van enegouwen Overduin Philipscijfers maken geen gunstige indruk Morris: autofabrikant en ii groot weldoener heeft: tlJNSBURG M. BLITZ NU' ct VOORDEEL Tweede kwartaal 1963 Bij 13 procent hogere omzet slechts 3 procent meer winst OMGEKOCHT OM MEINEED TE PLEGEN S.H.V. en Amoco gaan olie zoeken in Noordzeebodem Moordenaar ontsnapt en gepakt Honderden miljoenen guldens voor wetenschappeli jke doelen Ook nu nog goedkoop te-eiland van (duurder) varkensvlees Waar ligt eindpunt van pri jssti jging'i Bookmaker verdacht van treinroof 'tvoor keuken, "Douche en wasmachine Smit Röntgen N.Y., Leiden kantinejuffrouw Fa. D. KRET ZN. De nieuwste Philips televisieapparaten n.V.HET M0T0RHUIS HET WORDT HERFST HAARDEN EN (ONYECTORS circa 45 nu BEDRIJFSRUIMTE THUISWERK VAN MET FIJN GEBRADEN VLEES BREIPLANNEN hulp i.d. huishouding LE1DSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 5} ,lej Van onze financiële medewerker tfi De resultaten waarmee Philips over het tweede kwartaal voor de pfhg komt. hebben op de effectenbeurs geen gunstige indruk ge- ,t jaakt. De omzetstijging van 13 procent is net genoeg om de netto- fijnst op het oude peil te kunnen doen handhaven. De daling van i winstmarges is voornamelijk een gevolg van de heftige concur- 1. ("tie in de sector der „halfgeleiders". Weliswaar is men bij Phi- ^ps van mening dat het dieptepunt zo langzamerhand is bereikt. iaPch het lijkt niet waarschijnlijk dat er op korte termijn een zo- «"'ge verbetering komt dat de resultaten over het lopende boek er in belangrijke mate boven het peil van verleden jaar uitkomen. jet blijkt voorts dat Philips geen belangrijke winsten kan behalen et de huishoudelijke apparaten op welk gebied het concern zich ™Js kort beweegt. ?fc. f fa-dei felle concurrentie maakt dat kleine marges gewerkt moet den, zodat voor een lonende pro- ik tie een zo groot mogelijk formule is en daarvoor is de bestaande paciteit nog niet toereikend. De Kettowinst van 73 miljoen gulden het tweede kwartaal komt over- 1 sn met 5.4 van de totale omzet, 'rJlke 1350 miljoen gulden beliep. NfUIeen in het derde kwartaal van vxleden jaar is het voorgekomen dat winstmarge beneden 6 bleef. In jjiji; eerste kwartaal was de winstmar- nog 6.2 en april/juni van ver ben jaar kwam uit op 6.1 Neemt sn de cijfers van het eerste half- in ogenschouw, dan blijkt dat 1 omzet ten belope van 26.86 mil- Mi 13 hoger was dan het cijfer an de eerste zes maanden van 1962, :°<*n eveneens een omzetvermeerde- dJvoiiiiigin Fabiola verwacht baby l§an onze correspondent in Brussel) Belgen zijn er gisteren op voor- tige wijze van in kennis gesteld er mogelijk een blijde gebeurtenis Kfcet koninklijk gezin op komst is. Koning Boudewijn en Koningin Mpbiola. die thans nog met vakantie Spanje verblijver., zouden nl. za- H-dag en zondag twee dagen terug- Ktnen om de feestelijkheden te Gent Mechelen bü te wonen. Een offi- iel communiqué van het Koninklijk :°}Ieis deelde gisteren echter mede. de Koning alleen naar België zal ymen. Hoewel, zo zegt het commu- |uc, de gezondheidstoestand van Koningin uitstekend is. is het rei- over grote afstand haar voor het Ij^nblik afgeraden. Het persbureau 1I Iga heeft van zijn kant uit goede r.')n vernomen dat de Koningin niet f k geweest is of is. irt)aarmee is dus. na de teleurstelling n enige tijd geleden, op zeer voor- wijze aangekondigd dat Ko ïgin Fabiola opnieuw een baby ver- cht. Enige maanden na het ko- 6. ïklijk huwelijk op 15 december 10, was door een misverstand van |len Paus Johannes bekend gewor- )ra, dat de koningin in blijde ver luchting zou zijn. Later bleek het lct