NIEUW zoek naar laarzen en bont ZONDAGS IJSPARADIIS: DE ITALIAAN maak 'n vla-flip! UIT en THUIS Italiaanse hapjes (W) ETEN S WAARD '^YTloederlylze. overpeinzing Baby's bips geen probleem meer van HIVEA Huishouden is makkelijker dan u denkt Zaterdag 10 augustus 1963 Pagina 3 Franse hoedjes voor najaar en winter van Jean Patou. Het eerste model is een gekleed klok hoed je voor de avondge maakt van velours in drie ver schillende tinten. Een diepe klokhoed van mos- terdkleurige wol. De onderzijde van het hoedje gaat over in een sjaal. Heerlijk bij koud weer. Velours is ook gebruikt voor deze slakkenhuisvormige baret in witgrijs en hemelsblauw. Een hoge baret waarvoor sneeuwwitte lamswol is ge bruikt. De muts loopt naar ach teren af en de sjaal is van witte zachte jersey. De eerste schok van de eer ste showdag in Parijs werd veroorzaakt door Heim's lange rokken. De telefoonlijnen en de telex stonden prompjt roodheet van het njeuws. Al was de schok dan maar betrekkelijk omdat 1Heim geen toonzetter is in de couture, 2) omdat hij in de geschiedenis wel vaker een lange-rok-stunt heeft gewaagd en dan ijlings alle modellen verkortte zodra bleek dat hij de enige was. en 3) omdat de ver dere showweek bewees dat hij ook dit maal de enige was (al leen Ricci bracht enkele lange mantels, echter over korte pak jes). Een paar centimeter meer aan de rok is de kortste en ge makkelijkste weg naar de voor pagina van de internationale kranten, maar het is niet zon der meer naar de weg naar mo desucces of het bewijs van een goede collectie. Lange rokken alleen maken geen nieuwe mo de. daar hoort meer bij. En Heim heeft het weer eens te meer bewezen. De liefhebsters van korte rok ken. die even in angst zaten dat ze haar hele garderobe zouden moe ten vernieuwen, zijn. gerustgesteld het hoeft niet. Ze kiSnnen alles bij het oude en korte laten. Voor haar echter die het niet by het oude willen laten, die mèt de mode van seizoen tot seizoen willen verande ren en vernieuwen, is het antwoord wat gecompliceerder. Allereerst, en zowel de conservatieven als de hy- permodieuzen kunnen daar haar voordeel mee doen. zijn de nieuwe ParlJ se win tercreatie» een voorspel ling in natura voor een ijskoude, kraakharde winter. Behaaglijke warmte met tweeds, bont en heer lijk omwikkelende modellen is hoofdzaak in de wintermode. Pak jes hebben een korte mantel extra ofwel een bontvest, of vest met bontkraag, eronder. Hoge kragen zijn aan de orde van de dag, en zelfs de avond. Ja, zelfs de heel feestelijke avond wil warm zijn, ge tuige de bontjassen-tot-de-grond en de gala-avondmantels van wol, de avondjaponnen met lange mou wen en de wollen avondtoiletten «hoe wUs en verstandig kan de modellen niet zijn als ze wil! Een mantel zonder bontkraag? Dan een bontvoering of bontmou wen. Nylons geborduurde mis schien waarin je benen bevrie zen? Dan lagere of hogere laarzen van leer. van bont, van tweed, laarzen tot. de kuit. laarzen tot de knie. laarzen tot over de enkel, of een soort slobkousen die van schoe nen laarsje» maken. Ze zijn, in de ene en de andere vorm, een van de belangrijkste nieuwtje» van het mo deseizoen. En wie geen laarzen draagt, draagt dikke warme kou sen van sportieve allure, in lage suède schoenen. Hoofddeksels bedekken de oren alleen het voorhoofd biyft vrij en zijn vaak van bont. en even vaak toegerust met een ..cagoule" of een aangebouwde oorsjaal. De stoffen zijn winters warm en behaaglijk, dikwijls van het tweedgenre. Zelfs