Zwitserse CARAVELLE ONTPLOET: 80 DODEN Drie weken oogstverlof voor boeren - in - dienst Auto stort in ravijn Kamerlid beschuldigt omroepverenigingen Gr ronmger maximum- arts tegen snelheden Brandende stukken vliegen in t rond Akkers herschapen in grote modderpoelen Schuman overleden TIEN MINUTEN NA VERTREK UIT Mijnstaking in ASTURIE duurt voort Soekarno moet veel rusten HUISHOUD- EN VERWARMINGSSHOW Zwart WEERBERICHT Grote bosbrand in BRAZILIË Minister De Jong neemt snel maatregelen Onjuistekwaadaardige voorlichting over Zuid-Afrika Martelli mag blijven Jhr. Van Lennep naar Verkeer (§ttc/ Qffietnvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 No. 31051 LEIDSCH DAGBLA Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een Caravelle van Swissair met tachtig personen aan boord is vanochtend om kwart over zeven in Zwitser land verongelukt. Alle inzittenden, onder wie zes be manningsleden, zijn om het leven gekomen. tuig. Weer vijf minuten later voltrok I de ramp zich. De Caravelle is een tweemotorig vliegtuig van Frans ontwerp en fa brikaat en bestemd voor middellange afstanden. Het biedt plaats aan maximaal tachtig passagiers. Sinds de Caravelle nu circa vijf jaar geleden in gebruik werd geno men. is het ongeluk dat vanochtend in Zwitserland is gebeurd het derde uit de historie van dit Franse straal vliegtuig. Het eerste ernstige ongeluk met een Caravelle trof de SAS toen op 19 januari 1960 bij Ankara een van haar Caravelles neerstortte waarbij in totaal 42 inzittenden om het leven Het straalvliegtuig stortte neer bij Dürrenësch in het See-dal (kanton Aargau). Volgens oog getuigen werd kort voor de ramp een zware ontploffing gehoord. Het toestel kwam brandend op de grond terecht en explodeerde bi duizenden stukken. Twee Drie Nederlanders vinden de dood D« Ryswjjkse arts de heer M. Blok, xijn echtgenote mevrouw Blok-Blom berg en een 13-jarig dochtertje zijn gistermiddag in Zwitserland om het leven gekomen, toen hun auto over de muur langs de grote Sint Bern- hardroute schoot. Een vijftienjarige dochter van de heer en mevrouw Blok is met ernstige verwondingen opgenomen in het ziekenhuis in Mar- tlgny. Het ongeluk gebeurde tussen de plaatsen Bourg Saint Pierre en Lid des. De auto is in een driehonderd meter diepe ravijn gestort. In Asturië in Spanje staken al an derhalve maand duizenden mijnwer kers. In Oviedo, waar 13.000 arbeiders staken, gingen de mijnen in het steenkoolbekken van Nalon maan dagochtend weer open, maar gisteren werden ze alle opnieuw gesloten om dat er niemand was komen opdagen. In de provincie Leon is op last van de autoriteiten de Toreno-mijn ge sloten. De 604 mijnwerkers die hier werken, zijn sinds zaterdag in sta king. President Soekarno van Indonesië, wiens gezondheidstoestand al enige tjjd te wensen overlaat, heeft van zijn artsen te horen gekregen, dat hij alleen door veel rust weer gezond kan worden. Hoe kan ik rusten, er zijn nog vele problemen die moeten worden opgelost, zo zei de president vanochtend tot journalisten na een vergadering van de ministerraad. Soekarno staat voortdurend onder controle van een team van- zeven Chinese geneesheren. Advertentie BEZOEK ONZE in Den Burcht, Nieuwstraat. Geopend van 1022 uur. HOOIGRACHT 18 LEIDEN ONBESTENDIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veel bewolking met tij delijk regen. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk matige zuidelijke wind, later ruimend naar west en mogelijk toenemend tot krachtig. (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 SEPTEMBER Zon op: 5 56 uur; onder 19.21 uur. Maan op: 20.32 uur: onder: 7.