ASPIRIN® Consignes schildwacht in vele landen anders LONDON TONIC* A.N.W.B. trekt handen af van „Beekhuizen" Vuurwapens slechts voor noodgevallen Koppelbazen eruit maar stakers ook. HELP MET Honsoplost GRATIS UW RODE KRUIS Race met de tijd in Skopje Met of zonder munitie op wacht Belofte jegens F.H.v.d. Putten nu nagekomen Camping met geltreken (orpschef in v Soest eervol ontslagen Haar zoontje mishandeld: eis twee jaar Verplaatsing van liet kwaad daar staat BAYER achter Senaatscommissie keurt kernstop-verdrag goed AMERIKA ES I EROORDELEN INDIRECT SYRISCHE AGRESSIE Westland aan begin (lruiven- feestweek Doris Day aan de lijn "Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 augustus 1963 Vierde blad no. 31047 De berichten uit ons land over het neerschieten van een vluch tende militair door een schildwacht, hebben verschillende militaire instanties in het buitenland tot het geven van commentaar ver leid. Uit deze opmerking blijkt, dat de bevoegdheden en instructies van schildwachten in de Europese landen sterk uiteenlopen. In diverse landen mogen schildwachten slechts in noodgevallen van hun vuurwapens gebruik maken. Deze noodgevallen zijn dan omschreven. In Zwitserland kan een schild- racht zijn geweer alleen als slag- of teekwapen gebruiken, omdat hij geen cherpe munitie bezit. Die wordt al- een. en dan omkleed met vergaande oorzorgsmaatregelen, uitgereikt tij- flens schietoefeningen Een schild - I lacht kan alleen om hulp roepen of. i ndien hij aangevallen wordt, zich iet de bajonet op het geweer, of de eweerkolf, verdedigen. Zwitserse g taatsburgers van de dienstplichtige eeftijd hebben hun geweer met 24 «tronen thuis. Hun wapens en mu- itie worden jaarlijks gecontroleerd n misbruiken komen vrijwel niet oor, al was het slechts vanwege de eer strenge straffen, welke erop ge teld zijn. In België staan schildwachten op acht met ongeladen wapens, alhoe- fel ze scherpe munitie op zak heb- en „voor geval van hoogste nood ij voorbeeld wanneer ze worden aan- evallen. Franse schildwachten krijgen cherpe patronen mee in speciale akjes, die in hun broekzak passen. Heen in noodgevallen mogen zij hun uurwapen met deze munitie laden. Iet Franse ministerie voegde hieraan oe, dat niet alle schildwachten ver zijn met het gebruik van een Vuurwapen. Er zouden ongelukken tunnen gebeuren door ondeskundige van een geladen geweer. Een verkeerde beweging met een ge laden geweer kan dodelijke gevolgen ebben, maar er kan niets gebeuren Is de man zijn munitie in zijn broek- 1 ik heeft", aldus een woordvoerder an het ministerie. Bes! ui pen Advertentie In grote party-bottle (niet 3/4 liter, maar een héle liter Bottled by Raak In Denemarken krijgen de schild wachten een geladen vuurwapen mee. Indien zij onraad bespeuren moeten zy eerst roepen. Pas na een tweede maal „werda" geschreeuwd te hebben, mogen zij de veiligheidspal omleggen en hun vuurwapen op het doel rich ten, maar zij mogen het eerste schot „in de algemene richting van het on raad" niet lossen, voordat zij nog een derde maal de persoon in kwestie aangeroepen hebben. Deense schildwachten, die de lange kust bewaken, schieten een enkele maal zonder reden. Indien iemand, zoals een officier, bij het besluipen van een schildwacht aangeschoten wordt, dan zou hij de straf krijgen en de schildwacht vrijuit gaan. Niet lang geleden is een kapitein van het Deen se leger op deze wijze via het zieken huis in de militaire gevangenis te rechtgekomen In Italië krijgen de schildwachten alleen scherpe partronen mee op wacht als zij een object bewaken, dat van voldoende groot belang is. Een Italiaanse schildwacht moet. als hij iemand ontwaart nabij zijn post. de persoon aanroepen en tege lijkertijd de wacht waarschuwen, meestal door middel van een tele foon die zich in het schildwachthuisje bevindt. De schildwacht mag na zijn tweede aanroep een waarschuwings