Geen verkiezingen in Zuid-Vietnam Nozems maken verblijf in camping tot een hel 25 MAN OP 820 M DIEPTE GEVANGEN éW Qfyenivs HAARDENSHOW Ontslag hij de K.L.M. „geleidelijk proces" TOESTAND NOG GESPANNEN Spoorkwestie in VS in kritiek stadium Zeeland naar regenrecord Een ramp dreigt oJelQiz WEERBERICHT Zeker nog verlies tot 1966 Beekhuizen voortaan alleen voor gezinnen Noodweer »>ij GARDAMEER Explosie in potasniijn in aanbouw Fellin wil Bova zoeken 1 lichte lingen neergeschoten Jongen gestikt in badkamer Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 No. 31043 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Zuidvietnamese regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat de verkiezingen, die op 31 augustus zouden worden gehouden, voor onbepaalde tijd zijn uitgesteld. Hieruit kan men opmaken, dat de toestand in het land nog uiterst gespannen is. Henry Cabot Lodge, de nieuw benoemde ambassadeur in Sai gon, had gisteren een onderhoud met Nhoe. de broer en politieke raadgever van president Djem. Van Nhoe wordt gezegd, dat zijn macht op het ogenblik gro ter is dan die van de president zelf. In militaire en politieke kringen hechtte men aan dit ge sprek, waarvan niets is uitge lekt, dan ook grote waarde. Nhoe. die op de Amerikanen bij na even fel is gebeten als op de com munisten, is leider van de Republi keinse Jeugdbeweging en controleert ook de Can Lao-Partij. De meeste troepen in de hoofdstad Saigon zijn speciale eenheden die op hand van Nhoe zijn: andere eenheden vervul len een bijeenkomstige rol en worden buiten de stad gehouden. Alleen in de provencie zou men nog trouw zijn in Djem. Honderd Zuidvietnamezen die in Washington wonen, hebben gisteren een beroep gedaan op president Ken nedy om „zijn invloed aan te wen den teneinde een halt toe te roepen aan de dictatoriale politiek van het regime van Djem". In een brief aan de president klagen zij over de „beestachtige onderdrukkingsmaat regelen" tegen de boeddhisten. Tot de ondertekenaars behoren de ambasse- raad en de eerste secretaris van de financiële zaken van de Zuidviet namese ambassade. De Nationale Vergadering van i Cambodja heeft gisteren eenstemmig I besloten de diplomatieke betrekking I met Saigon te verbreken. De Cam bodjaanse regering maakte bekend, dat dit besluit werd genomen in ver band met de houding van de rege ring van Djem .tegenover ons land, (Van onze weerkundige medewerker) De zware buien met onweer, die in de nanacht en vroege morgenuren vele uren boven het kustgebied van Zeeland tot de Wadden aan wezig waren hebben plaatselijk op nieuw zeer veel regen gebracht. In Zierikzee werd vanmorgen 54, in Serooskerke 10, in Vlissingen 20 mm gemeten. Daarmee is deze augustus in Zeeland met augustus 1864 de natste oogst maand sinds het begin van deze maand sinds het begin van de waarnemingen in 1849 geworden. Normaal geeft augustus rn Zeeland 75 mm. neerslag, maar vanmorgen overschreed de maatsom in Sas van Gent reeds de 200 mm. Vlissin gen staat op 155 mm. Het record voor deze plaats bedraagt 166 in 1864 gemeten. Dit aanhoudend natte weer dreigt een ramp te worden voor de oogst, die nog vrijwel geheel op het land staat. Zo deelde enkele landbou wers op Walcheren en Noord-Beve land ons vanochtend mede. Er is nog byna niets gemaaid. Zuid-Vietnam wordt voorts beschul digd van agressie tegen Cambodja, waarbtf dertig mensen het leven ver loren. In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel zijn vannacht om twaalf uur vyftig monniken en boeddhistische gelovigen, onder wie de hoogste lei der der Zuidkoreaanse boeddhisten, in de belangrijkste tempel van Seoel een hongerstaking van 4b uur be gonnen uit protest tegen de vervol ging van hun geloofsgenoten in Zuid- Vietnam. Het opperbevel van het Zuidviet namese leger heeft in een communi qué bekendgemaakt, dat het de volle verantwoordelijkheid neemt voor het aandeel van het leger in de anti- boeddhistische razzia's. De Ameri kaanse verklaring dienaangaande wordt