Gouden stoeltjes en een bistro-boutique DE DUIVEL ACHTER ELKE LUIE STOEL 6oJ&y{iMje maak 'n vla-f!ip! stretch slip RIJST EN PEREN UIT en THUIS j van NIVEA NIVEA (W)ETENS WAARD VRIJSTAANDE JUFFER IN GERUITE JAS den- Krill tang Zaterdag 24 augustus 1963 Pagina 3 Parijs heeft een nieuw, jeugdig kapsel ontworpen dat past bij de enorme mantel- en bontkragen die de komende winter zullen worden gedragen. Geen krullen in de nek, maar het voorhoofd is geheel bedekt. Het filmsterretje Dany Saval toonde deze „Ligne frileuze". Het mag niet alles goud zijn wat er tijdens de Parijse show periode blinkt, maar wat er al tijd goud is. overal, dat zijn de tere smalle stoeltjes waarop Fransen en buitenlanders, di- eethoudende elegante dames en tweehonderdponders gelijk, de shows aanschouwen. Die stoel tjes zijn voor wie er voor het eerst komt een openbaring, omdat ze er onder al hun ver guldsel zo luxueus en bijna an tiek uitzien. Maar ze zijn noch antiek noch luxueus, maar wel stijlvol. Ze staan in elk modehuis in veel te dichte rijen in het gelid totdat de eerste showgangers zich melden. Als twee uur later de show voorbij is staat cr amper nog een op zijn plaats, zijn er ettelijke onder de voet gelopen en heeft er wellicht een enkele het begeven. Weliswaar zijn die typisch Parijs gouden stoel tjes sterker dan hun gracieuze uiterlijk zou doen vermoeden, maar een poot die het begeeft is geen unicum. Bij Dessès mogen ze een groene stoffen zitting hebben en bij Lanvin een vervaagd wijnrode, de meeste echter hebben niet meer dan 'n verguld biezen zitoppervlak, dat harder is naarmate de show langer duurt en er meer shows op het programma staan. Ondanks de verschillen in zittin gen en de sierlijk gedraalde poten en deoorat.ieve spijlenrug, zijn alle gouden stoeltjes van dezelfde her komst en geen enkele is eigendom van het modehuis. Ze zijn een am bulant artikel dat in het donkere binnenste van vuile vrachtwagens krls-kras door Parijs van show naar modehuis, van receptie naar cock tailparty, van galafestijn naar offi ciële ceremonie rijdt. Wie waar dan ook zo'n gouden stoeltje in Parijs ontwaart kan er veilig f 1.80 «de huurprijs per dag per stuk) om ver wedden dat het stoeltje gehuurd werd van Maison Catillon en dat het kort voor de show of feestelijk heid bezorgd werd. Traditie Al piekerend over de menig vuldige taken van een huis moeder vraag je je wel eens af: Wanneer kom ik eigenlijk aan ontspanning toe? En wat is ontspanning nu precies? In ons geval is dat al even vaag als Het begrip: huishou delijk werk. Arbeid en hobby lopen voortdurend parallel, grijpen ergens in elkaar, het een overlapt het ander. Koken is toch heel duidelijk wer ken, maar er zijn vrouwen die het louter voor hun genoegen doen. Voor de één is sokken stoppen een heilig moeten, de ander daar entegen komt al stoppend heerlijk tot rast. Winkelen dan! Is dat nu een hartstocht bevredigen, een bittere noodzaak of een uitje? Op een warme dag met je kinderen op pad gaan betekent in de regel: beste ding bij uitnemendheid. En wanneer je je kroost leert zwemmen of schaatsenrijden of schaken werk je dan? Lezen. Ja. als dat geen ontspan ning mag heten. Maar is lezen wel louter vrolijkheid en luieren? Ach kom. Wü lezen allemaal een krant, bestuderen de advertenties en zijn intussen eigenlijk hard aan het werk. Want die annonces herinne ren ons aan de huishoudkas, aan de stand van onze garderobe, aan de gordijnen die vernieuwd moeten worden; zij lichten ons in over nieuwe snufjes, koopjes en moge lijkheden. Dat alles verwerken wij in ons brein, al lezend zitten wij te reke nen, te passen en te meten, te zoe ken en te beslissen. Wij zitten daarbij echt helemaal in ons dage lijks werk. Een boek dan. Maar er zijn boe ken en boeken: detectiefjes en tri logieën, hoe vertel ik het mijn dochter, avonturen met een polle pel en de opvoeding van de kleu ter Wij lezen niet slechts roman netjes, maar ook studieboeken, ar tikelen over de woningbouw en het economische