Jeugd boek heeft liever dan televisie kunst kalei öoscQQP Rotterdam stopt actie om poppencollectie ZINGER Veel lezen leren gaan samen en goed Zij is nog in goede staat WiltU gezellig uit? lie vei li ging middenberm op ALLE rijkswegen BLOEMBOLLEN VAK NEEMT AFSCHEID VAN DR. BLIJER Hek waant onderzoeker gehuldigd Vijftig jaar Vereniging van Vrijzinnige Hervormden PIERRE BAPTISTE .GIJ ZULT NIET DODEN'"' Goudmijntje __pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 september 1963 Vierde blad no. 31053 ONDERZOEK wijst vit (Van onze A'damse correspondent). De jeugd geeft aan lezen de voor keur boven het kijken naar televisie. Op de lyst van meest geliefde be zigheden bljjken sport en lezen bo venaan te staan, vervolgens komen handenarbeid (knutselen, naaien) en buitenspelen en pas daarna wordt de televisie genoemd. Dit blijkt uit de resultaten van een onderzoek, dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek in opdracht van de Stichting Speurwerk betref fende het boek, heeft verricht onder de jeugd van zeven t/m zeventien jaar. Aan dit onderzoek, dat „Kin deren en boeken" wordt genoemd, ging 2 jaar geleden het eerste onder zoek „Mensen en .weken" vooraf. Beide zijn onderdelen van een nog lang niet afgesloten speurwerk naai de koop-, lees- en studiegewoonten van het Nederlandse publiek waar in uitgeverij en boekhandel uiter- i aard zeer zijn geïnterresseerd. Tijdens het onderzoek is onder meer een enquête gehouden onder 2476 personen, namelijk bij 1007 ou ders van 1007 kinderen uit verschil lende opleidingsniveaus tussen 7 en 18 jaar, bij 654 van deze kinderen zelf en by de leerkrachten van 815 van deze kinderen. Gebleken is dat de voorkeur van de jongens uitgaat naar het helden verhaal (84%). eerst wildwest, cow- een juiet beeld van de lievelingslec tuur van hun kinderen. Met name hebben zy de neiging de belangstel ling van de meisjes in de puberteits jaren als kinderachtiger en roman tischer te zien dan deze in werkehjk- heid is. Ruim (40%) van het totaal aan tal ondervraagde kinderen leent wel eens boeken uit een bibliotheek. By- na de helft van de kinderen kreeg met St.-Nicolaas of verjaardag een of meer boeken cadeau. De meesten prefereren een boekenbon boven een boek. De leesbereidheid hangt nauw samen met de schoolprestaties. Kin deren, die graag en veel lezen, heb ben meestal een gemiddeld rapport- cyfer voor Nederlands, geschiedenis, aardrijkskunde en rekenen, dat bo- ven de zeven ligt. Kinderen met een hoge leesbereid heid treft men relatief veel aan in Van alle ondervraagde kindéren I gereformeerde gezinnen (in tegenstel- vanaf de vyfde klas en lager on- ling tot vooral rooms-katholieke ge- boy en indianenverhalen, op wat la tere leeftijd oorlogs-, detective- en reisverhalen en het hobbyhoek. Bij meisjes gaat voorkeur uit naar meis jesboeken en- romans (44%), op la tere leeftyd ook naar literair en an der werk voor volwassenen. Velen van haar (42%) houden echter ook van typische jongensboeken. Stripverhalen derwys zegt (58 graag stripver halen te lezen. De belangstelling hier voor neemt af by hoger opleidings niveau. Ouders hebben niet altyd zinnen), in gezinnen waar het be roep van de vader veel lezen ver eist en in gezinnen waar het oplei- dinsniveau van de moeder hoog is. VOOI dam ;n a erat trne Mon gaar ge lesll Br. I 16» v. re 7 Jai om J ga lad, Begrafenis W. G. v. d. Hulst Op de eerste begraafplaats te Utrecht is gisteren het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen de heer W. G. van de