C. Leenbruggen haar op hartelijke wij ze toesprak. Spreker achtte het een grote uitzondering, dat een gehuwde vrouw 25 jaar bij haar werkgever in dienst blijft. Dat de jubilaresse twijnen kan op verschillende machines, vond spre ker voor het bedrijf van grote waar de. Mr. Leenbruggen overhandigde de gebruikelijke enveloppe met inhoud vergezeld van een stoffelijk geschenk. De bedrijfsleider, de heer J. Sap. sprak vervolgens zijn gelukwensen uit. Tenslotte voerden nog een ver- diger van dc afdeling twijnerU en het jubilarus fonds het woord. Hij prees zich zeer gelukkig met een ar beidskracht. die 25 jaar onafgebro ken haar beste krachten aan de fir ma heeft gegeven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Ronald, zn. van J. S. Werkhoven en A M. Knaap: Frederlk Jacobus, zn. van 1 Bleeker en A. Ris; Petrus Maria. zn. van J. A. M. van Haaster en J. O. Kots; Carolina Suzanne, dr. van V. -4 Ul D'Andrea en G. M. van Leeuwen. GETROUWD, van Willigen en M D. M. Deur- in hoeverre haar de toegang tot de ambten in de kerk behoort te worden geopend. De synode heeft zich opnieuw bezig gehouden met de richtlijnen over de gezinsvorming. Zij deed een tiental uitspraken, waarin aandacht gevraagd wordt voor de grote betekenis van huwelijk en gezin als instellingen Gods. Het kan niet in strijd met Gods woord worden geacht en staat dus in de vrijheid van de gehuwden, die van gezinsuitbreiding moeten afzien, in dit geval op verantwoorde wijze ge zinsuitbreiding te voorkomen. Hiertoe is niet alleen de methode voor alge hele of tijdelijke onthouding geoor loofd. maar evenzeer het gebruik maken van bepaalde middelen, die in overleg met een bevoegd medicus kunnen worden aangewend, zo besloot de synode. De gehuwden behoren daarbij te bedenken, dat God mede door de gezinsvorming zijn gemeen te bouwt, en dat de kinderen als een geschenk uit Gods hand moeten ont vangen en verzorgd worden. De synode wordt dinsdagmorgen voortgezet. kanker- onderzoekers onderscheiden Vier jonge kankeronderzoekers zijn ter gelegenheid van het gouden ju bileum van de Vereniging „Het Ne derlands Kankerinstituut", onder scheiden met de Rotgans-medaille, welk eremetaal destijds is ingesteld bij het aftreden van de eerste voor zitter van het instituut, prof. Rot gans, „om wetenschappelijke onder zoekers. die zich op het gebied van j kankerresearch bewegen, te eren en aan te moedigen". De onderscheiden kankeronderzoe kers zijn: dr. P. Emmelot, medewer ker aan het Nederlands Kankerinsti tuut, dr. R. C. van der Heul. hoofd van de afdeling histo-diagnostiek van het pathologisch laboratorium te Leiden, dr. P. J. Thung, hoofd van de sectie experimentele pathologie van het Antoni van Leeuwenhoek huis. en dr. A. Zwaveling, chirurg te Leiden, die medio september voor een jaar naar Amerika vertrekt om daar te gaan werken bij prof A R. Cur- reri. hoofd van de tumor-kliniek van de universiteit van Wisconsin. complexen De bouwdeskundge van de KVP. ir. R om bouts, constateerde dat in dit geval de architect geen enkele verantwoordelijkheid draagt, omdat deze het recht had volkomen te ver trouwen op de technische diensten van de gemeente. Er is sprake van nalatigheid, namelijk omdat een ge degen onderzoek ontbroken heeft. Wethouder Dekker verbond in zijn verdediging van het voorstel alle moeilijkheden met de curveprljzen voor de woningwetbouw. Toen deze 107 woningen gebouwd moesten wor den in 1957 bleek de aanneemsom liefst drie ton boven de curveprijs te liggen De huizen moesten echter worden gebouwd. Men heeft niet wil- len en kunnen bezuinigen op de woningen zelf enheeft de verminde ring speciaal gezocht in de schuren, die niet op palen gebouwd zijn. De regering heeft de prijzen voor de woningwetbouw