AARDGAS KAN BESPARINGEN LEIDEN AAR OPLEVEREN CAREL BRIELS van de op IS zenuwen ANNEKE GRONLOH: Duidelijke taal van voorbeelden Zal publiek komen KENNEDY ROEPT OP TOT GELIJKE BURGERRECHTEN vierde gouden plaat Vanavond première voor kritisch publiek Wester kwartier zorgde weer voor plezierige uitgaansdag 395.- Misdadige aanslagen op een studente en op een school TREINROVER VOND NIETS Tweede blad no. 31043 (Van één onzer redacteuren) Nog steeds heeft de toekomstige consument van het aardgas geen zuiver beeld gekregen van de prijs, die hij voor het aardgas zal moeten gaan betalen. Er zijn zo af en toe prijzen ge noemd, die de gemeenten zouden moeten beta len, maar ook als die prijzen juist waren, dan nog zegt dit niets omtrent de prijs, die de con sument in rekening wordt gebracht. Want het Wellicht iets eenvoudiger tariefstelsel Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse Gas-Unle, die met de ver koop (en het transport) van het aardgas belast is, om, waar mogelijk, de gasrekening minder gecompliceerd te maken. Maar het is uitgesloten, dat er een rekening b|j de verbruiker komt, waarbij om een voorbeeld te noe men, vijftig kubieke meter aardgas tienmaal zoveel kost als vijf kubieke meter. Men krijgt, ook indien men aardgasverbruiker wordt, te maken met verschillende tarieven. En ook het z.g. „vastrecht" zal niet geheel ver dwijnen. is niet zo, dat de gemeenten gas afnemen tegen zoveel cent per kubieke meter en dat zij voor algemene kosten een paar cent kunnen rekenen en dan nog eens een paar cent als winst kun nen in rekening brengen. Dat kan niet. Men schijnt niet buiten een systeem van gevarieerde prijsberekening te kunnen. Prijsregeling voorgesteld De Nederlandse Gas-Unie volgt deze politiek: zij levert gas aan de gemeenten (al zullen deze gezamen lijk als Samenwerkende Regionale Organen voor de Gasvoorziening SROG genaamd optreden)De ge meenten zullen zelf de prijs dienen vast te stellen, waartegen zij aan de verbruikers het aardgas zullen leve ren. Tot nu toe is er feitelijk niet an ders geschied dan dat de Gas-Unie een prijsregeling aan de SROG heeft voorgesteld voor de levering van gas aan de consument. Gecompliceerd Het is onmogelijk om één prijs te noemen voor het aardgas. Het is zelfs onmogelijk een formule te geven, waaruit alle prijzen zijn af te leiden. Slechts als men alle tariefs-gegevens bezit is het mogelijk om geval voor geval na te gaan, wat bij een bepaald gasverbruik betaald moet worden. Het is wel mogelijk om het bere kende bedrag te berekenen voor de hoeveelheid aardgas, die nodig is om eenzelfde effect te bereiken als thans met (kolen)gas) en eventueel andere brandstof wordt verkregen. Het huidige gastarief voor één ge meente is al geen eenvoudige bereke ning meer. Er zijn verschillende prij zen per kubieke meter afhankelijk van de hoeveelheid gas, die men af neemt er zijn vastrechtbedragen (die soms ook nog variëren) en soms wordt er ook nog meterhuur in reke ning gebracht. Bovendien heeft iede re gemeente haar eigen tariefbereke ning. J Men kan gevoegelijk aannemen, dat de uitwerking van de aardgas reke ning in elke gemeente een ander re sultaat geeft. Zoals dat ook nu het geval is (met het gebruik van kolen- gas). Maar indien de gemeente Lei den de door de Gas Unie gedane sug gesties opvolgt, dan kunnen de vol gende berekeningen als vergelijkings materiaal dienen. Klein gezin Een klein gezin, dat 34 kubieke me ter per twee