North State 11 1 Jonge Leidenaars herbouwen huis in Schweitzerdorp 't is weer tijd voor Spoorbomen geopend toen trein naderde Leraren GBS: volgend jaar gaan we weer goed Slachtvee blijft op prijs Overwegwachter veroordeeld Kenjatta wil medewerking van blanken Kippendieven gepakt Tekort van 1200 gulden Nederlandse huisvrouw profiteert van export Ontvangst aan boord Thamrin Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 auguetu* 1963 Tweede blad no. 31034 Advertentie ,,Wat is dat tegenwoordig voor 'n psychose om spoorwegbomen te openen terwijl er een trein na dert!" voer de Delftse kanton rechter gisteren uit tegen een 23- jarige overwegwachter, die op 23 mei de spoorwegbomen had geopend terwijl het consigne luidde deze gesloten te houden. De Delftse overwegwachter had de bomen van de overgang bij de Schoolstraat gesloten voor een goe derentrein komende uit de richting van het station. Op het moment dat dezo voorbij reed, klonk het signaal dat een trein uit Den Haag naderde. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer, JUWELIER v. d. WATER. HaarLstraat 207, heeft hem. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. In een rede tot Europese hereboe- ren in Nakoeroe, centrum van de vroegere blanke hooglanden in Kenia heeft premier Jomo Kenjatta een beroep op hen ged n op hun post te blijven wanneer Kenia onafhan kelijk wordt. De rede van Kenjatta werd her haaldelijk door zijn blanke gehoor met applaus onderbroken. Vele van de vijfhonderd Europeanen, die nog in de streek werken, hebben het ter rorisme tegen de blanke overheersing van de zijde van de Mau Mau aan den lijve ondervonden. Kenjetta, die er de leider van was, werd er door de Britten veroordeeld. „Wij willen dat u ons de hand reikt en met ons samenwerkt", aldus Kenjetta. „Ik smeek u dit te gelo ven". Hij drong er op aan dat het verleden zou worden vergeten en stelde vrede en bescherming in het vooruitzicht. Hij beloofde de Britten land op voorwaarde dat het niet braak zou blijven liggen. Mijn regering is van mening, aldus Kenjatta, „dat Kenia groot genoeg is en een vermogen heeft dat blan ken, bruinen en zwarten in staat stelt in harmonie simen te werken en Kenia groot te maken". Niettemin opende hij de bomen om i een vijftigtal wachtende mensen doorgang te verlenen. Pas nadat een spoorwegarbeider, hem had gewaarschuwd, sloot hy de bomen weer, doch dat verhinderde enkele mensen de overweg te verla ten. Ztf moesten zich tegen de af sluithekken drukken om zich in vei ligheid te stellen, toen de trein voor bij raasde. Het verweer van de verdachte was zwak. Hij meende dat er geen sprake was van onveiligheid, omdat de Haagse trein nog ongeveer 135 meter van de overgang was verwijderd, toen de bomen opnieuw waren gesloten. „Bij een snelheid van 60 km. per urn en een eventueel remspoor van non- derd meter zou de trein tot stilstand zijn gekomen wanneer er gevaar had gedreigd." Voorts meende hij dat onwennig heid een rol had gespeeld. Er zijn in Delft vier spooro ver gangen, waar van er drie vol-automatisch zijn, de vierde bij de Schoolstraat is semi- automatisch. Bij overplaatsing van een volautomatische naar een semi- automatische overgang, zoals in zijn geval was geschied, ontstaan er wel eens moeilijkheden. Dc officier van justitie echter be schouwde het feit dat het consigne „bomen gesloten houden" was gege ven als overtuigend bewijs van het ten laste gelegde en eiste f. 100 boete of 20 dagen hechtenis. De advocaat van de verdachte j meende dat van onveiligheid geen sprake was en vroeg clementie bij J de uitspraak, aangezien verdachte ernstig berispt was door de N.S. en dit feit op zijn conduite-staat was aangetekend. Dit zou ernstige conse