verslag van de Twee de Kamer. Duizenden vrouwen zitten 's avonds voor hun televisietoestel te breien of te haken, want wat je zelf maakt is het eerste verdiend. Net als onze kinderen hebben wij onze hobby: verzamelen. Het zijn weliswaar geen postzegels, eerder receptenpatronen, kno pen of platen die wij bijeenga ren, omdat die dingen nog wel eens te pas kunnen komen en dus weer ergens aan het begrip arbeid raken, maar wij beelden ons toch in, dat wij met ont spanning bezig zijn. Waarom echter lijkt onze vrije tijdsbesteding altijd zoveel op wer ken? Waarom gaan wij niet zomaar een eindje toeren mét vaders auto, maar gebruiken wij het ding in hoofdzaak voor het doen van bood schappen, het naar school bren gen van de kinderen, het afleggen van noodzakelijke bezoeken? Waarom slepen wij een brei werkje mee naar het zwembad en bestuderen we reisgidsen in de tent? Waarom koesteren wij altijd nutti ge hobby's?? Zijn wij dan van na ture allemaal nijvere bijtjes, die al leen gelukkig zijn wanneer onze hand iets te doen vindt? Ik geloof dat al onze ijver een erfenis is van het voorgeslacht. Grootmoeder werd in haar prille jeugd al geleerd dat stil zitten en nietsdoen voor een vrouw duivelswerk was, dat „niets omhanden hebben" de grootste schande was. die een fatsoenlijke vrouw kon overkomen. Een vrouw was nu eenmaal ge schapen om te werken, te zorgen, altijd bezig te zijn. ^^Tfloederlyke. overpeinzing Alle mannen waren het op dit punt eens: een vrouw die niets te doen heeft komt op de dolste in vallen. Zet haar aan het werk en zij zal tam blijven. Natuurlijk kwamen de dolle in vallen toch en de vrouwen bevoch ten moeizaam hun vrijheid. Maar de eeuwenlange ingehamerde ge dachte dat nietsdoen zondig was, bleek niet zo gemakkelijk uit te roeien. Zelfs nu zyn er maar wei nig vrouwen die dat kunnen: ge woon stilzitten, een beetje mijme ren, alleen maar luisteren naar mu ziek of de vogeltjes, wegdromen naar onbekende verten, kastelen bouwen in Spanje. Zelfs nu hebben wü. wanneer wij een uurtje met de handen in de schoot zitten het besef dat wü ons overgeven aan een geheime zonde: zoiets als spübelen. Altyd knaagt ons geweten, koesteren wij een ge voel van schuld, vrezen wü betrapt te worden. Onze moeder en grootmoeders hebben de strijd om de emancipatie door te drijven moedig gestreden. Ze hebben gewonnen ook. Wij vrouwen mogen nu zonder veront waardiging of hoongelach te ver wekken cms partijtje in de maat- schappü meeblazen. Maar werken blééf het Of wü nu meester in de rechten, kinderarts, journaliste of pilote zün: aan het doodgewone nietsdoen, het simpele nietsdoen ontspanning zoeken in onnuttige dingen, aan het dutje-na-de-maal- tüd komen wü voor de pensioen gerechtigde leeftüd nauwehjks toe. Wij durven niet. Daarom wellicht komen onze vormen van ontspanning zoveel overeen met het verrichten van zware arbeid of het leveren van bijzondere geestelijke prestaties. Mét onze vrijheid slepen wij een erfenis van eeuwen dienst baarheid mee, plus de diepge wortelde overtuiging dat achter elke luie stoel de duivel schuilt. Haha. léét hem schuilen; ik ga er nu eens uitgebreid bü zitten en lekker nietsdoen. Maar ik neem er wel een boek bij. anders heb ik het gevoel mün kostbare tüd te zitten vermorsen. THEA BECKMAN Advertentie „Wij verhuren onze stoeltjes aan alle modehuizen, op één na", verklaart een zegsman van het huis Catillon. „Tijdens de showperiode hebben we twaalf vrachtwagens vol in Parijs rondrijden. Eén zo'n stoeltje woont naar schatting zes ver schillende shows bij. Ze worden in onze werkplaat sen gemaakt en tweemaal per jaar opnieuw verguld, (hetgeen vast geen luxe is als xpe beden ken hoeveel verguldsel er in de laatste vijftien modejaren al leen al op ónze donkere pakjes en jurken is achtergebleven. Zes gouden-stoeltjes-specialisten zijn constant aan het werk." Zün Catillons stoeltjes te koop? Nee. Zelfs niet voor rond f 150. die him handelswaarde zou moeten zün. Catillon weigert te verkopen, is er