maanden gebruikt (200 kubieke meter per jaar en dat is weinig—) betaalt nu in Leiden hier voor f 6,46. Hierin is rekening gehouden met vastrecht en met de in Leiden gel dende zomer- en winterprijzen. De Gas Unie heeft gesuggereerd een prijs van 30 cent per kubieke meter zon der vastrecht over de eerste 300 ku bieke meter aardgas. Aangezien men ongeveer een halve kubieke meter aardgas (om precies te zijn 0,565 kubieke meter aardgas) no dig heeft om dezelfde warmte te krij gen. die één kubieke meter stadsgas geeft gaat dit gezin, dat nu 200 ku bieke meter stadsgas verbruikt. 113 kubieke meter aardgas gebruiken. Over deze hoeveelheid betalen zij dus geen vastrecht. Hun rekening wordt onder het voorgestelde nieuwe tarief f 5,10 voor twee maanden, d.i. omstreeks 17 ku bieke meter aardgas a f 0.30. Het voorstel van de Gas Unie zou dus een besparing betekenen van f8.16 per jaar, dat is meer dan 21 procent voor deze kleine verbruiker. Groter gezin Een groter gezin, dat in 2 maan den 60 kubieke meter stadsgas ge bruikt betaalt hiervoor nu f 11.40. Ook weer rekening houdend met het vastrecht zou met de nieuwe aard- gasprijs de rekening voor die twee maanden f 9 worden, hetgeen een jaarlijkse besparing betekent van f 14.40. Gasverwarming Als u net een nieuwe kolenhaard hebt gekocht, denikt u er natuurlijk niet aan, deze weer aan de kant te zetten. Maar voor de mensen die in de toekomst aan een nieuwe kachel toe zijn vorig jaar werden er zo'n 400.000 geplaatst is het toch inte ressant om te weten, wat het stoken met gas voor één kamer kost, als men de prijzen die de Gas Unie heeft voorgesteld gaat toepassen. In het tweede van de genoemde voorbeelden bedroeg de oude gasre kening f 11.40 per twee maanden, hetgeen neerkamt op een jaarreke ning van f 68.40. Nemen wij nu ver der aan. dat dit gezin in een nor male winter 12 mun antraciet ver stookt voor een prijs van f 13,50 per mud, dan komt de jaarlijkse kolen- rekening op f 162,—. De totaalreke ning voor kolen en gas bedraagt der halve f230.40. Vervangen zij nu deze kolenhaard, dan hebben zij 900 kubieke meter aardgas nodig, om dezelfde hoeveel- den. heid warmte te krijgen als met 12 mud kolen. Hun totale gasbehoefte wordt dus 360 kubieke meter stads gas - 204 kub. meter aardgas voor de keuken en 900 kub. meter aardgas voor de kachel. Dit geeft een totaal van 1104 kubieke meter aardgas. Voor een dergelijke afname zou het door de Gas Unie voorgestelde tarief van 30 cent voor de éérste en 14 cent voor de overige kubieke meters neer komen op een totale gasrekening van f 199.20 voor dit gezin. Dit betekent een kostenbesparing van f 31.20 per jaar. Voor grotere gebruikers zijn in het algemeen deze besparingen gro ter. Geen hoera! Wij weten niet of de gemeente de prijs van dertig cent (zonder of met vastrecht) zal overnemen. Ook weten wij niet of de ruimte tussen wat deze gemeente aan de Gas Unie moet betalen en het bedrag dat zij van de consument ontvangt, naar het oordeel van de gemeente groot genoeg is om daaruit de kosten van ombouw van apparaten en wat dies meer zij te betalen. Naar het oordeel van de Gas Unie moet dit ruimschoots kunnen. Wat wij wel weten is, dat de gasrekening (even tueel gecombineerd met de rekening voor verwarming) in het algemeen per gezin enige honderden guldens per jaar vergt. De besparing, die het gebruik van aardgas de consument bezorgt, moge voorlopig geen aanlei ding zyn om „hoera" te roepen. Maar het