Karamoy wint pas na 3 uur s pelen Licht - weer - specialist won eerste wedstrijd „Pact" van Herenthals: walgelijk stukje werk -i- Krantenbezorgers Spelpeil bij (Ie heren altijd is te laag nog MAPLE LEAF KAUWGOM Rob (èroen is bang voor grote honor Fastnet race Strijd om Finn Gold Cop begonnen Johan Beens overleden Sport op TV Massale start Nationale tenniskampioenschappen oT&e^rTeX^t Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 auguitu* 1963 Derde blad no. 31034 Frans Engelenburg in goede vorm Een punt is gisteren in het toernooi te Katwijk de toeschouwers duidelijk geworden, n.l. dat Frans Engelen burg van De Munnik in een prima vorm steekt. De wijze waarop hij in het H.E.B. afrekende met de toch heus niet tot de krukken behorende Dekkers stempelde hem tot een van de grote kanshebbers. Dekkers zal die prognose stellig onderschrijven, want ofschoon hij waarlijk niet slecht speelde, kon hij Engelenburg geen moment bedreigen. Opvallend was de vastheid waarmee laatstgenoemde uit het achterveld manoeuvreerde. Op de Leidse Hout en op Roomburg was dat anders! Met 6-2, 6-4. bleef Engelen burg jr. in de strijd. Een keurige prestatie leverde verder in het H.E.B. J. W. de Groot tegen de Duitser Jost. die met tweemaal 6-3 de aloude ten- niswaarheid kreeg opgediend dat de basis van het spel nog altijd is de beheersing van de groundstrokes. M. Roest, winnaar van het H.E.B. van de nationale studenten-kampioen schappen. kwam tegen de niet be paald fraai spelende Rodermond- kandidaat voor de eerste plaats in het H.E.C. met de hielen over de sloot. Elke bal die te belopen was. kreeg hy retour, want Rodermond gaf geen bal cadeau. Tenslotte won de betere techniek, 6-4. 9-7! Aantrekkelijk was het duel in het HD.B. tussen Tiele Monod de Froi- deville en Meijer/Bonte. Eerstge noemd paar toonde een betere com binatie en won verdiend met 6-2, 6-3! Bij de veteranen rukt J. Noordman op naar de titel. Zijn ernstigste con current lijkt ons Kemeling sr. r.. «N. Johan Beens. die bekendheid ver wierf als doelverdediger van de der- J deklasser Bodegraven, is gisteren na een langdurig ziekbed overleden. Hij i6 25 Jaar oud geworden. Beens ver wierf zich al op zeer Jonge leeftijd I een plaats in het eerste elftal en met onderbreking van zijn diensttijd in Nieuw Guinea heeft hij het doel van de roodzwarten tot ongeveer halver wege de afgelopen competitie verde digd. Toen maakte een ziekte, waar aan hij tenslotte zou overlijden, het hem onmogelijk nog langer te voet ballen. Zaterdagmiddag heeft de be- grafenis plaats. PAARDESPORT MEREVELDS MIJLRECORD STERK BEZET Voor de internationale heat-drave rij om de Merevelds Mijlrecordsprijs, die op zondag 25 augustus op de baan Mereveld bij Utrecht wordt gehou den, staan niet minder dan 26 dra vers ingeschreven. Hierbij zyn de Duitse paarden Litz, gereden door de meervoudige Duitse kampioen Eddy Freundt, Egoïst en Jaenn, welke laat ste met 1 min 17.9 sec. het baan record houdt van de nieuwe baan te Gelsenkirchen. België wordt in deze met 12.000 gulden gedoteerde drave rij vertegenwoordigd door Norbert en Rjjkeboer, terwijl van Nederlandse zijde o.a. staan Ingeschreven Quick silver S. Yankee Maid, YYV en Wal- 4d(m«ntir ter Hollandia. Het Zweedse Jacht Capricia is als eerste gefinisht in de Fastnet-race, 47 minuten later op de tweede plaats gevolgd door het Nederlandse jacht Stormvogel van C. Bruynzeel. Eenen veertig minuten na de Stormvogel liep de Bolero (VS) binnen. Pas wan neer alle schepen zUn gefinisht zal aan de hand van de vaartyden en het handicapsysteem