de kleuren zijn voor een echt winterse winter: de Fransen zelf zijn verbaasd over zoveel kleur in de wintercollecties. Maar wat is voor opgewekte, kleurige kleu ren een betere achtergrond dan een wit-ijzige, besneeuwde win ter (liefst onder blauwe hemel)? Ook de langere tailleurjasjes een uitgesproken modedetail voor 1964 passen in het kader van een echt winterse wintermode. Hetzelf de geldt voor de dubbele knoopslui- ting tot de hals bij die langere tail leurjasjes. Kortom, wilt u zich aan de nieu we mode aanpassen, reis dan on verwijld het land af op zoek naar laarsjes of laarzen (schrik niet te rug voor sierlijke baggerlaarzen tot aan de dij, die met behulp van een rits over de pantalon sluiten). De minder hoge, en ongetwijfeld meer voorradige modellen kunnen van elke hoogte en van elk materiaal zijn. Beleg at uw geld aPbans zoveel mogelijk) in bont «voor zo men, hoeden, kragen, vesten mou wen, beenbedekking). Schaf min stens één model met hoge, opstaan de turtleneck of truikraag aan «of die kraag nu van stof of gebreid is en of hij een mantel, een tailleur, een japon of een avondjas siert). Leg het accent in uw garderobe op mooie tweeds in even mooie kleu ren. Heb een zwart jurkje voor de feestelijker momenten van de win ter. Bent u een kanttype, neem dan de kans waar die deze winter u biedt: kant is opnieuw in de mode. Draag geen overjarige avondjapon, maar voorzie de nieuwe voor deze winter van lange mouwen en of maak hem van wollen flanel, ka meelhaar. fluweel of tweed. Schaf enkele paren dikke kniekousen aan en draag ze bij moccasins of suède sportschoenen van elegante leest. En haal tot slot uw hart op aan de stunts die u, en wij nooit zullen dragen, maar die de modevoorstellingen net zo op windend maken als een Hitch- cockfilm. T- weten: geplastifi ceerde jersc„ dat op het eerste gezicht aan lakleer of zeildoek doet denken (de Rauch). Avondlaarzen tot de knie (Es- terel). Een broekvak (broek en swaeter) van wit Mongools lamsbont (Revillon). Laarsjes en garnituurtjes van zebrahuid. Een lange wit satijnen avond mantel met in kabelsteek ge breide mauwen (St.-Laurent) Een bruidsjapon van hermelijn (Esterel), die 30.000 francs kost maar volgens de ontwerper net zo goed van nylonbont kan wor den gemaakt. Laarzen tot de knie van waterdicht grof can- vasachtig materiaal de Rauch). Een zwarte breitschwanz man tel over een witte breitsch wanz japon (Balmain). Lange avondmantels van groen suède en mohair tweed over tweede lige wollen avondjaponnen (St.- Laurent). En mantels en jasjes geheel van veren en gevoerd met nertsbont, een op zijn minst ongewone combinatie van Lanvin. J. V. ..Amalia heet dit ontwerp van Crahay voor de collectie van Ricci. Het materiaal is ruwe parelgrijze zijde. Een deux-pièces uit de nieu we collectie von Jacques Heim. Compleet met lange rokken en bijpassende laarsjes. Heim ge bruikte voor dit model dat hij "Highlands'' noemde, een dik ke rood-zwart geblokte wol. Honderden Nederlanders trekken elk jaar weer naar Italië en leren daar dan de Italiaanse keuken kennen, als ze tenminste de auto niet hebben volgeladen met blikken Hollandse kost. Terug in eigen land zult u zeker nog eens willen genieten van een Scaloppe alia Parma (alleen de naam al: 't zijn gewoon kalfslapjes met kaas) Scaloppe alla Parma Bestel grote, dunne kalflapjes en bestrooi ze met wat zout. Bedek de helft van elk lapje met een plakje belegen kaaa en leg er enkele door gesneden champignons «even ge smoord) op. Bestrooi dit alles met wat knoflookpoeder. Klap de lapjes dicht en bevestig ze met een hou ten prikkertje. Paneer ze daarna met ei en paneermeel en bak ze in boter aan belde kanten mooi goud bruin. Polenta Kook 200 gr. gnesmeel in 1 liter kokend water met zout gaar (25 minuten). Voor hierby 60 gr. boter en 75 gr. geraspte oude kaas. De polenta wordt op dezelfde manier gegeten als risotto of spaghetti. Serveer er een pittige tomatensaus bij. Zuppa pavete Bak een sneetje wittebrood in een beetje boter goudgeel. Leg dit onderin een voorverwarmd soep bord. Bak een-el en leg dit op het bord. Bestrooi het dik met geraspte oude kaas en schenk er tot slot vleesbouillon overheen. Het eindpunt van elk week- eindtochtje is: De Italiaan. Dis cussies over dit sluitstuk vin den nooit plaats: het is één van de weinige dingen waarover wij het zondagsavond roerend eens zijn. Marian, blond, slank, gracieus en met blauwe ogen, betreedt de yssa- lon als een gevierde filmster. De Italiaan is haar eerste grote bewon deraar. Hy begroet de kleine Miss Zomer met een stralende glimlach en een extra biscuitje. Hy knypt in haar rode wangen, streelt de blonde lokken, stopt haar een kers tussen de tanden en kykt haar vertederd na als ze een plaats je zoekt. Zy is te Jong om koket te zyn. maar oud genoeg om zich mooi te voelei^. Is het een wonder dat de yssalon van De Italiaan in haar ogen het paradys benadert? De zoons trekken, voordat zy de drempel overschryden, de schou ders naar achteren en hun gezich ten in een stoere plooi. Want daar. achter de glanzende, met glas en chroom overtrokken toonbank staat de knappe dochter van de Italiaan, vult coupes en wafels en haar don kere ogen vormen een fel contrast met het blanke ys. Gefascineerd staren de jon gens haar aan, verpletterd door 'haar ongenaakbaarheid, bezield door de blauwe glans van haar haren, geboeid door de bewegin- gen van haar slanke handen en diep vernederd, wanneer haar glimlach in een andere richting flitst. De Parijzenaar Roger Vivier. die voor Dior schoenen ontwerpt, heeft zijn nieuwe modellen voor herfst en winter getoond. Het zijn rijk versierde schoentjes, vaak met gebogen hakken. Verloskundigen en kraamverpleegsters zijn enthousiast over babyfine van Nivea, de nieuwe babyhuid-verzorging op weten schappelijke basis, babyfine helpt moeder dat tere huidje gaaf en gezond te houden. Nu geen urine-imtatie meer. Nu geen Bchrale huid meer. Want alléén de babyfine-serie bevat silicon- oliën, hoogwaardig eucerit en vitamine A. ZALF - POEDER - OLIE - ZEEP Uitsluitend bij apothekers en drogisten Gebruik een houten lepel of vork om in geëmailleerde pan nen te roeren. De pan biyft dan gevrywaard van donkere plek ken. hetgeen veel schuren voor komt. Vuile zonneblinden kunnen snel worden gereinigd met een ruwe, in meel gedoopte, flanellen doek. Verwyder een door een nat glas op mahoniehout achter gelaten kring met een dikke laag vase line. Laat de vaseline een paar dagen intrekken alvorens ze uit te wryven. Vaseline is ook een middel om schimmel van lederwaren te verwyderen. Gebruik een kleine hoeveelheid en wryf de vaseline uit met een schone zeemleren lap. AzUn is een nuttig middel om roest van lekkende kranen te verwyderen. Zij is de droom en de kwelling van hun ontwakende gevoelens en het ijs, door haar gehanteerd smaakt zoeter dan de zomer en wranger dan azijn. Is het een wonder dat de ijs- salon van De Italiaan in hun ogen de Wereld