zal wél zo zijn, dat naarmate het totaal verbruik van het aardgas stijgt, de prijs ervan lager zal wor- Surinaams bezoek aan Leiden Hedenmorgen heeft de heer J Kraag, minister van Sociale Zaken van Suriname, tezamen met de di recteur-generaal voor de arbeids voorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, een bezoek gebracht aan het Cen trum voor Vakopleiding voor Volwas senen te Leiden en aan het Geweste lijk Arbeidsbureau te Amsterdam. Van Surinaamse zijde namen aan dit bezoek deel mr. S. D. Emaniels, de gevolmachtigde minister van Su riname in Nederland, alsmede een medewerker van diens bureau, de heer D. Simons. In het gezelschap van de heer Mansholt bevonden zich mr. Th. J. van der Peyl van het Rijksarbeids bureau en de waarnemendehoofd inspecteur-directeur voor de arbeids voorziening, mr. J. A. Snijders. De heer Mansholt bood de Suri naamse minister voor diens vertrek op Schiphol een lunch aan. Veertig jaar bij Sterre wacht Op 1 september as. zal het veertig Jaar geleden z|jn, dat de heer L. W. M. Gaykema sterrekundig ambtenaar eerste klasse, bij de Leidse Sterre- wacht in dienst trad als ..rekenaar". Tocht voor bejaarden en invaliden felicitatietoespraakje tot de echtpa ren P. Noort—Donkers, A. Verlind-- Labordus en A. Koren—Woud. die alle drie kortgeleden hun gouden huwelijksfeest mochten vieren. Namens Westerkwartier bood hij de drie gouden echtparen een bloe menhulde aan in de vorm van een fraaie bos anjers. De heer Verlind sprak hierna nog een kort dank woord mede uit naam van zijn echt genote en de belde andere echtparen. Tijdens het gezellig samenzijn werd nog een grote verloting gehouden waarvan het grote aantal zeer fraaie prijzen beschikbaar was gesteld dooi de winkeliers. De belangen van de bejaarden en invaliden zün naast die van de jeugd bij het bestuur van de speeltuinver eniging en de buurtcommissie „Wes terkwartier" al sedert een lange reeks van jaren in uitstekende handen. Zo wel de gezelschapsavonden als de kaart- en viswedstrijden vallen bij de bejaarden en invaliden zeer in de smaak en de animo is dan ook steeds bijzonder groot. Het hoogtepunt van het jaarprogramma wordt gevormd door een middagtocht. waarmee de actieve buurtcommissie de deelnemers steeds weer een onvergetelijk genoe gen doet. Gistermiddag om 12 uur startten vanaf de speeltuin aan de Ten Kate- I straat drie touringcars en 21 perso- j rhur..hi.K m<.mn!rPS nvPr ,«e nenauto's met het record aantal van „eldTcwrlor KS 7 en 8 Uite El- ruim 200 bejaarden en invaliden uit TmrtercSm Westerkwartier voor de zeventiende sevier- Amsterdam. Nieuwe uitgaven jaarlijkse middagtocht. Via Zoeter woude, Roelof arendsveen. Aalsmeer en Uithoorn arriveerde de stoet in Vinkeveen waar een kopje koffie werd gedronken. Vandaar ging de tocht onder andere via Loenen, Loosdrecht. Hilversum en Blaricum naar Huizen om via Vinkeveen de grote speeltuin in Oud-Valkeveen te bereiken. Daar kregen de deelnemers Vrijdag as. om elf uur zal hy daar- i een koffietafel en consumpties aan- voor in intieme kring in de Sterre- j geboden. De schommels en wippen in wacht worden gehuldigd. De naam ..Oud-Valkeveen" kunnen getuigen. Gaykema is niet alleen door het werk dat de ..oudjes het nog best deden", van deze jubilaris bekend aan de 1 De terugtocht ging via Utrecht door Sterrewacht maar ook door enige familieleden, die hun arbeidskracht in dienst stelden van dit wetenschap pelijk centrum, zoals zijn vader en zijn broer, die jarenlang hier in dienst waren. De heer Gaykema werd ter gelegenheid van de verjaardag Memento Mori, door M. Spark De oude Adam en zjjn nieuwe Eva, door D. H. Lawrence. Uitg. Contact, Amsterdam. Geef mij maar kaviaar, door A. Buchwald. De man die terugkwam, door J. Hope-Simpson. 