AVRO-pionier Willem iVogt vandaag 75 jaar kunst kalei ÖOSQQ9P St. Michael te Thorn bestaat honderd jaar „Betere huisvesting voor negers in V.S. „Wij gaan voor liet derde net claimen Vrouwen stemmen bij ons niet. Dynamische figuur ziet toekomst Wandeltocht Het Dorp Plezierjacht vergaan Négerstudent llood verlaat r> universiteit van 4 la ha ma in VALKENBURG (L) OPENT DEZE MAAND „SPEELHOL" Kevaufer overleden VEDERLICHT Necl, Comedie in 1963-'64 Opgericht 1 maart 1860 Maandag 12 augustus 1963 Derde blad no. 31031 (Van een speciale medewerker) Radiopionier en AVRO-grondlegger Willem Vogt is vandaag 75 jaar geworden. Wat hem betreft, nog niet de leeftijd om uit de ether te stappen en aan gene zijde van het „bestel"' zich als „ge pensioneerde" te kluisteren aan de TV. Dierbaarder is hem de plaats aan de dynamische kant van het omroepbedrijf dat nog steeds een stuk van zijn leven is. De jaren hebben zijn strijdlust en werkkracht nog allerminst getemd. Daarom viel het hem niet moeilijk „ja" te zeggen op het enigszins moeilijke beroep dat de AVRO kortgeleden deed op haar in 1952 aan de dijk gezette directeur. Willem Vogt is teruggekeerd als lid van verdienste en adviseur. rotzooi op myn dashboard", was zijn j kernachtige reactie. Toch kwam het tot een experiment. Op het laatste ogenblik moest myn marconist die j zou meevliegen aan de grond blyven omdat de man last van luchtziekte had. Dat kon ik niet riskeren. Naast ..Boon" Sillevis vloog lk naar Enge land. Het was voor de eerste keer dat er in Europa een met radio uit gerust toestel vloog. Niet lang erna besloot Plesman toch nog maar wat „rotzooi" op het dashboard te laten aanbrengen. Nog altijd prettig Wéér had Willem Vogt een stukje pioniersarbeid verricht met zyn radio. Het was de aanloop voor een nog grotere vlucht de radio-om- roep. die nog steeds het hart heeft van pionier Vogt. „Zolang je dit werk prettig vindt, doe je het. Ik vind het nog prettig en 75 jaren hebben daar weinig mee te maken". Benelnx-feesten In Baarle-nassau en Baarle Her tog zijn zaterdagmiddag de Benelux- feesten begonnen, georganiseerd me de in het kader van de herdenking 150 jaren Koninkrijk 1813—1963. Met medewerking van o.m. trom- petterskorps der artillerie uit Breda en een balletgroep werd 'n historisch spel opgevoerd, waarin de geschiede nis. groei en de ontwikkeling van de beide Baarles wordt geschetst. Aan de opvoering van het spel werd ook medewerking verleend door een boe- renkapel. De voltallige gemeentebesturen van beide gemeenten woonden het spel bij Later op de middag verzorgde het ar tilleriekorps. gestoken in ceremoni eel tenue, een show voor het Ba ar le- se gemeentehuis. ENTHOUSIASME Zijn spectaculaire terugkomst bin nen de A.V.R.O.-familie is het „om- roepwereldje" heel duidelijk gewor den. Nauwelijks terug of hij lanceer de het plan voor toewijzing van het tweede T.V.-net aan de A.V.R.O. „Het was inderdaad myn plan", be vestigt de heer Vogt achter de schrijftafel in het eenvoudige houten kantoortje van de Nozema N V. aan de 's-Gravenlandseweg te Hilversum. Sinds 1952, toen hij moest breken met de omroepvereniging die hij groot maakte, is dit zyn dagelijks werkdomein. Het staat recht tegen over het A.V.R.O.-complex. uiterlijk teken van Vogts levenswerk. De dagelijkse confrontatie met „zyn" studio's moet hem even vaak hebben geschrynd. De heer Vogt rept daar echter niet van. al erkent hy wel: „Natuurlijk geeft het een zekere voldoening dat de A.VJt.O. de 's-Gravelandse weg is overgestoken om me terug te halen". Waarschijnlijk gaat die voldoening toch dieper dan de bijna 75-jarige luchtigjes constateert. Want wanneer het gesprek belandt bij de positie van de A.V.R.O. in het omroepbestel is de heer Vogt opeens een enthousiast verteller. Een man die nog een toekomst ziet! ,De zuilen trilden' „Myn plan is geen knuppel in het hoenderhok", sust hij. nadat de zui len even hebben getrild toen de A.V.R.O. aanspraken liet gelden op het tweede T.V.