Een duik in de wereld der stilte Toeristen onder water tiozoml It L. Waterrog je Fotonieuwtjes Zaterdag 7 september 1963 r „Joont, zou je een plaat van Duke Ellington voor om willen draaien? En kun je ons toestemming geven om het goede schip „Veronica" eens onder water te inspecteren? Veronica disc-jockey Fred van Amstel, die de brief kaart met deze tekst in handen kreeg, wist even niet hoe hij het had. Men is bij Radio Veronica op het ge bied van verzoeken zo langzamerhand wel iets ge wend, maar dit had men nog niet meegemaakt. Toch was het verzoek niet zo vreemd als het op het eerste gezicht scheen. Het was namelijk ondertekend door Ernst Paauw, voorzitter van de Leidse onderwater- sportvereniging „Calypso". Geen stuntwerk Veronica willigde het verzoek In .Nog niet zo lang geleden toog een aantal Oalypso-leden naar de zender-op-zeè om te kijken hoe het 6chip in de jaren dat het nu aan de ketting ligt er onder water is ko men uit te Bien. Beladen met hun apparatuur met dubbele cilin ders weegt deze ongeveer 25 kg gingen „de toeristen in de wereld van de absolute stilte" aan het werk. Omdat er nogal veel stro ming was, werden de duikers aan de lijn gelegd. Voor waaghalzerij of stuntwerk voelt de Leidse on derwatersportvereniging niets. Men gaat of aan de lijn of met zijn tweeën naar beneden. Nooit alleen. Dat Is een veiligheidsmaatregel waar men nimmer van afwijkt. Hulb £nook, medisch assistent, beschreef wat hij onder de water spiegel zag! „Van de schroef tot de roeras hadden honderden mosselen een soort brug geslagen. Als je er met Ie hand langs streek voelde dat wonderlijk zacht aan. Een aantal zeesterren zorgde voor een merk waardige omlijsting voor dat tafe reel". De andere leden vulden in het gesprek, dat wij met hen had den, aan wat Huib nog meer zag en vond. Toen Huib dieper dook. stuitte hij op een bot. De medische student raapte het op en kwam er triomfantelijk mee boven. Luid kondigde hij de vondst van een prae-historisch bot aan. Zijn vrien den hebben hem daar later smake lijk om uitgelachen. Het was een soepbeen, overboord gegooid door een bemanningslid van Veronica. Dit ls 6lechts een voorbeeld van de excursies zoals „Calypso" er jaarlijks vele maakt. In het afge lopen seizoen heeft men gedoken bij het kasteel van Haastrecht, bij Ouwerkerk, in de Vinkeveense Plas sen. bij Den Oever en tijdens de vakantie ln de Middellandse Zee. Ook in de wintertijd zit men niet stil. Onafhankelijk Wat Is Calypso nu precies? Een watersportvereniging met ruim 20 leden, die 22 maart van dit jaar werd opgericht. ZU bestond al sinds Een duik in het koude, zeer koude water Duiken onder ijs ran 70 cm dikteAlbert Vossepoel biedt Huib Knook de helpende hand. 1959, maar had toen een andere naam: „OJC. Afdeling Leiden" OJC was in feite een Amsterdamse vereniging. Op den duur beviel de Leidenaar die status van „afde ling" niet meer. Zij wilden grotere onafhankelijkheid. Torn werd dus „Calypso" opgericht. Met tien an dere verenigingen is Calypso aan gesloten bij de Nederlandse Onder watersportbond, die ressorteert on der de Nederlandse Sport Federatie en van haar ook subsidie ontvangt. Het bestuur van Calypso is als volgt samengesteld: Ernst Paauw, voorzitter, l'lrika Oosterhoff, secre taresse, Albert Vossepoel, penning meester (een functie die hij ook bij de NOB bekleedt) en Paul de Bock van Scheltinga. commissaris van het materiaal. Jonge sport De onderwatersport is nog een zeer jonge sport. Zij werd het eerst bedreven door de Fransman Jaques-Yves Cousteau. die in 1942 met behulp van een luchtcilinder naar de geheimzinnige diepten van de Middellandse Zee afdaalde. De onderwatersport heeft na de oorlog een zeer grote vlucht genomen. Al leen in België zijn al 10.000 dui- Calypso op volle zee. Van links naar rechts zien we Albert VossepoelErnst Paauw en Huib Knook en geheel rechts Ulrika Oosterhoff. kers. In Nederland ls het helaas (nog) tot een kleine kring beperkt gebleven. Hier zijn- nog geen 500 georganiseerde beoefenaren. Leken zullen dit wijten aan de ongunstige omstandigheden in Nederland. Er is te weinig gelegenheid, zullen ze zeggen, en het water is niet helder genoeg. Dat is een mening die de leden van Calypso direct met fei ten bestrijden. Paul de Bock van Scheltinga zegt daarover: „Natuurlijk hebben wij niet de zelfde mogelijkheden ais in het buitenland. Nederland is nu een maal klein en dichtbevolkt. Maar er zyn nog genoeg interessante dingen