13 witte tulpen, door F. Crane Dat malle geval, door G. A. Ho garth. De kip die kraaide, door S Greup- Roldanus. ABC-pockets. Uitg.: De van de Koningin in april van dit jaar onderscheiden met de gouden ere medaille van de Orde van Oranje Nassau. Advertentie de moderne Zig-Zag naaimachin fantastisch...! MEERPOEL BREESTRAAT 171 door M. het prachtige R|jnstreekse polderland r en om circa 8 uur bereikte de lange Arbeiderspers. Amsterdam, stoet de Vijf Meilaan. Daar stond tot De laatste prinses, door P. Saint- grote verrassing van iedereen het Lambert. voltallige seniorenkorps van K. en G. opgesteld, zodat de laatste kilometers terugkeer van Polochon. (De met de dapper trommelende en pij-familie Anderson), door T. Timmy. pende K. en G.-muzikanten voorop De redding van de vliegende En- werden afgelegd. Na afloop bleef gei, door J. Masefield. men nog geruime tijd gezellig byeen 1 in de verenigingszaal van „Wester kwartier". In zijn slotwoord dankte de voor zitter van „Westerkwartier", de heer A. van Polanen. allen, die deze dag weer mogelijk hadden gemaakt, onder wie niet te vergeten de bezitters van de personenauto's. Hij richtte zich in zijn dankwoord in het byzonder tot mevrouw Schreuder en mevrouw Ravensloot voor haar weer zeer actief aandeel in het welslagen van het ge heel. Ook de kaartclub onder voor zitterschap van de heer G. J. H. van Tuyi was spreker zeer erkentelijk voor haar steeds weer belangrijkeen welkome financiële bijdragen in de kosten. Na nog de medewerking van de winkeliers in Westerkwartier en de omgeving van de Vijf Meilaan te hebben gememoreerd, richtte de voor zitter zich tot slot nog met een kort sterdam Tina en meneer Jaques, Forel. Nick Jordan in Tel-Aviv. Geen visum voor Nick Jordan, door A. Fernez. Een liefde in Jeruzalem, door G. Collignon. Bob Morane en het haaicneiland. door H. Vernes. Maraboe-pockets A. W. Bruna en Zn.. Utrecht. O dorpje mijn. door Jean Cau, Ge ïllustreerd met tekeningen van Siné Uitg.: De Arbeiderspers, Amsterdam. Middel en doel In de sterrenkunde, door prof. dr. H. C. v. d Hulst Haar lemse voordrachten no. 23. Uitg Er ven F. Bohn N.V.. Haarlem Recht rondom huls en gezin, door P. L Dijk 2e druk. Uitg.: FED. Am- Advertentie Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.-. Of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze in alle pryzen. Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zl) bij hun besluit van 13 augustus 1963. de wegkrulslng Kastanjekade Zoeterwoudseweg—Andrles Schotkade— Herenstraat hebben aangewezen als voorrangskrulslng, met dien verstande, dat het verkeer op de Zoeterwoudse weg en de Herenstraat voorrang heelt ten opzichte van het verkeer op de Kastanjekade en d. Andries Schotkade. Afschriften van dit besluit zijn ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat ln Zuid- Holland. aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen ver enigingen. behartiging van verkeers- belangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zy by hun besluit van 13 augustus 1963 een wachtverbod hebben vastge steld voor de Herengracht-westzijde. \oor zover gelegen tussen de 3e Groe- nesteeg