-net. „We hebben onszelf toch altyd ge zien als de algemene omroepvereni ging". Maar vele jaren geleden be sliste de regering dat er zuilen moes ten komen. Dat had niet onze in stemming. We hadden ons ^echter aan te passen. Maar we zyn géén zuil met de zuilen geworden. Het werd alleen een gedwongen inwoning in het „huis der zuilen". Waaraan de heer Vogt direct wil toevoegen dit nimmer als een kwelling te hebben gevoeld. „Met één net deed zich de moge lijkheid niet voor onze oude aanspra ken te realiseren. Dat had immers betekend dat andere omroepen had den moeten verdwijnen, die voor velen grote waarde vertegenwoordigen. Dat was geen goede oplossing geweest. Maar nu er een tweede net komt kun nen onze aanspraken gerealiseerd worden, zonder dat anderen de ether moeten ontruimen. En waarom dat nu niet geprobeerd? We kunnen met een tweede net een harmonisch week- programma samenstellen, opgebouwd uit één en niet uit zeven of acht bronnen. Dat betekent geen afbraak van wat in de loop der jaren aan samenwerking is gegroeid. We willen met anderen blyven samenwerken, we behoeven het oude toch niet als een melaatse te schuwen? Moeten de anderen de A.V.R.O. nu maar op zyn eerlijke gezicht geloven dat ze die algemeenheid hoog zal houden? Dat hoeft allerminst. WILLEM VOGT: strijdlust! Eerlijk proberen! Ik wil de in 1946 ingestelde en sindsdien dommelende commissie voor de algemene programma's, een bestaansrecht geven door haar over het tweede net te laten waken. Waar om dat nu niet eens eerlijk gepro beerd? Overigens", voegt de heer I Vogt er veelbetekenend aan toe. „we spreken hier over het tweede T.V.- net. Maar hetzelfde geldt natuurlijk ook voor de radio. Volgend jaar komt het derde (F.M.)-net klaar. Hiervoor gaan we ook claimen". I)e pacificatiecommissie die het nieuwe kabinet in het vooruitzicht heeft gesteld voor de de T.V., geeft de heer Vogt weinig vertrouwen. „Het is weer eens een middel om een be slissing te ontwijken, een typisch compromis waarin wij in Nederland zo sterk zyn", luidt zijn mening. Terugkomende op het jaar 1952 zegt de heer Vogt dat het uitsluitend interne toestanden bij de A.V.R.O. waren die tot zyn aftreden als direc teur leidden. Het ging over de ver houding vereniging-directeur. Een punt dat nog altijd urgent is bij de A.V.R.O. „Een omroepvereniging moet niet door een bestuur geleid worden, maar door een directeur. Daarvoor zijn er teveel bedrijfsmatige aspecten. De directeur dient grote bevoegdheid te hebben. Nog steeds is de A.V.R.O. te veel „vereniging". Daardoor zie je de zaak dan ook spaak lopen", meent de heer Vogt. die intussen op talrijke prettiger er varingen in zyn bewogen leven kan terugzien. „Ik herinner me nog dat ik destijds in Indië op een nacht via de radio het bericht ontving van Duitslands capitulatie in 1918. Ik was de enige in het hele land die rechtstreeks kon ontvangen en ik maakte me daarbij ook als journalist verdienstelijk. Via mijn koptelefoon kon ik de communiqué's van de oor logvoerende landen opvangen en aan de kranten doorgeven. Zo plukte ik op een nacht de primeur van Duits lands overgave uit de lucht. Dat heeft een geweldige indruk op me ge maakt". i Ontmoeting met Plesman De heer Vogt rekent het ook tot een hoogtepunt dat hij indertyd in paleis Het Loo het eerste radiotoe stel voor de toen nog 16-jarige Prin ses Juliana moest installeren. ..En dan niet te vergeten myn eer ste ontmoeting met wijlen Plesman. Als chef verkoper van de toen malige Nederlandse seintoestellen- fabriek vroeg ik hem in 1921 een radio te monteren op een van zijn vliegtuigen. Plesman toonde zich weinig enthousiast. „Ik heb al genoeg (Van onze Arnhemse correspondent Vanuit het girokantoor bij bet Arnhemse Roermondsplein vertrok ken zaterdagmorgen ongeveer 8000 deelnemers voor de eerste nationale