de werkelijke winnaar kunnen worden vastgesteld. Woensdag lag volgens dit systeem het Britse jacht Clarion op de eerste plaats, gevolgd door de Figaro (VS> en de Myth of Malham (GB>. De grote jachten, die tot de eersten be hoorden. welke door de finish gingen, worden weinig kansen toegedacht tot de winnaar te behoren. Een sterk schiftende wind heeft helaas zijn stempel gedrukt op de eerste wedstrijddag van de strijd om de Finn Gold Cup bij Medemblik. Bij I de start van de grote vloot van sche- i pen waren er nog geen moeilijkheden. De Armada begon met een matig windje, zonder problemen, aan zijn eerste kruisrak. Het plan om de gro te vloot Finnjollen in drie groepen te laten starten heeft men moeten la ten varen. Van alle kanten ls door de zeilers tegen deze regeling gepro testeerd. Dinsdag, op de oefendag. heeft men het geprobeerd met één massale start en dat lukte wonder wel. Ook woensdag verliep de start zonder moeilijkheden. Dat de deelnemers aan deze inter nationale gebeurtenis op de eerste dag volledig aan hun trekken zijn ge komen, betwijfelen we echter. De wind. een zo noodzakelijk ingredient I voor zeilers, was in de middag byzon- der wispelturig en verdween na een kwartier bijna volledig, toen een fikse regenbui alleen veel water bracht. Het grootste bezwaar was wel, dat de kruisrakken, waarin de meeste strijd geleverd moet worden, veran derden in half-windse rakken. Ook de op 't IJsselmeer uitgezette Olym pische baan was door de windschif- tingen bijna volledig bezeild. Pas in het laatste gedeelte van de wedstrijd moesten de zeilers kruisend naar de finish toe. zeelander Roberts en de Canadees Bruce. De derde plaats was voor de Japanner Kojima. terwijl de Rus Chuchelov in vierde positie lag. De eerste Nederlander op dat moment was de Goudse zeiler Meyer. Twee rakken verder was in deze situatie nog maar weinig verandering geko men. Nog steeds gingen Robert en Bruce op kop met op de derde plaats Chuchelov. De Brit Creagh-Osborne lag nog maar op de tiende plaats, di rect gevolgd door de Oostenrijker Raudaschl. In het grote rak. dat nu volgde, normaal een kruisrak, maar nu byna bezeild, kroop de Britse licht-weer-speciallst tergend lang zaam naar de kopgroep, in zijn kiel zog gevolgd door de Oostenrijker Raudaschl. Beide zeilers, die elk zuchtje wind volledig uitbuitten, kwamen met een duidelijke voor sprong rond de volgende boei. op de derde, plaats gevolgd door de winnaar in 1960 te Napels van het Olympisch zilver, de Rus Chuchelov. Bescheiden rol In liet grote veld van achtervol gers. dat steeds verder uit elkaar werd getrokken, speelden onze land genoten slechts een bescheiden rol. Alleen Meyer kon erin slagen de kop groep bij te houden. Creagh-Osborne bleef op kop. vergrootte zijn voor sprong van vijftig meter. De Japan ner Kojima, vanaf de start bij de eerste tien, slaagde er nog in om in de laatste meters Chuchelov voorbij te komen en als derde te finishen. Ervaring Uitslag De Engelse journalist Creagh-Os borne. een Finn-zeiler met een lange ervaring, ging als eerste door de fi nishlijn. Deze 36-jarige licht-weer- specialist lag bij de eerste boei nog op de negende plaats. Op kop zeilden, beter gezegd dobberden, de Nieuw- 1. R. P. Creagh-Osborne (GB»; 2. H. Raudaschl "Oostenrijk); 3. Ma- sayeshi Kojima "Japan"; 4. Chuche lov <Rusl.