quenties hebben voor de verdere loop baan van verdachte. De kantonrechter hield hiermede rekening en veroordeelde hem tot f.75 boete of 15 dagen hechcenia. zo zacht zo geurig BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Hendrlca Maria Leontine. dr. van P. J. Wolvers en M. C. van der Lans: Jo hannes Jozef, zn. van J. J .Vervoorn tn T. J. Zandbergen: Neeltje. dr. van A. Vlasman en E. G. Gul.1t; Pier Mar- tijn, zn. van M. W. Vermeeren en E. L. fcteensma; Jolanda, dr. van B. J. Boonstra en J. Schuur mans; Johannes Theodorus, zn. van J. H. C. Kriek en J W. Wansinck; Albertus Wilhelmus Wllllbrordus, zn van P. A. Gordijn en E. A. M. Owel. GETROUWD. A. T. Slbma en H. J. de Weiier OVERLEDEN. D .Swart. 80 Jaar, wed. van J. Kar stens; M. J. Bakker. 81 Jaar. wed. van F. Bleiji; A. van Egmond, 65 Jaar. man. Volgend jaar gaan we weer. Dit is de mening van de lera ren van de Gem. Bedrijfstech- nische School te Leiden, die met veertien gediplomeerde leerlin gen hebben gewerkt in het Al- bert Schweitzerdorp in zuid- Frankrijk. „Mevrouw Barthlé- my rekent er zelfs op. dat er volgend jaar van onze school twee groepen komen. Eén voor het ruwe werk en daarna een tweede groep om een en ander af te werken". Dc opbouw van het Albert Schweit zerdorp. gesticht door het echtpaar Barthlémy op twee kilometer afstand van het plaatsje Paunat aan de Dor- dogne, maakt goede vorderingen. Jonge Vlamingen, Duitsers. Zwit sers. Fransen en Nederlanders wisse len elkaar daar geregeld af. maar meestal zijn het vrijwilligers die nooit een troffel hebben vastgehouden en alleen maar een hamer hebben ge hanteerd om een spijker in de muur te tikken. Daarom waren de negen timmerlieden en vijf metselaars die kersvers van de Leidse school kwa men, extra welkom! getrokken: het werden er zes. „De eerste tien dagen was het daar te heet <38 graden Celsius!) om hard te werken en de laatste dagen goot het bakken, zodat we ook niet konden opschieten". Het materiaal waarmee de jongens moesten werken, was slecht: het hout was drijfnat en van te klein formaat. Wildernis De Leidenaars hadden tot taak een vervallen huls. waarvan alleen nog maar de muren overeind stonden, te restaureren. Het „huls" had geen dak, ramen of deuren. Weelderige ranken klimop onttrokken de verzak te muren aan het oog. „Eerst moesten we de begroeiing wegkappen", aldus de heer W .G. Visser, een van de drie leraren die mee zijn geweest. „Vier dagen zijn we met bijlen en houwelen bezig geweest die wildernis te laten verdwijnen". Niettemin is het gelukt. Toen de Leidenaars het Albert Schweitzer dorp uitreden, was het huis dat te zijner tijd zal dienen als dokterswo ning zo ver klaar ,dat een leek het kan afmaken". Bij het afscheid stelde mevrouw G. BarthlémyVan der Kreek, een Ne derlandse van geboorte, de Leidse ploeg dan ook ais voorbeeld voor het hele kamp. In de eerste plaats om de prestatie die de jongens hadden ge leverd. En In de tweede plaats omdat zij haar zo weinig werk hadden be zorgd. Ook de jongens zelf hebben er ple zier in gehad. Tekenend daarvoor is deze opmerking van een van de lera ren: „Als er volgend geen werkkamp van onze school is. dan ga ik er al leen heen. En ik ben er zeker van. dat verscheidene van de jongens dan weer meegaan". „We hebben minder kunnen doen dan we aanvankelijk hadden ge hoopt", vertelt een van de leraren, „maar als je achteraf nagaat onder welke omstandigheden we hebben 1 1 moeten werken, dan hebben de jon- j £>0tCr VOOrbClTKlCll gens een bijzondere prestatie ge leverd." Het zat de Leidenaars. die drie we ken van huis zijn geweest, allemaal een beetje tegen. Men had vier dagen voor de heen- en terugreis uit- Overigens komt er volgend jaar weer een