toen en nu nog steeds veel te laag staan. De wethouder kwam tijdens zijn betoog met een door de comn.issie voor openbare werken gevraagd rap port van het laboratorium voor grondmechanica. Hu besprak de ad viezen en constateerde, dat het nood zakelijk is, dat nu reeds dit plan wordt aangenomen, om vooral v^or de winter geen tijd verloren te laten gaan. Na langdurige discussies, welke even verward dreigden te worden, werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Daarbij werd echter be paald. dat het gevraagde krediet niet slechts voor een deel van de schu ren. maar voor alle bestemd zou zijn. In een op korte termijn byeen te roe pen commissievergadering zal be sproken worden wat gedaan zal wor den. Omdat het noodzakelijk is zeer snel te werken verenigde de raad zich met het voorstel. Wanneer een aula Ook dc mededeling, dat de nieuwe Een tweetal belangrijke punten kwam nog bij de rondvraag ter spra ke. Ten eerste een vraag van de heer Plomp, hoe het komt, dat de politie verordening. waarbij verboden werd om ongebruikte voertuigen op de openbare weg te houden, kennelijk geen uitwerking heeft gehad in de Langenhorststraat, waar voor auto- crosses bestemde voertuigen staan en niet alleen het parkeren van andere auto's belemmeren, maar ook veel lawaai bij het halen en brengen (speciaal in de weekeinden 'snachts) geven en bovendien een gevaar vor men. De burgemeester, die over deze ..politiezaak" niet hoefde, maar wel wat wilde zeggen, merkte op. dat er nog wat moeilijkheden kleven aan het toepassen van eie verordening, maar dat voor dit geval andere maatregelen effect zullen sorteren. In de commissie voor de strafveror deningen zal echter dit probleem zeer binnenkort aan de orde komen. Met veel waardering werd door alle fracties gesproken over het jaar verslag van de schoolartsendienst. Enkele punten werden nog bespro ken. maar hoofdzaak was. dat de raad er behoefte aan bleek te heb ben het werk van de schoolartsen in het openbaar te prijzen cn ook dit jaarverslag bijzonder waardeerde. Alle andere raadsvoorstellen wer den (na geen of weinig bespreking) door de raad aangenomen. mannen en vrouwen. Tien jaar ge- leden bedroeg de hogere sterfte bü mannen 2%. Nu is dit percentage on geveer 26<o. Prof. Muntendam bleek een voorstander van enkele weten schappelijke centra in ons land, waarin enerzijds een optimale be handeling voor speciale aandoenin gen gewaarborgd is en waarin ander zijds juist de concentratie van er varingen en kunde de grondslag kun nen vormen voor verdere wetenschap- i pelyke ontwikkeling. Voor de kanker- bestrijding moeten er niet teveel kli nieken zijn. Zij kunnen niet alle over de nodige wetenschappelijke man kracht en voorzieningen beschikken. Indien dit inzicht niet in de practijk groeit, aldus prof. Muntendam, dan moet de overheid regelen. „Mag de overheid wel in tijden van nood voedsel distribuéren maar geen regelingen treffen voor de spaar zame mogelijkheden van wetenschap pelijke toepassing ln het belang van de gezondheid van de mens?" zo vroeg hij zich af. Een andere voor waarde voor de toekomst van de kan kerbestrijding noemde hi) een betere honorering van wetenschappelijke werkers. „Het is de plicht van de overheid de financiële kloof te overbruggen tussen de man in het laboratorium en de arts aan het ziekbed" zei de directeur-generaal. Voor het Kankerinstituut zal dit voor de toekomst betekenen, dat een prijsbeleid voor de exploitatie van de kliniek biyk zal moeten geven van het begrip, dat verpleging in het zie kenhuis en het daaraan verbonden klinische speurwerk in het laborato- Een bericht in het Westduitse weekblad „Die Zeit", volgens hetwelk het in de Westduitse grondwet vast gelegde brief- en telefoongeheim zou worden geschonden door de „Dienst voor de bescherming van de grond wet". heeft in Bonn veel beroering verwekt. Deze dienst zou geheime diensten van de bondgenoten helpen bij het afluisteren van telefoonge sprekken en nagaan van persoonlijke brieven. