Oud Katholieke Gemeente van Leiden kreeg een nieuwe herder V olkstuincomplex „Ons Buiten krijgt lang gewenste bemaling Aankomende Leidse studenten in de Pieterskerk verwelkomd Leidse volkstuinverenigingen stellen ten toon (in Zoeterwoude) Bi jna duizend deelnemers aan de drie eerstejaars-dagen Westerkwartier liet de jeugd voetballen tegen Leidse Boys Maandag 2 september 196.5 Tweede blad no. 31049 Installatie van pastoor Bergers Voor de Oud-Katholieke Gemeente te Leiden was het gisteren een hoog kerkelijke dag. In het vriendelijke witte kerkje aan de Zoeterwoudse- singel werd namelijk de jonge pas» toor J. Bergers, tot voor kort kape laan te Egmond aan Zee als de nieu we herder van de Leidse parochie ge ïnstalleerd. De installatie geschiedde door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A Rinkel en werd onder meer bijgewoond door burgemeester jhr. mr. F. H. van kinschot, wethou der ir. J. J. G. van Hoek. namens het Leids gemeentebestuur, de heren dr. H. van der Veen e>n A. F. Mulder, afgevaardigden van de Oecumenische Raad. mej. dr. J. C. de Meüere na mens de Evangelisch Lutherse Ge meente, de heer F. L. Servaas, lid van de Centrale Herv. Kerkeraad en de studentenpastoor L. van Noort, die de Rooms Katholieke kerk vertegen woordigde. Alvorens deze plechtigheid een aanvang nam las de bisschop van Deventer, mgr. Jans, die tijdens de door pastoor Bergers gecelebreerde hoogmis als diaken fungeerde, de aartsbisschoppelijke benoemingsbrief voor waarna de nieuwe herder van de Leidse Oud-Katholieke Parochie de belofte van trouw aan God en de Bisschop aflegde. De tekst waarmee mgr. Rinkel de nieuwe pastoor tot zyn dienstwerk inleidde was gebaseerd op I Tim. 6 13 en 14: „Ik gebied voor het aangezicht van God, die alles in het leven roept en voor Christus Jezus, die voor Pilatus Zijn heerlijk getui genis heeft afgelegd, dat gij dit Ge bod ongerept en onberispelijk onder houdt tot de verschijning van onze Here Jezus Christus, die te zijnen tijd geopenbaard zal worden". De monseigneur gaf de jonge pastoor genoemde tekst mee als een echt Paulinisch en vaderlijk woord. Hij legde er de nadruk op dat deze in stallatie twee zijden beoogt; enerzijds opdat de herder wete, dat hij een deel is van de wijngaard met de Heer als de opperste Herder der schapen, die hen met lijf en ziel bindt; anderzijds opdat de Gemeente moet weten, dat de pastoor haar her der is. „Gij verricht", aldus richtte mgr. Rinkel zich tot de jonge pastoor, voor het eerst het heilig dienstwerk voor het aangezicht der gemeente; Gij komt hier op jeugdige leeftijd niet op grond dus van uw verdienste, maar omdat de kerk u nodig heeft. Natuurlijk kunt gij hier trots op zijn, maar vergeet nimmer, dat gij nooit iets moet brengen wat gij zelf hebt gebracht, doch altijd het werk van de Heer aan de gemeente moet doorge ven. De eerste predikatie van pastoor Bergers was gebaseerd op Gal. 3 26: „Want Gij zijt allen kinderen van God door het geloof in Christus Jezus". „In de les, aldus de pastoor, „die de Kerk ons vandaag voorhoudt, haalt de apostel Paulus een streep door de menselijke gedachte dat het heil van de mens afhangt van het stipt en getrouw navolgen van een wet, die het leven leidt en bepaalt door een lijst van geboden en ver boden. De joden dachten zo maar die wet is voorbij. Ze is verouderd, heeft geen kracht meer en heeft afgedaan. En met deze gedachte brengt dit schriftgedeelte ons bij het hart van het Evangelie namelijk: „Gij zijt al len kinderen van God geworden door Advertentie het geloof in Christus. De nieuwe tijd is begonnen en de belofte die God eens gedaan had. aan Abraham, aan de hele mensheid als Zijn schep ping, is