Vandaag weer uitgebreide razzia van Britse politie Onrust onder arbeiders Amsterdamse werven DAKREPARATIE CAMERA'S Weduwe gaf nuttige aanwijzingen ,maar vreesde vergelding Weer zelfmoord van monnik in Vietnam Dr. G. vd. Wal in KLM-directie OBER Zelfbestuur yoor Transkei in oktober Succes voor Schroder iu Engeland ZWART WEERBERICHT Iu totaal reeds 5 gevallen: vier monniken en een non PRINS NAAR AFRIKA Koppelbazen sturen C.A.O. in de war STAKING ANTW OORD OP ONGELIJKE BELONING .S. lanceren nog dit jaar betere weer-satelliet Tweeling met politie slaags Cubaanse mensenroof op Anguilla Ondergrondse kern-explosie Joeloe uit zijn functie ontheven (Stic/ QfyfrMBDl Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1963 LEIDSCH - No. 31035 DAGBLAD pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Thames' bereikt tanker ,Crinis' De sleepboot ..Thames" van L Smit en Co heeft gistermiddag de 40.000 tons dw Liberiaanse tanker „Crinis" bereikt, die dicht onder de kust van Oman stuurloos ronddreef in de Arabische Zee. nadat zij maan dag haar schroef had verloren. De Nederlandse zeesleper zal het schip naar Bombay brengen. (Van onze correspondent in Londen) Drie mannen en twee vrouwen zijn gisteravond formeel in arrest gesteld wegens hun aandeel in de grootste treinroof aller tijden, die een bende van naar schatting twintig man precies een week geleden een buit van f. 26 miljoen opbracht. Na een ver hoor, dat bijna 18 uur in beslag heeft genomen, hebben de politie autoriteiten zoveel bezwarende verklaringen genoteerd, dat de vijf vandaag in Aylesbury formeel in staat van beschuldiging zijn gesteld. naamd, van wie zij een garage wilden huren, vertrouwde hen niet omdat zij „zulke onbetrouwbare gezichten had den". Zij waarschuwde de politie, die beide mannen' binnen enkele minu ten op het spoor was. Er volgde een vechtpartij, maar tenslotte moesten de twee verdachten in de politieman nen hun meerdere erkennen. Eerder op de dag had de politie, na een tip van een onderwereldfi guur, een inval gedaan in twee wo ningen in noord-Londen, waar men mevr. Boal en de bloemist Pilgrim met diens vrouw ter ondervraging meenam, die verdacht worden van heling. In het huis van de bloemist vond men een bedrag van 35.000 pond (f. 350.000), maar in één van de twee wagens, die de twee mannen in Bour nemouth in een garage kwijt wilden, vond men nog eens 65.000 pond (f. 650.000), waardoor dus reeds f. 1 miljoen van de buit achterhaald is. Men deed nog een belangrijke ont dekking: vlak bü de boerderij in Oakjey, waar de bende tijdelijk ver bleef. heeft men een klein stenen ge bouwtje gevonden. Dit heeft de ben deleden tot vluehtplaats gediend, nadat zij zich in de boerderij ont dekt zagen. Naar aanleiding van en kele bekentenissen van de gearres teerden had de politie voor vandaag In totaal vijf arrestaties William Boal, een 47-jarige instru mentmaker en Roger John Cowdery werden gisterochtend in hechtenis genomen. Een vrouw in Bourne mouth, de 67-jarige Ethel Clark ge- De Zuidafrikaanse regering zal In oktober het burgerlijk bestuur over Transkei overdragen aan de bevol king van dat gebied. In november worden, in overeenstemming met de Zuidafrikaanse politiek voor geschei den ontwikkeling van de negerbevol king, verkiezingen voor een eigen «gering gehouden. Dit heeft de Zuid- jfrikaanse minister voor het Bantoe- j bestuur, De Wet Nel, gisteravond tot een studentenafdeling van de Natio nale Partij in Stellenbosch gezegd. Gedurende de opleiding van de Afrikanen tot hoofden van de depar tementen zullen deze posten worden vervuld door blanken. Transkei zal de eerste geheel door negers bewoon de „Bantoestan" worden. (Van onze correspondent in