wandeltocht „Het dorp". zy keerden hier ook terug na 30, 20, 15, 10 of 5 km te hebben afgelegd en namen er de bronzen hermnerings- broches, een foto van Mies Bouwman en de groepsprys in de vorm van een vaantje in ontvangst. ..Het Dorp is geen bevlieging", merkte dr. A. Klapwijk op. die op de met vlaggen omzoomde Rijnbou levard het défilé voor het comité van aanbeveling bijwoonde. Hy wil de daarmee zeggen dat Nederland enthousiast blijft voor de stichting van een dorp voor gehandicapten by de Johanna-stichting te Arnhem. Er is geen verrassend groot aan tal mensen op pad gegaan. Velen schrokken kennelijk terug voor het koude regenachtige weer Maar de organisatoren toonden zich evenwel tevreden over het deelnemersaantal van ongeveer 8000. Het St. Nikolaas-gilde uit Valkens- waard trad als tolk op voor het hele zuiden van ons land en een der ven- delzwaaiers bood dr. Klapwijk een geschenk onder couvert aan. Mies Bouwman had verstek moeten la ten gaan. In smetteloos wit gestoken leden van „Actief" uit Deventer zorg den voor een pittig stukje muziek. De tocht was voortreffelijk georga niseerd en in 't girokantoor en langs het parcours waren niet minder dan 220 vrijwilligers in touw als con troleurs. ordonnansen, E.H.B.O.-ers en administrateurs. Voor alle wandelaars leidde het parcours over het bosterrein waar het dorp zal verrijzen en langs de herdenkingsteen met de ingemetsel de oorkonde. De deelnemers kwamen uit alle de len van ons land en zelfs uit België. Frankryk en Zwitserland. Voor volgend jaar is de datum van de wandeltocht vastgesteld: zaterdag 13 juni. Er zullen dan minder men sen met vakantie zijn en dus zal het deelnemersaantal wellicht groeien. Her, mozaïek van de Deventer kuns tenaar Zandvliet, dat hij dr. Klap- wyk aanbood, kan dan als symbool gelden. Hij noemde het kunstwerk De Groei. Met Urk in zicht Het nieuwe motorjacht van de heer G. Roelfsema uit Schiedam is zater dagavond o pde dijk van de Noord oostpolder geslagen en vergaan. De eelgenaar, zyn vrouw en twee kinde ren konden zich druipnat op de dijk in veiligheid stellen. Zij kregen bU een boer droge kleren: Het jacht kreeg, met de haven van Urk in zicht, omstreeks zes uur 's avonds motorpech. De schipper wierp zijn anker uit. doch dit kreeg geen houvast in de bodem. Onder de stormachtige wind dreef het scheep- jo 2 km zuidoostelijk van Urk op de basaltblokken van de dijk, waar bij het aan stuurboord verbrijzeld werd. De eigenaar was verzekerd. Na concilie Oecumenische arbeid voortzetten Kardinaal Bea, leider van het con cilie-secretariaat voor bevordering van de christelijke eenheid, heeft zondag in een rede in Salzburg voor gesteld, na het concilie een inter nationaal instituut voor wetenschap pelijk oecumenisme op te richten. Dit instituut zal de oecumenische ar beid van het concilie moeten voort zetten. Kasenga bezet Kongolese troepen uit Elisabeth - stad hebben zaterdag de plaats Ka senga bezet, waar opstandige voor malige leden van Tsjombes gendar merie zich van het gezag meester hebben gemaakt. Een aantal ops tan- Grote rivaal kaam gelukwensen (Van onze correspondent) Een van Nederlands bekendste harmonieën „St.-Michael'' te Thorn (L). heeft dit weekeinde zijn 100-jarig bestaan gevierd. De Commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. Houben, bood het bestuur een zilveren medaille aan. die het jubilerende muziek gezelschap door H. M. de Koningin is toegekend voor zijn vele prestaties. De componist Leo Adams was er met een feestfanfare. die door hem voor de 100-jarige was gecomponeerd. Hoogtepunt van de feestelijke viering van het bestaansfeest van St.