DEEL ADM-PERSONEEL LEGT HET WERK NEER Zomerprijzen I VAN WIJK HERINGA N.V. I gehuwde vrouwen Groenteprijzen in paar weken sterk gestegen Noorse regering van socialisten gisteren 11a 28 jaar gevallen TEGENSLAG VOOR KENNEDY: AMERIKA'S HULP BESNOEID T<?e" <le lrei» NDSM - arbeiders weigeren overwerk WILDE STAKING OP AMSTERDAMSE SCHEEPSWERF Bankwerker verbrand Echtpaar door auto geschept Senaat kan vermindering nog gedeeltelijk ongedaan maken (9 uc/ ttws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 No. 31042 LEIDSCH Sfe DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witt€ Singel l' Leiden Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) De spanning onder de arbeiders van de Amsterdamse scheeps werven heeft zich gistermiddag ontladen in een wilde staking bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij (ADM), waar tegen vier uur in de middag circa 700 van de ruim 1400 arbeiders het werk hadden neergelegd. Tijdens de afgelopen nacht heeft het merendeel van de 200 man tellende nachtploeg geweigerd te werken. In de loop van de middag groeide het leger stakers tot ongeveer 700 man. Het feit dat de vakbonden zich wel keren tegen het systeem van koppelbazen met hun ver boven de CAO gesalarieerde arbeiders, doch niet hebben geëist dat de CAO-lonen worden opgetrokken, zal velen sta- kingsrijp hebben gemaakt. Tijdens de vorige week gehouden vergadering van de ANMB bleek immers, dat vele vakbondsleden voor een onmiddel lijke staking met looneisen voelden. By de Ned. Dok- en Scheepsbouw- maatschappij NDSM werd gisteren normaal gewerkt. Wel hebben ploe gen arbeiders, o.w. lassers, ijzerwer kers en kraandrijvers laten weten niet bereid te zijn dit weekeinde overwerk te verrichten. Van de onrust die de afgelo pen weken reeds eerder kleine afdelingen tot stakingsacties be woog. heeft een communistische actie die gistermiddag tijdens de middagpauze werd gevoerd, een Viëtnauiezeii vechten nu onderling Donderdagmiddag zijn bij ge vechten tussen rooms-katholieke en boeddhistische soldaten in de provincie Dinh Toeong in Zuid- Vietnam 60 militairen gedood en 120 gewond, zo wordt van ingelichte zijde in Saigon verno men. Tot de doden behoren ze- ven officieren. Het bericht werd (bevestigd door kringen uit de Vmgeving van de regering. Het 1 de eerste melding van een be- ingrijke botsing tussen rooms- atholieke en boeddhistische roepen sedert de godsdienst crisis vijftien weken geleden be- ïn|on. De militaire commandant van het (strict Saigon heeft de tijdelijke luiting gelast van alle universiteiten, liddelbare en lagere scholen in zijn f (district. Dit werd gezegd in een uit- 1 ending van Radio-Saigon, die in Singapore is opgevangen. Radio-Sai- on en Radio-Nha Trang in centraal uid-Vietnam hebben vanochtend de Clltudenten opgeroepen een gematig- er houding tegenover het leger aan e nemen en aan hun studie te den- en. De Zuidvietnamese minister van luitenlandse Zaken heeft inderdaad it protest tegen de actie van de -k. regering tegen de boeddhisten lin ontslag ingediend en zijn haar fgeschoren. zoals de boeddhistische ïonniken doen. Vele buitenlandse 'aarnemers beschouwen deze daad ls een eerste openlijk teken van het iteenvallen van de heersende groep. T0J- zijn betrouwbare berichten ont- angen over misnoegen onder de oge burgerlijke regeringsambtena- cnl m ten aanzien van de regeringspo- tiek. Enige diplomatieke waarne- lers menen dat president Ngo Dinh- em in een paleis-staatsgreep bijna zijn macht verloren heeft aan zijn •jarige broer, Ngo Dinh-nhoe. de on chtgenoot van de fanatische mevr. hoe. WEERBERICHT ENKELE OPKLARINGEN „jDe Bilt verwacht van heden- tot orgenavond: Boven de oceaan