onjuist genoemd. Waarnemers in Saigon menen, dat de Zuidvietna mese tegenspraak het resultaat is van Nhoe's bemoeienis. Amerikaanse spoorwegmaatschappijen hebben gisteren te ken nen gegeven dat zij geen reden zien de reorganisatie die zij vandaag te middernacht willen invoeren, uit te stellen. Hierom was door fractielieders van beide partijen in de Senaat ver zocht. Bij het Congres was gisteren een wetsvoorstel in behandeling dat beoogt de reeds lange tijd dreigende spoorwegstaking te voorkomen. De vakbonden hebben bekendgemaakt dat zij een staking van het spoorwegpersoneel zullen uitvaardigen, als de maatschap pijen de voorgenomen reorganisatie doorzetten. De Amerikaanse Senaat heeft gis teravond een wetsontwerp goedge keurd dat voorziet in verplichte ar bitrage in het spoorwegconflict. Het Huis van Afgevaardigden zou van daag het ontwerp behandelen. Indien de maatregel door het Con gres wordt goedgekeurd, zal de sta king, die eventueel morgenochtend om vijf uur zou beginnen, voor ten minste negentig dagen worden uit gesteld. Volgens het ontwerp zal er namelijk een commissie van werk gevers, werknemers en figuren uit het openbare leven worden gevormd welke binnen negentig dagen rapport moet uitbrengen. Een besluit van de commissie zal bindend zijn voor beide partijen in het geschil. De twee voornaamste punten geschil betreffen de afschaffing van de post van stoker in dieseltreinen (de maatregel zou 32.000 stokers treffen» en de samenstelling van treinbemanningen. Ad verten tl* 27 TOT EN MET 30 AUGUSTUS in „DEN BURCHT", van 210 uur n.m. WEINIG WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking met nog hier en daar een bui n vannacht in het binnenland plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk westelijk, later veran derlijk. Iets hogere middagtempera- turen. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Buienfront trekt weg. door ver spreide opklaringen gevolgd. Morgen later weer wat meer bevolking met plaatselijk wat regen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Koel, 16 a 17 graden. Temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Depressie by Schotland blijft wisse' allig weer brengen. 29 AUGUSTUS Zon op: 0545 uur; onder: 19.36 u. Maan op: 16.24 uur; onder: u. Hoogwater in Katwijk: 10.25 en 23.02 uur. Laagwater: 5.39 uur en 18.09 uur. Dit vrolijk wuivende jongetje is de tweejarige Peter Eichhorn uit Mupperg in Oost Duitsland. Het knaapje kwam al spelende door het mijnenveld, dat Oost en West scheidt, en werd aan de westelijk zijde van de doden strook aangetroffen. De jongen is nu tijdelijk in Coburg onder gebracht in afwachting van zijn terugkeer naar het oosten langs een iets minder riskante route. Het is niet juist, dat binnenkort een groot aantal personeels leden van de K.L.M. zal worden ontslagen. ,,De inkrimping van ruim 2000 man is een kwestie van enige jaren en niet van maanden", heeft directeur E. H. Larive meegedeeld aan een verslaggever van „Het Parool". „Een zeer geleidelijk proces", noemde hij de komende afvloeiing van personeel. dien aanzienlijk gunstiger zün. Maar voor de eerste jaren rekent de heer Larive dus nog op verlies. „Als de K.L.M. in 1964 de helft zal lijden van het verlies ver 1963 zal ik reeds tevreden zyn", zo zei hy. Van een massaal ontslag zal geen sprake zijn. „Integendeel, ik ver wacht, dat verreu-eg het grootste deel van de personeelsinkrimping niet met gedwongen ontslagen ge paard zal gaan. Er zal zoveel moge- ïyk worden gewerkt met aanne mingsstop, natuurlyk afvloeiing en met overplaatsingen. Meer dan hon derd gedwongen ontslagen lykt mij onwaarschijnlijk", aldus de heer La rive. die merkwaardig genoeg nu pas in een interview antwoord heeft ge- geven op diverse vragen, die al ge ruime tijd de gemoederen bezig hou- den Vragen, die door president-com missaris, dr. ir. F. Q. den Hollander nog niet zo lang geleden met vaag heden werden afgedaan. Verlies De dijkgraaf van het water schap Schouwen Duiveland, de