mokum Naar veilige zebra KORTERE GROENTIJD MET jeugdzorginstellingen VERSCHERPTE CONTROLE Leids meisje als 15.000 ste op tentoonstelling „Op Trek Nieuw onderzoek taptoerel Op slaan staat onverbiddelijk straf schorsing als minimam Peter Leenen CATENA VERWACHT RUIM Instructie HONDERD NIEUWE LEDEN Bastions aan China's grens met Rusland? De aardappel kent ook een vrije zaterdag Nieuive actieomdat aanvankelijk gunstig effect aan 't verlopen is J weer riet men U later. Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 september 1963 Tweede blad no. 31052 De groentijd van het Leidse Studenten Corps zal dit jaar worden bekort met vier dagen tot twee volle weken. Voorts zal zeer na drukkelijk het verbod tot slaan worden nageleefd. Iedere over treding in dit opzicht wordt onherroepelijk bestraft met schorsing. Daaronder valt ook de ..corrigerende tik", die in het verleden veel meer voorkwam dan men zich goed had gerealiseerd. In vele op zichten zal een meer instructief karakter aan de groentijd worden gegeven, terwijl nieuwe waarborgen in het leven zijn geroepen tegen lichamelijk geweld. Een van deze nieuwe waarborgen is de instelling van een commissie van beklag" die dagelijks zitting houdt en die alle klachten objectief en grondig zal onderzoeken. Verder is ook het patroons-instituut enigszins gewijzigd, waar door o m. naleving van de groentijdsvoorschriften beter wordt ver zekerd. De uiterlijke tekenen van de ..ongelijkheid" tijdens de groentijd zoals het kaalknippen en kledingsvoorschriften, worden gehand haafd. Groepsindeling streng worden ingegrepen. Zoals ge zegd staat op slaan als minimum straf schorsing. collS«li, he" J L van'^'aSdfekS^en^DSrt^'d" van Boetzelaar deelde ons gisteren groenen een beoaald aantni hLn in een onderhond mee. dat het alge- fSSinge^ vanP b?,êen mene streven ra de groentrjd een moMen brengen. wordVn zn gedaon- meer instructief karakter te erven gen zelf contact op te iemVn In meer instructief karakter te geven Zowel dit streven als de noodzaak om controle op naleving van de voor schriften te versterken, heeft er toe geleid dat men een stringente groeps indeling van de proenen wil handha ven. Men verwacht ongeveer 250 groenen, en die zullen in drie groe pen worden ingedeeld. Er wordt zorg voor gedragen, dat er nooit meer dan 100 groenen tegelijk in de sociëteit zullen vertoeven. Wanneer één groep in Minerva is zullen de anderen in het gebouw van Njord worden bezig gehouden, onder meer door de sub verenigingen. waarmee de groenen dan contact kunnen leggen. Ook zul len aan groepen instructieve op drachten worden gegeven, waardoor de zelfwerkzaamheid van de groenen wordt gestimuleerd. vindt voor de andere groepen wor den soms door subverenigingen avon den verzorgd, soms wordt een groep ook vroeg naar huis gezonden. Het avondprogramma kan pas om half elf beginnen, omdat voor die tijd de maaltijd 'in het Njordgebouwi en het appèl niet zijn afgelopen. Ge zorgd zal worden dat de avondmaal tijd ongestoord kan worden genut tigd. Twee weken De groentijd begint 'na in schrijving op zaterdag 14 september) op maandag 16 september en duurt tot en met vrijdag 27 september. Het in die tijd vallende weekeinde bren gen de groenen door in een kamp in Zeeland, waar zij niet ontgroend zul len worden, maar waar gelegenheid tot beter onderling contact en tot het volgen van lezingen zal bestaan. De traditionele Pro Patriadag op de Katwijkse schietbanen heeft men laten vervallen. De laatste jaren is deze dag steeds meer aanleiding tot moeilijkheden met het publiek ge worden. Door deze maatregelen hoopt men te bereiken, dat de traditionele groentijd gehandhaafd kan blijven zonder de excessen, die vorig jaar aan de dag zijn getreden. Advertentie De opening van het clubhuis voor Leidse jeugdzorginstellingen aan de Bernhardkade, waarvan de bouw mo gelijk is gemaakt door een aanzien lijke gift van de Stichting „Madu- rodam", zal woensdag 25 september 's middags om 2.30 uur plaats vinden. Jeugd en Evangelie „Jeugd en Evangelie", aangesloten bij de Oecumenische Jeugdraad in Nederland, heeft het voornemen om in de komende winter een aantal ge spreksgroepen te vormen, waar Jon geren in