Fritz Lang maakt zijn debuut als acteur in „Le Mépris kunst kaLeiöosQQ9P Fiesta Gitana: zeldzaam Noordwijks evenement Godarcl in conflict met een financier Uitwijzing Wallact niet onrechtmatig" Rotterdamse raad over poppencollectie Enthousiast 1 tesluit succesvolle tournee Shakespeare-theatre in moeilijkheden Handhaving van liet beslag Monteur door stroom gedood Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 augustus 1963 Derde blad no. 31041 Advertentie Stichting de Nationale Sporttotalisator loos bewonderd, werd gevraagd „het Ten opzicht* van het boek zü" I geweten' van de film te spelen als [twee ingry pende veranderingen aan-1 de regisseur, die de huwelijkstr&ge- gebracht. Het aantal taferelen is (Van onze speciale medewerker) Niet naar Venetië" heeft de Amerikaanse filmmagnaat Joseph E. Levine besloten. En omdat deze in Europa opererende producer een dikke vinger in de pap pleegt te hebben is de voor het festival uitgenodigde film "Le Mépris" niet naar de dogenstad gestuurd. Tot teleurstelling van regisseur Jean-Luc Godard. Argument van Levine: als mijn films op Festivals worden vertoond denkt het pu- 1 bliek dat het om hoogdravende artistieke verhalen gaat en blijft het weg. Als meer producers er zo over gaan denken kan dat voor de I Festivals wel eens hun einde betekenen. y Het was niet het enige waarover Joseph Levine het met de makers van het verhaal aan de stok kreeg. Sommige ontwikkelingen in het film script bevredigden de Amerikaan helemaal niet. De vurige kleine man uit Boston kennend zullen er zeker "harde noten gekraakt zijn. Of hu het van de Franse ex-criticus Go dard en diens temperament heeft ge wonnen is nog niet naar buiten door gedrongen. Filmpotentaat Levine. een blakend dikkertje met een zware bril, is helemaal het type van de filmpotentaat. Hij kan in ieder geval zeggen dat hu een com merciële kijk op het film vak heeft. Een jaar of zeven, acht geleden had nog niemand van hem gehoord. Een paar Amerikaanse distributeurs wis ten dat ..Joe de tovenaar'' met een zilveren dollar op zijn voorhoofd kon balanceren en dat hij wel eens films kocht zonder dat hij er een meter van had gezien. Op de beschrijving van de inhoud bijvoorbeeld. Film begon voor Levine een grote zaak te worden toen hü voor minder dan een half miljoen gulden de rechten van de Italiaanse film ..Hercules" met Steve Reeves verwierf, Hij legde er drie en half miljoen gulden bij voor de reclame in de VS en elders en smaakte het genoegen 25 miljoen gulden terug te ontvangen. ..Sodom en Gomorra" kocht hij al leen op de titel. Wat hü aanraakt wordt goud voor hem. Levine heeft in de afgelopen jaren voornamelük |ln Rome de hand kunnen leggen op Europese films, die büna zonder uit zondering goed waren voor een zoete winst. ..Levine is een gokker" weet men in Rome. Maar als hij eenmaal op een kaart heeft gewed neemt hü zo min I mogelijk risico. De Amerikaan kocht onlangs „8'2" van Fellini voor ver toning in Amerika. Hü bétaalde naar ■kchatting een bedrag van twee mil- [joen gulden, meer dan er ooit be lt aald werd voor een in Amerika ge- importeerde film. Het is een moei lijke film. maar de man die heen en weer raast tussen zün huidige woon plaats New York en Rome gelooft erin. „Fellini is een genie. Hü kan wat mü betreft over elk onderwerp willekeurig waar of wanneer een film maken". Door <le knieën I Levine bepaalt zich dus zeker niet [slechts tot gemakkelüke traditionele films, die zich zonder meer tot het massa-publiek beperken. Maar Go dard heeft dan toch één van zün ongemakkelüker kanten leren ken nen. De 33-jarige Franse regisseur, eén van de voormannen van de nouvelle vague, zal wellicht met wat