heer A. M. Geluk heeft gisteren op de sluitcaisson in de Schelp- hoek, waar een van de grootste Voor dit optimisme geeft hy argu menten. De K.L.M. heeft nog een goed en betrouwbaar apparaat, dat in staat zal zijn het geschokte ver- i trouwen by het publiek te herwin- nen De heer Larive verwacht, dat In de afgelopen nacht heeft in de omgeving van het Garda- meer, in de Italiaanse provincie Verona, noodweer geheerst, ge- 1 inten^evf otwmwonden' iiï'i KLM Paard met storm, regen en hagel. den" DH IZTtSn Zr "he™ Si I V°»9«« de eer5te berichten schouwd als het dieptepunt. Met een kwam daarbij één persoon om verliescijfer, dat in dezelfde orde van grootte zal liggen als in de twee het leven en werden verscheide- voorafgaande jaren (f75.5 in 1962 en f76.6 in 1961». Daarna verwacht hy nen min of meer ernstig gewond, een verbetering van de situatie. Dok zouden nog enkele mensen worden vermist. Tal van wegen staan als gevolg van zware re genval onder water, terwijl an dere door aardverschuivingen zijn versperd. De storm heeft vooral huisge houden op een kampeerterrein dicht by Verona. De kampeerders, onder wie zich vele buitenlandse toeristen bevonden, zochten een toevlucht in omliggende woonhuizen of in hun auto's. Enkele auto's werden door aardverschuivingen bedolven. De opsporings- en hulpwerkzaam heden door vrywilligers en karabi- niers worden door het slechte weer en de aardverschuivingen bemoei- lykt. Drs. J. A. Bakker staatssecretaris Economische Zaken qaten qeslaqen werd tijdens de - - j het aantal vliegtuigstoelen in de toe- stormvloedramp. een eenvoudige komst niet biyven toenemen. gedenkplaat onthuld. Tien jaar maar het aantal luchtpassagiers gro- npjpdcn iuprd dit stroomnat op- ter zal worden. Door de stroomlijnen geleden werd dit stroomgat ge yan hefc vliegtuigpark zaï de concur- dicht. rentiepositie van de K.L.M. boven- (Van onze Arnhemse correspondent) „Wij maken u erop attent, dat in gaande het seizoen 1964, Camping Beekhuizen (bij Arnhem) uitsluitend ter beschikking staat van gezinnen", i Met gejuich werd in de kantine van Camping Beekhuizen het bord met bovenstaand opschrift door de aldaar aanwezige kampeerders ontvangen. Deze vreugde werd niet gedeeld door de heer Peters, die al elf jaar de camping exploiteert. Hoewel de heer Peters zelf het bord heeft ge plaatst, om zodoende zijn camping en de goedwillende kampeerders in de toekomst te beschermen tegen het ergerlijke gedrag en vandalisme van nozems, die zijn kamp onveilig ma ken, gaat deze rigoureuze maatregel hem zeer ter harte. „Maar ik kan er niet meer tegen op. Ik begryp niet, wat een bepaalde groep van onze hedendaagse jeugd bezielt. Hun mentaliteit tart iedere vorm van beschaving en wat zij doen is vaak volkomen zinloos". Om een voorbeeld te noemen: een groep meisjes en jongens in de leef tijd van 16 tot 20 jaar komt de kan tine binnen en gaat aan een tafeltje zitten. Nadat de bestelde consump ties zyn gebracht leggen zy hun voe ten op tafel, terwijl zij de meest liederlijke taal uitslaan. Op een ge geven moment schopt een der meis jes het tafeltje met consumpties en al omver. Anderen komen de camping binnen en beginnen direct grote tak ken van de bomen te kraken. Dronken „Herhaaldelijk word ik 's nachts uit bed gebeld door verontwaardigde kampeerders, die overlast ondervin den van een groep half dronken meis jes en jongens, die het kamp op stel ten zetten. De meisjes misdragen zich vaak nog erger dan de jongens. U begrypt, dat dit niet zo door kan gaan. Vooral niet omdat het beest achtige gedrag van deze jongelui zo'n geweldige zuigkracht schynt te heb ben op keurige jongens en meisjes. Ik heb het meegemaakt dat in een halve dag tyds onbesproken jonge mensen zich volkomen identiek ge dragen als de nozems, waarmee zij in aanraking komen. Daar komt nog bij. dat groepen nozems uit de naaste omgeving om de camping zwerven als muggen om een kaars. Natuurlyk pas ik selectie toe, maar het is vaak onmogelyk tevoren het koren van het