-Michael was de serenade, die haar grootste rivaal, de Koninklijke Har monie van het ..Witte Stadje" kwam brengen. delin^gn werd aangehouden. De Koninklijke is de oudste har- monie van Thorn en tot 1863 de enige in het stadje. Dorpspolitiek, waarin vooral de pastoor met als te genspelers, de burgemeester en de koster een rol speelden, leidde ertoe, dat het een eeuw geleden tot een scheuring kwam in de Koninklijke Harmonie. Aanleiding hiertoe was o m., dat de koster, geheel tegen de zin van de pastoor, op zondag dans- muziek liet blazen in het kleine stadje. Toen de pastoor het dansen op zondag verbood en tevens de Har monie het recht ontzegde de proces sies te begeleiden, was een breuk in de Harmonie een feit. Aanhangers van de pastoor en de aristocratie in het stadje richtten een eigen harmo nie op en St.-Michael was geboren. Beide harmonieën, die ook het stadje In twee kampen splitsten, hebben el kaar steeds als grootste rivalen be vochten. hetgeen de muzikaliteit slechts ten goede kwam. Door hun bijzondere muzikale prestaties kreeg Thorn in den lande al snel grote be kendheid en drongen zowel Konink lijke als de kerkelijke harmonie van Thorn, ook wel de „bokken" en de ..geiten" genoemd, tot in de hoogste muziekafdelingen door In latere jaren zyn de gevechtsstellingen ge sloopt. maar de rivaliteit op muzikaal terrein is gebleven. 9? Van onze Rotterdamse correspondent! Van de twintig personen die voor het kantongerecht te Sommelsdyk te recht moesten staan wegens het niet verschynen op 't stembureau tydens de jongste >crkiezingen, was slechts een Jonge vrouw uit Nieuw Tonge naar de rechtszaal gekomen. Zij had niet gestemd, zo vertelde zy. omdat haar moeder en grootmoeder haar hadden verteld dat het in hun familie traditie was dat vrouwen niet gingen stemmen. Zij had zich tegen die traditie niet durven verzetten. De officier van Justitie wees haar er op, dat men niet verplicht is te stemmen, maar wel om op het stembureau te verschijnen. Juist voor deze verkiezingen had de minister van Binnenlandse Zaken de burgemeesters op gedragen bij niet-verschijning een vervolging in te stellen. De jongedame was dus schuldig, maar gezien de voorlichting van thuLs beperkte de officier de eis tot f 2.50 of 1 dag. waarmee de kantonrechter het eens bleek te zijn. Arrestaties in Goldsboro Roy Wilkins. secretaris van het bestuur der Amerikaanse „Nationale vereniging voor de vooruitgang der gekleurden", heeft bekendgemaakt, dat er een overeenkomst is getekend met „The Metropolitan Life Insu rance Company", waarbij deze maat schappij op zich neemt al haar flat woningen beschikbaar te stellen voor negerhuurders, die voldoen aan de normale eisen betreffende krediet waardigheid en het goed onderhou den van het gehuurde pand. „The Metropolitan Life Insurance Company", wier bezittingen een to tale waarde hebben van twintig mil jard dollar is de grootste eigenaresse van woningen in de Verenigde Sta- Advertcntle j rr PERFECT L >VCU AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT Legale roulette? De Amerikaanse Senator Estes Ke- fauver. Democratisch afgevaardigde uit Tennessee, is zaterdag op 60-ja- rige leeftijd overleden. Kefauver, die bekendheid genoot om zyn strijd te gen de misdaad in de Verenigde Sta ten. werd donderdag in een zieken huis opgenomen. Vrijdag kreeg hy een lichte hartaanval. Kefauver stelde zich verscheidene malen verkiesbaar als kandidaat voor het presidentschap en het vice-pre- sidentschap. Hy werd door zijn par tygenoten echter nimmer voor de ze plaats uitverkoren. Hij stond als liberaal bekend en streed jarenlang voor gelyke rechten voor alle rassen. De laatste jaren richtte hij zyn aan dacht vooral op de geneesmiddelen industrie. die volgens hem uitzonder lijk hoge winsten maakte en op de beroepsbokssport die naar zyn me ning gedeeltelijk door de onderwereld werd beheerst. Kefauver werd ln 1939 lid van het huis van Afgevaardigden waarvan hij tot 1948 deel uitmaakte. Daarna kwam hy in de Senaat waarin hy thans voor de derde achtereenvolgen de periode zitting had. Van onze correspondent in Maastricht). Deze maand wordt in Valkenburg een speelbank geopend in