^Treinrovers in paniek uit ié lege boerderij gevlucht Nederlandse scheepjes gezonken: vijf doden Tijd rijp voor nieuwe relaties met Djakarta V.S. GAAN „RECHERCHEURS VAN DE RUIMTE" LANCEREN Koedrijver maakte politie opmerkzaam op afgelegen huis ENGELSE POLITIE VINDT MEER AANWIJZI NGEN Nederlander voor Poolse rechtbank IR. F. J. PHILIPS: OP DE NOORDZEE EN DE MAAS „Vervalsingen" Amerika's aantal kernkoppen loopt in de tienduizenden VLUCHTELINGEN AANGEHOUDEN Geestelijken in Amerika contra Djem Buiklanding op Schiphol loopt goed af tnvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 No. 31033 LEIDSCH DAGBLAD jeur: E. A. E. van Dishoeck >ofdredaoteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 omdat het vermoeden bestaat, dat leden van de bende naar Frankrijk zijn uitgeweken. Er was ook een ge rucht dat de leider van de overval zich op het ogenblik aan de Rivièra zou bevinden. Scotland Yard tracht na te gaan of er Britse toeristen in Frankrijk zijn. die bovenmatig veel geld uitgeven. Maar door deze waar schuwing of misschien ook reeds door het gezonde verstand, zullen de daders van de overval zich daar waarschijnlijk wel voor hoeden. De 34-jarige Nederlander J. de Ray Zal voor de rechtbank van War schau worden geleid nadat hij in juni van dit jaar had getracht een 26-jarige Oostduitse meisje uit Gör- litz illegaal Polen te doen verlaten. De zaak zal waarschijnlijk in sep tember dienen. De Nederlander die in Amsterdam woont, ontmoette in juni op een za kenreis het Oostduitse meisje Chris- te Neffe dat met vakantie in Polen was Wederzijdse genegenneid bracht hen ertoe te trachten naar het Wes ten te gaan, hij legaal maar zij illegaal. Toen zij zich op 23 juni op het vliegveld Oketsjie bij War schau vertoonden om het vliegtuig naar Brussel te nemen, liepen zij tegen de lamp. „Aan gedachten omtrent deHU zei voorts overhaasting noch omvang van toekomstige relat.es met Indonesië heb ik nog geen vorm gegeven. Wel ben ik van oordeel, dat de tijd gunstig is om nieuwe betrekkingen op voet van gelijkheid met Indonesië aan te knopen". Aldus verklaarde de president van de N.V. Philips Gloeilampenfabriek, ir. F. J. Philips, gisteren in Den Haag tijdens een persconferentie na af- boekt- voor schadevergoedïn- ..tl gen, meent hij, Is een zaak van de re- loop van een vijfdaags oriëntatie- 1 bezoek aan Indonesië. nesië ligt echter een grote taak, waarbij ons land, gezien de bestaan de ervaring en de door ir. Philips Ln Indonesië ervaren waardering voor Nederland, wellicht hulp kan bieden. Ir. Philips heeft niet over vergoe ding van geleden schade gesproken. De investeringen in de voormalige Philips lampen- en radinfabrieken van 20 miljoen gulden In Soerabaja en Bandoeng zijn voorshands afge- (Van onze correspondent in Londen) De Engelse politie heeft gisteren omstreeks het middaguur de wlaten schuilplaats van de treinrovers gevonden: een sinds een maand leegstaande, afgelegen boerenwoning nabij het dorp Oak- 31 lty in Buckinghamshire, niet ver van Oxford en op slechts dertig kilometer afstand van het toneel van de overval. Het huis staat aan het einde van een laantje en ligt een halve kilometer van de grote weg. Er werd een aantal lege postzakken gevonden en 'uiten stonden een eveneens lege vrachtauto en twee auto's van iet type „jeep". In de boerderij, die „Leathersladefarm" heet, was Aook een hoeveelheid voedsel opgeslagen. Het gebouw is door veertig politiemannen afgezet en zal in de komende dagen aan een grondig onderzoek op vingerafdrukken en dergelijke worden onderworpen. 