schot in de lucht afvuren. In de jaren sinds de tweede we reldoorlog zijn enkele Italiaanse of ficieren om het leven gekomen, door dat zij de waarschuwingen van schildwachten negeerden. In al deze gevallen zijn de schildwachten vrij gesproken. Extra De Zweedse strijdkrachten brengen de schildwachten eveneens met ge laden en veilig gestelde wapens op post, met het consigne dat na een aanroep, een waarschuwingsschot in de lucht en een tweede aanroep, op overtreders geschoten mag worden. Maar de lijfwacht, die bij het ko ninklijk paleis in Stockholm op wacht staat en is uitgerust met machine pistolen. heeft op zijn wapens een speciale veiligheidspal, die zo is aan gebracht. dat de patroon niet in de kamer kan komen als deze extra be veiliging niet buiten werking is ge steld. Dan moet het wapen dus eerst nog geladen worden en pas daarna komen de consignes in werking. In Finland staan de meeste schild wachten op post met machinepisto len. Zij mogen vuren uit zelfverdedi ging of indien een onbevoegde pro beert zich toegang te verschaffen tot verboden terrein. De schildwacht moet eerst echter een poging doen de indringer door middel van lijfelijk geweld tot staan te brengen en moet dan drie waarschuwingsschoten af vuren. Pas dan mag hij schieten. Het voorschrift luidt dat een schildwacht in zo'n geval het wapen zo laag mo gelijk moet richten om de overtreder in de benen te schieten. Officieren of onderofficieren, die proberen een schildwacht op zijn waakzaamheid te testen bestaan kennelijk in Finland niet. Er is nog nooit een geval voor- Neliroe benoemt drie ministers Premier Nehroe heeft gisteren be noemingen gedaan voor enkele be langrijke posten in zijn regering, die waren vrijgekomen doordat de vorige ministers zich geheel aan het werk van de aan de macht zijnde Congres partij zullen gaan wijden. De 63-jarige Krisnamatsjari, die tot dusver minister was voor de Eco nomische en Defensiecoördinatie, krijgt de portefeuille van Financiën. Goelzarilal Nanda, tot nu toe minis ter voor de Plannen, wordt minister van Binnenlandse Zaken. De minis ter voor de Spoorwegen, Swaran Sing, komt aan het hoofd te staan van het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening. Het is niet dui delijk of de drie ministers ook hun oude portefeuille zullen houden. Intussen heeft president Radja- krisjnan het ontslag aanvaard van zes ministers, nl. Morarsji Desai Fi nanciën I. Lal Bahadoer Sjastri (Bin nenlandse Zaken». Patil (Landbouw en Voedselvoorziening», Jagdjivan Ram (Vervoer en Verbindingen Gopola Reddi (Voorlichting en Ra dio» en dr. Sjrimali (Onderwijs». De eerste vier zijn nu lid van de parlementaire raad van de Congres- partij die de grootste verantwoorde lijkheid krijgt voor het zuiveren van gekomen van een schildwacht die op de gelederen der partij en het her oor. TPir.co mint.ir l stellen van de eenheid. een Finse militair moest schieten. Waakhonden In Engeland maakt men veel ge bruik van waakhonden, vooral bij af gelegen militaire installaties zoals raket bases of radarstations. Schild wachten. die uitsluitend een ceremo- niele taak hebben, komen niet met geladen wapens op post, maar hebben wel patronen bij zich, die zij gebrui ken mogen, nadat zij de wacht in het geweer geroepen hebben. In an dere gevallen staat de schildwacht met geladen en veilig gesteld wapen op post. De Portugese strijdkrachten kennen geen schildwachtvraagstukken. De gemiddelde Portugees heeft een diep geworteld gezag voor alle uniform dragers vooral als zij een vuurwapen dragen. Hü zal een plaats, waar schildwachten op post staan, bij voor keur mijden. Zelfs openbare gebou wen of de bureaus van de generale staf die in het stadsrumoer liggen, worden door de gemiddelde Portugees zoveel mogelijk omzeild. Dit geldt ook voor objecten, die door de Staats politie of de Republikeinse Garde worden bewaakt. De