Succes van Rusk met zijn bliksembezoek aan Bonn Zuid-Afrika doet veel voor de niet-blanken ZOMERSTORM IN WEEKEINDE Man berooft bejaarde vrouw na aanrijding I Geen Duits verzet tegen „kernstop Scheepsbouwer Cor Verolme: Toespraak bij de tewaterlating ran Langkloof m.s. WEERBERICHT „DROGE" PERIODEN IN BREDA Nasser dreigt de Israëliërs VWS Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1963 No. 31031 141 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 5? (Van onze correspondent in Bonn) Adenauer schijnt er nog: eens de nadruk op gelegd te hebben, dat Bonn alleen kan instemmen met ont spanningsmaatregelen, die het Duitse probleem dichter bij een oplossing brengen. Tegen niet-aanvalsverkla- ringen van de NAVO en het Pact van Warschau lijken de Westduitsers ove rigens niet veel meer te hebben als deze tenminste gepaard zouden gaan met communistische garanties voor Berlijn. Ook zouden de Westduitsers nu bereid zijn hun bewapening onder IWcst Duitsland zal toetreden tot het verdraq over het stopzet- co"tro,e verminderen, indien deze i «i-« Y i ontwapeningsmaatregelen niet tot ten der kernproeven. Dat is het resultaat van een bliksembezoek. Duitsland beperkt zullen blijven en dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk indien daarmee parallel afspraken gaterdag en gisterochtend aan Bonn bracht. In besprekingen met ^„^naderbij brengen.DUjtSe herem" gijn Westduitse collega Schröder, Bondskanselier Adenauer en Hoe dan ook het ziet ernaar ult vice-kanselier Erhard zag Rusk kans de Westduitse vrees uit de dat Bonn het standpunt van Schrö der heeft overgenomen, dat men met obstructie niet veel verder komt en dat men beter kan proberen invloed op de Oost-West-besprekingen uit te oefenen dan boos in de hoek te gaan staan. Iweg te ruimen, dat het verdrag van Moskou een gedeeltelijke er- Jkenning van Oost-Duitsland zou inhouden. De Amerikaanse mi- jnister verzekerde de Westduitse politici ervan, dat Washington "nog eens uitdrukkelijk zou verklaren, dat erkenning van het regime-Ulbricht uitgesloten is en dat Oost-Duitsland, ondanks zijn toetreding tot het verdrag van Moskou niet beschouwd zal worden als verdragspartner, maar als niet erkende staat, die strikt eenzijdig aan het verdrag deelneemt. onze correspondent in Uiteenzetting van Rusk voor Senaat Y.S. Ook zal de Amerikaanse regering, net als de Britse, in nota's aan allei terwijl CDU-fractievoorzitter Von landen waarmee diplomatieke betrek kingen onderhouden worden, uiteen zetten dat er geen sprake kan zijn tan erkenning van Oost-Duitsland, ik al Is het regime Ulbricht tot het •drag van Moskou toegetreden, 'elke andere verzekeringen Rusk in >nn nog gegeven heeft Is onbekend. minister vroeg zyn Duitse ge- irekspartners namelijk om strikte iheimhoudlng van de inhoud van besprokene In verband met de laatszitting in Washington, waar- a Rusk vandaag deelnam. Hij wil le uiteraard vermijden, dat de Sena- Vkct uit de kranten zouden verne- wat zU vandaag pas tijdens de ^firings" in Washington uit de »nd van de regering zouden gaan toren. Eveneens vandaag zou het West- I duitse kabinet bijeenkomen en het ~f officiële besluit nemen tot toetre ding. Er is geen kans meer, dat men toch nog tot een andere beslissing komt. Bezwaren verwacht men alleen J van de kant van de christelyk-sociale *1 ministers, de partijvrienden van I rranz Josef Strauss. De secretaris- 1 generaal van de Christelijk-Sociale •ilünie, Zimmermann heeft zich enige 01 dagen geleden namelijk zeer sterk uit gesproken tegen het verdrag tot stop- letting van de kernproeven. Patrick de eerste in familiegraf van de Kennedy's Patrick Bouvier Kennedy, die vrij dag minder dan veertig uur na zijn geboorte overleed, is zaterdag in het familiegraf van de Kennedy's nabij 1 Boston begraven. Hjj is de eerste die II in het graf, dat vijftien jaar geleden II door de vader van de president werd II gekocht, is begraven. Het kistje was I bedekt met witte bloemen. Alleen de I president en naaste familieleden I woonden de eenvoudige plechtigheid bij. Mevr. Kennedy ligt nog in het I nekenhuis van de luchtmachtbasis I Otis nabij Boston. 