iPEKING BESCHULDIGT Irussische leiding Luchtmacht gooit zeven man in zee ZWART Chinezen gedwongen tot verhuizing naar Russische gebieden West-Duitsland wil invoer aardappelen aan handen leggen Christine in arrest VOGELVOER 3 alles (§ud •I „Moslims stromen Rusland binnen" Noodweer in Noord-Italië Grensherziening Demonstratie Morgen laatste dag WEERBERICHT P. C. Hooftprijs voorTheun de Vries Klachten over Festival Venetië Twee C.A.O.'s onverbindend verklaard VREEMDE EETLUST Vijftig doden bij bosbranden Projectoren OBER Te laat teutvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 4o. 31053 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Sowjet-Unie heeft enkele tienduizenden Chinese burgers ertoe overgehaald of gedwongen, uit Sinkiang naar de Sowjet- Unie te vertrekken, aldus een beschuldiging, die gisteren voor kwam in het communistisch-Chinese „Volksdagblad" en de „De rode vlag". Dit artikel werd aangekondigd als het eerste van een serie over de geschillen tussen Peking en Moskou. In april en mei van het vorig jaar zouden de Russische leiders hun orga nen en personeel in Sinkiang hebben gebruikt „voor het op grote schaal ontplooien van ondermijnende activiteit in het district Ili" en zij zouden geweigerd hebben de Chinezen, die zij hadden ge dwongen tot vertrek, te repatriëren. „Tot op heden is dit incident nog onafgedaan", aldus de Chinese aanklacht. Westelijke waarnemers In Moskou veronderstellen, dat de Chinese ^be schuldigingen tegen de Sowjet-Unie over het „uitlokken van moeilijkhe den langs de grens" ln verband staan met berichten, dat „duizenden Chi nese moslims" Rusland binnenstro men. De Chinese leiders zouden ver bolgen zijn omdat Rusland deze vluchtelingen zou hebben opgenomen. Bovenstaande beschuldiging is slechts één in een reeks. In boven genoemd artikel wordt namelijk ook beweerd, dat de Russen tijdens de Hongaarse opstand van 1956 gedu rende enige tijd „van plan waren een politiek van capitulatie te volgen en socialistisch Hongarije aan de con tra-revolutie over» te leveren". „De Chinese communistische partij keer de zich destijds vastbesloten tegen deze onjuiste methoden en deed voorstellen die juist bleken te zijn". De Russische leiders hadden, aldus het artikel, deze voorstellen geaccep teerd „maar latere gebeurtenissen wezen uit. dat zij wrok koesterden je gens de Chinese communistische par- t JHet grootste gedeelte van het arti kel gaat over de Chinees-Russische betrekkingen sinds 1956, toen Chroesjtsjow op het Russische partij congres het bewind van Stalin ver oordeelde. De Sowjet-Unie doet het wel voorkomen, alsof de moeilijkhe den tussen beide landen pas in 1960 begonnen met een serie Chinese ar tikelen. „maar in werkelijkheid is de hele reeks meningsverschillen over beginselkwesties in de internationale communistische beweging reeds meer Bij Rovereto in de Italiaanse pro vincie Trento is een autobus door een aardverschuiving getroffen. Een van de passagiers kwam om het le ven. In de provincie Vicenne zijn als ge volg van zware regen drie riviertjes buiten de oevers getreden. Het dorp Breganze staat blank. De bevolking heeft een toevlucht op de daken ge zocht. Aan de Ligurische kust stortregent het In Genua zijn verscheidene wij ken ondergelopen. Ook het dorp Chiavori staat blank. dan zeven jaar geleden begonnen", aldus het artikel. Tenslotte wordt voorgesteld in no vember a.s. te Moskou een algemene conferentie van communistische par tijen te beleggen voor het opstellen van een programma „waarmee wij allen zullen moeten instemmen, een programma voor onze gezamenlijke strijd tegen de vijand". De communistische partijen van de Sowjet-Unie en China zullen hun standpunten „in alle objectiviteit" aan alle communistische partijen moeten voorleggen „opdat deze par tijen daaruit de juiste conclusies kunnen trekken". „Voor de commu nisten is het van het grootste belang een duidelijke scheidslijn te trekken tussen de vijand en onszelf, tussen de waarheid en de leugen", zo zegt het artikel. De beschuldiging van de Chinese pers, dat de Sowjetrussische leiders „moeilijkheden" hebben uitgelokt l^ngs de Chinees-Russische grens, komt zes maanden nadat Peking voor het eerst in het openbaar melding heeft gemaakt van de grenskwestie i Op 9 maart zinspeelde het „Volks dagblad". het officiële orgaan van de party, erop dat China mogelijk in de toekomst zou aandringen op herzie- J ning van de