Metaal brengt dodelijke slag toe aan koppelbazen Incidentenrijk besluit 'nationale manifestatie' Onrust in Voerstreek na Waalse betoging „Wenselijk voor het hele bedrijfsleven Burgess in Moskou iu slaap overleden Nieuw artikel in de C.A.O. ER VIELEN ZELFS KLAPPEN Hij had al jaren een zwak hart Corel Briels in zijn hokje opgesloten Kleingeestig Waals gedrag bij overheveling van dorpen Verf met voldoening (§üd tetttvs |)p»ericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 No. 31049 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 95 (Van onze Haagse correspondent) Hoewel het leven van de koppelbazen bijzonder taai kan wor den genoemd, heeft het er nu toch wel alle schijn van, dat zij in de sector metaal hun kwalijke activiteiten spoedig niet meer zullen kunnen bedrijven. Dat kwam zaterdagmiddag tot uiting, toen de persconferentie, die door we werknemers-vakverenigingen in het metaalbedrijf was beleegd, ver anderd bleek in een persconferentie van de Vakraad Metaal. Werkge versorganisaties waren naast de werknemers-organisaties achter de groene tafel vertegenwoordigd. Men was het eens geworden in de Vakraad! De heer Van der Pols wees ook op het verschijnsel van de zwarte lonen. „Er zijn bedrijfstakken, waar het be talen van zwarte lonen normaal is", zo zei h(j. ,.Er zijn bedrijven, die hier gevestigd zijn, maar in het buiten land hun moederbedrijf hebben, die zich aan het betalen van zwarte lo nen schuldig maken. Vooral als een bepaald werk op tijd klaar moet zijn. De bindende loonregeling zal ook voor die bedrijven moeten gelden", aldus de heer Van der Pols. pen en vertrouwen, dat ook de over heid deze zeer krachtige maatregelen zal volgen". Zwarte lonen De heer K. van der Pols. werk gever-voorzitter van de Vakraad wil de zich niet direct losmaken van het zachte middel, dat door de minder heid van de S.E.R. in 1961 naar voren was gebracht. Nu ligt het accent ech ter zeer zwaar op de Stichting van de Arbeid. Het is noodzakelijk, dat het gehele bedrijfsleven maatregelen neemt in de geest van die, welke van ochtend in de Vakraad zijn aan vaard." De heer J. Baart, werknemersvoor zitter van de Vakraad deelde dit nog eens mede in zijn uiteenzetting. De CAO moet gewijzigd worden en in een nieuw artikel (art.:20a) moet tot uitdrukking worden gebracht, dat een werkgever niet maar naar eigen be lieven personen in zijn onderneming zal laten werken, die niet in zijn dienst zijn. Dit zal slechts mogelyk zijn. indien de Vakraad daartoe ver gunning geeft. .Wij zullen moeten uitkienen, welk uitleenbedrijf bonafide is en welk koppelbedrijf dat niet is. De werk gevers zullen zich hebben te houden aan de loonregeling van 1962 als zij vreemde werknemers" laten werken In hun bedrijf en zij maken niet zelf meer uit of zij die vreemde werk nemers in dienst kunnen nemen, maar de Vakraad gaat dat doen Geen staking De twee artikelen, die voorschrij ven dat bij geschillen door partijen (werkgevers en werknemers) de ge schillencommissie zal worden inge schakeld en dat niet staking de op lossing van een geschil zal moeten brengen, blijven gehandhaafd. (De werknemers zullen dus niet, zoals de heer Baart een week tevoren op een persconferentie zei, „de handen vry krDoor het nieuwe artikel wordt het langzame oplossen van geschillen vervangen door de mogelijkheid om, bij het zonder vergunning werkzaam zijn van „vreemde werknemers (dat zijn door uitleenbedrijven geleende arbeidskrachten) de burgerlijke rechter in te schakelen. Een kort ge ding lijkt daartoe de meest gerede oplossing. Er zijn tweë punten, die de ln de Vakraad aanvaarde oplossing cen traal stelt: een fiat van de Stichting van de Arbeid en een verbindend verklaring van het College van Rjjks- bemiddelaars. Heel duidelijk zal de Vakraad in zijn brief aan de Stich- megen van het 150-jang bestaan van ting van de Arbeid naar voren bren- het