heer F. H. van der Putten krijgt zijn achterstallig salaris als voorma lig hoofdambtenaar van het ministe rie van Defensie niet op grond van het besluit, dat de ministerraad dins dag heeft genomen. Alleen in de toe komst zal in het geval van nietig verklaring van een ontslag aftrek van elders door arbeid verdiende in komsten van de ontslagen ambtenaar van het dan achterstallige salaris achterwege blijven. Dat de heer Van der Putten des ondanks zijn achterstallig salaris zonder aftrek krijgt uitbetaald is het gevolg van een belofte van de vorige minister van Defensie, ir. S. visser. Deze had namelijk gezegd, dat als een besluit als aat waartoe het ka binet deze week heeft besloten, zou vallen, eenzelfde regeling speciaal voor de heer Van der Putten zou worden toegepast. De huidige minis ter van Defensie heeft gisteren op dracht gegeven deze toezegging van zijn ambtsvoorganger te honoreren. (Van onze Arnhemse correspondent) Dc A.N.W.B.-erkenning van de Camping Beekhuizen bij Velp is in getrokken bij schrijven van 14 augus tus. De reden: de situatie van het sanitair en het feit, dat de camping aan alle kanten open is, en door iedereen kan worden betreden, het geen het beheer uitermate moeilijk maakt. Dit alles houdt verband met de geringe omvang van de staf, zegt de A.N.W.B. De intrekking van de erkenning is niet plotseling gekomen. Verschillen de waarschuwingen zijn er aan voor af gegaan. De A.N.W.B. kan het niet over zijn kant laten gaan, dat de sa nitaire installaties niet voldoende worden schoongehouden. Bij inspec ties zijn deze meermalen in vervuil de staat aan getroffen. Nu heeft de exploitant, de heer Peters, met ingang van het seizoen '64 de toegang tot het kamp ontzegt, aan jongelui, die buiten gezinsver band willen kamperen. Hij deed dit op grond van het feit, dat nozems de toestand daar tot een hel maakten. In dit verband merkt de A.N.W.B. op, dat het een feit is, dat het terrein aan alle kanten open is en dat men als kampleider op deze wijze geen en kele waarborg kan bieden ten op zichte van de jongelui, die op dit ter rein kamperen. Het toezicht is daar voor onvoldoende. In deze situatie kan de A.N.W.B. het billijken, dat de exploitant voortaan alleen gezinnen op de camping wil hebben. Liever had men gezien, dat een van de ter reinen gereserveerd was voor jonge lui onder behoorlijk toezicht. Overigens komt het op meer ter reinen voor. dat de staf te klein is. De erkenning is met bloedend hart ingetrokken, zo zei men ons van de zijde van de toeristenbond. Men heeft grote waardering voor het en thousiasme en de werkzaamheid van de heer Peters. De dienst voor sport en recreatie van de gemeente Rheden (Van onze Hilversumse 1 correspondent) I De burgemeester van Soest, mr. S. -f baron Bentinck, heeft zijn korps- t|ief van politie, de hoofdinspecteur v. Es, per 1 september eervol ont- ag gegeven. Dit besluit is genomen, adat gisteren de Pensioenraad had eschikt, dat de heer Van Es uit oofde van ziekte en gebreken voor 'dere waarneming van zijn func- ongeschikt werd verklaard. Op 1 mei werd de korpschef met ziekte erlof gezonden, toen op last van de rocureur-generaal een disciplinair iderzoek werd ingesteld door de ijksrecherche. Dit onderzoek is af- esloten en er is een rapport uitge licht aan de burgemeester. De pro- ireur-genera al. mr. H. R. de Zaaijer, Beft enkele punten van dit onder - >ek ter kennis gebracht aan de of- cier van Justitie in Utrecht, mr. H. Overbeek. Deze heeft kort geleden i gerechtelijk vooronderzoek in Bze zaak gelast. Intussen heeft de Cnsioenraad, na een lichamelijke euring door drie artsen, besloten de Van Es af te keuren. Hangende t onderzoek hetwelk niet tot m rechtszaak behoeft te leiden eeft de burgemeester eervol ontslag Brieend. De heer Van Es is van 1937 tot 1948 (Van onze Haarlemse correspondent) De officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. J. Bredius, eis