Voorlopig bestand haantjesoorlog in POLARIS: Nederland kijkt kat uit de boom BAMI HASt? PLANTA-AFFAIRE NU VOOR RECHTER Vergeldingsactie door VS uitgesteld Automobilist slaat A meri kaanse AN V V- directeur in gezicht Man liep in mes Langzaam aan KLM - directeur krijgt oorvijg van chauffeur HUISHOUD- EN VERWARMINGSSHOW Zwart WEERBERICHT Aardbeving in Kasjmier: ruim honderd doden ONDANKS BUITENLANDSE DRUK Viemand naar Washington Prijs van AARDGAS zo LAAG MOGELIJK Kort geding tegen NDSM toet U graag of wtos Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG S SEPTEMBER 1963 No. 31050 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van DLshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Direotie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Amerikaanse regering heeft haar vergeldingsactie in de „haantjesoorlog" voor enige tijd uitgesteld. De Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de EEG, John Tut hill, heeft gisteren een be zoek gebracht aan prof. Walter Hallstein, de voorzitter van de Europese commissie, en hem meegedeeld, dat de afkondiging van de lijst van EEG-goederen waarvan de invoerrechten door Washington als repressaille zouden worden verhoogd, voorlopig van de baan is. Aanvankelijk was bepaald, dat president Ken nedy die lijst 16 september zou bekendmaken. De Amerikaanse vergeldingsmaat regelen zullen naar men in EEG- kringen zei op een later tijdstip worden bekendgemaakt, in afwach ting van mogelijke verdere besluiten van de EEG-ministerraad. Ambtena ren in Brussel verklaarden gisteren, dat de V.S. pogen een frontale botsing met de EEG In het conflict over de pluimveetarieven te voor- (Van onze A'damse correspondent). Een buschauffeur van de KLM wond zich gisteren zo op over een auto mobilist, die zijn wagen op de par keerplaats van tie autobus had ge plaatst, dat hij hem een draai om de oren gaf. Hij kreeg daarop de schrik van zijn leven, toen de auto mobilist zich bekend maakte als ir. F. Besancon, directeur van de KLM. Ir. Besancon had zijn auto even neergezet voor de uitgang van de aankomsthal op het stationsplein van Schiphol, welke ruimte is ge reserveerd voor de KLM-bussen, die voor de afvoer van. passagiers naar Amsterdam zorgen? De chauffeur van de even later voor rijdende bus maakte zich hierover kwaad, boog zich uit zyn raam en wees de overtreder er in kernach tige woorden op. dat de auto ver keerd geparkeerd stond. De KLM- directeur liep naar de bus en pro beerde de chauffeur te kalmeren. Toen hU de man daarbij op de arm tikte, stapte deze uit de bus en diende de ander een fikse oorvijg toe. Ir. BesanQon verwijderde zich en meldde het incident bij de direc tie van het KLM-autobusbedrijf. Later op de dag heeft de chauffeur zijn verontschuldigingen aangebo den. Deze zijn door ir. Besangon geaccepteerd. Er zullen geen maat regelen tegen de chauffeur worden genomen. Koningin terug van vakantie De Koningin is gistermiddag met de prinsessen Beatrix. Margriet en Christina van haar vakantie in Ita lië per vliegtuig in Nederland terug gekeerd. Advertentie BEZOEK ONZE In Den Burcht, Nieuwstraat. Geopend van 1022 uur. HOOIGRACHT 18 LEIDEN Plaatselijk enkele buien De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewol king met plaatselyk enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 SEPTEMBER Zon op: 5 54 uur; onder: 19.23 uur. Maan op: 20 09 uur; onder: 6,18 u. Hoogwater té Katwijk te 3.27 en 15.54 uur. Laagwater te 11.41 uur Dit nummer bestaat uit 12 pagina's komen en daarom „langzaam aan" doen met betrekking tot de repre saillemaatregelen. Gisteren kwam ook de Europese