en t, uropa handhaaft zich een westelijke it zuidwestelijke luchtstroming ■or( aarin oceaanstoringen meedrijven le nu en dan regen brengen. Een in deze storingen, die gisteren Ier- v' ind naderde, trok vannacht in ver- le® »eld tempo in de richting van de eiQ oordzee. Een volgende oceaande- ressie zal morgen later op de dag et weer gaan beïnvloeden. Daaraan tioraf gaande trekt, een gebied over KE et tijdelijke opklaringen. In het l.t mperatuurverloop komt niet veel els Wandering. (Opgemaakt te 10 uur) STRANDVERWACHTING Actieve depressie trekt van Enge- nd naar Zuid-Noorwegen met tij- Wijk een stormachtige zuidwestelijke RApnd. Morgen enkele opklaringen onbestendig strandweer. Over- 1618 graden, temperatuur zee- ater 17 graden. Vooruitzichten: depressies blijven opactief, waardoor het strandweer af Q toe herfstachtig is. 25 AUGUSTUS Zon op: 05 38 uur; onder: 19.45 u. Maan op: 12.09 uur; onder: 22.23 u. Hoogwater ln Katwijk: 6.48 en 19.09 uur di laagwater: 2.41 en 14.48 uur. 26 AUGUSTUS Zon op: 05.40; onder: 19.43 uur. -ri£ Maan op: 13.15; onder: 22.46 uur. Hoogwater in Katwijk: 7.26 uur en 19.48 uur Laagwater: 3.10 en 15.19 uur. t nummer bestaat uit 14 pagina's) en een bijvoegsel dankbaar gebruik gemaakt. Op grond van de hoge lonen die de ADM-directie betaalt aan de door de koppelbazen aange brachte losse werknemers heeft een actie-comité 'n aantal loon eisen opgesteld waarachter zich vele vaste ADM-werkers zich hebben gesteld. Naar verluidt eist men afschaffing van de laagste drie loongroepen, ver hoging van de tarieven, een premie- vry pensioen en een extra vakantie dag in december. Tegen het eind van de middag pauze vervoegden zich vier arbeiders bij de directie om namens het perso neel deze looneisen te bespreken. Zy werden niet toegelaten omdat de di rectie zich op het standpunt stelt dat de delegatie geen erkende vertegen woordiging van het personeel is en dat dergelijke besprekingen uitslui tend met de vakbonden kunnen wor den gevoerd. Enige honderden arbeiders hebben daarop geweigerd na de lunchpauze het werk te hervatten. In optocht trokken zij over de terreinen van de scheepswerf om hun collega's te be wegen zich bij hen aan te sluiten. Daarbij is enkele malen gesteld dat het de bedoeling is te staken tot maandagmorgen. De 19-jarige Utreohtse bankwerker C. A. Hovius is gistermiddag in de lakspuiterij van de n.v. Stork-Jaffa in Utrecht bij een bedrijfsongeval om het leven gekomen. De jongeman hield een brandende licifer bij een bak met „tinner", een verfverdunnende vloeistof. Het ver dunningsmiddel vloog in brand en de jongen pakte in paniek de bak op, waarschijnlijk met de bedoeling hem naar buiten te brengen. De vloeistof vloog echter over de rand en in een oogwenk stonden de kleren van de bankwerker en de vloer in brand. Collega's schoten nog toe met brand- blusapparaten, maar de jongen over leed ter plaatse. Mevr. Ngo Dinh-nhoe de schoonzuster van president Djem van Zuid-V iet nam. die door haar ongebreideld [annatis- Oorzakenregen en export (Van een onzer redacteuren) De prijzen van de groenten zijn de laatste paar weken met gemiddeld 50 tot 70 procent gestegen. Debet hieraan is vooral het slechte weer, waardoor de gewassen slecht groeien of op het veld staan te rotten. Een andere oorzaak is de grote vraag in het buitenland (Duitsland!) naar Nederlandse groenten, in het bijzon der bloemkool. De prijs van de bloemkool is dan ook het sterkst gestegen: voor een kooltje dat drie weken geleden circa veertig cent kostte, moet men nu in de winkel f. 1,10 tot f. 1.30 neer tellen. Het heeft de Nederlandse huis- voor de consument althans Prins Bernhard vertoeft thans in Beetsjoeanaland