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken. Höcherl. heeft een onderzoek gelast en gezegd dat eventuele schuldigen „eruit gegooid" zullen worden. Op verzoek van de socialistische oppositie zal de minister op 17 sep tember in de betrokken parlements commissie nadere uitleg geven, of schoon deze commissie oorspronkelijk pas op 2 oktober bijeen zou komen. Höcherl zal dan tevens mededelingen doen omtrent de kwestie van de werk zaamheid van voormalige SS- en Gestapo-leden op het bureau van de „Dienst voor de bescherming van de grondwet". Het (on)veilige verkeer Nu de laatste verkeersverbeterin- gen in Leiden alweer enige tijd een feit zijn, lijkt het tyd teworden het voor en tegen te bezien van de ge troffen maatregelen. Eerst het eenrichtingverkeer. Bree- straat/Aalmarkt. Stille Rijn/Haar lemmerstraat Oude Vest, enz. De praktijk is thans, komende van de Pr ine esse kade richting Breestraat, dat op de Breestraat aan beide zijden een grote file geparkeerde auto's staat. Door de brede trottoirs blijft er niet veel ruimte over. Vrachtauto's, welke moeten lossen, zetten deze doodleuk naast de gepar keerde auto's, met het gevolg dat het verkeer zich wurmt door een sleufje van enkele meters, met de kwalijke gevolgen van dien. De parallelweg. Botermarkt/Vis- I markt is al niet veel beter. De vele op de Botermarkt gepar keerde auto's steken vaak meer dan een meter op de rijbaan uit, de vrachtauto's welke aan de vele be drijven moeten lossen, laten ook daar een sleufje over. waar geen door komen aan is. Komt de NZH-bus. de halte aan doen t/o C en A. dan is de verstop- Eing volkomen. De Vismarkt biedt etzelfde beeld. De passage Maars- manssteeg'Hoogstraat is levensge vaarlijk. De oversteek Maarsman- steeg P-K-steeg biedt het zelfde beeld. Men steekt met een staal ge zicht voor een 20-tons vrachtwagen of bus op enkele meters over zich to taal niet bewust dat er zo iets als een remafstand bestaat. Waarom hier geen voetgangerslichten?? De Stille Rijn voldoet totaal niet aan de afvoer in een richting. Deze straat is praktisch altijd afgesloten door vrachtauto's. melkslUters. groen tehandelaren. geparkeerde auto's enz. Het stukje gedempte Mare tot Haarlemmerstraat en de Lange Mare hetzelfde. De Haarlemmerstraat over de ge- i hele lengte, biedt ook al geen uitwijk mogelijkheden. Ook al tot parkeer- j terrein gemaakt, met een griezelig smal overblijvend strookje, waar wiel rijders. brommers, automobilisten zich door wringen. Wanneer 2 grote vrachtauto's elkander passeren blijft er geen decimeter tussenruimte, ter wijl de laadbakken over het trottoir hangen. Vaarom moest het trottoir zo breed? De Singels deugen evenmin als ver keersweg. Vooral de Maresingel. Als men ziet wat men maakt van verbe teringen. welke het verkeer kunnen ontlasten, krijgt men grijze haren van schrik. Zie het pas gedempte stukje Levendaal Als de automobi list door het vele bochtenwerk zijn stuur nog niet mocht verliezen, heeft Ondergetekende heeft zelf gecon stateerd dat een Zweedse auto, ko mende van het Steenschuur, de Ga- renmarktbrug over reed. richting Le vendaal. Daar het avond was had de bestuurder zijn licht aan. dat door de brugopg&ng üi de hoogte wees. Direct over de brug gekomen, zakte de licht bundel en bescheen drie granieten palen, wit geverfd, direct voor zijn wagen. Door een enorme zwaai, kon de bestuurder wagen en inzittenden redden, doch de vraag blijft: is dit het verkeer veiliger maken??? Men heeft het nu gezocht