deze mededeling voorbarig was weest. Er werd althans geen uit- liding van het gezin van de vorst held. folgens radio-Brussel is van de O.ne van het hof in Brussel nog ver- dat het „voorbarig" zou zijn Ui spreken over een komende blijde snbeurtenis „Maar een zeker opti- J6me is gerechtvaardigd", werd er l/fc toegevoegd. ring van 13 werd bereikt tegenover de voorafgaande periode. Ditmaal be liep het brutobedrijfsresultaat 352 miljoen, wat overeenkomt met 13.1 van de omzet en 3 hoger is dan het bruto resultaat van het eerste halfjaar 1962. Verleden jaar was de bruto-winstmarge 14.3 en kwam het resultaat 4 hoger uit. De net to-winst van de eerste zes maanden wordt berekend op 156 miljoen tegen vorig jaar 152 miljoen, zodat er een stijging is van 3%. De nettowinst marge van de eerste zes maanden komt uit op 5.8 tegen 6.4 en het rendement van het door het bedrijf geinvesteerde vermogen daalde daar door tot 8.6 To (9.9 De daling van het aantal werkne mers in de wereld met 5200 perso nen tot 228.000 is slechts ten dele een uitvloeisel van efflclëntlemaatre- gelen. In Nederland is het perso- neelsbestand met 2500 gedaald tot 78.700, welke afvloeiing deels aan sei- 1 zoensfactoren valt toe te schrijven. In Roermond (Van onze correspondent in Roermond) Tegen vijf inwoners van Roermond werden gistermiddag voor de Roer mondse rechtbank gevangenisstraf fen geëist van acht maanden tot één jaar voor het plegen van meineed. Het vijftal werd als getuigen a de charge gehoord tijdens de zaak, die op 18 juni in Roermond diende tegen een 52-jarige Roermondse koopman. De koopman zou op een avond in Januari tijdens een caféruzie in Roermond de aannemer J. Haegens uit Roermond met een mes in de buik hebben gestoken en deze levens gevaarlijk hebben verwond. Een an dere cafébezoeker, de heer L. Homs, die het slachtoffer te hulp was ge schoten zou daarop door de koopman eveneens met het mes zijn bewerkt. Een neef van de verdachte zou de heer Homs bovendien met een bil- jartqeue op het hoofd hebben ge slagen. De zaak werd in eerste instantie door de Roermondse officier van Justitie, mr. Meschaert, aangehouden omdat hij vijf gehoorde getuigen be tichtte van meineed. Zij legden allen Nieuw Amerikaans transportvliegtuig President Kennedy heeft gisteren met een korte plechtigheid in het Witte Huis in Washington een nieu we reusachtige troepentransportvlieg- tulg „de „C-141 Starlifter", in ge bruik gesteld. Met een druk op een knop opende hij over lange afstand de deuren van de hangar in de Lock heed-vliegtuigfabrieken te Marietta (Georgia), waarna de eerste C-141 aan het publiek werd getoond. President Kennedy noemde het nieuwe vliegtuig „het snelste trans portvliegtuig ter wereld" en zei dat de veiligheid van de Verenigde Staten er belangrijk mee wordt versterkt. „Op de plaatsen waar de vrijheid in gevaar is, zal dit vliegtuig tonen dat de Verenigde Staten altijd aanwezig zyn", zei h\j. De C-141 kan 154 man- MOBIELE ZENDMASTEN VOOR TELEVISIE (Van onze Haagse correspondent) De PTT experimenteert thans met twee nieuwe mobiele zendmasten, die binnenkort aan de televisie in ge bruik zullen worden gegeven. Tot op heden wordt bij de televisie gewerkt met uitschuifbare zendan- temies. De zendantennes, die binnen kort in gebruik komen, zijn opklap baar en hebben een hoogte van twin tig meter. Zij kunnen in een kwartier tijds opgericht worden. De auto's, waarmee de masten vervoerd wor den, doen denken aan ladderwagens van de brandweer. schappen met hun uitrusting met een snelheid van 880 km per uur vervoe ren. De aanloop- en uitloopbaan is korter dan voor