Koninkrijk, is zaterdagavond be ren dat het euvel van de koppel- sloten met nogmaals een reeks moei- bazèn niet bepaald is tot het metaal- lijkheden. Ditmaal in het bijzijn van bedrijf. Zo zij al niet ook ingesteld rrinses Irene, de minister president zijn op andere sectoren van het be- en mevrouw Marijncn en de ambas- drijfsleven, dan kunnen zij dat als- sadeur van Turkije. Maar de ere- nog gemakkelijk doen. Voor het ge- gasten hebben waarschijnlijk zelf hele bedrijfsleven zal het wenselijk i njet veej van de strubbelingen ge- zijn de CAO's een klein stukje open merkt. te breken ïr ''TJÏto'roU I Zoals steeds het geval Is geweest, lijk dat voor de CAO-metaal op de belang. nemen. stelling van het publiek voor het „natte' stadionspel minimaal. Reeds voor het arriveren van de Prinses ontstond er een zeer geladen stem ming, toen spelleider Carel Briels op luidruchtige wijze wilde proberen persvertegenwoordigers uit het sta dion te bannen. Het stichtingsbestuur Nuances Er werden vele vragen gesteld. De meekte daarvan werden zowel door de heer Baart als door de heer Van der Pols beantwoord. Zo werd er gevraagd: „Wanneer verwacht U uiterlijk de verbindend-verklaring voor de bedrijfsgroep metaal en wan neer .voor het gehele bedrijfsleven?" Zei de heer Van der Pols: „We hebben de Stichting van de Arbeid noch het College van Rijksbemid delaars in onze zak zitten. We moe ten de werkgevers een redelijke ter mijn geven. Anders zouden we misschien meer kwaad dan goed doen". Zei de heer Baart: „De bepaling gaat 1 september in. Dat zijn we vanochtend overeengekomen". Er werd gevraagd: „Is de conclusie verantwoord of voorbarig, dat door de hoge lonen, die via de koppelbazen worden betaald, bewezen wordt, dat de lonen in het algemeen omhoog kunnen?" Zei de heer Baart: „Ik heb de koppelbazen niet nodig om mij tot de overtuiging te brengen, dat de lonen in de metaal- en aanverwante bedrijven omhoog kunnen. Dat weet ik zo ook wel". En de heer Van der Pols: „De hogere lonen, het overwerk, enz., een redelijke vergoeding voor reis- en verblijfkosten, dat alles maakt slechts een verdwijnend deel uit van het totaal ver loonde bedrag". Of er veel aanvragen zouden komen om een vergunning voor het aantrekken van personeel door be middeling van koppelbazen werd be antwoord door de heer Baart met: „De werkgevers zullen wel vrij veel schroom moeten overwinnen voor zij een aanvraag indienen" en door de heer Van der Pols met: „Er zullen weinig vergunningen worden ver strekt". Of de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid haar standpunt reeds heeft bepaald in de afge lopen week maakte het punt koppel bazen enige malen deel van de agenda uit wist de heer Baart noch de heer Van der Pols. De laatste vraag deed de deur dicht: „Waarom geeft U de voorkeur aan een kort geding boven staking?" De heer Van der Pols: „Omdat we een hekel aan stakingen hebben!" En de heer Baart: „Omdat wij de werkgevers graag ter wille zijn. Maar terzake: wie in overleg tot besluit vorming komt, moet staking nalaten. Wij zullen ons zo het onverhoopt nodig is als eiser tot de rechter wenden. Niet om een dwangsom te incasseren, maar om de bedrjjfsvrede te kunnen handhaven". Zijn moeder naar begrafenis (Van onze Nijmeegse correspondent). De incidentenrjjke viering in Njj- Kleinmetaal ook Het is te betreuren, dat niet reeds in 1961 de regering het meerderheids advies van de Sociaal-Economische Raad heeft opgevolgd. Dan zou het euvel van de koppelbazen niet zulk ieen omvang hebben. De heer Baart deelde tenslotte nog mede. dat ook van de Vakgroep Kleinmetaal, waarvoor de CAO op 31 oktober afloopt, verwacht wordt, dat een soortgelijke clausule wordt opge- I nomen. A I „Op aanvaardbare wijze bestrijden 1 wij zo het koppelbazen-euvel, door welk euvel de goede verhoudingen en 9 vooral het algemeen loonbeleid ver- 1 Btoord dreigen te worden. En we