in de plaatsing van verbodsborden. Meent de overheid dat iedere verkeersdeel nemer de tijd heeft om deze te lezen? Ga dan eens op het Stadhuisplein staan. U telt er 27 stuks in een cir kel van enkele meters. Welke straat men in Leiden neemt, om de paar meter staat een bord. Ook daardoor wordt het verkeer in gevaar gebracht men gaat uiteindelijk meer op de borden dan op de weg letten. Mag ik tot besluit een aantal sug gesties doen. die m.i. tot verbetering van de situatie zouden kunnen lei den? Tl'RFMARKT-Prlncessekade-Kort Rapenburg op gelijke breedte maken. Een tunnelingang maken bij de Blauwpoortsbrug. Onder de Bostel- brug door, nadat Apothekersdijk, Vis markt en verder Rijngedeelte tot de Hoge Ryndfjk zijn gedempt en ver volgens dit rijgedeelte laag houden, onder alle bestaande bruggen door. Het doorgaande verkeer is men dan kwijt, en het langzame verkeer kan men in de hoogte houden, dus voor hen die ter plaatse moeten wezen. Een heel bijzondere situatie is de volgende: Komende vanaf de Haar lemmerstraat richting Noordeinde mag men niet de Prinsessekade op draaien, maar moet eerst naar de Turfmarktsbrug, welke totaal onge schikt voor elk verkeer is. Nederlanders uit Boedapest verzocht zich te melden Van de zgde van de geneeskundi ge hoofdinspectie van de volksge zondheid wordt in verband met het optreden van pokken in Boedapest nog nader meegedeeld, dat de patiënt in het Hotel Royal aldaar (een lid van het personeel) op 20 augus tus ziek is geworden. De bron van be smetting is niet bekend. De patiënt was niet in het buitenland geweest. Met het oog op het incubatietijd- perk voor pokken achten de medische autoriteiten in ons land het thans raadzaam, voor alle Nederlanders, die tussen 6 augustus en 1 september in Boedapest hebben vertoefd, zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de naastbij zijnde G.GD., dc regionale inspectie van de volks gezondheid. of de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag (Park weg 10. telef. 514301». Enige dagen was dit verzoek gericht tot hen, die tussen 16 augustus en 1 september in Boedapest zijn geweest. Aan hen. die zich melden zal worden gevraagd naar eventuele ziekten, die zU in re cente tijd hebben doorgemaakt. Zo nodig zal men gedurende maxi maal veertien dagen na de datum van het vertrek uit Boedapest on der medische controle worden gesteld, hetgeen Inhoudt, dat men bezoek zal krijgen van een arts. Quarantainemaatregelen zijn in geen geval aan deze controle ver bonden. Een en ander beoogt slechts een verscherpte waakzaamheid hier te lande in het belang van de alge mene volksgezondheid. Dan stuit men op een voorrangs- kruispunt Oude Vest. waar het aan tal aanrijdingen legio is. Vervolgens over de Beestenmarkt naar de Steen- straat en daarna naar de Blauw poortsbrug. Eindelijk Ls men dan op de Prinsseskade, na drie maal een le vensgevaarlijke kruispunt te hebben moeten nemen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend J. J. DE JONG begraafplaats In gebruik is genomen, men nog een leuk grapje in petto ontlokte nog enkele vragen. Speciaal Midden op de rijweg heeft men in interesseerde de raad zich ervoor de rijweg granieten blokken geplaatst hoe lang het nog zal duren voor de die niet tijdig opgemerkt, auto en in- aula gebouwd zal kunnen worden. zittenden een flinke tuimeling garan- Aangezien de rijksgoedkeuring nog deren. De vooraanstaande Algerijnse poli ticus Belkacem Krim heeft ontslag genomen als lid van de Algerijnse Nationale Vergadering. In een tele gram dat hij uit Lausanne aan de voorzitter van de Nationale Vergade ring heeft gezonden deelt hij mee. dat hU „zo vrU wil zijn in een open brief aan de vergadering en aan het Algerijnse volk de redenen uiteen te