commissie in Brussel bijeen om op nieuw te zoeken naar een oplossing voor het de laatste tijd nogal opge blazen vraagstuk van de invoerrech ten op geslachte en bevroren kippen. Besloten werd, dat het commissielid Arts begint civiele procedure tegen Carel Briels Een arts uit Nijmegen, die reeds een aanklacht wegens mishandeling had ingediend legen de heer Briels, de organisator van de feestelijkhe den in Nijmegen in het kader van de viering 150 jaar Koninkrijk, heeft zijn advocaat opgedragen ook een ci viele procedure tegen de heer Briels te beginnen wegens belediging. De arts acht zich in zyn eer en goede naam beledigd door uitlatingen van de heer Briels, dat hij de arts had geslagen „nadat deze zijn vrouw had beledigd". Volgens de arts heeft hij mevrouw Briels nauwelijks gezien. Jean Rey vandaag over deze zaak overleg zou plegen met de perma nente vertegenwoordigers van de EEG-landen in Brussel. West-Duitsland, dat de grootste importeur is van de Amerikaanse kippen, zou eventueel genoegen nemen met een invoerrecht van 1.08 mark per kilo inplaats van de door de ministerraad van de EEG vast gestelde 1,19 mark. Op verzoek van Duitsland is de kwestie dan ook op nieuw aan de orde gekomen en het wordt daarbij gesteund door België. Een van de produkten welke de Verenigde Staten als represaille extra zwaar zouden gaan belasten, zouden namelijk bepaalde soorten fotografisch papier zijn. Deze vor men een uiterst belangrijk uitvoer- produkt van een grote Belgische industrie. Politiemannen, militairen en leden van burger-reddingsploegen zijn van nacht bezig geweest met het zoeken naar overlevenden en het bergen van doden in de 58 dorpen in Kasjmier, die gisterochtend door een aardbe ving zijn getroffen. De beving, die veertig seconden aanhield, heeft ver moedelijk aan ruim honderd perso nen het leven gekost, terwijl er onge veer vijftig werden gewond. Er zijn tot nu toe 73 doden gebor gen. Ruim duizend huizen zijn ver nield. Kasjmier ligt in een breukgebied, doch deze aardbeving is de ergste sinds mensenheugenis, waardoor deze streek is getroffen. De aardschokken hebben zich hoofdzakelijk in platte landsgebieden voorgedaan, waar geen toeristen komen. Er is dan ook (nog) niets gemeld over slachtoffers, die niet uit Kasjmier afkomstig zijn. De stad Srinagar, die minder dan zes tien kilometer van het getroffen ge bied ligt, heeft niet van de aard beving te lijden gehad. De heer O. Leebaart uit New York heeft dezer dagen een zeer onplezierige en pijnlijke ervaring opgedaan in het Nederlandse verkeer. Een andere automobilist sloeg hem in het gezicht De heer Leebaart is Nederlander van van geboorte, maar door naturalisa tie thans Amerikaans staatsburger. Als directeur van het kantoor van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in New York, heeft tot taak Nederland in de Verenigde Staten en in Canada te „verkopen". Hij vervult die taak al enige jaren en komt de laatste tijd veelvuldiger dan vroeger naar ons land om zich op de hoogte te stellen van de snelle ontwikkeling. Vrijdag arriveerde de heer Lee baart in Nederland om deze week in Het Amerikaanse persbureau Uni ted Press International heeft een bericht de wereld ingezonden, als zou de Nederlandse regering hebben be sloten af te zien van deelneming aan de NAVO-kernmacht, die zoals gemeld gebruik zal maken van oppervlakteschepen uitgerust met Po- larisraketten. Het kabinet zou dit besluit hebben genomen, omdat de defensiebegroting toch al aanzienlijk is gestegen. Om streeks tachtig miljoen gulden extra voor een multilaterale kernmacht volgens de plannen, die thans in Washington