Hulst, oud-hoofd van een hervormde lagere school te Utrecht en schryver van jeugdboeken. Zeer velen hadden zich naar de begraaf plaats begeven om de plechtigheid by ic wonen. Namens het Utrechtse ge meentebestuur waren aanwe&ig dr. J. de Nooy, wethouder, en de gemeente secretaris prof. dr. B. de Goede. Voorts waren er vertegenwoordi gers van de vereniging van protes- ants-christeiyke boekverkopers, prot. christelijke onderwysorganisaties, ka pitein W. E. Krommenhoek van het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam, van de Van de Hulstschool uit Amsterdam en vele anderen. Aan de geopende groeve werd gesproken door ds. C. M. van Endt, hervormd predikant te Utrecht. Hy citeerde psalm 77. waarbij hy in ging op het godsvertrouwen dat de heer Van de Hulst had en de wyze waarop hy het geloof kon doen be- grypen aan de kinderen. Hij voelde zich geroepen tot de dienst aan de Heer. Ds. Van Endt ging tenslotte voor in gebed, waarna een zoon van wyien de heer Van de Hulst, de heer W. van de Hulst jr. dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Klokken door corrosie aangetast (Van onze kunstredacteur) In Delft is een „uit de lucht ge grepen" bewys geleverd dat onze at mosfeer zorgwekkend snel vervuilt. Dezer dagen hebben de deskundigen van de klokkengieterij B. Eysbouts te Asten ontdekt dat de klokken van het carillon uit de toren van de Delftse Nieuwe Kerk in byzonder slechte toestand verkeren. Ze zijn veel ernstiger gecorrodeerd dan men had vermoed, en dat moet aan de luchtvervuiling te wyten zUn. De Delftse beiaard wordt thans voor het eerst in zyn 300-jarig be staan gerestaureerd. Maar de heer Lehr van de fa. Eysbouts is van me ning dat dit in de toekomst met kor tere tussenpozen zal moeten ge- geschieden. Er zyn bewyzen dat het optreden van corrosie aan de klok ken de laatste jaren aanmerkelyk sneller verloopt dan vroeger. De oorzaak daarvan is voor het belangrijkste deel ae toenemende vervuiling van de lucht. Het carillon I van het paleis op de Dam te Am- i sterdam, dat ook ongeveer 300 jaar oud is, verkeerde 50 jaar geleden nog i in prima staat, maar is nu dringend 1 aan restauratie toe. Hetzelfde heeft men geoonstateerd met de beiaard i van Oudewater, die uit 1601 dateert. Ongeveer een eeuw geleden kon een Amsterdams meisje nog haar naam in het brons krassen nu zyn deze inkervingen door een dikke laag cor rosie bedekt. De restauratie van de Delftse klok ken, 47 in het totaal, zal aanmerke lyk langer duren dan men aanvan- keiyk had berekend. In het vroege voorjaar van 1964 zullen ze weer kun nen beieren. Gijsbert Japicx- prijs voor Jo Smit De Gysbert Japicx-prys 1963. een door Ged. Staten van Friesland inge steld tweejaarlijkse literatuurprijs is toegekend aan de publicist Jo Smit (47 jaar) uit Hilversum voor zijn in 1959 verschenen bundel novellen en schetsen „Bisten en boargers". De heer Smit is geboren in 1916 in Midsland op Terschelling. Het Fries waarin hy zyn literaire werk heeft geschreven was niet zijn moedertaal. II y heeft deze taal geleerd toen hy in Friesland journalist was en later in Groningen hoofd van de regionale omroep Noord. Later is de heer Smit nog werkzaam geweest op zijn ge boorte-eiland by het onderwys. Thans is hy in Hilversum werk zaam by de programmaleiding van de VARA. De Gijsbert Japicxprüs. die in 1947 is ingesteld, bedraagt f 1500.