Twee mijnwerkers na veertien dagen gered Mars naar Washington grootse demonstratie Hatta -ziek en vermoeid- op doorreis in Nederland Minister grijpt in na dodelijk schot Biissnm HAARDENSHOW Gematigde leiders willen beslist een ordelijk verloop MET LIER NAAR BOVEN GEHESEN Oud-SS 'ers weer op sleutelposities HAZLETON JUICHT BIJ ZIEN VAN THRONES HELM Treinbotsing bij Lyon: aelit doden Prof. Heuss ernstig ziek Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1963 No. 31044 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Diahoeclc DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SmgeI Lelden - Glr° 110 67085 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gezond Roetzwart, vermagerd en verwil derd, maar in goede gezondheid zijn de twee mijnwerkers overgebracht naar een gemakkelijk bed in het ziekenhuis van Hazleton. De twee mannen, die er zeker van waren dat de redders hen naar de oppervlakte zouden brengen, hebben steeds hun goede humeur bewaard Tijdens hun tocht door de aarde zongen zij hun vreugde over hun redding uit in de telefoons. In het ziekenhuis zullen Fellin en Throne een volledig medisch onder zoek ondergaan De beste Ameri kaanse medici zullen hun geval be studeren. Zij kunnen belangrijke in lichtingen verschaffen voor de ruimtevaart, over de gevolgen van hun verblijf in een kleine ruimte zonder licht, met slechte lucht en zonder levensmiddelen. (Van onze correspondent te Parijs) Een autorail t(een één-wagen- trein op luchtbanden) is gister middag om 12.20 uur in een tunnel op achthonderd meter van het station Saint Paul in Lyon een goederentrein achter op gereden, die uit de richting van CharbonniereslesBains kwam. De schok was zo hevig, dat acht reizigers op slag wer den gedood, terwijl van de 16 gewonden er drie in levensge vaar verkeren. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door de volslagen duisternis. Men moest beginnen schijnwerpers de Gisteren arriveerde op Schip hol de voormalige vice-president van Indonesië dr. Mohammed Hatta, die ons land niet meer heeft bezocht sinds de soeverei niteitsoverdracht in 1949. Ge steund door zijn secretarissen daalt de zeer verouderde dr. Hatta de vliegtuigtrap af. Van daag reist hij door naar Stock holm voor het ondergaan van een medische behandeling. tunnel binnen te brengen, waarna de slachtoffers één voor één naar bui ten werden gebracht, waar ambulan ces gereed stonden. Aangezien de tunnel twee kilometer lang is, vergde dit reddingswerk te veel tijd, zodat later in de middag een tweede auto rail de tunnel inreedom ter plaat se eerste hulp te verlenen. De locomotief van de autorail was zo ver het achterste deel van de goe derentrein binnengedrongen, dat het stoffelijk overschot van de be stuurder met behulp van snijbran ders moest worden geborgen. De niet- gewonde reizigers baanden zich in het donker een weg naar de uitgang. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. „Geen officiële of officieuze missie" (Van onze A'damse correspondent) Mohammed Hatta. oud vice- president van Indonesië, is gis termiddag in Amsterdam aange komen op doorreis naar Stock holm, waar hij een medische be handeling zal ondergaan. De thans 61-jarige Hatta, die kort geleden door een hartaan val is getroffen, zag er vermoeid uit. Op Schiphol zomin als in het Amsterdamse Hiltonhotel, waar hij de nacht doorbracht, wenste hij behalve enige vrien- Provocaties zijn niet uitgesloten (Van onze correspondent ln Washington) Voor de Amerikaanse negers is het morgen een belangrijke dag. Meer dan honderdduizend betogers, meest negers doch ook blanken, zullen dan in Washington een grootse demon- stratie houden voor rechtsgelijkheid I van de kleurlingen. De leiders dezer I manifestatie wensen de betoging ordelijk en