Zestienjarig meisje stelt titel voor Groot-Brittannië veilig kunst kaleiöoscoQp Toestand nunormaal' in Bredase gevangenis Mozaïek-reliëf van de Noordwijker H. A. Bal naar Leidse school Nederland vierde BMW IS f. 5.295.- N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF „MEKO" Tas met f 157.000,- ligt nog steeds in Kostverlorenvaart Het Concours Hippique in Rotterdam SOEST ZAKT in KWALITEIT Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijn Neem direct Rheumin Sportspliiiters Weer C.A.O.'s goedgekeurd EUROMAST! Honderd jaar Rode Kruis Uitbreiding Rijksmuseum I Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 augustus 1963 Derde blad no. 31047 De deelneming aan de internatio nale jubileumwedstrijden van de KNZB. die zaterdag en zondag in het natuurbad Soestduinen worden ge houden, heeft aanzienlijk aan kwa liteit ingeboet. Op het bondsbureau van de Zwem- bond in Utrecht is dezer dagen be richt van verhindering binnengeko men van Christine Caron, de 15-ja- rige Frangaise die onlangs de Euro pese rugslagrecords op haar naam bracht, de evenjonge Zweedse Chris tine Hagberg, Europees recordhoud ster 100 m. vrije slag. van de Duitse schoolslagzwemster Wiltrud Ursel- mann en van de Italiaanse vlinder- 6lagkamploen Rastrelli. Advertentie Fheumln- tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig 1 Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades - product, dus: vertrouw er opl kranig hadden geweerd, tenslotte ook op 24 zouden uitkomen. Het falen van Joegoslavië in de tweede man che memoreerde wy reeds, terwijl Hongarije en Italië, niettegenstaan de betere resultaten in de tweede ronde de Hongaren zelfs met de handicap van een uitgevallen ruiter wegens kreupelheid van zijn paard, opgelopen in de eerste manche onder onze landgenoten bleven. Grote figuur De 16-Jarige Marion Coakes werd de grote figuur van de landenwed- strijd, want in haar handen lag ten- Oefenwedstrijden UVS speelt zondag een vriend schappelijke wedstrijd tegen het Goudse ONA, dat in de eerste klasse uitkomt (2.30 uur). UVS komt in de volgende opstelling uit: Vermeer, v. d. Berg en v. d. Kaaij, Klinkhamer, Lardé en Blankemeijer, Veefkind, Zuma, Witteman, v. d. Starp, Koren. LFC besluit zaterdag het oefen- {irogramma met een wedstrijd in Hil- egom tegen het pas gepromoveerde „Hillegom" (16.15 uur). De opstelling van LFC luidt: De Hoed, Kanbier, H. Sira, v. d. Zeeuw, L. de Jong, v. d. Heijden, Rietkerken, A. Heijmans, D. Sira, P. de Jong, Krijgsman. Oranje Groen speelt zondag een oefenwedstrijd op het terrein aan de Boshuizerkade tegen de reserves van LFC. Roodenburg, dat de vererende uit nodiging heeft ontvangen om aan het befaamde Zilveren Bal Toernooi deel te nemen, ontmoet in de eerste ronde (12.30 uur) de Rotterdamse eerste klasser Spartaan. ASC organiseert zondag op het ter rein aan de Kempenaerstraat het toernooi om de bekende Krielbeker voor veteranen. Deelnemende vereni gingen zijn: DOCOS, LFC. UVS. Roodenburg, Lugdunum, LDWS en ASC. Op zaterdag speelt een ASC-com- binatie een wedstrijd tegen Olympia in Gouda. DOCOS speelt zondag in Leende (Noord-Brabant) een wedstrijd tegen DOSL. Lugdunum komt zaterdag uit in een oefenwedstrijd (14.30) tegen Zaandijk. Ter Leede speelt zaterdagavond (7.30) een lichtwedstrijd tegen het Wassenaarse Blauw Zwart. Nationale records van Het IJ In het natuurbad Soestduinen zijn gisteravond twee Nederlandse heren