kaf te onderscheiden. Gelukkig kan ik veel verdragen, maar soms wordt wel het uiterste van je zenuwen gevergd als die knapen de camping binnendringen en vol dreiging rondlopen". „Urenlang heb ik gepiekerd wat ik moest doen", zegt de heer Peters. „Wy hebben maar besloten openlyk bekend te maken, dat jongelui zon der leiding niet meer op myn cam ping worden toegelaten". Het spyt hem zeer. „Ze brengen vrolykheid en warmte. Hun bravour en rumoerige stemmen kan ik best verdragen. Als er werd gedanst, was lk vaak de eerste, die de dansvloer opschoof en gaf op myn manier een stukje twist weg. Natuurlyk heb ik vorige jaren ook wel eens moeilyk- heden ondervonden. Maar zoals nu nee. Ik had zo myn eigen systeem. Als enkele belhamels het te bont maakten, stuurde ik ze weg en hield de kampkaart in. Enkele maanden later stuurde ik de kampkaart naar de ouders. In de meeste gevallen kwamen de zondaars, al dan niet vergezeld van hun ouders dan naar mij toe en boden hun verontschuldi gingen aan en vroegen of zy weer mochten komen kamperen. Het wer den vaak myn beste kampeerders. Sommigen zijn al getrouwd en komen nu met hun kinderen. Maar nu", zegt de heer Peters, „nu werkt het systeem niet meer. Hoe komt dat? Ik weet het niet meer. Misschien krijgt de jeugd te veel geld. Weet u dat hier jongens en meisjes komen, die zes a zevenhonderd gulden op zak hebben? Er is hier een jongen van 17 jaar ge weest. die in Duitsland 200 mark schoon geld verdiende". De heer Peters hoopt, dat door zyn maatregelen de ogen worden geopend van allen, die zich verantwoordelijk voor de jeugd weten. Hij wijst op het onbevredigende en ontoereikende van de methode die door vele kamplei ders wordt toegepast om jongelui, die uiterlijk alle kentekenen vertonen van het type nozem, door te sturen naar andere campings met de mede deling: „Deze camping is vol". Ook de heer Peters heeft honder don van deze jongelui doorgestuurd. I)it schuifsysteem brengt echter geen enkele oplossing. Het is daarom, dat hij de kat de bel aanbindt en Beek huizen alleen ter beschikking stelt van gezinnen. Hy hoopt wel dat deze maatregel een tijdelyk karakter zal dragen. In een van de meest verlaten gebieden van Amerika zitten 25 man op een diepte van 820 meter gevangen. De ingesloten mannen zijn arbeiders die bezig waren met de bouw van een potasmijn nabij Moab in de staat Utah. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gisteravond deed zich een ontplof fing voor, die een instorting tot ge volg had. De reddingswerkzaam heden zijn inmiddels in volle gang. Men vreest voor het leven voor de mannen wegens de hitte die door de explosie is vrygekomen. Vandaag werden twee mijnwerkers gered uit een goudmyn by de stad Virginia in de Canadese provincie Ontario, zy waren bezig met het boren van gaten voor explosieve la- ladingen, toen zich een instorting voordeed. Reddingsploegen werkten de gehele nacht door om hen te be- vryden. De twee mynwerkers liepen verwondingen aan het gezicht op. Een van de twee geredde Ameri kaanse mynwerkers, David Vellin, heeft gisteren gezegd. dat hy opnieuw in de schacht wil afdalen om te zoeken naar zijn nog vermiste kameraad. Volgens een functionaris zyn de geredde mijnwerkers van me ning. dat hun collega. Louis Bova, nog in leven kan zijn. Als Bova nog in leven is, zou men oen gat naar hem kunnen boren vanuit de schacht waaruit de twee mijnwerkers gisteren zijn ontsnapt, zo had Fellin gezegd. Bova was van hen gescheiden door een laag puin. Hy was gewond en sedert een week had men niets meer van hem gehoord. Gistermiddag brak de boor, waar mee men tracht een gat naar de nog ingesloten mynwerker Bova te boren. Volgens functionarissen van de myn kon het vyf uur duren voor men de werkzaamheden zou kunnen voort zetten. De geredde mynwerker Throne heeft later op een persconferentie gezegd, dat de eerste dag van de op sluiting de ergste was. Hy had de bast van houten mynstutten afge trokken en opgegeten. Throne was in een rolstoel naar leen zaal gebracht voor een ontmoe ting met de pers. Hy zag er bleek en zwak uit en knipperde tegen de lampen van de televisiecamera's. Na enige tya werd hy ohrustig. Hy I bedekte zyn ogen tegen het felle licht. De dokter die hem behandelt, maakte toen een eind aan de pers- I conferentie. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een onbekende man een vergeefse poging ondernomen om met een ambulance auto de grens- versperringen by de Oostduitse auto controlepost Marienborg, op de auto weg naar West-Berlijn te doorbre ken. Toen hy de eerste hindernis reeds was gepasseerd, bracht het ge weervuur van Oostduitse grenswach ters en douane-ambtenaren de ge troffen auto tot stilstand. De man trachtte hierop nog te voet de grens- I overgang by het Westduitse grens- station Helmstedt te bereiken, doch j na enige passen te hebben afgelegd, werd hy door het geweervuur geveld Eveneens in de afgelopen nacht hebben Oostberlynse grenswachters een andere vluchteling neergescho ten, die naar West-Berlyn trachtte te ontkomen. De Westberiynse poli tie hoorde twee schoten lossen en kon nog juist zien. dat een kennelijk door schoten getroffen vluchteling door drie grenswachters werd wegge voerd. Beter verging het een andere vluchteling, die ongemerkt over de „muur" wist te klauteren en veilig ln West-Berlyn aankwam. LINKERBEEN van PROF. HEUSS GEAMPUTEERD Ex-president Theodor Heuss van West-Duitsland heeft gisteren in Stuttgart een zware operatie onder gaan. Het linkerbeen van de 79- jarige patiënt werd afgezet. Artsen van het ziekenhuis waar prof. Heuss geopereerd is, zeiden dat de operatie goed was verlopen en dat de toestand van de voormalige president bevre digend is. Moordenaar Weens danseresje bekent De 31-jarige Oostenrijker Josef Wem wurm heeft bekend de moor denaar te zyn van een twaalfjarig balletdanseresje. Het meisje werd in het begin van dit jaar op beestach tige wyze vermoord in het gebouw van de Weense Staatsopera Weinwurm bekende zyn daad na dat hy een week was verhoord. Hy werd begin augustus gearresteerd toen hy in een kerk in Wenen een Amerikaanse studente trachtte te vermoorden. (Van onze Haagse correspondent) De huidige burgemeester van Hoo- geveen. drs. J. A. Bakker, liet ons gistermiddag kort nadat een op dinsdag ongebruikelijke minister raadsvergadering had plaats ge had, mededelen, dat hy was aan gezocht als staatssecretaris voor Economische Zaken. „De burge meester laat weten, dat hij zyn benoeming aanvaardt", zo deelde zyn secretaresse mede. De nieuwe staatssecretaris zal zich bezig houden met aangelegenheden betreffende het toerisme, regionale industrialisatie en ordening.szaken met uitzondering van het prijzen- beleid. Vermoedelyk zal hij vol gende week worden beëdigd. Johan Age Bakker werd 27 mei 1921 in Bolsward geboren. Hij studeerde economie aan de Economische Hogeschool in Rotterdam, waar hy in 1948 afstudeerde. Hy werd raadslid en wethouder van Bolsward voor de AH -partij, later werd hy tot burgemeester van Andyk benoemd. Op 16 januari 1959 volgde zyn benoeming tot burgemeester van Hoogeveen. Drs. Bakker is plaatsvervangend kroon- lid van de Sociaal Économische Raad en voorzitter van de com missie van advies voor vestigings regelingen. In Andora aan de Italiaanse Ri- vièra is gisteravond de 10-jange Reï- nier Martinot, zoontje van de Neder landse familie H. Martinot in de bad kamer door gasverstikking om het leven gekomen. De heer Martinot, correspondent van de zuid-oost-pers in Brussel, vertoefde met zyn familie met vakantie in Italië. Het slachtof fer was het Jongste van vier kinderen. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Aug. 1863: Uit gedane mededeelingen blijict dat Nederlanders wor- den toegelaten zonder pas- poorten o.a. in België, Enge- J l-nd, Frankrijk. Door den Gemeenteraad van Amsterdam is het voor- stel betrekkelijk de doorgra- ving van Holland op zijn smalst met 21 tegen 5 stem- 1 men aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1