belangrijkste brug tussen Europa en Azie kunst kaleiöoscoQp, Ij ram m N.Y. AUTOMOBIELBEDRIJF „MEKO" Beroemd verleden imponerend heden BMWfef. 5.295.- \de ruime, zuinige gezinsauto Rotterdam poppen van ziet af van de v. Tussenbroek Kuiistflitseii van vier militaire muziekkorpsen Ten bate fier vele poliopatiëntjes LZIDfOf! DAGBLAD DONDERDAG AUGUSTUS 1001 Een van de gebouwen van de Technische Hogeschool in Haifa. Voor geen enkele van de vele na 1945 ontstane staten in Azië en Afrika hebben de westerlingen a zoveel belangstelling als voor Israël. Onder leiding van het bekende Haarlemse echtpaar HlnlopenNanninga, dat ook in Leiden lezingen over Israël heeft gehouden, heeft de Leidenaar de heer B. M. Noach dit land drie weken van noord tot zuid en van oost tot west doorkruist. In bijgaand artikel geeft hjj zijn indrukken weer. Imports N.V. Aiknpo, Parkstraat «Ie. Om Haag, TeL (070) 184440 OUDE HERENGRACHT 11 - LEIDEN - TEL. 22704 Overzicht van Tel Aviv-Jaffa (Tel Avlv is eigenlijk een voor stad van Jaffa, waarmee het thans verenigd is), dat niet min der dan 400.000 inwoners telt en de grootste stad van Israel is. Zoals men ziet is deze tweeling- stad zeer aantrekkelijk gelegen aan de oevers van de Middel landse Zee. »OC kled het van gewone vakantie-toeristen die enige weken ver- zoeken in het buitenland, waar het ook zij, hebben reizigers Italië of Griekenland meestal de bedoeling de nog be lande getuigenissen te zien van de klassieke Oudheid. Het is :t belangrijke culturele leven uit het verleden, dat hen trekt. Een jzoek-aan Israël, mits onder goede leiding, heeft evenwel een 'eevoudig resultaat: Ten eerste maakt men kennis met het ver- den, het Bijbelse territorium, als zodanig voor jood en christen !t ..Heilige Land", nis, Maar daarnaast ziet men het heden, het wonder van de jonge ^sra^' 'n z° k°rtc tijd het door de natuur en het wanbe- sycfer der Turken vrijwel onbewoonbaar geworden Palestina heeft .Tschapen in een op verscheiden plaatsen vruchtbaar en planten- k land, waar fruitteelt, landbouw en veeteelt de oude en nieuwe woners een behoorlijk bestaan waarborgen. Hij ziet naast de ide en historisch zo bekende en belangrijke plaatsen de nieuw- ïbouwde steden en stadswijken met moderne flats, woonhuizen lotei regeringsgebouwen. del Zeker, er zjjn In Israël nog zeer 0Igestrekte dorre gebieden, b.v. in 805 Negeb, de grote woestjjn vlakte in ,,..t zuiden. Maar de hoofdstad van Negeb. het ook in de Bijbel ge hoornde Be'er Sjeva, is een belang- stad met fabrieken, waar de in Negeb gevonden grondstoffen en chemicaliën worden verwerkt, stad met gerieflijke hotels, nieu- stadswijken, wetenschappelijke stltuten enz. En het lijdt geen twii- I, of binnen enkele jaren zal ook de Negeb de bodem op diverse aatsen zijn woestijnkarakter heb- w verloren; dit is een kwestie van 'jatte van de grond, waarvoor gro- voorbereidingen worden getrof- die evenwel voorlopig ten dele len gedwarsboomd door de aan grenzende Arabische landen. Kiboetsiem Een bezoek aan Israël mag zich II men een behoorlijke indruk van 6t land krijgen nimmer bepalen ft een bezoek aan de steden. Men ruime niet, kennis te maken met platteland en zijn kiboetsiem. [Een Kiboets is absoluut niet te Wgelijken met onze westerse plat- llandsdorpenhet is ook geen Igenlijk „don)", maar een gemeen- Jhap op basis van volledigè samen- brking der bewoners. Van „loon". Dals wij dat kennen, is geen sprake, len krijgt zonodig geld voor kleding, Oor reizen e.d. Voor wat men ver der nodig heeft (behuizing, eten. ont- .ing enz.) zorgt de kiboets. Elk heeft zijn eigen bescheiden wo- er zijn gemeenschappelijke eet- conversatiezalen en ruimten, waar kinderen onder deskundig toe- it overdag worden verzorgd, ter- li vadef en moeder werken in de its. In grotere kiboetsiem zijn •len en zelfs gerieflijke hotels en lurants voor toeristen uit bin- i- en buitenland Al zijn er in het kiboetssysteem el variaties, in principe zijn ze ge- !ijk. Waar de loondienst ontbreekt, Nan men ze communistisch noemen de eigenlijke zin des woords en Ier de politieke bijsmaak van de in achter het ijzeren gordijn. Ze te vergeleken met het experi- int Walden van Frederik van in in het begin van onze eeuw. terwijl Walden op een jam- •lijke mislukking is uitgelopen, lien in Israël de kiboetsiem in algemeen. Het spreekt vanzelf, dat dit"'vooral .ngt van de deelnemers. Niet een is ervoor geschikt en niet •een wordt erin opgenomen. Men 't er vaak geen idee van met ir 'elk een hard leven de oorspronke- jke bewoners zijn begonnen.. Ze d estigden zich soms midden in een unoeras, gekweld door malaria en be dreigd door vijandige nomaden uit e omgeving. Het moeras werd Irooggelegd en bewerkt: moeizaam 1 »egonnen de mannen en vrouwen veroveringsstrijd op de natuur; net intens idealisme en noeste vlyt ïerschiepen ze wat onbewoonbaar i iad geschenen in een klein paradijs net bouw- en weiland, met felge- ileurde subtropische bloemenpracht, j net aardige woningen, soms met fa- trieken voor zuivel- en conserven- rodukten en bijna altijd met werk plaatsen voor de reparatie van hun noderne landbouwwerktuigen. De ki- [oets is de concretisering van de Izeren wil, te leven in het Land der vaderen". Er zijn op het Israëlische platte land ook „gewone" en coöperatieve dorpen; de laatste doen hun in- en verkopen op coöperatieve grondslag, enigszins te vergelijken met onze Ne- 1 derlandse coöperatieve zuivelfabrie ken. Grote verschillen Van het platteland nu naar de steden. Deze tonen grote verschei denheid in karakter en bewoners. De geweldige trek naar Palestina in onze eeuw onder invloed van het Zionisme en de jodenvervolgingen voor, tijdens en na de tweede wereldoorlog, bracht nier mensen bijeen niet alleen van allerlei nationaliteit, maar vooral var. geweldige verschillen in ontwik keling (om van de taalverschillen maar niet eens te spreken). Er wa ren immigranten uit Afrika en Azië bij. die nauwelijks enige beschaving hadden. Daarnaast kwamen vele hoogstbeschaafde landverhuizers uit Europa en Amerika: geschoolde ar beiders, technici geleerden, kunste naars enz. Bovendien is er nog het oude Ara bische volkselement. In sommige plaatsen is dit zeer sterk. Het oude stadsdeel van Nazareth b.v. is vrij wel geheel Arabisch, ook wat het ui terlijk betreft. In Be'er-Sjeva is eens per week kamelenmarkt; de vee- kooplieden zijn Arabieren in hun op vallende dracht; ze doen na afloop meteen hun inkopen in de drukke winkel buurten. Is dus de bevolking van Israël zeer gemengd, het streven van de rege ring is er op gericht, eenheid in cul tureel opzient te brengen. Gemakke lijk is dit doel niet te bereiken, maar het staat wel vast, dat over laten we zeggen een halve eeuw de gewenste assimilatie ver zal zijn gevorderd, dank zij de grote