te gisteren tegen een 33-jarige vrouw uit Haarlem, wegens mishandeling van haar tweejarig zoontje, dat aan de gevolgen is overleden, een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. Zij werd ervan verdacht het kind zodanig geslagen te hebben, dat het wonden opliep aan het buikje. De of ficier van Justitie wilde niet. aanne men, dat er opzet in het spel was en bij de bepaling van de strafmaat gingen zyn gedachten uit naar het feit dat een moeder niet te lang in het gezin gemist kan worden Uit de verklaring van de moeder bleek, dat er vier kinderen in het ge zin waren, van wie het kind. dat overleden is, het lastigst genoemd moet worden. De moeder en vader maakten zich weieens boos op het j jongetje. Op dinsdag 14 mei had de moeder het in het huishouden druk taat van spoedbijeenkomsten. die de IV DSM EN A DM BESLUITEN: en het kind zou weer lastig zyn. Vol gens haar verklaring zou zij het kind klappen op de broek hebben gege ven. Later is het kind op een kistje van 40 cm. hoog geklommen en het is daar vanaf gevallen. Mogelijk heeft het jongetje, aldus de moeder hier van ernstig letsel opgelopen. Nadat een deskundige verklaard had. dat het kind vermoedelijk door geweld om het leven is gekomen en een brigadier van politie meegedeeld had, dat de moeder bij een tweede verhoor bekend had. het kind te hebben geslagen, kwam de officier van Justitie tot zijn eis. Mr. H. Jonker pleitte clementie, waarna de rechtbank de uitspraak bepaalde op donderdag 12 september. Nederlander in Italië beroofd Een Enschedese zakeman, die met vakantie in Italië vertoefde, is be roofd. Toen hij met zijn echtgenote de Sint Pieter in Rome verliet, merk te hij, dat dieven hun slag hadden geslagen in de auto, die hij op het plein voor de Sint Pieter had gepar keerd. Uit de auto waren ontvreemd ispecteur van politie in Hilversum drie koffers met kleren, een colbert - - - - - - jasje met een portefeuille met 2000 gulden en andere waardevolle papie ren. Het echtpaar kampeerde op een camping in de buurt van Rome. Ten einde te voorkomen, dat dieven hun slag zouden slaan op de camping, had men alle waardevolle bezittingen meegenomen in de auto. weest en vanaf 1948 tot heden .chef-hoofdinspecteur in Soest, j bekleedt een topfunctie in de Ko- Lklijke Nederlandse Voetbalbond de afgelopen jaren heeft hij ven ooroperaties ondergaan, die t toenemende doofheid niet verhin- (Van onze Amsterdamse correspondent) De directies van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij en de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij zullen zoals wij gisteren in een deel van onze oplage nog konden melden met ingang van vandaag geen gebruik meer maken van de diensten van koppel bazen en zullen daarnaast iedereen, die staakt of anderen het werk belet, op staande voet ontslaan. Deze maatregelen zijn het resul- directies van de beide grootste Am sterdamse scheepswerven gistermor gen en -middag met hun onderne mingsraden hebben gehouden ter tijdelijke oplossing van de spannin gen onder hun arbeiders. Tegen lonen Een definitieve oplossing van de onrust zal met deze maatregelen niet worden bereikt. De stakingen van de afgelopen weken waren namelijk niet gericht tegen de koppelbazen en hun losse arbeidskrachten doch tegen het feit, dat deze losse arbeidskrachten een hogere beloning kregen dan het personeel in vaste dienst. De stakingen, die steeds door kleine actiecomité's werden ge propageerd en die door de vakbon den werden veroordeeld, waren ge richt op hoger loon, gratificaties en vrije dagen De besluiten van de N.D.S.M. en de A.D.M moeten worden gezien als een noodsprong in afwachting van een definitieve regeling van het probleem der koppelbazen, waarop de Vakraad voor de metaalnijverheid zich beraadt. De Amsterdamse wer ven waren echter gedwongen tot handelen, omdat de