vreedzaam te doen ver lopen en de algemene verwachting is dat het niet tot relletjes zal komen. Toch kan men nooit zeker weten hoe zulk een massale demonstratie zal aflopen. De mogelijkheid is niet geheel uitgesloten dat buitenstaan ders zullen trachten de demonstran ten te provoceren. Het plan is thans, dat de betogers niet naar het congres zullen gaan, doch bijeen zullen komen bij het monument van George Washington. Vandaar zullen zij mar cheren naar het monument van Lincoln, waar de eigenlijke demon stratie zal worden gehouden. Aan het eind van de dag zal president Ken nedy de leiders van de betoging in het Witte Huis ontvangen Verloopt de demonstratie ordelijk, dan kan zij enige invloed ten goede hebben op het Congres, dat bezig is een wet te maken tot betere bescher ming van de burgerrechten. Al te veel moet men zich echter van die invloed ten goede niet voor stellen. Zoals de zaken thans staan is de kans vrij gering dat het Con gres in de wet een vergaande her vorming zal voorschrijven waar het hotels, restaurants, bioscopen en zwembaden betreft en indien de houden, staat er veel op het spel in deze periode. Niet alleen echter voor hen persoonlijk, maar ook voor ge heel Amerika. Komt er ondanks een indrukwekkende vreedzame betoging geen wet met liberale allure door het Congres, dan zou de verbittering onder negers wel eens zulke propor ties kunnen aannemen dat de gema tigde leiders aan de kant worden gezet. Er waren reeds elementen, die de huidige demonstratie veel radicaler wilden maken. Aanvankelijk sprak men van de mogelijkheid een soort beleg rond het vergadreend Congres te slaan en sommigen propageerden de gedachte om door passief verzet op wegen, rails en startbanen nabij Washington het normale leven tot stilstand te brengen. Mocht de fat soenlijk opgezette manifestatie thans geen succes hebben, dan zouden de radicale leiders hun kans kunnen krijgen. Provocaties zijn morgen niet ge heel uitgesloten. Rockwell en zijn kleine groep ongure aanhangers, die plegen te demonstreren in SA.- uniformen, willen die dag een tegen betoging houden Het zal de taak van de politie zijn hen terdege te isoleren. De rasfanatici uit het zui den hebben de leugen verbreid, dat de communisten de hand hebben in deze grote manifestatie. De aard van de organisatoren en het karakter der deelnemende kerken en verenigingen geven echter de garantie, dat dit een zuiver democratische actie wordt: een vreedzame betoging om een grievend onrecht ongedaan te maken. Beelden van de mars naar Wash ington zullen Europa morgen twee maal vla de communicatie-satelliet Telstar bereiken. De NTS zal de eerste reportage op beeldhanden vastleggen en omstreeks 17 45 uur, onmiddellijk na afloop van het kin derprogramma van de NCRV, uit zenden. Het tweede beeldverslag wordt rechtstreeks overgenomen van 21.30 tot plusminus 22.00 uur. Arle Kleywegt zal beide uitzendingen van commentaar voorzien. den, mensen te ontvangen. De hem op zijn reis vergezellende arts zei ons, dat de gezondheids toestand van de politicus dit niet toeliet. De heer Hatta arriveerde kort na vier uur met het KLM-lyntoestel uit Djakarta op de luchthaven. Als laat ste verliet hij de cabine, waarbij hij zwaar leunde op de arm van de plaatsvervangend zaakgelastigde van Indonesië in Nederland, de heer A. Sidik. De oud vice-president, wiens laatste bezoek aan Nederland in 1949 plaats had toen hy de republikeinse delegatie leidde tijdens de Ronde Ta felconferentie, droeg een grijze win terjas en zag er slecht uit Op zijn reis naar Stockholm wordt hij behal ve door zyn arts vergezeld door zijn vrouw en Jongste dochter en twee secretarissen. Met hetzelfde vliegtuig keerde uit Djakarta terug dr. E. van Konijnen burg. oud adjunct-directeur van de KLM, doch