zorg, aan het on derwijs besteed en waarbij Iwrith (hec moderne Hebreeuws, afwijkend van het Bijbelse Hebreeuws) de voertaal is. De oudere immigranten, voorzover ze niet veel kennis van Hebreeuws, Bijbeltaal en taal der joodse gebeden van huis hebben meegebracht, leren hun nieuwe lands taal niet gemakkelijk; de regering bevordert de kennis er van door het houderi van tal van dag- en avond cursussen. Jeruzalem De toerist met historische interesse gaat natuurlijk allereerst naar Jeru zalem. Het is een stad met ook in het centrum grote tegenstellingen. Men vergelijke de nieuwgebouwde Universiteitswijk met zijn prachtig Hadassa-ziekenhuis, de regeringsge bouwen, de gebouwen van het Joods Agentschap (Jewish Agency) en Rabbinaat met de oude wijk Mea Sje'ariem, de woonplaats der hyper orthodoxe Joden, opvallend door bun oude ghettokledij (lange zwarte kaf tan, grote ronde hoeden) met nun indrukwekkende lange baarden en hun van de slapen afhangende lok ken; een wijk met oude synagogen van verschillende landaard, waar op elk uur van de dag oude mannen zit ten te studeren in de Heilige Boeken, Thora en Talmoed enz Het is uitermate te betreuren, dat de grens tussen Israël en Jordanië is getrokken dwars door de oude s.ad Daardoor liggen de berg Zion en di verse andere doeleinden van joodse en christelijke pelgrimstochten tegen woordig buiten bereik. Haifa is wel de mooiste stad van Israël. Het Is terrasgewjjs gebouwd op de berg Karmel, bezit aan de oe ver van de Middellandse Zee een gro te haven met de modernste haven inrichtingen, een kolossale silo en in de naaste omgeving talrijke fabrie ken van allerlei soort, verder schil terende hotels, mooie woonwijken en winkelcentra op verschillende hoog ten, een technische hogeschool en een door een Haarlemmer gesticht bejaardentehuis (Beth Joles) onder Nederlandse leiding. Overgeteljjk sprookjesachtig Is 's avonds de blik van de terrassenwljken op de bene denstad en haven met hun duizen den lichtjes. Weer geheel anders Is Tel Aviv. Wanneer we bedenken, dat deze eveneens aan de Middellandse Zee gelegen stad ongeveer een halve eeuw oud is en nu 120.000 Inwoners telt, waarvoor toch huizen moesten wor den gebouwd en we vergelijken dit met onze zo moeizame voortsukke ling van de woningschaarste van na 1945 dan schamen we ons toch wel een beetje. Tel Aviv is een drukke, moderne stad met tussen de huizen blokken vele stroken groen, een con certzaal die aan 3000 bezoekers plaats biedt en beschikt over een uitstekende akoestiek, een groot the ater. banken en handelshuizen, ge zellige terrasjes enz. Vermelden we nu nog de meest noor delijk gelegen stad Tsfad (Safad, Sa- fed), door zijn hoge ligging (ruim 800 meter) en koel klimaat een ge liefd vakantie-oord, en Elath, de aan de zuidelijkste punt van Israël gele gen nieuwe havenstad aan de Rode Zee, dan hebben we een oppervlak kig overzicht gegeven van de bestaande steden. PORTUGESE UITGEVER IN ARREST De Portugese uitgever Viriato Ca- milo Is op 30 juli door de politie ge arresteerd en is nog steeds niet vrij gelaten. Dit heeft zjjn uitgeverij mee gedeeld. De uitgeverij van Camilo, Editorial Prelo, heeft onlangs het boek „Doodt Elkaar" (Matai-vos uns aos outros) gepubliceerd dat dit jaar de literaire prijs Camilo Castelo Branco heeft gekregen. De schrijver, Jorge Reis, leeft in ballingschap is Parijs. Hij is tegen stander van