te zien. De Delta- en Zui derzeewerken byv. Goed, de helder heid van het water is niet zo bij zonder groot, ongeveer van 06 m. vaak 3b meter zicnt gehad. Ik vind vaak 35 meter zich gehad. Ik vind dat niet zo belangrijk. Een ruim zicht is mooi, maar is het niet even fascinerend rond te zwemmen in water waar je nog geen twee meter voor ogen kunt zien en dus elk ogenbliK op andere, onverwachte dingen kunt stuiten?" Blijft de vraag: wat trekt deze jongelui naar de onderwatersport. Het „waarom" is zeer persoonlijk. Albert Vossepoel (student natuur kunde»: „Het is de gewichtloos heid. die me zo fascineert. Het je volkomen ontspannen kunnen bewegen in werkelijk alle rich tingen. Zoals een alpinist altijd weer de bergen zoekt, zo zal een duiker steeds geboeid worden door alles wat er onder de waterspie gel te zien en te onderzoeaen valt. En dan die absolute stilte. Dat is iets dat je zelf moet erva ren". Ernst Paauw 'werktuigbouwkundi ge'; „Het zelfstandig (moeten) handelen onder water, het ver trouwd raken met de apparatuur: wat kun je ermee doen en wat kun je er beslist niet mee doen, de situatie om je heen die voort- uuiena verandert, net „uitwroe ten" van grotten, dat zijn din gen, die boeien en nooit verve len". Paul de Boecq van Schelinga (in strumentmaker bij het Neder lands Instituut voor Preventieve Geneeskunde»; wat ik altijd zo opwindend vind, is dat je gewoon tussen de vissen in zwemt. Het heeft natuurlyk geen zin om bo ven te komen en te zeggen dat je ZO N snoek hebt gezien bij deze opmerking omvat hy met beide armen ongeveer de breedte van de kamer» want dan zeggen ze toch dat je gek bent. Boeiend vind ik ook dat je onder water steeds meer en beter gaat zien. Als je de eerste keer afdaalt zie je maar weinig Het is net alsof je van het licht in het donker komt. Eerst zie je mets, maar na enige tyd kun je al heel wat on derscheiden. Onder water leer je steeds beter observeren. Fotogra feren onder water is een speciale hobby van me." (Hij maakt daar voor zelf zijn camera's). ■iuib Knook 'medisch assistent): „Het verrassendste vind ik het feit dat alles onder water radi caal verandert: het gewicht- (loze), de reflexen en de bewe gingen, die worden vertraagd Prettig is vooral dat je je on derzoekingen. of wat dan ook, n alle rust en stilte kunt doen". .Sen ding hebben zy dus wel ge meen: het avontuurlijke. Daarom is het toch wel in hoofdzaak be gonnen. Onherkenbaar vermomd: Ulrika Oosterhoff klimt aan boord na de onderkant ran de Veronica'' te hebben bekeken. De grotere druk, die naarmate men dieper daalt, op het lichaam wordt uitgeoefend, gaat de duikers uiteraard niet ongemerkt voorbij. Dan doemt al direct de vraag op of •dit niet schadelyk is voor de ge zondheid. Huib, de medische stu dent, zegt dat daarvan nog niets is gebleken. „In het algemeen kan men de onderwatersport beschouwen als een gezonde sport voor gezonde mensen. Omdat je in zekere zin on der water op jezelf bent aangewe zen. zou ik hem niet geschikt vin den vcor buitengewoon nerveuze typen. Maar deze mensen voelen in negen van de tien gevallen er uit zichzelf al niets voor. Dan zijn er nog wat beperkingen. Onder de zes tien jaar mogen jongens en meisjes niet duiken met apparatuur. On der die leeftyd bestaat de moge lijkheid dat de druk belemmerend werkt op de ontwikkeling van het beendergestel. Vaak is bij die jon geren ook nog niet de juiste men tale instelling aanwezig. Verder duiken wij niet dieper dan 50 me ter. Daarvoor is de apparatuur ge garandeerd. Met een goede theore tische voorbereiding en een norma le training kan men de druk zon der moeilijkheden neutraliseren". Het merkwaardige, voor niet-in- ge wij den althans, is dat „goed zwemmen" niet als nr 1 op het trainingsprogramma staat. Goed zwemmen is voor het duiken niet zo belangrijk. Allereerst acht men het van belang dat men vertrouwd raakt met de apparatuur. Die be staat bij het begin uit zwemvliezen, m-jsker en snorkel. De ademha- lingsapparatuur moet voor de dui- ker-in-spé de gewoonste zaak van de wereld worden. Die training veelal ln zwem baden moet voortdurend wor den bijgehouden. Daar kan men. zo zeggen de Calypso-leden, niet voldoende op hameren. Dat vele oefenen is nodig om in staat te zijn vlot maatregelen te nemen als er in de praktijk iets zou voorval len. Het is wat voorzitter Ernst Paauw noemt ..het uitschakelen van paniek". Wat niet wil zeggen dat. duiken gevaarlijker is dan an dere sporten. Maar er kan nu een maal altijd iets gebeuren. Tenslotte zijn er dan nog: reddend zwem men. duiken in donker water, oefe nen met lyn- en handsignalen. 