estafetterecords op naam van de zwemvereniging het IJ gekomen. In het kunstmatig verwarmde 50- meter bassin zwom de 4 maal 100 meter vrije slag ploeg van de Am sterdamse vereniging deze afstand in 3 min 58,8 sec. De door de KNZB vastgestelde limiettijd voor dit num mer bedroeg 4 min 02,0 sec. Arthur van Oest, Peter Vroegop, Jan Bouwman en Bert Sitters waren de zwemmers, die met tussentijden van respectievelijk 61.5 sec, 61,4 sec, 58.5 sec. en 57,4 sec., voor deze ver betering zorgden. Dit viertal vormde tevens het begin van een tweede poging, die tegelij kertijd werd voortgezet, namelijk die op de 10 maal 100 meter vrije slag. Dit record, waardoor een limiet- tijd gold van 10 min 34,0 sec, werd gbracht op 10 min. 26,6 sec., De zwem mers, die het tiental completeerden, waren Chris Leijssenaar, Bob van de fcogaerde, Rinus van Beek, Gerrit Diks taal, Wim Vriend en Harry Vriend. Ronde van Polen De buitenlandse deelnemers aan de Ronde van Polen voor amateurs zijn Kteren verder teruggevallen. De 176 lange etappe van Brzeg naar Legnica leverde een zege op voor de Pool Chtiej in 4 uur, 30 minuten en 57 seconden. Chtiej versloeg ln de sprint zijn landgenoten Beker en Podobas, Broekmans (17e op 32 se conden) was de beste Nederlander. Cooremans werd 28e en Van G inne men 30e, De Pool Zapala werd de Groot-Brittannië heeft wederom bewezen over Europa's beste jeugdruiters te beschikken. Voor de zevende maal, sinds 1956 het Europees kampioenschap voor de jeugd (tot 18 jr.) ten doop werd gehouden, legde de Britse équipe beslag op de titel. Uit de handen van Prinses Irene, die in gezelschap van haar grootmoeder prinses Armgard, gisteren het internationale concours-hippique in Rotter dam bijwoonde, mochten de jonge Britten de wisselbeker van de F.E.I., waarvan haar vader president is, in ontvangst nemen. Waardig Twee meisjes, Jackie Doney en Manon Coakes, alsmede twee jongens Andrew Fielder en William Barser, hadden voor een waardig Brits vlag vertoon gezorgd in de internationale ruitersport, waarin de Britten altija zo'n grote plaats hebben ingenomen. Ofschoon in de eerste manche de Britse équipe met vier foutloze parcoursen reeds duidelijk haar kan didatuur voor een nieuw kampioen schap, onderstreepte, heeft het er toch tot het laatste moment om ge spannen. De Duitsers namelijk, die evenals de Fransen en de Joego- slaviërs met een schone lei uit de eerste ronde waren gekomen, hebben tot het laatste moment prachtig partij geboden. De beslissing viel tenslotte toch ten gunste van Groot- Brittannië, maar het verschil was slechts één straf punt: drie tegen vier. De Joegoslaviers zagen al spoe dig in de tweede manche hun kan sen devalueren om tenslotte zelfs op de zevende plaats te eindigen, terwijl de Fransen zoals trouwens bijna alle equipes in de beslissende ronde tot aanzienlijk mindere presta ties kwamen dan daarvoor. In de eerste manche drie foutloze parcoursen en een met slechts vier strafpunten, in de tweede allen in de fouten, waardoor hun verliesrekening tenslotte op 11 sloot, voldoende ech ter nog voor de derde plaats. Nederland had zijn beste vertegen woordiger in Paul Kouwenberg, die beide keren met Szu Csong feilloos rondging. Dankzij weliswaar niet vlekkeloze, maar zeer redelijke par coursen van de overige drie ruiters kwamen onze landgenoten op de vierde plaats, die zij deelden met Polen en de in de tweede ronde teleurstellende Belgen. Het ruim