- en zal worden uitgereikt op 11 oktober in het raadhuis te Bolsward. Op deze zelfde datum wordt te Bolsward de Friese boekenweek geopend. De Nijmeegse advocaat mr. A. K. H. Haitsma Muiier, de raadsman van de heer J. C. Flier, executeur testamentair van onder meer de oppencollectie van Harry van Tuusenbroek, een gedeelte van diens nalatenschap, heeft gistermiddag meegedeeld, dat de omstred enpoppencollectie in een nagenoeg gave staat in het Amsterdamse Toneelmuseum is aangetroffen. Hij heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van een bericht in een der dagbladen, dat de poppen inmiddels vernietigd zijn. De gemeenteraad van Rotterdam bedoeling was dat de poppen in het heeft gisteravond na een byna drie Historisch Museum in Rotterdam Geen opvoering van Der Stellvertreter De Haagse he Comedie heeft be sloten af te zien van een opvoering van Hochhuths toneelstuk „Der Stellvertreter". Tot dit besluit heb ben, aldus de directie, noch reli gieuze, noch politieke overwegingen geleid en nog minder is van officiële of katholieke zijde op de directie druk uitgeoefend. Integendeel, van bepaalde r.-k. kant is juist op een opvoering aan gedrongen. .Der Stellvertreter" integraal spe len is een onmogeiykheid. De duur van de voorstelling zou meer dan zes uur bedragen. De door Erwin Piscator voor de Berlijnse opvoerin gen gecoupeerde tekst, en de zojuist verschenen bewerking van Hochhuth zelf die hy ook voor opvoeringen in het buitenland bestemde zyn voor de directie van de Haagsche Comedie onaanvaardbaar, omdat hierin juist die scènes geschrapt zijn. die de gruwelyke mentaliteit van wetenschap, industrie en Junkerdom tegenover de joden in de nazitijd duidelyk weergeven. Hierdoor wordt niet alleen de schuldvraag scheefgetrokken en Paus Pius XII in de ogen van de toeschou wers met meer en de Duitsers met minder schuld belast, maar krijgt het werk ook een andere dimensie, die. naar het oordeel van de directie, niet meer in overeenstemming Ls met de bedoeling die het origineel in zyn totaliteit suggereerde. Oegstgeestenaar directeur van de Twentse Schouwburg Tot directeur van de Twentse Schouwburg te Enschede is gister avond door de raad van Commissa rissen benoemd de heer A. E. Grei- danus uit Oegstgeest. tol nu toe za kelijk leider van het toneelgezelschap De Nieuwe Comedie en Arena in Den Haag. De heer Greidanus volgt de heer K. Jassies op die sederi i september directeur van de Deventer Schouw burg is. De heer Greidanus kon nog niet zeggen wanneer hij in func tie zou treden. Zijn plaats by De Nieuwe Comedie is n.l. nog niet door een ander ingenomen en de heer Greidanus verwacht dat hiermee nog wel enige maanden gemoeid kunnen zijn. De heer Greidanus is 40 jaar. Op 25 en 26 oktober Boekencougres van jeugd in het Prinsenhof (Van onze A'damse correspondent) Op 25 en 26 oktober a.s. zal in het Prinsenhof te Delft een kinder- en jeugdboekencongres worden gehou den. Een van de uitgangspunten zal zjjn het rapport, dat dezer dagen door de Nederlandse Stichting voor Statistiek in opdracht van de Stich ting Speurwerk betreffende bet Boek is uitgebracht over de leesgewoonten van de Nederlandse jeugd van zeven t/m zeventien jaar. Voorzitter van het congres is prof. dr. N. Beets, hoogleraar aan de uni- j versiteit te Utrecht. Er worden inlei- dingen gehouden door mevr. dr. M. Zeldenrust Noordanus, die het rap port zal toelichten, drs. W. de Hey, van het R,-Katholiek Pedagogisch Bureau. Aart Romijn, auteur, en me vrouw A. Rutgers van der Loeff-Ba- senau, schrijfster van kinderboeken. Het congres valt samen met de opening van de kinderboekenweek, die op 25 oktober eveneens in het Prinsenhof te Delft zal