>; 5. W. Kuhweide (West- Duitsl.); 6. G. Devillard (Fr.); 7. A. Remien (West Duitsl.); 8. M. Meyer (Ned.); 9. G. Anderson (Zweden); 10 (Van een onzer redacteuren». Iedereen die maar even thuis is in de wereld van de wielersport kon op zijn vingers natellen dat de bewogen, onreglementaire eindsprint tussen Beheyt en Van Looy om het wereldkampioen schap op de weg een storm van reacties te weeg zou brengen. Vooral in België, waar de wieler sport volgt na eten, drinken en slapen. Benoni Beheyt, een jonge veel belovende Belgische rennerheejt geschonden wat de geschiedenis zal ingaan als „het Pact van He renthals". Het akkoord, dat wie- lerkeizer Van Looy, gelijk een 'jurist, voor zijn teamgenoten had opgesteld. Daarin stond vermeld dat alle Belgen tegen een be drag waar normale stervelingen een klein jaar voor moeten wer ken voor Van Looy zouden rij den. Dit alles met het doel om de vorig jaar verloren gegane re genboogtrui weer om de schou ders van Zijne Keizerlijke Hoog heid te draperen. In het Belgische blad ..Het Laatste Nieuws" wordt in een in- teview iets over dat akkoord ge zegd. De journalist..Wat stond er feitelijk in het pact van He renthals?" Beheyt: ..Dat we vol ledig voor Rik moesten rijden" Journalist: „Is het juist dat Rik zaterdagavond het pact wilde vernietigen?" ,Ja. Sommige ren ners wilden een vergoeding inge val Rik niet zou winnen. Er ivas enkel een vergoeding voorzien in het geval van een overwinning. Van Looy heeft toen gezegd dat hij liever iedereen de vrijheid zou schenken dan een vergoeding ge ven als hij niet won. Na een klei ne woordenwisseling hebben wij het bij het eerste akkoord gehou den". Beheyt heeft dat akkoord ge tekend. Maar hij heeft Van Looy toch in de eindsprint verslagen. In het oude China placht men ongehoorzaamheid aan de keizer met de dood te bekopen. We le ven nu gelukkigin de twintig ste eeuw en van Looy mag dan „keizer van Herenthals" zijn, hij woont niet in China. Waarmee wij niet willen zeggen dat Beheyt nu een zonnige toekomst wacht Integendeel, want de trouwe en nu onbetaalde helpers van Van Looy zijn er óók nog. Men mag van hen niet verwachten, dat zij na de race in het dichtst bijzijnde café een pilske hebben gedronken en zich op de dijen hebben gesla gen van plezier over die lolbroek van een Beheyt. Wat heelt Beheyt bezield, vraagt men zich af. Beheyt zegt dit: „Ik heb de ganse wedstrijd voor Rik gereden en had de eind sprint kunnen winnen met ten- GEVRAAGD. Aanmelden bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden. minste twee lengzen voorsprong. Ik heb het niet gedaan. Ik heb gespurt met de gedachte tweede of derde te worden. Het is eerst twintig meter van de eindmeet toen Rik stilviel en verder vail zijn lijn afweek, dat ik doorge gaan ben". Bont maakt Beheyt het als hij zegt: „Ik heb me niets te verwijten. In de verbintenis stond dat ik volledig voor Rik moest werken. Dat heb ik gedaan. Daar stond echter niet in ver meld dat ik voor hem nog de eindsprint moest aantrekken". Een móóie redenering. Maar wel krom. Hiermee zegt Beheyt zo on geveer, met het akkoord, in de hand, dat Van Looy hem opge dragen zou hebben alle ronden zwaar werk voor hem te doen. maar in de eindsprint wel toe stond om TEGEN hem te rijden. Met moet het maar uitvinden Door die redenering heen proeft men dat Beheyt het pact het pact heeft gelaten en eenvoudig zijn eigen doel heeft nagestreefd. Op zichzelf een goed ding als hij dat akkoord niet had getekend. Wat hij nu heeft gedaan valt evenmin goed te praten als het door Van Looy ontworpen ak koord, dat van een wereldtitel een boekhoudkundige post trachtte te maken. Van Looy zal niet zo gauw een tweede „akkoord" ontwerpen. In dat opzicht is de rebellie van Be heyt verheugend. Maar dan ook alleen in dat opzicht. Er is geen