verdragen met tsaris- tisch-Rusland, waaronder grote ge- biedsdelen in Siberië in Russische handen overgingen. Het blad gaf een opsomming van I 12 landen, waaronder tsaristisch- Rusland, die „tomeloze aggressie te gen China hadden gepleegd". Negen verdragen werden genoemd, die Chi na tijdens de vorige eeuw had moe ten tekenen, waaronder die van Aigoen in 1858,1 Peking in 1960 en II in 1881. Het Volksdagblad bracht toen ook ln herinnering, dat de communisti sche regering in China toen zij de macht in handen nam. heeft ver klaard dat „de verdragen die door voorafgaande Chinese regeringen waren gesloten zouden worden on derzocht" en dat deze verdragen zouden worden „erkend, opgeheven, herzien of aan onderhandelingen on derworpen". De Chinese politiek tegenover communistische landen is verschil lend van die tegenover „imperialisti sche landen", maar, zo voegde het blad hieraan toe, de kwesties uit het verleden „moeten, wanneer de voor waarden daartoe gerijpt zijn, vreed zaam worden geregeld door middel van onderhandelingen". Onder deze kwesties vallen, aldus het Volksdagblad van 9 maart, „de kwesties Hongkong, Kowloon en Ma- cao en de kwesties van al die gren zen, die niet door de betrokken par tijen officieel zijn afgebakend". Een woordvoerder van de Chinese ambassade in Moskou heeft gisteren meegedeeld, dat een groepje van 20 Russen maandag een betoging voor de ambassade heeft gehouden. Naar in Moskou verluidt, heeft Radio- Peking bekendgemaakt, dat de Rus sen de vuist zwaaiden en „wQ willen geen oorlog" en „de Chinezen moe ten zich schamen" riepen. Russische jongelieden hebben in juni een toon- kastruit van de Chinese ambassade vernield. Zij werden toen door de politie wegens „dronkenschap en straatschenderij" gearresteerd. Advertentie De Westdultse regering heeft op 23 augustus by de E.E.G.-commis sie een intentieverklaring ingediend betreffende haar voornemen, mini mum -invoerprijzen voor aardappe len in te stellen. De termen van vijf tien dagen, die volgens de E.E.G.- regellng tussen het afleggen van de intentieverklaring en het metterdaad invoeren van de minimumprijs moet verlopen zal morgen verstrij ken. Er is echter nog geen minimum prijs bekend gemaakt en tussen die bekendmaking en de invoering moe ten ook nog drie dagen liggen. De ze week zal de regeling dus nog niet in praktijk kunnen worden gebracht. Zorgt en Het produktschap voor aardappe len maakt zich veel zorgen over het Duitse voornemen. Het heeft de mi nister van Landbouw gevraagd, te trachten tot een regeling met de Duitsers te komen, eventueel op ba sis van een door Nederland te ga randeren minimumprijs by export. Zoals bekend heeft Nederland zo'n garantie vorige maand ook aange boden voor komkommers en enkele andere door Duitse minimumprijzen getroffen of bedreigde tuinbouwpro- dukten. Duitsland heeft dat aanbod toer. geweigerd met het argument, dat het niet wilde discrimineren tus sen Nederland en andere E.E.G.-part ners. In het ministerie is het verzoek van het Produktschap nu in studie. Ten departemente laat men door schemeren, dat de vrij onoverzichte lijke aardappelsituatie het nemen van een beslissing niet eenvoudig maakt. Die onoverzichtelijke situatie is voor de minister ook aanleiding geweest, nu nog niet te beslissen op het verzoek van het Produktschap, de aardappelexport naar derde lan den te subsidiëren bij wijze van ant woord op soortgelijke maatregelen van België en Frankrijk. Kleinere oogst Bij het Produktschap zegt men, dat door het slechte weer de marktbare aardappeloogst wel iedfre dag klei ner wordt, maar dat men er nu toch van moet uitgaan dat er nog een flink kwantum voor export beschik baar zal komen. Het Produktschap hoopt, dat Duitsland de regeling soe pel zal toepassen, door b.v. de mini mumprijs lager te stellen dan het voorgeschreven maximum van 92 van de gemiddelde marktprijs in de afgelopen drie jaar. In de afgelopen vier oogstjaren heeft Nederland per jaar gemiddeld 56.000 ton zandconsumptir aardappe len. dat Ls tachtig procent van de totale export van deze aardappel soort, naar Duitsland geëxpor teerd. De export van consumptie- klei-aardappelen in die periode was gemiddeld 25.000 ton. Van de totale export van consumptie aardappelen ging gemiddeld 31 procent naar Duitsland. BARTJE. het beeldje van Suze Berkhout, heeft gisteren in Assen zijn ver jaardag gevierd. In het gazon voor het gemeentehuis ..reci