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.07 en 16.32 uur. laagwater te 0.04 en 12.22 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's boerderijen in de buurt werden door de wrakstukken geraakt en vlogen in brand. Onder de inwoners van Dürrenasch dat op een hoogte van 565 meter ligt en 900 inwoners telt. zijn geen slacht offers gevallen. De branden konden snel worden geblust. De Caravelle was om vijf minuten over zeven opgestegen van het vlieg veld Kloten van Zurich met als be stemming Rome. Na vijf minuten verloor de verkeerstoren van de luchthaven het contact met 't vlieg- kwamen. Ruim anderhalf jaar later verongelukte op 12 september 1961 een Caravelle van Air France bij Rabat in Marokko. Daarbij waren 78 doden te betreuren. Onder de passagiers van het toe stel bevonden zich 44 leden van een landbouwcoöperatie uit een dorpje nabij Zürich, die op weg waren naar Genève. Bij het vertrek van 't vlieg veld van Zürich scheen alles nor maal. deelde Swissair mede. De Ca ravelle werd verleden jaar in dienst gesteld en was bijna nieuw. Bestuur der was de 37-jarige piloot Eugen Bohli, die al t.ien jaar bij de maat- I schappij als vlieger in dienst was. Het noorden en midden van de Bra ziliaanse staat Parana wordt geteis terd door een reusachtige bosbrand, waardoor tot dusver ongeveer twin tig mensen om het leven zouden zün gekomen. Het gebied Is het centrum van de belangrijkste koffieplantages van Brazilië, die overigens begin augus tus al sterk te lijden hebben gehad van vorst. Zes dorpen zijn al in as zittingen. gelegd. De bevolking moesten vluch ten met achterlating van al haar be- Het Tweede-Kamerlid de heer Van Dis (SGP) heeft schriftelijk aan de ministers van O. K. en YV. en van Buitenlandse Zaken gevraagd of het de regering bekend is, dat bü herha ling via radio en televisie onware fei ten over het beleid van en een kwaad aardige en malafide propaganda te gen de wettige regering van de l'nie van Zuid-Afrika worden verspreid? „Is de regering bereid en voor nemens op korte termijn te doen on derzoeken of bovenbedoelde bericht geving en propaganda geschieden door of op instigatie van communis ten of andere personen, organisaties of instellingen, die belang hebben bij een verstoring van de goede en vriendschappelijke betrekkingen tus sen de regeringen en de volken van het Koninkrijk en de Unie?" (Van onze Haagse correspondent) Boerenzoons en landarbeiders, die op het ogenblik in militaire dienst zijn, kunnen onmiddellijk drie weken oogstverlof krijgen. De minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft gisteravond alle militaire bevelhebbers telegrafisch van dit besluit op de hoogte gebracht. Het is genomen in overleg met de minister van Landbouw in de hoop. dat snelle militaire hulp de dreigende mislukking van de graan- en aardappeloogst nog zal kunnen afwenden. De zware regenval van de laatste weken heeft de akkers in modderpoe len herschapen met 't dubbel nadelige effect, dat het overvloedige water eensdeels de kwaliteit van de gewas sen aantast, anderdeels de oogst be lemmert. doordat de zware oogstma- chines niet kunnen worden ingezet. Alleen als alle handen uit de mou wen worden gestoken valt er nog wat te redden. De militairen, die voor oogstverlof in aanmerking willen komen moeten daarvoor een aanvraag indienen bij hun commandant. Zij kunnen de maximaal toegestane 21 dagen aan eengesloten opnemen en zij kunnen deze óók krijgen als zij gaan werken op andere bedrijven dan waar zy vóór hun opkomst werkzaam waren. Redelijkerwijs moet dan kunnen worden aangenomen, dat zij ook op deze bedrijven hulp zouden hebben verleend als zij niet in militaire dienst waren, bijvoorbeeld op de boerderijen van familie, buren, vrien den of kennissen. 55 Waarom, zo vraagt hij, voert de regering ter zake van deze uitzen dingen een ander beleid dan enige maanden geleden ter zake van de toen door de regering in feite verbo den uitzending van een vraaggesprek met de heer Georges Bidault, oud minister-president van Frankrijk? De heer Van Dis vraagt van de regering voorlichting „over de werke lijke doelstellingen en toepassing van de wetten op de apartheid". En is de regering bereid en voor nemens geen belemmeringen ten aanzien van de regering van de Unie van Zuid-Afrika te bewerkstelligen, wanneer die regering in Nederland wapens of ander materieel wenst te kopen ten behoeve van de landsver dediging en de bescherming van de talrijke in Zuid-Afrika verblijvende Nederlanders, zo vraagt hij tenslotte. Snel De regeling geldt niet voor de mi litairen in depots en in opleidingsin richtingen en ook niet voor de mili tairen. die cursussen lopen, voor her halingsoefeningen onder de wapenen zyn. in het buitenland verblijven of op het punt staan daarheen te ver