1 Premier Chroestsjow heeft presl- U dent Kennedy gecondoleerd met het n overlijden van diens zoontje. Toen I Chroestsjow het overlijden van het kind vernam had hjj minister Rusk i opgebeld met het verzoek zijn deel neming aan Kennedy over te bren gen. Rusk zond daarop uit Bonn een I telegram aan de Amerikaanse presi dent. WEINIG VERANDERING Het KNMI verwacht Tan heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatse- j Hjk enkele buien. Matige tot krach tige wind, in hoofdzaak tussen zuid west en noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. STRANDVERW ACHTING a Randstoringen van depressiegebied 1 boven de Noordzee brengen ook mor- J gen enkele buien, afgewisseld door dl zonnige perioden. Matige tot vrij i krachtige westelijke wind, nog vrij koel. In de middag 17 18 graden. Zeewater 17 graden. I Vooruitzichten: Enkele perloden riet goed strandweer, maar in het ge heel te wisselvallig en koel. 13 AUGUSTUS Zon op: 5.19 uur; onder: 20.10 uur. Maan op: uur; onder: 15.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.06 uur en I 21.40 uur; laagwater te 4.39 uur en fj 17.03 uur. DH nummer bestaal uil 12 pagina's Schröder wint De ontwikkeling in Bonn is na tuurlijk een grote overwinning voor minister van Buitenlandse Zaken Schröder, die van het begin af ge pleit heeft voor Westduitse deelne ming aan het kernstopakkoord. Schröders positie is daarom versterkt Brentano, die de afgelopen weken steeds maar hamerde op alle bezwa ren, die aan dit akkoord zouden kle ven, nu niet bepaald aan gewicht ge wonnen heeft. Dit is vooral belang- Tot zover Bonn. Mening van Rusk en Rockefeller Minister Rusk heeft gisteren bij zfjn aankomst in Washington gezegd geen snelle gedachtenwisseling te verwachten over het Russische voor stel voor een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het Pact van Warschau. Hij ver wachtte. dat gedachtenwisselingen tussen de Ver. Staten en hun bond genoten over het voorstel lange tijd in beslag zullen nemen. Nelson Rockefeller. Republikeins gouverneur van de staat New York, - heeft zich gisteren uitgesproken voor rijk omdat men nu toekomt aan het ratificatie van het kernstop verdrag. Oost-West-overleg over verdere ont- De V S. moeten volgens hem echter spanningsmaatregelen. Rusk bracht aan Adenauer verslag uit over zijn gesprekken met de Russische premier Chroesjtsjow. maar men kon in de Deze nachtelijke [oto toont hoe da»"oor beschikbaar een Russische onderzeeër oefent was geen gemeenschappelijke Amen- kaans-Duitse basis vinden, waarop met raket. Deze raket kan verdere Oost-West-besprekingen zou- ook onder water worden afae- den moeten plaatsvinden. 20ah rf(? Amerika£se Polaris. wel op hun hoede blijven voor „even tuele onoprechtheid" van de kant van de Sowjet-Unie. Rockefeller publi ceerde tevens een nota van 3.000 woorden over de belangrijkste pro blemen van de Amerikaanse buiten landse politiek. Hierin zegt hij onder meer, dat de Senaat duidelijk moet laten vastleggen dat het verdrag van Moskou het gebruik van kernwapens niet belet om een aanval, waar ter wereld ook, af te kunnen slaan. Politie grijpt in Om voor de verdere duur van het Bredase bierfestival incidenten te voorkomen, is in overleg met bur gemeester en politie besloten tot 15 augustus, wanneer het bierfesttval eindigt, enkele taploze perioden in te voeren voor de grote festivalhal. In die tijd zal het orkest, dat tot dus ver de hele avond de feestmuziek verzorgde, niet spelen. Er zullen nu platen worden gedraald en ter af wisseling is er een optreden van een ander muziekgezelschap en is een variéténummer ingelast. De verkoop van hele en halve liters bier is inmiddels gestaakt. Op deze manier wil de stedelijke overheid bereiken, dat de feestelijk heden hun gezelligheidskarakter behouden. Op last van de politie is de grote festivalhal zaterdagavond veilig heidshalve anderhalf uur vroeger dan was aangekondigd ontruimd en werd het tappen, in overleg met de exploitanten stopgezet. Die avond liet de politie versterking aanrukken, nadat ruzie was ont staan tussen een aantal feestgan gers en enkele