werkkamp. „Maar dan zul len we het beter voorbereiden", zegt de heer J. G. Fokkema, de man die het allemaal op papier heeft gezet. HU onthult, dat de actie die in Lei den is gevoerd om deze „expeditie" te financieren, niet het resultaat heeft opgeleverd dat men had verwacht. Men is met een flink tekort blijven zitten, dat dooi- mevrouw Barthlémy moet worden bijgepast als anderen niet bijspringen! Men weet waar het om gaat: een dorp waar hulpbehoevende vluchte lingen en dakloze, ouderloze kinderen zich thuis kunnen voelen. Er wonen al ettelijke vluchtelingen in het Al- bert Schweitzerdorp. Onlangs is er een kindertehuis gereed gekomen, dat in september begint met zeventien kinderen. De familie Barthlémy heeft 60 km verder een plasticfabriekje, waar een twaalftal gehandicapten werkt. Enz. Tot nu toe draait deze hele „onderneming" uitsluitend op giften die vooral uit Zwitserland en Nederland komen. Leiden heeft een goed figuur ge maakt. Dank zij de Gem. Bedrijfs- technische School. Maar dan ook al leen maar dank zij die veertien jon gens en drie leraren die drie weken vakantie hebben opgeofferd om dui zend kilometer van Leiden een ruïne weer bewoonbaar te maken. Maar zij voelen zich een beetje in de steek gelaten door hun stadgeno ten, die niet in staat bleken de 2500 gulden bijeen te brengen die voor hun kamp nodig waren. Een ruïne waarvan alleen nog de muren overeind stonden, ver anderde onder de handen van de veertien Leidse jongens in een bewoonbaar huis. dat alleen nog maar behoeft te worden afge werkt. En dat is een karweitje, aldus een van de leraren, dat makkelijk door leken kan wor den opgeknapt. Twaalfhonderd gulden komt men nog steeds tekort. Men mag niet eisen, dat iedereen zijn vakantie offert om zich in hitte en regen af te beulen voor een goed doel. Maar er zijn nog andere metho den. Daarom nog eens het gironum mer: 104190 (t.n.v. J. G. Fokkema te Leiden met vermelding „adoptie") Dank zij een goede tip van de Put tense landbouwer is de Putten- se rijkspolitie op het spoor gekomen van twee inwoners van Hilversum, die er gedurende anderhalf jaar hun „beroep" van maakten 's nachts met een gehuurde auto op de Velu- we en in de provincie Utrecht bij boeren kippen te stelen. De Puttense boer boer zag in een van de afgelopen nachten twee man nen bij zijn kippenhokken lopen. Hij waarschuwde een familielid en sa men trokken zij er op af. De kippen dieven zagen Kans de benen te ne men met een buit van 20 kippen. De boeren noteerden het autonun.mer en toen was de politie de mannen gauw op het spoor. Het bleken twee „kooplieden" van 33 en 23 jaar te zijn. Zij hebben voor tienduizenden guldens aan pluimvee ontvreemd. Kerkelijk Leveu NED. HERV. KERK Beroepen te St.-Annaland B. J. Zaal te Nleuwe-Tonge te TJerkwerd K, v. d. Sluys, kand. te Arnhem door de prov. kerkverg. van Z.-Holland,, te Krimpen a/d IJssel (nevenpastoraat) J Smit te Loplk. GEREF. KEKKEN Beroepen te Wyckel J. Geel, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar O. en N Blldtdijk P. W. Martijn te Zulli- chem. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Enschede-Oost J. Brons te Bunschoten en C. den Hertog ts 's-Gravenhage-West De Nederlandse ambassadeur ln de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk. Dr. Van Roijen is vandaag naar New York vertrokken, vanwaar hij morgen met de „Rotterdam" voor een vakantie van twee maanden naar Nederland zal reizen. Rondom de Veemarkt IndonesiëNederland Op 28 en 29 september Wordt in het oecumenisch-georiënteerd vormings centrum „Oud-Poelgeest" te Oegst- geest een bijeenkomst voor jongeren gehouden over de nieuwe verhouding met Indonesië. Er zal over het the ma: „IndonesiëNederland, her nieuwd