weemoed hebben teruggedacht aan de tüd dat hü nog voor minder dan 1 negen miljoen gulden simpele zwart- 1 wit films maakte. Voor het aanbod j van de kleurenfilm van Carlo Ponti 1 en Joseph Levine ging hü door dei knieen. In mei begonnen de opna men in Rome. En die verliepen niet zonder moeilükheden, wat begrüpe- Als men weet dat de naam van I Brigitte Bardot voor „Le Mépris 1 aan de top van de sterrenlost stond 'Wie weet hoe lastig en onvermoei baar de Romeinse plaatjesmakers zün, zal begrüpen hoe vindingrijk de i filmers steeds weer in de straten en pleinen van Rome aan het werk moesten gaan zonder al te veel de aandacht te trekken. want Godard heeft de opnamescènes sterk gestileerd door het gebruik van I die van zeer nabij volgt. Standpunten Godard. die in zijn meest, recente films, die hier te zien waren „Une femme est une fgmme" en „Vivre sa vie", blük ervan gaf met ambitie naar vorm en toon te zoeken, heeft ook voor .Le mépris' een scenario ge maakt dat niet wüst op het gaan over platgetreden paden. Met zün cameraman Raoul Coutard heeft hij een zeer strak kleurenschema voor ..Le mépris" opgezet. De gehele film werd in een natuurlük décor ge draaid. het blauw van de zee, het rood van het huis en het geel van de zon. Het filmritme zou dat van de nieuwsjournaals bezitten. De kunst matigheid van verlichting en make up heeft Godard waar mogelük ge weerd behalve in het Odyssee-frag ment Achtereenvolgens wordt het drastisch verminderd. In het boek. dat onder de titel „Het spoor der herinnering" zojuist is de Zwarte, Beertjes is verschenen ziet men hoe de journalist-scenarioschrüver UJdt onder de minachtig van zgn vrouw en gaat zoeken naar het moment, dat hun wegen gingen scheiden. In de film zal die minachtig meer we derzijds worden bü de beide huwe lijkspartners. De namen zijn niet Italiaans gebleven. De film moet kennelijk een internationaler allure hebben. Daar wijzen trouwens de op namen in het Engels al op. op de formulieren voor 25 aug. - 1 sept. en 8 sept. 1963 moet het slot van art. 1 van de voorwaarden worden gelezen: „voor het seizoen 1963-64" (officiële rectificatie) felle kleuren en een overdadige verhaal verteld van het standpunt make-up bu de spelers. De 72-jarige i van de schrüver Paul. Camille en de Fritz Lang, door Godard altijd mate- I milde, oude filmregisseur uit „Ik ben te oud 0111 te liegen" Het acteursdebuut van de be roemde regisseur komt laat. Fritz Lang is direct na de eerste we reldoorlog gaan filmen nadat hij oorspronkelijk voor een loopbaan als architect had gekozen. Hij maakte beroemde films als „Ma- buse der Spieier". ,Jtibelungen", ..Liliom", ..Af", Hangmen also die" en twee jaar geleden ,J)ie tausend Augen des dr. Mabuse". bij Göbbels ontboden, die hem de leiding van de Duitse film aan bood. Dezelfde avond vluchtte de regisseur naar Frankrijk. Wellicht is dit debuut ook als een afslui ting van zijn filmcarrière te be schouwen. Lang. die afgezien van zijn onafscheidelijke monocle te genwoordig op een Indiaans op perhoofd lijkt zei onlangs..Ik ben te oud geworden om te lie gen". In de film is hij de milde, wijze regisseur, die met het in zicht van de ouderdom de huwe lijkstragedie bekijkt van de jour nalist en zijn vrouw. Delegatie voor Edinburghfestivai De minister van O., K. en W. heeft dc heren Ton Lutz. mr. Evert Straat en Bert Voeten aangewezen als ge delegeerden voor Nederland voor de „International drama conference", die in het kader van het Edinburgh Festival, aldaar van 2 t/m 7 septem ber zal worden gehouden. (Van onsa Haagse correspondent) De procureur-generaal bij de Hoge Raad te Den Haag, mr. G. E. Langemeijer, is van oordeel dat de voorgenomen