spanningen in de haven buitenlandse reders hebben doen besluiten hun schepen elders te laten repareren. De directies van de werven heb ben het personeel duidelijk gemaakt geen enkele stakingsactie meer te tolereren en hebben voor de loon eisen verwezen naar het georgani seerd overleg. Plannen Inmiddels beraden de koppelbazen plannen om hun rijke bron van in komsten te behouden. Zij zullen ongetwyfeld een dankbaar gebruik maken van de wetenschap, dat vele metaalbedrijven door de onderbezet ting van personeel met verliezen worden bedreigd. Voorts hebben zy de beschikking over een ruim aan bod van veelal ongehuwde arbeiders, die liever een hoog loon hebben zonder sociale voorzieningen dan een bescheiden CAO-loon met allerlei zekerheden. De grote koppelbazen zullen wel licht trachten zich te vestigen als onderaannemers. De kleinere. die soms maar tien arbeiders of minder hebben, zullen zeker proberen hun lucratieve bemiddeling voort te zet ten in de bouw of in andere takken van de industrie. Tenslotte zullen de arbeiders, die geen prijs stellen op een CAO-loon. maar een beloning naar prestatie verlangen nog een uitweg kunnen vinden in het buiten land. Zo vertrekken iedere maandag morgen honderden arbeiders uit Amsterdam en andere steden per trein naar het Ruhrgebied. al of niet door bemiddeling van een koppel baas. Hij Wilton De staking bij Wilton Fyenoord ln Rotterdam heeft maar twee uur ge duurd. Er was ongeveer tien procent van de arbeiders bij betrokken. De middag- en avondploegen hebben volledig gewerkt. De directie van Wilton heeft echter veertien werk lieden. die via koppelbazen op de werf werkten, op staande voet moe ten ontslaan. Ball in Lissabon De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. George Ball, is gisteren in Lissabon aangekomen, waar hij twee dagen lang besprekin gen zal voeren met de Portugese re gering. Vermoedelijk zullen deze be sprekingen om. betrekking hebben op de verlenging van de bestaande overeenkomst over de Amerikaanse luchtbasis op de Azoren en het Ame rikaanse standpunt inzake de Portu gese politiek ten aanzien van zyn overzeese gebiedsdelen. (het terrein is eigendom van de ge meente en door de heer Peters ge pacht) deelde ons bij» navraag mede, dat er plannen bestaan voor nieuwe accommodatie voor toilet en wasge legenheid. De gemeente acht deze voorziening bijzonder noodzakelijk. Belangrijker dan die vernieuwing is echter het onderhoud, zo meent de A.N.W.B. Behalve de nieuwe toilet accommodatie zyn er nog plannen, die verderstrekkend zijn. Men wilde zich hierover echter nog niet nader uitlaten. Advertentie ongestoorde vakantievreugd De Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft gisteren het kernstop verdrag met zestien stemmen tegen éen goed gekeurd. Het verdrag gaat nu naar de voltallige Senaat, die naar ver wacht wordt met overweldigende meerderheid voor definitieve ratifi catie zal zorgen. Het akkoord werd door de Senaats zetting van ondergrondse kernproe ven, het volledig in gebruik blijven van kernlaboratoria en -installaties en het handhaven van een staat van paraatheid om de proefnemingen in de dampkring onmiddellijk te kunnen hervatten als de nationale veiligheid dit zou vereisen of als de Sowjet- Unie het verdrag zou schenden. De ontwapeningsconferentie in Ge- nève is gisteren op reces gegaan om commissie zonder voorbehoud goed- i de weg vrij te maken voor het ont- gekeurd. De Democraat Russell Long wapeningsdebat in de Algemene Ver uit Lousiana was de enige die tegen- gadering van de VN die op 17 sep- stemde. Senator William Fulbright.tember begint. De beide voorzitters de voorzitter van de commissie, deel- van de conferentie een Rus en een de mee dat besloten is om het ver- Amerikaan zullen overleg plegen drag maandag 9 september aan de over de datum van de hervatting van Senaat voor te leggen. Senator Fulbright