reden de nieuwe wereldkampioen uitbundig te fêteren. Evenmin is er reden deernis te hebben met Van Looy, die in één eindsprint een aantal overtredingen beging, waarmee een gewoon renner een heel jaar toe kan. De keizer heeft moeten ervaren dat met geld in de sport toch niet alles te koop i is. Gelukkig. Maar of Van Looy de lering trekt uit dit onwelriekende i zaakje en beseft dat het een we reldkampioen ONWAARDIG is, Een beeld ran de strijd om de Finn Gold Cup. Op de voor grond met zeilnummer Hl62 onze landgenoot D. Way boer. dr. J. L. Grogono "GB»; 11. Mankin iRusl.); 12. R. H. Roberts (Nieuw Zeel"; 13. Joshio Shozaki tJapan»; 14. R. Larsen (Noorw.); 15: P. We- renskold (Noorw.); 16. B. Straubln- ger (West Duitsl 17. U. Mares <W.- Duitsl.)18. D. J. Newell (Nieuw Zee land); 19. Y. Wernersen (Noorw.); 20 J. B. Bruce (Canada); 33. H. Maarse (Ned.). Tijdens het komende weekeinde vinden in het- Bosbad te Apeldoorn de Nederlandse zwemkampioenschap- pen plaats. Hiervan wordt zondag 18 augustus van 14.00 tot 18.00 uur een rechtstreekse reportage gegeven, die door Piet Mulder en Aad van den Heuvel van commentaar wordt voor zien. Deze reportage wordt een aantal malen onderbroken voor directe Eurovisie-reportages van finales van de Europese roeikampioenschappen. die op het meer van Bagsvaerd bij Kopenhagen worden gehouden. Dit zal zijn om ongeveer 14.30 uur (vier met stuurman». 15.00 uur (twee zon der stuurman). 15.30 uur (skiff), 16.00 uur (gestuurde twee). 16.30 uur (on gestuurde vier). 17.00 uur (dubbele scull) en 17.30 uur (achten). Voor het commentaar zorgt Aad van Leeuwen. Vrije tijd. Tuinieren. Even natuurzuiver als ML-Maple Leaf. De verfrissende lek kernij voor sportieve men sen. ML-MAPLE LEAF Kauwgom in 3 smaken: peppermint, spearmint en fruit. Het Engelse heren atletiekteam zegevierde gisteravond in het White City Stadion in Londen met 9676 punten over Italië. De al jaren aangekondigde doorbraak van jong Nederlands ten nistalent naar het nationale topniveau is opnieuw een niet te reali seren wensdroom van de tennisbestuurderen gebleken. De strijd om de nationale titel in het heren-enkelspel, die deze week op de Sche- veningse Metsbanen plaats heeft, wordt betwist door dezelfde spe lers uan vorig jaar of de jaren daarvoor. Gisteren werd althans wat de heren betreft het aantal ver rassingen door de ..arrivés tot nul gereduceerd. Voor de kwart finales plaatsten zich alle acht voor een bye in de eerste ronde spelers, die het plaatsingscomité in aanmerking vond komen. Bij het oude Houps dochter van de bekende tennisleraar won met 62, 64 van de als achtste geplaatste Joyce Sluyter. De derde speelster, die zich onverwachts liet uitschakelen was de Utrechtse kampioene Koos je de Jongh, zesde op de plaatsingslijst. Zij verloor met 68. 46 van haar leeftijdgenote Els Crocke. Henny van Rfjn was van de geplaatste speelsters, die op de baan kwam, de enige die zich wist te handhaven. Zij won met 2—6, 61. 62 van Lies- beth Rinkel in een stijl, die het erg ste voor het Nederlandse damesten nis doet vrezen. Troüwens ook ditmaal bleek weer duidelijk hoezeer de angst de kam- pioensstryd regeert. Jonge meisjes, die er vrolijk op los knalden bij het inslaan, krompen ineen zodra de wedstrijd werkelijk begon en aaiden de hal meer dan dat zij sloegen. Het spelen in de nationale titel strijd is blijkbaar een ongezonde aangelegenheid voor de ontwikkeling van jong talent. RIK VAN LOOY geloven wij niet. Uit zijn houding I en gezegden is dat nog niet ge bleken. De bekende Belgische Journa- list Clicteur