en de scheiding .van de per celen 32 en 34. aan de zijde van het wpter. Afschriften van dit besluit zijn ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland. aan dc door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen ver enigingen. behartiging van verkec^s- belangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. (Van onze Nijmeegse correspondent De gouden poort, het pronkstuk van Carel Briels Europees tuinfeest, dat ter gelegenheid van de konink- rijkherdenking vanavond in het Nij meegse Goffertstation in première moet gaan, is een „zenuwstuk" ge worden. De gouden poort sluit niet automatisch, zoals Carel Briels al tijd heeft beweerd. Twee in livrei gestoken knaapjes hebben de taak van de gefantaseerde automaat overgenomen. Het gevolg is, dat de poort altijd op de verkeerde mo menten dicht blijft en pas opengaat als de schorgeschreeuwde keel van massaregisseur Carel Briels via de enorme luidsprekerinstallatie, de muziek van Wellingtons Sieg pro beert te overstemmen. Ja, de poort was het „zenuwstuk" van de generale repetitie, die gister avond werd gehouden. Een poort vol verrassingen, waarover Carels zoon Rutger scheepstoeterend heeft te wa ken en dat viel gisteren nog niet mee. Carel Briels had gisteravond nog re denen genoeg om de hele „donderse boel" bij elkaar te schreeuwen. Onder de waakzame ogen en lenzen van te levisie. en radiomensen, toonde hij zich de nerveuze leider van het mas saspektakel waarvan kennelijk nog niet veel deugde, want de bevelen wa ren niet van de lucht. Zyn stem schalde door het feestelijk aangeklede stadion. Talloze malen holde hy. dan de mechanische muziek dirigerend, dan weer dansend, de groene grasmat oo om correcties aan te brengen. Briels lijkt onvermoeibaar. In feite is hü op van de zenuwen. Hij rookt de ene sigaret na de andere, z|jn stem dreigt het te begeven, maar de show- gaat door. Figuranten poseren Ijverig voor de televisie en voor de film die het dansende congres met al r|jn regiefouten van de generale repetitie vastleggen. Honderden malen heeft het congres van Carel Briels nu al gedanst. Napoleon is al tientallen keren op het wite paard van Regina Strassburger binnen komen galop peren en koetspassagiers nemen voor de zoveelste maal hun 150-jaar oude hoeden af voor de met medewerkers en journalisten bevolkte eretribune. Groots Maar Briels enthousiasme is onuit blusbaar en zijn show vanavond mis schien wel groots. Want de misluk kingen van gisteren waren de toege stane mislukkingen van een repetitie, al was het dan de generale. Van avond moet het goed gaan. Dan gaat de show van Briels voor hoge ere gasten die waarschijnlijk erg kritisch zullen kijken naar het spektakel van de meest besproken man in Nijmegen en daarbuiten. Vanavond danst het congres zonder Carel. Dan schalt door de luidspreker niet Briels stem ..Dicht die poort", want dan moet die poort op het juiste moment dicht ge daan worden. Dan mogen er geen koetsen achter staan die de door gang blokkeren voor de Griekse da mes die gracieus het schouwspel moeten verlaten. Dan mogen de Zweedse sportlui niet gymnastieken op de maat van een Turkse zwaar dendans. Dan moet alles perfect zyn, want het. publiek is. na alles wat het van Briels gehoord heeft, vast niet mals. Jaar Koninkrijk". Prof. Beel liet deze lezing prompt ontkennen. ..Op 11 oktober 1962 heeft de heer Briels telefonisch gevraagd of er een mogelijkheid zou zijn dat hij zijn medewerking