3 Leider zou aan Riviera zitten P Volgens de jongste berichten was rde bende acht uur. voordat de politie o.het hoofdkwartier vond. op de vlucht geslagen. Buiten vond men een -.diepe kuil met de spade er nog in. 'Klaarblijkelijk hadden de bandieten de lege postzakken en waarschijnlijk ook het voedsel en andere dingen willen begraven of verbranden. Dat dit werk niet werd voltooid, wijst lerop, dat ze in paniek zijn gevlucht omdat ze waarschijnlijk het gevoel .hadden op de hielen te worden ge beten. Misschien beschikten ze over Jeen vliegtuigje. Want in de nabij heid van de boerderij bevindt zich een landingsstrip. iDe politie had een tip gekregen van ®een 34-jarige koedrijver, die het ver dacht vond. dat alle ramen van de wboerderij zwart gemaakt waren, ter wijl er buiten ook een vrachtauto stond, die met zeildoek was afgedekt. Nadat de vorige bewoners uit de boerderij waren vertrokken, werden de sleutels, welke ze bij een boer. die 1 km verderop woont, hadden afge geven, veertien dagen geleden, door WEERBERICHT ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: «Half tot zwaar bewolkt met plaat- selljk enige regen. Overwegend zwakke wind. Dezelfde of Iets lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRAND VERWACHTING Door zwakke wind rustig strand- e weer met zonnige perioden. Nog een j kleine buienkans. Iets warmer, over- 1 dag 19 a 20 graden, zeewater bijna 18 graden. Vooruitzichten: Perioden met goed 'strandweer al blijft een buienkans aanwezig. 15 AUGUSTUS Zon op: 5.22 uur; onder: 20.06 uur. IMaan op: 0.59 uur; onder: 17.41 uur Hoogwater te Katwijk te 11.43 uur; laagwater te 7.08 en 19.45 uur. een keurig geklede en welbespraakte jongeman tussen de 25 en 30, die in een blauwe Anglia reed. opgehaald. Dit was volgens de afspraak. De i roep van Scotland Yard verschijnen De boerderij Leathersdale" in Buckinghamshire, welke de daders van de treinroof in En geland tot schuilplaats heeft ge diend. Hier is de buit pan ruim twintig miljoen gulden enige da gen opgeslagen geweest. Ver moedelijk heeft de boerderij de laatste weken voor de overval als hoofdkwartier van de bende gefungeerd. vrouw, die de sleutels afgaf, dacht dat de .man de nieuwe bewoner was. Van belang is ook nog, dat haar echtgenoot in de nacht van de over val laat met de auto uit Londen thuis kwam. Hij vond het vreemd, toen hij om half vier 's morgens een vrachtauto in de buurt van de boer derij zag wegrijden. Nu gelooft hij zeker dat dit met de overval te ma ken had. Degene, die de politie op het denk beeld bracht de boerderij te onder zoeken. was slechts een van de twee duizend personen, die gereageerd hebben op het lokaas van de belo ning van 2,6 miljoen gulden. De po litie is blij. dat haar theorie is uit gekomen. dat de bende gebruik moet hebben gemaakt van een lege boer derij of een verlaten kamp in de om geving van de overval. Vandaag zou in de Franse pers eveneens een op- Zowel ten noorden van de Wadden-eilanden als op de Belgische Maas is een Nederlands scheepje gezonken. Twee van de vier opvarenden van het vissersvaartuigje „Wieringen 47" zijn ver dronken, toen dit vanmorgen omstreeks zes uur in de Noordzee verging. Op de Maas bij Maaseyck verdween gisteren zoals we in het kort meldden de „Marianneke" in de diepte, waarbij de schipper, zijn vrouw en hun zoontje om het leven kwamen. Het ongeluk met de ..Wierin-I ken. Toen het net lossloeg, tolde gen 47" gebeurde op tien mijl ten noorden van Terschelling, waar de bemanning de netten had uitgezet. Een Van de netten bleef achter een wrak in het wa ter hangen, waardoor de „Wie- ringen 47" werd scheefgetrok- Het officiële