uitwijzing van de Amerikaan Carl William Wallace (34) naar de Verenig de Staten niet onrechtmatig is. De procureur-generaal concludeer de gisteren tot verwerping van het cassatieberoep. De Hoge Raad zal op 13 september of zoveel eerder als mogelijk is arrest wjjzen. Reeds geruime tijd vecht de Ameri kaan samen met zijn verdediger, mr. J. H. Smeets. tegen uitwijzing naar de V.S. Wallace heeft in Amsterdam een gevangenisstraf van twee jaar uitge zeten wegens het voorhanden heb- FRITZ LANG Het Britse Royal Shakespeare Theatre heeft verleden jaar ge werkt met een verlies van 474.730 qulden, aldus heeft de i~. iviuaeuiu 111 iMjuci unni uchcci o cc*i- directie bekend gemaakt. De on- t^r. dat de kunstenaar hem kort voor derneminq exploiteert twee thea- zün dood de toezegging heeft gedaan 'c. Hat ««n chamiech nrnraHa r»n *iin ters: de btratrord-on-Avon e Aldwych and Arts in Londen. Na V. Tussenbroeks dood De wereldberoemde poppen van de onlangs op 83-jarige leeftijd overleden kunstenaar Harry van Tussenbroek wajen gisteren de inzet van een vrij langdurige discussie in de Rotterdamse ge meenteraad. Harry van Tussenbroeks nalatenschap staat al sinds zijn over lijden, op 8 april van dit jaar, in de belangstelling door een verschil van interpretatie van zijn op 13 maart 1958 opgestelde testament tussen de erfgenamen en o.m. de directeur van het historisch mu seum in Rotterdam. Zo werd de collectie de inzet van de juridische strijd, waarin de erfgenamen de testamentaire wens van de over ledene de vernietiging van zijn werken willen eerbiedigen. ben van heroïne en marihuana. In de VB. is Wallace schuldig bevonden aan handel In verdovende middelen en dat is dan ook de reden dat hü zich hardnekkig verzet tegen uitwij zing naar dat land. De president van de Haagse recht bank achtte in eerste aanleg de uit- wüzing van Wallace op grond van zün veroordeling in ons land niet on rechtmatig. Het Haags gerechtshof bleek het daarmee eens te zün. Nu zal de Hoge Raad in laatste instan tie moeten oordelen. In zün conclusie zei mr. Lange- meüer de ernstige kritiek die mr» Smeets heeft geoefend op ons vreem delingenrecht. te kunnen onder- schrüven. Maar dat neemt niet weg, dat zelfs bü een modernisering van het vreemdelingenrecht een uitwij zing als de onderhavige niet tegen gehouden kan worden. Dat het uit- wüzingsbevel zou indruisen tegen het verdrag van Rome achtte de procu reur-generaal een onjuiste stelling. Volgens mr. Smeets zou deze uitzet ting geen inbreuk op het privéleven zün, waarin geen enkele Nederlandse wet voorziet. Naar het oordeel van de procureur- generaal kan echter aan het begrip ..privéleven" een niet zo ruime inter pretatie worden gegeven dat deze ultwüzing eronder valt. Volgens de procureur-generaal heeft Wallace voldoende mogelükheden gehad om I een ander land aan te wüzen, dat hem zou willen opnemen. Voorts concludeerde de procureur - 1 generaal tot niet-ontvankelük-ver- klaring van het cassatieberoep, inge steld tegen de raadkamer-beslissing van de Rotterdamse rechtbank op een verzoek tot directe invrüheids- j stelling van Wallace omdat hü on- I rechtmatig zou worden vastgehouden I in het Huis van Bewaring in Rotter- dam. Wallace verblüft daar sinds no vember '62 als ongewenste vreemde ling. De rechtbank verklaarde zich onbevoegd en dat achtte de procu reur-generaal juist. ADVERTENTIE De directeur van het Historisch Museum in Rotterdam beweert ech- Lord Avon (de voormalige sir An thony Eden», van het Royal Shake speare Theatre, die tot president is herkozen, wees op de toename van het tekort, dat in voorgaande Jaren 383.770 gulden bedroeg en zei dat al het werk en de artistieke pogingen