Vredespaleis vijftig jaar Kielmansegg volgt Speidel op: een twijfelachtige promotie Onvergetelijke taptoe in Flora Rijnsburg Ds. Knottnerus in Canada overleden Demonstratie voor de politiek van Salazar op plein in Lissabon Koren, drumbands en muziekverenigingen Officieren met democratische ideeën weggepromoveerd Sprang-Capelle wil nu het houden van nertsen verbieden EK in Noorwegen VEELKLEURIG SCHOUWSPEL LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 2» AUGUSTUS 1963 WIJZIGINGEN IN DE WESTDUITSE LEGERLEIDING Kerkelijk Leven Verslagenheid in Oude-Wetering NED. HERV. KERK Beroepen te IJsselmulden J. H. Cir kel te Hulzen (N.-H.). Aangenomen het beroep van de Generale Synode als pred. voor buitengewone werkzaamh. j (legerpred.) C. G. Bona, laatstelijk pre dikant ln Canada, wonende te Harder- wyk; te Tholen H. Zethof te Koeken- I gen. Bedankt voor Zulllchem-Nleuwaal Zaal te Nieuwe Tonge voor (Van onze correspondent in Bonn» Op 31 augustus treedt de Westduitse gene raal Hans Speidel, doctor in de filosofie, af als opperbevelhebber van de NAVO-landstrijd- Jcrachten van Midden-Europa. Hij wordt opge volgd door de 56-jarige luitenant-generaal Jo- hann Adolf graaf Kielmannsegg, die tot nu toe de tiende pantserdivisie in Siegmaringen com mandeerde. Speidel gaat ondanks zijn 65 jaren nog niet met pensioen, maar wordt in Bonn strategisch adviseur van de regering. Deze afslossing van de wacht, die op een routine-aangelegenheid lijkt, bergt een aantal kleine haken en ogen. Speidel zou namelijk pas begin volgend jaar naar Bonn gaan en pas dan door Kielmannsegg worden opgevolgd, dat dit nu al gebeurt komt door De Oaulle, die het niet met Speidel kan vindenomdat deze een NAVO-man w en De Gaulle een man van de nationale defensie. Op de achtergrond speelt in de Terhouding tussen de beide generaals een rol. dat Speidel in 1944 by het Duitse oppercommando in Parijs als stafgeneraal diende, eerst onder Hein- rich von Stulpnagel, die na de mis lukte aanslag op Hitier op 20 juli 1944 zelfmoord pleegde, later onder von Rundstedt. Twintig jaar geleden dus, onder andere by de Duitse over gave van Parys, stonden de lange Fransman en de dikke gebrilde Duitser als vijanden tegenover el kaar en daarin schynt nog steeds weinig verandering gekomen te z()n. Speidel was overigens, ondanks com- l«n voomitgang. vooral als men weet ventte da' de ult Nedersakson stammende STilf^n.n craat eminente kenner der mo- l^et iderne strategische problemen is. Op Graaf Kielmansegg. Speidels op volger. was actiever in het verzet. Hij wist van de aanslag op Hitier en onderhield contacten met. graaf Staufenberg. de man die de bom in de barak van de Fuhrer plaatste. Met moeite ontkwam Kielmannsegg aan de Gestapo. Na de 20ste juli kreeg hij een straf-overplaatsing. Bedrieglijk Voor de Internationale samenwer king ïykt de benoeming van Kiel mannsegg op de NAVO-post op het eerste gezicht door dit verleden dus actieve rol in het verzet tegen Hitier. In Parijs behoorde de conservatieve, in Wurttemberg geboren Speidel tot de kring van Stulpnagel en de schrij ver-officier Ernst Junger die zich in 1944 in het geheim beraadden op een vrede na een Duitse nederlaag. het tweede gezicht echter is er min der reden tot juichen. Want Kiel- mannseggs benoeming in Parijs be tekent. dat hij niet meer in aanmer king kan komen voor de opvolging van de inspecteur-generaal van het Bonsleger Fortsch. Voor die hoogste functie in de Bun- deswehr zou Kiemannsegg juist bij zonder geschikt z(jn geweest, omdat hij behoort tot de kleine leidende groep in het nieuwe Westduitse le ger. die zich vanaf de eerste schre den der Duitse herbewapening heeft T \fl V" in?ezet