trekken. Minister De Jong heeft ge last, dat deze royale uitbreiding van de sedert enkele jaren gehanteerde beperkte oogstverlofregeling 21 dagen doch dan slechts week voor week met ruime tussenpozen op te nemen via de garnizoenscomman dant ter kennis van de burgemees ters moet worden gebracht. Omdat de bestaande regeling nog al tijdrovend was. daar de comman danten voor goedkeuring op een ver lof aanvraag eerst een hogere instan tie moesten inschakelen, had het Tweede-Kamerlid E. Kolfschoten (KVP), burgemeester van Roclof- arendsveen, door middel van schrif telijke vragen by de regering op snelle en soepele maatregelen aan gedrongen. Zijn verzoek is nu royaal gehonoreerd. Teneinde geen tijd ver loren te laten gaan heeft minister De Jong nog voor de vragen formeel zijn beantwoord de nieuwe regeling ten uitvoer gelegd. Gisterochtend I heeft hij burgemeester Kolfschoten op zijn departement ontboden om hem mondeling in te lichten. Vertraging De zware regenval van augustus, de natste oogstmaand van deze eeuw, heeft de oogstwerkzaamheden in ern stige vertraging gebracht. De door drenkte akkers, waarop nog een groot gedeelte van de oogst wacht om te I worden binnengehaald, vertonen een trieste aanblik. Op de slappe grond kunnen de zware maaidorsmachines niet of slechts met zeer veel kracht inspanning worden gebruikt en dan nog vorderen de werkzaamheden maar langzaam. Deskundigen schat ten de achterstand in de graanoogst op enkele weken en naar het zich laat aanzien zal de schade, die nu reeds op vijftien tot twintig procent wordt geraamd zeer ernstige vormen gaan aannemen als het weer niet snel verbetert. Een ander gewas, waarnaar de be zorgdheid van de boeren uitgaat, is de aardappel. De pootaardappelen zijn weliswaar in de meeste geval len al uit de grond, maar de con sumptie-aardappelen moeten nog worden gerooid. In sommige delen van ons land gaan zij schuil onder grote plassen water. Veel vlas staat ook nog in schelven op het land. Sommige percelen gras zaad en erwten kunnen als bedor ven worden afgeschreven. m De werkzaamheden aan het zuiderhoofd van de pieren te IJ- muiden vorderen gestaag. De ta luds worden gemaakt volgens een nieuw systeem van steen as [alt. Groote Beer en Waterman verkocht De regeringsschepen „Waterman" en „Groote Beer", welke door de re derij Trans Ocean sedert 1961 wa ren geëxploiteerd, zijn dezer dagen naar het buitenland verkocht, zo heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. In dit sta dium is het niet mogelijk nadere toe delingen over de verknop van de schepen te geven, zo zei het minis terie in antwoord op vragen. (Van onze Parijse correspondent) (Van onze Groningse correspondent». Dr. R. Vos uit Spjjk is vast van plan zyn bezwaren tegen maximum snelheden onder de aandacht te brengen van de autoriteiten. Hij wil een proefproces uitlokken om op de ze wyze zijn overtuiging te verdedi gen Tegen dr Vos werd kortgeleden een procesverbaal opgemaakt, omdat hij in de gemeente Haren (Gr.) te hard heeft gereden. Tijdens het proefproces zal hij wijzen op de ge- voren, die maximum snelheden kun- nnen inhouden. Dr. Vos, promo veerde enige maanden geleden op het proefschrift „Verkeersongevallen". Hierin bestreed hij hoe vooral auto mobilisten. die in file hadden gere den meer koolmonoxyde in het bloed hadden dan de chauffeurs op de gro te wegen. Dr. Vos keert zich vooral tegen maximum snelheden, omdat daardoor filevorming in de hand wordt ge werkt Russische geleerden ontdek ten, dat het „diepte zien" beïnvloed kan worden door koolmonoxyde in het bloed. Op deze wijze willen zy onverantwoordelijke inhaalmanoeu vres en snijden verklaren. Landelijk heeft het proefschrift van dr. Vos de aandacht getrokken. Op vrijdag, 13 september, des avonds om tien uur, komt de Groninger arts voor de televisie om zyn theorieën uiteen te zetten. Uitgaande van kool monoxyde zal hij over het onderwerp verkeersongevallen spreken. liritse regering: Advocaten van de Italiaanse atoomgeleerde dr. Giuseppe Martelli. die in juli »n een proces inzake atoomgeheimen is vrijgesproken, hebben gisteren bekendgemaakt, dat de Engelse regering Martelli toestem ming heeft gegeven in Engeland te blyven. Hij mag