Jeugdige neger gedood na aanslag in Birmingham ïn Indonesië nu nog een ongelooflijke goodwill Gestolen bont in Eindhoven HUMLIKON ROUWT OM 43 DODEN Incident doorkruist grotere integratie op tal van scholen INVOER boter uit Amerika (§ucf Qïtfanvs Drie scholen gesloten Starfighter stort neer UITLIJNEN WIELBALANCEREN I GARAGE JONGELEEN WEERBERICHT rf EN Trein rijdt in op arbeiders: rWEE DODEN RUIM 20.000 STAKERS IN SPANJE VS-patrouille Finsf, :dubbeld<'kkCT' bekogeld valt in de smaak Tivee OAS'ers ontsnapt Diefstal uit legerwinkel in Z-Duitsland opgelost HUISHOUD- EN VERWARMINGSSHOW Zwart Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 No. 31052 LEIDSCH Mt DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Diahoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR BEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 t (Van onze correspondent in Washington) ïn Birmingham, in de Amerikaanse staat Alabama, is het gisteravond na een aanslag op de woning van een negerleider tot hevige onlusten gekomen. Eén neger, een jongeman van 21 jaar, werd door een geweer schot gedood en acht negers werden gewond. De politie zegt niet te weten wie het fatale schot heeft gelost. Enkele weken geleden was eveneens een aanslag op negerleider Arthur Shores gepleegd. Ditmaal werd een dynamietlading op enkele meters afstand van zijn huis tot ontploffing gebracht. De schade was gering: er werden slechts een paar ruiten vernield. Maar de negers ontstaken in woede en bekogelden de politie, die op volle sterkte was uitgerukt, met stenen. Er werden waar schuwingsschoten gelost om de menigte te verspreiden, terwijl neger leiders via megafoons hun aanhangers opriepen naar huis te gaan. Ook enkele politiemannen werden gewond. Na veel moeite slaagde men erin de opgewonden menigte te bewegen uiteen te gaan, maar intussen was er reeds een dode te betreuren. Mississippi <le enige staat met rassenscheiding Dit püniyke incident kwam juist op een ogenblik, dat de geleidelijke opheffing van de rassenscheiding op de scholen in verscheidene staten redelijke vorderingen maakte. De blanke bevolking heeft kennelijk ge noeg van spanning en relletjes en de schoolbesturen zien blijkbaar liever een paar negerkinderen in de school dan staatspolitie om het gebouw heen. Gouverneur Wallace van Ala bama is er dan ook niet in geslaagd de integratie tegen te gaan door de politie op te dragen de negerkinderen tegen te houden. De schoolbesturen bleken redelijker dan de gouverneur, wiens bedoeling het was demonstra tief te zwichten voor de overmacht van de federale politie. Dat de fede rale regering in Washington dit pleit heeft kunnen winnen zonder troepen naar Birmingham te zenden was dan ook een bemoedigend verschijnsel, dat nu dan doorkruist is door het in cident van gisteravond. Hoe de integratie zich ook ln de zuidelijke staten van Amerika vol trekt kan blijken uit de volgende ge gevens: in Noord-Virginia zijn duizend negerkinderen toegevoegd aan vier scholen zonder rassenonderscheid; gisteren begonnen twee neger kinderen in Birmingham hun school jaar temidden van blanke klasgeno ten en in Mobile gebeurde hetzelfde; ook in Hallahassee en Jackson ville. beide in Florida, in Baton Rou ge Louissiana en in Savannah Athens, beide in Greorgia, werd de rassenscheiding op de scholen opge heven zonder dat de orde werd ver stoord; ook Memphis in Tennessee maak te grote vorderingen: het aantal ne gerkinderen temidden van blanke scholieren steeg van 46 tot 258. Ondanks deze vooruitgang is het tempo nog langzaam. Virginia als ge heel heeft slechts één procent van alle negerleerlingen op geïntegreerde scholen en in Amerika's zuidoosthoek is nog pas in een derde van alle schooldistricten een begin gemaakt met opheffing van de rassenschei ding op de