worden besproken, zou dan teveel worden. Deze besprekin gen in Washington worden gevoerd door deskundigen van verschillende NAVO-landen. waaronder Italië, West-Duitsland en Turkije. Veel druk Nederland is by dit overleg niet vertegenwoordigd. Volgens UPI zou er door de Verenigde Staten, West- Duitsland en Italië veel druk op Den Haag zijn uitgeoefend om wel aan dit gesprek deel te nemen. Met name tegenover de Franse en Britse afwijzende houding achtte men het in Washington van belang, dat op zijn minst een Nederlandse waarne mer formeel naar deze besprekingen zou worden afgevaardigd. De afgelo pen weken heeft de Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. J. H. van Roy en, over deze kwestie her haaldelijk besprekingen gevoerd. De Nederlandse regering bleef ech ter op haar standpunt staan: geen afvaardiging naar dit overleg. Het ANP heeft daar echter een andere verklaring voor. Het is afgesproken, dat Nederland op de hoogte zal blij ven van de gang van zaken bij het overleg, maar dat behoeft toch niet noodzakelijk te betekenen, dat Ne derland ook een waarnemer stuurt. In welingelichte kringen in Den Haag heeft men naar aanleiding van het bericht van United Press Inter national gezegd, dat ons land wèl belangstelling heeft voor de multila terale atoomstrijdmacht. Nederland heeft zich in de afgelopen maanden echter niet gecommitteerd en een af wachtende houding aangenomen. De verdere ontwikkelingen worden met grote belangstelling gevolgd. Er zijn afspraken gemaakt, dat ons land van de verdere ontwikkelingen op de hoogte zal blijven. Dit behoeft niet noodzakelijkerwijs het zenden van een waarnemer te betekenen. Japanse vissers vrij Vanochtend zijn 141 Japanse vis sers, die op het eiland Sachalin ge vangen werden gehouden, door de Sowjetrussische autoriteiten aldaar in vryheid gesteld. Zij waren gear resteerd wegens overschrijding van de grens der Russische territoriale wateren. Er wordt thans nog één Japanse visser gevangen gehouden. Hy is vermoedelijk tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens spionage. de directie van de A.N.V.V. met de directeuren van de buitenlandse kan toren bij te wonen. Claxongeloei Zondag reed de heer Leebaart met een door hem gehuurde auto van Bilthoven over de door verkeersonge lukken tot voor kort beruchte weg in de richting Utrecht. Hij was bezig een auto te passeren, toen hij plotse ling achter zich een onafgebroken claxongeloei hoorde. In de achteruit kijkspiegel nam de Amerikaanse be zoeker waar, dat een sportauto, be stuurd door een vrij jonge man, na genoeg tegen zyn achterbumper reed en dat de man zijn hand op de claxon gedrukt hield om vry baan te eisen. De heer Leebaart verkeerde in de onmogelijkheid tijdens de passeerma- noeuvre naar rechts te gaan en ont stak enkele keren vlug zijn verlich ting, zodat de achter hem rijdende aan de flikkerende achterverlichting kon zien, dat de gebiedende eis was verstaan. Zodra de heer Leebaart zyn pas- seermanoeuvre had beëindigd en naar de rechterweghelft was gereden, stoof de sportauto opzy naast hem, drukte hem in de berm, minderde vaart en stopte, de heer Leebaart ook tot stop pen dwingend. Het linkervoorportier van de sport auto vloog open, de bestuurder snelde er uit, rende naar de auto van de heer Leebaart. opende het portier van diens auto en diende hem een vuist slag op de kaak toe, die de verblufte Amerikaan zo trof, dat hR versuft achter het stuur zonk. Aangifte Drie andere autobestuurders, die van dit voorval getuige waren en vanwie een enkele even daarvoor had waargenomen, dat de bestuurder van de sportauto een