verklaarde. j de besprekingen in Genève. In elk geval zal de conferentie spoedig na de commissie in haar rapport aan de i het einde van het ontwapeningsover- Senaat een officiële „opvatting" of leg in de Algemene Vergadering der „interpretatie" zal opnemen volgens VN worden hervat, welke in geval van een gewapende j agressie die een vitaal belang van de Verenigde Staten zou bedreigen, al leen de Amerikaanse natie zal oor delen of en waar zij haar kernwapens zal gebruiken. Ook zullen in het rapport verzeke ringen worden vervat over de voort- Advertentie De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben giste ren bij de Veiligheidsraad een ontwerp-resolutie ingediend waarin ,,de moedwillige moord op twee Israëlische burgers op 19 augustus te Almagor op Is raëlisch grondgebied" wordt veroordeeld. Tevens wordt daarin de aandacht van Syrië gevestigd op een rapport (Van onze Haagse correspondent) Het Westland barst morgen weer los in de jaarlijkse oogstfeesten, thans voor de twaalfde maal. Van het be gin af zyn deze feesten begonnen met elk jaar groter wordende oogststoet I voorkomen. van de Verenigde Naties waarin staat dat degenen die verantwoordelijk zijn voor deze moorden „een gewapende groep schijnen te hebben gevormd, die het Israëlisch grondgebied betrad vanuit de richting van de rivier de Jordaan" en in dezelfde richting is teruggekeerd. Voorts wordt in de ontwerp-resolutie beide landen ver zocht. over te gaan tot een uitwisse ling van gevangenen en samen te werken met generaal Odd Buil, staf chef van de V.N.-bestandscommissie, om de spanning in het gebied te ver minderen. De ontwerp-resolutie be vat geen rechtstreekse veroordeling van Syrië. Hoewel de ontwerp-resolutie ln uiterst voorzichtige bewoordingen is gesteld, hebben de afgevaardigden van Groot-Brittannié de Verenigde Staten, Frankrijk en Brazilië er tij dens het debat over het Svrisch- Israëlische conflict geen twijfel over laten bestaan, welk land zij verant woordelijk achten voor de overval van verleden week. Generaal Buil heeft, naar bekend, verklaard dat beide partijen zich nauwgezet aan de wapenstilstand die de vorige week werd afgekondigd moeten houden en voorgesteld om mobiele waarnemingsposten van de Verenigde Naties in de gedemilitari seerde zone bij het Meer van Galilea te vestigen om verdere botsingen te Honderd jaar Internationaal Rode Kruis 1 Koop een étuitje Hansa- plast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Rode Kruis. Let op de raam biljetten bij apotheker en drogist De afgevaardigde van Marokko verzocht de raad gisteravond om pas en weer zijn de heren van de broe derschap van de blauwe druif er in geslaagd deze stoet in omvang een volgende week over de ontwerp-reso- aankleding met bloemen, fruit, lutie te stemmen. De voorzitter van groenten en mooie meisjes méér te de Veiligheidsraad, de Noor Nielsen, deelde mee dat de raad zich vandaag over dit verzoek zou uitspreken, waarna de bijeenkomst werd ver daagd. doen zyn dan vorig jaar. Om half twaalf gaat de optocht van praalwagens, versierde auto's, motorrijders en muziekkorpsen bij de Veiling Westerlee in De Lier op weg De route voert eerst door De Lier, en gaat dan langs de bloemen veiling in Honselersdijk naar Wa teringen. Poeldijk, Honselersdijk en Naaldwijk. Daar, op het Wilhelmi- naplein wordt druivenprinses 1963. Nely van der Hout, officiéél door de burgemeester van Naaldwyk geïnstal leerd Kanoers Er z(jn dit jaar ook anderen be trokken bij de intocht van Prinses Nely De Haagse kanovereniging „De Windhappers" heeft ervoor ge zorgd. dat meer dan 200 kanoers uit binnen- en buitenland door de West- landse vaarten peddelen, in één gro te gondelvaart, naar de Naaldwykse veihnghaven. Ze vertrekken om drie uur 's middags van het Naaldwijkse IJsclubterrein aan de Burg. Elsen- weg en krijgen om zes uur 's avonds in de veilinghaven bezoek