scholen. Gouverneur Wal lace van Alabama probeert intussen nog verzet te bieden. Drie blanke echtparen uit Birming ham, wier kinderen op scholen gaan waar nu ook negerleerlingen zullen worden toegelaten, hebben een fede rale rechtbank om een uitspraak ver zocht volgens welke deze scholen ..blank" moeten blijven. Volgens hen zal de aanwezigheid van negers het onderwijs op de scholen in ernstige mate schanden. Het schijnt, dat deze ouders met volledige instemming van gouverneur Wallace tot deze stap zijn overgegaan. Het bureau van de gou verneur staat in nauw contact met de advocaten, die de ouders in de arm hebben genomen. Nu Alabama is afgevallen is Mis sissippi de enige Amerikaanse staat waar de rassenscheiding nog op alle scholen worden gehandhaafd. De onderwijsautoriteiten van Bir mingham hebben vanochtend be sloten drie scholen te sluiten, die vandaag ook voor negerkinderen toegankelijk hadden moeten wor den. Dit is gekendgemaakt door gou verneur Wallace van Alabama, Vandaag hadden vyf negerkin-LL deren naar deze scholen, die tot nu toe alleen door kinderen van blanken bezocht werden, zullen gaan. Gou verneur Wallace gaf een verklaring uit. waarin hy o.m. zegt dat de drie scholen op zyn verzoek tijdelijk ge sloten zullen zjjn. De afdeling onder wijs van de gemeente Birmingham was hiermee akkoord gegaan. Gouverneur Wallace heeft al eer der de integratie op scholen in Tus- kegee en Huntsville kunnen tegen houden. Hij liet deze scholen om singelen door zijn soldaten en wilde leraren en leerlingen geen toestem ming geven de scholen binnen te gaan. In mobile hebben twee ne gerleerlingen zich gisteren laten in schrijven by „blanke scholen". Krachtens een akkoord met gouver neur Wallace zouden deze scholen pas vandaag opengaan. Piloot omgekomen Een „Starfighter" van de Konink lijke Luchtmacht is vanmorgen in de laatste fase van de landingsma noeuvre op de basis Twente neer gestort. De piloot heeft een ver geefse poging gedaan om zich met de schietstoel te redden. Hij kwam om het leven. Het is ruim een half jaar geleden, dat de Koninklyke Luchtmacht de eerste „Starfighter"-straaljagers, su- persone toestellen, in gebruik nam. De vliegtuigen werden gestationeerd op de basis Twente. Dit ongeluk is het eerste met een vliegtuig van dit nieuwe type. Een paar maanden geleden deed zich bij het invliegen van een „Starfighter" een ongeluk voor toen de in vlieger genoodzaakt was zijn toestel een buiklanding te laten maken op Schiphol. Het ongeluk gebeurde in de laatste fase van de landingsmanoeuvre op de basis Twente. Bij het indraaien voor de landing op de baan heeft de „Starfighter" een motorstoring gekregen. De vlie ger van het toestel heeft de schiet stoel in werking gesteld en het vlieg tuig daarmede verlaten. Hij heeft evenwel het ongeluk niet overleefd. Het toestel kwam ongeveer een kilo meter ten noorden van Losser neer. Bij het ter perse gaan van ons blad was de naam van de omgekomen piloot nog niet vrijgegeven. Omgekomen bij ramp met Caravelle Humlikon, een Zwitsers boeren- i zich 43 inwoners van Humlikon: dorpje van net over de 200 in- i negentien echtparen en vijf on- woners, heeft door de ramp met j gehuwde mannen. Zoals bekend de Caravelle een vijfde van zijn kwamen bij de ramp alle tachtig bevolking verloren. Aan boord van het vliegtuig, dat gisteroch tend in het kanton Aargau neer stortte en explodeerde, bevonden 117/ hebben nog vijf jaar de tijd ..Wij hebben in Indonesië een ongelooflijke goodwill ontmoet. Haast een mystieke band. waarvoor je moet waken, dat deze van die kant niet te strak wordt aangehaald. De leidende generatie in Indonesië spreekt nu nog Nederlands, maar dat zal vanzelf snel veranderen. We hebben nog maar vijf jaar de tijd". ST.