andere auto aan de rechterkant was voorbijgereden, hebben zich beschikbaar gesteld om als getuigen op te treden by de ge- rechterlijke vervolging van de man. De heer Leebaart heeft aangifte ge daan bij de verkeerspolitie in Utrecht. Het nummer van de sport auto Is bekend. Het zal de heer Leebaart. vrezen wij, moeilijk vallen Nederland nog even warm als voorheen aan te prijzen. Reddingspoging Bova opgegeven In de Amerikaanse stad Hazleton ls het zoeken naar de ingesloten mijnwerker Bova opgegeven. Er zal I niet opnieuw iemand in de tunnel afdalen, die zaterdag werd voltooid. De minister voor de mijnen, Cham- bury, heeft na overleg met de mijn- directie en deskundigen besloten de m(jn te sluiten. Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het Inter nationale Rode Kruis werd bij het Henri Dunant-monument in Genève een herdenkingsplech tigheid gehouden. Een overzicht tijdens de rede van de president van het Zwitserse Rode Kruis. (Van onze Zwolse correspondent). Door een wel zeer toevallige en on gelukkige samenloop van omstandig heden is de 27-jarige veehouder Jacob Boer, wonend aan de Jonenweg in hield daarbij een broodmes in de borst getroffen, waardoor bij bijna het leven verloor. Toen hy zaterdag van zijn werk thuis kwam, liep hij gehaast de huis kamer in, waar zyn vrouw bezig was het 1-jarig zoontje te verzorgen. Ze hield daarbij een broodmes in nde hand om te voorkomen, dat het ven tje dit van de tafel zou graaien. De veehouder stootte de deur open en liep recht op de vrouw en het kind af. Hy had zo'n vaart, dat de punt van het mes in de borst drong, van het borstbeen gleed, een long bescha digde en ook heel even het hart raakte. Pas enkele ogenblikken daar na was de veehouder er zich van be wust, dat hij door het broodmes van zyn eigen vrouw getroffen was. Het duurde nog enige tijd voordat een arts ter plaatse was, aangezien Giet hoorns dokter M. C. Bech juist was weggeroepen voor een bevalling. Daarom arriveerde pas een half uur na het ongeluk dokter L. C. Binsber- gen uit het ongeveer 10 kilometer verwijderde Nijeveen, die eerste hulp verleende. De toestand van het slachtoffer was zorgwekkend, toen hy vervoerd werd naar het ziekenhuis in Meppel. Tragische byzonderheid is, dat de vrouw het broodmes voor haar verjaardag gekregen had, die zij van daag viert. De toestand van de vee houder werd vanmorgen redelijk ge noemd. Nationaal belang De minister van Economische Za ken zal by het beoordelen van de aardgasprys, die de gasdistributiebe- drijven aan de Gasunie moeten beta len, zeer sterk rekening houden met de belangen van de consument, zo blijkt uit het antwoord van de minis ter op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Slotemaker de Bruine (PSP). De minister zegt dat een voor de consumenten gun stige prijs voor hem van zo grote betekenis is, dat dit by hem voorop staat bij het hem toekomende recht van goedkeuring. De minister kan niet meedelen welke prijs hy gunstig zou achten. Dit zou. zo zegt hy, niet te verenigen zyn met het karakter van zyn recht van goedkeuring. De minister wijst er op dat het nationaal-economisch van groot be lang is dat de consument een lagere gasprijs betaalt. Er spelen echter ook andere factoren een rol, zoals bevoor- beeld de constellatie op de energie markt. Over koppelbasen De president van de rechtbank in Amsterdam zal vrijdag een kort ge ding behandelen, dat is aangespan nen door de fabriek van apparaten en pijpleidingen B. A. van den Bor uit Schiedam tegen de NDSM in Amsterdam, die de firma als ..kop pelbaas" van haar werf heeft ge weerd. Namens de Schiedamse firma