RAMP bedreigt de oogst in HAARLEMMERMEER In 1964: meer ruimte voor loonsverhoging Machines zakken weg in de modderpoelen Een auto waar men heelhuids uit komt Nu de regen alsmaar aanhoudt Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijn Neem direct Rheumin Geen inlijving, Verwoerd zegt BREED VAST TAPIJT BULTHUIS Boycot van pagodes Socialezaken meent: LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 (Van één onzer verslaggevers) De landbouwers in de Haarlemmermeer bidden en smeken om verbetering van het weer. Door de steeds aanhoudende regen dreigt de graanoogst voor een groot deel op een mislukking uit te lopen. Verscheidene boeren hebben hun vee reeds op stal moeten zetten, enkele maanden vroeger dan normaal dus. Er hangt hun een ramp boven het hoofd. Het is een naar gezicht om te zien, hoe in de Haarlemmermeer Neer- lands grootste graanschuur het graan, dat met schoven op hopen is gezet, opnieuw staat te kiemen, zeker wat de buitenste schoven betreft. De graankorrels zyn zo verzadigd van het regenwater, dat zy naar onderen wor tels kragen, terwijl zjj naar boven groen uitspruiten. Dit graan is geheel waardeloos geworden, zelfs als vee voeder is het onbruikbaar. Boven dien vallen de waterverzadigde kor rels maar al te gemakkelijk uit de aren. Met de schoven binnenin is het eigenlijk weinig beter. Ze kunnen met dit natte weer niet drogen en staan als het ware op het veld te verrot ten. Men schat in de Haarlemmermeer, dat ongeveer 25 procent van de graanoogst binnen is. Driekwart staat nog buiten. Ongeveer de helft van de gehele oogst staat daar op ruiters of hokken of ligt zelfs nog plat. In het laatste geval is er niets meer te red den en kunnen de landbouwers niets anders doen dan het graan met stro en al diep onder ploegen. Een kwart van de oppervlakte staat nog vast. Als het maar enkele dagen wil op- kouden met regenen, kan daarvan vellicht nog veel gered worden, al zal de kwaliteit wel niet best meer zijn. Met een vochtgehalte van onge veer dertig procent moet het graan zo sml mogelijk in de drogerijen wor den tehandeld. aardappelrooimachlne durft men het land niet meer op. Ziekte in de aard appelen ls uiterst moeilijk tegen te houden. Men probeert de strijd nu vanuit de lucht te voeren. Of het lukken zal, is nog de vraag. Schade Bagger De enorme regenval is er even eens oorzaak van, dat de landbou wers niet met hun zware machines het land op kunnen. Personeel om met de hand te maaien of met een eenvoudige maai-bundelmachine is er niet. Het oogstverlof voor boeren- in-dienst ls het gejuich begroet, maar zolang de regen aanhoudt kunnen deze jongens ook niet veel doen. Met de aardappelen is het nauwe lijks beter. Het rooien van de aard appelen is vrijwel onmogelijk ge worden. Overal zakt men tot de en kels in de modder en bagger. Met een Advertentie Pheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig 1 Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades - product, dus: vertrouw er opl Huisknecht slaat vriendin met een plantensteun neer (Van onze Haagse oorrespondent). Beticht van een poging, tot dood slag of zware mishandeling heeft de politie gisternacht een 22-jarige huis knecht uit Den Haag aangehouden. De jongeman heeft op het verjaars- feestje van zyn vriendin zo woest om zich heen geslagen, dat ZÜ haar 33-ste levensjaar is ingegaan met een paar gebroken ribben, ernstige won den aan het hoofd, een breuk in de