van het Shakespeare Theatre gevaar zal lopen, tenzij de financiële pro blemen binnen anderhalf jaar tüd kunnen worden opgelost. Voorbeeld run Spaanse grandezza dat. een chemisch procédé op zün poppen zou mogen worden toegepast, zodat deze voor de gemeenschap be waard zouden bhjven. Op grond van die toezegging liet het Rotterdamse gemeentebestuur enige tüd geleden conservatoir beslag leggen op de col lectie. Het beslag geschiedde toen de poppen al onderweg waren naar het destructiebedrüf. Enige dagen geleden echter bleek uit de beantwoording van vragen, ge steld door het CHU-raadslid dr F. J. Krop. dat B. en W. van Rotter dam plotseling de mening dat het testament van wylen Harry van Tus senbroek voor wat betreft zijn pop pen de laatste wens niet is, had la- 1 ten varen. In een vergadering van de commissie van toezicht op het His torisch Museum was men eerder unaniem van oordeel geweest, dat zonodig door een proces getracht zou '«li ut piuvtuuit littit gttii moeten worden de collectie te red- a]dUS burgemeester Van Walsum. Hü vroeg zich tenslotte af. de door de erflater getroffen beschik kingen, De houding van B. en W. is terneer onverklaarbaar, omdat des- tüds, na inwinning van juridische adviezen, de commissie van toezicht do hoge kosten die verbonden zün aan een procedure verantwoord heeft geacht", aldus de heer Krop. Het raadslid kwam tenslotte met een mo tie. waarin hü de raad verzocht als zün mening uit te spreken, dat het begonnen proces niet eerder zal wor den beëindigd, alvorens een defini tieve gerechtelüke uitspraak is* ver kregen. Burgemeester Van Walsum onthul de vervolgens, dat het college van B. en W. reeds opdracht heeft gege ven tot royement van de procedure. Hü voegde er echter aan toe. dat nog niet bekend is of aan deze op dracht al uitvoering is gegeven. ..De erfgenamen van w(jlen de heer Van Tussenbroek hebben een andere visie op de zaak. Bovendien staan wü in het proces vrü zwak. Een voortzet ting van de procedure heeft geen (Van onze kunstredactie» .Moravia* i De dansers en danseressen van ..Fiesta Gitana" hebben hun succesvolle tournee door Neder land besloten met een optreden in het Noordwijkse Huis ter Maar Godard had al sinds lan, Evenais jn Amsterdam. Rotterdam en Scheveningen het geval was, verwekte dit Spaanse een grote bewondering voor de Ita liaanse romancier Alberto Moravia, naar wiens boek „Le mépris" wordt gemaakt. Deze kleurenfilm in techi- v rama trok hem dus wel aan. Moravia had trouwens tijdens de filmbespre- kingen laten blijken de jonge Frans- 3® man tot de grote talenten in de filmwereld te rekenen. Een goede samenwerking leek aldus verzekerd. Trouwens Godard had voor zijn om werking van de romanstof alle vrü- heid. Moravia vinöt daarvan: „Men kan niet van een filmregisseur ver langen dat hü een boek respecteert. Wel dat hü een goede film maakt". „Le mépris" vertelt het verhaal van een Frangaise, Camille. die tüdens een vakantie In Rome een scenario-schrüver ontmoet met wie zij trouwt en zich in de Italiaanse hoofdstad vestigt. Brigitte Bardot en Michel Piccoli staan in deze rollen tegenover elkaar. Het huwelük wordt geen succes door de tegengestelde haturen van het tweetal. Zü is pas sief, ernstig en zelfs vaak afwezig, hij een bron van activiteit. Zü ver- f tndert plotseling in een furie, niet op psychologische gronden maar uit vrouwelüke onberedeneerdheid. Ei groeit een verachting voor haar echtgenoot op louter fysieke gron den. Deze huwelükstragedie speelt in Rome en Capri. I Dat Brigitte Bardot de vol van I Camille speelt betekent dat. zü is terug gekomen op het besluit zich enkele Jaren terug te trekken. Jack Palance. de lange Amerikaanse