Londen) De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Gerhard Schro der, heeft gisteren Londen verlaten met de wetenschap, dat de betrek kingen tussen zijn land en Engeland in de komende tijd verstevigd zal worden. Met zijn Britse collega. Lord Home, maakte hij de afspraak, dat beide regeringen in de toekomst ge regeld onderling contact over belang rijke kwesties zullen hebben. Lord Home zal zijn tegenbezoek aan Bonn in de herfst maken. In Londen hebben Schroder en Home o.a. gesproken over het kernstop- verdrag. De Westduitse minister heeft daarbij de verzekering gekre gen, dat de Britse houding tegenover Oost-Duitsland niet zal veranderen. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 VEEL WIND Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vanavond en vannacht regen, morgen overdag wisselende bewol- I king met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind, aanvankelijk zuidoostelijk, maar morgen overdag uit westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERW ACHTING Depressie niet ver van Londen, passeert ons morgenochtend. Regen gevolgd door opklaringen en een krachtge naar noordwest ruimende wind. Te koel; in de middag 16 17 graden; zeewater 17 graden. Vooruitzichten: weekeinde met op klaringen, maar nog wisselvallig en te koel strandweer. 17 AUGUSTUS Zon op; 5.25 uur; onder: 20 02 uur. Maan op: 2.54 uur; onder: 19.22 u. Hoogwater te Katwijk te 1.32 en 14.04 uur. Laagwater te 9.42 en 22.09 uur. Dit aummei bestaat uit 12 pagina's Toestand in Hue zeer gespannen Een 71-jarige boeddhistische mon nik heeft zich vanochtend voor het aanbreken van de dag in het 640 j kilometer ten noorden van Saigon I gelegen Hué met benzine overgoten en in brand gestoken. De zelfmoord vond plaats in de tuin van de voor naamste pagode ter plaatse. De Zuidvietnamese regering heeft on verwijld een uitgaansverbod voor de tiid van 24 uur in Hué afgekondigd. I Militairen hebben eert kordon om de nagode getrokken. Zij bezetten voorts de sleutclpunten in de stad. I In totaal hebben nu vier monniken en één non in de afgelopen twee j maanden zelfmoord gepleegd uit pro- j test tegen de politiek der Zuidvietna- mese regering onder president Diem, i die zelf r.-k. anti boeddhistisch zou zijn. Dit, was de derde zelfmoord j in <*eze week. I Waarnemers in Saigon menen, dat de toestand in Hué zeer gespannen j is daar de overwegend uit boeddhis- I ten bestaande bevolking opstandig is gezind. De hogepriester der Zuidvietname- se boeddhisten heeft zijn gelovigen i in een open brief aanbevolen in hun strijd voor godsdienstige gelijkstel ling slechts in uiterste noodzaak tot zelfverbranding over te gaan. Hij prees de drie priesters die dit offer I brachten als „lichtende voorbeelden", maar waarschuwde tegen „overhaas- I te" navolging. Twee mannen van Scotland Yard bij een van de auto's, die in beslag genomen zijn na arres taties in verband met de grote treinroof. een uitgebreide razzia op het pro gramma staan. Intussen is mevr. Clark gisteren in een gesloten auto, die met grote snelheid door de straten van Bour nemouth reed. naar elders vertrok ken. Zij woonde alleen in haar huis en vreest vergelding van de bende leden. die nog op vrije voeten zijn. Rechercheurs hielpen de oude dame bij haar plotseling vertrek. Volgens de politie is mevr. Clark naar „ken nissen" vertrokken. Prins Bernhard is vandaag, verge zeld van zijn adjudant, kolonel C C. Geertsema, per vliegtuig uit Italië naar Beetjsjoeanaland vertrokken. Als president van het „World Wildlife Fund" zal de Prins zich op de hoogte stellen van de natuurbe schermingsproblemen in Beetsjoea- naland. dat één van de rijkst overge bleven natuurgebieden is