BENONI BEHEYT doorkruist plannen van „zwiepende"^ Bik van Looy Brons voor Jo de Haan Arie den Hartog trapt achterwiel SCHEEF 1 Debacle.,. Massale eindspurt Trotse Darrigade De eindsprint bij de jam. Karstens Wereldkampioenschap profs eindigt in geharrewar Onnes' contract niet verlengd Bittere tranen voor Nederlanders Karstens op vijfde plaats LE1DSCH DAGBLAD MAANDAG 12 AUGUSTUS 1962 (Vair een speciale v Doodrustig, maar met in de plooien van het jgezicht de sporen van die lange 282 kilometer en 200 meter nog duidelijk zichtbaar, wachtte 0 de Haan, uitblazend op de stang van zijn lichtgewicht racefietsje, op hetgeen de toekomst voor hem zou ontvouwen. Tien meter voor de Brabander eindigden de wereldkampioenschap pen wielrennen voor profs op de weg, zondag (n Ronse bij een zo nu en dan stotend harde erslaggever) westenwind verreden, in een verschrikkelijk geharrewar. Ergens onder al die schoenen van druk gebarende en fel discussierende officials, renners, ploegleiders en toeschouwers lag de eindstreep; een lijn waarop tegen half vijf Beno- ni Beheyt België de zesde regenboogtrui in deze voor onze zuiderburen zo gunstig verlopen titelstrijd had geschonken. tandjes in de derailleur», waardoor hij uit zijn evenwicht raakte, in bot sing kwam met een Spanjaard en even later met de hobbelige en ake lige kinderhoofdjes kennismaakte. Beide liepen een zo groot tijdver lies op, dat zU het na twee ronden wel voor gezien hielden. Het pechdui- veltje sloeg echter nogmaals in het Nederlandse kamp toe, te weten In de dertiende ronde. Terwijl alle oran jetruien „van voren zaten", reed Ab Geldermans plat. Ook hij zag het nog even aan, maar keerde een ron de later in de Nederlandse cabine te- rug Weer een omloop later volgde Dick Enthoven dit voorbeeld. Dood- j eerlijk gaf hij als reden op: „na 200 kilometer ging het niet meer. Op die keien van de Louise-Marie werd ik uit de wielen gereden". Eerlijker kon het niet. Voor het overige rest ons ilechts weinig te vertellen. De eerste wer kelijk serieus lijkende ontsnapping geschiedde in de elfde ronde, toen Anglade en Elliott het peloton de rug toekeerden. Een ronde nadien Dreid- de de Italiaan Zllloli de kopgroep uit tot drie man. Dit drietal bouwde een vrij comfortabele voorsprong van 1 minuut en 23 seconden op, die echter tijdens het verdere verioop snel slonk. In de vijftiende ronde de- mareerde Simpson als een bliksem schicht uit het peloton, haalde het kopgroep je in en voelde zich sterk genoeg om door te gaan. hetgeen het einde van Anglade en Zllioli Inluid de. want alleen Elliott kon zijn ho ge tempo nog bijbenen. Totdat de vedettes ook dit tweetal tot de orde riepen. Maar zoals gezegd, een outsider, en nog wel een renner die pas een .iaar geleden tot de rijen der profs toetrad doorkruiste ook hun plannen. Een te leurstelling voor de vele supporters van Rik, een dubbele voor hemzelf. Was het immers niet juist Beheyt die na veel praat mokkig toestemde voor Van Looy te zullen rijden Wat de nederlanders betreft: piet Damen klasseerde zich nog als elfde Peter Póst als negentiende. Tot slot mogen van de uitvallers de namen van Bahamontes, Anglade «kromp), Wolfshohl, Altig «rugklachten). Man- zaneque en Peres-Frances niet on vermeld blijven. r 1 Behalve Rik van Looy liepen 1 ook de organisatoren van deze wereldkampioenschappen op de i weg zondagavond met zorgelijke i gezichten rond. Bjj opbod had- den zU destijds beslag gelegd op de regenboogstrjjd van de ama teurs en de professionals. Het had het lieve sommetje van 7.8 miljoen francs gekost en 1 daarbij kwamen nog een kleine l 5 miljoen francs voor de kos- t