wellicht meer bekend als beijveraar voor de goede betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië. „Ik beantwoord geen enkele vraag'* gaf hU bjj voorbaat te kennen. Bezoek aan Rotterdam De persattaché van de Indonesi sche zaakgelastigde, de heer Wij jar- to, zei dat Mohammed Hatta, in te genstelling tot» geruchten, geen enkele officiële of officieuze missie heeft in Nederland. Hatta die acht Jaar geleden na een conflict met president Soekarno is afgetreden en pas enkele dagen geleden voor het eerst weer in het openbaar is opgetreden zou slechts een kort bezoek brengen aan Rotterdam, waar hij vroeger heeft gestudeerd. Vanmorgen om half negen vertrok de heer Hatta met zyn gezelschap per auto van de Hiltonhotel naar Rotterdam. Met het vliegtuig van vjjf voor twee heeft hij zijn reis naar Stockholm vervolgd. Dn.vwwrJIw.J/i,, De minister zegt dat zo'n oplossing Jöevoegulieclen vail injjeschouwing zal worden genomen. schildwacht heperkl Minister de Jong van Defensie is van oordeel, dat, in afwachting van het onderzoek Inzake het dodelijke waarschuwingsschot van een schild wacht van de Kolonel Palmkazerne in Bussum, nu reeds maatregelen genomen moeten worden, waardoor het risico van het gebruik van een vuurwapen in gevallen als dit wordt I uitgesloten. „De minister deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vra- 1W« bij voortdurint in bfpaadj- d Tweede-Kamerlid Wier- staten geweerd zullen worden uit - - die zogenaamd publieke instellingen, zullen zij zich dag in dag uit gegriefd bljjven voeren. Voor de gematigde negerleiders, zoals Randolph Wilkins King, die een ordelijke demonstratie wensen te da P.v.dA.), die in zijn vragen on dermeer suggereeerde zodanige richt lijnen voor de bewaking van mili taire objecten te geven, dat buiten twijfel wordt gesteld, dat deze bewa- kind 't onbevoegd betreden van der gelijke objecten moet verhinderen. Inmiddels zijn de bevelhebbers ge ïnstrueerd hun commandanten op te dragen nauwkeurig toe te zien, dat het verstrekken van scherpe muni tie aan met wachtdiensten belast personeel beperkt blijft tot die pos ten. waarbij het te bewaken belang en de omstandigheden, waaronder die bewaking geschiedt deze ver strekking vorderen. Hiermede wordt bereikt, dat in elk afzonderlijk ge val in het volle besef van eigen ver antwoordelijkheid een persoonlijke beslissing door de betrokken com mandant moet worden genomen. Zolang de betrokkene nog geen beslissing heeft genomen omtrent het al dan niet instellen van een straf vervolging meent de minister zich te moeten onthouden van het uit spreken van een oordeel over de uit voering van de consignes door de be treffende schildwacht. (Van onze oorrespondent in Bonn) Prof. dr. Theodor Heuss, van 1949 tot 1959 Bondspresident van West- Duitsland, is zeer ernstig ziek. Naar gisteren bekend werd gemaakt, lijdt de 79-jarige aan zo ernstige bloeds omloopstoringen in zijn linkerbeen, dat dit geamputeerd moet worden. Heuss' zoon deelde mee, dat deze in greep zo snel mogelijk zal worden gedaan. Professor Heuss is al maanden ziek. Enige tijd geleden moest hij voor een langere periode in een zie kenhuis in Stuttgart worden opge nomen. Na een korte tijd weer thuis te zijn geweest verslechterde zijn toe stand acht dagen geleden zo zeer, dat hij met spoed opnieuw moest worden opgenomen. Heuss, die al in de Republiek van Weimar een rol in de politiek speel de, maakte ook naam als essayist en historicus. Zyn memoires zyn juist verschenen. Uit het Leidsch Dagblad van J 27 Aug. 1863: Z. M. de koning heeft gratie van de doodstraf ver leend aan J. H. Miltenburg wegens brandstichting daar toe veroordeeld, en die straf veranderd in 20 jaar tucht huisstraf. Bij de regeering is thans in bewerking de verhooging van de traktementen der ambtenaren bij de departe menten van algem. bestuur. De salarissen van f 1100 tot f2000 zullen met 15% ver hoogd worden. WEERBERICHT ENKELE OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Enkele opklaringen, maar ook en kele plaatseiyke buien. Weinig ver andering ln temperatuur. Matige, maar langs de kust nog af en toe krachtige wind tussen noordwest en zuidwest.. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Morgen tydeiyk verbetering met enkele opklaringen. Tot matig afne mende zuidwestelyke wind In de na middag langzaam meer bewolking. Te koel. Overdag 16 17 graden Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Met een snelheid van 80 km per uur nadert een nieuwe depressie de Brit se eilanden waardoor in ons land donderdag opnieuw onbestendig weer voorkomt. 28 AUGUSTUS Zon op: 05.43 uur; onder: 19.39 u. Maan op: 15 24 u.; onder: 23.47 u. Hoogwater te Katwyk: 9.10 en 21.43 uur. Laagwater: 4.34 uur en 16.56 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gisteren is het paarden-kam- pement in Nijmegen, dat een on derdeel is van de Europese ma nifestatie bij de herdenking van 150 jaar Koninkrijk, officieel ge opend door het vertrek van deze postkoets naar het kasteel Dra- kesteyn waar een boodschap voor Prinses Beatrix werd over handigd. De Prinses is voorzit ster van het comité voor de her denking van onze herwonnen zelfstandigheid. Twee Amerikaanse mijnwerkers, die veertien dagen op ruim negentig meter diepte in een mijn opgesloten hebben gezeten, zijn vanochtend gered. Heel Hazleton was uitgelopen om de spectaculaire redding van de twee mannen gade te slaan. Als eerste werd de 28-jarige Henry Throne met een lier naar de oppervlakte gehesen, spoedig gevolgd door de 58-jarige David Fellin. Beiden werd met een helikopter naar het ziekenhuis van Hazleton, 19 km verder, overgebracht, waar hun vrouwen al op hen wachtten. Van een derde mUnwerker, de 42- jarige Louis Bova, is sinds vorige week dinsdag niets meer vernomen. Hü was door acht meter puin van de twee anderen gescheiden. De minister voor het Mynwezen van Pennsylvania heeft op een perscon ferentie gezegd, dat er ook een boor gat naar Bova wordt gemaakt. Op de vraag of er nog kans is dat Bova leeft, zei de minister: „Fellin zei dat hij mogeiyk nog in leven is." Dagenlang hebben de redders on vermoeibaar gewerkt. Nadat zy er in geslaagd waren een gat te boren naar de twee ingeslotenen, kon men hen voorzien van de nodige levensmidde len en bleven de redders via een telefoon met hen in contact. Het boren van het gat waardoor de mijn werkers naar boven zouden worden gehaald, ging met moeiiykheden en gevaar voor instorting gepaard. Tot gisteravond laat werd gewerkt aan de verbreding van het boorgat, waardoor men een stalen kooi wilde neerlaten om daarin de mannen naar boven te halen. Dit plan moest men vannacht laten varen, omdat het by na honderd meter diepe boor gat nameiyk niet volkomen recht was en de kooi zou zyn komen vast |te zitten. Besloten werd toen gebruik te maken van een leren tuig, vastge naaid aan overalls, en de mannen met een lier op te hysen. Voor zy omhoog gehaald zouden worden, vroeg men de mynwerkers alle on bedekte lichaamsdelen met vet in te 6meren en tydens het ophalen voort durend over de telefoon met hun redders te biyven spreken. ..Ik kom" Vanochtend om tien voor xeven (Nederlandse t«d) begon het optrekken van Throne Even dreigde dit mis te gaan oen Throne ln de kabel verward ra»kt«;. ma*\ leventien minuten later bereikth« voor het eerst sinds ruim twee weken de aardoppervlakte. Tijdens het optrekken riep hU voortdurend: „Ik kom naar boven, lk kom naar boven! „Jongens, wat is dat «j* '"ÏÏV had hij onderweg n« verzuchn vlak voordat hij boven w«. door de telefoon