-JACOBSGRACHT 10—16 TELEFOON 21560 - LEIDEN De twee mijnwerkers David Fellin (links) en Henry Throne, die veertien dagen onder de grond opgesloten zijn geweest, zijn uit het ziekenhuis ontslagen, waar zij weer op krachten ge komen zijn. Het gelukkige twee tal bij het verlaten van het rust oord. ENKELE OPKLARINGEN m l/L1* Bilt verwacht van heden- tot 3 |Tpiorgenavond Enkele opklaringen, maar ook plaatselijk een bui, in hoofdzaak in de kustprovincies. Koudere nacht [er*et plaatselijk mist. Morgenmiddag -ongeveer dezelfde temperaturen als rrz:^Vandaag. Overwegend matige weste- nzjluke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) jderne et-spr 6 SEPTEMBER ren Zon op: 5.58 uur; onder: 19.18 uur. rmoew Maan op: 20.54 uur; onder: 9.03 u. tran» Hoogwater te Katwijk te 446 en rerend 17.10 uur. eten. Laagwater te 0.48 en 13.03 uur. >g gee* cent ji handel vit blad bestaat uit 16 pagina's Een goederentrein is vanochtend omtreeks kwart over elf tussen Win terswijk en Aalten ingereden op een groep spoorwegarbeiders. Er zijn twee doden en een gewonde gevallen. De trein kwam uit de richting Winterswijk en was op weg naar Aalten. Het ongeluk gebeurde in de buurtschap Miste (gem. Winters wijk). Er werden vier wegwerkers, die aan de spoorbaan bezig waren, aangere den. Zy waren op de baan gebleven, ondanks waarschuwingssignalen van de machinist. Twee van hen werden op slag re- dood, de derde werd zwaar- en de Aldus dr. W. Th. Kroese, bestuurs lid van het Centraal Orgaan na zyn Indonesische reis. die hy in juli met nog 7 andere Nederlanders maak te. Dr. Kroese sprak gistermiddag in de Enschedese schouwburg, waar hij voor het departement Enschede van de Nederlandse Maatschappij voor Nyverheid en Handel eigenlijk in be scheiden mate vooruit liep op de Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft in zün gisteren gehouden vergadering besloten vierduizend ton Amerikaan.se boter in Nederland in te voeren. De toe- uyzing hiervan geschlev. op basis van de laagste aanbiedingen, va riërend van circa f 4.08 tot f 4.14 per kilogram. De ingevoerde boter zal onmiddellijk na aankomst in Nederland in de handel worden gebracht. Verwacht kan worden, dat dit in de loop van oktober het geval zan zon. De Ame rikaanse boter zal aan de handel worden afgeleverd tegen een prüs, die iets lager is dan de huidige prüs van Nederlandse boter. De inkooppryzen en de te verkrugen opbrengsten voor de ingevoerde bo ter zullen geen nadeel voor het zuivelfonds opleveren. Indien het bestuur van het Produktschap voor Zuivel dit nodig acht ter stabili satie van de binnenlandse boter- prüs zal nog meer boter worden ingevoerd. Het bestuur is tot de conclusie geko men. dat er tot het einde van het lopende melkproduktiejaar even wicht is tussen het aanbod van Ne derlandse boter en de hiervoor aanwezige, commercieel aantrek kelijke afzetmogeiykheden. Het heeft nochtans gemeend er goed aan te doen by wyze van veilig heidsmaatregel een hoeveelheid boter te Importeren, om zodoende een marge te scheppen tussen aan bod en vraag, waardoor de stabi lisatie van de binnenlandse boter- prys wordt gediend. vierde licht gewond. Nadat een arts ter plaatse eerste hulp had verleend zyn de gewonden overgebracht naar het ziekenhuis in Wmterswyk. persconferentie, die maandag zal worden gehouden over het inmiddels samengestelde studierapport. Activiteit In het rapport zal men veel terug vinden van wat dr. Kroese gisteren vertelde. „In Indonesië heerst thans een enorme activiteit van Oosterse en Westerse landen. Maar in feite heeft Nederland een grote voorsprong, om dat we het land grondig hebben le ren kennen. Hoe belangryk onze taal nog wordt geacht in het verkeer met Indonesië moge blijken uit het feit, dat de Sowjet-Unie in hoofdzaak personen naar Indonesië stuurt, die eerst in de