Moskou wil de satellieten aan zijn zijde houden van Opmerkelijke uitspraken emigranten over Chroesjtsjow Russische premier is iemand die vooral op realiteit let 1 Regen en zonneschijn Gezellig Oranjefeest in Noordwijk-Biinieii Ds. Verdonk komt op bezoek Kapelmeester krijgt eervolle opdracht BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAOBtAT) VRIJDAG SEPTEMBER 1963 kansen voor de R.-K. Kerk acliler ijzeren gordijn (Van onze correspondent in Wenen) In een tamelijk goed koffiehuis van Salzburg zaten twee dames en twee heren, die zich in 't Russisch vrij luidruchtig uitspraken over de Westerse kunst. Zij oefenden sterke kritiek uit op de Westerse wereld, zodat ik aanvankelijk dacht dat hier overtuigde communisten uit Moskou aan het woord waren. Toch twijfelde ik. omdat hun manier van argumen teren veel te subtiel was, veel te veel gelijkend op de fijne anderschei dingen en nuances, die het straffe communistische dogma niet ver draagt. Het bleek juist te zijn. want een half uur later voegde zich bij dit gezelschap een geestelijke. die even foutloos Russisch sprak als zijn clergyman-colbert-naar-Ameri- kaanse-snit vlekkeloos was. Toen de rekening voor vijf koffie op 't einde betaald moest worden, leegden de twee eerste heren hun portemonnee en grabbelden er het laatste Oostenrijkse geld uit. De gees telijke verontschuldigde zich en zei lachend, dat hij hoopte dat de collec te van a.s. zondag genoeg zou op brengen om zijn aandeel te kunnen betalen. Het waren geëmigreerde Russische zakenmensen uit de Ver enigde Staten, die zich een enkele maal een wat duurder kopje koffie in Salzburg tijdens het festival ver oorloofden. Intussen had zich een gesprek van de ene tafel naar de mijne ontwik keld. waarbij de internationale poli tiek ook ter sprake kwam. Op volko men zakelijke toon verklaarden deze emigranten, dat Moskou zijn centrale en alleenzaligmakende positie bij dit woord keek de geestelijke mij veelzeggend aan in de communis tische wereld begint te verliezen. Zij doelden niet op China, maar op de jongste vergadering van het Come con (de communistische EEG) in Moskou, waartoe Chroesjtsjow alle satellieten had uitgenodigd, doch waar communistisch-China en Alba nië niet waren verschenen. Ook Roemenië wilde aanvankelijk niet komen, maar na lang bidden en smeken was het toch verschenen, nadat langs diplomatieke weg de no dige concessies waren verleend. De eis dat dit vooruitstrevende land zich aan het grote Comecon- plan moest onderwerpen was voor lopig op de lange baan geschoven, Roemenië behoeft zich niet uitslui tend op de landbouw te concentre ren en mag zijn industrie bevorderen en uitbouwen. Het mag zelfs een nieuw en groot staalproject uitvoeren en zijn staal- produktie vergroten, d.w.z. het mag 8 miljoen ton staal per jaar produ ceren. tegenover slechts 1.8 miljoen ton in 1961. Ofschoon deze groei zeker concurrentie betekent voor an dere communistische staten, die eveneens staal produceren, wordt het streven van Roemenië voorlopig niet aan banden gelegd. 