politiemannen. De vechtersbazen raakten, onder in vloed van drank, slaags met de po litie, waarbij rake klappen vielen. In verband met deze ordeverstoring zijn een vader en drie zoons uit Breda wegens verzet tegen de poli tie opgesloten. Boksreportage via Sviicon II Zaterdag Is voor de eerste maal een sportreportage door middel van een verbindingssatelliet van het ene con tinent naar het andere uitgezonden. Het betrof het verslag van de boks wedstrijd om de wereldtitel in het middengewicht tussen de Nigeriaanse bokser Dick Figer en de Amerikaan Gene Fullmer. De „Syncom II" heeft ervoor gezorgd, dat de Amerikanen ervan getuige konden zijn hoe hun landgenoot in Nigeria een vergeefse poging deed om de wereldtitel in zijn bezit te krijgen. In Alexandrië zijn gisteren vijf tienhonderd Egyptische soldaten uit Jemen teruggekeerd, waar zij hebben deelgenomen aan de Egyptische steun voor het republikeinse tegenbewind. De Egyptische militairen werden bjj hun aankomst begroet met 21 saluut schoten en het geloei van scheeps- f lui ten. President Nasser hield een toe spraak, waarin hij o.m. zei, dat de militairen zich erop moeten voorbe reiden de Palestijnse Arabieren te herstellen in de rechten, die hun wederrechtelijk ontnomen zijn. „Wü moeten de vernedering, die de Ara bieren sinds 1948 hebben ondergaan, ongedaan maken", aldus Nasser, wiens redevoering door Radio-Cairo werd uitgezonden. IT eer wordt deze week beter (Van onze weerkundige medewerker) Voor het eerst na zeven we ken heeft dit weekeinde in de Nederlandse havens weer het stormsein gehangen met een waarschuwing voor harde wind. Het is het onstuimigste en voor al in het noorden ook het regen achtigste weekeinde van deze zomer geworden. Zaterdagavond meldde Hoek van Holland enkele uren windkracht 8. En ook zondag overschreed de zuid wester langs de Wadden en Holland se kust de grens van harde wind, windkracht zeven. Tijdens enkele stoten werden snelheden tot 75 km per uur bereikt. In het westen en noorden regende het zaterdag een groot deel van de dag. waarbij in Harlmgen 40, Leeuwarden 32, Vlie land 27, Ameland 20 mm regen viel, in de avond vergezeld van onweer. Rotterdam kreeg tot zaterdagavond slechts 1 mm, in Limburg bleef het droog. Zondag vielen er op meer plaatsen buien, sommige met onweer. Het vliegveld Eelde, dat vorige week zaterdag een top van 32 graden Cel sius noteerde, bracht het zaterdag niet verder dan 16 graden. Inmiddels breidt een sterk hoge- drukgebied boven de oceaan zich naar IJsland en Schotland uit, het geen in de loop van de week een ver betering zal betekenen met meer zon, al blyft de temperatuur voor augus tus voorlopig nog aan de koele kant. JONGEN KRIJGT niet voor hem bedoelde KOGEL IN BEEN (Van onze Enschedese oorrespondent) Een 16-jarige Jongen in Enschede heeft vrijdagavond, toen hij op enige afstand stond te kijken hoe de poli tie een dronken man in de Nieuw- luststraat probe ?rde te overmeesteren een afgeketste kogel uit het pistool van der agenten in het bovenbeen gekregen. De kogel is in de polikli niek van Ziekenzorg uit het been verwijderd. De jongen kon na be handeling naar huis gaan. Voordat het tot het waarschuwings schot van de agent kwam, had de beschonken man, een 42-jarige En- schedeër, de bewoners van de Nieuw- luststraat omstreeks tien uur de schrik op het lijf gejaagd. Hy liep namelijk achter de huizen van deze straat en bonsde op deuren en ra men Toen de politie arriveerde, kwam de man met een geopend mes in de hand een gang uit. Hy liep op een van de agenten toe, waarop een collega zijn pistool trok en een waar schuwingsschot afvuurde. De kogel, ketste echter af en drong In het been van de toekijkende jongen. De ze werd direct naar het ziekennuis overgebracht.. De agenten slaagden er tenslotte in de dronken man te overmeesteren en naar het politie bureau over te brengen. PRINSES IRENE WEER TERUG Prinses Irene is gistermiddag uit Italië per vliegtuig op Schiphol in Nederland teruggekeerd, in verband met haar studie. Ook zal de Prinses een gedeelte van het kamp voor astmatische kinderen, dat georga niseerd wordt