ten van de installaties en der- I gelijke. Maar die zouden er ge- I makkelijk weer uitkomen en mogelijk zou er zelfs nog een zoet winstje overblijven, zo re kende men in Ronsse. De wte- lerminnende Belgen moesten 1 daartoe in massa's toestromen 1 en wie zou het willen missen als 1 Rik van Looy zijn derde wereld- titel op eigen bodem ging beha- len? a Met 130.000 bezoekers op twee dagen zou men in Ronsse al quitte spelen. Wel -nu, de orga- nisatie zal diep in de zak moe- ten tasten, want zo wel zater- j dag als zondag bleef het bezoe- kersaantal ver beneden de ver- wachtingen. De Ronssenaren, die echt niet met zo veel genoe- gen aan dit wereldkampioen- schap zullen terugdenken, geven J de schuld aan het slechte weer f en de televisie. Uitslag 1. Benoni Beheyt België), de 278.8 km in 7 uur 25 minuten 26 seconden. 2. Rik van Looy «België» op 10 cm, 3. Jo de Haan «Ned.). 4 André Dar- rigade (Frankrijk), 5. Raymond Pou- lidor Frankrijk 6. Gilbert Desmet «België», 7. Jan Janssen «Ned.», 8. Franco Cribiori (Italië), 9. Jean Sta- De enerverende finish van de profwedstrijd: Beheyt heeft zijn voorwiel enkele centimeters voor dat van Van Looy over de finish lijn gedrukt. blinsky (Frankrijk, 10. Sigi Rens (West-Duitsland). 11. Piet Damen (Ned.). 12. Louis Proost «België). 14 J Jacques Anquetil Frankrijk19. Pe- I ter Post (Ned allen in dezelfde tijd. I Du Buy nu bondscoach Bert Onnes is tafeltennisbonds- coach af. Precies een jaar geleden werd hjj door de Nederlandse Ta- feltennisbond aangesteld als opvol ger van de Hongaar Bela Simon met uitgebreide bevoegdheden voor trai ning en selectie. Algauw ontstond echter onenigheid tussen de meer voudige Nederlandse kampioen en het bondsbestuur, het welk tot uiting kwam na de terugkomst van Bert Onnes van de wereldkampioenschap pen in Praag. De bond besloot hem toen niet meer op te stellen in inter nationale wedstrijden. Daarmee was de positie van Bert Onnes als bonds coach vrijwel onmogelijk gewonden. De NTTB heeft nu aan deze «nua- tie een einde gemaakt door het een jarige contract met de Amsterdam mer niet te verlengen. Diens functie zal per 1 september 1963 worden overgenomen door de uit Australië teruggekeerde Nederlandse oud kampioen Cor du Buy. Deze gaat tweemaal per week de nationale top- jeugd trainen. De 26-jarige Jo de Haan, woonachtig in Huybergen, wilde echter slechts één ding dolgraag weten. Aan een ieder die hem maar dicht genoeg naderde vroeg de Nederlander het: „Ben ik nu derde of vierde geworden?" Niemand kon hem een bevredigend antwoord geven, alhoewel de blonde André Darri- fade op datzelfde moment met trots de Franse TV-kjjkers vertelde hoe hjj nu precies derde was geworden. Reden van al deze consternatie: de massale eindspurt die na 7 uur 25 minuten en 26 seconden de beslis sing bracht. Als een angstaanjagend samengepakte meute stoof bijna het Eise peloton in de zeventiende en tste ronde op de finish af. Maar de breedte van de straat was slechts berekend op twaalf man. Opeens ge beurde het: Rik van Looy, fel sprin tend in eerste positie, voelde zich be dreigd worden. Links van hem ver scheen Jan Janssen, rechts de al even gevaarlijke sprinter Beheyt. Van Looy wilde echter persé winnen, duw de de man uit Nootdorp ver van zich af en gaf toen zijn jonge land genoot Beheyt een zwieper, die slechts weinigen zullen kunnen weer staan. Doch ziedaar. Beheyt. de 22-jari- ge prof uit Dcinze (nabij Gent gele gen) tastte nog dieper in zjjn reser voir van sprintkwaliteiten, sprong als in een flits van wielerkoning Rik 2 weg en stelde alle prognoses in het ongelijk: een outsider mocht zich in het zo