1oegeveu Daaruit blijkt volgens de Russische emigranten, dat Moskou in de ogen van zijn satellieten niet meer uitslui tend nummer één is en zijn wil niet zo zonder meer kan opleggen als in de „gelukkige jaren-'30" onder Sta lin. Het moet integendeel wat toegeven op het gevaar af. dat zelfs de Euro pese satellieten met de vuist op tafel slaan en hun eigen wil pogen door te zetten. Volgens het oordeel van deze emi granten wil Chroesjtsjow niet alleen elk soort van gewapend conflict ver mijden, maar ook alle mogelijke gro te spanningen op het internationale vlak. Met andere woorden hij streeft naar liquidatie van de internationale koude oorlog. De geestelijke zgi dan ook dat de christenen maar vurig moesten bidden voor een lang leven van „vadertje Nikita". Diens beleid is geen teken van zwakte of van vrees voor China, want dit onmete lijke land beschikt weliswaar over een bijna onuitputtelijke voorraad aan mensen, maar zijn bewapening is verouderd en bovendien onafhan kelijk van de Sowjet-Unie. Di eiging dat hij daardoor een gedeelte van zijn prestige op het spel zet. want alle communisten weten, dat coëxistentie alleen mogelijk is met een totaal ver schillend maatschappelijk en econo misch systeem, niet echter met split sing in de boezem van het communis me zelf. Door dit toeschietelijke be leid kan Chroesjtsjow ook gemakke lijker tot een regeling met het Wes ten komen. Volgens de emigranten zal hij in de naaste toekomst op dit terrein nog veel verder gaan. ook al heeft de Sowjet-Unie kortgeleden op het algemene ontwapeningsvoorstel van het Westen weer eens met „njet" geantwoord. Maar dit moet be schouwd worden als een tactische tussenmaatregel om o.a. de militairen en de Stalinistische kringen niet al te zeer te verontrusten. Moeilijker De grote zorg van Chroesjtsjow be staat daarin dat hU zijn Europese sa tellieten aan 7.jjn kant houdt. Dit zal in de naaste toekomst steeds moeilij ker worden, omdat de nationalis tische strevingen in het communisme sterker worden. In Polen is het anti- Russische ressentiment weer omge slagen in een sterk anti-semitisme. Verder klaagt Hongarije erover, dat de nationale belangen van de Hon gaarse minderheid in Zevenburgen niet genoeg door Roemenië worden behartigd. Ook in Praag heeft men nog steeds de grootste moeilijkheden met de Slowaken, die een extreem nationalisme voorstaan. Al deze spanningen dwingen Chroesjtsjow ertoe toegevend te zijn, ook ten opzichte van de godsdienst. Hij is realist genoeg, zeggen de emi granten. om te weten dat hij het reli gieuze sentiment niet kan uitroeien. Want al gelukt het om de Jeugd voorlopig voor de .godsdienstige in fectie" onschadelijk te maken, hij weet dat op de duur het religieuze sentiment toch blijft bestaan. Het be staan daarvan wil en kan hij niet ontkennen zodat hij een poging doet om daarmee te coëxisteren. Daarom heeft het christendom volgens de ge- emigreerde geestelijke op het ogen blik een werkelijke kans om zich op bescheiden voet te handhaven. Paus Johannes liet zich hierbij lei den door zijn intuïtie. Ook Paulus VI zal deze weg verder Inslaan, zij het ook meer diplomatiek en minder spectaculair. Zodoende ontstaan er nieuwe kansen voor de kerk in Polen Tsjecho-Slowakye en Hongarije. Vol gens deze Russische geestelijke is het ondenkbaar dat de kerkelijke diplo matie de koers van Johannes XXIII onderbreekt en weer terugkeert tot de afwijzende tactiek van Pi us XII. Met andere woorden, ook het Vaticaan mag in Chroesjtsjow niet meer de baarlijke duivel zien. met wie men geen enkel tactisch akkoord zou mo gen sluiten. Struikelblokken Nu liggen er op deze weg twee grote struikelblokken, in de eerste plaats kardinaal Mlndszenty. die volgens het oordeel van de emigranten voor geen enkel compromis te vinden zou zijn, behalve voor een prijs die de commu nisten nooit zullen betalen, namelijk een volslagen vrije kerk. die onafhan kelijk Is van elk staatsingrijpen. De tweede moeilijkheid ligt in de persoon van de Poolse kardinaal