elk ander straal- transportvliegtuig en het vliegtuig kan in één ruk de Atlantische of Stille Oceaan oversteken. De heer J. M. Fentener van Viissin- gen president-directeur van de Steen kolenHandelsvereniging NV, en de heer L. Chaseritts jr, president van Amoco International, hebben vandaag gelijktijdig in Utrecht en New York bekend gemaakt, dat hun onderne mingen gezamenlijk een onderzoek in de Noordzeebodem zullen gaan ver richten naar de aanwezigheid van aardolie en gas. De Nederlandse regering heeft toe stemming verleend voor een seis misch onderzoek in een gedeelte van de Noordzee dat grenst aan de Ne derlandse territoriale wateren. Men heeft deze toestemming gevraagd met het oog op een conventie die in Ge- nève wordt voorbereid met het doel, de gronden die minder dan 200 meter onder de zeespiegel liggen, tussen de landen onderling te verdelen. Vol gens dit verdrag zou Nederland onder meer het soeverein recht krijgen op het gedeelte van de zeebodem waar de SHV en Amoco naar olie en gas gaan zoeken. Er zijn al veel voorbereidende werk zaamheden verricht en daarom kan men nog deze zomer beginnen met de feitelijke onderzoekingen, waarbij twee schepen zullen zijn betrokken. Amoco International (American International Oil Company) is een geïntegreerde oliemaatschappij waar in de Standard Oil Company (In diana) haar belangen buiten de Ver enigde Staten heeft, ondergebracht. De exploratie van de Noordzee bodem zal geschieden door een nieuw opgerichte onderneming, de Amoco Netherlands Petroleum Company. De SHV neemt aan het onderzoek deel omdat zi> het met het oog op de toekomst nuttig acht, meer geïnte- greerd te gaan werken, onder meer door zelf olie te winnen in plaats van de ruwe olie te kopen. Ongeveer vier uur is gisteravond de 24-jarige Kampenaar, die zondag nacht zijn 54-jarige oom met de helft van een schaar om het leven heeft gebracht, op vrije voeten geweest. Omstreeks zeven uur ontsnapte hU uit de psychiatrische inrichting „Veldwijk'' te Ermelo, waar hy was gedetineerd. Om vijf voor elf had men de man weer gevat. Hij werd aangetroffen in Harderwijk op de nieuwe verkeersweg, die naar Kam pen looptüe man stond te liften. Men vermoedt dat hU van plan was naar Kampen te gaan om de begra fenis bij te wonen van zijn slacht offer, die vandaag zou plaats vinden. In de tussentijd is er naarstig naar de man gezocht. Hij wordt als ge vaarlijk beschouwd en met speur honden werden dan ook de bossen in de omgeving van Ermelo af gezocht. In Kampen had de politie op de IJsselbrug en op alle toegangs wegen naar de stad dubbele posten geplaatst. De Kam pen aar was reeds twee maal in een psychiatrische inrich ting verpleegd. Communisten bang voor een onderzoek Een politieagent, die in de Vene zolaanse hoofstad Caracas op wacht stond voor het huis van een rechter, is woensdag door revolverschoten ge dood. De rechter was belast met de instructie tegen verscheidene com munistische parlementsleden, die werden beschuldigd van samenzwe ring en terroristische activiteiten. De rechter had bedreigingen tegen zyn leven ontvangen. De daders van de aanslag op de politieman zyn ont komen. Mooie carrière (Van onze deskundige medewerker) Toen de sluiting van de Franse grens voor invoer uit Nederland van slachtvarkens en varkensvlees in verband met het in ons land heersende mond- en klauwzeer onder de varkensstapel de invloed van het prijsverloop van de Franse markt op onze markt praktisch afsloot, was de situatie hier te lande nog wel te overzien. Nu Frankrijk sedert maandag j.l. de grens heeft heropend weet fei telijk niemand precies waar