1 reent tl Ondanks dat fascinerende, on danks al dat avontuurlijke dat in de duiksport zit, zijn er dus maar weinig leden bij Calypso - dat er met zijn studenten in het bestuur nogal exclusief uitziet maar toch een vereniging is. waar iedereen terecht kan. Ook bij de andere ver enigingen van de NOB is dit het geval. Dat ls heel vreemd. Hoe vaak hebben oudere, diepzinnig kijkende mannen en vrouwen ons in zwaar tillende forums niet verteld dat „de jeugd van tegenwoordig zoveel avontuurlyker en onrustiger is dan in onze tijd"? Waar ligt het dan aan dat er nog zo weinig belang stelling is voor de duikery? Niet aan de kosten van aanschaf. Voor een gulden of veertig heeft men al de elementaire spulletjes «snorkel, masker, vliezen). Wat kostbaar is zijn de cilinders, maar die levert de vereniging. Voor een contributie van vijf gulden per maand kan men daar dus van profiteren. Daar na kan men het zo kostbaar maken als men zelf wil. Paul de Bocq van Scheltinga ge looft dat dit de oorzaak is: „Bij sporten als voetbal. tennis of hockey kun je iemand enthousiast maken door hem haarfijn te ver tellen wat er zal gebeuren of ge beurd is. Men kan die sporten als speler én als toeschouwer beleven. Dat nu kan bij de onderwatersport niet. Er is geen wedstrijdelement en men kan niet goed zeggen hoe het is. Men moet hot zelf DOEN". Dat maakt het dus heel moei lijk om er propaganda voor te ma ken. Calypso legt zich daar niet hij neer. Zij organiseert vooral in de wintermaanden bijeenkomsten met lezingen of vertoningen van dia's. Ulrika Oosterhoff, een 23-jarige studente in de chemie, beheert het secre tariaat (Koninginnelaan 46) van „Calypso". Ulrika („Er moeten méér vrou- wen onder xoater komen") heeft waarschijnlijk de meeste ervaringwant zij dook al in de Middelland se Zee toen ze tien was. De gehele club is het er over eens dat haar groot ste wapenfeit is de ont moeting met een waterrog in het „gat" bij Ouwer kerk. Dit afgedamde ge deelte van de Deltawer ken bevat volgens plaatse lijke verhalen twee ont zettend grote waterrog gen. Albert Vossepoel heeft twee armen nodig om er de omvang van mee te delen. Het moeten on vriendelijke visjes zijn. Als ze zich werkelijk boos maken, aldus Calyp so's penningmeester, dan steken ze door je pak heen. „ledereen, zegt Al- bert, wilde die beesten graag ontmoeten, maar niemand lukte dat". „Mij lukte het dan wel", ver volgt Ulrika, hoewel ik er helemaal niet op gebrand was zo'n diertje te ont moeten. Nou blijf ik er bij dat die rog van mij niet zo groot was. Daar tvillen ze hier niet aan, maar toch is het zo". Peinzend staart Ulrika dan even voor zich uit. ,,'t Is vast een kleintje geweest van die twee" zegt ze tenslotte. Er blijft nauwelijks een andere oplossing over. Voorzitter Ernst Paauw waakt over de apparatuur. De tekenen wijzen er op dat het 8 mm formaat in ons Nederlands onderwijs penetreert. Gebruikte men vroeger vrijwel zonder uitzon dering 16 mm projectoren voor schoolfilms enz. thans dringt de 8 mm overal door. Dit door de verbeterde lichtop brengst van de 8 mm apparatuur alsmede door het feit. dat vele be langrijke films rechtstreeks op 8 mm worden gekopieerd. De ver huurkantoren van films tonen een zeer sterke uitbreiding van hun 8 mm films onder invloed van deze ontwikkeling. Bijzonderheid ls dat dit vooral het gevolg is van het feit dat vele onderwijskrachten op 8 mm fil men. Op verschillende scholen experi menteert met 't medium film. als belangrijke bijdrage tot de vorming van de leerlingen. Men filmt in groepsverband en versterkt aldus het gevoel voor teamwork. In West-Berlijn worden de laat ste tijd politieagenten uitgerust met filmcamera's teneinde bij eventuele vluchtpogingen de handelingen van de Vopo's te filmen. De incidenten aan de oostkant worden op die manier vastgelegd. Men heeft aan de „overkant" een hekel aan deze ongewilde publici teit en schijnt zich in te tomen. In de VS in de staat Ohio schijnt men dergelyke plannen te hebben door politieagenten met filmcamera's (8 mm) uit te ruston. Deze handige kleine camera's, met automatische belichtingsregeling, vormen een wapen bij verkeersde licten en tegen de misdaad. Een filmpje van een verkeersfout toont beter dan foto's het verloop van de situatie.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10