plaatshebben. In 1961 werd te Amsterdam voor de eerste maal een kinderboekencongres gehouden. Een van de belangrijkste resultaten daarvan is geweest de nauwe samenwerking, die sindsdien heeft plaatsgehad tussen de vele groeperingen, die zich bezighouden met het kinder- en jeugdboek. A4wtuiH» In ons restaurant organiseren wij zaterdags en zondags een dansavond. Bovendien op zondagmiddag een thé-dansant Het bekende trio Tony de Leur verleent muzikale medewerking. HOTEL RESTAURANT Boulevard Zeeree p Noordwij k a /zee. Tel. 01719-39411 Vocalistenconcours in Den Bosch Op de eerste dag van de demi finale van het internationaal voca listenconcours in Den Bosch zijn van de acht bassen-baritons er drie door de jury waardig bevonden om aan de finale deel te nemen, name lijk Peter Leeming (Engeland). Dan Jordachescu «Roemenië) en Antoni Dutciewicz (Polen» De alten Lucien- ne van Deyck (België), Margareth Duckworth (Engeland), en Ewa Dabrowska (Polen) zijn eveneens in de finale gekomen. Vandaag wordt, de halve finale voortgezet met de sopra nen en de tenoren. Frotigoise Vetter naar A Z-londen De in Amerika wonende Neder landse celliste Franqoise Vetter zal 9 september van Schiphol vertrekken voor het maken van een concertreis door verschillende Aziatische landen, o.a. India. Ceylon, Thailand en Ja pan. Tevens kreeg zy van de Indiase danseres Rukmini Devi de uitnodi ging enige concerten in haar muziek school bij Madras te geven. Francoise Vetter heeft op haar programma ook enkele Nederlandse werken, o.a. de solo sonate van Hendrik Andriessen. (Van onze Haagse correspondent' <le Commissie Onpersooniykf Beola- ID j minister van Verkeer en me van het Centraal Bloembollen- forceerd afgesneden bolbloemen met maanden te verlengen. In 1931 bij voorbeeld was het een prestatie om voor half februari narcissen in bloei te hebben. Nu kan het voor Kerstmis! De heer A. War naar. voorzitter van Het bloembollenvak nam don derdagmiddag voor Bloembolienonderzoek afscheid van dr. J. Beijer, de man wiens on comité wees hier in het bijzonder op. De byeenkomst werd gepresideerd j door de directeur van het Laborato- j Lisse, prof. dr. P. K. Schenk. Hy j verwelkomde onder andere de presi- het Laboratorium rium voor Bloembolienonderzoek te uur durende discussie z.h.st. een mo tie aanvaard, waarin werd vastgelegd, dat de procedure over het bezit van de poppencollectie van wijlen Ilarry van Tussenbroek welke collectie volgens het in 1958 gemaakte testa ment vernietigd moet worden ge staakt zal worden, echter op een dus danige wijze dat een derde partij die vernietiging wil voorkomen niets in de weg zal worden gelegd om dat doel te bereiken. Ook wethouder Schilthuis deelde mede dat een on derzoek van B en W heeft uitgewezen dat de verzameling nog in goede staat is. Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft zich dus uit de stryd om de collectie Van Tussenbroek terug getrokken. In het testament van de maker der poppen was bepaald, dat deze unieke collectie na zijn dood vernietigd moest worden. Dit testa ment was echter in 1958 gemaakt, toen er nog geen conserveringsmidde len bestonden die de poppen sa mengesteld onder meer uit dierlyke beenderen voor bederf konden be- hoeden. Later bleek dit echter wel mogeiyk en die mogelykheid besprak de 82-jarige kunstenaar o.a. met de j directeur van het Historisch Museum in Rotterdam. Deze laatste meende uit dit gesprek te moeten opmaken, dat de heer Van Tussenbroek, die in april van dit jaar onverwachts over leed, niet langer