waar hij voornamelijk met foto- en film camera. jacht maakt op wilde dieren. Terwijl de Prins toeziet, wordt zijn auto geladen door twee inlandse jagermeesters. vrouw allemaal een beetje overvallen Het ls nog maar zo kort geleden, dat zij in de krant las en op de televisie zag, dat grote hoeveelheden kom kommers werden doorgedraaid en de rest tegen minimumprijzen wegging, dat bonen werden doorgedraaid of, ongeplukt, tot veevoeder werden ver werkt. Maar in die korte tijd bijna drie weken is heel wat gebeurd. Duitsland hief de invoerstop voor komkommers op. Het buitenland, waar de oogsten bepaald niet over vloedig zijn, ging meer groenten im porteren. En de belangrijkste factor: er viel de laatste zestien dagen twee maal zoveel regen als normaal. De groenten gedijen niet bij veel regen en vrijwel geen zonneschijn. Het aanbod voor de binnenlandse markt is dan ook sterk teruggelopen. Niet alleen de bloemkool is duurder geworden, maar ook, zij het in min dere mate. de sla, de komkommer, andere koolsoorten. En de prijzen van de bonen, die nu nog vrij gema tigd zijn, zullen ook omhoog gaan. Afgelopen week al liepen de in koopprijzen voor goede kwaliteit sperziebonen op tot 70 cent per kilo en voor snijbonen zelfs tot over de 90 cent. Nu West-Duitsland gisteren ook de invoerstop voor bonen heeft opgeheven, valt alleen maar een ver dere prijsstijging te verwachten. Ove rigens is er by de bonen geen sprake van een slechte oogst, integendeel, maar het is voor vele telers moeilijk om de bonen geplukt te krijgen om dat er geen plukkers zijn. Het is dus een samenspel van ver schillende factoren (het weer. de ex port, het gebrek aan arbeidskrach ten) dat het prijzenverloop ongunstig me een centrale iguur is gewor den in de strijd tussen de fami lie-regering van Djem en de Boeddhisten heeft beïnvloed. Overigens meent de heer A Polak van de Leidse Groentenveilingen, dat globaal gezien het huidige prijsniveau nog onder dat van vorig jaar augus tus ligt. „De tuinder krijgt nu pas een prijs, waarvan hij kan zeggen: het is voor mij rendabel". Een uit zondering maakt hij voor de bloem kool. De Leidse groentehandelaar F Brands van de Hogewoerd zegt: „De groente ls duur. En ik krijg in de winkel heel wat commentaar te ho ren. De mensen begrijpen het niet. want zij hebben het avond aan avond op de televisie gezien dat de kom kommers doordraaiden en de bonen. Maar er draait nu niks meer door! Laten ze dat ook maar eens op de televisie brengen". Een echtpaar uit Venlo, dat gister- avond op een bromfiets de Haags,-wee Mn''motte'7an' want™üwem~Mct56 nabij de Schipholbrug wilde over steken, werd door een auto geschept. De vrouw was op slag dood. De man werd ernstig gewond naar een zie kenhuis in Amsterdam overgebracht. De slachtoffers zijn de 36-jarige mevrouw R. WatervoortTer Poor ten en de 38-jarige heer P. Water voort. Deze kreeg ernstige verwon dingen aan zijn hoofd en werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Het echtpaar logeerde in een hotel in Amsterdam. Komende op één bromfiets uit de richting Schiphol, reden de heer Watervoort en zijn duo-passagier op het linker fietspad. Over de brug stapten man en vrouw, volgens ge tuigen. af om naar het rijwielpad aan de overkant van de rijweg te lopen. Op de rijbaan in de richting Amsterdam werden zij door een auto geschept. De uit sociaal-democraten bestaan- de Noorse regering onder premier Einar Gerhardsen is gisteravond ver slagen. toen er gestemd werd over tegen 74 stemmen werd een motie aangenomen, waarin de regering er van werd beschuldigd, dat zy geen maatregelen had getroffen om de veiligheid te verhogen in de mijnen aan de Koningsbaai op Spitsbergen, waar