van de prinses. En dat allemaal is het begin van een druk feestprogramma, voor de prinses zowel als bezoekers. Er is weer een hele week (uitgezonderd zondag) van vertier, geconcentreerd rond het pittoreske Wjlhelminaplein van Naaldwijk. Exposities Afgezien van vermaakcentra als de kermis, het druivenrestaurant op het Patijnenburg en 's avonds het plein zelf. heeft Naaldwijk enkele zeld zame exposities te bieden: een fruit en bloemenshow in de veiling Naald wijk. een foto-tentoonstelling in het koor van de kerk, een kunstmarkt op het gerestaureerde (unieke» H De Amerikaanse onderzee- boötmatroos Lloyd Cartwright uit Elwyn in Pcnnnsylvania, stapte in Long BeachCalif or- nië, van zijn schip, de „Black- fin'' naar een telefooncel op de wal. In de cel gooide Cartwright een stuiver in het gleufje, maar er gebeurde niets. Hij hing de hoorn weer aan de haak, maar het geldstuk viel niet terug. Pas toen zag Cartwright de grote groep mensen, die lachend om de cel heen was komen staan mensen met camera's en belichtingsappa- ratuur. De cel, waarin de zee man was beland, was een schertscel, in gebruik voor de opnamen van de nieuwste Doris Day-film „Move over darling", die gemaakt wordt op een marinebasis. Doris Day bood Cartwright een van haar handtekening voorzien dollarbiljet en een zoen aan. Niettemin ben ik die stuiver kwijt, want dit bil jet geef ik niet uit", zei Cart wright. Geesthofje achter de kerk, een beel- dententoonstelling langs het plein, een geestige scherts- Schilderijen- show van de V.C.J.C. naast de kerk i en tenslotte de niet al te moeilijke, r» i i n maar al spelend leerzame jeugdqui.: iXilKOSl tOCll (lOOCI „Ken je Naaldwyk?". Prinses Nely zal tw eemaal met De voormalige Hongaarse stalinis- haar hofdames het Westland veria- tische premier Rakosi is onlangs in ten. Maandagmorgen bezoekt in de Sowjet-Unie overleden, aldus Hengclo de handel- en industriebeurs heeft het Paryse weekblad l'Express S.O 1963 en twee ziekenhuizen en gisteren bericht, woensdag zal zü druiven brengen naar Een brond werd niet genoemd Ra- het studentensanatorium in Laren. kosi legd ein juli 1956. enkele maan- In Skopje, de Joegoslavische stad die op 26 juli door een aardbeving werd getroffen, houdt men een race met de tyd om de 80.000 bewoners die nog in tenten en barakken wonen voor het invallen van de strenge Macedonische winter onderdak te krygen. Honderden Russische militairen zyn de puinhopen aan het opruimen, terwyl onder leiding van Britse mi litairen 1500 noodwoningen met stalen geraamten worden opgetrok ken. Het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Genève heeft de hulp van Rode-Kruiskorpsen van 46 landen gecoördineerd, waaron der dat van Joegoslavië's vyandige nabuur Albanië. De Liga van Rode-Kruisverenlglngen heeft de hele wereld om steun, ge- lyk aan 300.000 gulden per maand, verzocht voor de duur van ton min ste negen maanden. Dit bedrag is nodig om te zorgen voor 30.000 kin deren die of wees zyn geworden, of in verpleegtehuizen vertoeven terwyi hun ouders zich aan de her bouw van Skopje wyden. In de stad geven rode merktekens op de huizen aan dat deze kun nen worden gesloopt. Huizen met een groen teken kunnen binnen kort weer worden bewoond en een geel merk wil zeggen dat het be wuste huis kan worden hersteld. „Wij hebben de eerste ronde gewon nen". aldus burgemeester Popov, „nu moeten we de tweede nog zien te winnen, de wedren met de na derende winter. Daarna moeten we Skopje herbouwen. Maar dat zal vijf jaar duren", zo voegde hy er aan toe. den voor de Hongaarse opstand, al zyn functies neer. waarna hij zich in de Sowjet-Unie vestigde. Volgens l'Express stierf hy enige tyd geleden als een teruggetrokken balling. ?n!at)cs zUn er berichten geweest aat Rakosi was gestorven die later echter weer werden tegengesproken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11