begeerde tricot hullen. De fa voriet der favorieten, Van Looy, be reikte, dank zij zijn „foefje", nog de tweede plaats, Darrigade, eens de ge vreesde sprinter, zag zichzelf al op di derde trede van het schavotje staan. Finishfoto Het duurde lang alvorens de he ren de definitieve uitslag vla de mi crofoons van het door 75.000 mensen omzoomde terrein deden schallen. Zij wensten n.l. zekerheid, vroegen om een finishfoto, die Beheyt inderdaad als winnaar aanwees, op een band dikte gevolgd door Van Looy en als derde de Nederlander Jo de Haan, die zowaar, door buitenom te gaan, kans had gezien Darrigade te ver schalken. Jan Janssen, teruggewor pen door die ondubbelzinnige zwie per, kreeg een zevende plaats toege wezen. Het betekende een sensationeel einde van een over het algemeen vrjj vlak koersverloop. Trouwens, het beste bewijs hiertoe levert wel die hassale eindsprint. Heel lang duld den de grote favorieten vele uitloop pogingen. In de veertiende ronde ronde kwam daar echter verande ring in. Van Looy, Post en Poulidor nestelden zich toen aan de kop van hei peloton, het tempo vloog omhoog waardoor ook de allerlaatste pofing van de Ier Seamus Elliott en de En gelsman Tom Simpson plotseling minder allure kreeg. Nog in de voor- De huldigingsceremonie werd voor Rik van Looy (links) die de wereldtitel voor zichzelf ge reserveerd (lees „gekocht") had. een kwelling, terwijl zijn rebelle rende landgenoot Beheyt een voorzichtige glimlach probeert. Rechts fo de Haan die uit de verwarring een derde plaats be machtigde. laatste ronde beëindigde het peloton deze Britse aangelegenheid. Vier van de acht Nederlanders stapten vroegtijdig van hun fiets. Hugens en Zilverberg openden de rij: gezamenlijk vonden zij het na elf ronden welletjes. Oorzaak: bij Hu gens een lekke band. bij Zilverberg een breuk van pion 16 (een van de Gelijk een sprankelende waterval klinkt het sappige Vlaams van de Belgische wielerverslaggever Piet Thijs zater dagmiddag om even over vijven door de enigszins onderbezet te, maar met veel spanning geladen huiskamer van de familie Karstens. Terwijl de kleine Robbie en zijn vriendje Johan onwetend dat het laatste nieuws van het wereldkampioen schap over Brussel II weerklinkt met argusogen de avon turen van hun TV-held Lorky volgen kruipt mevrouw Kar stens als het ware in de radio. Piet Thijs gaat verder: „Vier dappere mannekes racen hier in Ronsse op de allesverlossen- de meet af. Ik zie daar onze Joske Huysman, ik zie daar het tricot van de Italiaan Vicentini en dan moet dat daar Bazire zijn. Inderdaad het is de rappe FransmanTeleurgesteld hoort mevr. Karstens notaris Karstens is met zoon Wim- fred naar Ronsse vertrokken en dochter Coby volgt het spek takel bij kennissen in Utrecht het verdere verloop van de eindsprint aan. „Jammer, dat hij er niet bij zit", zegt ze zuch tend. Zij staat op maar gaat direct weer verder met geboeid luisteren als Joske zijn resumé van die „vermetele spurt" on derbreekt om de eindsprint van een grote groep voor de ver dere ereplaatsen te verslaan. Want voorop zit een Oranjetrui. Een Nederlander. Ger- benDe papegaai doorbreekt de angstige spanning, die in de eindsprint even valt met een luidruchtige kreet„Ger- bééén". En het wordt Gerbééén. „Ik zie een Oranjetricot" zegt Piet Thijs. „Het zijn twee Ollandersdie daar voorop zitten. Een van onze noorderburen gaat daar op schit terende ivijze die spurt winnen. Het is de renner met nummer 152, KarstensVerheugd richt mevrouw Karstens zich op: „Een ventje, hè, die Gerben. Ik vind het maar netjes, zo'n vijfde plaats". Als bijna een uur later ook op de Nederlandse TV te