vormt? Het hondje vouwt de staart tus sen de achterpoten en kruipt haastig weg onder een bank. Zyn neus be weegt als van een konyn. Hy ia bang voor de harde hakken en ver schuivende voeten. Maar hy water tandt wanneer de geuren van lis, knappende wafeltjes en roomblanke slagroom zyn neusgaten vullen. Hoopvol gluurt hij onder de bank vandaan, de ogen gevestigd op de baas. Zyn ziel wordt verscheurd door angsten: angst vergeten te-worden by het distribueren van de lekker- nyen, angst om tevoorschyn te ko men en een harde hak op zyn tenen te voelen, angst dat het hondje ginds, in de andere hoek, méér zal krygen dan hy. Is het een wonder dat de hssalon van De Italiaan voor hem de Op winding zelf is? Vader staart naar de toonbank, de stampende ysmachlnes, de bezi ge Italiaanse familie. En hy piekert hardop over het leven van die men sen. Denk je eens ln: Juist op zaterdag en zondag werken zy het hardst, zegt hy geïmponeerd. In de zomermaanden hebben zy nooit een minuut vry. Hoe heter het is, hoe drukker zij het krygen. Wat een bestaan! Nooit kamperen, nooit vakantie. Pas als iedereen by de kachel kruipt en een soort halve winter slaap gaat houden, kunnen zy uit blazen, hun geld tellen en vakantie nemen: op een moment dat er niets meer te beleven valt. zy zullen er best van naar de wintersport kunnen gaan, meen ik optimistisch want het gedrang voor de toonbank is overweldigend. Nou, en wat dan nog, zegt vader. Een mens wil er in de zomer toch ook wel eens uit. Je leeft niet alleen maar om te werken en te eten. We weten niet wat deze Italianen in de winter doen. De salon is dan gesloten. Kom je er voorby dan zie Je niets dan geblindeerde ramen. De zaak is d<x>d, vier maanden lang. De lente doet haar intrede op het moment dat de blinden worden afgenomen en de deur wordt ontgrendeld, op de dag, dat het knappe meisje haar plaats achter de toonbank in neemt en de ysmachines begin nen te draalen, ln de weken dat de zoons plotseling tot de ont dekking komen dat hun zakgeld byzonder ontoereikend is. Vader kykt geboeid naar de hard werkende Italianen, de slovende vrouwhet water vlugge mannetje, de dochters, die hun vermoeidheid onder een glimlach trachten te be graven en opeens valt alle ontevre denheid van hem af en ls hy dank baar voor zyn vrye weekeinden. Is het een wonder dat vader in de ijssalon van De Italiaan de bittere stryd om het bestaan herkent? Wat my in deze omgeving het meeste boeit ls het kasregister. Het ding dateert van omstreeks de eeuwwisseling, glanst als zilver, met honderden krulletjes, tierelantyn- tjes en belletjes. Het werkt feilloos en schynt geen ouderdomskwalen te kennen. In gedachten zie ik de Italiaan, die zyn kassa dageiyks wry ft met liefkozende gebaren, en zyn ver rukking beleeft aan al die oma- Hmmi!Wini)mHiVKiwitmfiTTniiiryii(imimnii:)MminHiH« In deze weken ben ik een van de duizenden vrouwen, die pas sen op het huis, de planten en de poes van de buren. Plichts getrouw snel ik twee maal per dag over straat met een kom metje melk en een schoteltje heerlijkheden uit zo'n blikje he dendaags kattevoer, waar de lieverds dol op zijn, en waar de portemonnee van de fabrikant waarschijnlijk ook bijzonder wel bij vaart. Mijn buurpoes is in drie we ken steahts twee maal ter verwelkoming aanwezig ge weest, alle andere keren zat hij klaar naast zijn eetservies en verzuchtte „hé hé, eindelijk.' Ik zat hier zowat te versmachten Maar dit is me wel duidelijk geworden: je bent niet