ho- huldiging maar moest worden opge schort. Enkele seconden later bestormden de medewerkers, die hun bloemen hulde met zich meevoerden, de tri bune. Juist een ogenblik tevoren was de afzetting opgeheven waardoor een nieuwe botsing uitbleef. Nog incident Toch zou er nog een incident vol gen. Dat gebeurde ongeveer een half uur later, op het terrein van de „Landelijke Europese Markt", waar leden van het stichtingsbestuur in een feesttent in onderhandeling wa ren getreden met enkele vaste mede werkers van Carel Briels over het uit<- betalen van de lonen. Er bleek een aanmerkelijk verschil te bestaan tus sen de honoraria, die waren verwacht en de werkelijke bedragen, die het stichtingsbestuur had te verdelen. Men werd het niet eens, waarbij ook figuranten en nozems zich in de debatten mengden en een dreigende houding aannamen. De leden van het stichtingsbestuur voelden zich kennelijk onbehaaglijk, want zij weken met grote spoed uit naar de op het terrein aanwezige po- Koninksrijksviering" greep in en i ütiepost, toen de kans daartoe Schqon regelde de toelating. De sfeer was was. Hier werden de onderhandelin- toen echter al zodanig, dat de politie ?en voortgezet, terwijl de politie in- Heuss' toestand achteruit gegaan De algemene toestand van prof. Theodor Heuss, de 79-jarige oud-pre sident van West-Duitsland, gaat achteruit, zo hebben de hem behan delende artsen gisteren verklaard. Prof. Heuss bevindt zich in een ziekenhuis in Stuttgart, waar dins dag zijn linkerbeen wegens een hard nekkige trombose werd afgezet. WEERBERICHT WISSELVALLIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op klaringen en enkele verspreide buien. Overwegend matige wind tussen zuid en zuirwest. Over het algemeen Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 SEPTEMBER Zon op: 5.53 uur; onder: 19.25 uur; Maan op: 19.45 uur; onder: 4.57 u. Hoogwater te Katwijk te 2.46 en 15.12 uur; laagwater te 11.00 en 23.19 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) besloot voor de komst van de Prinses getroffen ordemaatregelen op de strengste wijze uit te voeren. Dit hield in, dat by het voorstellen van de leden van het stichtingsbe- stuur aan de Prinses, alle andere ge nodigden, ook regisseur en spelleider Carel Briels, op een afstand werden gehouden. Eveneens tijdens de voor stelling werd de afzetting speciaal van de eretribune op de meest nauwgezette wijze in acht genomen. Zoals tevoren was overeengekomen en nu precies werd nageleefd, gold dit tevens voor de leider van het oranje feest. CarelCareV' De Prinses aanschouwde, gezeten tussen de minister-president en de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, intussen het stadionspel, waaraan ditmaal voor het eerst ver tegenwoordigers van de Federatie van Oranjeverenigingen uit Lichtenvoor de deelnamen, die een oranjesaluut uitbrachten. Tijdens het spel overhandigde An- nemieke Merx, die het witte paard kolonel van Regina Strassburger be reed, eeri boeket bloemen aan page Anneke van der Vaart, die in de ge legenheid werd gesteld het boeket aan de Prinses aan te bieden. Na afloop van het stadionspel, toen de Prinses de tribune verliet, kwam het opnieuw tot moeilijkheden. De politie-afzetting was op dat mo ment dusdanig, dat de heer Briels zijn regisseurshokje niet kon verlaten en bij een poging daartoe achter het politiekordon belandde. Op dat moment hieven de mede werkers van het stadionspel de kreet „Carel, Carel" aan, met de bedoeling, dat h(j naar de grasmat zou komen om een bloemenhulde in ontvangst te nemen. Zoon Rutger Briels greep ter stond de microfoon om de menigte mede te delen, dat zijn vader door de politie werd vastgehouden en dat de tussen in allerijl hulptroepen opriep en een kordon rond het onderhande lingsoord legde. Gelijktijdig groeide ook de luid ruchtige menigte op het feestter rein aan. Bij hen voegde zich spel leider