door de stichting „Zil veren Jeugdcentra", in samenwer king met de van Heemstrastichting, op „De Hunneschans" in Nunspeet meemaken. Vriendendienst werd fataal Een vriendendienst, verleend aan een 31-jarige kraanwagenchauffeur - uit Leeuwarden, heeft de 25-jarige fabrieksarbeider Y. Greben uit de Den Haag te hebben vertegen- zelfde stad het leven gekost-, woordigd. heeft mr. dr. R. H. Greben ging met de chauffeur mee Pos. gevolmachtigd minister van ?m Helpen, toen deze opdracht c j f kreeg met een kraanwagen een ge- ounname. zaterdag ons land slipte auto uit een sloot langs de verlaten. Als ambassadeur in Havanna zal hij het gehele Ko ninkrijk vertegenwoordigen. Op Schiphol werd dr. Pos rechts Na zestien jaar zijn land uitgeleide gedaan door de Cu baanse ambassadeur in Neder land. Carlos Maristany. Links mevr. Pos. Aanslag mijnwerker nog duistere zaak (Van onze correspondent ln Roermond) De aanslag op de 35-jarige mijn werker in Nieuwenhagen is nog steeds een duistere zaak. Enige in woners van Heerlen, die op aanwij zingen van de echtgenote van het slachtoffer door de politic worden verdacht en zijn ondervraagd, schij nen allen over een alibi te beschik ken. Zij zouden op het bewuste uur in een Heerlens café zijn geweest en dit is door andere café-bezoekers bevestigd. De toestand van de. mijnwerker is nog steeds zo slecht, dat hij nog geen verklaring heeft kunnen geven. Hij heeft onder meer een schedelbasis- fractuur en is meestentijds nog bui ten bewustzijn. ryksweg Bergum-Drachten te trek ken. Terwijl dit werk in gang was, ge markeerd door een fel geel zwaai licht, vloog een Volkswagenbusje, be stuurd door een 29-jarige inwoner van Bergum. met grote snelheid op de kraan wagen. Greben liep daarbij zware kwetsuren op. Hij overleed in het Diaconessenhuis in Leeuwarden. De chauffeur, die in de kabine zat, kreeg een hoofdwond en een shock. De bestuurder van het busje, die met een kaakfractuur in het zieken huis in Dokkum ligt, is in arrest ge steld wegens rijden onder invloed van drank. Zijn passagier, de 21-ja- rige inwoner van Driesum, die in het wrak van het busje bekneld zat, ligt met een dijbeenfractuur in het Dia conessenhuis in Leeuwarden. Een nog onbekende automobi list heeft zaterdag in Amsterdam en 76-jarige vrouw beroofd, die hij even tevoren had aangereden. De automobilist had aan de aan rijding geen schuld. De bejaarde vrouw werd door de wagen geraakt, toen zij de Ceintuurbaan, bij de Ruysdaalkade, overstak. Zij viel, maar de chauffeur, die wel was ge stopt. bleef rustig in zijn auto zit ten toekijken. Twee voorbijgangers hielpen de vrouw, die een niet-ernstige knie- wond had opgelopen, overeind en keerden zich daarna tegen de auto mobilist. Zij verweten de man, dat hij niet uit zijn wagen was ge komen. Het minste dat hij voor de dame kon doen, zeiden zij, was haar met zijn auto naar het zie kenhuis of haar woning te bren gen. „Stap maar in", zei de automobilist, die toen naar het huis van de vrouw in de Gerard Doustraat reed. Hij stopte echter enkele hulzen te ver. Toen de dame was uitgestapt en de man vroeg haar tas aan te geven, zei de chauffeur dat hij zijn auto eerst wilde keren. HU deed dit, doch reed meteen weg. In de tas zat onder meer f7.50. De politie van het bureau Pieter Aertszstraat vraagt nu de twee mensen die de vrouw overeind hiel- Scheepsbouwer Cor Verolme heeft zaterdaa in het oude ves tingstadje Heusden, na de te waterlating van de vrachtvaar der „Langkloof", die met haar draagvermogen van 9700 ton tot de grootste zuivere koelschepen ter wereld gaat behoren en ge bouwd wordt voor de South African Marine Corporation Ltd te Kaapstad, gezegd dat Zuid- Afrika eeuwenlang onze liefde heeft gehad en dat wij het ook nu onze sympathie moeten to nen. „Op mijn reizen heb .k geleerd, dat geen land ter wereld zoveel voor de gekleurde bevolking doet ais Zuid- BL..Afrika", merkte hij op. „De regering pen. zich te melden voor het geven heeft niets nagelaten wat ln het be- van inlichtingen. lang kon zijn voor d« niet-blanken. Het is dan ook niet voor niets, dat honderdduizenden andere Afrikanen naar