zegt in zijn artikel tenslotte: „Wij hopen vooral dat de Belgische leiders grondig en nuchter gaan nadenken over een toestand* die men in het buiten land heel moeilijk begrijpt. Vele mensen die het goed menen in de sport kunnen immers niet begrij pen dat een renner zich vrijwillig verbindt zijn kans niet te verde digen indien hij werkelijk over tuigd is die kans te bezitten. Zij aanvaarden niet dat de Wielrij- dersbond zulke overeenkomsten officialiseert. zij het stilzwij gend". Inderdaad, meneer Clic teur. we kunnen dat maar moei lijk begrijpen. Wij willen het niet eens begrijpen. Dat betekent dat alles bij het oude blijft. Dat betekent ook dat de hoogstnoodzakelijke spelpeilverho ging zich nauwelijks manifesteerde. Natuurlijk, jonge spelers als Tom Okker (6—1. 6—2. 6—2 tegen Kloe- zen), Jan Hajer (60. 63, 62 te gen Bokdam). Evert Schneider (61. 64, 62 tegen Veentjer) en Ron van Gelder zijn dit jaar wat sterker gaan spelen. Daar tegenover staat de vormteruggang van Henk Gorig en Lc\ Karamoy, die niet afgestrafd werd. Henk Goris kon het zich permit teren de helft van de slagen van het hout te laten komen inplaats van de j snaren van zijn racket. Zijn tegen stander Siebe Huizinga miste ten ene male de vaardigheid om deze half- mislukte ballen af te maken (75, 1 61, 06, b3). Dc oud-Nederlandse kampioen Lex Karamoy, heeft enkele jaren ontbro- i ken by de nationale titelstrijd. Zijn wapenrusting is wat roestig gewor denDe listig gecamoufleerde lobs missen vaak diepte, maar de Bra bander De Kort. die toch in de vo rige ronde Rob 'Kuypers had uitge schakeld. wist er geen raad mee en verloor. Rest ons nog te verhalen dat de nummers één en twee: Wil lem Maris en Piet van Eysden zich beiden zonder veel moeite plaatsten voor de kwartfinales waarin tegen el kaar komen te staan. MansVan Gelder, OkkerSchneider. Van Eys denKaramoy en Hajer—Goris. Een interessant programma, dat vele nio- gelijkheden voor speculaties biedt. Moeizaam Karamoy tekent hierbij Lex aan: Het is altijd weer een gewaar wording jezelf in de krant te zien. Nou ja, als je dan leest dat je een Oefenwedstrijden Gisteravond werden de volgende oefenwedstrijden gespeeld; Sportclub Enschede—Arsenal 2—2 (12.000 toe schouwers); DOS—Sheffield United 1—2 (20.000 toeschouwers); Willem 2 Anderlecht 1—5 (5.000»Heeren veen— GVAV 1—2; Alkmaar—Telstar 0—3. - waren alle toeschouwers er van overtuigd dat ik snel zou winnen. t Het leek er op: 6—2, 6—2, 5—2 en 1015, maar het ging van dat moment af mis. De Kort won de set met 7—5 na zes matchpunten tegen. Na de hervatting hielden we elkaar aardig bij, of eigenlijk we liepen niet uit, omdat we eenvoudig niet meer lopen kon den! Op 43 in mijn voordeel kreeg ik bovendien kramp, maar De Kort bood sportief aan even te wachten. Het werd 4—4. Toen kwam ik op 54 en 40—15 en weer werd het met enige fantas tische reddingen van De Kort ge lijk 4040. Vreemd genoeg sloeg hij daarop twee maal mis naar mijn herinnering de enige keren in die honderd negentig minuten durende partij waardoor ik aan het langste eind trok '6—2. 02. 5—7. 64maar de ver moeidheid zal me straks tegen Van Eysden beslist parten spelen. De veteranenstrijd is ook al be gonnen. Vele namen uit het na bije verleden hoort men door piepjonge arbiters uitspreken. Het tempo der partijen ligt mis schien lager, maar dat is dan ook het enige verschil met de andere wedstrijden. Uitslagen Herendubbelspelkwartfinales Hajer Schneider Breukink Koert s 60. 61. 62; Gelder, OkkerHui- zinga/Vekemans 9—7, 26. 61. 8—6: Van Eysden Maris—Frederik- se Veentjer 6—0, 6—0. 