klaar met alleen maar wat eten eri drinken klaar te zetten, 't Dier wil ook eens even vriendelijk toegesproken en getoost worden in z'n eenzaamheid. Hij wil we ten of 't nog lang duurt eer ,ze" weer thuis komen en ik heb vandaag dan ook uitvoerig uit eengezet dat 't nu heus niet lang meer duurt. De poes heeft met kennelijke tevredenheid z'n staart kaarsrecht in de hoogte gestoken, heeft een paar kopjes gegeven en is toen, zonder me verder een blik waardig te keu ren. aan z'n diner begonnen. Een typische gewaarwording overigens: zo telkens de sleutel in een andermans voordeur te steken en een leeg huis binnen te gaan. een huis dat zich on middellijk kenbaar maakt door een eigen geur, juist als het leeg is en aan zich zelf overgelaten. Zelfs als je eens even deuren en ramen tegen elkaar openzet om frisse lucht binnen te laten, blijft er, al is 't maar heel vaag. dat typische dat alleen maar hoort bij dit huis, en deze men sen en kinderen, die misschien aan 't andere eind van Europa in een tent zitten, maar die toch op een bepaalde manier aanwezig zijn in hun eigen do mein. Door een poppewagentje in een hoek van de keuken, een aantekening op een papiertje op 't bureau, een paar kleine „rom meltjes", op 't laatste moment voor de reis nog op 't hoekje van de tafel gelegd, en door vele andere onaanwijsbare dingen. En als een van de planten ondanks je goede zorgen een beetje miezerig gaat doen, dan merk je dat je in gedachten staat te overleggen met de rechtmatige eigenaren. ,Jié zeg. hoe zou dat komen, meer water? Te veel zon?" 't Lijkt wel of m'n eigen poe zen en planten me lichtelijk verwijtend aankijken zo vanj „wat een drukte met die mor mels van hier naastI Verwen ons liever!" Zo bewaken we in deze maan den om de beurt eikaars have en goed. We hebben eikaars huissleutel, rapen eikaars post op, worden verondersteld nooit te vergeten een deur of raam te sluiten of een zonnescherm op te trekken en als er soms een storm op mocht steken, 't zol derraam dicht te doen. De som van al die buren- diensten alom in den lande ver tegenwoordigt toch eigenlijk een enorm stuk onderling ver trouwen en goede verstandhou ding. Is dat niet óók een plezierig aspect van de vakantie tijd, waar je misschien niet zo gauw aan denkt, maar waardoor de vakantie vreugde op een bijzon dere manier verhoogd kan wor den? HERMINK G. men ten, knoppen en g es ty leerde ro zen. Het barokke apparaat valt vol komen uit de toon tussen de ver chroomde stangen, de moderne ys machlnes. het gladde espresso-toe stel en de witte tegels: een stukje kermis, overgeplant in een opera tiezaal. Goed geolied en smetteloos gepoetst vergaat het rijkdommen en geofferde zakcenten. Het ding is een aanfluiting van elke poging tot moderni sering, maar het is méér dan een stuk winkelinventaris: het is de weerspiegeling van een Italiaanse ziel. Is het een wonder dat voor m(j geen weekeinde compleet ie zonder een bezoek aan de ijs- salon van De Italiaan De aanblik van het kasregister verzoent my weer met de sleur, de gepoiystheid van het dageiyks le ven. de haast en arrogantie van de moderne tyd. De wetenschap dat zo'n romantisch apparaat nog be staat. omgeven wordt met zorg en liefde, is voldoende om er weer een hele week tegen te kunnen. THEA BECKMAN ••••••••••MM, Plerierige vakantie-tipnuk 'n vU-flip! Doe 'n laagje limonade (of jam) in 't glaa, daarop vanüJerla co boten op wat yoghurt heerlijk 1

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7