pieerde' het stenen mannetje. Vooral veel kinderen legden gaven aan zijn voeten, welke verdeeld zullen worden onder de kinderen van ziekenhuizen en sanatoria. (Van onze Haagse correspondent) De Koninklijke Luchtmacht gaat volgende week zeven van haar kostbare personeelsleden, namelijk zes vliegers en een arts, op veertig kilometer uit de kust in zee gooien. Het is de bedoe ling de mannen daar zonder meer aan hun lot over te laten. Slechts een klein geel pakket kr(j- gen zij achterna gegooid, zijnde een opblaasbare rubberen boot. waarin zij alle zeven een plaatsje kunnen vinden. Maar dan moeten zij eerst al watertrappende de dinghy hebben kunnen bereiken en zich er met hun druipnatte kleding ln hebben kunnen hijsen. Een et maal lang zal er dan niemand meer naar hen omkijken. De zeven man zijn leden An de vaste staf van het vliegveiligheids oefen en testcentrum van de Koninklijke Luchtmacht, dat op de vliegbasis Soggterberg is gevestigd. Dit cen trum houdt zich voortdurend bezig met de bestudering van ontsnap pingsmethoden voor „gedropte" be manningen en de proef in open zee van volgende week moet worden gezien als een onderdeel van dit werk, de zeven militairen hebben zich er vrijwillig voor beschikbaar gesteld. De proefneming geschiedt voor de Zeeuwse kust. Dinsdagochtend wor den de zeven vrijwilligers met het patrouillevaartuig „Freyr" van de Kon. Marine dertig tot veertig mijl buitengaats gebracht. Nadat ze in zee geworpen zijn vaart de „Freyr" uit hun gezichtskring weg, maar het schip blijft in de buurt om de mannen te kunnen oppikken, zodra er voor hen levensgevaar mocht ontstaan. In de dinghy is een zen dertje aanwezig, waarmee het schip kan worden opgeroepen, 's nachts zal de „Freyr" dichter bij de rubber- Primitief De proef is bedoeld om na te gaan, hoe vliegend personeel, dat in zee is terecht gekomen, zich zal weten te redden met de primitieve mid delen. waarover een vliegtuigbe- manning in zo'n geval beschikt. Er zal geen eten en drinken zijn, slechts een pil om het hongergevoel te onderdrukken en een tablet om zeewater enigszins te ontzilten. Afleiding is er in een dergelijke situatie ook niet veel. Reddeloos zijn de mannen overgeleverd aan de vermoeidheid, de slaap, de ver veling, misschien de angst, maar vooral aan de zeeziekte, want de dinghy is zo plat als een dubbeltje met een opgekrulde rand en elke golfslag maakt ze haarfijn mee. Al leen als het al te ruw wordt kun nen de mannen een soort van an ker uitwerpen, dat het bootje enigs zins stabiliseert. boot gaan varen om passerende schepen te kunnen waarschuwen, i j Vertrouwen De proef moet 24 uur duren. Als al les goed gaat komen de mannen woensdagochtend in Vlissingen j weer aan wal. Maar in de hele i Kon. Luchtmacht zijn er maar ze ven. die erop vertrouwén dat alles goed gaat, dat zijn de zeven vrij willigers zelf. Algemeen is de ver-1 wachting, dat vooral de zeeziekte 1 zo fnuikend op hun moreel zal werken, dat zij gedwongen zullen i worden ontijdig op te geven. Vliegers, die al eens in soortgelijke omstandigheden hebben verkeerd, verklaarden na hun redding„Als i je daar zo volkomen ontredderd op zee zwalkt, zou je willen dat ei iemand kwam om je dood te schie ten." van onze Huishoud- en Verwarmingsshow in de grote zaal van Den Burcht. Geopend van 10 tot 18 uur. HOOIGRACHT 18 - LEIDEN 7 SEPTEMBER Zon op: 5.59 uur; onder: 19.16 uur. Maan op: 21.18 uur; onder: 10.26 uur. Hoogwater te Katwijk Xe 5.27 en 17.52 uur; laag water te 1.29 en 13.42 uur. LATER MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Tijdelijke opklaringen, maar vooral in de kustprovincies ook enkele buien, plaatselijk met onweer. Tamelijk koude nacht met hier en daar mist en weinig wind. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag en tot matig of krachtig toenemende wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) Dit blad bestaat uit 20 pagina's De Vereniging van Rotter damse Expediteurs heeft giste ren een bijeenkomst besloten met een diner m het in aanbouw zijn de Leuvehaven-station van de metro in de Maasstad. Een beeld van dit zeer ongebruikelijk*. Beschuldigd van meineed Christine Keeler, die een centrale rol heeft gespeeld In het Profumo- schandaal, is gisteravond tegelijk met twee andere vrouwen beschuldigd van meineed en samenzwering om de justitie in haar werk te belemmeren. De twee andere vrouwen die tegelijk niet Christine Keeler in staat van beschuldiging werden gesteld z(jn de huishoudster van Christine, mevrouw Olive Booker en Paula Hamilton Marshall, met wie zy haar flat deel de. Christine Keeler, Paula Hamilton Marshall en mevrouw Olive Brooker, die werden gearresteerd, zullen vrij dag voor de rechter verschijnen. Vannacht werd ook de Jamaicaan Rudolf Fenton gearresteerd op de zelfde beschuldiging als die tegen de drie vrouwen. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft de Staatsprijs voor letter kunde (P. C. Hooftprijs 1962) toegekend aan de letterkundige. Theun de Vries te Amsterdam voor zijn gehele oeuvre. De uit reiking van deze letterkundige prijs zal plaats vinden in het Muiderslot op maandag 23 sep tember. De jury bestond uit mevrouw E. van Lokhorst, lid en voorzit ster. de heren drs. G. Borgers. C. J. Kelk, J. Panhuysen en B. Stroman, leden; en H. J. Mi chael, secretaris. Het internationale filmfestival in Venetië begint vandaag aan zijn laatste dag. terwijl men bij de critici de klacht kon horen dat men het dit jaar zonder glamour en zeer goede films moet doen. De critici klaagden dat een grote hoeveelheid van „goede" films niet genoeg is voor een internationaal fes tival. Geen van de films heeft unaniem lof gekregen. Minister grijpt in De minister van Sociale Zaken en 1 Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft b(j beschikking van he den onverbindend verklaard de wtjzi- ging van een tweetal collectieve ar beidsovereenkomsten. namelijk die I voor het horecabedrijf en die voor de i witwasserij-industrie, chemische was serijen en ververijen (wasserijen). Het College van Rijksbemiddelaars had de minister ingevolge het be paalde in art. 15a van het buitenge woon besluit arbeidsverhoudingen 1945 geadviseerd daartoe over te gaan Ook had het College de minister geadviseerd de wijzigingen on verbindend te verklaren van de CAO voor de bereide verfindustrie. De mi nister heeft de partijen (organisaties van ondernemers en werknemers in de bedoelde bedrijfstakken) in de ge legenheid gesteld, bezwaren kenbaar te maken tegen de door het College van Rijksbemiddelaars geadviseerde onverbindendverklaring. Na het ho ren van de partijen heeft de minister besloten niet tot onverbindendver klaring over te gaan van de wijzigin gen van de CAO voor de bereide verfindustrie. Een 37-jarige Ier uit Cork is tweemaal geopereerd ten einde een groot aantal voor- werpen, die hij had ingeslikt te verwijderen. Daaronder bevonden zich eetlepels, geld stukken. elektriciteitsdraad. 126 halve bedspiralen, een stuk overhemd en een rozen krans, zo meldde vandaag het Britse medische tijd schrift „Medical Journal". Tenminste vijftig personen en honderden stuks vee zijn om gekomen bij grote bosbranden in de Braziliaanse staat Parana, waar het al in vijf maanden niet heeft geregend, zo is in Rio d« Janeiro bekendgemaakt. Advertentie Foto-Clné NIEUWE RIJN 18 bjj Koornbeursbrug. Advertentie De Amerikaanse Republikeinse Se nator Goldwater, die veelvuldig ge noemd wordt als republikeins tegen kandidaat van Kennedy heeft een amendement op het verdrag inza ke gedeeltelijke stopzetting van kern proeven voorgesteld. Hij wil aan goedkeuring van het akkoord de voorwaarde verbinden dat de Sowjet- Unie haar troepen van Cuba terug trekt. Het amendement kreeg direct felle kritiek van de Democratische Senator Mansfield en diens Republikeinse collega Javits. Zij verklaarden dat het voorstel van Goldwater de be sprekingen van Moskou, die tot het akkoord leidden, op losse schroeven zou zetten. Een andere afgevaardig de meende, dat het „strategisch" te laat was om vast te houden aan terugtrekking van de Russische troe pen op Cuba. Het senaatsdebat over de goedkeu ring van het akkoord neemt maan dag een aanvang en zal volgens in gewijden ruim een week duren. Zij zyn van mening dat het akkoord met ruime meerderheid de eindstreep zal halen. rol levenslust Ja, vol levenslust. Waarom? Het beste mengsel. Kersvers. Extra geschoond. Voor kanarie, parkiet en papegaai, tropische vogels, tortelduiven, enz.Als kracht voer en vooral tijdens het opfokken van de jongen: TOVO. U zult het merken! Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 1710) 9 Uit het Leidsch Dagblad van 9 7 Sept. 1863 9 De Koninklijke Nederl. J Fabriek van gouden en zilve- J ren werken te Voorschoten zal voortaan niet meer kun- J nen worden bezigtigd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1