opgebouwde parcours, waarin wederom de sloot was opge nomen, die in tegenstelling tot de dag tevoren nu nagenoeg niemand problemen gaf, en het tempo van 350 meter per minuut boden in de eerste ronde de deelnemers niet zo veel moeilijkheden. Niet minder dan 16 van de 36 combinaties bleven zonder fouten. slotte het Europese kampioenschap, toen zy als laatste van de Britse equipe de ring instapte. Voor haar had Jackie Doney door een weigering van haar paard drie strafpunten ge kregen en William Barker zelfs acht punten Marion Coakes kweet zich prachtig van haar zware taak en zij kwam ook de tweede keer, zfj het niet geheel zonder veine, feilloos rond. Bfj het verlaten van de ring kon zfj haar équipe-genoten het kampioenschap aanbieden. De laatste Duitse ruiter die nog na haar startte, Hendrick Snoeck, kon hieraan niets meer veranderen. Met zijn tweede nul bewees ook hij echter een knap ruiter te zijn. De uitslag van het Europees kam pioenschap springen voor junior landenteams luidt: 1. Groot-Brittannië, 3 strafpunten (Jackie Doney met Glenshale, Andrew Fielder met Vibart, William Barker met North Flight, Marion Coakes met Spring Shandy); 2. West-Duitsland, 4 strafpunten; 3. Frankrijk, 11 strafpunten; 4. ex aequo Nederland, 24 strafpunten (Paul Kouwenberg met Szu Csong, Pia Arts met Weinbrand. Wim van Rooijen met Caroline O'Rose, Jos Ernst met Blacky), Polen, 24 straf punten, België, 24 strafpunten. Faas nog eenmaal in Internazionale Faas Wilkes zal vrijdagavond SO augustus nog éénmaal het shirt van „Internationale" mogen aan trekken. De oude glorie van Inter speelt dan een wedstrijd tegen de oude sterren van Juventus en na tuurlijk hebben de Milanezeyi ook Faas Wilkes daarvoor uitgenodigd. Zondag zal Faas weer rustig z\jn plaats in Xerxes innemen. de ruime, zuinige gezinsauto Import: N.V. Allmpo, Parkstraat 91a, Den Haag, Tel. (070) 184846 OUDE HEKENGRACHT 11 LEIDEN - TEL. 22704 ..De toestand in de Bredase strafgevangenis kan weer als nor maal worden beschouwd", zo heeft een woordvoerder van bet ministerie van Justitie verklaard. Advertentie Dat zou te danken zijn aan de maatregelen die de waarnemend di recteur B. Broekaart^ heeft genomen. Hij heeft direct na zijn komst, onge veer een maand geleden, het systeem van groepsrecreatie ingevoerd, waar bij de langgestraften van de kort gestraften zijn gescheiden Voorts zijn enkele gevangenen enige tijd j uitgesloten geweest van celrecreatie. De waarnemend directeur heeft I deze maatregelen genomen naar aan- Falen Het meest opmerkelijke was het volkomen falen van de Europese kampioene, de Italiaanse Francesca Ghedini, die er niet in kon slagen Gengis Kan in toom te houden en toen zij in de fouten kwam, stapel den deze zich hoog op. Totaal wer den het er 27 en daarmee was z(j de slechtste van allen in deze ronde. Voor Nederland was in deze ronde een tegenvaller het rijden van Josje Ernst, die in het individuele kam pioenschap zich zo voortreffelijk had geweerd. Een fout knapte haar zelf vertrouwen dermate, dat zü er al spoedig een tweede op liet volgen. De schade bleef weliswaar tot 8 strafpunten beperkt, maar hiermee was Nederland toen ai uitgeschakeld voor het kampioenschap. Pia Arts met Weinbrand en Wim van Rooijen met Caroline O'Rose waren namelijk met eenzelfde aantal strafpunten uit het zadel gestapt en de 16 strafpunten voor onze landge noten de beste drie prestaties tel den voor het puntenklassement