meende, dat de col lectie vernietigd moest worden. Toen dan ook de executeur testamentair het plan opvatte dit testament uit te voeren, werd vanwege Rotterdam op juridische gronden ingegrepen, en voorkomen dat de poppen vernietigd werden. Zy zijn thans opgeslagen in de toneelschool in Amsterdam. Deze stap van het Rotterdams col lege van B en W vond weerklank in de gemeenteraad en leidde tot lang durige discussie. Toen echter duide lijk werd dat het heel moeilyk zou zijn te bewyzen. dat de mening van de heer Van Tussenbroek na 1958 veranderd was en het inderdaad zijn zouden worden bewaard, besloot het college zich uit de stryd terug te trekken. Ook omdat bleek dat van de vier erfgenamen drie de executeur-testa mentair steunden in zyn streven het testament in de letter uit te voeren, zodat een procedure van de zijde van Rotterdam stelling nemen zou bete kenen in een controverse tussen de erfgenamen. Het besluit van B en IV werd dus gisteravond door de raad gesanctioneerd. Vrijzinnige protestanten is het le doen om een aetneel christendom De Vereniging van Vrijzinnig Hervormden heeft vanmiddag tijdens een feestelijke vergadering in Krasnapolsky te Amsterdam, haar 50-jarig be staan gevierd. Na het openingswoord van de voorzitter, prof. mr. A. Mulder, hield de theoloog, prof. dr. C. J. Bleker, de feestrede. Hij zei o.m., dat de vereniging met voldoening en trots kan terugzien op de in de afgelopen halve eeuw verrichte arbeid. Zij heeft duizenden voor de .Ned. Herv Kerk behouden. Zy had een belangryk aandeel in tal van kerkelyke besprekingen. Zy het haar theologisch licht vallen over allerlei kwesties van dogmatiek en liturgie. Zij bezit dus een eerbied- Indonesië wil oudheidkundige voorwerpen terug Het hoofd van de afdeling cultu rele zaken van het Indonesische mi nisterie van onderwijs en cultuur, Indro Soegondo, heeft dt hoop uit gesproken, dat Nederland een aan tal culterele voorwerpen uit de oud heid, die het tijdens zijn bestuur over Indonesië uit het land heeft weggehaald, zal willen teruggeven. Een verzoek daartoe is reeds tot de Nederlandse regering gericht, doch tot dusver is daarop geen reactie ontvangen. Volgens Soegondo gaat 't hier om authentieke voorwerpen waarvan geen tweede exemplaar be staat en waarvan er vele zeer waar devol zijn. Claude Figus overleden De jonge Franse zanger-componist Claude Figus is gistermiddag dood aangetroffen in zyn woning te Saint- Tropez, waar hij met vakantie was. Toen men hem vond, moet hij al 48 uur dood zyn geweest. Claude Figus is vroeger secretaris van Edith Piaf geweesl. Figus kwam voor het eerst naar voren in een programma met Johnny Hallyday in oktober 1962 in Parys. Van zijn werk zyn verscheidene grammofoonplaten gemaakt, maar hy werd Vooral bekend doordat hy eens een ei heeft gebakken op het graf van de onbekende soldaat on der de Are de Triomphe in Parys, om een weddenschap te winnen. derzoekingen het vak onberekenbare dent van het bestuur van de Land- kapitalen heeft bevoordeeld. Hij bouwhogeschool te Wageningen. heeft met zyn werk de broeiers in waarvan dit Laboratorium een on- binnen- en buitenland in staat derdeel is; prof. Minderga. De voor gesteld de verkoopperiode van de ge- zitter van het Centraal Bloembollen Comité, jhr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden. roemde de kwa liteiten van deze integere, beschei den en uiterst serieuze onderzoeker. Het bloembollenvak. zei hy. heeft dr. Beyer altyd zeer goed gewaardeerd en het uitte zyn dankbaarheid door hem een