voor democratische toestan- (1111*0 den in het Bondsleger, voor demo- cratisch optreden van meerderen te- Vondeling vraagt: „Gaat liet wel «joetl bij die De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer prof. Vondeling heeft ;6chrifteiyk aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Fi- Inanciën gevraagd of zij kennis ge- Inomen hebben van de jongste ont wikkelingen in de leiding van de K.L.M. .,Zyn de ministers niet van mening, dat de hoogst ernstige toestand bij ideze grote, belastinggeldverslindende (onderneming de volledige inspan- Ining eist van directie en commissa- lissen van deze maatschappij?" „Zijn de ministers ervan overtuigd, dat de samenstelling en van de direc tie en van het college van gedele geerde commissarissen deze inspan ning mogelijk maakt?", zo vraagt de lieer Vondeling. (Deze vragen zijn prof. Vondeling hoogst waarschijnlijk ingegeven door de verklaring van dr. G. van dei- Wal, die bij zijn eerste ontmoeting met de pers een pleidooi hield voor een cumulatie van functies. Hij deelde mede, dat hij niet van zins was een functie op te geven ter- wille van zijn benoeming in de di rectie van de luchtvaartmaatschap- pi). welke benoeming hij overigens niet als een sinecure zag. genover minderen en voor menings vrijheid en staatsburgerlijke rechten van de soldaten. Staatsburgers in uniform moesten de nieuwe Duitse soldaten zijn vol gens Kielmannsegg en in geen geval militairen in een eigen wereldje met een eigen moraal en erecode. Deze denkbeelden werden jarenlang door generaal-majoor graaf Baudissin, een persoonlijke vriend van Kielmann segg binnen het Bondsleger bepleit, met als resultaat dat Baudissin naar Parijs is overgeplaatst en wel als directeur van het NATO Defense College. treuren Kielmannseggs twyfelach- I tige promotie naar het NAVO-hoofd- I kwartier, waarbij dan nog een rol I speelt dat Kielmannsegg, in zijn i streven het Bondsleger een boven de partijen staande zaak van iedere staatsburger te maken, altijd nauwe en goede relaties heeft onderhouden met de socialistische party. Zelfs in de tijd dat de SPD-oppositie nog hevig ageerde tegen elke Duitse her bewapening. Ook van andere kanten is Inmid dels al bezorgdheid geuit over de gang van zaken. Het valt evenwel te betwijfelen, of de conservatieve. Duits nationaal denkende en naar het lijkt niet al te democratisch voelende minister Von Hassel zich van deze kritiek en bezorgdheid veel zal aan trekken. Opvallend Het is dus wel opvallend dat Kiel mannsegg en Baudissin, de twee of ficieren wier namen al sinds jaren geindentificeerd worden met demo cratische tendenzen binnen het le ger, allebei naar het buitenland zijn overgeplaatst. En natuurlijk houdt dat verband met de aanwysbare oer conservatieve tendenzen in de rest van de Westduitse legerleiding, die kennelyk met de trouwe Hitlerge- neraals Heusinger en Fortsch meer op heeft dan met bovengenoemde progressieve graven. Van minister Strauss en diens opvolger Von Has sel is hetzelfde te zeggen. Vandaar dat het niet hoeft te ver wonderen dat minister Von Hassel voor de opvolging van Fortsch de 56-jarige luitenant-generaal Hans Trettner, commandant van het eer ste legerkorps in Munster, op het oog heeft. Trettner was ook een trou we Hitlerofficier, die met het verzet niet de minste relatie had. Er gaan zelfs geruchten, dat hij hoorde tot die verstokte nazi-officieren, die in navolging van Hitier zijn manschap pen opriep tot stryd tot het bittere einde. Waarschuwing De Westduitse sociaal-democraten, die by monde van hun militaire ex pert Erler al enige tijd geleden ge- eist hadden dat ook de oppositie ge raadpleegd moet worden bij belang rijke militaire benoemingen, hebben al gewaarschuwd tegen Trettner als hoogste Duitse officier. Ook zij be- Poortugaal (toez.) J. Kloosterman te Westerbork voor het beroep van de Prov, Kerkvergadering van Zuid-Hol land te Krimpen a'd IJssel (neven pastoraat) J. Smit te Loplk. GEREF. KERKEN' Beroepen te Bodegraven E C. Kim te Reltsum te Carambeï (Brazilië) W. C. van Hattem te Temeuzen. Aan genomen naar Oosterend (Fr i R. Pluim. kand. te Meppel. die bedankte voor Etlm. Slegerswoude. Wapenveld, Tljnje, Warns. Wllsum. Wormer. Wou- brugge en voor Zwartemeer. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Harlingen J. Bomhof te Marknesse (N.O.P.). CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Dordrecht-Centrum E. Venema te Zwfjndrecht. Na een ziekte van nauwelyks vier weken is gisteren in Canada ds. A. M. Knottnerus. hervormd predikant te Oude Wetering, overleden Ds. Knottnerus is begin vorige maand met z(jn echtgenote naar Canada gereisd voor een bezoek van een half jaar aan z(jn beide oudste dochters. Enkele weken geleden kreeg de zestigjarige predikant een ernstige instorting, waarby reeds voor het ergste werd gevreesd. Hij is toen onmiddellyk in een ziekenhuis opgenomen. vaarden. Op 18 april 1948 werd hij bevestigd in de hervormde gemeente van Oude Wetering. Met veel liefde en toewUdlng heeft ds. Knottnerus gedurende vUftlen jaar deze gemeente gediend. Beste dag voor Chroesjtsjow" De Amerikaanse onderminister De verslagenheid onder de bevol king van Oude Wetering is groot, j - Builtn]andse Zaken Averell Har- Ds. Knottnerus was zowel in zijn eigen gemeente, als bij andersden- Een menigte van naar schatting juichingen toen een neger uit Angola vierhonderdduizend Portugezen heeft een toespraak hield waarin hij onder kenden zeer geliefd Zyn rustige, prettige omgang met de gehele be volking vond algemene waardering. Dit kwam ook tot uitdrukking bij de viering van het zilveren jubileum van de predikant ln september 1955, waarbij hem en zijn echtgenote een spontane hartelijke huldiging van de eehele bevolking ten deel is ge vallen. Ds. Knottnerus bereikte de leeftijd van zestig jaar Hij werd in 1903 in Nijeveen geboren, stond als hulp predikant in Zwolle in 1928. in Uit huizen in 1929 om op 14 september 1930 te Zuiderwoude zijn eerste pre- dikanfsplaats te bezetten. Daar bleef hij tot 1934. waarna hij in Ee werd benoemd Vervoleens kwam hij in 1940 in Oppenhuizen bij Sneek. waarna hij op 1 mei 1946 naar het werien van ons land kwam om in Oegstgeest de functie van zendings- director in algemene dienst te aan- riman zei gisteravond over de aan zienlijke besnoeiing van het program voor hulp aan het buitenland door het Huis van Afgevaardigden, dat dit besluit premier Chroesjtsjow vorige week „een van de beste dagen die hy sinds lange tyd heeft gehad" heeft bezorgd. H(j sprak tot het cen trale comité van de Wereldraad van Kerken, dat in de Amerikaanse stad Rochester byeen is. Harriman noemde hulpverlening aan het buitenland een van de be langrijkste wapens in de stryd tegen communistische agressie. gisteravond op het Grote-Handels plein in Lissabon betoogd om blijk te geven van instemming met de re- gerinnspolitiek inzake de Portugese koloniën. De betogers, van wie velen uit alle delen van het land naar de hoofd stad waren gereisd, riepen „Angola Is van ons" en ..Salazar" toen de 74- jarige Portugese eerste-minlster op het balkon van het ministerie van Economische Zaken verscheen. Zy braken uit in geestdriftige toe- meer zei: „W'y danken Portugal dat het geen afstand van zyn overzeese provincies doet". Premier Salazar hield een rede waarin hij sprak over Portugals vast beslotenheid zyn nationale integri teit