de leeftijd van 18 tot 30 jaar over tal van onderwerpen van gedachten kunnen wisselen. Ter in leiding van deze gespreksgroepen wordt 17 september in het Jeugdhuis aan de Breestraat een bijeenkomst gehouden, waar kapelaan L. van Paassen zal spreken over het Vati caanse concilie. Schouwburgs«izo*fl 1963'64 Hoewel de bo hard nodige nieuwe Schouwburg nog steeds op zich laat wachten, Is dit voor het bestuur van de Leidsche Schouwburgvereeniging geen reden om bij de pakken neer te zitten en werkloos te blijven toe kijken. In tegendeel, het heeft voor het komende seizoen wederom twee series abonnementsvoorstellingen ge projecteerd, één op maandag en één op dinsdagavond. Er zijn con tracten afgesloten met zes van de beste Nederlandse gezelschappen elk met een eigen stijl en sfeer, zo dat grote afwisseling mag worden verwacht Afspraken omtrent de te spelen stukken zijn met opzet van te voren niet gemaakt, zodat het be stuur van de Leidse Schouwburg ge durende het gehele seizoen de keuze heeft uit het volledige repertoire der diverse gezelschappen, ook die welke in de loop van dit seizoen nog in studie zullen worden genomen Aan de Schouwburg zijn desgewenst meerdere inlichtingen verkrijgbaar. het verleden konden de groenen zich min of meer in de massa ..verbergen" en zo mogelijk onttrekken aan het contact met de corpsleden. Avondprogramma De beperking van het aantal groe nen. dat tegelijk in de sociëteit mag vertoeven, brengt mee dat het toch reeds korte avondprogramma (van half elf tot twaalf) slechts voor één groep per dag in Minerva plaats Voor het verzorgen van l'w BITTERGARNITUREN HORS d' OEUVRES SALADES GANGETJE 1 4 TELEFOON 24905 Het aantal colloquia is beperkt tot 6. doch ook deze zullen een meer op bouwend karakter krijgen. Zo zullen onderwerpen worden behandeld als de tijdsbesteding in het eerste jaar. de taak en plaats van de universiteit in de gemeenschap, en algemene pro blemen. Maximaal zestig groenen zul len per colloquium aanwezig zijn. Deze bijeenkomsten worden ge houden in de sociëteit en in college zalen. Aan het eind van de groentijd zullen de deelnemers een schriftelijk examen moeten afleggen. Patroonsbezoek Een nieuw punt in het dagpro gramma der groenen is het bezoek aan de patroon. Er zullen niet meer dan twee groenen aan één patroon worden toegewezen. Iedere dag be gint voor de groenen met, een bezoek aan de patroon. Ook hierdoor wordt een betere waarborg geschapen voor naleving van de groentijdsvoorschrif ten. Commissaris van beklag Dit laatste is eveneens het geval door de instelling van een .com missaris van beklag", een zesdejaars student die iedere dag van half tien tot half elf zitting houdt om klach ten aan te horen en te onderzoeken. Dit zal objectief, nauwgezet en eer lijk geschieden. Wanneer mocht blij ken. dat een corpslid zich schuldig heeft gemaakt aan overtreding van de voorschriften, zal onverbiddelijk BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marian Cornelia, dr van M. van Kla veren en I. C. A. Hartevelt; Antje Jaroena. dr van A. Haasbroek en J. W. Vergeer; René. zn van J. C. van Rooijen en J. G. Poppe; Hendrik Jo hannes. zn van H. J. Slebert en G. C. W. van der Pol; Adrlanus Hyaclnthus Ignatius Hendrikus. zn van J. A. Koo- ter en C. M. T. Belt. ONDERTROUWD T. Segaar en P. van Waveren; P IJzerman en J. E. Klaverwljden; R. P. Vreeswijk en A. Fakkel; G. H, Koops en H. Verbeek; G. de Roode en J. Har tevelt; J. A. van der Blom en C. van Kasterop; L J Serlie en E. van Dissel; H. W. van der Wolf en W. G. van Dalen; F. Fillppo en E. van der Zeeuw; H F. Mtggels en W. G. Blok; A. van Dorp en E. Steeds; N. F. Wallaart en D. M. E. Blegstraaten; P A. J. M. van Amsterdam en C. M. de Vogel; R. Fer nandez Pastor en B. Voortman; H. B. Fütlng en J. M. Juffermans. OVERLEDEN E. M. Backer. 