communistisch-Chinese persbureau heeft ontkend, dat het kaarten heeft uitgegeven waarop Russisch gebied in Azië als Chinees grondgebied wordt aangeduid. Ook zou het bureau geen artikel hebben gepubliceerd, waarin werd gezegd, dat China verdragen zal opzeggen waar bij het grondgebied heeft verloren of over deze verdragen opnieuw wenst te onderhandelen als de tijd er rijp voor is. Het persbureau zegt. dat het artikel en de kaart, die op 8 juni voor het eerst werden gepubliceerd door het Engelstalige weekblad „Current" in Bombay, vervalsingen zijn. van Parij het schip om en kapseisde het. Op dat fatale moment bevonden schipper J. Dekker en de matroos T. Kolk, beiden uit Enkhuizen, zich in de stuurhut. Het schip was al gezon ken, voordat zü de hut konden ver laten. De twee andere opvarenden. N. Nieuwland uit Wieringen en J. Smit uit Enkhuizen, werden gered door het vissersvaartuig „J. H. Wie ringen 1". Duikers van het duikerbedrijf Van Oost uit Maasbracht hebben gisteren bij Maaseyck de lichamen geborgen Boeloenclwe volgt Tsjombe op De wetgevende vergadering van de nieuwe Kongolese provincie Oost- Katanga heeft Edouard Boeloendwe, lid van de Kongolese Nationale Ver gadering, tot president van Oost- Katanga gekozen. Het Kongolese parlement heeft op 26 Juni een wet aangenomen, waarbij het grootste deel van Zuid-Katanga in de nieuwe provincie Oost-Katanga werd ingelijfd. Bij die gelegenheid werd president Tsjombe van Zuid- Katanga, die toen voor medische be handeling in Parijs verbleef, uit zijn presidentsambt ontzet. Plannen Amerika zal binnen twee uaanden de eersle van een reeks kunstmanen lanceren om even tuele geheime kernproeven in de ruimte vast te stellen, aldus verklaarde de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken McNamara voor de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen. De minister deelde mede, dat de Verenigde Staten op het gebied van kernbewape ning een voorsprong op de Sowjet-Unie hebben, die zij wil len behouden. Het kernstop- akkoord van Moskou verschaft de Verenigde Staten een gele genheid om met het minste risi co de oprechtheid van de Rus sische vredesverklaringen te toetsen. McNamara bleek ervan overtuigd te zijn, dat heimelijke kernwapenproeven, zelfs als zij niet ontdekt zouden worden, het fundamentele evenwicht niet zullen wijzigen. perken zouden de Verenigde Staten tenminste de Russische vorderingen kunnen vertragen en de duur van hun technische superioriteit kunnen verleggen. Naar aanleiding van de onder- I Uit goedingelichte officiële kringen in Parijs is gisteren vernomen, dat Frankrijk heeft besloten geen boven- grondse kernproeven meer in de Sahara te nemen. Frankrijk bouwt thans een proefstation op de atol Moeratoa, ten zuidoosten van Tahiti. Het station zal eind volgend jaar in gebruik worden genomen. Waarne mers in Parijs menen, dat alles erop wijst, dat Frankrijk de kernproeven zal voortzetten tot het zijn eigen waterstofbom heeft of tot een alge mene kernontwapeningsovereenkomst grondse kernproef, die de Verenigde I wordt bereikt waarmee president De Staten maandag in de Nevada- woestijn namen de eerste na de ondertekening van het. gedeeltelijke kernstopakkoord verklaarde Radio Moskou, dat deze proef aantoont dat „verdere stappen dringend noodzake lijk zijn om de internationale span ning te verminderen" Volgens Radio Moskou herinnert deze explosie er aan, dat de bewapeningswedloop en het gevaar van een kernoorlog nog niet zijn uitgebannen. Er rust een geweldige verantwoording op de ont wapeningscommissie in Genève, die het succes van het Moskouse