integendeel aks de kippen bü wanneer er zo af en toe één op de vlooienmarkt opduikt. Catillon maakt er bijna een sport van in zo'n geval de koper te zijn. De gouden stoeltjes zün in de Pa- rijse mode een traditieCatillen be zorgt ze al sinds dertig jaar. De on derneming. die een honderddertig Jaar geleden werd gesticht, bepaalt zich echter niet tot <Se mode: Catil- lon's stoeltjes zün op de beste fees ten van Parüs, particuliere zowel als andere. Ze reizen zelfs verder dan de hoofdstad en het huis Catil lon beroemt zich erop dat zün stoeltjes naar Potsdam, Tunis en Stockholm zün geweest. Ze waren in Afrika voor de on- afhankelükheidsceremonieen van de voormalige Franse koloniën. Ze stonden aan de feestdis die in 1957 in het Paleis van Versailles voor Koningin Elizabeth van En geland was aangericht. Al is het maar één stoeltje van de vele waarop ooit de Engelse vorstin gezeten heeft, toch heeft vrijwel elk Catlllonstoeltje de een of an dere bekendheid gedienddeze en gene mode vorst, hun internatio naal bekende mannequins, hun beromde clientèle, van Marlène Dietrich tot de hertogin van Windsor. En als die gouden stoel tjes praten konden In Praag werden de nieuwste Tsjechoslowaakse modellen voor 196i getoond. Een daarvan was deze kanten avondjapon met tulen stippen. Bistro Een andere Parüse instelling is de bistro (of bistrot). het café met zün smalle, oncomfortabele banken langs alle beschikbare muren, zün één- pootstafels en twee rechte stoelen ervoor. De bistro met zün „zinc" waaraan je. enkele centimes goed koper dan aan de tafels staande je kop koffie, glas wün of borreltje kunt drinken. In de bistro ontmoet je kennissen en vrienden, jes je je dorst, vul je een lege maag met een sandwich of een simpele maaltüd. je koopt er je sigaretten en post zegels (als de bistro bovendien ,.ta- helanca Sanitized bac" is) en je gebruikt er de publie- tsCH EN Opanty girdle ®Ct, kantslips breeches ke telefooncel, je leest er je post. Je studeert er. schrüft er Je brieven. Verloskundigen en kraamver pleegsters zün enthousiast over baby/ine van Nivea, de nieuwe babyhuid-verzorging op weten schappelijke basis, baby/ine helpt moeder dat tere huidje gaaf en ge zond' te houden. Nu geen urine- irritatie meer. Nu geen schrale huid meer. Want alléén de baby fine serie bevat silicon-oliën, hoog waardig eucerit en vitamine A. POEDER - ZALF - OLIE - ZEEP Uitsluitend bü apothekers en drogisten O "O 4) O T3 3 O a In Amerika wordt veel rijst gegeten, bijvoor beeld in de soep. verwerkt in een slaatje, rijst bij vlees of vis. rijst met fruit, met vla of noten en in allerlei andere combinaties. Rijst is neu traal van smaak en past daarom bijna overal bij. Het is rijk aan koolhydraten, maar bevat ook proteïnen, mineralen en vitamines. Bovendien is gekookte rijst lang in de koelkast te bewaren. In Australië, waar zeer veel lams vlees wordt gegeten, wordt een een voudige muntsaus als volgt ge maakt: neem een glas heet water, een of anderhalve eetlepel fynge- sneden munt. suiker en azijn naar smaak. Giet het water over de munt voeg de suiker en azijn erbij en laat het brouwsel minstens een uur trekken. Peren Nog een paar peren-tips: Voeg mierikswortel bü het sap van peren, verwarm het nat en giet het over de bü rundvlees op te die nen vruchten. Giet het vocht van veenbessen in de holten van bü varkensvlees te serveren stukjes peer. Strooi kerrie over de peren die u bü kip geeft. Gekonfüte gember of gemberpoe der past bü vruchten die met kalfs vlees op tafel worden gebracht. Peren met gewone mosterd of mosterdpoeder, bruine suiker en wat citroensap doen het goed bü ham of varkensvlees dissertatie. Je eerste roman, Je stuk jes voor de krant. Of je zit er uren lang te discussiëren. De laatste paar jaren is er heel wat veranderd in de bistro's van Parijs. Het typisch warm- rode interieur met zijn donker bruine houtwerk, zoveel malen vergroot en verbreed door spie gelwanden, heeft plaats ge maakt voor een vaak schreeu wende, levendige inrichting vol kleur met licht hout, geverfd ijzer, plastic in alle soorten en viermaal zoveel licht als vroe ger het geheel gescheiden van de straat door lijstloze plaatglasdeuren. Maar midden in die vruchtbare vernieuwing en radicale modernise ring is er nog iets anders met de Hebt u een paar kopjes koude ge kookte rijst over dan geven wü u een echt Amerikaans rijstrecept voor zes personen. 