Carel Briels, die deelnam aan de spreekkoren, doch zich af zijdig hield, toen het op een rel beluste publiek ging opdringen en slaags raakte met de politie. Over en weer werden forse klappen uit gedeeld, waarbij echter niemand werd gewond. Het middernachte lijk uur was al ruimschoots gepas seerd, toen de orde was hersteld. Van het terugtrekken van de po litiebewaking hebben onbekenden in de loop van de nacht en waarschijn lijk ook zondag nog misbruik ge maakt door ernstige vernielingen aan te richten op het terrein, waar deze week de viering van het 150-ja- rig bestaan van het Koninkrijk als „nationale manifestatie" was gepre senteerd. De voormalige Britse diplomaat Guy Burgess, die in 1951 naar de Sowjet-Unie uitweek, is vrydagoch- tend op 52-jarige leeftijd in een Mos kous ziekenhuis in zijn slaap aan een hartaanval overleden, zo heeft Do nald Maclean, die indertijd met hem naar de Sowjet-Unie uitweek, zondag in Moskou meegedeeld. Volgens Mac lean zal het Sowjetrussische ministe rie van Buitenlandse Zaken di rect een visum uitschrijven voor de moeder van Burgess, de 76-jarige me vrouw Eve Bassett, opdat zij in Mos kou de begrafenis kan bijwonen. Maclean zei, dat Burgess al Jaren hartklachten had. waarvoor hij in jecties kreeg. Op 20 augustus was h(j in een ziekenhuis voor hartlijders op genomen, nadat was geconstateerd, dat hij ernstig aan aderverkalking leed. Hij werd ingeschreven onder de naam Jim Andrejewitsj Elliott en geen van de artsen kende zijn ware naam. Burgess en Maclean verdwenen op 25 mei 1951 uit Engeland. Hun ver dwijning was een schok voor de Brit se veiligheidsdienst, daar later be kend werd dat het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken op de dag van hun verdwijning de veiligheids dienst had gemachtigd hen te onder vragen. Vijf jaar later, in februari 1956 traden zü voor het eerst weer in het openbaar tijdens een perscon ferentie in Moskou. In april 1962 werden aanhou dingsbevelen tegen Burgess en Mac lean uitgevaardigd toen er geruch ten gingen over terugkeer naar En geland. Zij werden beschuldigd van overtreding van de wet op de gehei men. Voor zijn verdwijning was Mac lean hoofd van de Amerikaanse af deling van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Burgess was tweede secretaris b(j een lagere af deling van dat ministerie. De waarnemers van de Vet\ Naties, die in Serawak de stem ming komen peilen over de aan sluiting bij de Federatie Maleisië hebben een warme ontvangst ge kregen. Duizenden tegenstan ders van de aansluiting demon streerden bij de aankomst van een groep waarnemers, waarbij zij met knuppels en stenen van leer trokken. Op deze foto moest een politieauto het ontgelden. W. G. v. (1. Hulst (83) overleden In zijn woning ln Utrecht in op 83- jarige leeftijd overleden de heer W. G. v. d. Hulst, oud-hoofd van een hervormde lagere school te Utrecht en schrijver van een groot aantal jeugdboeken. De begrafenis geschiedt donderdagmiddag 5 september (13 u) op de Eerste Begraafplaats te Utrecht. De heer Van der Hulst heeft zeer veel geschreven. Enige van zijn boe ken zijn: De bijbelse geschiedenissen. Bijbelse vertellingen voor onze klein tjes, Stille dingen. Het grote voor leesboek. Jaap Holm en zijn vrien den, Niek van de bovenmeester, Peerke en zijn kameraden, Om twee schitteroogjes, Zoo'n vreemde jongen. Ouwe Bram, In t kraaiennest, Klaas, Zeven kerstvertellingen, In de Soete Suyckerbol, De pruikenmaker en De prins en de Rozemarijntje-cyclus. De heer Van der Hulst was officier in de orde van Oranje-Nassau. De kosten Het bestuur van de Stichting „Vie ring 150 jaar Koninkrijk" zal nagaan, welke verplichtingen het heeft. Dit is pas mogelijk na het accountants onderzoek. Het is derhalve prematuur ervan te spreken dat de stichting failliet is en de schuldeisers naar de heer Briels. de organisator, zullen worden verwezen. Dit heeft