het Portugese bewind. Een directielid van de uitgeverij ver klaarde tegenover Associated Press dat hij niet gelooft dat de arrestatie iets met het boek te maken heeft. Hij zei dat de derde druk van het boek is verschenen en dat het nog steeds vrij wordt verkocht. Film .Wederzijds' première 11 september De Nederlandse hoofdfilm „WEDERZIJDS" welke de regeringsperiode van Koningin Wilhelmina behandelt alsook vele van de nationale en inter nationale gebeurtenissen die in deze halve eeuw hebben plaats gevonden en van invloed waren op ons nationaal bestaan, is ge reed gekomen. De officiële première zal plaats vinden op 11 september a.s. in het City Theater te Amsterdam. De film zal de dag daarop eveneens in ver schillende steden van het land voor het eerst vertoond worden. De film is geproduceerd door de N.V. CITY FILM-produktie en tot stand gekomen onder leiding van de regisseur Gerard Rutten, die ook het draaiboek schreef. Henri Rust verzorgde de montage. Gerrit Kouwenaar, dr. Albert Alberts en drs. Douwe de Boer schreven het commentaar dat door Ton Lutz ge sproken is. Jan Arendse had de pro- duktieleiding. In deze film zijn filmopnamen ver werkt uit de hele wereld waarvan verscheidene nog nooit in Nederland vertoond zijn. Gaven we tot dusverre indrukken van het uiterlijke Israël, van het materieel-zichtbare. daarnaast zijn de geestelijke prestaties in dit jonge land van zeer veel gewicht. We spra ken al van de Hebreeuwse Univer siteit in Jeruzalem. Hierbij dient vermeld, dat de reeds in 1925 op de Dit kloeke gebouw herbergt de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem. Aangezien Jeruzalem zelf maar 160.000 inwoners telt. komt het grootste aantal studen ten uit andere delen van Israël. mm godsdienst-betreft: er is in Israël vol ledige vrijheid van godsdienst, al zijn de staat en haar instanties op de Joodse religie gebaseerd. De sabbath is er de algemene rustdag, de zondag een gewone werkdag. Dit geldt ook voor de openbare vervoersmiddelen: autobussen rijden er op sabbath niet, behalve op beperkte schaal in Haifa; wèl particuliere auto's en taxi's. Het aantal „orthodoxe" joden is kleiner dan men misschien zou verwachten. In Jeruzalem, Safed (Tsfad) worden de oude joodse bijbel- en Talmoed- voorschriften en tradities door veel bewoners nog trouw in acht geno men. Daarnaast staat, evenwel een meerderheid met vrijzinniger joodse opvattingen, zowel onder de immi granten als de in het land geboren Israël. Dit verschil van opvatting en levensbeschouwing leidt, ook in de politiek, dikwijls tot wrijvingen, bot singen. soms zelfs tot incidenten. De staat Israël, nog altijd bedreigd door zijn buurlanden in het Midden- I oosten, kan men beschouwen als de ïvPre eni"iL;<>ii belangrijkste brug tussen Europa en j 111 "J J"-11 Azië, in politiek, economisch, mate- 1 rieel en geestelijk opzicht. Dr. Th. Herzl (18601904), de grondlegger van het Zionisme, trachtte op de eeuwwisseling van de 19de en 20ste eeuw in woord en geschrift z(jn jood geloofsgenoten ertoe te brengen, „Ik heb er mijn best voor ge daan, maar het is niet gelukt. Nu geloof ik het verder wel". Met deze woorden neemt de heer C. J. Du Ry van Beest Holle af scheid van zijn poging om de poppen en marionetten van wij len Harry van Tussenbroek te „redden". Van Tussenbroek had zoals men weet beschikt, dat zijn oeuvre na zijn overlijden vernie tigd