vervuld. Hier openbaart zich plotseling een geweldige vrijheid en opeens ontdekt men, dat het er niets meer toe doet wie of wat men is. Geweldig veel wordt volslagen betrekkelijk en er blijft slechts een absolute werkelijk heid over: wij zijn allen kinderen van God. In ons als Gemeente zal dus Gods Kerk zichtbaar moeten worden en wij zullen deze les moeten uitdragen zowel in eigen kring als j ver daarbuiten. Wij hebben hierbij I elkaar nodig, want buiten elkaar zul len wij nooit kunnen bestaan. Nu J vandaag heeft de bisschop mij aan gesteld als uw pastoor dat wil zeggen mij een plaats gegeven in het bestel i der Kerk waar God wil, dat ik zal arbeiden. Ook in oecumenisch en interker kelijk verband zullen wij moeten werken en streven opdat wij steeds j dichter komen b(j de eenheid van de Kerk, die haar kenmerk en ideaal is. daarom stemt het mij tot grote vreugde in deze dienst vertegenwoor digers te mogen begroeten van ver schillende kerken. Zich tot deze vertegenwoordigers De heer J. W. de Wekker rechtsbegroet namens de ge meente de nieuwe pastoor en zijn echtgenote. (Foto L.D./Holvast) richtende vervolgde de pastoor: „Het kindschap Gods verbindt ons allen ook met u. Moge de tijd, die m(j hier als pas- 1 toor is gegeven een tijd zijn van I goede samenwerking. Niet de samen- I werking, die nivelleert en blind maakt voor bestaande wonden, maar een samenwerking van liefde die niet minder tot eer zal moeten zijn van j Ilem, Die begin, middelpunt en eind- j doel moet zijn van al ons denken en j werken. Na afloop van de viering van de Heilige Mis, tijdens welke ook veie I gelovigen ter communie gingen werd van de gelegenheid om in de ge meentekamer met pastoor en me vrouw Bergers nader kennis te ma ken een druk gebruik gemaakt. Namens alle gemeenteleden richtte de heer J. W. de Wekker, penning meester van het kerkbestuur, daar bij een kort hartelijk welkomstwoord tot de nieuwe herder van de Leidse parochie en zijn echtgenote. Ongelukken op de weg Op het kruispunt Lage Rijndijk- Borneostraat heeft zaterdagochtend omstreeks kwart voor elf een aanrij ding plaats gehad tussen een perso nenauto en een bromfiets. De perso nenauto reed over de Lage Rijndijk in de richting van de Spanjaardsbrug toen een voor de auto uitrijdende wielrijdster plotseling naar links van richting veranderde. De bestuurder van de auto moest sterk remmen en naar links uitwijken. Op dat moment naderde uit de tegenovergestelde richting een bromfiets, bestuurd door de 22-jarige losarbeider P. Dozij. die achter op de duo zijn 21-jarige broer J. Dozij vervoerde. Beiden zijn woon achtig in Leiden. De bromfietsen reed tegen de auto. waardoor de duopas sagier een gecompliseerde onder beenbreuk opliep. Hij is door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De 16-jarige kantoorbediende A. Beijk uit Sassenheim is zaterdag om 11.55 uur op de Hoge Rijndijk met zijn bromfiets tegen een geopend portier van een stilstaande auto ge- reden. Hij kreeg een diepe hoofdwond en een hersenschudding. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. HENGELSPORT Ylscollege V.O.P. hield een wed strijd ln Aalsmeer (Poel). Er werden 77 vissen gevangen met een totaal- gewicht van 8324 gram. Uitslag: 1. H. v. Oosten 1225 gr 2. D. Klinkhamer 1137 en gr. blei. 3. C. v. d. Voort 1025 en gr. voorn. 