oodweer boven ons land treft „vakantiegebieden" Israel wil vergadering van de Veiligheidsraad Twee kleine jongetjes in vijver verdronken s Moskee ingestort: X10 doden Syrië aangeklaagd wegens agressie VERKOPER of VERKOOPSTER Water halve meter hoog in Barneveld Staat van beleg in heel Zuid-Vietnam INDHOOS IN TILBURG ZUIGDAKEN VAN HUIZEN Soldaat onder pantserwagen Jongen valt onder trein Echtpaar hij autobotsing omgekomen rttvs 'WEERBERICHT Verbindingen met Singapore sinds hedenoehtend verbroken Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1963 No. 31039 EIDSCH DAGBLAD jcteur: E. A. E. van Dishoeck rfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 vrijwel stilgelegd. Op de kampeerter reinen in zuid-Limburg vlogen tien tallen tenten door windstoten de lucht in. Voor velen betekende dit het eind van hun vakantie Ook in Zuid-Holland, met name in Rotterdam, Oud-Beijerland en Dordt, was de regenval overvloedig Bliksem in trom In Rotterdam werd gisteravond om half tien op de Spoorsingel een tram wagen van lijn 22 door de bliksem getroffen. De motor begon te roken, het licht viel uit en de tram stopte. Van de tien passagiers in het rijtuig werd niemand gewond. Het bleek, dat drie van de vier motorgroepen defect waren. De tram kon later op eigen kracht langzaam naar de remise rijden. Israëlische en Syrische strijdkrachten zijn gisteren te land en in de lucht met elkaar slaags geweest. Dit was voor Israël aan- leiding om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad te vragen. Op het secretariaat-generaal van de V.N. in New York verwacht men, dat de raad morgen of vrijdag zal bijeenkomen om de Israëlische klacht over „Syrische agressie" te bespreken. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buiten landse Zaken noemde de toestand aan de grens met Syrië gister avond „buitengewoon ernstig en een wezenlijk gevaar voor de vrede". Gevechten te land en in lucht Tevoren had Israël laten weten, dat zjjn straaljagers van het Franse type Mirage Syrische toestelen van het Russische type Mig-17 bjj het Meer van Galilea uit het Israëlische luchtruim hadden verdreven. Volgens deze versie was één Mig geraakt. Het toestel had men ln duikvlucht naar beneden zien komen op Syrisch ge bied. Van Syrische zijde werd gezegd, dat een Israëlisch toestel Is neerge schoten. Israël en Syrië maakten beide ook melding van schietpartijen in het ge bied van de Hoelah-vallei. Een Syrische militaire woordvoer der zei over de Hoelah-vallei, dat vijftien Israëlische pantserwagens het vuur hadden geopend op Syrische posten bij Dardara. Deze posten had den echter de aanval tot staan ge bracht. Van Israëlische zijde werd gemeld, dat Syrische posten hadden geschoten op tractors en andere voertuigen op Israëlisch gebied. Dit vuur was beantwoord. Van slachtof fers werd geen melding gemaakt. Bij het invallen van de nacht werden de twee partijen tot een staken van het vuren bewogen, nadat eerdere pogin gen van militaire waarnemers van de VN niet tot resultaat hadden geleid. Het Israëlische kabinet nam het besluit om Syrië voor de Veiligheids raad aan te klagen nadat het in een spoedvergadering bijeen was geko men om te spreken over een incident, waarbij Syrische militairen twee Jonge Israëliërs bij een nachtelijke aanval hadden gedood. Het Israëlische besluit wordt door waarnemers in Tel Aviv gezien als dag afwachten. Op dit kampeer terrein kwamen de klompen uit stekend van pas. Bij het oefenterrein bjj Havelte (in de omgeving van Steenwjjker- wold) is gisteravond een dienst plichtige soldaat om het leven ge komen, toen het gepantserde voer tuig waarin hjj zat van de weg raak te en kantelde. Het is de ongehuwde soldaat A. J. Thijs uit Klundert. In het gepantserde voertuig (een YP 408, het door DAF vervaardigde legervoertuig waarmee een deel van de parate troepen in de toekomst wordt uitgerust) zaten acht soldaten van de demonstratiecompagnie van de infanterieschool in Harderwijk. De YP 408 raakte van de weg af en kantelde via de berm in een zand- afgraving. Soldaat Thijs kwam onder de wagen terecht en was vrijwel on middellijk dood. Niet ernstig gewond werd de 19- jarige dienstplichtige soldaat D. Ploeg uit Overveen. Hij