moest worden. Kort voor zijn dood zou hij echter ontvan kelijk zijn gebleken voor plannen om de poppen een goede, perma nente opstelling te geven. De heer Du Ry, directeur van het Historisch Museum te Rot terdam, had een dergelijk plan met de kunstenaar besproken. Op initiatief van de heer Du Ry heeft de gemeente Rotterdam onlangs beslag laten leggen op de collectie. Dezer dagen zullen B. en W. ant woorden op vragen die door het raadslid dr. F. J. Krop over deze kwestie zijn gesteld. Het antwoord zal er op neerkomen, dat de gemeente zich als partij heeft teruggetrokken, aangezien het niet past dat een overheidslichaam oppo neert tegen de uitvoering van een laatste wilsbeschikking. „Met deze formulering ben ik het volkomen eens", aldus museumdirecteur Du Ry, wiens initiatief hiermee door de ge meente is gedesavoueerd. Maar er was immers nog geen kwes tie van een proces. Het beslag moest alleen dienen om tjjd te winnen. Het ging alleen om een getuigenverhoor, om een gesprek met de tegenpartij". In Amsterdam was op initiatief van de antiquair A. Vecht een stich ting gevormd die eveneens ten doel had, het oeuvre van Van Tussenbroek in een museum te „vereeuwigen". Nu het beslag is opgeheven zal het voor verdere pogingen echter wel te laat zijn. met Chroesjtsjow Achtentwintig Europese en Sow jet schrijvers onder wie Jean Paul ot Sartre en Simone de Beauvoir zijn terug 'tëkereï,~naar "hetT.Land °dèr door premier Chroesjtsjow ontvangen Vaderen, dat in zijn werken wordt in zijn vakantieverblijf te Gagra aan urir en genoemd „Alt-Neuland". Ware het de Zwarte Zee. De schrijvers hadden opgevoerd. Herzl gegeven geweest, de opkomst en vorige week in Leningrad de verga- bloei van de tegenwoordige staat Is- dering van de raad van bestuur van raël te beleven, hij zou het met recht de Gemeenschap van Europese hebben kunnen bestempelen met de Schrijvers een linkse organisatie naam „Neu-Altland". 1 bijgewoond. ■fr Tijdens het 24ste Beethovenfeest dat van 16 september tot 3 oktober te Bonn. de geboortestad van de grote componist, wordt gegeven, zal diens opera ..Fidelio" tweemaal wor den opgevoerd. Op het programma staan voorts diverse symfonische concerten, twee uitvoeringen van ka mermuziek. een uitvoering van de Missa Solemnis en een liederenavond. Vele bekende solisten zullen aan dit. Beethovenfeest hun medewerking verlenen. ■ir Het nieuwe Beierse National- theater te München zal 21 november plechtig worden ingewijd met een voorstelling van „Die Frau ohne Schatten" van Richard Strauss. Nog voor het einde van het jaar worden de opera's „Die Meistersinger von Nümberg" van Richard Wagner, de „Rosenkavalier" van Richard Strauss „Die Verlobung von San Domingo" van Werner Egk (op 26 november, onder leiding van de componist), „Fidelio" van Ludwig van Beethoven onder leiding van Herbert von Kara- ian, „Aida" van Verdi. ..Don Giovan- van Mozart. ..Trionfi" van Carl Julius Caesar" van Handel Er zijn ook „steden-in-aanbouwZo bouwt men in de Negeb, zuidooste lijk van Be'er Sjeva. een geheel nieuwe stad, Arad, compleet -net woonhuizen, scholen en fabrieken. De bewoners moeten nog komen. „Regeren is vooruitzien", is voor Israël geen holle leuze. Panorama van Jeruzalem. Talrijk zijn de nieuwe gebouwen welke de Israëliërs in deze oude stad hebben gebouwd. berg Scopus gestichte universiteit met alle erbij behorende inrichtingen (ziekenhuis, bibliotheek, laboratoria enz.) door de dwaze grensregeling op Jordaans gebied kwam te liggen. En daar ligt dit complex nu nog, onge bruikt en verwaarloosd. De regering bleef niet bij de pakken neerzitten en in het Israëlisch deel van de stad verrezen de gloednieuwe academische gebouwen met ruime collegezalen, brede gangen en de op het univer siteitsterrein liggende synagoge met de 12 glas-in-loodramen van Chagall, voorstellende de 12 stammen van het oude Israël. Ook buiten Jeruzalem treft men inrichtingen aan voor de beoefening van de wetenschap. We noemen b.v. het grote Weizmann-Instituüt voor natuurkundige wetenschapsbeoefe ning te Rechovoth, de universiteit in Tel Aviv, het Technion te Haifa en verschillende kleinere universiteiten. Naast dit hoger onderwijs otaan vele instituten voor vakonderwijs, land bouw, handel, opleiding van onder wijskrachten, muziek- en kunstscho len Generaal-majoor-arts dr. H. J. van der Giessen, inspecteur van de Militair Geneeskundige Dienst heeft druk werk gehad met het mobiliseren van de organisatorische kwaliteiten van veel van zijn medewerkers. Dat gebeurde om de eerste fase van een ple zierig initiatief tot een goed einde te brengen. Doel van alle inspanning is tenslotte om polio-patientjes die lijden aan adem halingsstoornissen en daardoor niet een normale plaats in de maatschappij kunnen vinden aan een eigen tehuis te helpen waar ze ondanks hun gebrek levensvreugde kunnen vinden. Ook de beoefening der schone kunsten ondervindt in Israël alge mene belangstelling. Op muzikaal terrein staat het in 1936 gestichte Israëlisch Philharmonisch Orkest bo venaan. Het geeft een haast ondenk baar groot aantal concerten voor dik wijls uitverkochte zalen en onder lei ding van de internationaal beroemd ste dirigenten. Daarnaast vormen amateurs op muzikaal gebied grotere en kleinere groepen. Het toneel telt enige honderden beroepsacteurs en actrices en diverse gezelschappen, waarvan Habimah wel het bekendst Is. Wat letterkunde aangaat, is wel het beste bewijs van de grote inte- resse voor de litteraire produktie, dat romans bijna altijd oplagen vertonen, die, in verhouding tot het aantal in woners, onze Nederlandse uitgevers Jaloers zouden maken. Schilder- en beeldhouwkunst tonen hun voort brengselen o.a. in muurschilderingen en grandioze monumenten. Produk- ten van Israëlische kunstnijverheid zijn sinds tientallen jaren ook buiten de landgrenzen zeer gezocht. Israë lische danskunst kennen we ook hier te lande vooral dankzij de televisie. Het is begonnen toen men enige tijd geleden ter inspectie van de Militair Geneeskundige Dienst zich Kunst I 1)02011 °P liet komende jubileum. Vol- I gend jaar namely^, jn oktober, zal die dienst 150 jaar bestaan. Tegelij kertijd dat men over het Jubileum dacht vernam men dat het Prinses Beatrix Fonds zich inspant om polio patiëntjes aan een eigen tehuis te helpen. Het idee om de jubileumvie ring te combineren met daaraan mee te helpen was snel geboren. Toen men op een middel zon om geld bijeen te brengen kwam het denkbeeld naar voren een grammo foonplaat te laten maken. Dat is nu gebeurd. Ten koste van veel inspan ning en veel confereren wist men gedaan te krijgen dat vier militaire muziekkorpsen gezamenlijk een lang speelplaat konden „volspelen". Veel inspanning, want ieder van die or kesten heeft eigen contractuele ver plichtingen. De