in Afrika. De Prins wordt midden september in ons land terugverwacht. (Van onze Amsterdamse verslaggever) Een systeem volgens hetwelk losse arbeiders in een weekeinde werken evenveel verdienen als vaste arbeiders in een vijfdaagse werkweek, is oorzaak geworden van grote spanningen onder de 1500 werknemers van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij (A.D.M.). Nadat overleg tussen het bestuur van de Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische In dustrie (A.N.M.B.) en de directie van de A.D.M. op niets is uit gelopen, gaan er over de scheepswerf geruchten over een staking. In de afgelopen dagen hebben enkele werkploegen reeds uit protest tegen de ongelijke beloningen het werk neergelegd. De ANMB heeft geëist dat de di- zegt met de rug tegen de muur te rectie Van het bedrijf breekt met de staan. Daar de personeelsbezetting in z.g. koppelbazen, die losse arbeiders drie jaar tyd is teruggelopen van „ronselen" en doorzenden naar de bijna 2000 tot 1500 man, ziet zij zich scheepswerf. De directie van de ADM wel genoodzaakt gebruik te maken van het aanbod van losse krachten Het bondsbestuur heeft hierop laten weten, dat er niet langer meer kan worden gesproken van een loyale uit voering van de CAO en dat het zich dan ook niet meer gebonden acht aan de CAO-bepaling volgens welke de vakbond alles moet doen om een staking te voorkomen. De ADM is in hoofdzaak een repa ratiebedrijf. Het aanbod van te re pareren zeeschepen is echter niet ge lijktijdig. Er doen zich pieken voor, waarin de personeelsbezetting beslist onvoldoende is. De grootste scheepswerf in Amster dam, de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM) heeft eveneens te kampen met deze pieken. Omdat men hier echter een belangrijke nieuwbouw-afdeling heeft is het mogelijk tijdelijk arbeiders van deze afdeling op reparatie-schepen over te plaatsen. Niettemin meent de ANMB te weten, dat het euvel van koppelbazen zioh ook bij de NDSM voordoet. De moeilijkheden zijn ontstaan doordat de koppelbazen de laatste tijd zeer veel losse werkkrachten voor een weekeinde aan de ADM leve ren. Deze mensen, die normaal elders werken, komen op hun vrije zaterdag en zondag in totaal zeventien uur werken en ontvangen hiervoor een netto beloning van 100 gulden. Het VOORDRACHT IN SEPTEMBER Dr. G. van der Wal (58), thans voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, zal op een buitengewone vergade ring van aandeelhouders der Ko ninklijke Luchtvaart Maatschap pij in september worden voorge dragen voor de benoeming tot plaatsvervangend president- directeur van de KLM op 1 ok tober. Gerrit van der Wal werd op 4 juli 1905 in Amsterdam geboren. Hy stu deerde aan de Gemeentelijke Univer siteit in Amsterdam, waar hij in 1940 promoveerde tot doctor in de han delswetenschappen op het proef schrift .Rekeneenheid en ruilmiddel". Vóór zijn promotie heeft de heer Van der Wal ook nog economie gestu deerd aan de universiteiten in Parijs en Cambridge. Dr. Van der Wal, die in zyn jonge jaren o.m. financieel adviseur van de vliegtuigbouwer Anthony Fokker is geweest en dus reeds vroeg met de luchtvaart in contact is gekomen, aanvaardde in 1940 de functie van directeur-generaal van N.V. „De Bijenkorf". Deze functie legde hij in 1957 neer om zich geheel te kunnen wijden aan enkele andere taken, zo als economisch adviseur van de ge meente Rotterdam, lid van het dage lijks bestuur van de Sociaal Econo mische Raad, voorzitter van het Ver bond voor Veilig Verkeer, lid van de raad van bestuur van de Wereldom roep, adviseur van het NIVE en ver scheidene andere organisaties, instel lingen en bedrijven. Prins Rainier van Monaco in gesprek met directeur