staken wel schril af tegen de „nul len" van het eerder genoemde viertal en de vier van België. Josje Ernst revancheerde zich in de tweede manche, maar bleef wederom niet ..schoon Ook Wim van Rooijen verbeterde zich met vier strafpunten en door het tweede foutloze parcours van Paul Kouwenberg kwamen onze landgenoten nu uit op 8 (Pia Arts miste in de tweede ronde dezelfde hindernis als in de eerstel. Het totaal werd daarmee 24. Ondanks twee foutloze parcoursen bleven de Polen door acht strafpunten van hun derde man op gelijke hoogte met de Nederlanders, terwijl in tegenstelling tot de vooruitzichten de Belgen, die zich in de eerste ronde zo De tas met geld en effecten tot een totale waarde van 157.000 gul den die woensdag in het water van de Kostverlorenvaart in Amsterdam is verdwenen, nadat de 31-jarige em ployé van de Rotterdamse Bank P. J Valk met zyn bestelauto in het wa ter was geraakt, is in tegenstelling tot andere berichten nog niet terecht. Duikers zijn van woensdagmiddag tot gisterochten bezig geweest met po gingen de waardevolle tas te vinden, evenwel zonder succes. Gisteren is er voortdurend overleg geweest tussen de politie, de Rotterdamse Bank en de assuradeuren Blom en Van der Aa over nieuwe pogingen om de tas te vinden, met als resultaat dat een duiker van een particuliere bergings maatschappij vandaag in opdracht van de verzekeraars opnieuw het wa ter van de Kostverlorenvaart zou af zoeken. IBM-toernooi De uitslagen van de gisteren ge speelde partijen in het IBM-schaak- toernooi in Amsterdam waren: groot- meestergroep: tweede ronde: Czer- niak (Israëli—Kuypers (Ned.) 1—0; Portisch (Hongarije)—Parma (Joe goslavië) >2—Udovic (Joegoslavië) —De Rooi (Ned.) 1—0; Barendregt <Nqd.)Donner (Ned xhMilic (Joegoslavië)—Langeweg (Ned.) 10; afgebroken partij uit de eerste ron de: Milic—Czerniak bv—M. Meestergroep: tweede ronde: Rell- stab (W.-Dldi—Kool (Ned.) 1—0; Lehmann i W.-Dld.)—Crabbendam (Ned.) 10; Hartoch (Ned.)—Dun - kelblum (België) 1—0; Kieninger (W.-Dld.)—Ree (Ned.) afg.; Zuide- ma (Ned.)—Bertok <Jg.sl.» 0—1; af gebroken partyen eerste ronde: Dun- kelblumLehmann xh'2Bertok Kieninger VaVa. Standen: grootmeestergroep1. t.m. 4. Czerniak, Portisch, Udovcic en allen 1 Vi pnt., 5. t.m. 6. Don- Milic, JMP ner, Parma. beiden 1 pnt., 7. Baren dregt. prit 1 afg. partij. 8. Kuy- j Oorspronkelijk was De Schot Bob McGregor heeft In Blackpool tijdens de series van de Britse kampioenschappen het wereld record op de 110 yards vrije slag ge ëvenaard. McGregor bracht het re cord op 13 juli jl. in hetzelfde bad op z(jn naam door de 110 yards te winnen in 54.4 sec. De Australische zeiler Bryan Price heeft in Larchmont het we reldkampioenschap in de 5-0-5-klas- se veroverd. De Australiër won zowel de v(jfde als de zesde race. Op initiatief van de Nederland se speedboatclub zullen op zondag 15 september Europese kampioenschap pen in het Noorder buiten Spaarne gehouden worden, waarvoor ongeveer 50 boten aan de start zullen ver schijnen. Een belangrijke groter aan tal dan in 1959. De races zullen om 13.00 uur beginnen. Voor de Voor-Olympische wed strijden, die van 11 t/m 16 oktober in Tokio worden gehouden, zijn in to taal 346 sportlieden en officials van buiten Japan uitgenodigd. Ongeveer 160 anderen zullen naar Japan ko men om aan deze proef voor de Olympische Spelen van volgend jaar op eigen kosten deel te nemen. Zoals bekend zal Nederland op