Russische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag heb ben gewerkt en daar de Nederlandse taal hebben geleerd". Ombuigen „We zün nogal actief op het ge bied van de hulp aan ontwikkelings landen. Ik twüfel niet aan de goede bedoelingen daarvan, maar we zou den ln Indonesië veel meer kunnen doen dan in Kameroen en Brazilië. Deze gebieden zyn door derden aan gewezen en het beleid wordt door derden bepaald. Het onpersoonlijke beleid daarop gericht dient thans in een positief beleid naar Indonesië te worden omgebogen. Daarvoor kunnen verschillende vormen worden gevon den". In antwoord op een deelde ;n vraag, de heer Kroese mee. dat de Neder landse commissie aan de Indonesi sche autoriteiten een uitnodiging heeft gericht om een tegenbezoek aan Nederland te brengen. inzittenden om het lev De mensen van Humlikon waren gis teren verdoofd door deze verschrik kelijke slag. De meesten zaten maar bij hun radiotoestel te wachten op nieuws. Voor zover bekend hebben 26 kinderen onder de vyftien jaar en veertien volwassenen beide ouders verloren. Bij de Zwitserse luchtvaart maatschappij Swissair zün uit het hele land aanbiedingen binnengeko men van mensen, die bereid zjjn de zorg voor de wezen op zich te nemen. De 43 omgekomen boeren en boe- I rinnen uit Humlikon zouden een be zoek brengen aan een proefboerdery by Genève. Intussen moet het werk doorgaan in Humlikon, dat niet ver van de Rün ligt. De wezen en de andere in woners van het dorp hebben de han den in elkaar geslagen en proberen nu het werk op de boerderyen gaan de te houden. Onder de 74 passagiers van de Caravelle bevonden zich geen Neder landers. Op de passagiershjst staan 68 Zwitsers, een Israëliër, een Pers, een Egyptenaar, een Brit, een Ame rikaan en een Belg. Groots „Indonesië groeit zienderogen, zoals de leuze luidt van het eerste propa- ganda-geschrift van de Indonesische ambassade in Den Haag. Het is in derdaad een groots gebeuren ginds. Als men de politieke wereldkaart voor zich neemt ziet men onmiddel- lük het belang van Indonesië op het kruispunt van wegen in het Verre Oosten. Het moet een voorrecht voor ons zyn na 1 mei 1963 positief te kunnen meewerken aan veel wat daar nog gebeuren kan en gebeuren zal. Wy verwachten, dat het rapport van de studiegroep hiertoe een posi tieve bydrage zal kunnen leveren". Aldus dr. W. Th. Kroese. De brandweer aan het werk op het terrein van de vliegramp in Zwitserland. De brandende wrakstukken van de Caravelle. waarin tachtig mensen het leven verloren, veroorzaakten brand in enkele boerderijen van het dorp je Diirrenasch. Er bevonden zich vijf buitenlanders aan boord: een Amerikaan, een Israëliër, een Egyptenaar, een Pers en een Belg. Voorts waren er 22 echt paren of verloofde paren aan boord uit het wel zeer zwaar ge troffen dorpje Hurlikon. in het kanton Zurich. By de staking van Spaanse mUn- werkers in Asturië zyn thaas 17000 van de 45.000 werknemers betrokken. De staking duurt reeds 48 dagen. Ook in de provincie Leon wordt door 4.000 tot 5.000 man gestaakt. De stakers kunnen het lang vol houden want velen hebben inmiddels werk gevonden als arbeider by open bare werken. Tal van anderen zyn tevens landbouwer en bezitten een eigen stukje grond of gaan als land arbeider werken. Advertentie valt in np cmaaLr Een Amerikaanse patrouille is gis teravond in Berlyn door Oostduitse grensbewakers met stenen bekogeld. Een militair werd aan de schouder getroffen. De Oostduitsers lieten te vens enkele rookbommen ontploffen De militairen patrouilleerden langs een smalle weg die de verbinding vormt tussen West-Beriyn en het tot de Amerikaanse sector behorende donvje Steinstücken. De Amerikanen beëindigden hun patrouille kort na het incident. Nieuwe gewoonte, goede gewoonte. Twee plakken van dat heeriyke krokante