linkerarm en zonder het topje van een vinger. Huisknecht en vriendin begonnen de ver J aars viering in een café in de binnenstad. Öe stemming steeg snel en toen het uur van sluiten naderde, werd besloten het festijn ten huize van de vrouw voort te zetten. Ter verhoging van de algemene vreugdge werden nog drie dames, die toevallig alleen in het café vertoefden, uitge nodigd mee te gaan. De huisknecht zou voor barkeeper spelen en hij posteerde zich dan ook achter het welvoorziene buffet in de woonkamer van zijn vriendin. Alles ging goed tot tegen drieën de stemming plotseling omsloeg. Eén van de feestende dames maakte een opmerking, die de huisknecht niet beviel. Hij zei iets terug, de vriendin kwam ertussen, de huisknecht sloeg haar. zij sloeg hem terug en zo ont stond er ruzie, die al snel ontaardde in heftig handgemeen. Helaas voor het slachtoffer vol stond de huisknecht niet met het ge bruik van zyn blote handen. In de hitte van de strijd greep hij een zware plantensteun, een houten kolom van by na een halve meter hoogte, en sloeg daarmee op de vrouw los. Om kwart over drie was de po litie ter plaatse. De huisknecht werd gearresteerd, de vrouw ls naar het ziekenhuis Zuldwal gebracht. Het ls niet mogeiyk nu reeds cijfers te geven over de schade, maar land- bouwkringen houden er reeds reke ning mee, dat deze enorm zal zyn. Er zullen bedrijven zyn, die dit Jaar tienduizenden guldens minder ont vangen dan bij een normale oogst. Thans is de toestand, zeker in de Haarlemmermeer, zorgeiyk. Als dit weer aanhoudt wordt het een ramp. In de voorgaande jaren was het vaak nat. in 1960 zelfs zeer nat. maar toen was het nog niet zo erg als dit jaar. Opnieuw blijkt, dat de landbouwer al tijd met zyn geldtas buiten staat en by alles steeds afhankeiyk blijft van de weersomstandigheden. Steun van overheidswege zal wel noodzakeiyk zyn om de huidige tegenslagen te bo ven te komen. Vergoeding Het bestuur van het Produktschap heeft reeds wyziging gebracht in de regeling voor de denaturatievergoe-1 ding voor in de veevoedersector af te zetten tarwe. Volgens de tot nu toe geldende regeling kon deze vergoe ding niet worden gegeven voor tarwe Kerstcadeau voor wilde vrienden (Van onze correspondent in Washington) Een groep van Amerikaanse 'ngenieurs heeft een normale auto dusdanig ingericht, dat men met meer dan vyftien procent schot. Nu werd de mogeiykheid geschapen, voortaan naar keuze van het bestuur of deze oude regeling toe te passen, of by een hoger schotpercentage van 15 wel toeslag te geven, doch daar een korting af te trekken by de tot nu toe bestaande regeling, zo werd in de stukken meegedeeld, worden blij kens de ervaring ln een situatie als de huidige de beste partyen tarwe als veevoeder gebruikt, doordat men ze mengt met trawe met veel schot, die men toch nog voor toeslag in aan merking wil laten komen. Zuid-Afrika heeft Engeland niet aangeboden de Britse protectoraten Beetsjoeanaland, Basoetoland en Swaziland te annexeren, in te ïyven of te besturen, zo heeft premier Verwoerd gezegd in een verklaring waarvan de tekst jioor de Zuidafri- kaanse ambassade in Den Haag is bekendgemaakt. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 6 sept. Veemarkt: aan voer stieren 6. melkkoeien 35. vette koelen 480. vare koelen 60. pinken 20. graskalveren 3. vette kalveren 124, nuchtere kalveren 9. vette schapen 180. fokschapen 320. vette lamm. 2877. varkens zeugen i 36. schrammen 144. biggen 572. gelten 13, totaal 4879 st. Prijzen: melkkoeien 1700-1100 p. st.. vette koelen f 2.75-3.45 per kg schoon gew vare koelen f 375-900 p. st.. pin ken f 275-525 ld., vette kalveren f2.35- 3 10 per kg lev. gew vette schapen f 95-120 p. st.. fokschapen f 120-140 ld vette lamm f 105-142 50 ld., drach tige zeugen 1325-425 ld schrammen f 75-105 ld., biggen f 56-60-66 ld. Handel: melkkoeien rustig, vette koelen redelijk, afloop minder, vare koelen kalm. pinken kalm. vette kal veren matig, vette schapen matig, fok schapen rustig, vette lamm. matig, drachtige zeugen rustig, schrammen rustig, biggen rustig. LEIDEN. 6 sept. Kaasmarkt: Aan- rvoerd 17 partyen Goudse kaas en partijen Leldse kaas. Noteringen: Goudse kaas extra kwal. tot f2.61. Ie kwal. f 2 46-2 55. Leldse kaas le kwal. tot f 2 48 Handel kalm. AALSMEER. 5 sept. Gerbera 65- 81 p st.. Lelies per kelk 40-52, ld. per tak 70-100. Ornlthogalum 80-120. Fre sia 100-185. Cyclamen 80-100. Iris 70- 95. Gladiolen 90-110. Colvlllel 40-57 p. bos. Rozen Roselsndla 8-14. Parel van Aalsmeer 12-18. Geh. Dulsberg 13-19. Pechtold 14-20. Towny Gold 12-18. Mnd. Ofman 10-16. Baccarat 47-53. Montezuma 19-25. Florlade 16-22. New- yorker 21-27, Carol 9-15. Pink Sensa tion 26-32. Super Star 30-39. Blrgltte 18-24. Garnette 12-18. Nymph 40-48. Valeta 19-26. Sweetheart 18-25 p. st. KATWIJK AAN DEN RIJN. 5 sept. Groenteveiling: waspeen per kist Al 2.80-4, A2 2.60-5.90. BI 2.60-4. bloem kool per 100 st.. 6 st. per bak Al 76- 95. A2 37-72, BI 64-76, B2 26-52. 8 st. per bak BI 74-75. B2 48, Cl 44-50, sla per 100 st 14-15, andijvie 35-37. groe- nekool 28. rodekool 7-12, tomaten Al 51. BI 51. B2 32, kroten per kist 3.30, prlnsessenbonen 100-101, bleekselderle per 100 st 1 21-23. ld. 2 14. selderie per 100 bos 15. peterselie per 100 bos 15-17. krulpeterselle per 100 bos 18. Aanvoeren: waspeen 35.000 kg. waar van 5000 kg voor export werd verkocht: bloemkool 10.000 st waarvan 2500 st. voor export werden verkocht. ROELOFA RENDS VEEN. 5 sept. Bloemenveiling: Ornlthogalum 32-94. Fresia s 33-72. Gladiolen 42-80. Dah lia's 45-1 00 Asters 20-59. Segetum 22- 34. Eikeblad 38-42. Montbretla 34-48, TroschrvsantenKoene's Glorie 1.00- 139. Da vine 97-1.51. Chataworth 80- 130. Dellghtfull 70-1.31. White Hope 1 00-1 47. Oldland Scepter 1.15-1.27, Devils Cape 1 08-1 17 per bos. Chry santen geplozenMlgolle 23-35. Brelt- ner 24-39. Medaillon 28-38. White Hope 22-39. Rcealla 28-36. Plnksmoor 27-33. Escorte 22-32. Preludium 28-33. Am Anlers: Sim roze 19-28. rood 18-27. wit 21-25. Brenner 16-22. Fanfare 20-22. Tangerine 25-27. Pink dustv 22-24. Kokomo Sim 21-27. Harvest Moon 14- 26. Rozen 10-34, Lelies 25-28 alles per stuk. RIJNSBURG. 5 sept. Bloemenvei ling Flora Hellanten 5.80-7. Diverse Dahlia's 5-8. Gladiolen: Beatrix 10- 14.70, Zuidpool 10-11.10. My Love 8 90. Benarls 7-8. Anjers: Sim wit 24-28. rood 24-30, roze 24-30. Arthur 24-28 fer 100. TroschrysantenDellghtfull .00-1.135, Chatworth 1 05-1 40, Reveil 1.00-1 25. Claslena 1.00-1.15, White Hope 2-2.35 per boe. Dr. Verwoerd zegt een nadere ver klaring van zijn dinsdag in Pretoria gehouden rede gewenst te achten, omdat de inhoud onjuist zou zyn weergegeven. Ervan uitgaande dat de bewoners van de drie protectoraten zelf hun toekomst moeten bepalen, hield het aanbod van de Zuldafrikaanse eer- ste-minister In, dat de republiek ge legenheid krjjgt de bevolking van de protectoraten In te lichten omtrent ,.de voordelen die z(j krijgen, indien z(j uit vrije wil Zuld-Afrika zou aan vaarden als haar steun, leidsman of voogd in onafhankelijkheid en wel vaart". Inlijving zou tegen de politiek van de Zuidafrlkaanse regering van „gescheiden ontwikkeling" zijn, aldus dr. Verwoerd. Advertentie uit één stuk geweven in de breedten: 366457 cm. VERZET BOUCLÉ 27.