deze Voor-Olympische wedstrijden verte genwoordigd worden door een tiental zwemsters en zwemmers. Een Nederlands hockeyteam, dat onder de naam De Batavieren een trip maakt door Zuid-Afrika, heeft in Pietermaritzburg met 3-1 ge wonnen van de Universiteit van Na- tal. Bij de rust leidden De Batavie ren met 2-0. Yuri Vlassow, de wereld- en Olympisch kampioen gewichtheffen in het zwaargewicht, heeft tijdens de Russische kampioenschappen in Po dolsk zijn eigen wereldrecord twee handig drukken met twee kilogram verbeterd en gebracht op 192,5 kg Tijdens de rallye Luik-Sofia- Luik heeft zich naar nu eerst be kend is geworden een dodelijk on geluk voorgedaan. In de omgeving van Ljubljana raak te de Japanse Honda-equipe Koga— Suzuki van de weg, waarna de wagen in een ravijn stortte. Gishi Suzuki, die op dat moment reed, werd op slag gedood, zün ploeggenoot Koga kwam met de schrik vrij. De Nederlander Bart van der Ven heeft een fraaie tweede olaats behaald in een wegwedstrijd voor professionals en onafhankelijken Rummen (België) .Van der Ven was met de Belg Jos Huysmans uit het peloton ontsnapt. Het tweetal bouw de een voorsprong van 45 seconden op en streed in de spurt om de over winning. Huysmans toonde zich daarbij de rapste. Eddy Holstvoogd, de jeugdige student in de economie uit Zaandam, zal van 6 tot 25 september deelnemen aan een sterk bezet internationaal damtoernooi, waarvoor acht niet- Russische spelers zijn uitgenodigd. De politie heeft de plaats van het gebeurde gisteren streng bewaakt, maar aangezien het hier volgens een zegsman van de politie, naar alle waarschijnlijkheid geen misdrijf be treft". bemoeien de agenten zich niet met het opsporingswerk. Gistermid dag heeft dr. J. Zeldenrust sectie ver richt op het stoffelijk overschot, van de verdronken bestuurder. Daaruit is gebleken, dat de dood door verdrin king is ingetreden. De auto is aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen, maar werd geheel deugdelijk bevonden. De remmen en de stuur inrichting werkten normaal. Hoe de heer Valk dan ook, over de vrij brede stoep heen, het water heeft kunnen inrijden, is voor de politie voorals nog een mysterie. Tuinbouw in Leiden (Van onze Haagse correspondent) De looncommlssie van de Stichting van de Arbeid heeft wederom een aantal collectieve arbeidsovereenkom sten goedgekeurd. Voor de radio musici werd de trend-toelage van De 63-jarige hoofdcontroleur van 2.7 alsnog goedgekeurd, de precariorechten, de heer R. A. De CAO's voor de tuinbouw in Den Rietveld, heeft gisteren op het Ma- j Haag. Delft en Rotterdam, in het thenesserplein m Rotterdam de dood Westland, in Leiden, in Groningen gevonden, toen een aanplakbord van en in Noord-Holland werden goedge- ongeveer vijf bij drie meter, dat 500 keurd. kilo woog omviel en op hem terecht 1 Voorts werden aanvaard de CAO's kwam. voor de melkdetailhandel, de klom- Het bord zou onder zijn toezicht penindustrie, de Zaanse industriële worden losgemaakt en verplaatst. 