betrokken" gesproken wor den. Na aanrijding doorgereden „Neem mijn autonummer maar op, ik heb geen tijd om te wachten", zo had een 57-jarige houder van een benzinepomp uit Ter Aar gezegd, toen hij op 9 januari te Leiden op het kruispunt bij de Schrijversbrug geen voorrang verleende met de door hem bestuurde auto aan een andere autobestuurder. Een botsing vond plaats, waarbij enige schade werd veroorzaakt. Evenwel had verdachte niet zijn naam en adres opgegeven aan de eigenaar van de beschadigde auto en was verder gereden. Daarvoor stond hij nu terecht en bekende het feit. Volgens verdachte had hij gelegen heid gegeven om zijn nummer te no teren, doch de rechter constateerde, dat zulks niet voldoende is. De Officier eiste f 100 boete of 20 dagen hechtenis, waarna de Haagse politierechter veroordeelde conform die eis. (Van een deskundige medewerker) De veehouders hebben dit jaar niet te klagen en dat in verschillende op zichten. In de eerste plaats laat het weer hen niet in de steek, zodat er deze zomer steeds volop gras voor hun beesten is gegroeid. En in de tweede plaats houdt de markt zich best wat het handels- en prijsverloop betreft. De wei- derij heeft tot nu toe wel winst gebracht en wat de naweiders betreft, ach het is bekend, dat men daarvan nooit grote verwachtingen moet koesteren. Niettemin mag het tot tevredenheid stemmen, dat er nog zoveel gras op het land staat en we zien dan ook, dat de vraag naar naweiders (dat zijn de dieren, die nu nog het land in gaan, om er straks slachtrijp uit te komen) goed blijft en de prijzen navenant. Onwillekeurig is men geneigd een vergelijking te maken met de toe stand van een jaar geleden en dan weten de insiders wel dat ueze hemelsbreed verschilt. Toen kwam na de eerste helft van juli de klad erin en de prijzen daalden voor 't slacht vee van week' tot week. Pas in het begin van 1963 kwam er een keer in deze malaisetoestand voor de vee houders. Hoeveel gunstiger is de markt deze zomer verlopen. Dit is vooral fte danken aan een grote in ternationale vraag, die al begon (oen in Spanje op het- einde van 1962 een duidelijk vleestekort aan het licht kwam. Men zal zich herinneren, dat de mogelijkheid om door export van rundvlees naar Spanje al was het met een toeslag van het Produkt- schap voor Vee en Vlees omdat het prijspeil in Spanje nu eenmaal laag ligt vanwege de over het geheel lage levensstandaard daar toen gre tig werd aangegrepen om de Neder landse slachtveemarkt te ontlasten en een „bodem" in de prijzen te krij gen Deze „steun" heeft de markt thans niet nodig al is het dat thans de export de markt ook steunt, maar nu op een gezonde basis. Onze exporteurs kunnen thans terecht in Frankrijk, in Italië, in Zwitserland en de gelijkschakeling zich voltrokken heeft. Maar dan zijn er ook andere hoogteverschillen geslecht, en niet in de laatste plaats zal dat het verschil in loonhoogte zijn! Zal dan de Ne derlandse huisvrouw evenals haar zuster in het buitenland ook „wer ken", dan zal dat betekenen dat ze het ook bij de maaltijd met een „biefstukje" vlug klaar moet hebben. Waar we dan met het grovere vlees zullen moeten blijven? Ach, mis schien brengen dan de hotels menu's met „runderlappen a la grandmtre". Kind schuift onder rijdende auto door (Van onze Rotterdamse correspondent) Als door een wonder is de acht jarige Hans Floresse in Ridderkerk aan de dood ontsnapt. De jongen I stak met zijn autoped onverwacht de Amaliastraat in Ridderkerk over. i Dit gebeurde vlak voor de wielen i van de auto van een bakker. De bak- i ker remde uit alle macht, maar het kind schoof onder de auto en kwam er aan de a/ndere kant weer onder uit, Het ergste werd gevreesd, het bleek gelukkig echter erg