1 blikje abrikozen of vers fruit 1 pakje gelatine, citroensmaak 1 eetlepel citroensap 1 kopje gekookte rijst 2 füngesneden bananen 1 kopje geklopte slagroom Laat de abrikozen of het verse fruit uitlekken en voeg er dan twee kopjes water bij. Kook dit en doe de opgeloste gelatine erin. Koel het geheel af tot het dik wordt Roer de rijst, de gesneden abriko zen en de bananen door de gela tine. Spuit de slagroom erover. Giet deze massa over in een vorm en laat hem afkoelen ln een koel kast of op een koele plaats. Om extra smaak te geven aan dit toetje kunt u één eetlepel amandelextract toevoegen. Muntsaus Een andere gewoonte die hier vrij onbekend is, bestaat uit het serveren van peren in blik of stoofperen bij vlees of gevogelte als ze met wat kruiden of spe cerijen worden klaargemaakt. Serveer bijvoorbeeld eens met pepermuntsaus overgoten of met blaadjes munt gegarneerde peren met lamsvlees. Tampicovan Jacques Heim is een vlotte wollen mantel in een zwart-witte ruit. Advertent]* (LEIDSCH_p AGBL AD bistro gebeurd. De „bistro-boutique" werd geboren. Een bistro die bou tique. modewinkeltje, is De twee hebben in principe niets met elkaar te maken, maar in de praktijk is de combinatie nog zo slecht niet ge bleken. Nadat twee ondernemende zusjes twee jaar geleden de eerste britro-boutiquqe nogal ver van het modecentrum van de stad openden, heeft het idee in de meer centraal gelegen elegante winkelwüken na volging gevonden. Boutique De bistro-boutique ziet er van buiten en van binnen precies uit als een traditionele of ouderwetse Pa rüse bistro compleet met flessen drank en glazen De koffiemachine staat er onder stroom het kasregis ter ratelt en in de „zinc" staat het spoelwater klaarblükelük niet al leen maar voor de show. Er wordt geserveerd. Alleen niet aan degeen die van de straat enkel maar voor een kop of een glaasje binnenloopt. De bistro-boutique ls ln de eerste plaats boutique, een modezaak, en als bistro werkt hü das alleen voor de vrouwelijke klanten die er haar garderobe komen aanvullen, 's Middags wordt er (gratis) kof fie of thee geserveerd, tüdens de kersttüu kwamen er zelfs pommes frites en koud vlees tüdens het lunchuur opdagen. Is er een show aan de gang dan zitten de klan ten er niet in rüen achter elkaar op de traditionele gouden stoel tjes, maar gezellig aan de café tafeltjes. achter een glas wün en sandwiches. En met al deze extraatje voor de Inwendige mens zün de pryzen voor alles wat er voor de uitwendige mens verkocht wordt niet hoger dan in een meer conveptionele boutique. De zusters Cukier die twee jaar geleden hun Bistrot-Bou- tique in Menilmontant open den hebben intussen niet lan ger het Parijse monopolie van dit originele idee. Er is er on langs een geopend in de Rue Boissy d'Anglas. waar iedere toerist, zo misschien-niet door gaat. dan toch zeker langs komt. Een reproductie van een Parijse bistro anno 1925 en ge specialiseerd in modieus ge breid goed anno 1963/64. In deze Bistro du Tricot zijn de paskamers verlucht met foto's van Rudolf Valentino en tijd genoten en tussen vijf en ze ven 's avonds rolt er de ene charleston na da andere uit de hardwerkende pianola. IV. Onze zomerdromen lijken nu van de week wel definitief weg- gespoeld te z\jn mét de ten- ten, de rugzakken, de koffers de complete vakantie rataplan. Ook via krant en televisie is de hele natte bende nog eens te meer onze huiskamers binnen- gehoosd en daar zitten we nu rillerig te bekomen en met hete citroenen en straalkachels te proberen niet verkouden te wor- Persoonlijk hoefde ik toevallig van geen enkele camping te vluchten