4. D. v. d. Voort 9995, 5. J. Bonarius 85 gr 6 A. Brouwer 515 gr. 7 ,G. Tegelaar 515 gr 8. C. v d blom 470 gr.. 9. G. Visser 355 gr. en 10. H. Gordfin 272 gr Advertentie RADIO TELEVISIE Expositie van prima produkten Dat de leden van het volkstuin complex „Ons Buiten" een actieve en gezonde vrije tijdsbesteding op hun tuinen van het helaas tot nu toe nog enige vaste complex in Leiden gepaard hebben laten gaan met een ontwikkeling tot een prijzenswaardig hoog niveau van vakmanschap heb ben zij bewezen op de twee-daagse tentoonstelling van de door hen zelf gekweekte produkten, welke zater dagmiddag onder grote belangstelling door wethouder C. J. Piena officieel werd geopend. In zijn woord van welkom richtte de voorzitter van „Ons Buiten", de Bijna duizend aankomende Leidse studenten hebben vanoch tend in de Pieterskerk de opening bijgewoond van de sinds de oorlog traditionele eerstejaars-dagen, waarin de nieuwe studen tengeneratie kennis kan maken met de Leidse Universitaire ge meenschap. Tijdens de openingstoespraken klonken enkele voor Leiden ..nieuwe geluiden", zoals een pleidooi voor een meer gemengd georganiseerd „gezelligheidsleven" en het verlaten van het (in de praktijk ook onhoudbaar geworden) standpunt dat een spoor student een tweederangsstudent zou zijn, terwijl voorts minder dan voorheen vastgehouden werd aan het direct na de oorlog zo sterk gepropageerde gecentraliseerde gezelligheidsleven van de mannelijke studenten. Geheel nieuw zijn deze geluiden vanzelf sprekend niet .maar de kracht waarmee zij werden geuit viel sterk op. Gevarieerd Zoekt O een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 400.—. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma Junghans -Ewe - Anker. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jolanda. dr van M. J. v. d. Berg en M Dulvesteijn; Rudl, zn van W. J. Dieke en J. Springer; Martlnus Johan nes, zn van M. J. Ravensberg en A. v d Steen; Nlcollene, dr van P. P. Assendelft en G. Bakker; Antonlus Jo- sephus, zn van A. J. van Weeren en A T. in 't Veen; Paulus Emllius Jo hannes Petrus, zn van J. J. M. Taeij- mans en M. T A. Stoltz; Christina Maria, dr van G. P. M. Post en T. M Paardekooper; Wllhelmina Pieternellft. dr van A J. Westmaas en J. M de Looff; Karin Nicollne, dr van H. Bink en A. D. Heruer; Albertijn August, zn van G. J. Verhoef en M. J. A. Belonje; Oscar Johannes Maria, zn van H. P M Goddijn en E. M. Creljghton. Ar thur Johannes Engelbertus Maria, zn H J. van Klink en C. P. M. de Bie; Henrlëtte Mathllde, dr van N. J. G Fernhout en M. V. Spreij. OVERLEDEN B. Blankensteln, 68 Jr. man: M Stam. 77 Jr, w.v. H. Rep; A. J. Oos- terveer, 65 Jr, vrouw: J. M. Ultten- bogaart, 63 Jr. man; M. A. Hooger- vorst, 48 Jr, man. programma Vandaag stellen, na de opening, de verschillende studentenverenigingen zich aan de aankomende studenten voor tijdens forumbijeenkomsten en een thee, aangeboden door VVSL Voorts gaf de rector magnificus ge legenheid tot kennismaken in de senaatskamer. Hedenavond vindt een algemene bijeenkomst plaats in de Stadsge hoorzaal. waar prof. dr. D. J. Kuenen zal spreken over „studeren en student zijn". Morgen worden de forumbijeen komsten voortgezet, waarna des mid dags de Leidse Universitaire Sport vereniging een bijeenkomst heeft belegd in de Stadsgehoorzaal. Het avondprogramma wordt verzorgd door het Leids Academisch Kunst centrum, eveneens in de Stads gehoorzaal. Er wordt een eenacter opgevoerd, te spelen door het Zol dertheater, er is een muziekuitvoe ring door het Collegium Musicum, en er zal een Joegoslavische teken film worden vertoond. Woensdag komen de wetenschap pelijke aspecten van de studie facul- teitsgewijze onder de loep. Er zijn deze dagen voorts gemeenschappe- j lijke lunches en diners. In de bijeenkomst van hedenoch tend in de Pieterskerk werd het woord gevoerd door de praeses facul- 1 tatum en de nieuwe rector magni ficus. Naar vermenging? De voorzitter van de Vergadering van Leidse Studentenfaculteiten, de heer J. A. Walkate, legde in het I bijzonder de nadruk