- p. m2. WOLLEN FRISÉ 31.90 p. m2. SUPER TWIST 41.75 p. m2. Gratis advies en prysopgaaf. WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 Zo zien de meeste korenaren die-aan schoven opgehokt of op ruiters staan er langzaamhand uit. Onderaan komen wortels en naar boven groeien nieuwe spruiten. (Foto Leldsch Dagblad) Volgens een bericht van het offi ciële Zuidviefhamese persbureau zyn thans alle studenten van de univer siteit van Hué, die in de afgelopen weken wegens overtreding van de be palingen inzake de staat van beleg waren gearresteerd, weer ln vrijheid gesteld. Onder de boeddhisten in het land blyft intussen de verbittering tegen de regering van president Djem be staan. In Saigon manifesteert deze zich o.m. door een boycot van de pa godes. die na enkele weken op last der regering gesloten te zyn geweest, thans weer zyn opengesteld Volgens boeddhistische zegslieden willen zy op deze wyze uitting geven aan hun ongenoegen over het herstel door de regering van niet-militante boeddhis tische leiders in hun bevoegdheden, terwijl de militanten nog gevangen worden gehouden. De regering tracht, aldus deze zegs lieden. door middel van haar agenten de boeddhisten aan te sporen weer tot de tempels terug te keren en wi! op deze manier de schyn wekken als zou de toestand weer normaal zijn, doch zonder succes. Godsdienstige plechtigheden die zondag en maan dag in de tempels werden gehouden, werden door slechts enkele honderden boeddhisten bijgewoond. f A er vrijwel elke botsing in kan overleven. Wie wilde vrienden of familieleden heeft, behoeft dus niet langer te piekeren over een origineel kerstcadeau: geef hun een beveiligd auto-dnterieur. Het risico bestaat echter, dat zij dan nog gedurfder gaan rijden en anderen in gevaar brengen. j Dat veiligheidsinterieur kan wor- i den aangebracht in een gewone auto. M De zitplaateen zyn diep en zacht en kapselen de ryders ook opzij aardig in. Het hoofd krijgt een speciaal steuntje en zelfs kan men boven het hoofd een soort kapje nee .klappen, dat bescherming geeft wanneer men over de kop slaat. Een buikriem, als in een vliegtuig, plus twee schou derbanden. houden de passagiers stevig op hun plaats. Vele percelen bouwland in de Haarlemmermeer zijn in mod derpoelen herschapen. Het kost dan ook heel wat moeite uit deze bagger nog wat aardappelen te rooien en binnen te halen. (Foto Leldsch Dagblad) Veel aandacht heeft men aan het stuur besteed. Dikwyls dringt, by een botsing, de stuurstang als een harpoen in het lichaam van de ryder. Het veiligheidsstuur kan echter als een telescoop ineenschuiven en op die manier 20 centimeter korter wor den. Hetgeen overigens nu ook al bij sommige bestaande auto-typen, ook in Europa, wordt toegepast. Boven dien kan de stuurstang nog buigen ook. Het stuurwiel is geen wiel meer, maar een rechthoek, by een bot sing lopen nu de knieen van de ry der minder gevaar en verder belem mert het stuur zyn uitzicht niet bij het chaufferen. Nuttig is ook een signaal, dat de chauffeur wekt als hij in slaap mocht