zou kunnen geven by de aanstaande herdenkingsfeesten. Op 5 november heb ik aan de heer Briels schriftelijk geantwoord dat de vorming van een algemeen werk comité in voorbereiding was en dat ik voornemens was te z|jner tijd de vraag van de heer Briels aan dat comité voor te leggen. Daartoe heeft tenslotte geen aanleiding bestaan, aangezien vóór de installatie van liet comité „Herdenking 1813—1963" er in Nijmegen een stichting voor in het leven was geroepen om aan bepaalde denkbeelden van de heer Briels uit voering te geven". Zo is het inderdaad geweest ver1 telde Briels gisteren. „Mijn woorden z|jn door journalisten onjuist weer gegeven!" Alcoholische dranken verboden President Kennedy heeft het Amerikaanse volk vandaag opgeroe- i de publikatie te vervroegen met het pen z|jn krachtsinspanningen om gelijke rechten voor alle burgers te bereiken te vergroten De boodschap van de Amerikaanse president was oorspronkelijk bestemd om volgende week maandag, op ..Labour Day", te worden bekendge maakt. Het Witte Huis besloot echter Publiek In de afgelopen nacht heeft een treinrover zich laten insluiten in de postwagon van de trein van Man chester naar Heysham. die aan sluiting geeft op de verbinding met Ierland. Na op zijn gemak de postzakken te hebben doorzocht, trok de man aan het alarmsignaal om. toen de trein tot stilstand was gekomen, er fluks van door te gaan. De conducteur, die een achtervolging inzette, kon hem echter niet achterhalen. De postzakken, waaruit niets wordt vermist, verkeerden in grote wanorde. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ingrid Geertulda Maria, dr van A. C. Hoogervorst en M. J. Lellveld; Erica, dr van J. W. Baars en A. de Voogd; Robert Herman, zn van H. Broekstra en M. J. Polderman; Ingeborg, dr van J. Westerhoff en J. Vlele; Martin, zn van J. Kerkvliet en C. M. Hoogervorst: Lucas Cornells Johannes Gerardus. zn van J. O. dc Lange en A. M. Hendriks OVERLEDEN A. W. ZuijderduU». 41 Jr. e.v. B. P. Ouwehand: G. Zwart. 41 Jr. man; D. de Lange. 63 jr, man; C. NieuwenhuiJ- zen, 75 Jr, w.v. J. de Lange. Publiek! Het woord valt. Briels verwacht duizenden mensen. „Ik heb er een zwaar hoofd tn", zegt een ajider een Ingewijde. Komt het i publiek? Het ls de grote vraag die ledereen bezig houdt. Want al is de show vanavond goed, zij zal niette min alleen te redden z|jn door een massaal aantal toeschouwers. Volgens Briels z|jn er zo'n 90.000 kaarten j verkocht Volgens de VVV „en kele duizenden Publiek liet ztch gisteravond ook nog steeds niet zien op de Europese landelijke markt. die is ingericht naast het stadion. Of liever: half ingericht, want behalve een kleine kermis en een consumptie- tent valt er nog steeds niets te be leven. Marktkramen met typisch Europese produkten staan verlaten in bet avondlijk duister en de weinige mensen, die er zijn (gratis, want de entree van f. 1.5G R sinds eergis teren opgeheven) lopen er schouder ophalend omheen. Eén van de ker misreizigers zei: „Als w> dit geweten hadden, meneer, waren we niet ge komen. Nu die entree eraf is. kunnen we alleen nog maar hopen dat het beter wordt met de publieke belang stelling. Totnutoe is het echter niks". En dan een buurtbewon er over Carel Briels: „Ik wou. dat die vent eens ophield met zijn geschreeuw. Het is niet om aan te horen". Processen Maar de dezer dagen veelbesproken Carel Briels trekt zich er niets van aan. H|j heeft nu alleen maar tyd voor z|Jn show. Zelfs