78 Jr, vrouw; A. Zwa- neveld, 59 Jr, e.v. F. Harskamp. Advertentie De Leidse studentenvereniging Catena rekent dit jaar op ruim honderd nieuwe leden. De vereniging telt op het ogenblik ongeveer •400 leden. De kennismakingstijd. die in tegenstelling met de groen tijd van het LSC op voet van gelijkheid plaats vindt, zal morgen be ginnen en twaalf dagen duren. Aldus werd gisteren tijdens een persconferentie in sociëteit Horus aan het Rapenburg medegedeeld. Bouwplannen Catena heeft de kennismakings tijd op voet van gelijkheid ingesteld omdat hierin betere mogelijkheden worden gezien tot een werkelijk con tact tussen leden en aankomende stu denten. De vereniging heeft een zeer open structuur zonder jaarverschillen en met ruime mogelijkheid tot intro ductie in de sociëteit. Zo wordt er naar gestreefd, zoveel mogelijk stu denten van andere vereningèn gast vrijheid te bieden (ook vrouwelijke studenten waarvoor een apart zaal tje zal worden ingericht» terwijl ook ontvangst van buitenlandse studen ten ibv van het Institute of Social Studies te Den Haag) op het pro gramma staat. Fokveedag op 20 september De Vebo houdt op 20 september as. een fokveedag met zuivelten- toonstelling alsmede een jongeren dag. Het ligt in de bedoeling, dat de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, de tentoonstelling of ficieel opent. De opening heeft plaats des morgens om tien uur in het res taurant „In den Vergulden Turk". Catena heeft te kampen met ruim tegebrek, Er liggen plannen klaar om de tuin van Horus te overkap pen en daardoor nieuwe ruimte te scheppen. Voor de kennismakings tijd is de bovenruimte van cafe Ro yal aan de Doezastraat afgehuurd, omdat Horus onvoldoende" plaats biedt voor verschillende instructieve activiteiten. De kennismakingstijd omvat vele lezingen en culturele ma nifestaties. Zilveren trouw Felicitaties voor mej. M. E. Selier Voor de Leidse mejuffrouw M. E Selier was het gisteren een blijde dag. Zij herdacht namelijk het feit. dat zij een kwart eeuw geleden als jong meisje bij óe Fa. M. Brinks aan de Haarlemmerstraat in dienst trad. De jubilaresse heeft in al deze jaren getoond een plichtsgetrouwe en vriendelijke verkoopster te zijn, die haar taak met piezier vervult. Tijdens een des middags in „Het Karrewiel" gehouden receptie was er ruimschoots gelegenheid om mejuf frouw Selier met haar zilveren jubi leum geluk te wensen. Behalve een groot aantal felicitaties ontving de De Chinese autoriteiten heb ben een kleine honderdduizend jongelieden naar de provincie Sinkiang gezonden waar zij zou den moeten meewerken aan de bouw van verdedigingswerken langs de Chinees-Russische grens, aldus bericht de "South China Morning Post", die in Hongkong verschijnt. De jongelui zouden meren deels afgestudeerde scholieren van middelbare scholen zijn, die geen werk kunnen vinden. Midden op rijksweg Dronken man sliep in auto (Van onze Rotterdamse correspondent) Een 27-jarige marktkoopman uit Doordrecht had vanmorgen vroeg de oorzaak kunnen zijn van een zeer ernstig ongeluk. Na 's nachts in Rotterdam de bloemetjes buiten te hebben gezet, is de man in zyn gro te personenauto op weg naar Dor drecht gegaan. Midden op rijksweg 13 werd hij blijkbaar zo overmand door slaap, dat hij zijn auto op de rijbaan stilzette. Een patrouille van de Ridderkerkse politie trof hem sla pende aan in zijn wagen, waarvan de lichten niet brandden. De poli tiemannen namen de beschonken Dordtenaar mee naar het bureau, waar hjj vanmorgen nog zijn roes lag uit te slapen. Ontwaken zal wel bijzonder bitter zijn geweest, al mag hij zich nog gelukkig prijzen, dat er geen ernstige botsing is ontstaan. Op doordeweekse dagen ge bruikt 94 procent van de Neder landse gezinnen een warme hoofdmaaltijd, op zaterdag maar 78 procent. Door de week komen er in 83 procent van de gezinnen aardappelen bij te pas. op zater dag maar bij 51 procent. Bedoeld worden verse aardappelen. Pata- tes-frites e.d. zijn buiten beschou wing gelaten). Drs. F. J. Bruggeman van het Nederlands Instituut voor Agra risch Marktonderzoek vertelde dit gistermiddag aan het bestuur van het produktschap voor aard appelen. In de drie grote steden, vertelde hij verder, gebruikt nog maar 55 procent van de gezin nen op zaterdag een warme maaltijd, en slechts 22 procent eet daar aardappelen bij. In het V/es- ten des lands buiten de grote ste den bedraagt het aantal zater dagse aardappeleters nog vijftig procent, in het noorden en oosten en zuiden nog om en nabij de ze ventig procent. Het verkrijgen van gegevens over het patates-fritesverbruik is erg moeilijk: de houders van pa- tates-friteskraampjes zijn er om belastingtechnische redenen niet op gebrand te veel over hun ne ring te vertellen, en het loskrij gen van betrouwbare gegevens van een zeer belangrijke consu mentengroep: de tieners, valt ook niet mee. Geschat wordt, dat on geveer honderdduizend ton con sumptie-aardappelen. dat is bijna tien procent van de binnenlandse aardappelconsumptie, tot frites verwerkt wordt, waarvan onge veer 75 procent in fabrieken. 