verdrag dient te consolideren en een onneem bare hindernis moet scheppen voor de vijanden en tegenstanders van het verdrag, de onverbeterlijke voor standers van de koude oorlog, zo zei Radio-Moskou. Doodstraffen in Spanje geeist Gaulle genoegen neemt. Bij de grensovergang Woold (gem. Winterswijk) kwamen maandag avond twee jonge Nederlandse vrou wen aan, die naar Duitsland wilden. Zij bleken echter niet in het bezit te zijn van paspoorten en gedroegen zich niet normaal, hetgeen voor de dienstdoende commies aanleiding was de politie te waarschuwen. De vrouwen werden meegenomen naar het bureau en daar kwam vast te staan dat men te doen had met twee verpleegden uit een inrichting in Vught. Gisteren heeft de moeder overste van deze inrichting, de beide vluchtelingen per auto opgehaald. geringen. De tegenwoordige „Ralin"-fabrieken zijn contacten blijven onderhouden met buitenlandse bedrijven van Phi lips. Het concern is zelfs mondjes* maat blijven leveren. De ex-Philips thans „Ralin"-fabrieken hebben machines en onderdelen uit Eind hoven nodig. Voorts kan licentie-ver lening voor fabricage .in Indonesië wederzijds voordelig zijn. Goede rela ties met de „Ralin" kan bovendien leveranties van grotere en gespeciali seerde apparaturen in de hand wer ken, bv. yoor de insulaire verbindin gen en voor instrumentaria voor ziekenhuizen. Voorshands zullen en- I kele Philips-technici als adviseurs enige tijd naar de „Ralin"-fabrieken I gaan, terwijl voorts scholing van wel licht 'n twintigtal Indonesische tech- nici in Eindhoven wordt overwogen. Ir. Philips, die op zijn vijfdaagse reis vergezeld was van het hoofd lan- nings uit Maasbracht.'zijn 19-jarige dengroep zuidoost-Azie van het con- echtgenote en hun baby van zeven heer A. Dikkers, was voor maanden Hun schip, de „Marianne- het eerst in. Indonesië. „Ik had dus ke", was gistermorgen om half zes geen vooroordelen. Mijn indrukken gezonken. De boot ligt in tien meter betreffen alleen Djakarta, waar ik, diepwater; slechts de mast steekt er naar ik wist, welkom was. De bevol- nog boven uit k'ng zag er behoorlijk gevoed en ge- De „Marianneke" lag vóór de grint- kleed uit en was druk aan het werk", baggermolen „Marie" en was maan- aldus de Philips-president. Hij had de dag half geladen met grint. Het schip indruk, dat er een sfeer bestond als zou gisteren worden volgeladen. Toen „na een familie-vete", er was geen van de 22-jarige schipper H Ren de molenbaas van de baggermolen gistermorgen om half zes aan boord kwam, hoorde hij plotseling een ka bel knappen. Op hetzelfde ogenblik zag hij, hoe de „Marianneke" zeer snel zonk. Ongeveer 15.000 Amerikaan se protestantse en r.-k. geeste lijken hebben president Kenne dy in een gemeenschappelijke brief verzocht om het onver wijld staken van de Amerikaan se hulp aan de Zuid Vietnamese regering onder president Djem. De geestelijken protesteren met name tegen de „vervolging van de boeddhisten in Zuid- Vietnam, die meer dan zeven tig procent van de bevolking uitmaken". (Ngo Dinh-Djem en zijn naaste familieleden zijn rooms-katholiek De geestelijken willen verder terughoudendheid meer. Men wist met wie men te doen had nu vertrou wen en waardering zijn teruggekeerd. Het zal zijns inziens sterk van de toekomstige economische ontwikke ling van Indonesië afhangen, hoe de Indonesisch-Nederlandse relaties zich nu verder zullen ontwikkelen. Finan ciële afspraken zijn niet gemaakt, maar „er is een gezonde basis gelegd om op voort te bouwen, wat we in de komende maanden hopen te doen", aldus ir. Philips. Hu heeft besprekingen gevoerd met de ministers