aan de proces sen, die hij al heeft aangekondigd tegen publiclteltsorganen. die hem i zouden hebben gedwarsboomd denkt hy nu niet. Hy kan zich in al die drukte de ene dag de uitspraken niet meer herin neren. die hy de vorige dag deed. Heeft hy iets miszegd? Geen nood ,X>e journalisten hebben niet goed geluisterd". Volgens enkele pei-sorganen zou Carel Briels verteld hebben, dat prof j dr. L J. M. Beel. vice-president van de Raad van Slate, hem bij zich heb ben geroepen en hem hebben ge vraagd. wat er zou kunnen gebeuren oog op de „mars naar Washington" die vandaag gehouden wordt. Kennedy noemde werkgelegenheid, onderwijs en kiesrecht als de gebie den waarop voor gelijke rechten dient te worden gezorgd. De afgelo pen maanden, honderd jaar na de afschaffing van de slavernij, hebben laten zien dat een grote meerderheid van onze bevolking van mening is dat alle burgers recht hebben op volledig deelgenootschap in onze nationale gemeenschap, aldus de president. Het gemeentebestuur van Wash ington heeft besloten vandaag de verkoop van alcoholische dranken te verbieden. In de nacht van maandag op dinsdag is in een buitenwijk van Columbia in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina een bom ontploft op een afstand van ongeveer tweehon derd meter van het huis van Henri Monteith, een negerstudente. Het meisje zal volgende maand als eerste niet-hlanke de universiteit van Zuid-Carollna bezoeken. De universiteit zal haar op grond van een uitspraak van het federale ge rechtshof moeten toelaten. De bom, die uit een lading dyna miet bestond, heeft geen slachto'ffers gemaakt. Wel werd een enorm gat in de grond geslagen en werden ver scheidene ruiten van een naburig huis vernield. Henri Monteith, die zich op het moment van de explosie tezamen met haar moeder in huis bevond, noemde de explosie een ..lafhartige aanval" en zei dat. haar besluit om aan de universiteit te gaan studeren hier door niet zou worden beïnvloed. Pennsylvania Avenue in Washington om zo te protesteren tegen de gevol gen van de depressie van dat jaar. De beroemde „Bonus March" ïsv an recentere datum. Tijdens het diepte punt van de crisis der jaren-*30 in 1932 wilde het Congres de vetera nen uit de eerste wereldoorlog een bonus aanbieden van duizend dollar, te betalen in twintig jaar. De vete ranen wensten een uitkering ineens en kwamen naar Washington ..zon der hoop. zonder uitzicht" zoals een blad schreef. Toen het Congres de wensen van de veteranen verwierp trokken de meesten hunner teleurge steld uit Washington, maar twintig duizend veteranen bleven twee maan den lang aan de oevers van de Poto mac kamperen. Van deze „Bonus Expeditionary Force" maakte zich een bedenkelijk extremisme meester: de leiders begonnen anarchie te pre diken en het kwam tot ongeregeld heden. Tenslotte stak het leger (on der leiding van twee later beroemd geworden generaals- Eisenhower en Mac Arthur) het bivak van de de monstranten in brand en verspreidde de betogers, waarbij drie mensen om het leven kwamen. In de nacht van maandag op Leids actie-comité Eettafel-subsidie Gisteren is het „Leids actiecomité Eet tafel-subsidie" opgericht. Nage noeg alle Leidse studentengroeperin gen zijn erin vertegenwoordigd. Men adopteerde de lijn van het landelijke actiecomité die de volgende punten omvat maximumprijzen voor mensa-maaltijden en 100'. in vesteringssubsidie ook voor vereni gingseettafels. MARKTBERICHTEN AALSMEER. '27 