liep verschei dene beenwonden op. Hij is opgeno men in het Diaconessenziekenhuis in Meppel. Twee andere inzittenden kregen wat water binnen. In de zandafgraving stond namelijk een halve meter water ten gevolge van de overvloedige regenval van de laatste dagen. Deze militairen zijn opgenomen in het ziekenzaaltje van de legerplaats Steenwijkerwold. een aanwijzing, dat premier Levi Es- jkol eerst alle vreedzame middelen te baat wil nemen om een einde te ma ken aan het conflict. De moeilijkhe den aan de Israëlisch-Syrische grens werden acuut, toen op 13 juli een boot met drie Israëliërs en drie Bel gen op het Meer van Galilea door Syrische militairen werd aangehou den, hoewel het meer geheel onder Israëlische soevereiniteit valt. De drie Belgen werden spoedig vrijgelaten, maar de Israëlische burgers worden nog gevangen gehouden. Nadien wer den herhaaldelijk Israëlische land bouwers in de Hoelah-vallei van Syrische zijde beschoten. Chroesjtsjow is in Belgrado aangekomen voor een korte va kantie. waarin hij ook besprekin gen zal voeren. Wij zien hem hier met zijn gastheer Tito bij het inspecteren van de erewacht op het vliegveld van Belgrado. (Van onze Rotterdamse correspondent) In Rotterdam-Zuid is gisteren de zevenjarige Jan Coenradi door een goederentrein overreden en gedood. De trein, die bestond uit een locomo tief en negen wagons, reed langzaam in de richting van de Brede Hilledijk, toen de jongen op de achtste wagon klom. Hij viel er af en werd eerst door de wielen van deze wagon ge raakt en daarna door die van de laatste. Het slachtoffertje overleed op weg naar het ziekenhuis. Boren en scholieren hielpen zoeken Twee kleine jongetjes rijn gistermiddag verdronken in een vijvertje bij een bungalow te Hellendoorn. Om kwart over vier werden zij gevonden, nadat uren naar de kleuters was ge- zocht. Om half elf 's ochtends gingen Henk Ronhaar, die vandaag drie jaar zou zijn geworden, en zijn enkele maanden jongere vriendje Rein Tempert met een autoped van huis. Om kwart over twaalf werden zij nog gezien achter hotel Bergzicht, dicht bij huis. Nadien kon men de kleuters nergens meer vinden, alleen de auto ped lag achter het hotel. Eerst gingen familieleden zoeken, maar daarna ook buren en steeds meer mensen uit het dorp. De hele omgeving, met inbegrip van de uit gestrekte Hellendoornse Berg, werd afgespeurd. Ook enkele klassen scho lieren werden ingeschakeld. Tenslotte riep de Hellendoornse politie de hulp in van een agent met I een speurhond. Het spoor liep toen 1 over een perceel bouwland tussen hotel Bergzicht en een bungalow naar een kleine vijver, waarin beide jongetjes inderdaad werden gevon den. Voor de ogen van zijn vader is gisteren in de Waalhaven te Rotter- dam de 14-jarige Dirk Verburg uit Jaarsveld verdronken. Omdat het j vakantie was, mocht de jongen zijn j vader helpen die binnenvaartschip- per is. Bü het oversteken van de Waalhaven gleed Dirk in de gang- I boord uit en viel hij overboord. De jongen, die wel kon zwemmen, is De 60-jarige heer H. Hoogewoud en zijn 62-jarige echtgenote uit Am sterdam zijn gistermiddag op slag gedood toen zy op de rijksweg 5 tus sen Amsterdam en Haarlem onder Halfweg met hun personenauto fron taal tegen een met zand geladen vrachtwagen botsten. De heer Hoogewoud reed in de I richting Haarlem. Op het gedeelte 1 waar de weg Amsterdam-Haarlem drie rijbanen telt, passeerde het echt paar twee naast elkaar rijdende auto's. Hun wagen kwam daarbij op de linkerrijbaan, Juist op het mo ment dat uit de richting Haarlem de zandauto naderde. Met een vaart van ongeveer 80 km per uur botste de personenauto tegen de zandwagen De rijkspolitie te Halfweg (tel. nr. 029074266) verzoekt getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbin ding te stellen. waarschijnlijk omlaag getrokken doordat zijn laarzen volliepen met water. Zijn vader kan niet zwem men. In de Damsluis op de grens van Appelscha met Smilde is de 4- jarige Andries Mesken verdronken. Na geruime tijd dreggen kon men de jongen op het droge trekken. Kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. Het 14-jarige Utrechtse meisje Hedy Marlenne van der Lee is gis teravond in de overdekte zwemin richting „Ozebi" te Utrecht verdron ken. Bij de sluiting zag men het meisje op de bodem liggen. Onmid dellijk werd het kind naar het be ademingscentrum van het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Pogingen om de levensgeesten op te wekken hadden evenwel geen resultaat meer. GEVRAAGD voor zo spoedig mogelijk een goede Aanmelden: BREESTR. 