vorig jaar november 21 mijn werkers bij een ontploffing om het leven kwamen. De socialistische partij, die 28 jaar achtereen in Noorwegen aan de macht is geweest, werd ten val ge bracht door de liberalen, de conser vatieven. de Boerenpartij, de Chris telijke Volkspartij en de Socialis tische Volkspartij. Deze laatste groep die zich van de socialistische partij heeft afgescheiden, zat met haar twee zetels „op de wip". Haar besluit om tegen de regering te stemmen, had al kritiek ontmoet bij de mijn werkers op Spitsbergen, die evenals de regeringspartij van mening waren dat een bedryfsongeluk gebruikt werd voor politieke doeleinden. De sociaal-democraten hadden overigens de beschuldigingen van de hand ge wezen. De 66-jarige Gerhardsen. die op vier jaar na sinds het einde van de oorlog premier is geweest, zou van daag Koning Olaf het ontslag van zyn regering aanbieden. Verwacht wordt, dat hij de vorst zal vragen, de leider van de conservatieve partij, de rechter John Lyng, te belasten met de vorming van een coalitieregering. Dit kabinet, dat maandag gereed kan zijn, zal naar men aanneemt bestaan uit vijf conservatieven, vier leden van de Boerenpartij, drie liberalen en drie leden van de Christelijke Volks partij. De leider van de Socialistische Volkspartij. Fin Gustavsen, had voor de stemming verklaard, dat hij tegen de regering stemde omdat er zi. een nieuwe sociaal-democratische rege ring met een radicale politiek zou moeten komen. Algemeen wordt aangenomen dat Noorwegen een weinig stabiele po litieke toekomst tegemoet gaat, om dat de eenheid in de niet-socialis- tische regering gevaar zou gaan lo pen zodra er fundamentele politieke kwesties aan de orde komen in het parlement. p I f HuiHeliilr onvoldoende" ziin. Hii deed 1H. ClC tl LTH Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren de regering-Kcnnedy een zware nederlaag toegebracht door be snoeiing van het bedrg, dat was aangevraagd voor hulp aan het buitenland. In feite komt de besnoeiing hierop neer, dat van de gevraagde 4.1 miljard dollar 585 miljoen is geschrapt. De regering in Washington hoopt thans, dat de Senaat althans een deel van deze besnoeiingen ongedaan zal maken. Zij betreffen het Fonds voor leningen ten behoeve van ontwikkelingsprojecten, het pro gram Alliantie voor de vooruitgang" in Latijns-Amerika, de mili taire bijstand aan het buitenland en het fonds, waarover de presi dent kan beschikken in onvoorziene noodgevallen. Een amende ment. waarin deze besnoeiingen waren vastgelegd, werd aan vaard met 222 tegen 188 stemmen. Vele Democraten uit de zuidelijke staten kozen de zijde van de (oppositionele) Republi keinen: het amendement werd namelijk aanvaard met de stemmen van 156 Republikeinen en 66 Democraten (dus van Kennedy's eigen partij). Schild tegen agressie is nu verzwakt" President Kennedy toonde zich kennelijk geprikkeld door deze tegen slag. Hij noemde het optreden van de Republikeinen in het Huis van Af gevaardigden „kortzichtig, onverant woordelijk en door partijbelangen in gegeven". Kennedy maakte geen melding van de tegenstemmers uit zijn eigen partij, vo°»" w'c de kwestie van de burgerrechten by deze stem ming kennelijk een grote rol heeft gespeeld. Ook de minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, Het weten, dat hy het optreden van het Huis ernstig nam. Hy vond, dat de besnoeiingen „precies in de spieren van de Amerikaanse buitenlandse po litiek snyden". In zijn verklaring voor pers en televisie zei Kennedy gisteravond, dat de uitslag van de stemming „een af wijzing betekent van de politiek ten aanzien van het buitenland, welke sinds het einde van de tweede we reldoorlog door zowel