Wyszinsky. Het optreden van deze sterke kerk vorst wordt bemoeilijkt door de tradi tionele diplomatie, die na de dood van Johannes XXIII weer sterker schijnt te worden. Bepaalde kringen in het Vaticaan streven ernaar dé nuntiatuur in Po len te herstellen, waardoor de Poolse primaat Wyszinsky direct zou worden uitgeschakeld bij de onderhandelin gen met de Poolse regering. De Poolse kardinaal wil dit voorkomen omdat hij van mening is. dat hij in de gege ven omstandigheden veel meer kan bereiken ten voordele van de kerk dan een nuntius die de toestanden niet zo goed kent. Dat is het oordeel van Russische emigranten over de persoon en het streven van Chroesjtsjow alsmede over de kansen van de R.-K. Kerk achter het IJzeren Gordijn. ..Klanten moeten geholpen worden" „Al moet het me duizend gulden kosten, ik zal mijn klanten blijven helpen", zo had een expediteur uit Oude Wetering verklaard, nadat de politie hem een rijverbod had opge legd voor zijn vrachtauto. „Het is mooi dat u zo om de klan ten denkt, want dat hoor je tegen woordig niet veel meer. doch de wet moet gehandhaafd worden", zo repli ceerde nu de Haagse politierechter voor wie de expediteur zich had te verantwoorden Want op 12 april bleek bij een con trole. dat goederen werden vervoerd tot ee gnewicht. groter dan waarvoor vergunning was verleend aan ver dachte. Overigens bleken er diverse pro blemen aan deze zaak te zitten. Ten eerste vanwege een erfgena- menkwestie, nadat de eigenaar van het bedrijf op wiens naam alle ver gunningen stonden, was overleden. Verder, doordat volgens verdachte hij wel een ruimer toewijzing kan krijgen voor vervoer, indien dit bi) de Rijksinspectie wordt aangetoond, doch daarvoor moet dan een over treding worden gepleegd, omdat met grotere wagens dient te worden ge reden. „Het gaat er niet om de collega's te benadelen, doch we moeten nu een maal zien te voldoen aan de eis van onze klanten", aldus verdachte. Daar was de Officier het wel mee eens, doch de overtreding was ge pleegd en daarvoor luidde de eis f 120 boete of 20 dagen hechtenis. honderd meter uit en wist deze vei lige voorsprong tot het einde te be houden. Behalve op de fiets legde Groenewoud beslag op de door L. van den Berg beschikbaar gestelde beker voor de renner, die de meeste keren als eerste de finish passeerde. Later op de middag werd de al tijd weer aantrekkelijke kruiwagen race voor paren gehouden, hetgeen nu en dan de nodige hiliriteit ver wekte. Het avondprogramma moest wegens de minder gunstige weersom standigheden uitgesteld worden tot hedenavond. Uitslagen De uitslagen van de volksspelen luiden als volgt: Viswedstrijd voor dames en heren van 50 jaar en ouder: 1. J. v. d. Halm, 2. M. van Winsen. 3. Th. Werkhoven, 4. mevr. wynands-Van den Berg, 5. J. Landman. Viswedstrijd (alle leeftijden): 1. J. Steenvoorden, 2. C. Zuidhoek. 3. G. Grimbergen. 4. Th. Westerhoven, 5. Van Oosten. Ringrijden paard en wagen «versie ring: grote wagens: 1. Liesbeth van Limburg Stirum 24% p.. 2. P. Zand bergen 24 p., 3. H. Heemskerk 23 p., 4 J. Landman 22% p., 5. J. Compier 21 punten. Kleine wagens: 1. fam. Hei- neken. 2. C. van der Zalm (groenten) 3. C. van der Zalm (bloemen). Ringrijden: paarden: 1. B. Zand bergen, 2. Leopold van Limburg Sti rum, 3. J. Compier, 4. A. Hoogeveen, 5. mevr. De Jong-Rijnders; pony's: 1. C. van der Zalm. 2. C. van der Zalm, 3. Jac. van Westerop. Ronde van Noordwijk: E. Groene woud, 2. A. de Haas. 3. L. Knijnen- WieJerronde burg. 4. W. Siemerink. 5. N. Steen- 1 voorden. 