hotel „Berg en Dal". Het „speelgoed" be- staat uit een uitvinding van de Haag- i se lichtreclame-fabrikant J. Weiss- man. namelijk een elektrisch roulet- tespel. Weissman heeft zyn vinding gedemonstreerd, daarbij verzekerend dat deze roulette wettelijk toelaatbaar is volgens de loterywet omdat in tegenstelling tot de traditionele rou lette de gokkers wel degelijk in vloed op het spel kunnen uitoefenen, mits zij beheerst het juiste moment afwachten om met de bedienings knop een balletje in de gewenste af deling van een constant draaiende rouletteschyf te schieten. Niettemin i3 by deze roulette, welke de uitvinder „boule roule heeft genoemd, alle spanning van het echte roulettespel aanwezig. By het spel zijn er twee groepen van ze ven deelnemers, die tegen elkaar uitkomen. De bankhouder krijgt 15r'c van de inzet. De exploitant van deze roulette. R. L. Berlyn uit Voorburg, is met zyn deelgenoot de hotelhouder overeen gekomen. dat als algemene voor waarde zal gelden: iedere deelnemer moet zich, alvorens aan de speeltafel Pax Christi-voetTocht beëindigd De nationale Pax Christi-voettocht, die van 4 tot en met 10 augustus werd gehouden is zaterdag geëindigd. De tocht, die in Egmond begon, vond een hoogtepunt in Alkmaar, waar de deelnemers werden ondergebracht bij gezinnen uit de plaatseiyke hervorm de gemeente. Schagen ontving hen met een West-Friese dansgroep, die allen tot laat in de avond over het marktplein deed dansen. In Midden- meer werden de deelnemers ingelicht over de geschiedenis van de Wierin- germeerpolder. De route liep vervol gens over Medemblik, Hoorn, Groote broek en Enkhuizen. Met de ..Insula" ging het gezelschap naar Urk, waar na nog twee dagen werd gelopen in de Noord-Oostpolder. Hier werden vooral de nieuw gebouwde kerken be zichtigd. In Hoorn gaf de bisschop van Haar lem, mgr. J. van Dodewaard, biyk van zijn belangstelling. Het thema van deze tocht luidde „De vredë van Christus door het geloof" Sterker toezicht van partij op de Russische pers In de Sowjet-Unie is zaterdag de vorming van een nieuw staatscomi té voor pers en publikaties bekend gemaakt. dat het ideologische toe zicht van de communistische partij op al hetgeen in het land gedrukt wordt zal moeten versterken. Voorzitter van het nieuwe comité is Pawel Romanow. die tot dusver on der het gezag van de ministerraad verantwoordeiyk was voor de be scherming van militaire en staatsge heimen in de pers. Als zodanig leid de hy de censuur op de binnenland plaats te nemen, een tyd lang oefe nen om zijn behendigheid te scher pen en dus de toevalsfactor uit te schakelen. De „boule roule" wordt niet voor het publiek opengesteld. Er wordt een zogenaamde besloten groep, „de club van tweemaal zeven", gevormd, waarvan slechts lid kunnen worden meerderjarige leden van goed bekend staande verenigingen. De exploitan ten van de „boule roule" hebben verder besloten een nog nader te be palen deel van de exploitatiewinst af te staan ten bate van het revalida tiecentrum voor gebrekkige kinderen, dat binnenkort in Valkenburg wordt gebouwd Het standpunt van de Justitie om trent de toelaatbaarheid van deze j vorm van roulette zal uiteraard afge wacht dienen te worden. De beslis sing daaromtrent zal pas genomen kunnen worden als de nieuwe roulet te in exploitatie is. Wanneer blijkt dat er wettelijk geen bezwaren tegen deze vorm van gokken bestaan, ver wacht men dat deze speelbanken ook in een aantal andere plaatsen van Nederland gaan draaien. België toont reeds belangstelling voor het Neder landse experiment. ten. In haar flats wonen 34.170 ge zinnen. Wilkins noemde de overeenkomst een „groot succes" in de stryd voor betere huisvesting voor de Ameri kaanse negers. James Hood, een van de twee ne gerstudenten die kortgeleden is toe gelaten tot de vroeger volledig blanke universiteit van Alabama, heeft zyn studie er voorlopig aangegeven en is naar