op het belang van actieve deelneming aan het verenigingsleven, zowel op het terrein van de (overigens ten onrechte zo benaamde) „gezelligheid" als dat van de wetenschappelijke en andere geestelijke vorming. Ook een nauw contact en intensieve gedachten- wisseling tussen docenten en studen ten achtte hij van groot belang voor het slagen van de Leidse vormings- tijd. al is dit contact vooral in de eerste jaren wel eens wat minder sterk dan wenselijk zou zijn. Overigens constateerde spreker een groeiende ontevredenheid over de huidige, ietwat verouderde sterke scheiding van het groeps-gezellig heidsleven tussen vrouwelijke en mannelijke studenten. Initiatieven tot een verbetering achtte hij hoezeer zjj wellicht ook op weerstand stuiten toe te juichen. Spoorstudent niet tweederangs De nog niet geïnstalleerde maar wel functionerende nieuwe rector magnificus, prof. dr. W. den Boer, meende in zijn toespraak, dat de beste raad welke gegeven kan wor den aan een aankomend student is: wees Uzelve. Dat is minder gemak kelijk dan men zou denken, maar het is een raad die door het gehele leven zijn grote waarde heeft. In dat opzicht is er bij de aanvang van studie niet sprake van een dui delijke overgang Dit is al evenmin op ander gebied het geval. De stu dent woont tegenwoordig, al of niet ln Leiden zelf, dicht bij huis: de meesten minder dan een uur reizen en slechts enkelen een paar uur. Het is weliswaar een voorrecht, in Leiden zelf te mogen wonen omdat het soms maar niet altijd gemakke lijker en gezelliger is. maar het is bepaald geen noodzaak. Velen zullen dit betreuren, maar het moet aanvaard worden, zeker ook in verband met de kamernood. Laat niemand zich aanpraten, dat h(j een tweederangs student zou zijn, wan neer hij tot de „spoorstudenten" be hoort. Ook al in dit opzicht is er dus tegenwoordig niet meer sprake van een duidelijke overgang, wanneer men de studie aanvangt. Offers der gemeenschap Evenmin is dit het geval in de studie zelve. Zij kent weliswaar geen proefwerken, rapporten en verplichte schoolgang, maar de veelgeprezen „studievrijheid" is niet meer wat zij was. De strakkere studieprogramma's en duidelijker studie-begeleiding elders hebben heus niet tot gevolg gehad, dat in het buitenland minder grote geleerden werden gevormd dan hier, waar de individuele vrijheid nu ook sterk wordt ingekrompen. Dit moet om verschillende redenen ge schieden, mede om maatschappelijke nu de gemeenschap als geheel zich zo grote financiële offers per student getroost. Want op goede gronden kan men aannemen, dat ook zij wier ouders de studie betalen, door de daaraan ver bonden belastingfaciliteiten in be paalde gevallen het Rijk meer kosten dan de bursalen. Prof. Den Boer sprak voorts nog in algemene termen over het „gezel ligheidsleven" en de algemene vor ming in organisatorisch verband en besloot met een oproep tot het dur ven aanvaarden van een grote verantwoordelijkheid tegenover de wetenschap niet alleen maar tegen over het leven en de samenleving. heer W. F. Smit, zich in het bijzonder tot de heer en mevrouw Piena, de voorzitter en de secretaris van de Leidse Bond van Volkstuinverenigin gen, de heren A. Zaalberg en J. van der Zwart en de afgevaardigden van Leidse zusterverenigingen. Spreker wijdde vervolgens enige behartenswaardige woorden aan de nog steeds ontbrekende afdoende be maling van het complex waardoor na de vele regens in de afgelopen weken een groot deel van de tuinen in ware waterpoelen veranderd zijn. Dat de leden van de vereniging er deson danks toch in waren geslaagd deze in elk opzicht zeer fraaie expositie in te richten moest, aldus spreker, ieders bewondering afdwingen. Wethouder