zien is, hoe Karstens breeduit, met de neus op het stuur voor Cor- nelisse en al die anderen zijn wiel over de streep drukt, staat de telefoon geen ogenblik meer stil. Of mevrouw het al wist van Gerben? Ja, mevrouw had het gehoord en later gezien. Ja, het was een zeer eervolle presta tie. Er komt geen eind aan! (Van een speciale verslaggever) Zonder het van elkaar te weten vertolkten Arie den Hartog en regenboogtrui-bezitter tot zomer 1964 de Italiaanse „liefhebber" Flaviano Vicentini, zaterdagmiddag rond half zes in het Belgische stadje Ronse twee uiterste uitingen van gevoelens. Vicentini straalde, zijn wangen ontvingen, zoals de gewoonten het in zijn zonnig land voorschrijven, de ene kus na de andere, want hij, 21 jaar geleden geboren in Grezzano nabij Verona, mocht na 5 uur 10 minuten en 20 seconden „pedaleren", waarin de ragdunne tubes 196 kilometer en 80 meter wegdraaiden, op de hoogste trede van het ere-schavotje stappen. Een cabine naast de druk doen de en overgelukkige Azurri, waar inmiddels de nieuwbakken kam pioen handen te kort kwam, zat Arie den Hartog diep vooroverge bogen op een stoel. Rond om hem heen bevonden zich de overige, voor het merendeel doodvermoei de Nederlanders. Arie's blauwe ogen stonden vol bittere tranen, niet omdat hij als 19de en laatste drager van het oranje-tricot over de streep flitste, maar omdat hij, na de grote teleurstelling van vo rig jaar in Salo, ook in België een keiharde morele opdoffer kreeg te verwerken. Tragedie I Halverwege de twaalfde een laat ste ronde spatte Den Har togs Illu sie op een hooggenoteerde plaats als een geknapte ballon in duizend ver splinterde stukjes uiteen. Op de flau we helling van de heuvel met de charmante naam van Louise-Marie, gelegen een kilometer voor de finish, waar de weg louter en alleen uit slordig gevoegde kasseien bestaat, sprong plotseling de Italiaan Vicen tini uit het 19 man sterke peloton weg. om alsnog aansluiting trachten te krygen by het voorste tweetal, de zwoegende Westduitser Bölke en de hardnekkig „kop" weigerende Huys- mans. Attente Arie den Hartog, de hel blonde tuinderszoon uit Zuidland, reageerde ogenblikkelijk, stond op zjjn pedalen en trapte *Un achterwiel scheef. Doorreden stond onherroe pelijk gelijk aan het snel leeglopen van de hand, afstappen echter het einde van een lang gekoesterde wens: revanche voor die ongelukkige derde plaats In Salo. waar hij. zoals be kend, kort voor de eindstreep met zijn voet uit de toeclips schoot. Er restte hem slechts als keus het eer ste Vicentini, al by de allereerste ont snapping present maar daarna slechts een stil figuur, kreeg evenwel toch iemand anders In zijn kielzog, n.l. de Fransman Francis Bazire. Beiden liepen in korte tyd het lei dende duo In. waarna Vicentini, dit Jaar winnaar in liefst 15 ooursen, als gezegd. In de spurt de grootste snelheid ontwikkelde. Bazire had evenmin moeite Bölke voor te blij ven en de Duitser liet op zyn beurt weer Huysman achter zich. Tragedie II En daarmee beleefde Ronsse een andere tragedie. Een Belgische, pre ciezer uitgedrukt. Want in de elfde en voorlaatste ronde kon diezelfde Huysman nog met een zeer soepele draai van de pedalen een stevige voorsprong van 43 seconden ophou wen op de toen als nummer twee liggende Nederlander Gerrlt de Wit, die hy in de klim naar de tamelijk stelle Kruisberg ineens had losgere- Daarachter volgden 20 renners, maar die, zo mijmerden talloze Belgen langs de goed bezette route, lagen 1 minuut en 23 seconden verwijderd van de fit lijkende en naar een zege strevende Huysmans. Maar de werkeiyke en definitieve slag. zo bleek later, viel