zetten van m|jn weigering om in te staan voor een politiek die berust op een persoonlijke en onbeperkte macht". Volgens Belkacem Krim Is het referendum over de grondwet. dat zondag zal worden gehouden, het volk „opgedrongen" en Is het ont- werp-grondwet van de regering ln strijd met de aspiraties van het Al gerijnse volk. Naar bekend, heeft de voorzitter van de Nationale Vergadering, Fer- hat Abbas, reeds de vorige maand uit protest tegen de plannen van Ben Bella ontslag genomen. Abbas waar schuwde bij die gelegenheid de afge vaardigden dat de grondwet tot een ..schrikbewind" zou kunnen leiden en drong aan op een democratische staatsvorm. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Edith G.. dr. van P. van Nood en G. P. van der KleU; Alexan dra N„ dr. van G. W. A. Langen berg en A. Covers; Gerda. dr. van A. A. de Haas en A. H. Moraal; Stmon. zn. van S. Dam en E. O. van Meetoren. Ondertrouwd: Wlm van Staveren. 25 J. en Yvonne Haksteeg. Getrouwd: Johan van Schip, 19 J. Bodegraven en Maria A. van Velzen. 17 J.; Gerrlt A. van der Zwan. 21 J. en Nanny E. Roest. 20 J.; Joop van Bee- len ,27 J. en Cornelia Versluis, 22 J. WASSENAAR Het belangrijkste nieuws van de jaarvergadering die de Wassenaars* Hockey, en Cricketclub „De Kievi ten" vrijdagavond in het gezellige clubhuis op de Schulpwei heeft ge houden is wel. dat er plannen be staan om de vereniging uit te brei den met een tennisafdeling. De voorzitter, mr. J. W. G. van Rosmalen deelde dit mede. HU her innerde eraan, dat enige tUd geleden een enquête onder de leden gehou den werd over de belangstelling voor de tennissport en de uitslag was zo danig. dat het bestuur besloot met een voorstel in de algemene leden vergadering te komen. Een probleem, dat nog opgelost zal moeten worden ls de financiering van de aanleg van tennisbanen op het Schulpwei-com plex. waarmee ongeveer f. 35.000 - ge moeid zal zijn. Het bestuur verkreeg de machtiging van de algemene ver gadering om plannen in die richting nader uit te werken. De jaarstukken van de vereniging werden in vlot tempo behandeld. Mej. T. Adam bracht een jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental thans 362 bedraagt. Penningmeester H. Kolff bracht een vrij gunstig financieel verslag uit. De begroting voor 1963'1964 werd vastgesteld met een geraamd tekort van f 2000.- hoofdzakelijk een gevolg van de vernieuwingen van douches en toiletten, die men in het komende Jaar denkt uit te voeren. De contributie werd met f2 - voor senioren en met fl.- voor junioren verhoogd. De bestuursverkiezing had tot re sultaat. dat ln plaats van de aftre denden mej. Chr. Keers en de heer W. Laurey werden gekozen mej. J. A. D. Cornellssen en de heer R. van der Wel. De benoeming van de vele com- nissies had een vlot verloop. Een nieuw-lngestelde onderscheiding, de ..zilveren kievit" werd voor het eerst uitgereikt aan de heren W. Laurey en F. Ie Congé Kleyn. De beker voor de best geklede Kievit werd toege kend aan Guus Lubsen. De scheids rechterbadge kreeg M. Schnitger. MARKTBERICHTEN RIJNSBURO. 6 sept. Bloemenveiling Flora. Troechrysanten: Davlne 160 170. Dellghtfull 125-155. Chatworth 115- - 140. Mosquito 90—95. Crace 155 160 .White Hope 200 205. Judas- pennlng 106. Physalls 160-155. Dwerg- asters 48-90. Physostegla 70-85. Montbretla 61 alles per bos. Geplozen chrysanten: Day Dream 28-30. Mon golië 28-35. Breltner 42-58. Yellow Shocsmlth 46 61. Am. Anjers: Dusty 26 30. sim wit 22—41, sim roze 22 32. Carry 24-31. Tangerine 28 - 34. Shocking Pink 28-28. Fanfare 26-30. Arthur 26-32 alles per Ttuk. Gladiolen Zuidpool 1000 1230. Sans Souci 800- 1000. Memorial Day 800-980, Prinses Beatrix 1000—1400 per 100.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13