Kerstholt aan boord van het jacht, dat door brand ernstig werd bescha digd. De Prins kwam de schade in ogenschouw nemen op de werf in Delfzijl. vervoer is gratis en wie met een eigen auto naar het bedryf komt, krijgt hiervoor een ruime vergoeding. Pijnlijk is echter, dat de vaste A DM-werknemers, van wie een groot deel eens in de vier weken ook een weekeinde moet werken, voor deze twee dagen een beloning krijgen van ongeveer 50 gulden netto. De directie van de ADM stelt zich op het standpunt, dat het afwijzen van reparatie-orders uit personeels gebrek tot een ondergang van het bedrijf zou kunnen leiden. Bij de ANMB duurt het beraad voort. Overwogen wordt een verga dering uit te schrijven voor alle bij de Amsterdamse scheepswerven werkzaam zijnde arbeiders. Nimbus maakt wolken-foto's Tijdens een persconferentie van ruimtevaartdeskundigen heeft een medewerker van het Amerikaanse ruimtevluchtcentrum in Goddard meegedeeld, dat de Verenigde Staten van plan zijn tegen het einde van dit jaar een weer-ki nstmaan te lan ceren, die foto's zal maken van het wolkendek rondom de aarde. Een dergelijke kunstmaan zal de mensheid meer ten goede komen dan welk ruimteproject ook, aldus deze des kundige. Een goed werkend storm- waarschuwingssysteem kan volgens hem verlies van mensenlevens en de miljoenen dollars stormschade per jaar voorkomen. Dc kustmaan, „Nimbus' 'genaamd, is een verbeterde versie van de „Firos" kunstmaan en zal op een hoogte van 800 km. in een baan «-ond de polen worden gebracht De came ra's aan boord van de Nimbus zullen altijd op de aarde gericht zijn. De Verenigde Staten zullen 45 sta- Behalve voor de nationale en in ternationale economie heeft de te benoemen plaatsvervangend presi dent-directeur van de KLM ook grote belangstelling voor de kunst, hetgeen o.m. tot uiting komt in zijn besturen de functies bij het Kröller-Müller Museum, het Centraal Museum te Utrecht en het Stedelijk Museum te Amsterdam. Dr. G. van der Wal is gehuwd en heeft twee dochters van resp. 21 en 23 jaar. Hij is officier in de Orde van Oranje Nassau en in de Orde van het British Empire. De KLM deelt mee, dat mede door de toetreding van dr. G. van der Wal tot de directie van de KLM zal de samenstelling van dit college zodanig zijn, dat aan 't aanvankelijke plan tot uitbreiding tot vijf leden voorshands geen uitvoering gegeven behoeft te worden. De directie der vennootschap met ingang van 1 oktober a.s. volgt zyn samengesteld: mr. H. Al- barda. president-directeur; dr. G. van der Wal, plv. president-directeur; F. Besangon, directeur; E. H. Larive directeur. De Haagse kinderpolitie heeft gis teren met grote moeite een 17-jarige tweeling, broer en zuster, aangehou den. Twee rechercheurs van de kinder politie was het in eerste instantnie te doen om het meisje, dat na de paasvakantie niet was teruggekeerd in de Rekkense inrichtingen waar ze thuis hoort. Op 10 mei was haar opsporing verzocht. Gisteren zagen de rechercheurs het meisje, dat ze ken den. omdat het uit Den Haag komt. bij het stadhuis lopen. Zy wilden haar meenemen naar het hoofdbu reau vlak bij het stadhuis en na veel tegenstribbelen kregen zij het ook zo ver. Maar toen sprong de tweelingbroer van 't meisje met wie zij over straat liep, haar te hulp. Hij begon fel met de rechercheurs te vechten. Hoewel zU er niet zonder kleerscheuren af kwamen. wisten de rechercheurs de woeste tweeling toch het stadhuis binnen te trekken. Daar werd om as sistentie gebeld en zo belandde het tweetal enkele honderden meters ver der bij de kinderpolitie. De jongen kreeg *en proces-ver- lal wegens verzet, het meisje zal op transport worden gesteld. Sneltrein botst op verlaten auto Een sneltrein van