6—2; Van Dalsum/Goris—Blaas Van der Kolk 62, 60, 63. Dames dubbelspel; halve finales sadist bent ga je er anders over Eva de «Jong/Anja Lepoutre—Patri- denken. Eer, partij spelen iv :^,va^^r "|uve'Hen"-V B*)n Om Europese roeititels Talent Geen doorbraak by de heren: bij de dames staat het jong talent te dringen In de laatste vier wedstrij den voor de achtste finales die gis teren werden gespeeld, verloren drie geplaatste speelsters. En bij de laat ste acht plaatsen zich zelfs twee ver tegenwoordigsters van de allerjongste jeugd: Betty Stoeve en Ria Houps Knickerbockerwinnares Betty Stoeve nov tegemoet en juist dat vervult de Rob Groen, de sympathieke, donkerblonde nationale skif- kampioen. keek somber. We reldkampioen Ivanov als tegen stander in de eerste serie van de skifs. De Groninger geloofde er nauwelijks in. Toch trok de Aegir-skiffeur gisteren op het zonnige Bagsvaerd - meer vol overgave zijn baantjes. Zes. zeven keer volgde een felle eindsprint. Natuurlijk. Groen kan de grote Ivanov. net zoals vorige maand in Duitsland, verrassen. De sceptisehe Nederlandse kolonie heeft er echter geen vertrouwen in. De onverwachte nederlaag, die de Nederlandse kam pioen in Henley leed tegen een heus niet zo fameuze Engelsman heeft het moreel van Groen duidelyk aange tast. Met angst ziet de Groningse student kenneiyk het duel met Iva versloeg de veel lopende Pturicia van der Heuvel (5e) met 63. 16. 63 in een spannend duel. dat de ge plaatste speelster bij een 3—1 voor sprong in de beslissende set de bes te kansen bood. Toen bleek hoezeer haar weerstand door de voortdurende afwisseling in lengte en vaart van Betty Stroeve was ondermijnd. Zy kwam net. even te laat bij de bal en verloor vijf games achtereen. Ria Nederlanders hier rond het Bags vaerd-meer met grote zorg. Slechts in één race hebben de Ne derlanders wel het nodige vertrou wen de tweede serie van de twee zonder stuurman Gelegenheidstwee Boelen—Enters heeft de schaarde toeschouwers de afgelopen dagen versteld doen staan. De hinderlijke zywind had niet de minste vat op de Willem III-équipe, in prachtige styi en zonder ook maar iets af te wyken van de baan gingen Boelen en Enters steeds weer opnieuw op de finish af. Een directe finaleplaats een over winning in de heat. die vrijdag ge roeid wordt, levert die op is dan opk lang niet uitgesloten. De om standigheid. dat Polen en Finland vierde en vyfde by de wereldkam pioenschappen van Luzern in 1962 in dezelfde serie van start gaan kun nen daaraan nauwelijks iets afdoen. Ook de gestuurde vier van Triton heeft een redelyke kans zUn serie te overleven, waardoor zy in de halve finales komt. Maar verder zullen de Nederlandse successen alleen via de herkansingen gestalte kunnen krij gen. Vooral de gestuurde Nereus- twee is een zorgenkind Stuurman Van Dam wist in de afgelopen trai- ningsdagen nauwelyks een antwoord op de vaak verraderiyke aanvallen van de wind. Als de omstandigheden niet heel erg gunstig zijn, is er ook niet de minste hoop voor de Amster damse studenten. Voor de dubbel- twee Max Alwin - Willem van der Togt is er. theoretisch gesproken al thans. weinig hoop. Rusland werd in Luzern winnaar van het zilver en voor' de Duitsers was er het brons De vechtlust van de Skadi - Willem III-combinatie vergoedt echter veel. Als de Rotterdams-Amsterdamse coa - litie door een zege in de serie de eindstryd van zondag zou bereiken, zou dat dan ook stellig geen sensatie genoemd kunnen worden, ten hoog ste een verrassing.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5