elk werk dat hem daar wordt aangeboden aanvaarden. Een woordvoerder van de Britse commissie voor atoomenergie had maandagavond gezegd, dat dr. Mar telli zijn betrekking zal verliezen om dat de verbintenis met hem, die de ze maand afloopt, niet zal worden verlengd. Dr. Martelli was door de Europese commissie voor atoomon derzoek. Euratom gedetacheerd by een Brits onderzoekcentrum in Culham in Zuid-Engeland. Na zijn arrestatie in april was hy geschorst. I Een woordvoerder van Euratom zei gisteren, dat omtrent de toekomst van dr. Martelli niets zal worden besloten voordat het verslag van het proces tegen hem is bestudeerd. Debat in VN over Zuid-Vietnam De groep Aziatische en Afrikaanse landen van de VN heeft besloten een debat te vragen in de Algemene Ver gadering van de volkerenorganisatie over „de schending van de rechten van de mens in Zuid-Vietnam". De kwestie zou met voorrang behandeld moeten worden. Vandaag zijn in Saigon en het na bijgelegen Gia Dinh de middelbare scholen, welke 2 weken geleden door de regering gesloten werden, weer geopend. Het officiële Zuidvietna- mese persbureau meldt voorts, dat alle 254 studenten en jongelieden die enkele dagen geleden in Hoeé in verzekerde bewaring werden gesteld, nu zyn vrUgelaten. Minister Toxopèus van Bin nenlandse Zaken heeft gisteren het nieuwe stadhuis van Henge lo geopend. Burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne moest in actie komen met paraplu's, toen hij de minister en zijn echt genote verwelkomde. Materieel voor de Koninklijke Luchtmacht De te Voorschoten gevestigde fir ma H Englebert N.V heeft weder om opdracht ontvangen een aantal door haar te assembleren lesauto's en chassis voor brandweerwagens te 1 leveren aan ue Koninklijke Lucht macht. Met deze opdracht is een be drag van meer dan een miljoen gul den gemoeid. De levering moet in het eerste kwartaal van 1964 vol tooid zyn. Staatssecretaris (Van onze parlementaire redactie) De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. van Aartsen. heeft de thesaurier-generaal van Financien, jhr. mr. E. van Lennep, aangezocht ais staatssecretaris voor zijn depar tement. Hy zal daar. evenals zjjn voorgan ger. drs. Stykel, met name de inter nationale vervoersaangeiegenheden moeten behartigen. De heer Van Lennep sympathiseert met de CHU, hoewel hij geen lid Is van deze party. Hy is de tweede staatssecretaris van wie kan worden gezegd, dat hy „tegen de CHU aan leunt". De andere CH-staatssecreta- ris is de heer Haex (Defensie), die evenmin nauwe banden met de CHU onderhoud. De Koningin heeft gisterochtend in paleis Soestdyk beëdigd de heren drs J A. Bakker, mr L. de Block, mr J. H. Grosheide en dr. A. J H. Bar- tels. resp staatssecretarissen van Economische Zaken. Buitenlandse Zaken. Onderwys, Kunsten en We tenschappen en Sociale Zaken en Volksgezondheid. De voormalige Franse premier Robert Schuman, de .vader van Europa", is vanochtend op 77- jarige leeftijd overleden. Zoals bekend liet zijn gezondheidstoe stand reeds geruime tijd te wen sen over. Nog maar enkele we ken geleden werd het einde al verwacht. Na een hartaanval in januari 1961, toen hij zestien uur lang in regen en wind op een verlaten buitenweg bleef liggen totdat hij tenslotte door de ge waarschuwde gendarmerie werd gevonden, is Schuman lijdende gebleven, maar in alle stilte werkte hij aan een boek over de constructie van Europa, dat nog dit jaar zal verschijnen. Met te vredenheid mocht hij terugzien op zijn levenswerk, het verenig de Europa, al wordt dat thans bedreigd door de tegenwoordige president van de Franse repu bliek. Ook De Gaulle bouwt aan Europa, maar als Franse natio nalist. Schuman deed het als interna tionalist, als werkelijke Euro peaan. (Zie verder pag. 2) 4 Uit het Leidsch Dagblad van f 4 4 Sept. 1863: 4 4 Uit Madrid wordt gemeld, 4 dat Mme Poitevin, een lucht- f 4 reis per ballon zal maken, f 4 gezeten op een stier. 4 f M.lle Sartick te Parijs J heeft een proces gewonnen J van den toneel-directeur J Harmont. De rechtbank J J heeft geoordeeld dat hare J J kuiten niet te dik zijn, zoals J J beweerd werd. Zij krijgt 1500 J J frs schadevergoeding.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1