'n vondst... en 25 voor 1 gulden! net steeds weer andere, leuk fletetende stadstafrealtjea op «Ika verpakking jubilaresse heel wat bloemstukken en geschenken. Zij kreeg van haar werk gever ook enkele cadeaus en van de oudste firmant mevrouw Brinks Poptie, een enveloppe met inhoud. Er verschenen op de receptie vele za kenrelaties. maar ook afgevaardigden van het jeugdwerk, waaraan mejuf frouw Selier jarenlang vooral in de Kooiwijk, haar beste krachten heeft gewijd. Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer, JUWELIER v. d. WATER, HaarLstraat 207, heeft hem. Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze in alle prezen. Officiële publikatie GEMEENTEBEGROTING 1964 Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde ln de artikelen 228 en 253 der gemeen tewet. dat de begroting der plaatselijke Inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar 1964, alsmede de begroting voor dat dienstjaar van de takken van dienst, aangewezen krachtens artikel 252 der gemeentewet, op de secretarie der gemeente voor een leder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn ge steld. LEIDEN, 6 september 1963. VERKEER Burgemeester en Wethouder» van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de van Dlsselbrug (over de Zoe- terwoudseslngelmet Ingang van 10 september a s. voor de duur der werkzaamheden, verband houdende met de vernieuwing van deze brug zal wor den afgesloten voor alle verkeer. Op goede weg Mr. J. F. E. Hopman, voorzitter van de Centrale Politie Verkeers- commissie zegt: „Nederland is op de goede weg. maar Ls er nog lang niet. De voetganger geeft in toenemende mate de indruk, dat hij absolute voorrang heeft op de zebra en „stort" De jeugdige mejuffrouw Visser uit de Gerrit Doustraat in Leiden keek vanmorgen verrast op toen dr. P. H. Pott, de direc teur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, haar even apart riep. Het bleekdat zij het 15.000ste kaartje had gekoent voor de tentoonstelling „Op Trek", die een beeld geeft van het nomadenbestaan. Dit mu- seumbezoek leverde mejuffrouw Visser een waardevol geschenk op, namelijk het boek „Naar wij der horizon" van dr. Pott. De tentoonstelling „Op Trek", die 31 mei j.l. werd geopend, duurt tot oktober a.s. Op de foto mej. Visser en dr. Pott. (Foto L.D./Holvast) (Van onze Haagse correspondent) Tien regels vormen het hoofdmotief van een voorlichtingsactie, die in de komende weken zal moeten leiden tot een veiliger gedrag op en nabij de voetgangersoversteekplaatsen. Het initiatief voor deze landelijke zebra-actie gisteren gestart, medio septem ber aflopend is op verzoek van de minister van Justitie genomen door de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, die het plan de gedragsregels voor voetgangersoversteekplaatsen nog eens onder de aandacht van alle weggebruikers te brengen in sa menwerking met politie en alle verkeersveiligheidsorganisaties uit voert. De tien regels stjn: VOOR DE VOETGANGERS. SU stil voor U het trottoir ver laat. Rijk naar links, naar rechts en nog eens naar links. Blijf uitkijken tijdens het over steken. Steek nooit aarzelend over. Loop nooit somaar de sebra op. Het rijverkeer kan niet plotseling stilstaan. Bij glad en nat wegdek heeft een voertuig een langere remafstand nodig. Bil duisternis en slecht Steek zo mogelijk in groepjes over. Houd rechU op de zebra en help kinderen en bejaarden. VOOR HET RIJVERKEER: Nader een zebra altijd met matige snelheid Rijd nooit een sebra op. wanneer U hem niet kunt overzien. Pas seer een ander voertuig nooit bij een zebra. Let bjj links en rechU afslaan niet alleen op het rijverkeer, maar wees bedacht op zebra's om de hoek, ook als het verkeer