Gadsden, waar hy woont, te ruggekeerd. Zyn advocaat deelde zondag mee. dat Hood de universiteit verlaten heeft wegens zyn geesteiyke en lichamelyke toestand. Men heeft Hood, om een totale instorting te voorkomen, aangeraden zyn studie pas te hervatten als zyn geesteiyke toestand verbeterd is. Een honderdtal negers is zater dagavond gearresteerd naar aanlei ding van nieuwe demonstraties tegen de rassenscheiding te Goldsboro, in de Amerikaanse staat Noord-Caro- lina. De arrestaties werden verricht toen de betogers, evenals eerder op de dag, een restaurant voor blanken trachtten binnen te gaan en de in gang van een bioscoop versperden. Overdag waren reeds 37 demon stranten. onder wie een blanke, in hechtenis genomen In twee dagen tyd zyn nu in Goldsboro in totaal 209 arrestaties verricht. In Jersey City. in de staat New Jersey, zyn zaterdag twee blanken wegens moord in staat van beschul diging gesteld, nadat by een rassen - relletje een veertienjarig negermeisje door een geweerschot was gedood. In Detroit rapporteerde een neger leider dat hii zaterdagavond by zyn thuiskomst by de achterdeur een brandend kruis aantrof. A ïïf* PERFECT L JC \J AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP Gcertruidenberg 750 jaar stad Geertruidenberg viert deze week zijn 750-jarig bestaan. Het feest be gon zaterdagmorgen met klokgelui, een reveille en een toespraak van de burgervader, de heer J. Fauré. Zater dagavond is voor de eerste keer het door de Brabantse toneelschryver Jan Naaykens uit Hilvarenbeek sa mengestelde klank- en lichtspel op gevoerd. Jan Naaykens heeft tot onderwerp voor dit schouwspel gekozen de be faamde „blvde incomste", weergeven de de inhuldiging van Philips de Schone, hertog van Bourgondië. die I in 1494 de regering over de Lagei Landen aanvaardde. Deze inhuldi-1 ging geschiedde voor de graafschap pen Holland en Zeeland in Hollands oudste stad Geertruidenberg. Zestig inwoners van Geertruiden berg doen aan dit spel mee, dat ook se dagbladen en tijdschriften. Tot de vanavond, morgen en volgende week e..i. maanrlaa 7A unrnpn nncrpvn#»rri afschaffing van de censuur op de berichten van buitenlandse corres pondenten in 1961 was het ook zyn taak op de berichtgeving naar het buitenland toezicht uit te oefenen. Men neemt aan dat Pawel Roma now ln zyn nieuwe functie de con trole op de Russische pers behoudt, maar dat hjj daarnaast ook een ze kere supervisie krygt over niet by uitstek politieke geschriften Dit toe zicht viel tot dusver onder de be voegdheden van de minister van Cul tuur, mevr. Foertsewa. In maart is er voor de film een soortgeiyk staats- comité in het leven geroepen. Dit wordt geleid door Aleksei Romanov, maandag zal worden opgevoerd. De oude vestingstad Geertruiden berg, een twistpunt in diverse oor logen. kan haar historisch herdenken niet vieren zonder een militaire dag Deze begint dinsdag om 11 uur met een militaire mars met défilé door het 462.<fte pontonniersbataljon en het fanfarekorps der genie. Het défilé zal op de markt worden afgenomen door de commandant van het 362ste pon- De ..Ongrijpbare"" gearresteerd In Palermo is zaterdagavond Giu seppe Lalicata, alias „de Ongryp- bare" zoals hy zichzelf noemde, en „doder nr. 1" van de maffia, gear resteerd. Hy is schuldig of mede plichtig aan tal van de laatste maan den op Sicilië bedreven misdaden. By zyn arrestatie moest de politie ver sterking laten aanrukken, omdat de bevolking van de wyk waar hy werd gearresteerd, hem wilde bevrijden Newvorkse benden roeien elkaar uit By een reeds vyf jaar durende stryd tussen twee benden uit de Newyorkse onderwereld zyn weer twee slachtoffers gevallen. Voor zover bekend heeft de stryd in drie maan den tyds aan negentien gangsters het leven gekost. Vrijdag werd een gangster, die van de ene naar de de andere bende was overgelopen, vanuit een auto neergeschoten toen hy met zyn wagen voor een ver keerslicht stopte. Enkele uren later stierf een lid van de tegenparty toen zyn auto vanuit een voorbyrydende auto werd gemitrailleerd. Charles Treuet op vrije voeten De Franse zanger Charles Trenet. die achtentwintig dagen in hechtenis heeft gezeten in verband met een be schuldiging van een zedendelict, is zaterdag in voorlopige vryheid ge steld. Hy heeft de vereiste borgsom gestort, hetgeen hy tot dusver had geweigerd, zyn moeder haalde hem by de gevangenispoort af. op de Vest. 