stereofonische radio- en pick-up-installatie aan te bieden en een reis naar zyn dochter in Austra lië. Alle sprekers wezen er op, dat dr. Beyer eerst het werk van Nic. Dames en daarna van prof. Blaauw heeft voortgezet. Hij heeft de bevindingen van deze kweker uit Lisse en de pro fessor uit Wageningen verder uitge werkt. Ir. A. F. Vlag sprekend na mens de directie van de tuinbouw en de Rykstuinbouwvoorlichtingsdienst, memoreerde de ontzagwekkende wij ze. waarop dr. Beyer de problemen wist uiteen te zetten. Ook de heer G. v. d. Marei, voorzitter van de Commissie van Wetenschappelijk on derzoek gewaagde daarvan. De heer J. F. Ch. Dix voerde na mens met De Stichting Nicolaas Da mesfonds by verhindering van prof. dr. E. v. Slogteren het woord. Hy wees er op, dat dit fonds een medail le slechts kan uitreiken aan die men sen. die volgens deze stichting grote verdiensten voor het blcembollenvak hebben. Deze beslissing moet eenpa rig worden genomen. Het was hem een vreugde deze medaille aan dr. Beyer te kunnen overhandigen. De heer A. War naar, voorzitter van de Commissie Onpersooniyke Recla me voor het Bloembollenvak. stelde met nadruk, dat door de onderzoe kingen van dr. Beijer de verkoop periode voor de bolbloemen van half februari verschoven is naar half de cember tot aan het bloeiseizoen te velde. Hy dankte ook dr. Beijer voor zyn medewerking by het broeien voor tentoonstellingen en bood een schildery aan om daarmede aan de tweede hobby van dr. Beyer, naast muziek de schilderskunst iets toe te voegen. i Prof. Schenk wees er tenslotte op. dat dr. Beyer een ongebreidelde fan tasie paarde aan een uiterst kritische inslag ten opzichte van zijn onder zoekingen. Dr. Beyer vond zyn bescheiden heid een karaktereigenschap, waar aan men niets kan doen. Het feit echter, dat hy. die zo graag kamer geleerde laad willen worden, toch be- grypelyke voordrachten voor leken had kunnen houden, beschouwde hy waardige traditie, aldus spreker. Doch dit respectabele verleden ga randeert nog niet een goede toe komst. Daarvoor is vereist, dat de Vereniging een opdracht in het he den en voor de toekomst bezit. Deze taok is, naar de mening van prof. Bleker, gelegen in de functie, die de vryzinnige hervormden kunnen ver vullen in de oecumene. I)e oecumene Daarmee sneed hy het eigenlijke thema van zyn rede aan: ..plaats en taak van het vryzinnig protes tantisme in de oecumene. Dit zyn aldus spreker, twee begrippen, waar over veel onklaarheid bestaat en die dus scherp gedefinieerd moeten wor den. Wat de oecumene betreft, zei spreker, kan men constateren, dat alle christenen geloven in de „Une Sancta". de eene, heilige, algemene christeiyke kerk, dat er een inte ressant oecumenisch, theologisch ge sprek wordt gevoerd en dat er door onze tyd een oecumenisch pathos trekt, dat aandringt op de erken ning van het algemeen christelyke, het algemeen kerkelyke. het alge meen menselyke. Ten aanzien van het vryzinnig protestantisme staat men tegenwoordig voor schier on- overkomelyke moeiiyklieden om een definitie daarvan te formuleren, die allen bevredigt. Prof. Bleeker stelde daarom voor het dood geprate probleem van het Waterstaat, mr. J. van Aartsen heeft zoals wy gisteren nog in een deel van onze oplage hebben bericht een snelle beslissing ge nomen inzake het probleem van de beveiliging van de middenberm. De autosnelwegen zullen voor zover nodig, allen worden voorzien van een beveiling door vangrails of oli fantsdraad. Naar wij menen te mogen aannemen zal deze beveiliging worden