Keelpijn kunst kALeiöoscoop gaan L.T.J, en L.T.M. fusie een aan Scherpe controle op vervalsing paspoort Naarstig zoeken naar olie of gas op Schiermonnikoog VLAAMSE KOK ROOSTERT SPEENVARKEN AAN SPIT Vele socialistische kopstukken komen naar Amsterdam YN-missie in Borneo gereed CERTINA QS Flatbewoners VN-waarnemers in Zwolle boos op melkslijters CERTINA Dr. G. v. (I. Wal legt functie toch neer ?7le TJIMm'j Pindakaas Vooral vaak hij vrouwen In sociëteit „De Kaag" te Warmond V oorlichtingsbureau vlees vleeswaren en vleesconserven organiseert Rosterie 1963 Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 september 19S3 Vierde blad no. 31052 Het eiland Schiermonnikoog, dat zich de ..parel der Waddeneilan den" noemt en zich presenteert als een oase van rust, zit wat vreemd aan te kyken tegen een kleine inva sie van oliezoekers. Reeds maandenlang hangt op het gemeentelijk publikatiebord voor het pittoreske gemeentehuis een conces sieaanvrage van de Nederlandse Aardolie Maatschappij om op en rond Schiermonnikoog te mogen bo ren. De eilanders hebben er hun schouders voor opgehaald en mee warig het hoofd geschud, toen zij de blonde duinen bekeken. Neen, zo re deneerden zij, uit dat rulle zand kan nooit olie komen. Maar het werd ernst, toen de vo rige week allerlei vreemde voertui gen van de N.A.M. het dorp binnen reden en de eilanders en enkele ver late badgasten schrokken werkelijk, toen zij ontploffingen hoorden. Het seismisch onderzoek was begonnen en wetenschapsmensen van de N.A.M. rapporteerden hun gegevens aan de centrale post in Den Haag. Als gold het een strijd om goud, zo leek het toen plotseling een helikop ter op het eiland landde en een an dere gegadigde zich voor de schat ten van Schiermonnikoog meldde. Een Britse maatschappij had op dracht om voor Caltex de bodem van Schiermonnikoog ook eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. Zo zijn thans twee maatschap pijen bezig om te onderzoeken of het zin heeft op dit eiland naar olie of gas te boren. iiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Branding overstemt nog gedruis van 2 maatschappijen Burgemeester O. G. de Boer is er niet zo van onder de indruk. Hij ge looft in de toekomst van zyn eiland als heerlijk recreatieoord, waar auto's niet mogen komen en waar de brom fietsen aan banden zijn gelegd. „In dustrie willen wij hier niet", zo zei hij ons. De missie van de V.N. die onlangs naar Serawak en Nrd-Borneo kwam om de mening van de bevolking over de voorgenomen aansluiting bij de Federatie Maleisië te peilen, is giste ren met haar werk gereed gekomen. Vandaag zou zij naar New York gaan om de volgende dag secretaris generaal Oe Thant verslag uit te brengen over haar bevindingen. ..Als de onderzoekingen succes heb ben". aldus de burgemeester, „dan behoeven wij nog niets te vrezen, want dan zal het gas of de olie toch via leidingen worden afgevoerd en kan men hier volstaan met een klein gebouwtje met een zeer geringe per soneelsbezetting". Een klein licht puntje zag de burgemeester van Schiermonnikoog nog. En wel de mogelijkheid van een gasbel. Schiermonnikoog zal niet mee j kunnen profiteren van het aardgas uit de bel van Slochteren. „Stel je voor", zo zei Schiermonnikoogs eer ste burger „dat hier gas wordt ge- vonden. Natuurlijk zal het dan ook .D® verenigingen van Land- ei afgevoerd worden, maar een kleine Tulnbouwjengen» en Land- en Tuin- aftakking om Schiermonnikoog van bouwmeisjes, die tot nu toe als af gas te voorzien, zit er natuurlijk wel jW?nderiyk bewegingen voor jongeren ®n» uit het agrarische milieu hebben ge- I werkt, zijn met ingang van 1 sep- Geruchten over een olieoorlog op tember opgehouden als zodanig te be- Vierde