ac teur, speelt de rol van filmprodu cer, Fritz Lang vertolkt in het ver haal onder zün eigen naam een regisseur, die de „Odyssee" aan het verfilmen is. Wie nu denkt daarmee een mooi kükje in de filmkeuken tangeboden te krügen vergist zich, gezelschap in de plaats stormen van bloemenbad- enthousias- delük mogelük inzicht te geven van de flamenco, een vorm van Andalu- sische volkszang, dans en muziek, volledig geslaagd Een maand lang traden zij voor volle zalen op. Over de prestaties van dit ensemble is genoeg geschreven. Wat deze zigeuners in danstech nisch opzicht en ook op het gebied van de choreografie laten zien grenst aan het ongelofelüke. Verlei delijk en vurig bewegen de danseres- den. In een Interpellatie gistermiddag zei de heer Krop verbaasd te zün, I dat ondanks de unanieme goedkeu- I ring van de commissie van toezicht op het Historisch Museum B. en W. overstag zün gegaan. „Het gaat hier niet om de rechtsgeldigheid van het testament, naar om de bedoeling, dn sen zich voort, nu eens langzaam dan formulering en de interpretatie van weer wild. Over een zeldzame graad 1 van perfectie wat lichaamsbeheer- sing betreft, beschikt de flamenco danser Antonio el Camborio. geboren uit de familie van de Los Camborios. een oude en beroemde zigeunerfami lie. Hü danst op een wilde manier en improviseert iedere keer opnieuw. Kortom, hü is één van de beste ver tegenwoordigers van de flamenco. Het „feest der zigeuners", dat in Noordwljk tot ver na het midder- nachtelijk uur duurde, behoort helaas weer tot het verleden. Het is zeker voor herhaling vatbaar! Het feest der zigeuners in volle gang. (Foto L.D./Holvast Krachtig Engels protest hij CUBA De Britse regering heeft bü de Cu baanse regering krachtig geprotes teerd tegen de inval van Cubaanse strüdkrachten op een der Bahama- eHanden op 13 dezer, vanwaar zü negentien Cubaanse vluchtelingen ontvoerden. De Britse regering eist verontschuldigingen voor deze schen ding van Brits grondgebied, de be lofte dat dercelüke Invallen niet meer zullen plaats hebben en terugzending der door de Cubanen gevangen ge nomen vluchtelingen naar de Baha ma-eilanden. Begrijpelijk als men weet. dat het hier om een zeldzaam artis- i tiek evenement ging. Een evene- j ment, dat geheel in het teken I stond van grandezza en trillend temperament. De groep, die uit individuele solo-artiesten be stond zij waren speciaal voor j deze tournee bijeengebracht is j vandaag naar Spanje terugge keerd. De artiesten zijn in hun streven het Nederlandse publiek een zo dui- In Suriname Eis vijf maanden teeeii nationalisten o De officier van Justitie heeft in het proces tegen de beklaagden Uiterloo en Ravales 5 maanden gevangenis straf geëist waarvan 3 maanden voorwaardehjk. Uiterloo en Ravales staan terecht wegens het uitgeven van een op ruiend communiqué. ABVG wil regeling ploegendienst in bakkersbedrijf De bü het NVV aangesloten Alge mene Bedrüfsbond Voedings- en Ge notmiddelen (ABVG) acht het wen- selük algemene regelen omtrent het werken in ploegen in het bakkersbe drijf vast te leggen in de nieuwe CAO, waarover medio september de onderhandelingen zullen beginnen. In het georganiseerd overleg bak- kersbedrüf zün hierover reeds oriën terende besprekingen gehouden, zo bhjkt uit een publikatie in het bondsorgaan van de ABVG. Totnutoe worden per bedrüf de werktüdregeling en de beloning voor het werken in ploegen geregeld, waarbij wel enige uniformiteit in acht. wordt genomen. Doch de ABVG meent dat daardoor een landelüke regeling niet overbodig is. Het wer ken in ploegen veroorzaakt volgens de NVV-bond voor heel wat bakkers- bedrüven puzzels. Het formeren van ploegen, die uit sluitend