te verdedigen. Op borden en spandoeken die de betogers meedroegen hadden zij ge schreven „Angola is van ons". „Houdt stand, de storm luwt wel'* en „Het Westen slaapt, doch Portugal waakt". De Amerikaanse ambassade werd cloor de politie bewaakt tegen even tuele anti-Amerikaanse betogingen. »ti 1 1 In Lourenco Marques, de hoofd- I^IPIIW kjilHIlPT stad van Mozambique, hielden giste- "tGitTT ïvui/iiiGi ren ongeveer zeventigduizend perso nen, blanken en negers, een derge- Capelle geen nertsen meer mogen worden gehouden. Burgemeester en Wethouders komen morgenavond met een voorstel in de raad, waarin voor gesteld wordt ln de politieverorde ning een bepaling op te nemen, die het houden van nertsen of andere rr,r jj martcrachtlge dieren verbiedt. Reeds W.ii. de Monchy uit brai-u»™ kruren J de drie maanden de tijd ontheffing te vragen van deze verbodsbepaling aan het ooilege van B. en W'. Onder bepaalde voorwaarden kan deze ont heffing worden verleend. Rotterdamse k.v.K. De heer W. H. de Monchy heeft aan de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam medegedeeld, dat hy om re denen van zuiver persoonlijke aard zich tot zyn leedwezen genoopt ziet het voorzitterschap van de Kamer neer te leggen per 30 september Als waarnemend voorzitter treedt b(i ontstentenis van de voorzitter reeds aanstonds op de onder-voor zitter ir. J. van den Berg. directeur van de scheepswerf Niehuis en van den Berg. kleuter gestikt in een Keulse pot De tweejarige Alex de Boer uit Volendam is gistermiddag gestikt, na dat hy met zyn hoofd beklemd was geraakt in een Keulse pot. De pot. waarin boter werd bewaard, stond achter het huis van het jongetje klaar im te worden schoongemaakt, toer te kleuter er zyn hoofd in stak. Gem.-ontvanger van Leens pleegde onregelmatigheden Een onderzoek ln opdracht van de officier van Justitie, mr. J. Munten dam. in Groningen heeft uitgewezen, dat de gemeente-ontvanger van de gemeenten Kloosterburen en Leens onregelmatigheden heeft gepleegd. De kassen van deze gemeenten ver tonen tekorten. Er is f 500 verdwe nen in Leens. Kloosterburen mist 4500 gulden. Het onderzoek is echter nog niet afgelopen. In Kloosterburen schijnt men bovendien een tekort van f25.000 te hebben. Dit geld aan getekend verzonden door de Bank van Nederlandse Gemeenten is Bpoorloos verdwenen. Zoals gemeld is de gemeente-ont vanger tijdens een routine-onderzoek van het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten met de noorderzon vertrok ken. Hij is sindsdien onvindbaar. In beide gemeenten is de ontvan ger hangende het onderzoek voor een maand geschorst. Het onderzoek van de gemeentelijke financiële papieren is nog in volle gang. Bevreemdend in deze zaak is, dat de ontvanger f 11.000 in zyn brand kast in Leens liet liggen. Kort tevo- ien had hij deze nog geopend. De kans bestaat, dat ln Sprang- die de uitoefening of de oprichting van een nertsenkwekerij in de weg staan. „Ik ben in het bezit van die circulaire", aldus de heer Verhoef f. Toen de heer Verhoeff op de hoogte werd gebracht van de voorgestelde verordening heeft hij onmiddellijk contact opgenomen met het minis terie van Binnenlandse Zaken. Ook daar was men verbaasd over dit wel erg rigoureuze voorstel van Sprang- Capelle. „Men verzekerde mij. dat men van de zijde van het ministerie graag de gemeentebesturen nog eens wil herinneren aan de circulaire van 6 juni 1958". aldus de heer Verhoeff. Volgens de heer Verhoeff telt ons land op het ogenblik ongeveer 500 nertsenkwekers. In Sprang-Capelle zfjn drie nert- senkwekers, van wie de heer J. A. W. Verhoeff met zevenhonderd dieren de grootste Ls. Men kan toch zo maar niet een streep halen door een