Piena was zeer ver heugd, dat hij was aangezocht deze bijzonder fraaie en alleszins geslaag de tentoonstelling te openen, hoewel het vandaag aan de dag z.i. een hachelijke onderneming was om als lid van het college van B. en W. of ficieel op een volkstuincomplex te komen. Er worden dan steeds weer vele wensen door de volkstuinders ge uit. die alle zeer gerechtvaardigd zijn. doch helaas vooralsnog onvervuld moeten blijven. „Gezien de nog vele woningzoekenden is het schier onmo gelijk om binnen de huidige gemeen tegrenzen meer ruimte voor volkstui nen en recreatiecentra te scheppen", aldus vestigde spreker nog eens met nadruk de aandacht op het Leidse grondtekort. Wat de „watersnood" op het com plex betrof, kon hij het bestuur van „Ons Buiten" tot zijn groot genoegen mededelen, dat eindelijk dezer dagen de goedkeuring van Ged. Staten was afgekomen voor een pompbemaling, zodat deze dus zo spoedig mogelijk kon worden gerealiseerd. Nog even terugkomend op het tekort aan grond voor de volkstuinderij, hoopte de wethouder spoedig een kavel tuin grond in de Oostvlietpolder vrij te krijgen voor een tijdelijk (dus niet permanent) volkstuincomplex. Na de inzenders te hebben gecom plimenteerd met de bereikte resulta ten, waarmede zij lieten zien waartoe een hobby kon leiden en welke grote activiteit er op „Ons Buiten" heerst, verklaarde de heer Piena deze expo sitie officieel voor geopend. Reeds direct bleek de belangstelling voor deze inderdaad weer alleszins fraaie tentoonstelling onder de min der gunstige weersomstandigheden vrij gToot te zijn. Vooral enige mooi ingerichte stands trokken de aan dacht van de bezoekers. Prijzen De uitslag van de jury was als volgt: afdeling fruit: le prijs H. Tegelaar (23 Mi pnt»2de prijs J. Roozendaal sr 23pnt afdeling groenten: 1ste pr. A. Crama 23 pnt>; 2de prijs A Mols Jeagers (22 pnt); afdeling potplanten lste prijs J. Roozendaal sr. <9 pnt-; 2de prijzen J. Roozendaal jr. en H. Dongelmans (beiden 8 pnt afdeling stands: 1ste prijs wisselbeker A. Mols Jeager (9 pnt»; 2de prijs J. Roozen daal jr. en J. Roozendaal sr. (beiden 8 pnt»; afdeling dahlia's lste prijs wisselbeker (mooiste pompon-dahlia» A. Hofman (9 pnt); 2de prijzen: J. Roozendaal jr. en mevrouw Van Zijp (beiden 8 pnt); de wisselplaquette voor de mooiste dahlia-opmaak in vaas ging eveneens naar A. Mols Jea gers <7 pnt». De prijzen bestonden uit huishoudelijke artikelen. Beide bekers veroverd Daar de speeltuinvereniging Wes terkwartier in november a s. 35 jaar bestaat, heeft het bestuur gemeend als voorproef Jubileumwedstrijden te organiseren voor de jeugd en name lijk voor de pupillen en aspiranten. Dit is zaterdagochtend j.l. geschied .Roomburg en .Onderlinge Tuin vereniging' Bond georganiseerde cursussen kon den zij aan deze produkten een kwa liteit geven, die de toets der kritiek van de vakman uitstekend kan door staan. Dit werd weer eens bewezen op de tentoonstelling van de door hen zelf gekweekte bloemen- en fruit- assortimentcn, welke zaterdagmorgen aan de Vlietweg door de voorz. van „Roomburg", de heer J. van der Zwart, werd geopend. Onder de zeer velen, die ondanks de minder gun stige weersomstandigheden van hun belangstelling voor deze expositie blijk gaven, bevonden zich burge meester J. A. Detmers en weth. M. Kraan van Zoeterwoude, wethouder C. J. Piena van Leiden, de voorzit ter van de Leidse Bond van Volks tuinverenigingen, de heer A. Zaal berg en de afgevaardigden van de zusterverenigingen. De heer Van der Zwart zei, dat beide verenigingen zich ten volle bewustzijn van het feit. dat dit com plex slechts een tijdelijke voorzie ning is en zal moeten verdwijnen in dien de voorgestelde grenswijzigin