mee te val len. De dokter achtte het zelf niet nodig dat Hans. die schaafwonden en kneuzingen had opgelopen, naar het ziekenhuis werd gebracht. ook nog wel in Duitsland. Wel is het het „fijne" vlees dat weggaat en blijft het meer grovere vlees hier achter Grover wil echter geenszins zeggen, dat de kwaliteit niet uoed zou zijn. Integendeel, het is immers afkomstig van dezelfde slachtdieren waarvan ook het fijne vlees afkom stig is. Het verschil zit hem in de noodzakelijke bereidingswijze. Fijn vlees als biefstuk, haas en con trafilet kan men in korte tijd door middel van bakken of met een grill tafelklaar maken. Grover vlees heeft een langere bereidingstijd no dig. Het is echter geenszins onsmake lijker, het kost de huisvrouw alleen meer moeite en zorg. En dat is te genwoordig iets, wat met name in het buitenland, waar de vrou wen meer meebetrokken zijn in het verdienen van het gezinsinkomen een moeilijke zaak is. Zo zien we dus een verschil in consumpiegewoonte. die verband houdt met de maat schappelijke omstandigheden. Verder is het natuurlijk zo, dat het fijne vlees ook vooral geëxpor teerd wordt naar de grote toeristen centra, waar er een grote vraag '.aar bestaat van de zijde van de hotels en restaurants. En zo kan men de vleeskoelwagens uit Nederland tegen komen aan de Franse of Italiaanse De Indonesische zaakgelastigde in ons land, drs. Moh. Sjarif, geeft dins dagavond 20 augustus te Amsterdam een officiële ontvangst aanboord van het vracht-passagiersschip „M.H. Thamrin" van de Djakarta Lloyd, dat zondag als eerste Indonesische schip na het verbreken der betrekkingen in ons land wordt verwacht. Deze ontvangst wordt gegeven ter gelegenheid van de opening van een maandelijkse lijndienst Indonesië— Amsterdam v.v. Het college van B. en W. van de hoofdstad zal de be manning van de „Thamrin" maan dagochtend officiee^ op het stadhuis ontvangen. Felle aanval op Ferliat Abbas Na afloop van een bijeenkomst van topleiders van het F.L.N. het Riviera of in de Zwitserse bergen. Algerijnse Bevrijdingsfront is gis- s i teravond een communiqué uitgege ven, waarin Ferhat Abbas „de voor Voor dc Nederlandse veehouders betekent dit handelsverkeer, dat zij een goede prijs ontvangen voor het totale slachtdier en voor de Neder landse consument dat het buiten land via de relatief veel hogere prjjs voor het füne vlees, een relatief la ge prijs voor het grovere vlees moge lijk maakt. De duizenden vakantie gangers, die enige weken in het bui tenland doorbrachten, zijn het zich dan ook zeer goed bewust, dat zij in Nederland ook wat het vlees op naamste verdediger van de belan gen van enkele bevoorrechte mensen wordt genoemd". Ferhat Abbas is afgetreden als voorzitter van de Algerijnse Nationale Vergadering omdat hij niet akkoord kan gaan met het ontwerp voor de Algerijnse grondwet, opgesteld door de regering van premier Ben Bella en het po litieke bureau van het F.L.N. In het communiqué zeggen de lei- het menu betreft, nog altijd op een ders van het F.L.N. dat zij „de las- goedkoopte-eiland leven. Als we dus terlijke beschuldigingen van Ferhat schreven in het opschrift van onze niarktbeschouwing „Het slachtvee blijft goed op prijs" houdt dat geens zins in. dat de huisvrouw voor het gehakt of voor de runderlappen of voor het braadstuk, welke zij bij haar slager koopt een hoge prijs zou heb ben te besteden. Dat zal eenmaal wél het geval zijn, wanneer in de Europese Economische Gemeenschap Abbas tegen het F.L.N. veroordelen." De vier dagen oude Daniel Bart- ly. die zondag in Los Angeles operatief van zijn „Siamese" tweelingbroer David werd gescheiden, is gisteren aan eeq infectie overleden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3