Finnbrod met boter besmeren. Hiertus sen beleg naar keuze: jonge of oude kaas, worst, tomaat met wat ei of suiker. Jam, hagelslag. Noem maar op! Heeriyke lichte en toch krachtige voe ding, die niet zwaar op de maag ligt. Finnbrod wordt bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk en ei (Finnbrod wit) of gist (Finnbrod bruin). Koop een pak! Ook uw levensmiddelen- bedryf verkoopt kersvers Finnbrod. Twee leden van de OAS de 25-jarige Gilles Buscia en de 26-jarige René Frassatti zijn gistermorgen uit de gevangenis van Fresne bij Parijs ontsnapt. zy zyn hierby geholpen door de bewaker Dominique Ceccaldi. Deze kwam in uniform naar de gevangenis ging de twee leden van de OAS ha len en toonde daarop zyn collega's een vals document, waarop stond dat beide mannen naar het ziekenhuis gebracht moesten worden. De drie mannen gingen daarop rustig de gro te poort van de gevangenis uit en wandelden naar de auto van de be waker die in de buurt stond. Later werd de ontsnapping ontdekt. Gebleken is dat Ceccaldi zyn vrouw en twee kinderen heeft meegenomen. Buscia en Frassatti zaten sinds maart in de gevangenis, zy zyn be schuldigd van een poging tot moord. Waarde J'.'W0.000 (Van onze Eindhovense correspondent) Een grote bontdiefstal is in de af gelopen dagen in Eindhoven opgehel derd. Er bleken onder anderen twee Amerikaanse militairen by betrokken te zyn. Een van de daders werd ln Duitsland gearresteerd, waarna in de afgelopen nacht een tweede dader in Amsterdam werd opgespoord. De diefstal werd gepleegd in een leger basis in Zuid-Duitsland, waar uit een legerwinkel voor f 300.000.- aan mink en muskusbont werd gestolen. De ongeveer honderd bontmantels en jasjes werden naar Eindhoven overgebracht en in de omgeving van de stad verborgen. De gehele party kon door de politie opgespoord wor den. Een maand geleden gingen er ge ruchten door Eindhoven, dat een gro te party duurzaam bont door mili tairen aangeboden werd. De Eindno- vense politie steide een onderzoek in, dat echter niet opleverde. Na enkele dagen doken er opnieuw geruchten op. dat er gestolen bont verkocht zou worden, waarby Amerikaanse mili tairen als onderhandelaars fungeer den. Daarop werd tot controle van alle Amerikaanse wagens overgegaan. Intussen werden de geruchten in Eindhoven bevestigd door een grote bontdiefstal, welke 'n maand geleden in een Zuidduitse militaire basis was ontdekt. Uit een legerwinkel was voor drie ton aan bontmantels ver dwenen. In samenwerking met de mi litaire politie werden in Eindhoven alle hotelregisters en auto's gecon troleerd. In de binnenstad ontdekte politie in een café een achtergelaten koffer, waarin zich voor f 22 000- aan bontstola's en jasjes bevond Er werd tevens een auto in Eindhoven-Ton geren opgespoord waarin eveneens gestolen bont werd vervoerd. De chauffeur van de wagen, die de kof fer eveneens had achtergelaten, kon worden achterhaald, waarna hy werd gearresteerd. Gisteren heeft hy tus sen Eindhoven en Best de plaats aan gewezen, waar het gestolen bont was verstopt. Een medeplichtige Ameri kaanse militair werd in Amsterdam opgepakt. Alle bontmantels, waaraan de pryskaartjes nog waren bevestigd, in totaal een party van 46 000 dol lar kon worden achterhaald. De bontmantels zyn naar de legerplaats in Duitsland teruggebracht. BEZOEK ONZE I in Den Burcht, Nieuwstraat. Geopend van 1022 uur. HOOIGRACHT 18 LEIDEN Uit het Leidsch Dagblad van l 5 Sept. 1863; 1 Bevoegde geleerden heb ben als vermoedelijke staat van de bevolking der aarde opgemaakt 1283 millioen zie- 1 len, waarvan 275 millioen christenen. 1 (Thans bijna 3000 miljoen. 1 Red. L.D.). Het plan bestaat in het dempen van de Koepoorts gracht (thans Doezastraat) en het afbreken van de Koe poort.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1