6. H. L. Groenewoud. j j Puzzelrit voor fietsen: 1. Peter 5?ddütvStond „Tr de Ronüe Beuk. 2. P. Lindhout. 3. H. van der van NoordwUk op het programma. 4 Jenneke Westgeest. 5. P. een van de hoogtepunten van het feest. Er hadden 2i renners voor de -arerl Tom ronde ingeschreven. De route was „„^""'Srra,cne Zeestraat Uronrtherststreet T>irva_ i van der Meer en Bet-sy van_aer Meer. 2. A. Bierman en me). C. Zonneveld. Na een voorspel van een middag en twee avonden, vond gisteren de finale plaats van de Oranjefeesten 1963 In Noordwijk-BInnen. Op de vooravond kletterden stortbuien neer. Alle sombere verwachtingen ten spijt is het gisteren toch nog meegevallen, 's Middags brak zelfs een vriende lijk zonnetje door de grauwe wol kenmassa heen. Het avondprogram ma kon echter door de negen niet worden afgewerkt. De laatste dag is door de feestge noten volledig uitgebuit. Voor dag en dauw trokken de hengelaars naar de Katwijkse Watering, waar onder lei ding van „De Sportvisser" een vis wedstrijd werd gehouden. Niet alleen talrijke heren, maar ook meerdere dames waren aan de waterkant aan wezig. Toen de hengelaars onder het ge beier van de kerkklokken huiswaarts keerden, maakten de schutters zich op voor de schietwedstrijden op het plein van Wilhelminaschool. De or ganisatie was bij „Blijf voor 't Land" in goede handen. Op de laan van het landgoed „Offem" had zich inmiddels een fleu rige stoet opgesteld. Het waren de rijk versierde sjezen en wagens van de deelnemers aan de traditionele ringrijderij. Ook dit Jaar waren er enkele pony-wagens bij. De jury. bestaande uit de heren Jos de Mooy, H. Bos en H. Schipper beoordeelde de versleringen. Door de Doezastraat en de Lindenhofstraat. Andere feestgenoten doorkruisten het dorp om een ingewikkelde puzzel- tocht tot een goed einde te brengen. Zeestraat. Bronckhorststraat, Pické- straat en Hjnbaanweg. In veertig i -- v ct..nvnnr ronden moest een afstand van 42 km J- worden afgelegd. De renners hadden aen- rt er 1.14.59 uur voor nodig of wel ge middeld 2.41.7 minuut per ronde. Een groep van acht tot tien ren ners wist tot het einde toe vol te houden in een verbeten kamp om de hoofdprijs. Lang bleef deze kop groep bij elkaar, tot Engel Groene woud zijn kans schoon zag en een ronde of zes voor het einde uit de groep wegglipte. Hij liep een paar Vink en mej. Martha van den Berg, 5. Leo van Schie en mej. Van Schie. Toch onderschat Chroesjtsjow de dreiging niet die van deze kolos uit gaat. omdat hij het morele aanzien van Moskou in de communistische wereld kan ondergraven. Feitelijk heeft Chroesjtsjow zich reeds neerge legd bij het feit. dat het communisme nu twee wereldcentra heeft. De drei ging in de rug wil Chroesjtsjow zo veel mogelijk neutraliseren door naar een soort coëxistentie met China te streven, dus met een dogmatische te genstander. in wiens ogen het beleid van Moskou een ketterij is. Chroesj tsjow wil China niet in de communis tische ban doen, ofschoon hij weet, Medische diensten Leiderdorp dokter Blauwendraad j Hogewaard 4, Koudekerk, tel. 01714- 208. Oegstgeest dokter Bots. Voor- - hout. tel. 02532-7393. Zr. Mühlhaus. Dr. Kuyperlaan 3, Voorhout, telefoon 02532-8122. Wassenaar dokter Romer, Lange Kerkdam 56. tel. 2501. Dokter de Wit. Jonkerlaan 83, tel. 2460. Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. In Venetië is weer de histo- rische wedstrijd voor gondeliers I gehouden. Deze foto toont de vloot van romantische scheepjes op het befaamde Canale Grande. LEIDERDORP Sparta begint weer Alle lessen van de gymnastiekver eniging Sparta te Leiderdorp worden j maandag weer hervat. Echter voor één week in huize „Voordorp". Men hoopt maandag 16 september weer in het Dorpshuis terecht te kunnen. Kermis niet op de ijsbaan Door het aanhoudende slechte weer is het terrein van de ijsbaan zo nat, dat het bestuur van de Oranjever eniging heeft moeten besluiten het feestterrein te verplaatsen naar het veld langs de Mauritssingel, naast het viaduct. De kinderen kunnen vanavond tus sen 7 en 8 uur de kaarten voor de ballonnen afhalen in de kantine van de IJsclub, toegang alleen langs de Mauritssingel. De kinderen wier ouders lid zijn van de Oranjevereni ging van 7-14 jaar kunnen op ver toon van dit lidaatschap een kaartje afhalen voor een gratis ritje in de zweefmolen. OEGSTGEES7 j De door de Hervormde Gemeente (wijkgemeente Rhyngeest) te Oegst geest beroepen predikant ds. W. E. Verdonk uit W'orkum hoopt dinsdag een bezoek te brengen aan de ge meente. 's Avonds om 8 uur is er in „Ire ne" een ontvangst, waarbij de ge meenteleden in de gelegenheid wor den gesteld met ds. sn mevr. Ver donk kennis te maken. De kerkeraad hoopt, dat velen hieraan gevolg zul len willen geven. Rijkspostspaarbank Aan het P.T.T.-kantoor te Oegst geest werd op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 118.818.40 en terugbetaald f 105.300,22. Burgerlijke Stand Geboren: Hubertus A G., zn van A J H van der Voort en C. M G. Riem: Stephanus W. J.. zn van J. G. L. Hoo geveen en M. G J Alkemade. Cornells A, L zn van T. C van Steijn en M. E. G. Geerllngs; Andrlea. zn van A. Nek en M A. de Niet; René P.. zn van P Bulthuis en W. M. Taverne; Clasina Y.. dr van B. Star en J Menslnk. Ondertrouwd: J. B Nouwens en J. Vrljenhoek; J. P. Rijnbende en I. Mle- dema. Getrouwd: C. J. A. Opdam en J. A. M. de Ruijter; J. Fenijn en V. C. M. Willam*; J. de Vries en C Kamma; BENTHUIZEN PAARD OP HOL: landbouwer gewond O De 71-jarige W. van Dorp, land bouwer te Hazerswoude-dorp. reed gistermorgen met een tweewielig met paard bespannen wagen op de drie- sprong-Hogeveenseweg. toen plotse ling het nog jonge paard schichtig werd en op hol sloeg. De bomen van de wagen braken, w aardoor de wagen voorover sloeg en de heer Van Dorp eruit geslingerd werd. Het paard kwam even verder tot stilstand. He vig bloedend bleef het slachtoffer aan de wegkant liggen. Dokter P. J. Meyst te Hazerswoude en dokter J. de Goeje te Benthuizen waren spoedig ter plaatse. Het slachtoffer werd voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De wagen werd ver nield. De Rijkspolitie stelt een onder zoek in. KATWIIK De kapelmeester van de M.L.D.- kapel van het Marine Vliegkamp Valkenburg, sergeanlmuzikani iv.r A. M. van DUck. die tevens di rigent is van de Chr. Muziekvereni ging U.N.I. te Katwijk aan Zee. heeft van de minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen een opdracht ontvangen tot het componeren van een werk voor harmonie-orkest. Eenmaal per jaar wordt een der gelijke opdracht verteend aan een veelbelovend componist. Dat de keu ze thans op de heer Van D ijck is ge vallen is waarschijnlijk een gevolg van de uitstekende beoordeling van een door hem gemaakte compositie, die in het kader van het Holland Vestival in juli in het Kurhaus te Scheveningen werd uitgevoerd door de Honselse Harmonie uit House lersdijk. Hierbij werd dit korps door de componist gedirigeerd, zijde belangstelling voor de kapel meester van de M.LD.