aange bracht over een lengte van onge veer 500 km en een bedrag ver gen van ongeveer twintig miljoen gulden. Men zal, volgens de beslissing van de minister beginnen met de rails of het draad aan te brengen in de middenberm van de rykswegen, die meer dan 20.000 voertuigen per et maal verwerken. De minister is van oordeel, dat de sterke toeneming van het aantal „middenberm-onge lukken" een verhoging van de be veiliging gewenst maakt. In de eerstvolgende jaren zal zoveel spoed worden gezet achter het aan brengen van deze beveiligingen, die hier en daar over korte afstanden als proef reeds aanwezig zyn. Naar verwacht mag worden zal het. hele project niet vóór het jaar 1965 vol tooid zyn. Het is verheugend, dat minister Van Aartsen niet heeft willen afwach ten. wat de experimenten waarmee men reeds geruime tijd doende is, als resultaat zullen opleveren, maar dat hy de knoop heeft door gehakt. Dit zal er in belangryka mate toe bydragen, dat de wegge bruiker zich veiliger gaat voelen op onze grote wegen, waar de laatste tijd een ontstellend aantal slacht offers van middenberm-ongelukken is gevallen. In de jaren 1958. '59 en '60 vielen er elf doden als slachtoffer van mid denberm-ongelukken. In 1961 en '62 waren het er al 49 en ook in het lopende jaar zijn er al héél wat dodelijke ongelukken gebeurd. Advertentie de goede merkwijn tegen een gunstige prijs f 2,95 wezen van de vrijzinnigheid een aaaS(, de Nicolaas Dames-medaille tijdlang in de yskast te zetten en te ajs een groot compliment, poneren, dat het vrijzinnige protes- j Daarna maakten vele vakgenoten tanten te doen is om een actueel gebruik van de gelegenheid om af- christendom. scheid te nemen van een zeer groot wetensrhappelyk onderzoeker. Zoals wij gisteren in een gedeelte van ome oplage vermeldden is op 64-jarige leeftijd in het Rode Kruisziekenhuis te Den Haag, als gevolg van een hartaanval, overleden de bekende acteur Cruys Voorbergh. Een bericht, dat ongetwijfeld in brede kring grote ontroering gewekt zal hebben. Want met hem is een der veehijdigste kunstenaars heengegaan, op bepaalde gebieden een geniaal man. Cruys Voorbergh verwierf zich niet alleen grote bekendheid als toneel speler, doch, als regisseur, cabaretier en als ontwerper van kostuums. Daarin was hij een expert van uitzonderlijke orde. Zijn unieke verzame ling was dan ook aanleiding tot het stichten van het Kostuummuseum te Den Haag. Bovendien was Cruys Voorbergh een talenkenner bij uitne mendheid: vele talen beheerste hij volstrekt accentloos. Zijn grootste bekendheid heeft Cruys Voorbergh verworven met het stuk „Voor het laatst Lady Barker" van Hans Keuls, waarin hij drie rollen vertolkte. Met dit stuk vierde hij het vorige seizoen zijn 40-jarig toneeljubileum. Binnenkort zou bij Centrumde première gaan van „Panggüan"eveneens van Hans Keuls, waarin Cruys Voorbergh de hoofdrol zou spelen. Onlangs heeft men zijn spel ook kunnen bewonderen in het stuk „Plantage Tatnarinde", ook van de hand van Hr \s Keuls, dat voor de televisie tot een groot succes uitgroeide. Hierboven ziet men hem in een der scènes uit dit spel. Het stoffelijk overschot van deze onvergetetijke acteur, aan wie ook in de Engelse pers de grootste lof is toegezwaaid en die tijdens een onlangs gehouden tournée door Zuid-Afrika nog de grootste triomfen vierde, zal maandag a.s. te Veisen!Driehuis gecremeerd worden. wy leven nl. in een tyd. zo ver volgde hy, waarin op politiek ter rein grote en radicale beslissingen worden genomen. Christenen mogen by