het eindpunt van de daarmede in wer king getreden prijsstijging zal komen te liggen. Dat is immers ook een kwestie van hoe de Franse invoer uit ons land zal uitwerken op het prijsverloop daar. Overigens dient men nog te bedenken, dat er tussen het prijsniveau in Frankrijk en Nederland een vrij aanmer kelijk verschil zal blijven bestaan als gevolg van de heffingen, wel ke de prijsverschillen ten dele nivelleren. Deze heffingen bestaan in EEG-verband ook in het onderlinge handelsverkeer met de andere EEG-partner-landen. zodat we hier in Nederland ook wat de prijzen voor het varkensvlees betreft voorlopig toch nog op een goedkoopte-eiland blijven verkeren. We hebben daarop in een vorige beschouwing reeds gewezen. verklaringen af, die ontlastend waren voor verdachte. Gisteren gaf een van hen voor de rechtbank toe voor 500 gulden te zyn omgekocht door de zoon van de koopman. Het voorbeeld wat de officier van Justitie stelde met zijn zware eisen in deze meineedaffaire bleek voor een .22-jarige matroos nog niet af schrikwekkend genoeg te zijn. Hij werd tijdens de zitting van gisteren eveneens op meineed betrapt en op staande voet gearresteerd. Tegen de koopman werd wegens poging tot doodslag een gevangenis straf van drie jaar geëist. De be langstelling voor deze zaak was enorm en de toeschouwers waren zo roerig dat de president van de recht bank tijdens de zitting de eivolle publieke tribune liet ontruimen. Lord Nuffield, de Britse autoko ning en miljonair, die gisterochtend op 85-jarige leeftijd in zün woning in Oxfordshire is overleden, heeft een prachtige carrière achter de rug. Hij werd onder de naam William Richard Morris, op 10 oktober 1877 in Worcester geboren, als een van de zeven kinderen van de boekhouder Frederick Morris. Na zijn schooltijd werd hij leerling in een rijwielhan del in het dorpje Cowley, doch al spoedig rijpte bij hem het verlangen eigen baas te worden. Toen hy eens om een shilling loons verhoging vroeg en te horen kreeg dat hij „verdiende wat hy waard was", legde hij zyn baantje neer en begon op zestienjarige leeftyd, in een gehuurde garage fietsen te fabrice ren. Om voor zyn eigen produkten reclame te maken, reed hij alle wie- lerwedstryden in de omgeving af, met gevolg dat hy binnen zes jaar kampioen van drie graafschappen was. I Toen de verbrandingsmotoren hun intrede deden, schakelde William Morris, die geen enkele technische opleiding had gehad, over op het I maken van motorrijwielen. In 1902 leverde hy zijn eerste motorrywiel af 1 en daarna begon zijn omvangryke organisatie vorm aan te nemen. Bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog had zyn fabriek in Cowley vaste voet aan de grond. Zyn droom om aan de lopende band een goed kope personenauto op de markt te brengen, verwezenlykte hy in het begin der jaren-'20, toen zijn Morrls- Oxford-auto's op de Britse verkeers- l wegen de concurrentie aanbonden met Ford's „Tin Lizzies". Later stichtte hij autofabrieken in Frankrijk, Australië en Nieuw-Zee- land, en in 1939 reikte de gezamen lijke produktie van al zijn onderne mingen het peil van 150.000 auto's per jaar. i Tydens de tweede wereldoorlog ontwikkelde de Nuffieldorganisatie (Morris was in 1934 als Lord Nuf- field in de adelstand verheven) de „Crusader"-tank, waarvan er duizen den op de slagvelden verschenen. In 1951 ging Lord Nuffield een fusie aan met de Austin-autofabrieken. waaruit de Britisch Motor Corpora tion ontstond, die ongeveer de helft van de Britse autoproduktie voor haar rekening nam. Met deze trans actie was een bedrag van bijna 660 miljoen gemoeid. In 1952 trok Lord