de voor zitter van het stichtingsbestuur, mr. R. O. H. F. Werdmüller von Elgg, in antwoord op vragen meegedeeld. Hij zei, dat de stichting inkomsten ont vangt uit het garantiefonds van de industrie, de pachtsommen en de re cettes van de Europese landelijke markt en de recettes van het stadion spel. welke laatste echter zeer zijn tegengevallen. Mr. Werdmüller sprak „een blamage voor de industrie, een zaak die uit de hand was gelopen" Het stichtingsbestuur had geen vat meer op de heer Briels en het con tact liep in hoofdzaak via de advoca ten. zo zei hij. „De industriëlen heb ben een levensles opgedaan. Zij had den niet gedacht dat zoiets mogelijk zou zijn", aldus de voorzitter. De vroegere Britse diplomaat GUY BURGESS, die enige jaren geleden naar Rusland uitweek, en thans in Moskou aan een hartkwaal is overleden. Politie tra<l krachtig op Naar schatting tienduizend Walen hebben gisteren een betoging gehou den tegen de overheveling van de zes dorpen van de Voerstreek in de Waal- I se provincie Luik naar de Vlaamse j I provincie Limburg. In honderden I j auto's en tientallen autobussen trok- ken zij in optocht naar 's Gravenvoe- 1 ren om daar uiting te geven aan hun misnoegen over deze maatregel, die een gevolg is van de wet op de vast stelling van de definitieve „Taal- grens" in België, waarbij het land in een Franstalig en een Nederlandstalig j gebied wordt verdeeld. De Belgische rijkswacht had een legertje van dui- j zend manschappen, uitgerust met Spaanse ruiters, waterkanonnen en I traangasbommen, gemobiliseerd om de betoging in goede banen te lei den. Vlaamse tegenbetogers werden verwijderd. De Waalse betoging, georganiseerd I op initiatief van de Waalse Volks- I beweging van wijlen vakbondsleider I André Renard uit Luik, was gericht tegen de aansluiting van de zes Voer- dorpen met hun 4300 inwoners bij de i provincie Limburg. In totaal zijn zondag bij het van kracht worden I van de taalgrens 109 702 Belgen „ad- l ministratief verhuisd": ruim 86.000 I die tot dusver in Vlaamse provincies woonden, gingen daarbij naar Waalse provincies over en slechts 20.000 za- gen zich door wijzigingen van de pro- i vinciale grenzen van Wallonië naar I Vlaanderen overgeheveld. Overal, met uitzondering dus van de Voerstreek, ging zondag deze wijziging zonder strubbelingen gepaard en werd de administratieve wijziging zelfs met vriendschappelijke woorden bezegeld. Ondanks de krachtige politiemaat regelen slaagde een zestal autobussen met Vlaamse tegenbetogers er in ln een feestvierend Breda zijn zaterdag de protocollen onder tekend. behorend bij de oprich ting van een ..Unie van O ran je teden" tussen Breda. Diest. dillenburg en Orange. Een beeld van de onderteke ning in de Grote Kerk van Bre da* 's-Gravenvoeren binnen te rijden. Voordat de rijkswacht kon ingrijpen, moest een aantal Waalse vlaggen en aanplakbiljetten het ontgelden, het kostte de ordebewaarders trouwens enige moeite om de Vlamingen weer in de bussen te krijgen. Dit lukte ge lukkig voordat de eerste Waalse de monstranten arriveerden. Enkele rui ten sneuvelden daarbij. Nog voor het einde van het offi ciële gedeelte van de betoging had de rijkswacht enkele tientallen arresta ties verricht. De meeste gearresteer den werden weer vrijgelaten. Een man met een pistool en twee jongelui die in het bezit waren van „Molotof- cocktails" bleven onder arrest. Advertentie Een Drodukt van de Sikkens Grow Uit het Leidsch Dagblad van 9 2 Sept. 1863: Naar wij vernemen zullen de bataillons infanterie in garnizoen te Leiden en Delft zich in de Maliebaan vereni gen voor manoeuvres in de Vlakte van Waalsdorp. De commissaris des Ko- nings in deze provincie, Mr. J. Loudon, zal a.s Vrijdag een bezoek brengen aan de fabrieken van Krantz en de Kon. Grofsmederij en dine ren bij den heer Burge meester alhier.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1