in de bakkerü werken, brengt volgens de ABVG veelal de noodzaak mee de bezorgwüken te reorganiseren. Het aantrekken van voldoende personeel voor de binnen dienst wordt evenwel bemoeilijkt door de personeelsschaarste. Daar door mankeert er volgens de ABVG weieens wat aan de aangevraagde vergunningen voor ploegendiensten. Deze bond acht daarom het vastleg gen van algemene regelen wenselijk. Na een inwerktüd zal een bakkers bedrijf zich volgens de NW-bond aan deze regels moeten houden. Politie neemt elf 1 17-jarige jongens in opleiding (Van onze Haagse oorrespondent) j Elf jongens van zeventien Jaar zul len op maandag 2 september bü de 1 Haagse politie in opleiding komen voor adspirant-agent. Dit is het eer- ste resultaat van de grootscheepse I wervingscampagne die dit voorjaar door het ministerie van Binnenland se Zaken is gehouden onder mulo- scholieren, nadat de minimum-leef- tüd van een adspirant-agent vorig jaar was verlaagd van 23 tot 17 jaar. Deze maatregel werd genomen om hec. politie-ambt ook „in de markt" te brengen voor jeugdige mulo-gedi plomeerden. Voorheen gingen moge- I lüke kandidaten voor het politievak verloren, omdat zü vóór hun 23ste al een andere levensrichting hadden gekozen. Het is de bedoeling de elf jongelui aan de Haagse politleschoo op te lei den in een afzonderlüke klas, ge- De 58-jarige chef-monteur G. W. scheiden dus van de overige, veel l*ii&hiiiK ïk 1 rx Hprtqpifx oudere asDiranten. Het i« mA^pu- waarom het juist Rotterdam moet zün, dat voor deze zaak moet opko men. De meningen in de raad zelf wa ren verdeeld. Men was het er wel over eens. dat een laatste wil geëer biedigd dient te worden. Velen vonden met burgemeester Van Walsum. dat Rotterdam vrü zwak staat, indien het proces wordt voortgezet. Het KVP-raadslid mr. J. J. M. Kauling-Freks gaf via een an der voorstel in overweging de op dracht tot royement van de pro cedure op te schorten in afwachting van een beslissing van de raad. Dit voorstel werd met 16 tegen 15 stem men aanvaard. Door deze gang van zaken blijft het conservatoir beslag, indien al thans nog geen uitvoering is gegeven aan de opdracht tot royement van de procedure, op de poppencollectie ge handhaafd. De werken zün onderge bracht in de Toneelschool in Am sterdam. Ook zal. mits de raad niet tot een andere beslissing komt. de rechtbank in Amsterdam de volgen de maand doorgaan met het horen van getuigen in deze procedure. waarmee in juli jl. werd begonnen. I Het blüft evenwel de vraag, of Harry van Tussenbroeks kostbare en kwets bare nalatenschap zolang nog de tand des tijds zal kunnen doorstaan. Advertentie Koop elke weck een GRAMMOFOONPLAAT bij HAARLEMMERSTRAAT 55 t.O. Re* TEL. 20593 - LEIDEN of koop er twee. Leushuis is gistermiddag in Hengelo door elektrische stroom gedood. Het ongeluk gebeurde in een on- derstation van de IJsselcentrale. Enige monteurs verrichtten er werk- zaamheden. Door nog onopgehelderde oorzaak ls een schakelaar overge haald. Daardoor kwam een kabel waarmee Leushuis bezig was, onder stroom te staan. Hij kwam onder een i spanning van 10.000 volt te staan en i was op slag dood. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. oudere aspiranten. Het is mogelük dat de cursus nog met enige kandi daten wordt uitgebreid; er zün nog drie sollicitaties in behandeling. De Jeugdige aspiranten zullen een voorbeeld hebben aan twee voorgan gers. één van negentien en eén van achttien jaar die als zoon van een politieman reeds onmiddellük na de leeftijdsverlaging aan hun opleiding begonnen. Deze jongelui zün juist dezer dagen voor het eerst in uni form op straat verschenen C

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5