be- drijf? Laat men toch een beetje I menselijk zijn, zo verbaast de heer Verhoeff zich. Over „de stank", waarover in het pre-advies wordt gesproken zegt hij: „Op een warme zomerdag, als j bovendien de wind uit de verkeerde hoek waalt, kunnen de nertsen wel I eens een hlnderiyk geurtje verspreid- I den, maar klachten heb ik nooit ge had. Men heeft mij nooit gezegd. I dat men hinder had van mijn fokke- I ry. En al vindt men het al eens een keertje onaangenaam, zelf heb ik ook wel eens last van de alles door dringende baklucht van de tegen- over myn woning staande fabriek". De nieuwe Noorse regering onder leiding van de conservatieve voorman John Lyng is gisteren door de raad des konings aangewezen. Vanmiddag volgde de officiële installatie. De meeste politieke waarnemers zijn van mening dat het nieuwe ka binet bestaande uit vyf conser vatieven. vier leden van de Boeren- party, drie liberalen en drie leden van de Chrlstelyke Volksparty geen lang leven beschoren zal zyn. Toen de samenstelling van de nieuwe regering bekend was. stelde de sooiaal-democratische partij de eis da: de nieuwe coalitie zo spoedig mo gelijk haar program bekendmaakt. Op 23 september worden gemeente raadsverkiezingen gehouden. Lyng liet daarop weten dat hy op 16 september het regeringspro gr am j in het parlement zal ontvouwen. Het debat daarover zal twee dagen later I werden gehouden. Einar Gerhardsen, de premier van j de verslagen sociaal-democratische I regering, verklaarde gisteravond op i een party bij eenkomst in Oslo. da t zijn partij geen steun zal geven aan de motie van wantrouwen die de So- i cialistische Volkspartij bij het ko- mende debat zal indienen. De so- i c ia al-democraten zullen hun stand punt bekendmaken als het program van de nieuwe regering bekend is. aldus de oud-premier. Zoals gemeld werd zyn regering vorige week ten val gebracht, door dat de twee afgevaardigden van de Socialistische Volkspartij een splintergroep die zich van de sociaal- democratische beweging heeft afge scheiden een motie van wantrou- j wen van de zijde der burgerlijke op positie steunden. Deze motie werd toen met 76 tegen 74 stemmen aan- vaard. lyke betoging ten gunste van de Por tugese politiek, zo meldde het Por tugese persbureau. Syncom - record De nieuwste Amerikaanse verbin dingskunstmaan, Syncom. die op een vaste plaats boven Brazilië „hangt", is sedert de lancering op 27 juli vier honderdzeventig uur in bedrijf ge weest. Dit is langer dan alle andere communicatiesatellieten tezamen. De kunstmaan zendt en ontvangt onge veer vyftien uur per dag. ..Basisproblemen bestaan nog" „Het gaat thans uitsluitend om de vraag, of de R K. kerk en de andere kerken tot een wezelijke dialoog kun nen komen, niet of zij een eenheid den heeft dr. W. A. Visser 't hooff, de secretaris-genera al van de We reldraad van Kerken, de werkbij eenkomst van de raad geopend die tot 2 september te Rochester in de staat New York zal worden gehouden. Hij verklaarde, dat de basisvraag stukken „die ons tot op heden van el- kaai hebben gescheiden gehou-WL den. ondanks de nieuwe introsectle- ve geest die thans binnen de R.K. ke geconstateerd kan worden, nog altyd zeer wezenlijk bestaan". Hij juichte de toenadering tussen de kerken toe, die mogelijk is geworden door het tweede Vaticaanse concilie, maar waarschuwde zyn ongeveer 200 toe hoorders ervoor, al te veel betekenis te hechten aan de ontwikkeling tot dusver. Op de conferentie zal onder meer gesproken worden over de betrekkin gen met de R.