's Avonds om 8 uur wordt de dag besloten met een concert en een taptoe door het fanfarekorps der genie. tonniersbataljon, luitenant-kolonel J.In de feestweek worden in Oeertrui- J. v. d. Houwen, 's middags om half denberg twee tentoonstellingen ge- twee zullen op de markt demonstra- houden, een historische tentoonstel- tles worden gegeven in het slaan van ling en een expositie over de Biesbos. Baileybruggen. Daarna zal de vaar- De burgemeester van het stadje heeft en duikerschool demonstraties geven I deze zaterdag geopend. Vele nieuwe stukken Het tableau de la troupe van de Ned. Comedie voor het seizoen 1963 64 is als volgt samengesteld: Mimi Boesnach, Femke Boersma. Kitty Courbois, Mien Duymaer van Twist, Lous Hensen, Elisabeth Hoy- tink, Kitty Janssen, Sophie Köhler- Van Dyk. Petra Laseur, Ank van der Moer. Jacqueline Royaards-Sandberg, Thérèse Steinmetz. Ineke Swane- velt, Hetty Verhoogt. Ellen Vogel. Ko Arnoldi. Wilbert Bank. Han Bentz van den Berg. Jan Blok. Hein Boele, Hans Boswinkel. Huib Broos. Kees Brusse. Paul Cammermans. Philippe la Chapelle, Jacques Com mandeur. Hans Croiset. Herman van Elteren, Johan Fiolet. Lo van Hens- bergen. Ton Kuyl. Ton Lutz. Pierre Myin, Guus Oster. Joan Remmelts. Henk Rlgters. Allard van der Scheer. Gerard Schilde Julien Schoenaerts. Lex Schoorel. Will van Seist, Dick I Swidde, Jan Teulings. Regisseurs zullen zyn: Han Bentz i van den Berg. Ton Lutz. Henk Rig- tere. Fons Rademakers <gastregie« en Theun Lammertse (dramaturg van het gezelschap). Op het repertoire staan de volgen de stukken: „Victor of de kinderen aan de macht" (Rober Vitrac) verta ling Remco Campert; „De schuchtere op het paleis" (Tirso de Molina) ver taling Hans Croiset; „Freule Julie" (August Strindberg) vertaling Gerrit Kouwenaar; „Antonius en Cleopatra" (William Shakespeare) vertaling Evert Straat; „Op hoop van zegen" (Herman Herermans)„Le roi se meurt" (Eugene Ioneseo) vertaling Jacoba van Velde: „Gijsbrecht van Aemstel"; „De bruiloft van Kloris en Roosje"; „De knecht van twee meesters" (Carlo Goldoni) vertaling Max Nord; ..Who's afraid of Virgi nia Woolf" (Edward Albee) vertaling G. K. van 't Reve. en „EIckerlyc". Van het repertoire van het seizoen 1962/63 zullen het komende seizoen gehandhaafd blyven: „Het leven van Galilei" (Bertold Brecht); „De dans van de reiger" (Hugo Claus); ..Mary Mary" (Jean Kerr); „De vrouwen van Troja" (Euripides) en „De phy- sici" (Friedrich Dürrenmatt». Folkloristisch festival te Enschede Te Enschede is een internationaal folkloristische festival gehouden, waaraan dansgroepen uit acht lan den hebben deelgenomen De dansgroepen hebben elk vier voorstellingen gegeven van oude dan sen, waarbij zy door viool, harp of accordeon werden begeleid. Van deskundige zyde, werd hierbij voor het publiek een toelichting ge geven. Zaterdag namen de groepen deel aan een optocht door de stad. De deelnemende groepen aan dit in ternationaal folkloristisch festival kwamen uit Ierland. Duitsland. Zwe den. Frankryk. Oostenryk. Engeland. België en uit ons land. Expositie van Britse kunstenaars De Britse ambassadeur in Neder land. sir Andrew Noble, zal vrydag des avonds om acht uur in het Ste- delyk Museum het Prinsenhof te Delft een tentoonstelling openen van werken van Britse kunstenaars. Deze kunstenaars zyn Ceri Richards. Ro bert Adams en Hubert Dalwood.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5