1 ondernemingen, de lichtdruk- en Terwijl men daarmee bezig was met foto-copieerinrichtingen. de kleiwa- een takelwagen heeft de wind op het ren-industrie voor midden- en noord- brede scherm vat gekregen en het Nederland (dakpannen, gresbuizen, doen omwaaien. De heer Rietveld 1 enz.), de groothandel in levensmid- werd er toen door getroffen. delen en de golfkartonindustrie. TRESLONG ^uit^ebr.spijskaart huugom t*. mm». Vallend aanplakbord doodt controleur leiding van het feit, dat een groepje voor criminele vergrijpen langge straften getracht heeft het regime iets soepeler te maken in de tijd, dat directeur Godde op medisch advies met ziekteverlof was gezonden. Om dat toen niet bekend was hoelang de heer Godde zou wegblijven, is niet onmiddellijk in de waarneming van de gevangenisleiding voorzien. Tenslotte werd echter de heer B. Broekaart met de tijdelijke leiding belast. Hij is ter plaatse goed bekend. Hij was met de leiding van deze strafgevangenis belast ten tijde van de ontsnapping van de zeven oorlogs misdadigers. Bij zijn komst uit Den Haag constateerde de heer Broekaart onder meer. dat tijdens celrecreatie hier en daar gekaart en gegokt werd. Ook hebben zich in zeer beperkte omvang zedelijke vergrijpen voorge daan. De genomen maatregelen zou den echter effectief gewerkt hebben. „De toestand is weer normaal", zegt Justitie. Koop elke week een GRAMMOFOONPLAAT bij HAARLEMMERSTRAAT 55 t.0. Re* TEL. 20593 - LEIDEN of koop er twee. ADVERTENTIE Naar Rotterdam? Dan op naar de top van de Een luisterrijk vergezicht vanaf de top. Fijn genie ten daarboven ln café en restaurant, en op de plat forms. Sta als kapitein op de scheepscommando- brug. Gemakkelijk bereikbaar met tram en bus. Ruime gelegenheid tot parkeren. Nationale Ballet naar Genève Het Nationale Ballet onder leiding van Sonia Gaskell, is uitgenodigd om op 6, 7 en 8 september a.s. op te treden in het kortelings weder op gebouwde en voortreffelijk geoutil leerde Grand Théatre te Genève. De voorstelling op 8 september wordt door de stad Genève aangeboden aan j de deelnemers aan het eongTes, dat. ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van het Rode Kruis, in Genève wordt gehouden. Het bekende Orchestre de la Suisse Romande zal de voorstellingen bege leiden en voor deze gelegenheid on der leiding staan van dirigent André Presser. In Genève zullen worden gedanst de balletten: .Serenade". ..Four Temperaments" en „Symphonie in C" van George Balanchine, „Jungle" (Rudi van Dantzig), „Shirah" van de Amerikaanse choreografe Pearl Lang, „Le Prisonnier du Caucase" (George Skibine), „Suite en Blanc" (Serge Lifari en de Pas de Deux Ro- mantique van Jack Carter. Na terugkeer van het Ballet uit Salzburg, waar elke avond werd ge danst voor uitverkochte zalen, zodat ook de generale repetities voor het publiek werden opengesteld, zijn de repetities in de studio's van de Stads schouwburg onmiddellijk hervat. Verbouwing Willemskerk een stap verder De plannen van de „Stichting Schouwburg Willemskerk" om de Willemskerk aan de Nassaulaan in Den Haag te verbouwen tot schouw burg en tot een internationaal jeugd centrum voor de toneelkunst zijn in een verder stadium gekomen. De op dracht van de stichting aan prof. G. H. M. Holt en ir. B. Bijvoet met me dewerking van W. Vesseur om een ontwerp voor de verbouwing te ma ken heeft thans geleid tot een ont werp voor een „theatre-en-fronde". Viering in Genève Sinds 15 augustus zijn in Genève allerlei gebeurtenissen gewijd aan het 100-jarig bestaan van het inter nationale Rode Kruis. De officiële herdenkingsdag is 1 september. Vele vertegenwoodigers uit de hon derd aangesloten landen verzamelen zich zondag om negen uur voor het Palais Eynard. om 9.15 uur begin nen alle kerklokken in Genève te luiden, om 9.30 uur kondigt trompet geschal een plechtige proclamatie aan, terwijl 10 minuten