-kapel. Zo bereikte hem ook een aanbod als dirigent op te trederj van één van de fanfares van de Koninklijke Land macht. De heer Van Dijck houdt dit aanbod nog in beraad. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Catharlna M J„ dr van G. A. M. v. Wissen en C. M. J. van Bo- hemen; Barbara G. U.. dr van A. H. Dlekstra en R. I. K. Strache; Jacoba G. M„ dr van A. W. Edelaar en A. C. v d. Geest; Antonla F M dr van B. J Rozema en M. L. M. Hersbach; Paul R„ zn van F van Reek en P. M. Slats. OndertrouwdA. van Duin en H. Elsma; G A. Kom en L. L. A Smit; H. J S Corel en H. J v. d Poel; P. C Nederpel en A. C. M. Bakker. Getrouwd: W. F Kapaan en G. E. A. Erlks; L. C Nouwens en R. J. S. George; A. Llnschooten en H. A. van Egmond Overleden: J. Zonneveld. 72 Jr; F O. van Steijn geb Mines, 45 Jr; E. Ha- mersma geb. Kampman. 68 Jr; P. Schouten. 74 Jr. H. Groothuis directeur Nationaal Veem Tijdens de gisteren gehouden aan deelhoudersvergadering van NV Na tionaal Veem is in de vacature van de in mei JJ. overleden directeur, de heer G. J. Lolling. in deze functie benoemd de heer H. Groothuis. Scooter botst tegen fiets Op de Voorweg in Hazerswoude had gistermorgen omstreeks 8 uur 'n bot sing plaats tussen een wielrijder uit Hazerswoude en de berijder van een scooter uit Leiderdorp. De wielrijder reed in de richting Boskoop en ging plotseling naar het linker gedeelte van de weg, om een paar kuilen te vermijden. De scooterrijder kon een botsing niet meer voorkomen. De fiets werd slechts licht, de scooter vrij ernstig beschadigd. Herfstwandeltochten van D.I.O. De wandelsportvereniging „D.I.O." te Noordwijkerhout organiseert op zaterdag 21 september a.s. haar I jaarlijkse wandeltochten over af standen van 10. 15 en 20 kilometer. Deze wandeltochten brachten vorig jaar 850 wandelsportliefhebbers op pad. Ook nu kunnen de deelnemers weer genieten van de prachtige par- coursen, uitgezet rond Noordwijker- 1 hout. De deelneming is opengesteld voor individuele wandelaars en voor ver- enlgings- en schoolgroepen. Men kan starten tussen 14.15 en 14.45 uur van af de toneelzaal der St.-Bavostich- ting, Langevelderweg. Noordwijker- hout. BOSKOOP Puzzelrit in stromende regen Het waren bepaald de doorzetters, die donderdagavond weer en wind trotseerden om toch deel te nemen 1 aan de puzzelrit van de Bro-Mo-To- club „Flora" te Boskoop. Het was niet I eenvoudig om in dergelijk regenweer de tocht te maken, over YVaddinx- veen. Zoetermeer. Moerkapelle en Benthuizen. Bij de bekendmaking van de uitslag in café De Driesprong bracht de or ganisator, de heer J. van den Berg. hulde aan de controleurs, die onder de meest onaangename omstandig heden hun taak verrichtten. Deze medewerkers kregen dan ook een hartelijk applaus voor hun ijver en doorzettingsvermogen De uitslag luidt: Automobilisten: 1. J. A. de Jong, Nieuwveen 79 str.p.). 2. H. Schouten. Ter Aar (86). 3. R. v. d. Brink. IJ- muiden <98). 4. D. A. Spek, Nieuw veen (135). Hoogste aantal straf punten (310). Motorrijders: 1. L. van Hofwegen. Waddinxveen <79 strf.p.). 2. M. v. d. Wolf. Reeuwijk (80). Hoogste aantal strafpunten 214. Bromfietsers: 1. L. Ramp. Boskoop <92 strafpunten). 2. W. Ramp. Bos koop <93). 