in ztjn spemaie Vpirn Hoe staat de maanToen zijn helm boven de oppervlakte ver- Bcheerf. ging er een enorm gejuich op onder de redders en taMgKg* wers „Hy is er. hij is er! j Throne, die er uitgeput uitzag, werd onmid- dellijk naar een tent gebracht voor het verlenen van eerste hulp. Kort na half acht Nederlandse tijd begon men met het optrekken van de 58-jarige David Fellin. Een van zyn redders sprak hem over de tele foon moed in: „David, Henry is nu boven, bij jou zullen we het beter doen, h(j is in de touwen verward geraakt. Ik zal je zeggen wat je Acht minuten later reeds had Fellin de oppervlakte bereikt. Fellin vertelde, dat hy steeds met Throne heeft gepraat omdat deze anders in slaap zou zyn gevallen. Op zyn tocht naar de oppervlakte zei Fellin steeds maar: „Het gaat goed, het gaat goed." Nederlands paar in Canada verongelukt Het echtpaar Alberts uit Amster dam is bij een autobotsing in de buurt van Brantford (Ontario) in Canada om het leven gekomen. De heer D. Alberts was 56 jaar en commies a by de Raad van Arbeid in Amsterdam, zyn echtgenote mevrouw M. Alberts- Buddingh een jaar jonger. Het echt paar was twee weken geleden uit Ne derland in Canada gearriveerd om hun zoon (23) die in London (On tario) woont, te bezoeken. Deze is gewond in een ziekenhuis opgeno men. By de botsing was de heer Al berts op slag dood, zijn vrouw over moet doen, Dave. Houd je slap. Ik leed later aan de opgelopen verwon- zal tegen je praten tot je boven bent. I dingen. (Van onze correspondent in Bonn) führer en kwam by de Gestapo. Vier jaar lang was hy vertegenwoordiger Voormalige hoge SS-ers, die tijdens de oorlog bij de beruchte Gestapo werkten, zitten op sleu telposities in het „Bondsorgaan ter bescherming van de grond wet", de contra-spionagedienst van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken. Nog kort geleden, by het proces tegen de spionnen Felfe en Clemens, was aan het licht gekomen dat voor malige SS-kameraden elkaar aan baantjes hadden geholpen in de Bondsinlichtingendienst van generaal Gehlen, de contra-spionage van Adenauers kanselarij. De derde Westduitse contro-spio- nagedienst ressorteert onder het mi nisterie van Defensie en heeft Mili taire Afweerdienst. Ook over deze organisatie gaan geruchten dat er veel hoge oud-nazi's werkzaam zou den zyn. In het „Bondsorgaan ter bescher ming van de grondwet", dat in Keu len is gevestigd, werken in elk geval de oud-SS-ers Wenger en Strobing. De 50-jarige Wenger ging al in 1933 by de SS, werd later Hauptsturm- van de Gestapo bij de Duitse ambas sade in Parys. Uit dat feit is overi gens op te maken dat Wengers nazi activiteiten velen bekend moeten zyn geweest. Strobing bracht het in de SS ook toe Hauptsturmfiihrer. Hij werkte in de nazi-tijd by het beruchte Reichs- sicherheitshauptambt, waar boven genoemde Felfe en Clemens ook za ten. Strobing is een van de twee oud- SS-ers, die in Keulen werken, die tot 1954 onder valse naam optraden om te voorkomen dat de geallieerden zouden ontdekken met welke pro minente nazi's men te doen had. Hoe groot het aantal oud-SS-ers is dat in Keulen meewerkt aan het beschermen van Westduitslands de mocratische grondwet, is nog onbe kend. Minister van Binnenlandse Za ken Höcherl heeft al op 14 maart j.l. in de Bondsdag toegezegd dat een onderzoek hiernaar zou worden in gesteld, maar tot op heden heeft dit onderzoek nog geen resultaat opge leverd. Höcherl deed deze toezegging overigens na een vraag van de socia listische afgevaardigde Ritzel, die precies wilde weten hoeveel voorma lige prominente SS-ers en Gestapo- lieden er nu in dienst van de Bonds republiek zyn. êdtertentl» "27 TOT EN MET 30 AUGUSTUS in „DEN BURCHT", van 210 uur n.m.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1