later de vlag aan de president wordt overhandigd. Om 9.50 uur vertrekt de stoet naar Place Neuve waar de nationale en de Rode-Kruisvlaggen worden gehe sen Om 10.30 uur begint in het Grand Theatre een plechtige ceremonie. Tijdens deze plechtigheid zal spe ciaal voor deze dag geschreven mu ziek ten gehore worden gebracht van de componisten Frank Martin, Ben jamin Britten en W. Lutoslawski. Ho ge Rode Kruis functionarissen zullen toespraken houden. Om half één zal de president van het Zwitserse Rode Kruis een krans leggen bij het standbeeld van de grondlegger van het Rode Kruis, Jean Henry Dunant. In de middaguren zal een optocht worden gevormd, die om half vier haar rondvraag door Genève zal be- Concertzaal in Rotterdam in 1965 gereed De bouw van een concertgebouw in Rotterdam vordert goed. maar het zal vermoedelijk pas bij het begin van het seizoen 1965 in gebruik ge nomen kunnen worden. Inmiddels zal het Rotterdams Phil- hannonisch Orkest in afwachting van de eigen behuizing ook dit sei zoen in de Schouwburg en in de Ri- vierahal onder leiding van de vaste dirigenten Eduard Flipse en Franz Paul Decker concerten geven. Het programma voor het komende sei zoen vermeldt bovendien als gast- dirigenten: Dean Dixon. Leo Drie- huys, Bogo Leskovic, André Rieu en André Vandernoot. Ook de vorig jaar succesvol begon nen promenadeconcerten in de Ri- vierahal op zaterdagavond zullen dit Jaar wederom gegeven worden. Er staan er zes op het programma. Het Orchester der Stadt Bochum zal in Rotterdam optreden onder lei ding van Franz Paul Decker, die het orkest geruime tijd voor hij naar Rotterdam kwam dirigeerde. Het RPh O. zal zelf ln oktober naar Zwitserland en Duitsland reizen en in deze landen bij elkaar zes concer ten geven. pers, Vz pnt., 9, Langeweg. 0 pnt. en 1 afg. party. 10. De Rook 0 pnt.. Meestergroep: 1/2. Bertok en Leh mann, belden 1V4 pnt. im, ginnen. De optocht bestaat uit vier gericht aan oud-wereldkampioen drs delen: historie, actualiteit, folklore P Roozenburg. Deze is echter, even- en miiitair. De drumband van het als de nationale kampioen W. de Jong, verhinderd. De Nederlandse tennisser Tom Okker heeft in de eerste kwalificatie ronde van de Amerikaanse kampioen schappen in vijf sets verloren van de Rode Kruiskorps Den Haag zal mu zikaal meewerken. Aan het eind van de dag zal er in het Pare Eaux-Vives een picknick nieuwe leider in de algemene rang- ronde van de Amerikaanse kampioen worden gehouden, waarbij folkloris- schiikking. Hij heeft een voorsprong schappen in vijf sets verloren van de tische groepen zullen optreden. Na de van 7 minuten en 7 seconden op Amerikaan Waltz. De cijfers waren: picknick is ei een kijkspel waarin Van Girmeken. die is gezakt naar de 1-6 1-6 6-2 7-9 3-6. Eerder was ge- evenementen die het Rode Kruis zevende plaats. Broekmans is 24e en j meld dat hij met deze cijfers had ge- hebben doen ontstaan, worden uit- Cooremans 39e. wonnen. gebeeld. Nieuwe musici bij Concertgebouw Met ingang van het seizoen 1963/ 64 is een aantal nieuwe musici tot het1 Concertgebouworkest toegetreden het zijn de violisten Jo Juda (eerste concertmeester)Gerard Hettema, Jan Hulst, Hiu Kian-pin. Jan Ni- colai. Harm Otten en Jaring Walta, de celliste mej. Dijck Koster, de trompettist Klaas Kos en de slagwer ker Ruud van den Brink. De hoboïs ten Han de Vries en Edo de Waart, die reeds afwisselend aan de concer ten medewerking verleenden in