heeft mr. H. M. van de Plas uit Vlaardin- gen gesteld, dat zijn cliënt een op dracht van f 48.500 heeft bij de NDSM. die 1 november 1963 moet zijn uitgevoerd en waaraan voor 25 percent is voldaan. De eiseres is op 30 augustus opgebeld door een der directeuren van de NDSM, ir. Scher pe nhuyzen, die meedeelde, dat de fir ma Van den Bor als koppelbaas/uit leenbedrijf" na overleg met de on dernemingsraad de toegang tot de werf werd verboden. De eiseres stelt nu in het geheel geen koppelbaas of uitleenbedrijf te zijn. Het bedrijf zou door deze maatregel grote schade lij den. Geëist wordt de toelating tot de werf van de NDSM om de werkzaam heden volgens de aannemersovereen komst te voltooien. Dit tegen een dwangsom van f 2500 per dag. Bijzondere jongen John Cowan uit Holt in Enge- land sloeg met zijn auto over de kop en liep een kilometer om het ongeluk te melden. De politie vroeg of hij wat had, maar nee, Cowan had niets. Op advies van de agent ging hij toch maar even naar een dokter en een half uur later was men bezig de 28-jarige in het gips te stoppen: hij had een bekkenfractuur, een gebroken linkerarm en een beschadigde ruggegraad. Cowans moeder mevr. Lydia Co wan, zei: ,John is altijd zo'n bij zondere jongen geweest". De officier van Justitie bij de Rechtbank In Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, heeft meegedeeld dat gisteren aan de directie van de firma Van den Berg en Jurgens een kennisgeving van vervolging is gestuurd, inzake de „Planta-affaire". Of het Open baar Ministerie spoedig met een dagvaarding zal komen ls mede afhankelijk van de vraag of een bezwaarschrift zal worden inge diend. Mr. Van der Hoeven achtte dit laatste wel waarschijnlijk. Wanneer het inderdaad zover komt kan het nog maanden duren eer de opzienbarende Planta-affaire" in een openbare zitting van de Rotterdamse Rechtbank zal worden behandeld. Gisteren zijn de vier wieken van de uit 1520 daterende molen ..De Hoop" Maasslws afq> - broken in hun val namen zij ook een ded van de omloop mee. Niemand werd bij het ongeval gewond. Een beeld van de ont luisterde molen. Kan lang duren BU de N.V. Unilever in Rotter dam kon de reactie op de door de officier van Justitie by de Rotter damse Rechtbank gestuurde kennis geving, nog niet worden gepeild. De afsluiting van het vooronder zoek inzake de „Planta-affaire" werd. zoals bekend, vry aanzienlyk ver traagd door de moeiiyke wetenschap pelijke bewijsvoering. In juni 1961 bogen vyf deskundigen, onder leiding van de Rotterdamse huisarts prof. dr. E H. Hermans, hoofd van de Centrale Organisatie ter bestrijding Advertentie Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd.Drie m (noten fn de- braadpanen het fc klaarjS/tchts f f»2S per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbink. Herkenbaar aan de raambiljetten Oók In Uw omgeving Is een dergelijke winkel. VERPAKTE KANT EN KtAAR MAAITIJDEN ■Ut SS van Huid- en Geslachtsziekten, zich over de dossiers, om na te gaan of er een direct verband heeft bestaan tus sen de in 1960 door Van den Berg en Jurgens gebruikte nieuwe emul- gator ME-18 in de Planta-margarine en de „jeukziekte", die na gebruik van Planta optrad. Tot welke conclusies de vijf des kundigen zyn gekomen is nog niet bekend. Uit het Leidsch Dagblad van 3 Sept. 1863: Te Parijs zijn proeven ge nomen of gas uit petroleum te maken en de uitkomst was best. AdvertentieHarddrave rij aan den H. Rijndijk onder Soeterwoude op 15 Sept. 1863. J 1 des voorm. ten 10 ure precies, 1 om den prijs bestaande in J een zilveren taartspaan in étui.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1