treinrover gearresteerd De Londense politie heeft gister avond bekendgemaakt, dat een vier de man is gearresteerd, die wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de treinroof in Engeland. De man. Arthur Biggs uit Redhill, een plaatsje ten zuiden van Londen, zou vandaag voor de rechter ver schijnen. In totaal zijn tot dusver vijf per sonen gearresteerd wegens heling. Advertentie Schiermonnikoog wees de heer De Boer van de hand. „Als Domeinen het goed vindt kan een ieder op het eiland met een onderzoek van de bo dem beginnen", zo zei hij. En de kleine ontploffinkjes. die men op het eiland hoort, worden wel overstemd door het lied van de branding. Oobouml voortojvprestatieg voor situaties waartegen geen normaal horloge bestand is. Onderstaande specialisten geven u gaarne inlichtingen LEIDEN Fa. M. Brinks. Haarlemmerstraat 126 Schoolstr. 41,Voorschoten v. Rossum du Chattel Driessen, Breestraat 95 F. W. Plessen, Bevrijdingsplein 12 (Z.W-) v. d. Water A Zn., Haarlemmerstraat 207 Na benoeming KLM (Van onze Utrechtse correspondent) j Met aan zekerheid grenzende waar- j schijniykheid kan worden aangeno- men. dat dr. G. v. d. Wal voorzit- I ter van de raad van beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs In Utrecht deze bestuursfunctie zal neerleggen. Dit kan worden opgemaakt uit een mededeling, die drs. J. H. D. van dei- Kwast. algemeen directeur van de jaarbeurs. Vanmiddag deed in zijn persrede ter gelegenheid van de na- jaarbeurs. die maandag 9 september begint. De heer Van der Kwast zin speelde op het aan de heer Van de Wal aangeboden vice-presidentschap van de KLM, al noemde hij de lucht vaartmaatschappij niet. Met de woorden, dat in het nieuwe jaarbeursbestuur mutaties waar schijnlijk zijn, leidde de algemeen di recteur deze mededeling in: „Het zal u niet ontgaan zijn. dat onze voor zitter is voorgedragen voor een zeer eervolle opdracht bij een groot be drijf, dat ons allen na aan het hart ligt. Wanneer de aandeelhouders van dat bedrijf definitief tot zijn benoe ming overgaan, neemt hij een reus achtige taak op zijn schouders. Reeds geruime tijd heeft het presidium er daarom rekening mee kunnen hou den, dat de heer Van de Wal dan zijn functie als voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs zeker niet langer zal blijven vervullen. Definitieve mede delingen omtrent mutaties kunnen uiteraard pas worden gedaan, nadat het betrokken bestuurscollege van de Jaarbeurs zowel van de vereniging als van de maatschappij die hier in zijn gekend, hieromtrent tot een besluit zijn gekomen", (Van onze Zwolse correspondent) Hoe de Zwolse flatbewoners staan tegenover het besluit van de melk slijters om met de bezorging niet verder te gaan dan de straatdeur, is door een enquête van een actie comité overduidelijk geworden. Een overweldigende meerderheid heeft groot bezwaar tegen deze inkrimping van het dienstbetoon. Het actiecomité had een schriftelijke uiteenzetting van zijn standpunt gegeven aan alle flatbewoners. Huis aan huis werden in totaal 2500 van die briefjes be zorgd. Er was een invulstrookje aan ver bonden. waarin alleen gevraagd werd of men wel of geen bezwaar heeft tegen niet meer aan de huis deuren bezorgen. De brievenbus van het comité is daarna overstroomd met antwoorden. Zeker 2000 strook jes zijn ingeleverd. Slechts tien flat bewoners hebben geantwoord geen bezwaar te hebben. Het actiecomité voelt zich uiteraard ten zeerste ge steund door deze duidelijke reactie van de betrokkenen. Het ziet de maatregel van de melk slijters. die zonder enig overleg of enige aankondiging volgde op een vakantieperiode, waarin de flatbe woners naar de straat waren geko men. om de slijters de vakantie