dit tempo niet achterblyven. Zij moeten de oude, evangelische waar heid transponeren in de heilige ac tualiteit. Daarby zullen zy ontdek ken, aldus spreker, dat het christe- lyk geloof een riskante waarheid is. Deze opvatting van het geloof past by het ritme van deze tyd. De mo derne mens heeft geen gesloten we reldbeeld meer en leeft uit het risico. Vanuit dit actuele christendom dient men zyn houding te bepalen ener- zjjds tegenover de cultuur, ander- zyds ten aanzien van de niet christelyke godsdiensten. Het is de taak van de vryzinnige hervormden het actuele christendom in een her vormde styi te gieten, zo besloot prof. Bleeker zyn rede. Jlir. mr. Van Lennep niel naar Verkeer (Van onze parlementaire redactie). De thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën, jhr. mr. E. van Lennep, van wie enige dagen ge leden werd bericht, dat hy was aan gezocht voor de functie van staats secretaris van Verkeer en Water staat, zal deze functie niet bekleden, zo is van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat meege deeld. Naar verluidt leeft by de heer Van Lennep niet de wens zyn huidige functie te ruilen voor een staats secretariaat. Veiligverkeersdag (Van onze Haagse correspondent). Het zesde gebod „Gij zult niet do den" zal dit jaar de slagzin zyn van d:e acties rond de veiligverkeersdag. Deze dag, de traditionele .nationale bezinning op de verkeersonveiligheid" valt op 16 oktober. „Gy zult niet doden" zullen de aan plakbiljetten in kerken, politiebu reaus. gemeentehuizen en andere overheidsgebouwen de Nederlanders onder ogen brengen. Aan de kerken wordt gevraagd in de predikaties aandacht te besteden aan de ver keersonveiligheid. De suggestie voor een nationale veiligverkeersdag kwam in 1959 van Koningin Wilhelmina. Koningin Ju liana ondersteunde de suggestie en zei een jaar later in een radio- en t.v. toespraak: „Kyk uit naar ande re.), want ik ben myn broeders hoe der". In Nederland vallen jaarlyks on geveer 2000 doden en 50.000 gewon den in het verkeer. Hondurese troepen zyn een actie begonnen tegen ongeveer duizend com munistische guerrlllastryders, die bij de grens met Nicaragua het land zijn binnengekomen. Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uw dranken.Bijöflessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.Vv WIJNHANDEL M. REUCHUN 4 ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG B(j bouwwerkzaamheden in Tokio is men op een goudmijntje gestuit. Het lijkt wel of elke keer dat een arbeider van de bouwmaatschappij een schop in zUn handen neemt, hij een ryk man wordt. Verleden week zaterdag stuitte de schop van een van de arbeiders op een bronzen kistje. In het kistje za ten 30.000 gouden munten uit het Japanse Edo-tydperk, ter waarde van ongeveer 12 miljoen jen (120.000 gulden). Dinsdag werd een tweede kistje met 41.900 gouden muntstukken aan getroffen, ter waarde van 372.000 gulden. De laatste bezitter van het pand waar de bouwwerkzaamheden plaats vinden. heeft aanspraak doen gelden op de munten, onder het motto dat zÜ begraven z(jn door zyn voorvade ren. Maar dc oude eigenaar is niet lan ger in het bezit van de lap grond, zo dat de vinders en de huidige land eigenaar het geld zullen verdelen on der de Japanse wet op fifty-fifty ba sis. Een voorman van de bouwwerk zaamheden deelde mee, dat zyn men sen niet zo enthousiast waren om met de eigeniyke bouwwerkzaamhe den te beginnen. „Het enige dat zij willen", zei hij, „is graven"..,.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7