vallen Wordt hij niet wakker door die wekker, dan staat de motor stil. Mocht er brand uitbreken in de motor, dan wordt die automatisch ge blust en indien er iets met de rem niet in orde is, dan wordt de auto met extra remmen tot stilstand ge bracht. Werkelyk een ideale auto om astronaut je in te spelen. o -r- De w achtmeester le klasse by de Rykspolitie, de heer J ten Haken, die met ingan van 1 juli in dezelfde rang werd overgeplaatst van Boskoop naar Rijnsaterwnude, is met terugwerken de kracht tot 1 november 1962 be vorderd tot opperwachtmeester. De Amsterdamse luchthaven Schiphol heeft gisteren de mil joenste betalende bezoeker van dit jaar ontvangen. Het was de zeventienjarige Marie Louise Kupka uit Heerlen, die op dit plaatje stralend in het versierde rondrittentreintje op weg is naar Aviorama. waar haar vele ge schenken werden aangeboden. (Van onze parlementaire redactie) Het ziet er naar uit, dat in 1964 voor loonsverhogingen meer ruimte aanwezig zal zjjn dan dit jaar het ge val is geweest, zo heeft een bevoegde woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld. Het komende jaar zal namelUk minder dan In 1963 door sociale voorzieningen beslag worden gelegd op de beschikbare ruimte. De Sociaal Economisch Raad achtte door dit jaar een totale loonkosten stijging van ruim zeven procent mo gelijk. Uit deze ruimte moesten ech ter ook de hogere lasten worden be taald. die het gevolg zyn van de in voering van de interimregeling voor invalidlteitsrentetrekkers en de ver hoging van de AOW-uitkeringen met vijftien procent. Voor directe loons verhogingen bleef dus slechts een percentage van 2,7 over. Een van de collectieve arbeidsover eenkomsten. die het volgend jaar moet worden vernieuwd, is die voor het bouwbedrijf. Hoewel voorstelbaar Ls, dat de regering een speciale loon politiek voor het bouwbedrijf zou voeren, zal daarvan waarschijnlijk wel niets van komen, omdat gunstige regelingen voor het bouwbedrijf on vermijdelijk een nadelige neerslag hebben op andere bedrijfstakken. Een vraagstuk, dat daarbij in de eerste plaats aandacht verdient, is het verschijnsel van de zwarte lonen. Het Is niet uitgesloten dat de rege ring het komende jaar proberen zal dit verschijnsel in te perken. Hoe zij dit wil doen. is nog niet bekend. Wel heeft mlnLster Veldkamp hier over reeds contact gehad niet de Stichting van de Arbeid. Voor het komende Jaar staan geen veelomvattende sociale maatregelen op stapel. Minister Veldkamp hoopt een begin te maken met de verdere verhoging van de AOW. maar hij dient daarvoor eerst het gevraagde advies van de Sociaal Economische Raad of te wachten. Ook al wordt dit advies vlot gegeven, dan nog ls het de vraag, of de maatregel zelfs reeds het volgend jaar van kracht zal wor den. Ook ls het niet zeker of de noodzakelijke premieverhoging ge heel op de premieplicht igen zullen worden afgewenteld. Zoals bekend, heeft het kabinet, er geen principled bezwaar tegen dat de premieverho ging mede uit de schatkist wordt be taald. Het steeds toenemende verkeer op de provinciale weg Heemstede—Hil versum, die onder meer door de plaatsen Uithoorn, Aalsmeer en Hoofddorp gaat, vroeg reeds lang om een dringende verbetering. Daaraan wordt nu met man en macht gewerkt. Een van de knel punten was in Hoofddorp de krui sing bij de Hooidvuai i met de veiae wegen langs deze vaart. Vooral hier worden de zaken radicaal aange pakt. De oude brug over de