mo gelijk te maken, als machtsmisbruik. Het stelt zich op het standpunt, dat de slijter de afstand dient te over bruggen van de zuivelinrichting tot aan de consument. Als zich daarbij problemen voordoen is dit een aan gelegenheid, die de melkhandelaren dienen te regelen. Het comité heeft de overtuiging, dat de melkslijters een goede boterham verdienen en dat in vergelijking met verschillen de andere beroepen de lichamelijke klachten over trappen lopen niet doorslaggevend kunnen zijn. Het. actiecomité heeft ook de daad werkelijke reactie van de flatbewo ners gepeild en het heeft de indruk, dat het overgrote deel van de huis vrouwen geen of vrijwel geen bij- produkten meer koopt van de slij ters, inclusief margarine, boter en eieren. In die reactie moet voorlopig het sterkste antwoord van de con sumenten worden gezien, in afwach ting van het resultaat van stappen in andere richtingen die het comité intussen heeft genomen om te berei ken. dat de slijters hun houding her zien. •generaal enigde Naties. Oe Thant. heeft gis teren in een rapport aan de Veilig heidsraad meegedeeld, dat de Vere nigde Arabische Republiek en Saoedi- Arabië erin hebben toegestemd het verblijf van de V.N.-waarnemers in Jemen met twee maanden te verlen gen. HU had beide landen gewezen op de noodzaak van een snellere en betere uitvoering van de bepalingen van de overeenkomst die zij in april gesloten hadden. Het mandaat, van de V.N.-waar- nemers zou gisteren aflopen maar zij hebben hun taak in de vastgestelde periode niet kunnen voltooien, aldus Oe Thant. Uit recente waarnemingen in het gebied van Sada biykt, dat de ge vechten niet zijn opgehouden. De toe stand is er in feite dusdanig slech ter geworden, dat waarneming al daar niet langer mogeiyk zou zUn. De waarnemers hebben meegedeeld dat aan Saoedi-Arabische kant troe pen in de bufferzone blijven en dat er nog steeds met wagens en vracht dieren niet nader aangeduide goede ren over de grens worden gebracht. staan. In de plaats daarvan zijn zü van die datum af officiéél als één nieuwe gezamenlijke beweging begon nen, een stap die toch bepaald wel opmerkelijk genoemd kan worden. Immers, het gezameiyk werken van jongens en meisjes in één gemengde jongerenorganisaties is 'nog) niet overal gebruikelijk en stuit soms zelf op grote weerstanden, ook en mis schien in het agrarische milieu. Zeer bewust echter en uit een aantal po sitieve overwegingen hebben de LTJ en LTM een koers gezocht en gevon den. Een van de belangrijkste motie ven voor samengaan zien de beide tegenwoordige besturen in het feit, dat het werk van hun organisaties grotendeels parallel loopt, gebaseerd op een grote mate van overeenstem ming van interessen by hun leden. Bovendien wordt het mogeiyk ge maakt. dat in het dagelükse werk een grotere efficiëntie bereikt wordt dan tot nu toe mogelijk is geweest Maar niet alleen organisatorisch is een andere weg Ingeslagen. Daar naast is gezocht naar een verbreding van de basis, in die zin. dat de nieu we beweging meer jongeren wil gaan aanspreken dan alleen hen, de di rect in de agrarische sector werk zaam zyn. Gelet op de huidige structuur van LTJ en LTM immers, is reeds meer dan vyftig procent van het aantal leden nog maar zydellngs of in het geheel niet meer by de land- en tuin bouw betrokken. Het is echter wél kenmerkend, dat deze jongeren zich desondanks biyven aangetrokken voelen tot het werk. dat zeker nog een gezonde en typisch eigen styi heeft. Langzamerhand zyn de beide be wegingen gegroeid in de richting van organisaties van jongeren van het platteland, dat stellig méér omvat dan alleen land- en tuinbouw. En daarom ook is het logisch en juist, dat dit feiteiyk karakter per 