Nuffield zich uit de zaken terug. Ondanks zyn successen en zyn verheffing in de adelstand is Lord Nuffield altyd een byzonder menselyke figuur gebleven, wiens enige genoegen in zyn werk lag. Lord Nuffield genoot ook grote vermaardheid op het gebied der lief dadigheid. In de loop der jaren schonk hy tussen 300 en 400 mil joen gulden weg, merendeels ten be hoeve van speurwerk op wetenschap- pelyk en medisch gebied. Doch ook ziekenhuizen, onderwysinstellingen, noodlydende gebeiden, ouden van da gen en zyn eigen werknemers profi teerden van de rykdom van Enge- lands grootste particuliere weldoe ner. Uit zyn huwelijk zyn geen kin deren geboren. Zyn vrouw overleed in 1958. Niet alarmerend Intussen betekent het feit, dat nu sedert jl. maandag alle markten van de EEG-partner-landen weer in open verbinding zyn komen staan, na- tuuriyk wel. dat de Nederlandse slachtvarkensmarkt zolang in die andere landen of ln één of meer van die landen de pryzen hoger liggen dan die bij ons, vermeerderd met de EEG-heffing by invoer in die betrok ken landen, er een opwaartse prys- druk zal bestaan als gevolg van de uitvoermogeiykheden. Is nu de heropening van de Fran se grens dermate alarmerend, dat de gevolgen ervan voor de Nederlandse consument voorpagina-nieuws in de kranten gaan vormen? Dat is dunkt ons en de lezer zal in deze onze gedachtengang na het voorgaande vermoedelyk wel willen onderschrij ven maar heel betrekkelyk het geval. En wanneer er kranten zyn, die thans plotseling oog blijken te hebben gekregen voor de prysverho- ging op de Nederlandse varkens- markt als gevolg van de uitvoer naar Frankryk, dan menen wy toch wel te kunnen vaststellen, dat de prys voor karbonaden op de Nederlandse groothandelsmarkt voor varkensvlees enige weken geleden al zó was opge lopen, dat men van een record-prys kon spreken. Vormde dit toen geen voorpagina-nieuws? Hoe het zy, wy signaleerden reeds toen in ons ge bruikelijk overzicht, dat de slagers vanwege die hoge prys het pu bliek gingen adviseren zich in hun keuze meer te richten op de goedko pere vleessoorten. Gehoopte consequentie Overigens, wat voor de fyne delen van varkensvlees geldt (voor frican deau, karbonaden, varkenshaasjes, j varkensschnitsels) geldt evenzeer voor fyn rund- en kalfsvlees. De runderbiefstuk, de kalfsoester, de os- [sehaas e.d. ze zyn internationaal zo- veel waard en zo gevraagd, dat er een grote uitvoer van is. Maar deze uitvoer tegen hoge pryzen veroor zaakt anderzyds, zo schreven we, dat Familieberichten (overgenomen uit andere bladen) Geboren: Derk Erik, zoon van hr. en mevr. Van PuttenPieck de Jong. Overleden: J. Stoppelenburg, man, 74 jaar. RotterdamA. C. van Har ten, man, 62 jaar. Rotterdam; W. H. M. van Binsbergen-Smits. vrouw, Rotterdam; H. Frima, man. 81 jaar. Groningen; S. R. v. d. Zee. man, 39 jaar Rotterdam; D. J. Copper sr. man. 71 jaar. Rotterdam; H. S. Den- g er ink. man 83 jaar, Apeldoorn; L. v. Wyk, man, 83 jaar, Amsterdam; C. R. Bode, man, 71 jaar, Den Haag; W. H. Cost Budde, man, 82 jaar, Die penveen. er een lagere prys kan worden be dongen voor de grovere vleessoorten, voor welke soorten weliswaar een langere bereidingstyd nodig is, maar die daarom niet minder smakelyk behoeven te zyn. En zo, dunkt ons, heeft de consu- ment voldoende uitwykmogelyk- heden en is er geen oorzaak tot alarm. Alleen, wie persé karbonaden wil eten, welnu die moet dan genegen zyn daarvoor een (betrekkelyk) ho ge prys te besteden. Als consument ondervindt hy daarin de „concurren tie" van de consument in België, in Frankryk, in Italië, ln Duitsland, in Zwitserland, en ga zo