-K. Kerk. die twee waarnemers heeft gezonden. Elektronisch kamermeisje Het majestueuze Hilton Hotel in New York beschikt over een elektro nische boodschappendienst, die het loopwerk van piccolo's en kamermeis jes aanzienlijk vermindert. Via dit systeem worden de gasten namelyk gewaarchuwd als er voor hen boodschappen zyn afgegeven. By de receptie drukt men dan op een knop, die is afgestemd op de zich in de kamer bevindende moni tor. Daarop gaat een lampje bran den en wordt cp een glasplaat het verzoek zichtbaar of de gast de recep tie wil bellen voor een boodschap. Met dit systeem kunnen de gaoten ook worden gewekt en wel door mid- del van een zoemer. Op de ge vraag je urmen gaan vormen". Met deze wo de tijd gaat in de gastenkamer een zoemer over, die de gast door een druk op de knop buiten werking kan stellen. Zodra hy dit doet gaat be neden bij de receptie het lampje van de kamer uit. zodat men weet dat de gast is opgestaan. Mocht hy na tien minuten de zoe mer nog niet buiten werking heb ben gesteld, dan gaat Iemand van het personeel even kyken. Het ingenieuze systeem heeft nog een ander voordeel en wel dat de receptie precies kan zien welke ka mers beschikbaar zyn voor nieuwe gasten. Zodra een gast vertrekt gaat een kamermeisje de kamer schoon maken. Als de kamer klaar is. kan zy door een knopje op de monitor in te drukken, de receptie hiervan op de hoogte stellen. Een zeer doelmatig systeem dus. dat voor een klein pension wel. wat overdreven zou zyn. maar ln dit ho tel met meer dan tweeduizend gas tenkamers bijzonder efficiënt werkt. Ri IS ICO De heer Verhoeff voelt er niets voor nu een vergunning aan te vra gen, omdat hij dan het risico loopt, dat ze hem wordt geweigerd. „En ik heb ook geen vergunning te vragen", zegt hij. „Want die vergunning ls er al als Je zeven Jaar lang rustig je gang kunt gaan. Bovendien heb ik destijds burgemeester Smit laten na gaan of ik met myn fokkerij niet in moeilijkheden zou komen. ,.U hebt niets te duchten, „ga rustig uw gang", zei hy. De heer Verhoeff ls een vooraan staand man in kringen van de pels- ei ierenfokkerij, Zo is hy onder meer voorzitter van de coöperatieve pels- dierenfokkerscentrale „Zuid-Neder land. secretaris van de kring Bra bant. en Zeeland van de Nederland se Vereniging van Fokkers van Edel- pelsdleren ln Den Haag en hoofd- Het Vredespaleis in Den Haag bestaat vandaag vyftig jaar. Dit gebouw, waarin zijn gevestigd het Internationale Gerechtshof, het Permanente Hof van Arbitrage en de Academie voor Internationaal Recht, werd geopend op de 28ste augustus van het jaar 1913, in tegenwoordigheid van Koningin W'ilhelmnia en de grondlegger van het Vredespaleis, de Amerikaanse staalmiljonair, Andrew Carnegie. Carnegie stelde in 1903 anderhalf miljoen dollar beschikbaar. Het was ook zyn initiatief om het Vredes paleis uit te rusten met een grote bibliotheek op het gebied van het internationale recht. Het bestuur van het paleis en van de bibliotheek werd toevertrouwd aan de Carnegie- Stichting, die door vyf Nederlanders j wordt bestuurd. Vier van hen worden benoemd door de Koningin en één door het Hof van Arbitrage. mogeiyk te maken. Het grondwater lag destijds op grote gedeelten van het terrein slechts twee voet onder de oppervlakte. Mawson klaagt ln zyn autobiografie, dat hy daardoor wel erg was beperkt in de keuze van bomen en struiken. I bestuurslid van die vereniging. rijsvraa ir Export De pelsdierenfokker ij is van bete kenis voor de economie. Reeds in 1950 werd voor een waarde van vyf tot miljoen gulden aan pelzen ge- oiteerd. Het ls daarom get der. aldus de heer Verhoeff, dat de regering opkomt voor de nertsen- fokkers. Op 6 juni 1958 ls op verzoek van de minister van Landbouw door het ministerie van Binnenland- Het ontwerp van het Vredespaleis is van de Fransman Cordonnier. Hij won een internationale prysvraag, waaraan