ver band met de ziekte van de eerste ho- boist Haakon Stotijn zijn eveneens in het orkest opgenomen. De vlolis ten Gijs Beths en Jan Boebak hebben het orkest v-verlaten. daar zij beiden een concertmeestersfunctie in een ander orkest resp. bij de Neder landse Opera en het Symfonie-orkest van Bergen in Noorwegen hebben aanvaard. De trompettist Tom Lisen- bee, die tijdelijk in het orkest heeft meegewerkt, is benoemd bij het Kunstmaandorkest. Het Concertgebouworkest zal in de loop van het komende seizoen enkele malen voor de KRO-televisie optre den. Het orkest zal voor deze gelegen heid niet op het podium maar in de zaal zelf concerteren, die voor dit doel wordt ontruimd. Het zal de eer ste maal zijn dat de omroep in Ne derland televisieconcerten van het Concertgebouworkest uitzendt. In oktober zal het zestig jaar gele den zijn dat Gustav Mahler voor de eerste maal het Concertgebouw or kest leidde. Op 22 en 23 oktober diri geerde hü zijn 3de symfonie, op 25 oktober introduceerde hü zün 1ste symfonie bü het Amsterdamse pu bliek. Tüdens het Edinburgh Festival, waarop het Concertgebouworkest vier concerten zal geven, zal Bernard Ilai- tink op 3 september de 150-ste uit voering van het orkest leiden van Mahlers 1ste symfonie. De Noordwijkse kunstschilder beeldhouwer H. A. Bal heeft de laat ste hand gelegd aan een groot mozaïek-reliëf, bestaande uit 24 betonblokken, elk van 60 x 100 cen timeter. Met Ingang van zondag zal voor het aanvragen van telefoongesprekken met mobilofoonabonnees, die zijn aan gesloten op het landelijk mobilofoon net. een nieuw aanvraagnummer wor den Ingevoerd t.w. 005. Thans wordt gebruik gemaakt van nummer 000, dat tevens dient voor het aanvragen van interlokale gesprekken De maatregel een apart aanvraagnum mer ln te voeren, zal lelden tot een sneller tot atand komen van gesprek ken met mobllofoonabonneee. Maandenlang is de heer Bal bezig geweest met dit werkstuk, dat geheel is opgebouwd uit gewapend beton, waarin brokken tegels zyn gestoken. Het reliëf heeft een lengte van 12 meter en ls 1.20 meter hoog. Elk blok weegt ongeveer 100 kg, zodat het totaal gewicht 2400 kg bedraagt In elk blok zün vier gaten aan gebracht waardoor de bevestiging aan de gevel kan plaatsvinden Er zijn weinig kleuren in aahge- bracht: gTÜs. groen, wit en hier en I daar een tikje rood. Helaas waren nergens tegelscherven te krijgen in de hoeveelheden, die voor dit enorme reliëf nodig waren, zodat de heer Bal met forse hamerslagen in totaal 2400 tegels moest verbrijzelen! Zoals vrüwel alle werk van de heer Bal ls ook dit werkstuk nonfigura- 1 tief. De reliëfwerking is sterk, mede I omdat de gevel waaraan de beton blokken straks komen, op het noor- I den ligt. (Van onze Amsterdamse correspondent) De onderdoorgang van het Rüks- I museum te Amsterdam ls sinds giste- I ren weer vrü gegeven voor het ver- keer. Het gereedkomen van de nieu- we fundering onder de rü kolommen is een nieuwe mülpaal in de ingrij pende restauratie van het uit 1885 daterende gebouw. De volgende fase in de verbouwing zal zün het bouwen van de oostelijke binnenplaats tot dezelfde hoogte als de rest van het museum. Over drie jaar zal het Rijksmuseum, dank zij deze nieuwe ruimte, met 25 h 30 za- j len zün uitgebreid. Dit voorjaar reeds werd de bebouwing van de westelijke I binnenplaats in gebruik genomen, die 1 23 talen opleverde

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9