pas In de allerlaatste ronde. De 22 jarige Win- fried Bölke leidde deze feitelijk di rect al by het Ingaan van de twaalf de omloop In. By de eretribune de marreerde hy uit 't peloton, bestaan de uit 20 renners, onder wie Kar stens, Cornelisse. Den Hartog en Ple- tersc, liep de leeggereden De Wit op het vlakke stuk na de Kruisberg in en lcreeg Huysmans even voor de heuvel Louise-Marie te pakken, op hetzelfde moment dat het in hoog tempo draaiende en klaarwakkere peloton De Wit opslokte. Luttele se- seconden nadien diende de latere winnaar zich aan: Vicentini sprint te weg in gezelschsp van de Frans man Bazire, Den Hartog kreeg pech en de aanleiding voor zyn verdriet. Overigens behoort er nog een tra gische noot by dit relaas, zyn naam: Gerrit de Wit, met Den Hartog (ja. vooral Arie wiens oranjetrui al na de tweede ronde by na in iedere kopgroep was terug te vinden» en Jan Pie- terse, ongetwyfeld bijzonder strijd lustig in deze zo levendige koers, waarin onze landgenoten cigenlyk van het begin tot even voor het ein de hebben gedomineerd. Afwezig Volkomen afwezig tuurde Gerrit na afloop, gezeten naast de zwaar beproefde Arie, naar de grond. Zyn moeder streek hem opbeurend door het korte kapsel, zyn verloofde fluisterde hem iets toe. Gerrit \er- toefae echter met zijn gedachten heel ergens anders. Hoogst- waarschyniyk dacht hij weer aan Huysmans, die hem in de elfde ron de zonder meer was gepasseerd, sim pelweg doordat de Nederlandse kam pioen op dat ogenblik elk orokje energie in zyn stevige body had ver bruikt. ïyk veel geluk hebben om kampioen te worden. Bovendien was ik als de dood zo bang voor die keien". Henk Cornelisse finishte direct na het achterwiel van Karstens «dus als zesde»de diep ontgoochelde Gerrit de Wit kwam aLs zeventiende binnen. Jan Pieterse als achttiende en Den Hartog als negentiende. Van Dongen, die in de eerste de beste ronde op de beruchte en gevreesde klinkers een smak maakte en zyn terugkomst in het peloton niet veel later in rook zag opgaan door een massale val- party, waardoor het smalle weggetje totaal werd gsblokkeerd, stapte na de doorkomst van de negende ronde af. Hy had toen een achterstand van 13 minuten op een kopgroep van 23 man, onder wie alle overige Neder landers. Inhalen, zo veronderstelde hy lukt me toch nooit meer. Als troost mag Leo van Dongen bedenken dat liefst 90 van de 142 coureurs, afkom stig uit 27 landen, er eveneens vroeg- tydig een punt achter zetten. Uitslag Fit Gerben Karstens daarentegen, eveneens veelal voor in de stryd. voelde zich, volgens zyn eigen woor den, nog zo fit als een hoentje. Waarom dan geen goud In plaats van een vyfde en van de Nederlanders beste plaats? „Je moet verschrixke- 1. Flaviano Vicentini (It.) de 196,8 kilometer (12 ronden» in 5 uur 10 min. 20 sec. (gemidd. 38 062 km per uur), 2. Francis Bazire (Fr), 3. Wil- fried Bölte «W.Dld), 4. Jos Huys mans «Belg.) allen in dezelfde tyd als Vicentini, 5. Gerben Karstens «Ned.) op 28 seconden, 6. Henk Cor- neliss (Ned.), 7. Paul Lemeteyer (Fr.i, 8 Roger Swerts «Belg 9 Julien Stevens (Belg 10. Camille Vyncke (Belg.), 11. Remo Stefanoni (It.), 12. Fellice Gimondi rit.), 13. Gosta Petterson (Zweden), 14 Noel de Pauw (Belg.), 15. Marcello Mu- nani (It.) op 32 sec.. 16. Ole Pingel (Den.) op 1 min. 16 sec., 17. Gerard de Wit (Ned.). 18. Jan Pieterse (Ned.), 19. Arie den Hartog (Ned.) allen op 1 min. 16 sec. De wereldtitel by de dames werd veroverd door de Belgische Yvonne Reynders. Onze stadgenoot Gerben Kar stens (rechts op de foto) tijdens de koers der amateurs. (Foto Leldach Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7