gerenommeerde architecten hebben deelgenomen. De Nederlan der Van der Steur heeft aan de totstandkoming van het definitieve ontwerp meegewerkt. Alle landen hebben inheemse produkten ge schonken voor de verfraaing van de „tempel der vrede". De tuinen van het Vredespaleis zyn ontworpen door de Engelse tuin architect T. II. Mawson. In zyn se Zaken aan alle gemeentebestu- biografie heeft Mawson vermeld, dat ren in Nederland een circulaire ge- de grond waarop hij de tuinen moest zonden met het verzoek het de fok- aanleggen byna uitsluitend uit zand kers niet moeiiyk te maken met al- j bestond. Veengrond moest van verre lerlei bepalingen en voorschriften, I worden aangevoerd om beplanting Expositie De Carnegie-Stichting organiseert ter herdenking van het vijftigjarig bestaan een tentoonstelling, die voornamelijk gewyd zal zijn aan de geschiedenis van het Vredespaleis en de daarin gevestigde instellingen. Daarnaast zal aandacht worden be steed aan de internationale rechts ontwikkeling buiten het Vredespaleis ln de afgelopen vijftig jaar. Daar de lokaliteiten van de acade mie pas in oktober voor dit doel be schikbaar zullen zijn zal de ten toonstelling in de maanden november en december worden gehouden. Het ligt ln de bedoeling van de organisatoren vooral in onderwUs- kringen belangstelling voor deze expositie te wekken, om de school jeugd tot een bezoek aan de ten toonstelling aan tt moedigen De expositie komt tot stand met financiële steun van het Prins Bernhard Fonds. Dreunend tromgeroffel deed gisteravond de veilinghallen van Flora op hun grondvesten trillen. Het vormde de inleiding tot de Taptoe Rijnsburg. die DWS de oranjeverenigingen in het kader van de feestweek aanbood. Vier drumbands, vier muziekvereni gingen en de koren van het Rijnsburgse zangkoor ,,De Lofstem" zorgden voor een onvergetelijk evenement, waarvan ongeveer duizend bezoekers getuige waren. Groot evenement De tambour-maitre van DWS, de heer W. v. d. Gugten. bracht alle drumbands en muziekverenigingen naar hun plaats. Op het podium stonden de leden van „De Lofstem" opgesteld. Na een taptoe, geblazen door een hoornblazer, speelden alle muziekverenigingen het plechtige „Wilt heden nu treden", onder lei ding van de heer J. D. van Dyk, die de gehele taptoe uitstekend in de hand had. Telkens wanneer de laat ste tonen van een nummer verklon ken waren, stond het volgende mu ziekgezelschap al weer gereed om zyn kunnen te tonen. Vertederend Vertederend waren de kinderen van „De Lofstem". die drie liedjes van Annie M. G. Schmidt zongen. De ko ren van ..De Lofstem" stonden onder leiding van de heer C. Kurpershoek. De meisjeskoren brachten een volks- De drumband van DWS in volle actie. (Foto L.D./Holvast) liedje en enige populaire liedjes. „Biyf by my Heer" werd byzonder indrukwekkend vertolkt door alle muziekverenigingen. Nadat Jan Dol- dersem de taptoe had geblazen, zon gen en speelden alle aanwezigen het Wilhelmus. Ook het afmarcheren verliep op de meest ordeiyke wfjze. Manifestatie DWS heeft deze Oranje Taptoe nu voor de tweede keer georganiseerd. Het is een onverdeeld succes gewor den. een belangryke culturele mani festatie voor Rynsburg. De drumbands en muziekverenigin gen die, ln hun veelkleurige kostuums aan dit imponerende evenement heb ben meegewerkt, zyn de drumbands DWS uit Rynsburg. Amicltla uit Kat- wyk. DVS uit Katwyk, Jahn uit Leiden en de muziekverenigingen Wilhelmina uit Rynsburg, St.-Cecilia uit Voorhout. De Harmonie uit Kat wijk aan den Ryn, en Concordia uit Leiden. Voor en na de taptoe maakten de drumbands van DWS en W'ilhelmina een rondgang door het dorp.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7