3. A. v. d. Stam, Boskoop (94). Hoogste aantal strafpunten 213. De traditionele Flora-bloemenprijs werd door automobilist H. Schouten uit Ter Aar gewonnen. BEURSOVERZICHT j Het Damrak vast Amsterdam, 6 september Het Damrak heeft vanmiddag voor de laatste dag van deze beursweek een vaste tot zeer vaste stemming te zien gegeven voor de international® waarden. De markt werd goed gesti muleerd door Wall Street, waar gis teren bij zeer ruime handel het Dow Jones-gemiddelde voor de Industrie aandelen op een historisch hoogte record kwam van 737,98 ofwel 3.07 punt hoger dan het vorige hoogte record in oktober 1961. Dit nieuwe hoagterecord werd bereikt na voor postgevechten eerder deze week De tikker lag er. vanwege de omvang rijke drukte, vaak een kwartier ach ter by het registreren van de koer sen. Verder werd Amsterdam gehol pen door de vaste stemming die de Westduiase beurzen vandaag te zien gaven. Van de Nederlandse hoofd fondsen was ditmaal Philips favoriet. Deze aandelen stelden zich op f 160.00. ruim drie gulden boven het slot van gisteren. Toch bleef de han del in deze hoek, wat omvang treft, iets beneden de verwachtingen. Het publiek begint da smaak pas goed te pakken te krijgen. De vraag in alle hoofdfondsen kwam hoofdzakeiyk van die zyde met daarnaast wat kooplust voor buitenlandse rekening. Niettegenstaande winstnemineen verbeterde Unilever op f 185.90 circa 60 cent. Mede als gevolg van ruilin gen van Unilevers in aandelen Phi lips alsmede aanhoudende winstne mingen daalde de prijs van Unile vers tot f184 80. Hiermede kwam dit fonds een halve gulden beneden de slot prijs van gisteren Kon. Olies ont moetten goede lokale speculatieve belangstelling waardoor dit aandeel ruim een pulden hoger op f 171.50 kwam. De beurs is van mening dat de koersstijging van aandelen Kon. Olie de laatste tijd sterk ten achter is gebleven ten opzichten van de ove rige hoofdfondsen. Amsterdam had vandaag de wind volkomen in de zei len AKU ontmoette grote belang stelling vooral van lokale zijde. Dit fonds bereikte na een opening op 495 niet alleen de vyf maal pari koers, doch'kwam hier zelfs nog een punt bovenuit op 501. Tegen het slot zakte de koers wat in. De slotprljs van gisteren in AKU was 489. Hoog ovens, welk fonds elf punten omhoog ging, voegde hieraan zes punten toe by een notering op 620. Vooral het eerste beurshalfuur ging er in de hoofdfondsen veel om. niettegen staande het naderende weekeinde. Later op de middag werd het wat kalmer. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte Aku deze beursweek een koerswinst van circa zeventien punten Hoogovens verbe terden byna twintig punten. Unilever ging ruim vyf Philips byna zeven en Kon. Olie anderhalve gulden om hoog. Een gunstige beursweek dus met goede perspectieven, aldus de beurs. De leidende cultures waren wat vriendelijker; Scheepvaartwaarden praktisch onveranderd evenals de Staatsfondsen. In de lokale afdelin gen werden aandelen Kempkes Meu belfabrieken hoger geadviseerd. De bedryfsresultaten over 1963 van deze maatschappü zullen, aldus de direc tie. die van de belde voorafgaande jaren overtreffen WISSELKOERHEN Amsterdam, 6 september Londen 10.1010.10%; New York 3.61— 3.61 '4; Monteral 3.33%—3.33 Parys 73.66%-73.71%; Brussel 7.23%- 7.24; Frankfort 90.71%—90.76%; Stockholm 6951%—69.56%; Zürich 83.65%—83.70%; Milaan 58.13% 58.18%; Kopenhagen 52.24—52.29; Oslo 50.42%—50.47%: Wenen 13.99%- 14.00%; Lissabon 1258%—12.60% Vrijdag, 6 september. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000. 30500 30500 30500 Wij versoeken onse abon nees in Leiden, die een koer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (xaterdag# tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt besorgd. Voor de buitengemeenten wordt vooriover de agent schappen telefonisch hereik- baar zijn. elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Acbnm. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 A. Oegema en A EUerbroek; T. Kraaljenbrlnk en A. H. Bos; W. G. de Ruig en J. Veenbaas Overleden: J J. Bazelmans; G. J. Braun, w.v, F. J. Wegenaar. vorige slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 10148 102 Ned '59 4% 101H 102 Ned '60-1 4% 101H 102 Ned '60-n 4% 101% 102 Ned '59 4% 100 A 100% Ned '60 4% 100% 100 A Ned. '61 4% 100 A 100% Ned '53 3% 100 A 100% f Ned '63 4% 96 96 Ned Gb obi 3% 82 Ned '47 3% 93% 93% Ned '51 3% 97% 97 "t Ned '53 I-Il 3% 95% 95% Ned '56 3% 95% 95% Ned '48 3% 89% 89% Ned bel cert 3% 95% Ned '50 I-n 3% 89% 89% Ned 54 I-II 3% 91 91 Ned '55 I 3V« 91 91 Ned '55 n 3% 99 b 94 5 Ned '37 3 92 A 92 A Ned Gb ob '46 3 92 A 92 A Ned dol In '47 3 89% 89 Ned Inv eert. 3 98% 9811 Ned 62-64 3 100 99 n Indie '37 3 99 A 99 Indië '37 A 3 95 A 95 A b Ned wonbl '57 6 106% 107 Ned wonbl '58 4% 101A 101A Ned wonbl '60 4% 101A 101A ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver HVA-tnlj A K O I Oeli My cert. H-Hjgovens cert i Philips gem bez Unilever cert. Oordtse petr Kon P (50 f20) 1 Roll Amer lljn Java China Pak K.L.M I Kon Ned St boot Kon Paket Mij Stoom v Mil Ned Nlev Goudr cer Ommeren cert I v O I Kon Rott Lloyd N Scheepv Unie NIET ACTIEVE OBLIGATIES 108% 151 5 488% 128.20 614% 156.90 184.20 790% 17050 5 133 156% 48 10 151% 158% 141% 117 251% 142% 138% 108% 151% 496 129 618 15950 184.70 791% 171.20 133 157 48 152% 158 141% 117% 251% 142% 138% Prov en GemJeningen A'dam '47 (3%) 3 tdem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld *37 ï-n (3%) Z.-Holl *55 4% Bankwezen Bk N Gem 58 6*4 ld. NWB *52 <4%) BVG rsbr f500 BVG rsbr *52 indastr Obligaties ^hlllps Dol *51 95% 95% 100 95% 99 A 103% 99% 179% 145% 95 lè 103% 99% 180 145% Premieleningen vorige slotkoers koers v heden Alkmaar '56 2% 85 86 A 'dam '53 3 118% 116% A'dam '51 I 2% 93% 92 A'dam '56 I 2% 88% 88 A'dam '56 n 2% 91% 91% A'dam '56 III 2% 91% 91% Breda '54 2% 89 b 89% t Dordrecht '56 2% 86% 85% Eindhoven '54 2% 87% 87% Enschede '54 2% 87% 87 Den Haag *52 12% 95% 95% Idem D 2% 96% R'dam *52 I 2% 96% 97% Idem n 2% 96% Idem '57 2% 95% 93% Utrecht *52 2% 102 104% Z.-Holl 1957 2% 94% 93% Zuid-Holl '59 2% 101% 101 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunie f 60 Robeco Unitas f60.- Ver Bez v 94 f 50 Amst Bank Cultuurbank Hol! Bank U eert. Ned Handelmit Ned Mid. bank Rott Bank Twentsche Bank 328% Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat. BorsumU- Wehry Calvé Delft cèrt Electrolaamtt. HNV K Pap v Gelder 252% K. Ned Grofsm 158% Holl Constructie Ing bur v Bjiyv Internatlo v. Kemp en Beg Kon Zout Ketjen Leidse Wolsp.rtl Vfllller en Co NB 317% Ned Kabelfabr 485 Philips pref Rott Drooed My Ver Touwfabr Walvisvaart Wernlnk's Bet.mil Wilton Fellenoord v. Wyk - Heringa Zaalberg 200 232 490 13850 386 20% 245 367 247 357% 640 260 75% 955 405b 549 169 265 149 795 509 6050 380 413 64% 200% 290 lOOx 201 1 233 489 139 383% 21 246% 368 246% 355% 328% 648 261 76 944 410 b 252% 159% 555 b 169 265% 149% 798 509% r 316% 488 61 382% 425 64% 200% 294 98 b VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten Gedaan en bieden Mynboaw en petroleum Btiiton 2de r. 409 410 Kon Petr 120) 169 Amer fondsen Caimd Pacific R. 31% 31% Intern Nickel 67 67% 51 51 Bethlehem Steel 33 b 34 Cities Service 671 j 67% Genera) Motors 76% 76% Kennecott 75% 75% Republic Steel 40% 41% Shell OÜ 47% 47 Union Pacific 40 40 A Un States Steei 54 55% Bieden Ex dividend d

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 15