Djoeanda, Leimena, Ab- doelgani, Soebandrio en in het bij zonder met de minister van Industrie, Charoel Saleh en met generaal Hlda- ja, minister voor verbindingen. Schiphol was gistermiddag in rep en roer, toen een De Havilland Dove- vliegtuigje van Martin's Air Char ter omstreeks half vijf een buik landing moest maken. Het toestel, waarin enige vakantiegangers een rondvlucht boven Amsterdam maakten, had moeilijkheden met het landingsgestel. In allerijl werd een baan in gereedheid gebracht voor een abnormale landing en over een lengte van ruim 200 me ter met schuim volgespoten, dat cr ccn einde komt aan „het Nadat het vliegtuigte ongeveer een x half uur boven Schiphol had ge- verloren gaan van Amerikaanse mensenlevens in Zuid-Vietnam en het uitgeven van miljarden dollars voor hulp aan een be- wind, dat algemeen als onrecht vaardig en anti-democratisch wordt beschouwd en op een wankele basis rust". Dit nummet bestaat alt 12 pagina's Een militair gerechtshof in Madrid heeft twee Spanjaarden, Joaquin u u!li Delgado en Francisco Granados, ter, Amerika beschikt over een voor- ,iood veroordeeld Zu waren ervan be- «Ura! ei'ur he" rfeelei nHen ZZ ïi.n SChuld.gd VOrtge maand Hl Madrid strategische doeleinden, die in tien- i hrKKo„ duizenden loopt. aldus minisle, &om»»nstagen te hebben gepleegd op -• - - een politiebureau en voor het gebouw van de vakbond. Vier andere ver-j dachten werden veroordeeld tot ge-j vangen isstra ff en variërend van zes maanden tot zes Jaar. De doodstraf fen tegen Granados en Delgado moe- coor ten nog door de Juridische autori- sterdam heeft gisteren een buik- teit worden bekrachtigd alvorens ze,. i cl li kunnen worden uitgevoerd. I landing gemaakt op ocnipnol .'McNamara, die toegaf, dat de Rus sen een voorsprong hebben op het gebied van zeer krachtige kernwa pens. En wat de proeven onder de grond betreft, die nog genomen mo gen worden: Amerika heeft op dit punt belangrijk meer ervaring dan de Sowjet-Unie. Door de Russische proeven tot de ondergondse te be- cirkeld en eerst nog een schünlan- ding had gemaakt, waagde de der tigjarige piloot Rob Andriesse het er op. Hoog spatte de witte massa schuim in de lucht, toen het toe stel op zijn buik over het beton schuurde. Enkele tientallen meters achter de schuimdrempel kwam de „Dove" tot stilstand. Op dat moment wis ten de elf Inzittenden dat zij er veilig afgekomen waren. De vele brandweer- en ziekenwagens hoef den niet in actie te komen. Nie mand had zelfs maar een schram opgelopen. Volgens de directe van Martin's Air Charter weigerde het rechter- hoofdwiel van het landingsgestel te functioneren. Leden van de Rijks luchtvaartdienst zijn onmiddellijk begonnen met een onderzoek naar de toedracht en oorzaak van het gebeurde. Slot pag. 2 Een De HaviHand-vliegtuig rondvluchten boven Am De piloot en de tien passagiers konden het toestel ongedeerd verlaten. Op de foto is achter het vliegtuig duidelijk de schuim baan zichtbaar, die door de brandweer van Schiphol gespo- ten werd en waarin de landing werd gemaakt. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Aug. 1863: Te Rotterdam is dezer da- gen gesticht een kinderzie- kenhuis. De verpleegkosten worden berekend op 40 cents daags; kinderen van behoef- tigen worden kosteloos ver- pleegd. Een kleermaker te Afün- i chen heeft, om klanten te lokken, 2 beeldschoone meis- fes aan naaimachines achter I de spiegelglazen van zijn winkel geplaatst, waardoor (f de voorbijgangers onweer- i staanbaar tot binnentreden i [•orden getrokken. i t sto I WO

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1