maar door. Is dit te betreuren? De Nederlandse I veehouders zullen er zich over ver heugen, omdat het hen de mogelyk- heid biedt tot een lonende produktie en afzet. En dat is wat zy van de Gemeenschappeiyke Markt steeds hebben menen te mogen verwach ten Scotland Yard heeft gisteren de na men bekend gemaakt van drie man nen, die zy „voor een goed verloop van het onderzoek graag zou wil len spreken", een woordkeus, die er in de regel op wijst, dat tegen de betrokkenen een aanhoudingsbevel is uitgevaardigd! Het zijn de 41-jarige antiquair en autoverkoper Bruce Reynolds, de 31-jarige bookmaker Charles Wilson en de 43-jarige café houder James White. Deze laatste zou in gezelschap zyn van een vrouw een baby van een half jaar en een witte poedel. Wilson is intussen aan gehouden. De politie heeft een anoniem tele foontje ontvangen dat er plannen be stonden om de posttrein van Ports mouth naar Londen aan te houden en te beroven. In verband daarmede liet de politie naby Reading de trein tot stilstand brengen en maakten vijftien politiemannen de verdere reis naar Londen in de postwagons mee. Een Engelse schilder, de 28-jarige Douglas Walker, is gisteren tot een boete van 10 pond (ruim 100 gulden) veroordeeld wegens misleiding van de politie. Hy had tot tweemaal toe de politie telefonisch laten weten, dat de buit van de grote treinroof te Kirkcudbright was verborgen. Hy vertelde desgevraagd, dat het hem veel pleizier had gedaan te zien hoe verscheidene rechercheurs zich voor niets naar de opgegeven plaats repten. I vraagt voor spoedige indiensttre ding Goede arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties: Herengracht 34. I 2 OPELS Kapitan de Luxe 1 OPEL Kapiten P.. schuifdak 1 OPEL Rekord. kleur groen 1 OPEL Rekord, 5800 kn^. nieuw model 2 OPEL Rekord. in staat van nieuw, type I 1 OPEL Caravan, incl. imperial 1 FORD Fairl Lane JJETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES i FORI) Taunus 17M. 4 deurs LBIJNDIJK 71 - TELEFOON 20023—24350 1 "AT "M- «chulfdak. 48 000 km ;jillK EN KOOP Bil 1962 1960 1962 1963 1961 1961 1960 1960 1958 umi AALMARKT 12 Centraal tel. voor t.v. avond service 21782. U kunt het morgen nog in huis hebben en u betaalt pas in november zonder rente of kosten. FASTO GEISER AAND WOONHUIS, bouwjaar 1939 met garage Bchuur, enz. Geschikt voor diverse doeleinden. Oppervlakte plm. 900 m2. f 95.000 InlichtingenDE BURCHT. MAKELAARS 7 - Voorburg - Telefoon 07086.42.45^ Reeds vanaf f 3500.kunt U een zeer goede gebruikte auto kopen. Verkoop onder BOVAG-garantiebepalingen. LEIDEN Stationsweg 1 en 2. Tel: 01710-24741 Official Dealer van OPEL CHEVROLET BUICK EN IS NU HET TIJD OM KEUS TE MAKEN UIT EEN SMAAKVOLLE COLLECTIE van alle bekende fabrikaten voor kolen en olie. PETROLEUM KACHELS: Pod, Halier, Hamolux. Aladdin. Telefoon 22417 Haarlemmerstraat 163 N.V. BOUW- EN EXPLOITATIEBEDRIJF B. J. HUURMAN ZOON HERENGRACHT 1» LEIDEN heeft omstreeks oktober a.s. voor de verhuur beschikbaar o.m. geschikt voor herenkapperszaak of tabaksbranche. Ook andere branches toegestaan. Huurprys inclusief ver warming f 229.90 per maand. Telefonische inlichtingen onder no. 20590. Een woning Is voorshands niet beschikbaar. gevraagd, administratief, os. adressering van enveloppen e.d. Event, ook eenvoudig ty pewerk. Brieven bur. van dit blad onder no. 46432. asïGorëng unox TIJDELIJK f 1.98 PER LITERBLIK 30 ZIE ONZE ETALAGE Nieuwe tinten. PATROON GRATI8 by de wol. SINDS 1913 ALLEEN: Hooigracht 62 Leiden - Tel. 25650 v^-v-v-v-* Gevraagd I C. KRUYT. Emmaplein 2. Katwyk a/Zee.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7