Democraten als Republikeinen is onderschreven". Als de besnoeiing niet ongedaan wordt gemaakt, betekent dit. dat er geen leningen meer kunnen worden verstrekt voor ontwikkelingsprojecten in Perzië, Griekenland, Siam en „an dere landen aan de rand van de door het communisme beheerste gebie den'aldus Kennedy. Bovendien zou het Amerikaanse schild tegen eventuele communisti sche agressie in het Westelijk half rond worden verzwakt. Handhaving van de besnoeiing zou erop neerko men, dat de Sowjet-Unie bijna even veel aan Cuba geeft als de V.S. aan de rest van de Latyns-Amerikaanse landen. Dit is niet bepaald de ma nier om het communisme op dit half rond te verslaan." Samenvattend gaf de president als zijn mening te kennen, dat de bedra gen die door het Huis voor hulp aan het buitenland zjjn goedgekeurd, „duidelijk onvoldoende" zyn. Hij deed een beroep op beide partijen om in de Senaat de varminderingen op het gevraagde bedrag ongedaan te ma ken. met het argument dat het ge vaar voor de VS en het Westen thans even groot is als in de jaren '50, toen het program voor hulpver lening aan het buitenland de steun van beide partijen had. Ollenliauer wil deelnemen aan regering in BONN Erich Ollenhauer. dc leider der Westduitse socialistische oppositie party, heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van de „West- falisehe Rundschau" verklaard dat zijn party in het najaar Adenauers opvolger slechts dan zal steunen, wanneer ook socialisten in de rege ring zitting krygen. Hij noemde dit in overeenstemming met de grond slagen der democratie. Ollenhauer achtte vooral op het gebied der buitenlandse politiek een zo nauw mogelyke samenwerking geboden. ..Het vraagstuk, hoe maat regelen tot internationale ontspan ning gecombineerd kunnen worden met vorderingen op de weg naar Duitse hereniging, is dermate inge wikkeld, dat een zo nauw mogelijke samenwerking van de regering met alle partijen noodzakelijk is", ver klaarde hy. Hendrik Jan Wolshuis, een twintigjarige jongeman uit Ben- telo, vertrok gistermorgen met zijn bromfiets naar Hengelo en kwam er per trein aan. Tussen Goor en Delden reed hij tegen de trein die onderweg was van Zutfen naar Enschede. Hij had namelijk niet goed uitgeke ken toen hij een zogenaamd over pad passeerde. Wonder boven wonder liep de jongeman geen letsel op, maar van zijn brommer was niet veel over. Hendrik Jan gooide het op een akkoordje met de conducteur, liet de bromfiets voor wat ze was en stapte in de trein, die door dit incident met dertien minuten vertraging Hengelo binnenliep. Advertentie miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Vliet 15 Leiden De vraag naar VAN WIJK Modewol en VAN WIJK Alrvel wordt steeds groter. Wy moeten uitbreiden en vragen: Werktijden in overleg te regelen Ook 's avonds kunt U werken. S Inlichtingen over lonen, sociale voorzieningen en reisgeldvergoe- S ding kunt U dagelijks tussen 95 uur en 's zaterdags tussen 11 en 12 uur krygen by de afdeling Personeelszaken Vliet 15, Leiden. iiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiHiiiiiiiiinniiiiiniiiiiiiiiiHHHHiiniiiiiHiniunmiiiunimmiiiii l LEIDEN ALPHEN BREESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 Uit het Lcidsch Dagblad van 25 Aug. 1863: Door de bisschop van Haarlem is tot pastoor der parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart alhier benoemd Joannes Bots, sedert 1856 pastoor te Vlissingen. Naar wij vernemen is door vele ingezetenen te Leiden getekend op een adres aan den Gemeenteraad tot het verzetten van de kermis van de laatste volle week van juli tot op Maandag, 14 dagen na de Haagsche kermis.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1