en ik ben van geen enkel strand weggewaaid maar nat ben ik toch geworden. Drijf en drijf nat van alleen maar even een paar noodzakelijke boodschappen te doen in Den Haag. Nu is het me wel opgevallen dat al dat neerplenzende water onmiskenbaar een soort band schept tussen de als verzopen katten vermomde mensen. Tus sen wildvreemde dames en he ren, die minuten lang bij een bushalte staan te wachten heerst een gevoel van saamho righeid. een gemeenschappelijke galgenhumorer worden blik ken van verstandhouding gewis seld. en alom horen we woorde lijk dezelfde, weliswaar weinig briljante, maar van grote eens gezindheid getuigende conver satie. „Tjonge jonge is me dat een weer. Wat een zomer! Je zal nou vakantie hebben. Zegt u dat wel. Je zit nergens beter dan thuis. Stel je voor nu in een duur pension aan 't strand!" En zo maar door en zo maar door, als een repeterende breuk. 't Is allemaal erg mistroostig, maar 't heeft ook iets rustigs en gemoedelijks, je bent het zo al les omvattend eens met elkaar. En je ziet er allemaal even on flatteus en verfomfraaid uit Wat dat laatste betreft vind je de allergemoedelijkste lots verbondenheid in het toilet van b.v. een groot restaurant. De een heeft nog sluikere piekha ren dan de ander ieders sjaal tje is verkreukeld, ieders nylons zitten vol modderspetters, ieder een probeert er nog een beetje aan op te doffen, maar staakt tenslotte de pogingen met een wanhopige zucht. „Nou vooruit zo moet 't dan maar van daag! Tjonge jonge wat een weer. 't Zomertje wel. Je zal enz. enz. zie boven. Wat een verschil met zo'n toi let op zonniger dagen, als er een geest heerst van wedijver en ge soigneerdheid, in make-up, in coiffure. Want zegt u nu zelf: j daarvoor speciaal dienen die vertrekken, om weer met her- nieuwde glamour terug te kun nen keren naar 't tafeltje met 't kopje koffie, 't glas sherry, de jus d'orange en wellicht: Hem! Ik zei het al: zulk noodweer geeft ook een zekere rust: alle poeder, lipstick en opkammerij is toch maar boter aan de galg en 't komt er nu eens lekker niks op aan. En van de week gaan ree allemaal fijn een keertje extra naar de kapper. Maar la ten we in dit meteorologische verband over kappers maar lie ver zwijgen. HERMINE G. Plezierige vakanrie-tip: maak 'n vla-flip! Doe 'n laagje limonade (of jam) in 't glas. daarop vamllevk en bovenop wat yoghurt - heahjkl^ Zwemmen ls heerlijk maar als Je lang haar hebt is het een ellende. Kort knippen. Ja dat helpt maar het is wel erg rigoureus. In Franryk is nu een nieuwtje opgedoken, dat hoopvolle perspec tieven biedt voor de langharigen. Een krultang, niet zo'n ouderwet se die op een gasvlam verwarmd moest worden, maar een elektrisch apparaatje, geschikt voor elke spanning. De tang kan zo worden afgesteld dat het haar nooit kan verbranden. In een kwartiertje ziet u er uit alsof u zo van de kapper komt. tenminste als u een beetje handig bent. De tangen kunnen niet alleen krullen: ook een te sterk perma nent of een natuuriyke krul kan er mee worden gefatsoeneerd. Een uit komst, hè, zo'n apparaatje. Wel een dure uitkomst overigens: de tang k<J6t ongeveer f 55. Mille-fanti Vermeng 100 gr. füngewreven broodkruim met 50 gr. geraspte oude kaas en 3 hele eieren tot een gladde massa en kruid deze met zout. peper en noot. Breng 11/3 li ter krachtige bouillon aan de kook, roer het mengsel er door en laat het ongeveer 8 minuten zachtjes koken. Vlak voor het opdienen even met een garde doorkloppen. O Was kristal en geslepen glas in water waarin een weinig am monia is opgelost Spoel de ge wassen voorwerpen na en droog ze met een niet-pluizige doek. Een kleine slaapkamer zal gro ter ïyken indien de bedsprei in dezelfde kleur wordt gehouden als de muren. Indien U een bloemkool in zün geheel op tafel wilt brengen, moet U een dunne doek om de groente wikkelen alvorens de kool ln de pan te leggen De bloemkool kan na het koken zonder ftukken of brokken uit de pa» worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9