Amersfoort naar Zwolle heeft gistermiddag 25 minuten vertraging opgelopen door een bot sing met een personenauto op een niet-beveiligde overweg tussen Har derwijk en Nunspeet. De auto, die defect op de overweg was blijven tions over de hele wereld vestigen steken, was inmiddels door de bestuur- die de door de kustmaan vervaar- der, een inzoner van een woonwagen- digae foto's automatisch zullen ver- I kamp in Harderwijk, verlaten. De werken, I trein werd licht beschadigd. Dc brief werd gepubliceerd voordat regeringstroepen in de stad Hué het lichaam van het derde vrijwillige brandoffer aan boeddhistische de monstranten ontnamen, waarbij zich enige incidenten voordeden. Volgens boeddhistische zegslieden is de 67-jarige moeder van een Vietna mese wetenschapsman en ambassa deur in verschillende Afrikaanse lan den eveneens bereid haar leven te offeren als de regering het lichaam niet naar Hué laat brengen. Aan president Djem is verzocht dat toe te laten, omdat anders nog vele zelf verbrandingen zullen volgen, zo werd in het verzoekschrift gezegd. Twee Cubaanse oorlogsschepen en een helikopter hebben dinsdag ne gentien Cubaanse ballingen ontvoerd van het Britse eiland Anguilla Cay (Bahama eilanden). Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gis teren mee, dat een patrouillevliegtuig van de Amerikaanse kustwacht en een gevechtsvliegtuig getuige waren van het incident. De vliegtuigen kon den echter niet ingrijpen. Op Brits verzoek heeft een schip van de Ame rikaanse kustwacht daarna tien bal lingen van het eiland weggehaald. De woordvoerder zei ook, dat het ministerie geen Inlichtingen had ont vangen over een beweerde „afslach ting" van 50 anti-Castro guerilla- strijders door Russische militairen op Cuba. Ook was niets bekend over de omsingeling door Russische troepen van de Amerikaanse basis Guanta- namo (Cubaanse ballingenstryders hadden dit onlangs beweerd). De Amerikaanse luchtverkenning van Cuba wordt Intussen nog steeds on onderbroken voortgezet. De Verenigde Staten hebben gisteren opnieuw een onder grondse kernproef genomen. Dit is de tweede sinds de sluiting van het gedeeltelijk kernstop- akkoord met de Sowjet-Unie. Volgens de Amerikaanse commissie voor atoomenergie werd de proef ge houden op het proef terrein in Neva da. Het was de zeventigste onder grondse explosie, die sinds september 1961 door deze commissie bekend Is gemaakt. President Joeloe van (voormalig Frans-) Kongo heeft gisteren zijn functie neergelegd. Hij was van plan geweest een één-partyregering in te stellen, maar stuitte op verzet van de vakbonden. Gisterochtend deed hy nog moeizame pogingen om in onderhandelingen met de vakbonds leiders zyn functie te behouden, maar later werd bekend, dat hij van het presidentschap was ontheven en dat het leger de macht tijdelijk heeft overgenomen. De verbindingen van Brazzaville met de buitenwereld zijn verbroken maar wel is bekend ge worden, dat Joeloe's paleis door de militairen is bezet. De president was na zijn aftreden zichtbaar bewogen. Hy omhelsde zijn vroegere medewer kers een voor een en verklaarde, dat hij door zijn aftreden bloedvergieten wilde voorkomen. FOTO-CINE NIEUWE RIJN 18 bij de Koornbeursbrug Uit het Leidsch Dagblad van f 17 Aug. 1863: Een officier van gezond- heid in Amerika heeft de pe- troleum met goed gevolg aangewend bij etterende wonden en groote verligting van pijn medebrengt. De bekende danser heer Clair-Benié overleed de vori ge week en zijn dood werd wettig geconstateerd. Op den dag der begrafenis toen men j de kist wilde sluiten verrees i Clair-Benié uit een dood- f slaap, doch de toestand is jj ernstig.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1