1 sep tember officieel aanvaard wordt. Zeer sterk leeft de verwachting, dat deze basisverbreding kan bydragen tot een grotere samenwerking en een beter begrip tussen jongeren, die el kaar nu niet direct zoeken, omdat zy hetzelfde werk verrichten of een overeenkomstig beroep uitoefenen, maar toch wél een zekere verwant schap met elkaar voelen. En dat is de verwantschap van het leven op het platteland. Op zondag 15 september a.s„ 's middags één uur. wordt er een of ficiële oprichtingsvergadering belegd in hotel „De Beurs" te Hoofddorp. Tydens deze vergadering zal het toe komstige bestuur gekozen worden en zal tevens de definitieve naam van de nieuwe beweging door de leden worden vastgesteld. Daarnaast ko men nog verschillende andere pun ten aan de orde. Concertgebouw boekt succes in Edinburgh Het Amsterdamse Concertgebouw orkest heeft dinsdagavond in de Us her Hall te Edinburgh onder leiding van Bernard Haitink het eerste con cert in het Edinburgh Festival 1963 gegeven. Na de uitvoering van de eerste symphonie van Mahler (de 150-ste uitvoering in de geschiedenis van het Concertgebouworkest) brak een ovatie los, die byna zes minuten duurde. Ook het Nederlandse werk ..Mouvements retrogrades" van Ton de Leeuw werd door het publiek goed ontvangen. Na afloop van het cöncert werd het gehele orkest door de „Lord Pro- vost" burgemeester een ontvangst aangeboden in de city chambers 'stadhuis». Zoals bekend heeft het Concertgebouworkest in Edinburgh voor het laatst in 1957 gespeeld en in 1959 voor het laatst een tournee door Engeland gemaakt. De her nieuwde kennismaking met het or kest was voor de impresario aanlei ding het Concertgebouworkest on- middellyk uit te nodigen voor een tournee door Engeland in 1964 of 1965 Haagse expositie Georges Braque In de hal van het Haagse Ge meentemuseum is uit eigen bezit een kleine tentoonstelling ingericht van werken van de zondag ln Parys overleden schilder Georges Braque. Op deze in memoriamexposltie zyn de volgende werken te zien kompo sitie Fox 1911 (ets). Stilleven met glazen 1912 (ets». Stilleven 1929 (olie verf doek) en kleurenetsen uit de bibliofiele uitgave „L'Ordre des cise- aux" door St. Jean Perse (Parijs '62>. Op het kerkhof in Varengeville in Normandië is gisteren het stof- feiyk overschot van Braque ter aar de besteld. De plechtigheid in de Deh Ier toch iii bet Kremlin Dc vice-president van de West- duitse Bondsdag, de liberaal Thomas Dehler. die een reis door de Sow jet- Unie maakt, is gisteren onverwachts door de Sowjetrussische regerings- en partijleider Nikita Chroesjtsjow ontvangen. „Onverwachts", omdat men. in verband met Chroesjtsjows verblyf in Joego-Slavië. had ge meend dat het niet mogelijk zou zijn een ontmoeting tussen Dehler en de Russische premier te organiseren. Chroesjtsjow is dinsdagmiddag in Moskou teruggekeerd. Dehler werd maandag j.l. door de Sowjetrussische minister van Buiten landse Zaken Gromiko ontvangen. Beide mannen hadden toen een zakeiyk, doch wel open hartig onder houd over het vraagstuk der Duitse hereniging. Volgens Dehler heeft. Chroesjtsjow het initiatief tot het onderhoud ge nomen. dat langer dan een uur heeft geduurd. Onmiddeliyk na het gesprek met de Russische regeringsleider is Dehler naar West-Duitsland terug gevlogen. Op een uitlating van Dehler, dat een Duits vredesverdrag het herstel van de Duitse eenheid tot doel zou moeten hebben, had Chroesjtsjow geantwoord, dat een vredesverdrag met. beide Duitse staten gesloten zou moeten worden. Met een glimlach reageerde Chroesjtsjow toen Dehler zei te hopen op een volgend gesprek, dat .misschien spoedig" in Bonn zou kunnen worden gevoerd. Gold Star kreeg met ere het stempel van kwaliteit Overtuig uzelf 25 stuks f 1.