eerste fase van het plan Is tot een goed einde gebracht, want vol gende week komt die plaat klaar en daarmee heeft men dan de unieke prestatie geleverd vier militaire or kesten op één plaat bijeen te krijgen. De K.M.K., de Luchtmachtkapel, de Marinierskapel van de Kon. Ma rine en de Johan Willem Frlsokapel zorgen er samen voor dat op voor- en I Er wonen in Israël op een totale achterkant van de plaat "ieder zes bevolking van ruim twee miljoen zie- nummers staan. De bezoekers van de len slechts ongeveer 50.000 christenen j Taptoe Delft zullen door foldertjes I en ruim 150.000 moslims. Wat de 1 van het bestaan van de plaat op de hoogte worden gebracht. De enige zorg van generaal-majoor Van der Giessen en zijn medewerkers is nu nog. dat er tegen het einde van het volgende jaar zoveel van verkocht zijn. dat men het Prinses Beatrix- fonds een flink deel van het f. 600.000 vergende tehuis kan aan bieden. Meisjes uit Ulster zingen in ons land Het meisjeskoor van Ulster (Noord Ierland) vertrekt 9 september naai Nederland voor een negendaagse goodwill tournee door ons land. tij dens welke het koor op de derde dinsdag in september voor de Ko ninklijke familie het Wilhelmus ten gehore zal brengen. Hiervoor hebben de leden van het koor wekenlang ge repeteerd. De meisjes zullen tijdens haar ver blijf in ons land bij gezinnen in Den Haag logeren. De tournee is georga niseerd onder Auspiciën van het Ge nootschap NederlandNoord-Ierland Tijdens de rijtoer na de plechtige opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal zullen de Konink lijke rijtuigen stilhouden, terwijl het koor zingt. De jongste leden zullen bloemen aanbieden. De kleinste schouwburg van Duitsland bevindt zich in een oude poort te Sommerhausen a. d. Rijn in de nabijheid van Wlirzburg. Deze werd opgericht door Luigi Malipiero, een uit Berlijn afkomstig schilder, die in Frankenland was beland en hier het plan opvatte in die oude poort met haar beDerkte afmetingen (er is slechts plaats voor 54 toe schouwers) voorstellingen van hoog gehalte te geven. Hij heeft er in de I afgelopen iaren 76 werken opgevoerd. 7,on is een hele „Faust"-cyclus mat Ivriek van Goethe. Marlowe. Lenau. Valerv en Grabbe. Opgevoerd werden verder ..Wozzek" en ..Lennceund Lena" van Georg Büchner, „Die ehr- bare Dime" en ..Geschlossene Gesell- sehaft" van Rartre. ..Draussen vor der Tür" van Borchert. „Bliek zu- riick im 7.nrn" van Osborne. Behal ve de moderne kwamen ook de klas sieke auteurs Schiller, Molière en Strindberg aan het woord. Dit ia ar staan o.a. „OraHnda. das rach- sürhtiee w*>ib" van Ooldoni en „Der Fall' van Ca mus oo het nrogramma. Op Oudejaarsavond vindt de eerste voorstelline van „Die Scaniniade". een miniatuur-musical, vrij naar Goethe, nlaats. Dit werk zal tot einde maart 1964 op 't programma blijven. Arl vertent'" Voor hel verzorgen van Uw BITTERGARNITUREN HORS d'OEUVRES SALADES Peter Leenen GANGETJE 1 4 TELEFOON 24905 Amerikaanse antiquair uit Italië gewezen Italië heeft de 45-jarige Ameri kaanse antiquair Robert Emanuel Hecht uitgewezen omdat hij „gevaar lijk voor het Italiaanse archeolo gische bezit" wordt geacht. Hecht dreef voornamelijk handel in zeld zame voorwerpen die uit oude Etrus- kische en Romeinse nederzettingen waren gestolen. Vanuit Zwitserland I werden deze naar de VS en Engeland gezonden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7