123. FOTO-CINÊ WOLFSLAG N.Y. LEIDEN. Uit het Leidsch Dagblad van 21 Aug. 1863: Een photografist te Lyon, de heer Warner is op het denkbeeld gekomen om met behulp van het collodion de photographie te vervaardi gen van het oog eener koe, nadat het dier geslagt was Het netvlies gaf een getrou we afbeelding der slagt- plaats. Een nieuw middel misschien ook om moorde naars op te sporen? AdvertentieHoll. Spoor- i weg. Goedkoope volkstrein van s HageLeidenHaar lemA'dam op 27 Aug. a s Prijs voor heen en terug één gulden. Een noodweer woedde gisteren juist boven die delen van ons nd die het meest in trek zijn bij de vakantiegangers. Limburg, foord-Brabant, de Veluwe, Twente en de Achterhoek werden eteisterd door windhozen en zware buien. Voor honderden kam- eerders waren dit letterlijk de laatste druppels die de emmer eden overlopen: zij pakten hun verregende en verwaaide spullen ij elkaar en trokken huistoe Boven Apeldoorn woedde een hevig onweer, dat gepaard ging met een wolkbreuk. Een boerderij en een schuur werden door de bliksem ge troffen en brandden af. j Barneveld kwam volkomen blank te staan na een onweersbui. Windhozen richtten voor duizenden guldens schade aan in Tilburg, midden-Limburg en Winterswijk. Het noodweer, dat in Apel- oorn en omgeving heeft huisge- Duden, heeft de Apeldoornse randweer 55 keer genoodzaakt it te rukken om kelders leeg te junpen. Bovendien moesten ee branden als gevolg van ikseminslag worden geblust. Demonstratie bij NAVO-taptoe: geen schadevergoeding B. en W. van Amsterdam vinden at er geen aanleiding bestaat voor iet toekennen van schadevergoe-, ing aan de vier personen, die ver- •ondingen opliepen tijdens de de- instratie bij de NAVO-taptoe in Olympisch Stadion op 5 juli. In van deze vier gevallen zijn gdurige of eventueel blijvende ivolgen van de verwondingen te irwachten. Dit merken B. en W. ojn. op naar leiding van schriftelijke vragen i het CPN-raadslid A. A. Verhey in het college hierover alsmede •r het optreden der politie. Daar- ir, aldus B. en W., is een onder- fk gaande dat zich mede uitstrekt de wijze waarop de organisatoren die demonstratie (gericht tegen Ijieelneming van een Portugese mili- Mire kapel aan de taptoe) deze lebben voorbereid. Honderdentien personen zijn fïisteravond om het leven ge komen toen een moskee in Jeot- pal, op 135 kilometer ten zuid westen van Nagpoer in India mstortte; 92 lichamen werden kit het puin van de moskee ge kaald. Achttien mensen stierven 4|)p weg naar het ziekenhuis. Er glijn 68 ernstig gewondem Van driehonderd mensen, die tij dens de instorting in de moskee zijn er slechts honderd «Ongedeerd of met lichte ver- jWondingen ontkomen. NA REGEN WEER REGEN Het KNMI verwacht van héden- ot morgenavond: Vanavond en vannacht plaatselijk nkele buien, morgen na enkele op- Jaringen van het westen uit opnieuw egen. Krachtige tot matige weste- i Ijke wind. krimpend naar zuid. Over iet algemeen weinig verandering in emperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Morgen aanvankelijk nog opklarin- en later meer bewolking met tegen e avond regen. Tijdelijk afnemende find tussen zuid en zuidwest. Koel, emperaturen van 16 k 17 graden. Temperatuur zeewater: 17 graden. Vooruitzichten: depressie ten wes- en van Ierland bereikt morgenavond fle Noordzee met opnieuw onbesten dig en te koel strandweer. 