- (Van onze Venlose correspondent) Waarschynlijk mede door het feit, dat het opviel, dat zoveel duitsers zich schuldig maken aan het eigen machtig wyzigen van gegevens in grenspapieren, is men by zonder streng gaan opletten de laatste tijd of de gegevens omtrent de houders van paspoorten, waarin op de een of andere wyze, wyzigingen zyn aangebracht, wel degelijk en juist zyn. Meestal beperken de wyzigin gen zich tot het veranderen van de geldigheidsdatum van het paspoort. kerk werd by gewoond door dorpe- llngen en Franse schrijvers, schilder?», kunsthandelaars, functionarissen en oude vrienden van de overledene. Ook de 84-jarige weduwe van Bra que was by de rouwdienst aanwezig. De Franse minister van Cultuur. André Malraux. had de baar verge zeld by het vervoer van Parijs naar Varengeville. waar Braque enige van zyn be6te schilderijen heeft ge maakt. Komeet hij <le zon ontdekt Tydens de zonsverduistering van 20 juli heeft een Belgische geleerde die voor het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart werkt. dr. Francois v. Dossin uit Luik. een ko meet in de omgeving van de zon waargenomen, zo heeft het lucht- en ruimtevaartbureau meegedeeld. Deze twee Engelse meisjes bestuderen een Romeinse mo zaïekvloer uit de tweede eeuw. die door oudheidkundigen is blootgelegd te Fishbourne bij Chichester (Sussex). Men ziet op dit mozaïek, dat is uitgevoerd in heldere kleuren, o.m. een che rubijn op een dolfijn. Het duur de drie jaar voordat hekunst werk ongeschonden was vrijge maakt. Een interessante ontdek king vormde voorts een verwar mingssysteem onder de vloer van wat eens een riant Romeins huis moet zijn geweest. (Van een onzer redacteuren) Het „rleesfeest" van de „Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswa ren en Vleesconserven" begint zo langzamerhand een traditie te wor den. Na de Barbecue in 1961 en de Fondu Neerlandaise van het vorige Jaar werd gisteravond in de Sociëteit „De Kaag" te Warmond de Rosterie 1963 gehouden. De stichting, die verschillende groeperingen op het gebied van de vleesproducerende en verwerkende I industrie omvat, wil het vleesgebruik in ons land bevorderen. Nederland I is namelyk de belangrijkste vlees- producent in de E.E.G., maar staat met Italië onderaan het verbruikers lijstje. Weliswaar is er een lichte stij ging in dat verbruik te constateren, maar deze manifesteert zich voorna melijk in de duurdere vleessoorten. De stichting wil nu proberen wat meer belangstelling te wekken voor goedkoper vlees. Daar was men ove rigens gisteravond nog niet mee be gonnen. want voor deze rosterie had men de Vlaamse kok Reynaert naar Warmond laten komen, om daar met vaardige hand „speenvarken aan het spit" te roosteren, een mid deleeuwse lekkerny. die wij niet voor u hebben kunnen proeven: het was op Voor het begin van onze jaartel ling was een spies het enige bestek. Daaraan werd een stuk vlees gesto ken. dat boven een houtskoolvuur werd geroosterd. Het rooster was van vuurbestendig gemaakte ge vlochten wol. Pas veel later werd het spit populair. Een spiesgerecht is byvoorbeeld sjasjlik: blokjes schape- of lams vlees, die aan het spies worden gere gen. afgewisseld met een plakje ui, tomaat of paprika. Tydens de rosterie werd een spies geserveerd met varkenshaas, kalfs lever. ossehaas, lamsbout, kalfsvlees, paprika en ui. alles eveneens geroos terd. Zo'n spies is heel eenvoudig zelf te maken. Voor kleine stukjes vlees kan men volstaan met een stuk dik yzerdraad, waaraan men zelf een handvat maakt door het einde om te buigen en er een kurk of knop aan te bevestigen. Wanneer men over een spies met een mooi handvat beschikt, kan de ze bij een