gen niet spoedig worden gerealiseerd. In dit kader sprak hij uiteraard de hoop uit. dat de realisatie hiervan niet te lang op zich zal laten wachten zodat ook „Roomburg" en „De On derlinge Turnvereniging" binnen af zienbare tijd een permanent complex ter beschikking krijgen. Na nog een kort overzicht te hebben gegeven van de activiteiten op het complex en te hebben gewezen op de voortreffelijke kweekresultaten, die werden bereikt, verklaarde hij deze gecombineerde expositie officieel voor geopend. Tij dens de rondgang langs de stands uitten zowel burgemeester Detmers als de beide wethouders hun grote bewondering voor de smaakvolle wij ze waarop deze waren ingericht en de goede kwaliteiten van de tentoon gestelde produkten. Beoordeling Op het thans precies 2 jaar gele- de gelukkige leden van de volkstuin den tijdelijk ter beschikking gestel- verenigingen „Foomburg" en „De On- de tuincomplex aan de Vlietweg on- derlinge Turnvereniging" een be- der de gemeente Zoeterwoude, hebben I wonderenswaardige activiteit ont plooid in het kweken van de meest uiteenlopende produkten. Mede door een gezonde onderlinge rivaliteit en het volgen van de door de Leidse De Jury gevormd door de keur meesters W. Barnard en J. W. Veen kwam tot de navolgende beoordeling: Mooiste stand gemengde produk ten: G. J. Th. v. Veen, 8 2/3 p. (Zaa-1 op het terrein van de Leidse Boys tegen de spelertjes van Leidse Boys. Er werde twee wedstrijden gespeeld een pupillen-wedstrijd en een aspi rant-wedstrijd. De pupillen van Wester kwartier verschenen in een keurig witte blouse en zwarte broek en het bestuur van de speeltuin had twee bekers be schikbaar gesteld. Het was een span nende wedstrijd en Westerkwartier was steeds in de meerderheid, maar de keeper van L. Boys ranselde er al les uit maar voor de rust moest hy toch zwichten voor een prachtig schot van Thijs Polanen (1-0). Na de rust kwam Leidse Boys flink opzetten en met succes want Charles de Wit ko gelde de gelijkmaker in het Wester kwartier-doel. Er moesten strafschop pen genomen worden en Westerkwar tier benutte er twee van tegen één van Leidse Boys. Daarna verschenen de aspiranten in het veld. Deze strijd was leven diger en werd dikwijls heel goed ge speeld. Het spel ging gelijk op maar langzamerhand kwam Westerkwartier in de meerderheid: een voorzet van Hennekie werd prachtig ingeschoten door de kleinste speler Bram Stein. De rust kwam met 1-0 in het voor deel van Westerkwartier. Na de rust bleef de stand ongewijzigd: 1-0. Na afloop reikte de heer Crama de bekers uit aan de aanvoerders van Westerkwartier en bracht dank aan het bestuur van Leidse Boys en de scheidsrechter voor de echte sportieve wedstrijden. Zaterdag a.s. vertrekken twee grote bussen voor een gezellige dag voor alle kinderen van de speel tuin Westerkwartier. Er komt ook een grote rolschaats- wedstrljd voor de jeugd van Wester kwartier tegen de jeugd van de Rotogravure op zaterdag 21 septem ber des morgens en des middags en een grote sportdag voor alle speel tuinkinderen van Westerkwartier. berg-wisselbeker en medaille); afde ling bloemen: wisselplaquette en medaille: G. J. Th. van Veen (8 2/3 pnt): tweede prijs (lauwertak) J. v. d. Zwart (8 1/3 pnt); derde prijs (medaille) M. v. d. Plas (813 pnt»; Van der Zwart 2de prijs vanwege iets betere kwaliteit bloemen; groenten- en fruitassortimentlste prijs wis selbeker) P van Splunder (94 pnt»; 2de prijs «lauwertak» M. van der Plas (9 pnt); 3de prijs (medaille) P. van Rootselaar (8 pnt). Het ligt in het voornemen, dat de bondsvoorzitter, de heer Zaalberg, op de eerstkomende najaarsbijeenkomst de prüzen uitreikt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3