hoofd vaart, die niet al te breed was, wordt gesloopt en daarvoor in de plaats komen twee bruggen. Name lijk een voor het doorgaande ver keer en een voor het lokale verkeer, voor de verbinding zorgt van de g. ventwegs noordelijk va» de pro- inciale weg. De foto geeft een beeld van het bouwterrein in het ?entrum van Hoofddorp, met op de irhtergrond het Polderhuis van de Haarlemmermeer en op de voor grond de omleidingsweg Foto Leidsch Dagblad NOORD WIJK Bejaarden maken gezellige tocht De Noordw(jkse bejaarden z(jn een dag gezellig met elkaar uitge weest. In zes toerwagens, enkele par ticuliere auto's en de politiewagen trokken z(J er op uit. Nog maar nauweiyks was de lan ge stoet op weg of de dames en he ren werden royaal voorzien van rook gerei en snoep, waarna de rit langs allerlei binnenwegen werd voortgezet in de richting van het Gooi en Soest- dyk Jammer dat men door een he vige stortbui van het Koninklyk pa leis niet veel kon zien. Daarna ging het naar Oud-Val- keveen,in de bekende speeltuin eni ge tijd aangenaam werd vertoefd. In „De Karseboom'* in Hilversum schaarde men zich aan een welver zorgde maaltyd. Een van de bejaar den bracht de dank van de reisge noten over en sprak de wens uit, dat het comité zich zou blyven handha ven. hetgeen met een hartelyk ap plaus door aller, werd onderstreept. Dank verdiende ook de heer Kruy- er. die de deelnemers aan de tocht rijkeiyk van fruit voorzag en natuur- lyk ook de Noordwykse burgery. die door haar gulle gaven deze fantas tische uitgaansdag had mogeiyk ge maakt. Gezelligheid kende geen tyd in „De Karseboom". maar tenslot te werd toch de trip naar huis on dernomen Bejaarden »n comité kun nen op een zeer geslaagde autotocht terugzien. KATWIJK AAN ZEB Beiaardhespeling Morgenavond zal van 8-9 uur de beiaard te Katwyk aan Zee worden bespeeld door beiaardier Hessel H, de Harder. Hfj zal een programme van bekende volksliedjes ten gehore brengen. 1. De reddingboot. 2. Een scheepje in de haven landt. 3. Een draaiersjongen. 4. De zilvervloot. 5. Myn Nederland. 6 Hollands liedje 7. Limburg, myn vaderland. 8. Mars liedje. 9. De trouwe kameraad. 10. De waldhoorn. 11. De herder. 12. Hel roosje. 13. Klokke Roeland. 14. Een middagslaapje 15. Avondliedje. 16. Het avondklokje. LtSSB Chauffeur had geen papieren hij zich „Je moet tegenwoordig ook overal om denken", luidde de verklaring van een expediteur uit Lisse, die zich voor de Haagse politierechter moest ver antwoorden. omdat zyn chauffeur op 23 maart met een vrachtauto in Voorschoten reed en toen onvoldoen den papieren by zich had. Want er was een lading van 3750 kg op de wagen en de vergunning was voor 2300 kg. „Ik had het vergeten", zo verklaar de de expediteur, want hy had wel voldoende vergunningen, doch de chauffeur had er niet op gelet De Officier eiste f25 boete of 5 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroor deelde. De uitslagen van de wedstrijd in de Ringvaart, georganiseerd door de Hillegoms* Hengelaars Vereniging „De Vroegte Wint" luiden als volgt' 1. A. van Vliet. 25. 2. C. van Andel. 24. 3. H. Paase Junior 24. 4. D. Ver kerk 18. 5. J. van der Leeden 11. De totaalstand is nu 1. D Verkerk (6y). 2. H. Paase junior 56), 3. A. van Vliet i56), 4. C. van Andel (41). 5. L. Huisman 34)De laatste viswed- stryd zal zondagmorgen 8 uur wor den gehouden ln de Ringvaart by de Hilkgommer brug.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11