feestmaaltyd heel decora tief staan, bijv. met uitgebeende ko teletten, samen met een stukje to maat, groene paprika en een sehijf- je citroen. Het lijkt er echter op, dat men als het ware bevreesd is om een nieuw paspoort te halen of het op te zen den voor verlenging. In de regel wor den de personalia van degenen, die een paspoort hebben, waarin ge knoeid is, haarfyn nagegaan. Alleen al aan de grensovergangen in Noord Limburg worden iedere maand en kele tientallen personen gesnapt, die in het bezit zyn van een paspoort, waarin eigenhandig iets is gewijzigd. Daarby valt het op. dat het vooral vrouwen zyn, die zich aan een der gelijke vervalsing schuldig maken. De Duitse justitie weet maar al te goed, dat er nu nog tienduizenden in Duitsland leven onder valse na men omdat zy bang zyn, dat hun ware identiteit aan het licht zal ko men. Weliswaar zyn er sedert de ineenstorting van Duitsland velen overleden, doch hun kinderen leven onbewust verder onder de valse naam. Men wil zelfs van alle per sonen. die tussen 1945 en 1948 hier of daar zijn komen opduiken, de doopceel lichten. Du naar naar aanleiding van het overlyden van een vrouw in het Duitse plaatsje Limburg. Verleden maand overleed daar de 67-jarige Henriette Weck. doch uit gegevens, die na haar dood tevoorschyn kwa men, kon men opmaken, dat men te doen had met niemand anders dan een tante van Goebbels, eens de machtige nazi-propaganda minister van het derde rijk, die diverse fami lieleden op hoge posten had neerge zet. Einde staking in Southampton Een wilde staking van tweeduizend lossers in de ha en van Southampton is gisteren beëindigd. De arbeiders legden voor twee dagen het werk neer omdat zy meer loon voor het lossen van hout eisten. Hun eis is niet ingewilligd, doch op het ogen blik zyn hierover besprekingen gaan de tussen werkgevers en vakbond. (Van onze A'damse correspondent) De Britse oppositieleider Harold Wilson, die dezer dagen in Hamburg een pleidooi hield voor vermindering van de troepen van Oost ën West in Europa, zal maandag in Amsterdam een inleiding houden over het the ma „vrede en veiligheid". Dit zal gebeuren op de eerste dag van het congres van de socialistische Internationale, dat van 9 tot en met 12 september in het Minerva-pavil- Joen wordt gehouden. Onder de afgevaardigden zullen zich o.a. bevinden de regerend bur gemeester van Berlyn Willy Brandt, de Deense minister-president Jens Otto Krag. de Franse socialistische oppositie-leider Guy Mollet. de voor zitter van de Duitse socialistische party Erich Ollenhauer. de Belgische minister Paul Henry Spaak en de Amerikaanse vakbondsleider Samuel Friedman, allen uiteraard in de kwa liteit van leider van de socialistische party en in die landen. Naar de voorzitter van de Partij v. d Arbeid, de heer J. G. Suurhoff. in Amsterdam bekend maakte, zal het congres worden by gewoond door vertegenwoordigers van socialistische part yen uit twintig landen, afgevaar digden van zeven socialistische par tyen in ballingschap en waarnemers uit vyftien landen. Tot de laatste groep behoren vertegenwoordigers van verwante politieke groeperingen uit voorname! yk gedekoloniseerde landen. De byeenkomsten van hei congres zullen, met uitzondering van de openingszitting, die door de heer Suurhoff wordt geleid, worden gepre sideerd door Erich Ollenhauer. de enige kandidaat voor het voorzitter- schap van de Socialistische Interna tionale. Daarnaast zal een bijeen komst plaatshebben van de Europe se socialistische partijen uit de NA- VO-landen. die zullen trachten een Sc gezameiyk standpunt te formuleren inzake de problemen van de atoom- verdediging in de N.A.V.O.,

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7