aug. Gerbera 45- 57 per stuk. Lelies per kelk 35-50. lel fer tak 65-80. Omlthogalum 60-90. resla 100-185. Gladiolen 140-200. Col- vlllel 40-65 per bos. Rozen: Roselandla 7-10. Parel van Aalsmeer 10-15, Geh. Dulsberg 16-23, Pechtold 13-18, Towny Gold 14-19, Mad. Ofman 11-16. Bacca rat 30-39. Montezuma 18-24. Florlade 13-18, Newyorker 17-25, Carol 9-14. Pink Sensation 18-25, Super Star '24-30, Blrgltte 7-11. Garnette 8-12, Nymph ""-31. Valeta 13-19, Sweetheart 16-21 Triomfantelijk zwaaiend met haar vierde gouden plaat verlaat Anneke Gronloh in gezelschap van haar moe der de nieuwe Phonogram-studio in Hilversum, welke gisteren in gebruik werd genomen. Na de openingsplechtigheid was het jeugdige zangeresje in de bloe metjes gezet, omdat meer dan hon- in verband met de viering van „150 derdduizend exemplaren verkocht zijn van haar grammofoonplaat „Socrabaja". Voor de vierde maal binnen een jaar is de populariteit van Anneke met goud bekroond. Aanleiding voldoende voor haar fanclub om Anneke te verrassen met tWA6 enorme vuurstenen, waar z|j dol op schijnt te zijn en inet een groot boeket nnekc-Grönloh-dahlia's. dinsdag heeft zich ook een explosie per stuk. I voorgedaan in een r.-k school in KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 aug Buras in de staat I ouisiana De Groenteveiling waspeen per kist A- m (,e siaai Louisiana. De extra 2 10 A1 2-2.20. A2 2.10-3.30. R- j school is vorig Jaar voor negerkin deren opengesteld. B|j de explosie werd een lokaal vernield en brak brand uit. Er vielen geen gewonden. De nonnen van de school waren vorige week telefonisch gewaar- I schuwd, AU de school zou worden opgeblazen. De zoveelste Het is niet de eerste maal in de Amerikaanse geschiedenis, dat een bevolkingsgroep op deze massale wyze voor haar rechten opkomt. Goed be schouwd is het demonstreren voor eigen rechten zo oud als de Verenigde Staten zelf. want men laat de Ame rikaanse onafhankelykheidsoorlog be ginnen met de beroemde ..Boston Tea Party" van 1773, toen de Amerikanen demonstreerden tegen de hoge Britse belastingen door in de haven van Boston een lading thee overboord te zetten In 1894 marchieeniet nvu-ir-r dan vier miljoen arbeiders over de extra 2.10. BI 1.80-2.10. bloemkool per 100 St.. 6 st. per bak Al 40-60. A2 15- 37. 8 st per bak Al 34. A2 19. BI 37. B2 20-28. bospeen per 100 bos 30-40. andijvie 19-30. snybonen 65. prlnses- senbonen 46-53, uien per kist 4.80- 4.90. groenekool 26-27. rodekool 18-22. spitskool 23-26. sla per 100 st. 16-20, komkommers per 100 st. 22-24. kroten per kist 3.20-3.50. prei 28. bleekselderie p 100 st.. Al 21-27, A2 12, selderie per 100 bos 9-13, peterselie per 100 bos 3-7. krul peterselie per 100 bos 4-8. Aanvoeren: waspeen 64.000 kg. waar van 8000 kg voor export werd verkocht, bospeen 1700 bos; bloemkool 45.000 st waarvan 4000 st. voor export werden verkocht; sla 1600 st RIJNSBURG. 27 aug. Bloemen veiling Flora TroschrysantenChat- worth 1.00-1.20. Re vice 90-1.10, De light 80-1.00. Div. Asters 40-68 p. bos Gladiolen: Carmen 5.90-6. Beatrix 9 80- 12. Wagenaar 5 60-6, Sans Soucl 7-9. Fire King 6.90-8. Hopmans Glorie 6-8. Marks Memory 5.80-7.80. Anjers Sim roze 16-20, wit 16-22. rood 14-20, Tan- gerlna 20-24, G.J. 18-19. Arthur 18-22 per 100 TER AAR. 27 aug. Augurkcnvei- llng: augurken A 70. ld. B 51. ld C 48. ld DA 46. ld D 49, ld CD 25. ld CD groot 4. ld E 11-14 alles per kg.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3