door politie of lichten wordt geregeld. Wees bil slecht weer of duisternis nog meer bedacht op zebra's, die dan minder goed zichtbaar zijn. Parkeer nooit op of tegen de zebra, maar blijf er tenminste vijf meter vandaan. De presidente van de initiatief- I nemende vereniging, mevrouw V. I. van der DoesEnthoven, stelt, dat natuurlijk veel meer dan tien fouten opgesomd kunnen worden, maar in deze actie zijn Juist die tien geno men. die de ernstigste ongevallen tot gevolg hebben. Het aanvankelijk gunstige effect van de voetgangers- bepalingen van 1 november 1961 lijkt enigszins aan het verlopen te zijn. Dit wordt duidelijk gemaakt door de thans bekende cijfers over ongeval len op zebra-paden, hoewel deze nog niet voldoende representatief wor den geacht voor het gehele land. zich daar op. Het aantal kettingbot singen van auto's is dan ook nog steeds te groot". R. E. A. M. A. Bakker, hoofd staf bureau juridische zaken van het ministerie van Justitie, zegt, dat het niet onwaarschijnlijk ls, dat de politie binnenkort bij haar optreden tegen over overtreders minder lankmoedig zal zijn. Wanneer precies dat gebeu ren zal en of het in het kader van de zebra-actie geschiedt, is niet bekend gemaakt. Dokter J. H Aarts, politie-arts in Rotterdam, zegt ter verduidelijking van deze actie, dat het aantal slacht offers onder de voetgangers veel groter ls dan officieel bekend is. Naar zijn oordeel wordt ongeveer 45 procent van de gewonde voetgangers niet ln de statistiek opgenomen. De aard van verwondingen van voet gangers noemt dr. Aarts ernstig. Het zijn dikwijls uitsteeksels aan auto carrosserieën. die zware wonden geven: zijspiegels, richtingaanwij zers, draaipunten van ruitenwissers e.d. (Van onze A'damse correspondent). Commissaris U. Taconis van de Rijkspolitie is op verzoek van bur gemeester mr. G. van Hall begon nen met een onderzoek naar het optreden van de Amsterdamse po litie tegen een aantal demonstran ten, dat tijdens de NAVO-taptoe in het Olympisch Stadion op vijf juli de opmars van een Portugese mi litaire kapel wilde verstoren. De commissaris is door de procureur- generaal voor dit onderzoek „uit geleend" op grond van de wens van mr. Van Hall een onpartijdig on derzoek te laten plaatshebben. De burgemeester achtte het bezwaar lijk een dergelijk onderzoek naar gedragingen van agenten te laten verrichten door politiemensen van hetzelfde korps. De wijze, waarop de politie tijdens het taptoe-incident de orde heeft hersteld, heeft destijds veel kritiek uitgelokt. Om een duidelijk Inzicht te verkrijgen en tevens om in de gemeenteraad gestelde vragen te kunnen beantwoorden heeft de burgemeester toen de chef van de betrokken politie-afdeling uitvoe rig gehoord en tevens van iedere Burgess gecremeerd Guy Burgess, de naar de Sow jet- Unie overgelopen Britse diplomaat die vrijdag op 52-Jarige leeftijd aan een hartaanval in Moskou overleed, is gisteren gecremeerd. Donald Maclean, de Britse diplo maat die in 1951 met hem naar Rus land ging. hield een korte toespraak bij de plechtigheid in het crematori um van Moskou, die door een vijf tiental Britten en Russen werd bij gewoond. Een van Burgess' collega's op de Russische uitgeverij voor pu- blikaties in vreemde talen, een Rus, hield eveneens een korte toespraak. Toen men de kist langzaam door de vloer liet zakken, werd de „In ternationale" gespeeld. Ook de broer van Burgess was aanwezig in het crematorium. Waarschijnlijk zal hij de as van Burgess mee naar Enge land terug nemen. agent, die ln het stadion aanwezig was een schriftelijke verklaring over de gebeurtenissen gevraagd. Eind juli hebben enige Tweede-Ka merleden van de PSP de minister van Binnenlandse Zaken eveneens vragen gesteld over het politieop treden. In dergelijke gevallen pleegt de minister inlichtingen in te win nen bij de burgemeester. Mr. Van Hall, die in de gemeenteraad de actie van de politie had verdedigd, heeft daarop besloten tot een zo objectief mogelijke weergave van de feiten. Commissaris Taconis zal behalve de betrokken politieman nen ook een dertigtal demonstran ten horen en zijn bevindingen in een rapport vastleggen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3