22 augustus 1963 Zon op: 05.33 uur; onder: 19.52 uur. Waan op: 08.48 uur; onder: 21.27 uur. Hoogwater ln Katwijk: 5.07 en 17.33 uur; laagwater te 1.06 en 13.18 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De wolkbreuk veroorzaakte overal ln de stad overstromingen. In de hoofdstraten zag men talrijke winke liers op blote voeten en met opge stroopte broekspijpen hun winkels uitdweilen. Op vele plaatsen was het niet meer mogelijk de straat over te steken en daarbij „alleen maar" natte voeten te krijgen. Zo droegen op het Sophiaplein chauffeurs van de Veluwse Autobusdienst de vrou welijke passagiers naar de wacht kamer. Nog hoger kwam het water te staan in Barneveld. Om half vier 's mid dags ontlastte zich boven het dorp een onweersbui, die de straten in beken veranderde. In een van de voornaamste straten, de Jan van Schaffelaarstraat, stond het water een halve meter hoog! Verscheidene winkels liepen onder. Daken van huizen De grootste vernielingen richtte de storm in Tilburg aan. Aan de Ring baan Oost werden daken van huizen gerukt, talrijke bomen in straten en plantsoenen werden ontworteld en tientallen televisie-antennes sneuvel den. Van het westen uit trok de storm een spoor van vernieling over het centrum van de stad. In het oostelijk stadsgedeelte bereikte de windhoos zijn grootste zuigkracht. Bomen knapten als rietjes af. Tal van rui ten knapten. Dakpannen dwarrelden overal naar beneden. Ter hoogte van de Oisterwijkse Baan veegde de storm een plantsoen volkomen kaal, terwijl aan de over zijde van de weg een dak van een flatgebouw de lucht in ging. Van dit dak werd slechts een derde gedeelte teruggevonden: de rest Ls vermoede lijk in het water van de Piushaven terechtgekomen. Door het noodweer waren slechts weinig mensen op straat. Daaraan is het vermoedelijk te danken, dat slechts één persoon (niet ernstig) is gewond; een chauffeur van een vrachtauto, wiens wagen door de storm onverwachts op drift raakte en tegen een muur botste. Ook rond Winterswijk heeft een windhoos vernielingen aangericht .In de buurtschap Woold werd de ach terzijde van een boerderij ingedrukt. In Brinkheurne woeien drie grote kippenhokken in elkaar. De lucht in Het verkeer in midden-Limburg werd door het neerplenzende water Leger zorgt voor de veiligheid De Zuidvietnamese regering heeft vandaag voor het gehele land de staat van beleg afge kondigd, aldus een bericht van Radio-Saigon. De politie heeft de grootste boeddhistische pa gode van Saigon omstreeks mid dernacht bezet. Daarbij zou geschoten zijn en zouden slachtoffers zijn gevallen. In de Xa Loi-pagode hielden meer dan 10.000 boeddhisten drie da gen geleden een hongerstaking uit protest teqen achteruitzet ting van het Boeddhisme door president Ngo Dinh-Djems rooms-katholieke regering. Vol gens onbevestigde berichten hebben regeringstroepen ook de Toe Dam-pagode in de stad Hué, 640 kilometer ten noorden van Saigon, bezet waar verle den week een vijfde monnik zelfmoord pleegde door zichzelf in brand te steken. Over Radio Saigon werd voorts omgeroepen, dat het Zuidvietnamese leger zorg draagt voor de openbare veiligheid en dat alle openbare bij eenkomsten die deze veiligheid in ge vaar brengen, verboden zijn. Alle ver bindingsfaciliteiten zijn onder toe zicht van het leger gesteld. Er mo gen geen publikaties worden gedaan die „schadelijk voor de openbare vei ligheid" zijn. De uitzending van Radio-Saigon werd aangekondigd als „de stem van het leger van de republiek Vietnam". De verbindingen tussen Saigon en Singapore zijn sinds hedenmorgen verbroken. De twee pagodes, die door de Zuidvietnamese regeringstroepen zijn bezet, zijn de voornaamste cen tra van waaruit de actie van de boeddhisten werd geleid. Volgens Radio-Saigon hebben militairen en politie ?en derde pagode doorzocht. Bij de bezetting van de pagode in Hué zijn onder de regeringstroepen negen gewonden gevallen van wie er vijf ernstig aan toe zijn. Monniken en boeddhistische burgers hadden de militairen met stenen en knuppels aangevallen. De toestand in Hué was overigens normaal, aldus Radio- Saigon. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag meegedeeld, dat het de ontwikkeling in Zuid-Vietnam met grote aandacht volgt. Het wil echter nog geen com mentaar op de gebeurtenissen geven, daar de berichten die daarover wor den ontvangen zeer verward en met elkaar in tegenspraak zijn. In de reisplannen van Henry Cabot Lodge, de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam. die momenteel op weg is naar Saigon, zou geen veran dering zyn gekomen. De regen blijft maar plensen op de vakantieoorden, waar velen met wanhoop de volgende

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1