de Unie zijn gegaan". De minister van Economische Za ken van de Unie van Zuid-Afrika. de heer N. Diederichs, sloot zich bij deze woorden aan. Als u ooit Zuid-Afrika wilt beoordelen, zei hij, benader de rassenkwestie dan niet theoretisch, maar denk aan de mensen, die er le ven en die problemen in de praktijk tot een oplossing moeten brengen. De Zmd-Afrikaan is geen kolonist, hij heeft geen andere volken verdreven, zijn streven is niet zelfzuchtig. Zuid-Afrika is ons vaderland en wij geloven dat ons voortbestaan ook ten voordele is van de niet-blankengroe- pen in ons land, zowel materieel als geestelijk. Ook daarom zullen wij ons vac rland nooit prijsgeven". Elkaar nodig „Zuid-Afrika heeft Europa nodig - en Europa Zuid-Afrika, aldus de mi nister. „Het is ook ln ons voordeel dat Europa sterk wordt, want dankzij de financiële middelen uit onze hulp bronnen hebben wij een grote markt voor het Europese zakenleven. Bui tenlands kapitaal heeft Zuid-Afrika niet nodig, maar als het vergezeld wordt van buitenlandse kennis is het zeer welkom". De echtgenote van de Zuid-Afri kaanse minister van Economische Zaken, mevrouw Margo Diederichs- Cilliers, verrichtte de doopplechtig heid. Daarbij waren ook tegenwoor dig de ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland, de heer H A. Rust en drie directeuren van de SA F -mari ne, de heren F. H. Y. Bamford. J. G. Finley en G. J. S. Kunschke. Fruit en vlees De „Langkloof" is geheel ingericht voor het vervoer van fruit en vlees. Het is het eerste schip, dat voor deze rederU, die veel lijndiensten onder houdt op Europa en Amerika, werd ontworpen en gebouwd. Alle andere eenheden van haar vloot werden „tweedehands" overgenomen. Het schip heeft een lengte van 158.73 meter, een breedte van 20.96 meter, een holte tot het shelterdek van 12.22 mter en een diepgang van 7.68 meter. Een Veroime-M.AH.-die- selmotor met een vermogen van 9600 pk bij 135 schroefomwentelingen per minuut, zal zorgen voor een proef tochtsnelheid van 18.5 mijl per uur. De zes koelruimen hebben een ge zamenlijke inhoud van 477.200 kubie ke voet; de fruitruimen kunnen ge koeld worden van plus 13 graden Cel sius tot min 2 graden en het vlees- ruim tot min 18 graden Celsius. Het schip zal over enkele maanden wor den opgeleverd. Twintig miljard voor ruimtevaart De Amerikaanse Senaat heeft zijn goedkeuring geschonken aan een jaartoelage ongeveer twintig miljard gulden voor het bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa. Ter vergelijking diene, dat de Nederlandse Rijksbegro ting voor 1963 een totaal aan uit gaven omvatte van ongeveer elf mil jard gulden, iets meer dan de helft van de jaaruitgave voor Nasa der halve. Oud-president van Portugal wil meer vrijheid Maarschalk Francisco Craveiro Lopes die van 1951 tot 1958 president van j Portugal was, heeft in een vraagge- sprek met de „Diario de Lisboa" ge- I pleit voor „vrüe nieuwsgaring en, als logische aanvulling, vrijheid van me ningsuiting". Volgens hem moet de bevolking beter worden voorgelicht over de overzeese politiek. Dit geldt ook de economische aangelegenheden. In dit verband vroeg de oud-presi dent zich af waarom het land niei was ingelicht over „de ware redenen welke tot de Portugese deelneming aan de Europese Vrijhandelsassocia tie hebben geleld, terwijl iedereen weet dat de voornaamste belangen van de buitenlandse handel ln de EEG liggen". In doorgaans welingelichte kringen wordt maarschalk Craveiro Lopes be schouwd als de voornaamste exponent van een politieke stroming, die een geleidelijke liberalisering van het huidige bewind voorstaat, met af schaffing van de censuur en erken ning van politieke partijen. Uit het Leldsch Dagblad van 12 Aug. 1863: De jonge herderin Fran- goise Laurier, die hare gezel lin vermoord had om in het bezit te komen van een muts voor een kermisfeest, werd tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld. t Een vreemdeling, men v zegt een Franschman, heelt f het plar opgevat, om op het eiland Texel een badinrigting op groote schaal tot stand te brengen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1